Advertentiën. E. J. RUITENBERG, dat de gat.-fabricage meer een handelszaak is, waar uitbreiding der leverantie veel af hangt van de werkzaamheid van den Di recteur, die daardoor het Gemeentebelang bijzonder baten kan." In dato 24 April lieten B. en W. de be slissing aan den Raad, den grens van het tantième echter bepalend op f 1000 en voor stellend, de verhoogiug te doen ingaan op 17 Augustus 1903. Toen nu dit voorstel Dinsdag in behan deling kwam, meende de heer Plom p, dat de Gas-commissie ougeveer deze redeneering heeft gevolgd: de gasfabriek is een handels onderneming haar Directeur is een koop man; wordt de omzet grooter, dan is nok de winst grooter en komt den Directeur meer van die winst'toe. Met dezen redeneertrant kon spr. niet geheel meegaan. Kooplieden gaat het lang niet altijd voor den wind; zij hebben risico en moeten zorgen voor den ouden dag, en dit alles juist gaat niet op voor den Directeur der gasfabriek aan wiens goede hoedanigheden spr. echter niets wilde afdoen. Na sprekers meening is de Directeur veel meer ambleuaar dan koopman. Steeds heeft hy zijn salaris en oen goed salaris ook risico loopt hij nimmer, zijn kapitaal steekt niet in de onderneming, en voor zijn ouden dag wordt door de Pensioen verordening gezorgd. In de argumenten, door de Gas-coramis- sie aangevoerd, vindt spreker geen vrij heid, mede te werken tot verhooging van het tantième en hij zou, alvorens te kun nen medewerken tot aanneming van het voorstei van 13. en W. wenschen te vragen of er geen klemmender argumenten zijn aan te voeren, en hoe de regeling is in an dere Gemeenten van den omvang van Amers foort. De heer Gerritse n zeide het niet eens te zijn met door den heer Plomp aangevoerde. Reeds hij de benoeming drong spreker aan op milde bezoldiging tor voorkoming van nadeel voor de Gemeente door malversa tiën als anderszins. De heer Plomp vroeg hoe het in andere Gemeente gesteld is; welnu, te Amsterdam heef. tie Burgemeester heel wat lager sala ris dan de Directeur der gasfabrieken en te Utrecht is dit evenzeer het geval. De Directeur moet zijn heele ziel en za ligheid geven aan de fabriek, die werkelijk niet anders is dan oen handelszaak en daar voor nacht en dag ijveren. Spr. eindigt met te verklaren, dat hy zich volkomen vereenigt met het voorstel van B. en W. Wethouder Visser, Voorzitter der Gas-commissie, ueed nog uitkomen, dat de positie van den Directeur een zeer eigenaar dige is, waarin hij zeer veel kan doen in het belang van fabriek en burgery. Als hy zorgt, dat alles goed marcheert en dat het product goed is, bewijst hij groote diensten aan de Gemeente. Bij zijn aanstelling, in 1903, werd zijn sa laris bepaald op f2600 vast, een bezoldiging dus die lang niet zoo iioog is ais in andere Gemeenten. Het verbruik is thans reeds gestegen bo ven 1 millioen M3 en hierin vond de Gas- commissie vryheid, te verzoeken hot tan tième te doen verboogen. Zeer zeker is de Directeur ambtenaar, doch geen ambtenaar met vaste kantooruren in tegendeel is bij van den vroegen ochtend tot den laten avond in de weer. Spr. eindigde, met het voorstel ten zeerste bij den Raad aan te bevelen. Gelijk gezegd, werd het hierop aangeno men z. h. st. «Ais we toch den naam «Keienlrekkers'' voeren, willen we dien naam eer aandoen", heeft de Feest-coni missie, welke heden Meyster's kei naar zyn nieuwe plaats deed trekken, gedacht. Het weder werkte uitste kend inede en zuo vieren dan de ras-A mers- foorters beden feest