Zaterdag 16 lei 1903. No. 5346. 52e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. AMERSFOORTSC FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\.—: franco per post fi.io. Advertentiër 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. K0RTE6RACHT 9- Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Oproeping van v erlofgangers. De BURGEMEESTER tier Gemeente AMERSFOORT, Gezien de annsuhry ving van tien heer Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht van den 0 Mei 1903, no. 5N. M.S., betreffende de opkomst onder tie wapenen van verlofgangers bij tie mililie te land in 1903; Brengt bij deze ter kennis van belangheb benden, «hit bij de op bet Kon. Besluit van den 24 Januari 190'-, no. Li gegronde, be schikking van tien Minister van Oorlog d.d. 7 Mei li) '3, VIIe afd. no. 1, bevelen zijn ge- gegeven tot oproeping onder tie wapenen lofgangers «Ie oproeping onder 'ie wapenen o.m. van <le verlofgangers der lichting van 1898 bohooreudo tot de batterijen van het le regiment veld-artillerie voor welke ver- zal geschieden voor het tijdvak van '29 Mei tot en niet 18 Juni a.s. Naar aanleiding van het vorenstaande wor den de bedoelde verlofgangers onderricht, dat het aan hen verleend verlof wordt inge trokken en dat zij bij de opkomst onder da wapenen van hunne verlofpassen moeten zijn voorzien zoomede van de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun ver trek met groot-verlof medegenomen dat zij, die door ziekte buiten staat mochten zijn om op te komen, zoodra mogelijk ter Secretarie zullen moeten overleggen eene op gezegeld papier geschreven en behoorlijk gelegaliseerde geneeskundige verklaring (zullende voor ben, die onvermogend zijn tot het betalen van zegelkosten, genoegen worden genomen met eene ongelegaliseerde geneeskundige verkla ring, mits dat stuk door tusschenkomst van deu Burgemeester der woonplaats van den verlofganger aan den kurpscommandant wordt toegezonden), en dat zij zich, na hun herstel, onverwijld bij hun korps zullen hebben te vervoegen. De verlofpassen der manschappen moeten vóór vertrek naar het korps ter Gemeente secretarie van de vereiselite aanteekeningen worden voorzien, terwijl de verlofgangeis op den dag, voor de opkomst bepaald, vóór vier Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door oDO K TER". uren na den middag bij het korps aanwezig moeten zijn l)ou verlofgangers, die veruioenen ln do termen te rerkeereu tot bet erlangen van ontheffing van voreubedoelden werkelijke» dienst op grond van de vierde, In verban'! met de derde zinsnede van art. 193 der Mllitlewet lhOI, of van eene geldelijke vergoeding, als bedoeld in de laatste zinsnede van dat wetsartikel, wordt in bon belang aangeraden, daartoe spoedig aan Hure Majesteit de Koningin het verzoek te doen. Ten slotte wordt den verlofgangers uit drukkelijk bekend gemaakt, dat volgens ait. 117 der Mililiewet 1901 het Crimineel Wet boek eu i et Reglement van Krijgstucht op hen van toepassing zijn, zoodra zij in uniform zijn gekleed, en dat zij zich in geen geval kunnen beroepen op het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping, maar dat deze kennis geving, welke uitsluitend dient als rechtsgeldig bewijs dat de oproeping behoorlijk ic ge schied, hen bij niet-verschijning ter opkomst onder de wapenen in verzuim stelt. Amersfoort, 13 Mei 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. den predikant van Lijdenbiirg, deu heer Neethling, godsdienstoefening gehouden. Velo dankgebeden werden opgezonden, niet ulleeD door den predikant, maar ook door de burgers, die zich daartoe geschikt of geroepen gevoelden. Een der burgers, een Hol landse!) onderwijzer kon niet nalaten, voor de schare zijn hart uit te storten, zeggende, dat hij God dank baar was, dat Die hem in don oorlog gezonden had, want daardoor was hij los geworden van alle aard- scha dingen en stond hij nu dicht bij Jezus veel dichter dan hij ooit vóór den oorlog gestaan had. Ik weet, dat die zelfde meester na het einde van deu oorlog een brief schreef aan de redactie van hot „Christe lijk Schoolblad" (overgenomen door do „Nieuwe Rotlerdamsche Courant") die éen aaneenschakeling van leugens was. Het l°zen van iliou brief was voor tnjj een groote teleurstelling, daar ik altijd geineend had, dat een Christen zich andere deugden vooral toelegt op het spreken (of schrijven) van waarheid. 