miwM.fi mm. Gemengd nieuws. Advertentiën. E. J. RUITENBERG, Stenographic W. F. A uBOENHDlZEN, Vrijdag, to 8 uur weder zitting zal houden in «De Arend" om de namen der deelnemers te voegen by die vuti hen welke zich reeds opgaven. Ook voor geldelijke bijdragen houdt de commissie zich nog aanbevolen. Dat de hernieuwde Kei-klucht furore maakt in den lande, mag wel hieruit wor den algeleid dat een brief voor een stadge noot, waarop als plaatsnaam «Keienstad", zonder vertraging per post werd besteld. Over den afstandsrit Amsterdam—Weenen, welke luitenant jhr. J. W. Godin de Beaufort op zoo kranige wijze volbracht, schrijft «Het Paard" De dagbladen hebben ons reeds de tiding gebracht van de behouden aankomst en de geestdriftige ont vangst van den 2e-luitennul jhr. Godin de Beaufort met lijn kranig paardje „Mascotte". Uit hot door ons ontvangen telegram bleek, dal ruiter en paard in uitstekende conditie zijn aangekomen. In den vroegen morgen van 29 April uit Amster dam vertrokken, volgde hjj de route Nijmegen, NeuBs, CobleDZ over Mainz—Castell naar Frankfort, Wiirzburg, Neurenberg, Reguniiburg, Passau, Enne, Weenen. De afstand Amsterdam—Nijmegen werd met ge middelde snelheid van 12 K.M. per uur afgelegd. Door de vele regens iu April waren de wegen in Duitschland doorweekt en glibberig, doch ruiter en paard boden hioraan moedig uet hoofd, zondat iederen avond tijdig het nachtkwartier kon worden betrokken. Beaufort liep in het begin gemiddeld 25 K.M. per dag naast xyn puard om bet zooveel mogelijk te spareu; „Mascotte" hield zich uitstekend en at als een wolf. Zaterdagavond 2 Mei kwam hjj te Frankfort aan, waar „Mascotte" aan de Königliche Militiir Lebr- schmiede opnieuw beslagen is. De ontvangst te Frank fort was zeer hartelijk en geestdriftig. Na Frankfort kwamen evenwel zware dagen: bet passcercu van den .spessart viel niet mededoor het bergachtig terrein Frankfort—Warzburg liep Beaufort, om tyu paard te sparen, dieu dag 50 K.M. met ziju puard aan de handBij l'assau zou het echter nog erger worden; bier zijn de bergen moeilijk te passeeren en hebben zelfs in Oostenrijk een slechte reputatie wegens steilte eu slechte wegeu, zoodat de ruiter Donderdag 7 Mei oerst 'savouae ie acht uur te Enns aunkwam. Gedurende dezen rit gaf de ruiter nog een staaltje van zjju onvermoeidheid door voor zijn genoegen den Douau heeu eu weer over te zwemmen, het paard aan een boom gebonden. Te Enns werd bij zeer vriendelijk door de Oosten- rjjksche dragotuler-oillciereu ontvangen. Vrijdag S Mei, den volgende en te.wus lantsten dag, kou hij eerst kwart over zes afrijden, daar het beslag geheel versleten was eu eerst vernieuwd moest worden. Beaufort had zich voorgesteld, dezen laatsteu dag den afstand Enns—'Weenen ineens al te leggen. Hij moest wegeus den slechten toestand der wegen om rijden over Haag. en itus in T geheel ongeveer een ufaiund van 170 K.M. afleggen. De afstand Enns—St. Pdlton, 110 K.M., werd in éeu stuk afgelegd met sleelus een rust van een uur. Na :c St. Pullen drie uur ie beobeu gerust, vertrok hjj 's avonds kwart over elven naar Weenen in een vreesetjjkeu storm niet zwaren regen, ging jh or bet duistere Wienor Wald, waar de wegen steil, glibberig cn met steeiion bedekt waren, zoodat hjj niet in •taut was. snel voorwaarts te komen en moeite had, het paard op de beenen te houden. Eiudeljjk begon het legen den morgen lichter te worden eu ging bet, mul bet paard aan de hand, berg op berg af, tot 's morgens tegen zes uur