en laten de geïmporteer de n, die Teerst «wel wat dauw" vonden, voor zoo'n steen zooveel drukte te maken, zich meeslepen. De commissie (het zy hier nogeens uit drukkelijk gezegd, dat zij onstond naast de meer ofticieele Kei-commissie, die van het trekken van den kei umar weinig wil we ten) heeft eer van haar werk, gegeven den geringen tijd van voorbereiding cn het kleine budget, 't Is een echt volksfeest geworden en van den vroegen ochtend tot den laten avond amuseert net volk zich en is weer even ordelijk en inschikkelijk en behulpzaam om enkele al te drukke feestvierenden tot kalmte te vermanen als tijdens de Kronings feesten. Reeds heel vroeg in den ochtend liepen de menschen to hoop voor «De Arend", waar de Feest-commissie heden zetelt; om half acht verschenen de trompetters, spoedig ge volgd door de herauten, die klokke 8 de slad inreden en de volgende Proclamatie verkondigden «Oe Gficommitteerdens tot de Amersfoort- sche plegtighe Keytreckinghe hebben om goede redenen goedgevonden allen Borgeren ende Inwoonders dezer .Stad ende Vrijheyd van dien kond te doen dat de bovengenoemde Keytreckinghe zal geschieden heden desna- uuèus om twee uren, beginnende bij de herberge van outs genaemt «De Arent". »De Key sal onder leyding van Jonker Everard Moyster gesleept worden van de Arent door de Bergstraat, de Uytersche weg ende straat, de Langestraet, <ie Camp, de Hessenstraet ende vordere straeten tot aan de Huysinge van de siadsdienaers bij de Uytersche Poortsbrug, waer om vier uren de opsettinge van de vuors. steen zal plaats hebben. «Allen borgeren en allen die van buyten alhyer sullen komen, wordt geraden sich or- dqntelicken te gedragen, soodat de Overig heden niet verplicht sullen wesen haer aen den lijve te straffen. «Tot voorkominge van ignorantie wordt dese door ons gepubliceert ende gealïigeert". Gedrukte exemplaren van dit schoone stuk werdeu middelerwijl uitgereikt aan magazijn houders, die ze aanstonds voor bun ramen hingen zoodat, toen de vreemdelingen, die in groute drommen kwamen, de met vlag gen getooide straten betraden, aanstonds wis ten dat zij zich «ordentelicken" te gedragen hadden. Van 9 tot 10 uur deed het carillon aller lei Volksliederen hooren en van 10 tot 12 gaf de «Amersfoortsche Muziekvereniging" oen concert op Den Hof waarbij, vooral daar de scholen vacantie hadden, een over- talrijk puliek zich om den muziektempel ver drong. En steeds meer vreemdelingen kwamen per spoor en per fiets en per automobiel zeer ten bate van den handeldrijvenden middenstand. Tegen hel middaguur trok alles weer naar «De Arend" van waar de optocht klokke half twee zal vertrekken. (Afgedrukt vóór 12 uur om het personeel in de gelegenheid te stellen, deel te nemen aan het feest.) Het «oflicieele" Keientrekkerslied, dat he denmiddag bij de plaatsing van den steen zul worden gezongen, werd in ons vorig nummer reeds meegedeeld en staat in den Feestwijzer, dien men dringend wordt ver zocht ie koopen omdat de Feest-commissie buitengewone behoefte heeft aan geldelijken steun. Het niet-offieieele, door «De Moor" gedicht (men ga hem toch vooral zien, T loont waar lijk de moeite, en rooke «Keitjes") en dat gezongen wordt op de wijze van «De Boeren hebben 't overwonnen", luidt in het eerste couplet Hoezee, hoezee, wat groote vreugd. Heerscht in ons Amersfoort, Dc Kei, der burgers grootste schat, Is thans weer opgespoord, En oud en jong en groot en klein Zingt thans uit éenen mond Hoera