's Middags eu 's avonds hadden wo een herhaling van hetgeen in den morgen was gebeurd en daarna gingen we slapen. De 0de Augustus brak aan en idereen maakte zich gereed om naar den bidstond te gaan, toen de commandant oen rapport kreeg over het gevecht hij het fort van Ampiesaan. liet was na een ver woed gevecht genomen, maar kostte ons meer men- sctaen dun de schitterende overwinning bij Coleuso iu het begin van den oorlog. We hadden (5 dooden on II gewonden4 waren zeer ernstig gewond, waaronder commandant Moll. Dat we deze over winning op ;.'l Engelscheu (waarvan alleen de kapi tein gesneuveld en deu licht gewond) duur gekocht, j». *1 te duur gekocht vonden, zal men kunnen De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door Th. P. P. KNU1VERS ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene broodbakkery in het per ceel gelegen aan den Stationsweg No. ongen., bij het Kadaster beken I onder Sectie C.No. 1177, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 28 Mei aan staande, des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven orn ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, 14 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. WUIJTIERS. De Secretaris, B. W.TH.SANDBERG. Studiebeurs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat aan de Rijks-Universiteit te Utrecht met ingang van 1 September 1903 ten minste éen Vicarie- beurs van St. Joris te Amersfoort beschikbaar komt. Studenten, die in het bezit zyn van een der getuigschriften, bedoeld in art. 11 en 12 der Wet op het Hooger Onderwijs en zich niet hebben verbonden voor den geneeskun digen dienst bij het leger, de vloot of in de koloniën, kunnen, bij adres op zegel aan den Minister van BinnenUndscho Zaken, van hun verlangen doen blyken om voor genoemde beuis in aanmerking te komen. Dit adres moet voor 1 Juni worden inge zonden bij den Secretaris van Curatoren, bij wie tevens nadere information te verkrygen zyn. Amersfoort, 14 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W.TH.SANDBERG. KIEZERSLIJST. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERSFOORT, Brengt ter openbare kennis, dat de op den 22 Maart jl. door het Gemeentebestuur vast gestelde Kiezerslijst, zooals die door zijne be slissingen al dan niet gewijzigd is, van 15 Mei van dit jaar tot 15 Mei van het volgende jaar van kracht blyft, behoudens de wijzigin gen daarin ten gevolge van rechterlijke uit spraken te brengen en de aanteekeningen omtrent schorsing daarin te maken overeen komstig de bepalingen der Wet. De Kiezerslijst blyft voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter inzage neder- gelegd en in afdruk tegen betaling der kos ten verkrijgbaar. Amersfoort, 15 Mei 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Ds. O Genouy, Waalsch predikant te Utrecht, hoopt morgenavond in »De Zaaier" hier vóór te gaan bij de godsdienstoefeuing der Walen hier ter stede. De Feesl-commissie verzoekt ons mee te deelen, dat de feestelijke overbrenging van den Arnersfoortschen kei naar zyn nieuwe plaats zal geschieden op Donderdag 28 Mei a.s. Geboren Ainersfoorters, die mede wenschen te trekken, gelieven zich aan te melden bij de Commissie, die daartoe zitting zal houden in het café »De Arend" op Maandag 18 Mei a.s., des avonds te 8 uur. Jongelieden die op eigen kosten wenschen deel te nemen aan den gecostumeerden op tocht, worden uitgenoodigd dien zeilden avond te 9 uur te zelfder plaatse te verscbynen, of wei aau de commissie scbriftelyk van hun voornemen daarvan kennis te geven. We kunnen hieraan toevoegen, dat van den vroeger