Dinsdag 26 Mei 1903. PHOEMX - BROUWERIJ. Export naar Oost- en West-Indië. No. 5350. 52e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. AMERSFOQRTSCIE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. tranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTE GRACHT 9- Telephoon 19. KENNISGEVING. De Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, Gelet op art. Ill der Kieswet, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de overeenkomstig art. 110 der Kieswet in dato 8 Juni 1903 van kracht zijnde en in de plaats der beslaande tredende Lijst der Hoogstaangeslagenen in de pro vincie Utrecht, verkiesbaar als afgevaardigden ter Eerste Kamer der Staten Ueueraal, voor een ieder op de Provinciale Griffie, Bureau voor Statistiek, ter inlage is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift algemeen is verkrijgbaar gesteld. Bedoelde lijst zal, ingevolge art. 111 der Kieswet, worden geplaatst in de Nederlandscbe Staata-Courant van 16 Juni e.k. Utrecht, 22 Mei 1903. I)e Gedeputeerde Staten voornoemd, SOHIMMELPENNINCK v. d. O. van NIJENBEEK, Voorzitter. C. R. MERKUS, Griffier. De acte als onderwijzeres is alsnog behaald door de jongedames E. M. van 't Wel, H.J. M. Welters en B. C. M. Woudenberg. Uit Dordrecht bereikt ous het verzoek om het volgende mee te deelen Generaal Louis Botha heeft naar Holland gekabeld, dat volledige amnestie is verleend aan alle Kaapsche rebellen zoodat degenen hunner, die in Holland vertoeven, veilig kun nen terugkeeren. Het bezoek aan den kei was Zondag niet zöo groot als op Hemelvaartsdag, maar toch nog zeer aanzienlijk en weder was de vraag naar prentbriefkaarten, door de verkoopers in nog grooter hoeveelheid ingeslagen, ont zaglijk. De Feest-commissie houdt haar programma geheim tot morgenavond, doch 'tzal mee vallen, al is er ook nog zeer veel te regelen. Zij verzoekt ons, de stadgenooten op te wekken de vlag uit te steken, vooral in de straten waardoor (te optocht met den kei passeert en om, door althans na twaalven vrijaf te geven, liefst met behoud van loon, mede te helpen om dezen Donderdag te maken tot een feestdag voor het volk, een •echt stedelijken feestdag". Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door »DOK TER". 's A ronds te half acht geelt de «Amersfoort- sche Muziek-vereeniging" een uitvoering op het terras ran «Amicitia", waarbij het vol gende programma wordt ten gehoore gebracht: 1. Uuaere Garde, marschFortier. 2. Ouverture „Murie Henriette" Montagen. 8. New Life, walsKomzak. 4. Trompeter voran, marschLüdecke, 6. Fantaisie FaustHendrik». 6. Unter dem Sternen ban oerSoum. 7. Ouverture „La petite duchesse" Riccius. 8. Potpourri populaire VIBenard. 9. Finale. Iemand, die zich bescheidenlijk verbergt achter de initialen J. C., heeit een «Keien- trekkerslied" gedicht, dat hij opdroeg aan de »Commissie tot het opgraven en opstellen van den Amersfoortscben Kei en aan alle geboren Amersfoorters, die hiertoe hebben meegewerkt", dat gezongen kan worden op de wijze van het overbekende Zegelied uit Hiindel's »Josua", dat thans op het heel- uurs carillon staat en waarvan de tekst iuidt Komt trouwe burgers van Amersfoort, Trekt den Kei mi tot waar hy behoort. Spaart geen krachten op deez'schoonendag, Trekt, die eeuwen hier begraven lag. Allen te samen het touw aangevat, Op nu, trouw6 burgers van de Keienstad. Het door den heer P. Doorn, Directeur der Ambachtsschool, ontworpen en door den heer A. E. Blok uit de hanu gesmede ijzeren hek in gothischen stijl is thans aan de Lan- gestraat voor de muurschildering aan de buitenzijde der Sint Joris-kerk geplaatst. Een groot aantal hoofd- en subalterne officieren uit dit garnizoen begaf zich gister naar Amsterdam ter audiëntie bij H. M. de Koningin. De eerewacht aaQ het Paleis was toevallig juist betrokken door 100 onderofficieren en minderen van het. 5e