Weenen werd bereikt. Dc gebeele afstand werd daardoor juist in tien dagen ulgelegd, waarbij men iu aanmerking dient te nemen bet tydsverscnil tusscbeu Amsterdam eu Weenen. veroorzaakt wegens het verschil in lengte graad. „Mascotte" at by aankomst 7 Kilogram haver en werd den zelfden caundJog een prachtige box in bet Köuigliclii's M.iitir-Kei: Instttnl overgebracht. Het paard werd do.r a Oosteurijicscye officiereu zeer bewonderdoei is dan ook prachtig iu conditie gebleven eu heeft zoo goed gèiédeo. De eigenaar reed zelfs 's middags op verzoek het paard voor en gaf het nog ecu -galop eur piste". l.uitenant De Beaufort heeft met dezen rit een Europeesch record gemaakt, daarbij den Fratischen officier Cottu, die in 13 dazen van Parijs naar Weenen reed (ongeveer dei. zelfden al'etaDU) mei drie dagen slaande. Lie gebeele afgelegde afstand bedraagt onge veer 1250 Kilometer, hetgeen een gemiddelde van 125 K.M. per dag geeft, Dit gemiddelde becli ritmeester Spielberg iu zjjo kramgen ri öaarbruckKoine met kuuuen bereiken de rit van jnr. De Beaufort heeft dan ook iu Oosten rijk en Duitschland groot opzieu gebaard eu w ij mogen er tro.eeb op ziju dut eeu N'oderlandsch huzaren luitenant dit heeft kunnen prestoeren! Hel programma der leesten van den Alg. Ned. Wielrijders Bond, die op 3, 4 en 5 Juli te Arnhem worden gehouden, is gisteravond delinitief vastgesteld un komt in hoofdzaak overeen met hetgeen we in een vorig num mer als voorloopig programma mededeelden. Het weekblad alle Fiets" heeft uit de op gaven der Kijwielbelasting het volgende staatje getrokken, waaruit blijkt, dat er in de provincie Utrecht heel wat aan wielrijden wordt geilauii, ongerekend nog de belasting vrije karretjes. Aantal Eén per ry wielen inwoners Zuid-Holland 27 039 43 Noord-Holland 23914 41 Gelderland 17 167 33 Groningen 13 419 22 Noord-Brabant 10596 52 Friesland 8288 41 Utrecht 8012 32 Overysel 7 972 43 Zeeland 6198 35 Limburg 6 020 47 Drente 4508 33 Dezen zomer worden de volgende cadetten der Kon. Militaire Academie te Breda bij het 5e regiment infanterie of het Ie regi ment veld-arliHerie hier gedetacheerd jhr. Backer, Barendsen, Van Bavel, Gude, Hare maker, Van Helsdingen, H oil weg, De Jager, Keus, Van Maurik, Van Renesse, Van Riems dijk, Schutte, Sonius, Me Vos, Weasel, Bec ker, Berenschot, Bloeme, Brandon, jhr. Cal- koen, W. K. van Hasselt van Heijst, Masquerier Holland, Van Houten, Hooge- wina, Koopman, Kraak, Kramer, A. de Vries, W. J. de Vries, jhr. De Beaufort, L. R. Doorman, Wesseliug, J. Doorman, Boerstra en Meijer. In plaats van nu wijlen adjudant C. L. Brederode is aangesteld tot adjudant-onder officier bij het 4e bataljon öeregiment infanterie sergeant majoor G. A. G. L. van Heerde. Bij de gister ten overstaan van den kapi tein-eerstaanwezend ingenieur gehouden aan besteding voor de voorziening der schietbanen op de Leusderheide werd ingeschreven door de volgende stadgenootenL. Ruitenberg f678!), J. G. van der Geest fü400, J. K. van 't Hof P. van Achterberg!) f6319, L. van Achterberg!) f6280, J. van den Berg f 0243, D. J. Boks f6198, H. Mieheels f 0190, Th. W. Bonte f6173, G. Wassing 16170 on L. van den Berg f5500. Het werk is onder het gewone voorbehoud aan den minsten inschrijver gegund. De begrooting bedroeg f 5020. De wielrijders zullen zeker met genoegen vernemen, dat H. M. de Koningin-Moeder de Koningslaan (vlak over het Paleis Soest- dijk) voor wielrijders heelt opengesteld, zoo- dat Baarn nu langs den koristen weg