Donderdag 28 iÜfÉ Mei 1903. 52e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. imSFOORTSCHE COURAIT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"I. tranco per post 1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummei-s 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT Telephoon 19. KENNISGEVING. Oproeping van verlofgangers. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht van 9 Mei 1903, no. 5, N. M. en S. (Provin ciaalblad no. 70) betreffende de opkomst onder de wapenen van verlofgangers bij de militie te land in 1903 Brengt hij deze ter kennis van belanghebben den, dut bij de op het Koninklijk beBluit van den 24 Januari 1903, no. 13, gegronde beschik king van den Minister van Oorlog, dd. 7 Mei 1903, VJIe Afdeeling, no. 1, bevelen zijn gegeven tot bet oproepen in werkelijken dienst van de verlofgangers der lichtingen van 1897 en 1898, behoorende tot de Regimenten Infanterie, der lichting van 1S98, behoorende tol de Regimenten Veld-artillerie, en der lichting van 1900, be hoorende tot de Regimenten Huzaren en zulks gedurende de tijdvakken, vermeld in den hier onder volgenden STAAT, aanwijzende wanneer de daarin vermelde verlofgangers van de militie te land in 1903, krachtens art. 111 van de Militiewet 1901, voor herha lingsoefeningen in werkelijken dienst moeten zijn. REGIMENT GRENADIERS EN JAGERS. Lichting 1897. Alie bataljons, van 20 Juli tot en met 8 Augustus. Lichting 1898. Alle bataljons, van 1 September tot en met 28 September. INFANTERIE. Alle bataljons, van het lste, 2de, 3de, 4de, 5de, 6de, 7de en 8ste regiment, van 20 Juli tot en met 8 Augustus. Lichting 1898. lste regiment, alle bataljons, van 1 September tot en met 28 September 2de regiment, alle bataljons, van 1 September tot en met 28 September 3de regiment, alle bataljons, van 3 September tot en met 30 September 4de regiment, lste, 2de, 3de, en 4de bataljon, van 19 Augustus tot en met 15 September; 5de bataljon van '24 Augustus tot en met 19 September 5de regiment, lste, 2de, ,3de en 4de bataljon, van 1 September tot en met 28 September; 5de bataljon van 14 Augustus tot en met 10 September 6de regiment, lste, 2de, 3de en 4de bataljon, van 3 September tot en 30 September; 5de bataljon van 14 Augustus lot en met 10 September 7de regiment, alle bataljons, van 1 September tot en met 28 September 8ste regiment, alle bataljons, van 1 September tot en met 28 September. HUZAREN. Lichting 1900. lste regiment, der lichting van 17 Juni tot en met 21 Juli; der lichting van 3 Augustus tot en met 5 September; 2de regiment, der lichting van 17 Juni tot en met 21 Juli; V» der lichting van 3 Augustus tot en met 5 September 3de regiment, der lichting van 17 Juni tot en met 21 Jcli; der lichting van 3 Augustus tot en met 5 September. VELD-ARTILLERIE. Lichting 1S98. lste regiment, alle batterijen, van 29 Mei tot en met 18 Juni de treinafdeeling van 9 September tot en met 29 September 2de regiment, alle batterijen, van 3 Augustus tot en met 22 Augustus de treinafdeeling van 9 September tot en met 29 September; 3de regiment, alle batterijen, van 20 Juli tot en met 8 Augustus de treinafdeeling van 9 September tot en met 29 September. Naar aanleiding van het vorenstaande worden de bedoelde verlofgangers onderricht, dat het aan hen verleend verlof op den dag van opkomst onder de wapenen wordt ingetrokken, en dat zij bij de opkomst onder de wapenen van hunne verlofpassen moeten zijn voorzien, zoomede van de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medege nomen dat zij, die door ziekte buiteD staat mochten zijn om te koinen, zoodra mogelijk ter Secretarie zullen moeten overleggen eene op ge zegeld papier geschreven en behoorlijk gelegali seerde geneeskundige verklaring (zullende voor hen, die onvermogend zijn tot het betalen van zegelkosten, genoegen worden genomen met eene ongelegaliseerde geneeskundige verklaring, mits dat stuk door tusschenkomBt van den Burgemees ter der woonplaats van den Verlofganger aan Schetsjes uit den Zuid- Afrikaansclicii Oorlog, door »DOK TER". 