regiment infanterie onder bevel van kapitein D. M. Storm van Leeuwen. Luitenant-kolonel D. de Ronde Bresser, commandant van het 5e bataljon 5e regiment infanterie te Utrecht, is hier aangekomen om tijdelijk het bevel over het regiment te voeren. Majoor J. Vos, van het 5e regiment infan terie, heeft non-activiteit gevraagd. Het nieuwopgerichte 9e regiment infanterie zal voorshands gerekend worden te behooren tot het verband der 2e divisie infanterie. De dezer dagen benoemde paardenarts 2e klasse A. J. Abspoel, thans te Texel, is vol gens de «N. Rott. Crt." bestemd voor de2e afdeeling le regiment veld-artillerie te Amers foort. Het concert, door het Amorsfoortsche symphonie-orkest sJubal" ten voordeele van de vereeniging Kindervoeding" gegeveo, heeft rond f105 opgebracht. Bij de Woensdag in «Eensgezindheid" te Amsterdam gehouden Algemeene vergade ring der «Maatschappij tot Opvoeding van Weezen in het Huisgezin" werden uitgeloot de nos. 70, 111, 141, 163, 231 en 505mhet renteloos voorschot ten laste der Maatschappij. De aftredende Bestuursleden werden her kozen. Aan het door den Directeur, den heer J Woudstra, uitgebracht Jaarverslag ontleenen wij, dat ook weder in het afgeloopen jaar het werk der Vereeniging met succes werd bekroond, terwijl met blijdschap werd ge constateerd, dat de belangstelling in de ge zinsverpleging bij voortduring toeneemt. In den loop van het jaar werden wederom 39 weezen (13 Ned. Herv., 9 Roorasch-Katta., 7 Herst. of Ev.-Lutb. en 1 Israël.) in verzorging opgenomen en 16 van de lijst der verpleegden afgevoerd (13 kunnen in eigen onderhoud voorzien, 2 overleden en 1 werd terug gezonden naar de wettige verzorgers). Het aantal pupillen bedroeg op het einde des jaars 214. Verder wordt er met aandrang op gewe zen, dat vermeerdering van het aantal con tribuanten zeer gewenscht blijft, dewijl de exploitatie-rekening een tekort aanwijst van niet minder dan f5000, dat uit de fondsvor ming moet worden gedekt. De Kampioen wedstrijd Oostelijke 2e klasse, welke hier Zondag zou worden gespeeld tusschen «Hercules" uit Utrecht en »P. W." uit Enschede, kon geen voortgang hebben, omdat Enschede niet is gekomen, zeer ver moedelijk door den grooten spoed waarmee eerst Zaterdagochtend deze ontmoeting werd in elkaar gezet. Herinnerd zij aan de Aandeelhoudersver gadering van de «Amersfoortsche Tramwég Maatschappij", welke Donderdagavond 8 uur in «De vergulde Zwaan" hier wordt gehou den. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping van het cassa tie-beroep tegen het Utrechtsche vonnis, waarbij den Eemnesser beurtschipper werd ontzegd zijn vordering tegen den tolgaarder van ae Eembrug onder Baarn, tot terugbe taling van 811X"! kwartje, telkens door hem Van hieruit werd een expeditie ondernomen naar de kraal van een Kafferkapitein dicht bij Eland s- bcekBtatie, die met de Engelscben gemeene zaak had gemaakt en gevlucht was. We hadden het ge luk, twee wagenvrachten mielies te vinden, in klo ven weggeborgen, alsmede eenige zakken grond- boontjes: deze laatsten waren, in verband met het eten van mieliepap zonder zout en niet meer dan tweemaal in de week vleesch, een welkome versna pering. Hoezeer otize paarden ook uitgeput waren, mocht er niets van de mielies als paardevoer worden gebruikt, maar werd alles naar den molen gcbrachtom tot meel vermalen te worden; de helft was voor de com- mantlo-meuschen eu de andere helft voorde vrouwen en kinderen. Den 25sten September kreeg de commandant or der om 66 man naar Krugerspost te zenden om als wacht dienst te doen. Hij besloot, de veldcornetten Swart en Schoeman daarheen te zenden, en zelf ook mee te gaan. Den 26sten September om 8 uur 'soebtends zadelden we op, om to 12 uur een uurtje te rusten. Dien avond met zonsondergang waren we bij Nelsrivierdrift, waar we den nacbt doorbrach ten. Den volgenden ochtend 6 uur