te be reiken is. Het «Tehuis voor ontslagen gevaugenen", door het Leger des Heils op zijn Landkolonie onder BarneveJd gesticht, is Maandag op plechtige wijze geopend. Het gebouw, dat een ruime eetzaal en groote slaapzaal een wasch- en badkamer bevat, kostte rond f8000, welk bedrag reeds geheel bijeen is. Toezicht houden kapitein Jonker en adjudant Stel. In een inderdaad opmerkelijk stuk, toege zonden aan de «Standaard", schryft de heer A. Steenmeijer, te Bussum: «liet zij mij vergund, een enkele opmerking te maken, naar aanleiding van de oproeping voor een Hoofd voor de op te richten school aan den Eemdijk te Bunschoten. De woorden «vooreerst ongehuwd, voor kosthuis gezorgd, salaris 1675", werpen een eigenaardig licht op de wijze, waarop sommige schoolbesturen de belangen van den onderwijzer behartigd worden. Deze geheele oproeping is m. i. een treurige speculatie op de over 't algemeen te lage salarissen bij het Christelijk onderwijs. «Hiermede wil ik volstrekt niet te kennen geven, dat ik niet gaarne de oprichting van een nieuwe Christelijke school zie; integen deel, hoe meer zoo liever. Maar het is, dunkt mij, niet goed te keuren, dut de onderwijzer er de dupe van wordt. Waai' men aan vele bestaande scholen zijn best doet om den toe stand zoo goed mogelijk te maken, moet men aan nieuwe niet gaan beneden »de markt" ('tis jammer, dat dit woord nog steeds zulk een voorname rol speelt bij de vaststelling van salarissen)dan komen we nooit, waar we wezen moeten. Ik geloof, dat men wèl doet. vóór het bouwen de kosten te berekenen en daarby niet moet uitgaan van de vraag: «met hoe weinig kunnen we toe", doch voorop moet stellen, dat de arbeider zijn loon waardig is, eu dienovereenkomstig een behoor lijk salaris voor den onderwijzer op de be- grooling uittrekken. Kan dat er niet af, dan ijvere rnen eerst zoo lang, tot de financiën gunstig genoeg slaan om tot bouwen over te gaan. De onderwijzer behoeft geen philan- tropie te oefenen ten behoeve van een schoolbestuur." Het is rnaar goed, dat dit ook eens van eigen zijde gezegd en tegeD het roekeloos bijzondere scholen stichten, ten koste van onderwijs eu onderwijzers, gewaarschuwd wordt. Cfm Paul is gistermiddag te 2.18 uit Men- tone naar Hilversum vertrokken, vergezeld van den heer Elolt, zijn lijfarts en ziju Se cretaris. Vreugde is een voorname dame, die niet op de uitnoodiging van den eerste den beste antwoordt. Velen sparen kosten noch moei ten om haar te hunnent te krijgen, en toch komt zij niet. De Amerikanen, die niet gaarne «Yankees" heeten, hebben een nieuwen naam voor zich- zelven en voor hun land bedacht en dat is «Usonans" en «Usona". Volgens de »New-York Herald" zijn deze namen (ontleend aan de beginletters der woorden United States of North America) reeds veel in couranten en tijdschriften en ook in het dagelijkse!) leven in gebruik. Wij, vrije Nederlanders, kunnen ons kleeden zooals wij willen, maar dat is niet overal het geval. Er zijn landen wuar de kleederdracht der inwoners nauwkeurig wordt geregeld door wetten. De Emir van Afghanistan bijvoor beeld beeft onlangs een wet gemaakt, waarin hy zijn Mahomedaunschen onderdanen beveelt, geen broeken te dragen, welke tot onder den enkel reiken. Hij gelust het dragen van een eenvoudig pakje en verbiedt aan niet adelijken hel gebruik van galon. Het wreedste artikel der wet treft echter de dames, die voortaan alleen in khaki mo gen gekleed zijn. Menig vrij Nederlander zou willen, dat ook in zijn land