genoemden datum, 18 Mei, is moeten afgeweken worden o. a. omdut het voetstuk, waarop de kei zal worden geplaatst, nog moet worden gemetseld en eerst flink moet drogen, zal het den koio9 kunnen blyven dragen. De Donderdag door ons vermelde promo tie van jhr. rar. dr. E. A. van Beresteyo geschiedde met lot*. Bij de jongste examens zyn geslaagd voor de acte-onderwijzer de jongedames H. M. Kaarsgaren, G. M. Kuyt en M. H. F. M. van der Loo, terwyl voor de acte-vrfle- en ordeoeieningen slaagde mejuffrouw C. L. van Aakeu. gelooveuen dat die tijding een diepen indruk bad gemaakt, koa men merken aan de gebeden, die dieu ochtend door de burgera naar bun God, den beschikker van leven eu dood, werden opge- tonden. Den volgenden dag werd een uitvoeriger rapport outvangen, dat berichtte, unt het fort bij het aau- breken van deu iiag werd aangevallen. Het ongeluk wilde, dat het fort omringd was door KafTerhutte. I de hierin aanwezige Kallers merkten iiet naderen i vau den vijand, maakten alarm en sloegen op de vlucht, maar hierdoor was het onmogelijk, het fort bij verrassing te nemen. De bezetting verdedigde zich dapper en weigerde tich over te geven, waartoe ook geen reden bestoud, want zo waren den eersten tijd achter de wallen vol komen veilig. Deze waren 10 voet hoog, en op ver nuftige wij zo van schietgaten voorzien, terwjjt tevens het fort door een diepe loopgraaf omringd was. Hoe wol eerst de loopgraaf verdedigd werd, nam de vijand hieruit al spoedig de wijk door een onderaardschen gang naar het binnenste ,'an bet fort. Eerst na eon uur gelukte hel den burgers, liet fort te betclimmeu en het was juist bij deze beklimming, dat de mees ten gedood en gewond werden. Commandant Moll was boven op den muur, gereed om naar boneden te springen, toen lijj een kogel ouder bij don kaak in kreeg die by hot oog uitkwam; hij kwam als een klomp steen naar beneden lollen en eerst dachten de omstanders, dat hij morsdood was. Eenmaal op tie wallen, konden onze dapperen beter doel vatten, met het gevolg dat de kapitein, zekere Frattcis, woldia doodelijk getroffen neerzeeg. De moed der bezetting was hierdcor gebroken en zij gaf zich over. Dit was de gewoonte der dappere Engelsohen zoolang hun eigen huid geeu gevaar liep, schoten zo onze menscheu zooveel mogelijk neer, maar zoo dra was het ons niet gelukt, een versterking te be klimmen of ze gaven zich dadelijk over, wel wetend, dat hun gevaugouschap niet langer dan een paar dageu duurde. Zoodra de Engelscheu zich overgegoven hadden, word er naar de dooden en gewonden omgekeken. Cummnudant Moll bleek by dit onderzoek niet dood tc wezen met nog twee anderen was lijj zóo zwaar gewond, dat er niet aan gedacht kon worden, die drie menschen door 'tLageveld binnen onze linies te breugen. Men besloot, bon naar Komatipuort te vervoeren, waartoe de wagens en ossen, bij het fort aanwezig, gebruikt werdener worden drio lui aan- Aan luitenant-kolonel A. A. graai Van Limburg Slirum, van het wapen der cava lerie sedert 28 September 1899 op non-acti- teit, is thans eervol ontslag verleend uil den militairen dienst, onder toekenning van pen sioen. Kapitein D. M. Storm van Leeuwen, van het 5e regiment infanterie, vertrok gister naar Amsterdam ter aflossing van kapitein F. Stellenboom. gewezen om de gewonden te vervoeren en dezen kregen een brief meo, waarin dun Bagehohen Autori teiten verzocht word, geleiders met wagen en ossen per trein naar Nelspruit te zenden en van daar naar onze linies. In het fort werden verschillende nuttige zaken ge vonden, hetgeen goed te pas kwam, want reeds toen wureu we Bchuars voorzien van kleeren, schoenen, koftie, suiker en zout. De menschen onder veldcor- uet De Beer kregen als hun deel driekwart zak zout toen dit onder de burgers verdeeld werd, bekwam elk ongeveer een kwart pond. Dit was niet veel, maar toch veroorzaakte het een algemeone blijdschap men kon nu ten minste gedurende eoD paar weken het eten met zout bereiden. Deu 18den Augustus kwamen de drio