84. l)en 6den October werden we verontrust door het bericht, dat Khaki optrok uaAr Doornhoek, waarom we aldaar dadelijk positie innamen. De vijand kwam evenwel niet verder dan Roozenkrans, wae.r hij de twee daar staande buizen verbrandde om daarna naar zjjn kamp op den nek terug te keeren. Den 7den October vroeg in den ochtend kwamen onze spionnen terug met het welkome bericht, aat Khaki dien nacht den nek had verlaten en tot bij Spekboom teruggetrokken was, en deu 9den Octo ber verliet hij ook deze plek om naar Lijdenburg terug te gaaD. Om den vijand het trekken over Spekboom-rivier te bemoeilijken, gaf generaal Viljoen order, de brug bij Spekboom op te blazen. Door te weinig dyna miet slaagden we hierin niet, zoodat de vernieling van de brug werd uitgesteld tot tijd en wijle we van een grootere boeveelheid voorzien zouden zijn. We bleven voorloopig te Ohrigstad om onze paar den te voeren met groene haver, die daar nog te velde stond en door deu commandant legen afgifte van kwitantie (van de soort, die de Engelschen nog altijd niet willen erkennen) gecommandeerd was. Den I4deu October gingen we uit met het doe, lop- nieuw te probeeren de brug op te blazen, maar dicht bij de rivier gekomen, merkten we, dat de vijaud de forten die hij op de hoogten san de overzijde der rivier gebouwd had, in 't bezit had genomen. Omdat uit die forten de brug gemakkelijk onder kanonvuur kon genomen worden, moesten we voor loopig bet plan opgeven. We gingen dus terug, waarbij de vijand goed genoeg was, ons cenige gra naten toe to zenden, zonder ons echter nadeel te doeu. We kregen daarop een brief van generaal Viljoen, waarin hij den commandant op tamelijk sterke wjjze den korps-commandant wordt toegezonden) en dat zij zich, na hnn herstel, onverwijld bij hun korps zullen hebben te vervoegen. De verlofpassen der manschappen moeten, voor zoover deze van vervoerbewijzen en dag geld moeten worden voorzien, vóór vertrek naar het korps ter Gemeente-secretarie worden aange boden tot het doen van de vereischte aanteeke- ningen, 'erwijl de verlofgangers op den dag voor de opkomst bepaald, vóór vier uren na den middag bij het korps aanwezig moeten zijn. De Verlofganger, voor wie de opkomst op een Maandag Is gesteld, behooren zich, Indien zij ge vestigd zijn In Gemeenten van waar e|j niet in éen dag hnn garnizoen kunnen bereiken, eerst op den dag van opkomst bepaald, op niarsch te bege ven en znllen den volgenden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij hnn korps moeten aankomen. Den Verlofgangers, die vermeenen In de termen te verkeereu tot het erlangen van ontheffing van vorenbedoelden werkelijken dienst op grond van de vierde, In verband met de derde zinsnede van art. 113 der Militiewet 1901, of rau eene gelde lijke vergoeding, als bedoeld in de laatste zinsnede van dat wetsartikel, wordt In hon belang aange raden daartoe spoedig aan Hare Majesteit de Koningin het verzoek te doen. Overigens wordt den Verlofgangers nltdrnkke- lijk bekend gemaakt, dat volgens artikel 117 der Militiewet 1901, het Crimineel Wetboek «n het Reglement van Kljgstncht op hen van toepassing zijn, zoodra zij in uniform zijn gekleed, en dat zij zich in geen geval kannen beroepen op het nlet-ontvangen eener bijzondere oproeping, maar dat deze keunLsgeving, welke uitsluitend dient als rechtsgeldig bewijs dat de oproeping behoorlijk Is geschied, hen bij nlet-verschijning ter opkomst onder de wapenen in verzuim stelt. Amersfoort, 25 Mei 1903. De Burgemeester voornoemd. WUITIJER8. J Behalve de Dinsdag reeds als belangrijkste vermelde, waren ter Raadsvergadering, dien j middag gehouden, ingekomenvan Gedepu- I teerde Staten goedkeuringen der Raadsbe sluiten van 28 April tot af-en overschrijving van posten op de Begrooting der Gemeente en die der d.d. Schutterij en bedenkingen van dat college over strafbepalingen in de nieuwe Verordening op de straat-politie. De eerste werden aangenomen voor notificatie, z\jn ongenoegen te kennen gaf, dat de brug niet was opgeblezer. en meende, dat indien de commandant met zoo lang gewacht bad, die zaak in orde had kunneu zijn, vóór de Engelschen de forten in bezit hadden genomen. Hij vergat evenwel, dat we nog altijd wachtten op het dynamiet, dat bij beloofd had te zenden. irden uitgezonden om de brug, cóute que cóute, op te blazen. Bij de rivier geko men, zagen we de lichten boven op de koppen Aan de overzijde, een bewijs, dat de