zoo'n uitkomst kwam voor reke ningen van modistes. Te New York waar anders werd ver leden week een eigenaardige reden tot echt scheiding gegeven. «Ziet u, u zult mij zeer verplichten door mijn verzoek in te willigen. Toen ik trouwde, kwam hei vuurroode haar van mijn man prachtig bij mijn meubelen, maar ik heb juist opnieuw laten behangen en de stoelen laten overtrekkennu is alles groen en zijn haar vloekt er mee. U kunt begrijpen welk een schok het voor mijn ge voelige zenuwen is, telkens zijn geranium- kleurige krullen tegen een zeegroenen ach tergrond te zien. Ik liet hem de keus om te scheiden of zich te verven, en hij koos het eerste". Nu, dat laatste is te begrijpen. In het begin der vorige eeuw waren op bet Gymnasium te Darmstadt in de zelfde klasse drie leerlingen, van wie de conrector zeide, dat zij «domkoppen" waren en het nooit lot iets zouden brengen en liever hun ouders het schoolgeld moesten uitsparen. De een kon het met zijn kennis van bet Latijn hoogstens tot apotheker brengende tweede kende Latijn noch Uuitsch, en de derde wist heelemaal niets. Van deze drie «domkoppen" was de eerste Justus Liebig, die inderdaad apothekersleer ling, maar later de groote scheikundige werd. De tweede was Gervinus, die op eeri manu factuurwinkel in de leer werd gezonden, maar toch ten slotte de groote geschiedschrijver is geworden. De derde was Kaub, die als natuurkundige naam heeft gemaakt, vooral door zijn poging om de leer van Darwin te weerleggen. Zoo kan uit «domkoppen" on school nog wel wat groeien; wat trouwens ieder uit eigen ervaring kan bevestigen. Onlangs overleed te Brescia iemand die drie uiillioen lire naliet, welke hij niet aan behoeftige verwanten, maar geheel aan zijn intendant vermaakte. Deze heeft echter ge meend, dit groote fortuin niet voor zich alleen te mogen behouden. Hij betaalde 200000 lire uit aan een nicht van den erflater, die haar in een vorig testament dit legaat had toebedacht; onder zijn eigen onvermogende familie verdeelde hij 100 000 lire, behield zelf 500 000 en stond tie overige 2 millioen af aan de onterfde bloedverwanten van den erflater. Het Ministerie van Landbouw der Veree- nigde Staten van Noord-Amerika hoopt een reusachtig idee te verwezenlijken op de ten toonstelling te Sint-Louis. Het geldt niet min der dan een reproductie van de Vereenigde Staten op tien bunders grond buiten de ten toonstellingsgebouwen. Zeven van de meest beroemde wetenschappelijke personen van het Departement zijn aangewezen om dit plan en ten uitvoer te brengen. Het geheel heelt het voorkomen van een reusachtige landkaart, waarop de vormen en grenzen der verschillende Staten, waaruit de Repuliek is samengesteld, nauwkeurig zijn aangegeven. En niet alleen de Staten, maar ook de rivieren, die er doorstroornen, de meren, die er in te vinden zijn, zijn aange duid en wel als meren en rivieren, precies van afmeting water zal er in aanwezig zijn. Maar wat wellicht nog opmerkelijker is: in eiken Staat, dat wil zeggen in de kleine ruimte welke dien Staat voorstelt, zullen in werkelijkheid te zien zijn, groeiend en bloeiend voorzoover mogelijk, alle producten, dio er inheemsch zijn; de oliebronnen van Texas zullen worden voorgesteld, de ijzermijnen van Alabama en Tennessee zullen niet ont breken; katoenvelden, velden met suikerriet, koorn, zullen als velden aanwezig zijn, enz. enz. In éen woord, iets nooit geziens. Een Duitsch blad vestigt de aandacht op het voordeel, dat de teelt van hazelnoten kan