zaten we alweer in 't zaal en waren om 9 uur te Sabi. Hier bleven we tot 2 uur, waarna veldcornet Schoeman van hier dwars over de bergen naar Krugerspost trok, terwjjl de commandant met staf en veldcornet Swart dien middag doorreed Daar Pelgrimsrust, waar we dien avond om 8 uur aankwamen. Ik was(loodelijk ver moeid door die geforceerde ritten en hot was dan ook met een onbeschrijflijke wellust, dat ik dien nacbt ten huize van veldcornet Swart (diens familie had de wijk naar Pelgrimsrust genomen) in een bed II ging slapen. Den volgenden ochtend vertrokken we naar Doornhoek, bleven daar een nacht over en sloten ons don 29sten September bij veldcornet Schoeman aan, die met zijn menschen overdag ver blijf hield te Krugerspost in het huis van Abel Erasmus, die óok naar den vijand was overge- loopen. Den laten October zond de commandant zijn staf naar Hans Breitenbach om haver te snijdeD, die we van dien Boer gekocht hadden, terwijl de commandant en ik een bezoek gingen brengen aan Jau Ruiter, een Hollander, die vóór den oorlog te Lijdenburg een zaak gedreven bad. Toen de Engelschen Lijden burg kwamen inuemen, was by met zyn familie ge vlucht en had zijn intrek genomen bij zyn schoon zoon, die dicht bij Ohrigstad een plaats had. Bij onze terugkomst zadelden we af bij Breitbnbach, waar we allen het avondeten nuttigden; daarna werd er be raadslaagd of we dien nacht in buis zouden slapen of niet; hoewel het grootste gedeelte er vóór was, daar te blijven, wilde de commandant er niets van weten, waarom er opgezadeld werd en we de bosschen introkken. Hel zal ongeveer 8 uur in den ochtend geweest zijn, toen we gewekt werden door het afschieten van een geweer en het geroep van; „commandantIcom mandant I" We gaven hierop antwoord, en toen dn man (éen van veldcornet Schoeman's burgere) ons gevonden bad, vertelde by, dat een groote maebt van den vjjand in aantocht was. Dadelijk werd opgezadeld en werden de pakken op de muilen gelaaen, maar terwijl we hiermee bezig waren, boorden we een hevig geweervuur op den nek van Krugerspost, een bewijs, dat de vijand ons reeds vóór was. Gelukkig waB er een pad, linkB vau den nek, waarvan we gebruik maakten om vóór den vijand te komen. Op den grooten weg naar Pelgrimsrust aangekomen, werden we opgewacht door een paar burgers van veldcornet Schoeman, die ons vertelden, dat de veld cornetten Swart en Schoeman een bevig gevecht hadden gehad met den vijand, die trachtte den nek te stormen; geholpeu door het maanlicht was het evenwel gelukt, den vijand terug te schieten, die tot op 50 pas gestormd had, maar daarop even snel terugkeerde als hij gekomen was. In dien tijd kwamen onze menschen van den nek terug en gingen we positie innemen op een kop, die zich bevond langs den grooten weg eb op onge veer een kwartier afetands van den nek. Tevergeefs wachtten we op den vjjaud. Om een uur of zes «tuurden we een paar spionnen naar voren, terwijl we aftrokken naar Rozenkrans, ongeveer drie kwar tier verder in de richting Pelgrimsrust. Om een uur of 12 kwameD deze lui met bet bericht, dat Khaki bezig was, op den nek een kamp op te slaan en tevens forten bouwde op de twee koppen aan weers zijden. Er was tevens een afdeeling van den vijand door het Kaffergebied over Joubertshoogte langs Ohrigstad gekomen, waar ze de huizen verbrandden en de twee daar aanwezige molens met dynamiet verwoestten. Later bleek bet, dat dit een troep „National Scouts" was geweest, ten getale van veertig, die 7 menschen gevangen genomen hadden. Door veldcornet Swart waren nï. twee menschen naar Ohrigstad gezonden om de menschen aldaar te waar schuwen; inplaats dat de lui dadelijk opzadelden en wegtrokken. gingen ze juist bij den taatsten man eerst nog koffie drinken, met het gevolg, dat de „National Scouts" ben allen in huis gevangen namen. Hadden we geweten, dat van dien kant slechts 