vijand de forten nog bezet hield. We maakten eerst een verkenning aau de overzijde der brug, om zeker te zijn, dat er geen Engelschen in de nabijheid waren, die soms geneigd mochten wezen om op afdoende wijze tegeD het ver nielen der brug te protesteeren. Allee was veilig en na eeD paar man aan de overzijde der rivier te heb ben achtergelaten om ons te komen waarscbu- weu, in geval gevaar dreigde, begonnen we het werk. Ik wilde graag de brug in 't midden stuk hebben, daar «ij dan aau beide zijden van de hoof den zou storten, l>e brng werd daarom in 't mid den geladen, maar feitelijk was de hoeveelheid dy namiet te klein, omdat de brug daar te open waa en dus de ontploffing weinig uitwerking sou heb ben. Zonder door den vijand verontrust teworden, kwamen we gereed, waarna de lonten werden aan gestoken en wi) een paar honderd pas teruggingen om op de ontploffing te wachten. Beide ladingen (éen aan elke zijde der brug) ont ploften tameiiik gelijk, maar toen we bij de rivier kwamon, stond de brug nog op haar plaats. We hadden nog slechte 50 patronen over en ik begreep dat ik de zwakste plaats moest uitzoeken en het plan om de brug in 't midden stuk to maken, moest opgeven. Ik koos nu de plek, dicht bij het einde, waar de bogen een soort koker vonndeo, en het dynamiet dus de meeste uitwerking zou hebben. Tot mijn verbazing hield de vijand zich nog altijd rustig, hoewel hüde eerste ontploffing toch gehoord moest hebben, weder kwamen we, zonder gestoord te worden, gereed; de beide wachteD aan de over zijde werden teruggeroepen en de lonten aangesto ken, terwijl we evenals de eerste maal, een paar honderd treden teruggingen. Een ontploffing aeed zich hooren, kort daarna een tweede, gevolgd door een dof gerommel. Snel giDgen we naar de rivier om niets meer van de brug te zien, die met het eeDe einde vijftig voeten lager op den bodem van de rivier laghet andere einde was door de duister nis niet te zien. Tevreden over den afloop, gingen we terug naar onze paarden, die we in een vallei hadden achtergelaten. Op eens bet suizen van een granaat, een vlam, en een uitbarsting ongeveer 50 pas vóór ons; de vijand was wakker gewonien,ech ter wel wat laat Had hij ons dadelijk na de eerste poging onder vunr genomen, waarschijnlijk zou we geen gelegenheid hebbengehad.de brug opnieuw te laden. Dadelijk na de ontploffing van den granaat-kartets zetten de meesten het op eeD loopeD, instinctmatig, zonder eigenlijk te weten waarom, want do vijand kon ons onmogelijk zien eu schoot dus op goed geluk. De eerste werd nog gevolgd door twee andere granaatkartetsen, maar zonder ons te raken, want in de veronderstelling, dat de vijand in de zelfde richting zou schieten, had de veldcornet order ge geven, dwars af te slaan. Daar de commandant in lang niet bij de burgers van Steenkampsberg was geweest, werd het tijd, daar been te gaan, zoodat we den 29eten Octobor in deu nacht naar de overzijde gingen en daar zonder eenig ongeval in den ochtend arriveerden. Den laten November kwain een rapportrijder van Krugerspost met eeo rapport van generaal Vil joen, dat den 2den November bij bet aanbreken vau den dag de Kafferkaptein Mich in Waterval-rivier moest worden aangevallen. De commandant kreeg order om uit Diepgezet Watervals-rivier binnen te trekken, terwijl de veldcornelttn Pienaar, Swart en Schoeman met hun menschen onder aanvoering van kaptein Blignant over Krugerspost en door Klip- kloof de Kaffers op 't lijf moesten vallen. Veel tijd om de menschen bij elkaar te roepen, was er dus niet, maar toch waren we zoo ongeveer een 40 man bij elkaar (een gedeelte was van Steen kampsberg gekomen) toen we om 8 uur 's avonds Wateryal'8 rivier-kloof inreden. Om 12 uur waren we bij de woning van Nodé, waar we afiadelden met het plan om tegen 4 uur in den raorgeu de eerste Kafferkraal aan te vallen, die een tien minuten verder tegen den berg was gebouwd. Er werden een tiental manschappen doorgestuurd tot bij de plek, waar het pad uit Watervals-rivier naar Lijdenburg gaat om ons te waarschuwen, indien soms in den- nacht een Engelsche macht de kloof mocht binnen komen, want men kon nooit zeker wezen of ons plan niet aan den vijand verraden was. de laatste in handen gesteld van de Commis sie