opleveren, iets dat wellicht ook voor ons land, waar de hazelnootstruik zoo goed wil groeien, geldend is. Jaarlijks worden uit Spanje en Italië, vooral tegen St. Nicolaas of Kerstmis, zeer groote hoe- veeihepen hazelnoten ingevoerd. Zij worden niet alleen als lekkernij gegeten, maar ver vangen ook in vele gevallende amandel in de bakkerij. De amandel is n.l. veel duur der dan de hazelnoot, terwijl deze zeer goed te gebruiken is en dit vóór heeft op de amandel, dat zij veel meer suiker opneemt den amandelsmaak kan men er desnoods met een paa<- druppels bittere amandelolie aan toevoegen. De hazelnoot wordt, al naar 't ge bruik, mee>- of minder sterk geroosterd en krijgt dan een zeer fijnen smaak Daar «ie prijs de helft is van dien van de amandel, springt het voordeel voor de huishouding in het oog. De landbouwer kan in 't algemeen voel meer van deze heester proliteereri. De plant stelt zeer weinig eiscben, groeit op byria eiken gi oud en draagt jaarlijks vruchten. Het wetsvoorstel, dat thans bij de Tweede Kamer in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika aanhangig is om de Engelsche ma ten en gewichten door het metrieke stelsel te vervangen, vindt grooten tegenstand, en wonderlijk genoeg, vooral bij de bouwkun dige eu machine-ingenieurs. Een der voor naamste redenen is deze, dat de burgerij nu eenmaal aan het oude stelsel gewend is. In een der laatste nummers van het vakblad van den ingenieursbond te Philadelphia wordt bovendien aangevoerd, dat het Christendom gevaar loopt, als men het metrieke stelsel overneemt van het eenige land (Frankrijk) waar tegelijkertijd mot de invoering er van het bestaan van God werd ontkend 372Ste SS A iiSLOTt:hij VIJFDE KLASSE. Tweede week. Trekking van 19 Mei 1903. (950 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van 1100 op No. 640. Prijzen van f70. 3350 9717 10417 10428 16103 1886718869 en 18958. Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 665 666 667 3309 3325 5000 10418 10419 14413 14419 18387 188531895' 18966 19567 en 20567. .-filiate ST i MT*l,OTI HU VIJFDE KLASSE. Tweede week. Trekking van 18 en 19 Mei. Ten kantore van den collecteur te Amers foort, Lange Bergstraat 9, zijn aan de navol gende nummers prijzen te beurt gevallen Prijzen van f70. 2945 3321 3350 4436 12863 1895818980 en 19578. Te zamen 8 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 3309 3317 3323 3325 3328 938014524 14531 18951 18954 18956 lt-9661898118999 en 19000. Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11, huren en verhuren van huizen. Een DAME wenscht LES te geven in (systeem Stolze-Werv). PRIVAATLES, les per correspondentie, en is ook genegen, bij genoegzame deelneming, een CURSUS op te richten. Nadere inlichting :n geelt tie uitgever van dit blad. instrumentmaker, Langestraat, Amersfoort. Optische en geneeskundige INSTRUMENTEN, Ziekenverplegings-artikelen, Seharen en Messen. Aanbevolen Merken St. Eslèphe Médoc. f0.60 Chateau Malleret«0.80 Haut Sauternes«4.35 Witte Bergerac«0.99 Niersteiner«0.72 Rüdesheimer»1.08 Oude Roode Portwijn «1.08 Extra oude Roode Portwijn «1.44 Oude Witte Portwijn. «1.08 Extra oude Witte Portwijn «1.80 Fine Old Pale Sherry «0.99 Goede Madeira «0.90 Madeira Superior «1.44 Vermouth di Torino, Dom BellaRm (per Liter). «1.17 Prijzen netto A contant. Alle bovenstaande WIJNEN zijn verkrijgbaar bij den heer H II N.OOSTRIIVEE», Langestr. 46, Arnhcinschestr. 11. A M E R S F O O R T.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2