door d' Amersfoortsche Kei, En hem die 'teerst hem vond. Hoezee! de Kei is door „Spekkie" gevonden, Hiep, hiep, hoeraHiep, hiep, hoera Ook „DE MOOR" wil zijn lof verkonden. Hiep, hiep, hoera! Hièp, hiep, hoera! De Publicatie van de Feest-commissie, gisteravond laat «geaffigeerd" en welke, keu rig gedrukt, als oorkonde hedenmiddag wordt overhandigd, zegt het volgende Allen dengenen die desen brieff sullen sien ofts horen lesen, doen wij verstaeu K. Hubers, J. van den Heuvel, J. van Keulen, C. Ruiten berg, VV. H. Schuileman, G. J. Slothouwer, E. van Vollenhoven jr., Th. J. Welling en G, van Wijland, dat met goedvinden van de Regeerders deser Stadt en van de Gecommitteerdens tot de opgravinge ende opsettinge van den Amers- foortsen Key op heden den acht-en-twintioh- sten van Bloeymaandt van het jaar onses Heren dusent negen hondert en drye de befaemde Amersfoortse Keselsteen die reeds in eene resolutie van Sijne Keyserlijker Majesteyt Karei den Vijfde genoemdé" wordt en in 1661 bij Everard Meyster op de Verkensmerkt is neer- geset, edoch dertien jaren later op last ende volgens den wil der Regeerders in den grond is gedolven is neergeset op een fraaye ende heerlicke basis ofte voestuck int Plantsoen, daer waer aan deene sijde naest gelegen is de Uyterse Poortsbruch ende aen dandere sijde de huysinge ofte bureau van de stads- ofte poiitiedienaere. Aan allen borgeren onser stadt en aan allen degenen die van buyten komen, versoecken wij dezen steen als een heriuneringsBtuk aan onze voorouders in hoogen eere te houden ende geene insolentien ofte ongerechtigheden daeraen ofte daermede te bedrieven. In oorconde doses brief besegeit met onsen zegelen gegheven int iaèfr onses Heereu dusent negen hondert ende arye op Donderdag voor Pinxteren. Amersfoort viert feest en 't feest pakt er is een prettige stemming en de «handel drijvende middelstand" profiteert ten volle van het ongewoon druk bezoek. Moge het feest in ieder opzicht slagen en een even uitmuntend verloop hebben als de Kroningsfeesten, die nimmer zullen ver geten worden. De »Sl.-Ct." bevat een besluit van 12 Mei 1903, tot wijziging en aanvulling van art. 4 van het Kon. besluit van 14 Augustus 1876, betreffende de uitgifte van Telegramzegels, zooals dit artikel luidt na de daarin bij het Kon. besluit van 22 September 1879 aange brachte aanvulling, alsmede tot regeling der inwisseling van de ingetrokken soorten. Dit besluit zegt: «Er zijn negen soorten van telegramzegels, namelijk van vijf cent, vyflien cent, twintig cent, vijf en twintig cent, dertig cent, vijftig cent, zestig cent, éen gulden en twee gulden." «Gave en ongeschonden telegramzegels van éen, drie en twaalf en een balven cent, welke na 1 Juli 1903 nog mochten voorbanden zijn, kunnen tot 1 November 1903 tegen telegram zegels van andere waarde worden ingeruild, zoo ucodig ouder bijpassing van gereed geid." Op een verzoek om inlichtingen door het »Hdbld" gericht tot den heer Bredell, Secretaris van ex-president Kruger, omtrent de jutetheid van het bericht, dat generaal Louis Botha naar Holland heeft gekabeld, dat volledige amnestie aan de Kaapsche rebellen is verleend, heeft eerstgenoemde telegrafisch geantwoord: niets bekend. Aan de »N. R. Ct." werd uit Dordrecht geschreven In verband met zijn telegram van Zaterdag kan uw correspondent thans nader en zeer beslist mededeelen, dat generaal Botha naar Europa gekabeld heeft, dat amnes'ie is ver leend aan de beide Kaapsche