van wetgeving. Verder waren ingekomen de Begrooting der Gezondheids-commissie voor 1904 te behandelen bij de Gemeentebegroolingen de Rekening van het Burger Weeshuis over 1902 te behandelen b(j de Gemeentere kening. Het eeuige punt van den Beschrijvings brief dat, althans in de openbare zitting, eenige discussie lokte, was het voorstel van B. en W. tot wijziging van het tantième van den Directeur aer gasfabriek. Toch werd het, gelijk we Dinsdagmiddag reeds meldden, z. h. st. aangenomen. Reeds 13 Maart adviseerde de Gas-com- missie het college van B. en W. dat het tantième, vastgesteld in de Raadsvergadering van 22 Juni 1900, verandering zou moeten ondergaan omdat het verbruik van licht-, kracht-, munt- en kookgas door particulieren en Rijksgebouwen was gestegen tot boven een mihoen stère en stelde zij voor, den Directeur voor verbruik boven een millioen stère per 1000 M3 weder f 1 toe le kennen. Den 26 antwóordden B. en W. dat zonder nader Raadsbesluit zij geen bevoegdheid hadden, het tantième te veranderen en dat tevens 22 Juni 1900 werd bepaald, dat het tantième zou worden berekenu naar het ver bruik door particulieren en wel van f 1 voor elke 1000 M3 boven 600000 M3, tot een maximum van f400. B. en W. merkten hierbij op, dat de Directeur geniet f2600 -J- vrije woning (geschat op f 400) -f- f 400 tantième benevem. vrij gebruik van gas en cokes, met audere woorden een inkomen verre boven dat van de hoogstbezoldigde Gemeente-ambtenaren, waaronder er verscheidene z\jn die een kost bare studie Ier bekwaming in hun ambt ach ter zich hebben, wier salarissen dan wel eerst dienden verbeterd te worden. De Gas-commissie antwoordde 15 April, dat zij zich niet kon vereenigen met deze beschouwingen. Op de eerste plaats was niet te voorzien, dat het maximum zóo spoe dig bereikt zou worden. Vervolgens meende de commissie: »De vergelijking met andere Gemeente-ambtenaren gaat niet wel op, om- Om 4 uur waren we opgezadeld en kwamen wa kort daarna bij de eerste Kafferkraalin onze hoop, dat we de Kaffers onverwacht op bet ljjf zouden vallen, werden we bedrogen. Ze hadden een brand wacht gehad, die bjj onze nadering dadelijk alarm maakte. Vóór we een omtrekkende beweging hadden kunnen maken, werden we nit den berg beschoten de Kafterkraal werd doorzocht, maar geen Kaffer gevonden, wel Kaffermeiden, die in een der hutten anstig ineengedoken hg elkaar zaten doch ongedeerd werden gelaten. Bij de tweede kraal hadden we meer auocee, hoewel het reeds dag was gewordentoen we hier kwamen, vlogen de Kaffers juiat de hutten uit, en daar se op ons geschreeuw om niet weg te loopen maar to blijven waar ze waren, tóch aau den haal gingen, werd er op ben geschoten, met het gevolg, dat er 4 gedood werden. De rest gelukte het, in de bergen te ontkomen en door geweerschoten en een helscb lawaai hun kameraden te waarschuwen. Daar er nu geen sprake meer van was, dat we nog Kaffers in de kralen zouden aantreffen, werd er snel doorgereden tot bg het huis, waar nog altijd een bóeren-familie wooDdede menschen waren erg blij ons te zien en smeekten hen uit Watervala-rivier mee te nemen, daar het leven onder de Kaffers ondraaglijk waa Wet hadden te herhaaldelijk aan den Kaffer-kapitein gevraagd, aau de Engelache autoriteiten het verzoek over te brengen, naar Lüden- burg te worden gebracht, maar het antwoord waa geweest: „dat de vrouwen «n kinderen exprea daar gelaten werden om de Kaffers tegen de Boeren te beveiligen". Daar de afspraak was, dat we elkaar halverwege zouden ontmoeten en de geheele macht over Diep gezet zou terugkeeren, beloofde de commandant de familie vaat en zeker mee terug te nemen. We twijfelden er geen oogenblik aan, of de expeditie zou gelukken en dat wc dan in den middag wagens en ossen genoeg zouden hebben om de vrouwenen kinderen uit te kunnen brengen. We gingen verder en kwamen weldra bjj de poet, die bij den weg naar Lijdenburg dien nacht positie had genomenhier waren 6 Kaffers doodgeschoten, die met allerlei waren naar Ljjdenburg op pad waren otu ze daar ter markt te brengenook dezen hadden geweigerd zich over te geven en net op een loopen gezet, met het gevolg dat op hen was gevuurd. Wordt «srvofed.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1