40 bandsuppers waren gekomen, ze zouden van een koude kermis zijn thuisgekomen, maar niemand dacht, dat ze brutaal genoeg zouden zijn, met zulk een klein aantal te trekken. We waren allen van opiDie, dat de vijand het plan bad, op te komen naar Pelgrimsruster was daarom aan generaal Viiioen om versterking ge vraagd, die 50 man stuurde en zelf afkwam tot bij Doornhoek. Khaki scheen het echter te gevaarlijk te vinden, naar Pelgrimsrust te gaan. Hij ging evenwel dien morgen naar Ohrigstad om de nog staande huizen te verbranden en het koren te verwoesten, dat daar overal prachtig stond. Zoodra we hier rapport had den ontvangen, werd er een plan gemaakt om den vijand van drie kanten aan te vallen. Commandant Schoeman met veldcornet Swart moest den vijand van de linkerzijde aanvallen veldcornet Kriege van achteren, en veldcornet 8choeman van de rechter zijde. We redeD nu zeer snel. Jammer, dat bij het overgaan van een kopje de vijand ons te zien kreeg, zoodat, toen wij in de slooten links van hem positie Damen, hij reeds klaar was en ons op een hagelbui van kogels onthaalde. We waren ongeveer een half uur in 'tgevecht en dreven den vijand reeds lang zaam terug, toen hij bet op eens op een loopen zette door de aanvallen der beide andere afdeelingen. We trachtten nu den vijand te achtorvolgen, maar daar we te voet waren en in boschacbtig terrein, bleven we spoedig achter, zoodat we de achtervol ging over moesten laten aan de menBchen van veld cornetten Kriege en Schoeman. Jammer, dat hierbij een misverstand onstond, doordat de beide laatsten elkander voor den vijand aanzagen en op elkaar gingen schieten hierdoor kreeg de achterhoede der Engelschen, bestaande uit ongeveer 100 man, die zoo goed als vastgekeerd was, gelegenbeid te ont komen. Ik had dien dag veel pleizier; tot nog toe had den wij nog sltyd getrapt, maar dezen keer jaagden wij de Engelschen, dat „hun hakschenen zoo klap ten", terwjjl zij een duizend en wq niet meer dan een hooderd vijf en zeventig telden. Het waa ver makelijk, die wilde vlucht te zien; overal vonden we helmen, die Khaki in zijn woeste galop door de bosschen was kwijt geraakt. Verbazend was de snelheid, waarmee ze Lun kanon in veiligheid had den gebracht en waarmee ze, toen de afstand veel te groot was, gingen schieten. Wij hadden slechte éen gewond, Khaki 4 dood en 11 gewond; dat dit zoo weinig was, log hierin, dat hij te gauw „getrapt" had. De Engelscbe ambulance kwam weldra om dooden en gewonden weg te halen, waarbij de Engelscbe dokter goed genoeg was aan veldcornet Schoeman te verklaren, dat we hen „agood licking" hadden gegeven. Tüd om het koren te vernielen, hadden ze niet gehad, wel om de huizen te verbran den, zoodat dien avond Ohrigstad éen brandende puinhoop was. By bet huis van Jan Ruiter hadden de Engelschen een wagen vol gestolen goederen (meest vrouwekleederen) achtergelaten, waarop ook nog een kleine hoeveelheid suiker, zout en koffie, dat door de onzen als een welkomen buit werd be- Bohouwd. Den volgenden dag, 5 October, kregen we rapport, dat Khaki opnieuw optrok naar Ohrigstad dit bleek evenwel niet het geval te zijn, want niettegenstaande, dal ook wjj dadelijk in de richting optrokken, waa er van den vijand niets te sien. Bh onsen tocht over den rand werden we wel een Kaffer gewaar, die op ons aanroepen het op een loopen zette, en die op ons roepen in Kaffertaai geen acht sloeg, maar langs een „loop" (een ondiepe kloof in den berg) trachtte te ontsnappen. Een goed gericht schot maakte den Kaffer onschadelijk. Bij onderzoek bleek hij met een geweer gewapend te zijn en in 't bezit van een vol doosje lucifers, hetgeen ons deed vermoeden, dat bij door de Engelschen was uitgestuurd om het oude gras te verbranden, dat we zoo hoog noodig hadden voor onze paarden. I Wordt ftnolo*.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1