parlementsleden Van der Walt en Joubert, en dat dezen dus veilig naar Zuid-Afrika kunnen terugkeeren. Voor de overige in Holland vertoevende rebellen kon generaal Botha vooralsuog niet zulk een goede tijding zenden. Dat deze tijding, na de amnestie aan de beide Parle mentsleden verleend, laDg op zich zal laten wachten, is echter niet aan te nemen. De heer H. G. Bocselaar is benoemd tot Commandeur bij de Vrijwillige brandweer. Luitenant ihr. J. W. Godin de Beaufort is Dinsdagavond 8 uur uit Weenen te Zutphen teruggekeerd. Daar hij verzocht had, geen betoogingen te bouden, was de outvangst aan het station zeer eenvoudig en beperkte deze zich tot de aanbieding van een verfrissching waarbij rit meester Ticlens den kranigen ruiter geluk wenschte met het behaalde groote succes. De eerder Nederlandsche cavalerie, aldus uitte zich de spreker, is zonder twijfel door den ge houden afstandsrit zeer hoog gestegen. In het «Hotel du Soleil" werd daarop aanjhr. De Beaufort door diens vrienden eener sou per aan geboden. De huzaren hadden den ingang der stal len en de boks der merrie «Mascotte" keu rig met groen en vlaggen versierd, een at tentie welke door den luitenant zeer op prijs gesteld. Men verzoekt ons mee te deelen, dat een 125-tal leerlingen van de openbare Lagere school aan de Beekstraat in de volgende maand een Zanguitvoering zal geven in de groote zaal van «Amicitia", waarvan de op brengst zal strekken om den kinderen een genoeglijken en leerzamen dag te bereiden (zoo mogelijk een reisje naar «Artis"). Gedu rende ruim een half jaar zijn de kinderen, ook buiten de gewone schooltijden, geoefend door een viertal onderwijzers der school, en nu zijn al zoover gekomeu, dat men meent, een openbaar optreden te kunnen «wagen". Uitgevoerd zal worden de Kindercantate «Micbiel de Ruyter", muziek van A. Lijsen, woorden van W. H. Hasselbach. een schoon maar moeilijk werk, van 70 pagina's druks, met jongeDS-, meisjes- en gemengde koren benevens solo's, duo's en trio's. De groote vraag blijft echter, zullen noo- dige gelden door de kleinen verdiend kun nen worden om een zóo kostbare reis daar van te kunnen betalen Als het plan eens mislukte? Welk een teleurstelling zou dat geven, na zooveel werk, na zooveel verwach ting! Neen, dat mag niet; het doel moet bereikt worden. De onderwijzers zullen in deze dagen persoonlijk bij u aankloppen om kaarten voor dat schoone doel te koopen en wij vertrouwen, al wordt er in den laatsten tijd reeds veel van u gevergd, dat gy hen niet met ledige handen zult wegzenden. 't Mag in de leestdrukte misschien nog weleens extra worden herinnerd, dat heden avond 8 uur in «De vergulde Zwaan" de Aandeelhoudei-s-vergadering wordt gehouden van de «Amersfoortsche Tramweg-Maat schappij". Morgenavond 8 uur Jaarvergadering van het «Nut" waariu verslagen van de Perma nente eommissiëo, vervulling van vacaturen en mededeelingen van het Bestuur. De A. V. V. »U. D. 1." zal Tweeden Pinkster dag te Apeldoorn twee wedstrijden spelen, éen tegen «Velocifas" en éen tegen »U. D.", uil Deventer. Bij de ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden openbare verkooping werd het heerenhuis en erf aan den Zuitsingel no. 75, groot '1 Are, verkocht voor f2700. De overige perceelen zijn opgehouden. H. M. de Koningin en II. M. de Koningin- Moeder zyn heden ochtend omstreeks 11 uur uit Amsterdam op «Soestdijk" aangekomen. Te Barneveld is gisteravond een afdeeling met circa 50 leden opgericht van den «Volks bond", vereeniging tegen drankmisbruik. Het voorloopig bestuur bestaat de uit hee- ren J. D. Belmer Sr., Joh. M. Hagenbeek en W. Koud ijs. De bouw der Christelijke school te Scherpen- zeel met onderwijzerswoning is voor f6555 gegund aan den minsten inschrijver, den heer A. Glashort te Scherpen zeel. Ingebeelde grootheid ziet op anderen neer ware grootheid trekt anderen tot zich omhoog. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 21 tot en met 27 Mei 1903. GEBOREN: Aartje, d. van B. Oldenhofen H. Voogd. Annetje, d. van G. R. Merkenij en E. Heore. Johannes, d. van J. de Gooijer en E. Go'ida. Gerrit Carel. d. van M. Pon en A. van Doesburg. Andries Petrus Lam bert, z. van A. P. L. Bia en J. van Unen. Jan, z. van J. van Ginkel en F. van Don selaar. Marretje, d. van G. van Veenen- daal en J. Baars. Cornelia Jacoba, d. van W. van den Eshof en M. C. J. van Leeuwen. Jacoba Cornelia, d. van C. van Nimwegen en J Wouterse. ONDERTROUWD: D. van de Kooij en A. Kok. F. Setteur en J. H. Olijslag. GEHUWD: E. Rijn en W. Drieënhuizen. J. Burgers en A. van Groenestein. B. van Smakelaar en J. Kuis. D. L. Kraan en A. Kamerman. J. van Kranenburg en A. Ren es. OVERLEDEN: Ida Louise Snoek, lm. Een lev. aangeg. kind vr. gesl. van J. J. Smits. Ursule Angelique Louise Collenel de Clairville, 89 j. ongeh. Jacobus Rijken, 73 j. ongeh. Catharina Anna van Haaren, 71 j. ongehuwd. Klaas Bierling, 41 j. echtgenoot van E. Wagensveld. flendri- kus Buddingb, 4 m. Een lev. aangeg. kind m. gesl. van R. van Beek. Pieter van Leeuwenkamp, lm. Evertje van Es. 4 m. Margaretha de Conijn, 78 j. ongeh, Hendrika van Doornik, 2 j. Een Jev. aangeg. kind in. gesl. van A. van Kommer. Verbetering. In de opgaaf van 7 tot 13 Mei stond Franciscus Wilhelmus Antonius, enz.men leze daarvoorFranciscus Wil helmus Amoninus z. van Th. C. V. ter Maat en A. M. K. Mengelberg. 372ste SIAATSL.Ort HlJ VIJFDE KLASSE. Derde week. Trekking van 26 en 27 Mei 1903. (1950 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. ft. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f1000 op No. 1040G. Prys van f400 op No. 3304. Prijzen van f70. 38 347 634 647 648 3318 4974 49*0 4994 9710 9730 144261884719544 19558 en 20582. Te zamen 18 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 58 613 621 628 629 637 669 1752 3311 3326 3333 4983 4995 9705 9727 9735 9740 10424 144031440916093 16096 16097 18846 18850 1887018968 19556 19563 19575 19598 20562 2056920575 en 20586. V Getrouwd: C. C. J. L. MANUEL en A. M. van de ROEMER die, ook namens de familie, hunnen harte- lijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk onder vonden. Amersfoort, 28 Mei 1903. Makelaar. WEVERSSINGEL No. 11, huren en verburen van huizen. SOCIËTEIT AHIC1TIA. Kaarten voor Zonterleden en Terrasleden. Ouders, Voogden of Verzorgers (leden of buitengewone leden) van Jongelieden van 18 tot 21 jaren, wordt beleefd in herinnering gebracht, dat laatstbedoelden tijdens de Mu ziekuitvoeringen alleen tot het Terras kun nen worden toegelaten, indien zij voorzien zijn van een kaart als Zouierlid. (Zie artt. 5 en 59). Het zelfde geldt voor leerlingen van de in richtingen van Onderwijs, Vaandrigs, Cadet ten en Onderofficieren leerlingen van den Cursus. Men wordt uitgenoodigd de kaarten, zoo mede eventueel verlangde terr ask aarten, aan te vragen en af te halen bij den Penningmeester, J. C. van der MEER. Pieter Bothstraat 9.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2