burgers,die de gewonden nanr Komatipuort gebracht hadden, te rug. Den wagen en de ossen haddeu de Engelsehen behouden, niettegenstaande het protest van de bur gers en Khakhi meende zich al hijzonder netjes te hebben gehoudeo door die menschen niet als krijgs gevangenen te hebben beschouwd. Twee der gewonden Nel en Gerts overleden tijdens liet vervoeren werdén hegraven,zoodat alleen commandant Moll aan de Engelscheu werd afge dragen. Bij aankomst te Komatipoort was ziju toe stand zeer zorgwekkend en twijteld de dokters teu zeerste aan zyn herstel. Iu 't geheel kostte ons de overwinning nu 8 dooden en do waarschijnlijkheid was groot, dal dit aantal nog vermeerderd zou wor den. Do lichtgewonden, ton bedrage vau tien, wer den te 8abi door eeu soort dokter verpleegd en maakten het, volgens ingekomen berichten, naar omstandighodou goed. De bezetting van hol fort was naar Pelgrimsrust gezonden om door generaal Viljoen ondervraagd to worden. Bij dit verhoor verklaarden zij deel uit te maken van het ge regelde Brilselie leger, terwyl wij werkelijk in 'teerst algemeen dachten, dat het een vrijbuiterebende was en de govangenen dus doodgeschoten zouden wordon. Haddeu ouze menschen hun zin gekregen dan ware (lit zeker gebeurd, te meer daar vele lui uit Pelgrimsrust eu Barbertou beweerden, dat er velen otnier de gevangenen waren, die onder bet Boereu- gouvernement deu eed als burger hadden afgelegd l)e generaal kon echter op deze beweringen niet ingaan, wegens gebrek aan bewys, en om zekerheid te hebben omtrent het wezen der gevangeuou, schreef hij naar Lijdenburg. Er waren in het fort afdoende bewijzen gevnnden( dat de bezetting met de Kaffers had samengewerkt en in den brief bericatte de generaal aan den com mandeerden officier van Ljjdenburg, dat door eeu klein Boeren-commando een twintigtal Engelscheu waren gevangen genomen, die in vereeniging met gewapende Kaffers geroofd en gemoord hadden eu ook zeker zouden zijn doodgeschoten, wanneer ze niet beweerd badden, deel uit te maken van de geregelde troepen Zijner Majesteit. Hy wenschte daar om te weten, of dit werkelijk bet geval was, omdat hiervan het lot der gevangenen zou afhangen. Een moeilijk geval voor onzen vriend den Engelsch- uiau, die altijd stokstijf beweerde, nooit Kaffers te hebben gewapend. ErkeDde, bij dat deze Engelschen tot bet leger behoorden, dan erkende by tevens, ge wapende Kaffers tegen ons te gebruiken. De lui in den steek te laten, die feitelijk niets anders badden gedaan dan de huu gogeven bevelen op te'volgen, ging 6ok moeilijk. Evenwel, de generaal waobtte tevergeefs op antwoord, waarom nogmaals een rap port nuar Lydenburg ging, waarin werd kennis ge geven, dat, wanneer binnen driemaal vier-en-twintig- uur geen antwoord werd ontvangen, de gevangencu zouden worden geëxecuteerd. Dit hielp, en de Engelsche commandant deed den generaal weten, dat zij werkelijk deel uitmaakten van liet Engelsche leger, en tevens werd de hoop uitgesprokeu, dat zi) op de zelfde humane wijze zouden behandeld worden als tot nog toe mot de andere Engelsche kryga- gevangeneu het geval was geweest. Dadelijk na out- vangst van dezen brief liet ie generaal de gevzngenen by zich komen eu zeide hun, hun te zullen ont slaan, indien zjj onder cede beloofden, niet meer ge durende dezen oorlog tegen de Boeren te vechten. Ze doden dit met de moeste bereidwilligheid, vooral daar ze niot anders duchtau dan te zullen worden doodgeschoten, waarna ze by Lydenburg door ons wsrden in vrijheid gestold. Van de Kallers, wonrvan bij de bestorming vyf- en-veertig liet leven gelaten hadden en een honderd tal ontvluchtten, word don eersten tijd geen las» meer ondervou.ten cn wo vernamen, dat zo mot hun vee tot in het Portugeesch gebied ivaren govluoht. Er waren ook een S uil Kaffers gevangen en bij don terugtocht meegenomen. Bü aankomst to Sabi werden echter geen Kuiler als Krijgsgevangene tinnon- gebracht. [Wordt rorvolffd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1