Zaterdag 30 Mei 1903. No. 5352. 52e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. AMERSFOORTSCHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/-1.25; elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkloten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER cd WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat met intrekking van het verzoek van J. HONNEF, d.d. 16 Klei 1903, een door de vereeniging de drukkerij „Vrede" ingediend verzoek, met bij lagen, om vergunning tot het oprichten van eene drukkerij, te drijven door eene gasoline motor van drie paardekrachten in het perceel alhier gelegen aan de Scbimmelpenninckstraat, Wijk H. no. 41, bij het Kadaster bekend onder Sectie A. no. 1773, op de Secretarie der Ge meente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 11 Juni aanstaande, des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, 28 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Tn. SANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter algeraeene kennis, dat zij, in ver band met een verzoek van het Kerkbestuur der parochie van O. L. Vrouw te Amersfoort, tot ruiling van grond aan de Breedestraat en de Elleboogsteeg, overwegen om aan den Raad voor te stellen een strook grond groot omstreeks 22*/» c.A. over te nemen, een gedeelte van die straten te verbreeden op de wijze als in roode kleur is aangegeven op eene schetsteekening, welke ter Secretarie ter inzage ligt, en in ruil daarvoor af te staan een gedeelte van de Bree destraat groot omstreeks 233/ioo c.A., hetwelk in grijze kleur op genoemde teekening is aan gegeven. Zij, die tegen eene eventueele onttrekking van dit laatste gedeelte aan den openbaren dienst bezwaren hebben, worden uitgenoodigd, deze schriftelijk in te dienen voor 6 Juni a.s. Amersfoort, 29 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De ondergeteekenden gevoelen zich ge drongen, hun hartelijken dank te betuigen aan allen, die hebben medegewerkt om aan Schetsjes uit den Zuid- Afrikaaiiscken Oorlog, door »UOK TER". de militairen en de politie een bewijs van sym pathie te geven voor de uitstekende wijze, waarop zij in de moeilijke dagen van April bun plicht hebben weten te doen. Het is hun aangenaam te kunnen medc- deelen, dat zij door dien grooten steun in staat zijn gesteld om aan de betrokkenen niet alleen sigaren uit te reiken doch ook een blijvend aandenken, bestaande in eene zilveren gedenkpenning, voorzien van het wapen der Gemeente en het randschrift: «Trouwe plichtsbetrachting. April 1903". Aan de keerzijde staat: «Hulde van de Amers- foortsche Burgerij". Bij elke gedenkpenning is een étui gevoegd. WUIJTIERS. E. L. VISSER. CELOSSE. B. W. TH. SANDBERG. Amersfoort, Mei 1903. Ds. Genouy, Waalsch predikant te Utrecht, hoopt morgenavond te half acht in «De Zaaier" de godsdienstoefening der Wa len hier ter stede te leiden. Het begon er voor ons tuinder voordeelig uit te zien; de Kuilers waren uilen op tauu hoede en uit stekend gewapend, terwijl «le klooi zoo smal was, dat men gemakkelijk van den eeuen kant naar den anderen kant kon schieten. Zoolang we ons in het struikgewas konden schuil houden, giug het goed, msiar zoodra wo zichtbaar werdeu, beschoten de knilers ons van beide kanten. Zij hadden een fort ?;ebouwd op don borg, waar het pad naar Lijdenburg angs liep; de kloof werd hier nauwer en het struik gewas zeldzaam, zoodal we ons hier geheel aan hun vuur moesten bloodstellen. Een 6tal jonge Boeren trachtten het lort te stormen, maar werden terug geschoten, terwijl een in de lies gewond werd. De gewonde verder meenemen, was onmogelijk, waarom hij onder geleide van twee man teruggezonden werd. We kwamen verder zonder ongelukken deze plek voorbij, door eerst do helft te laten gaan, waarbij de acnterblyvonden het fort onder vuur namentoen de eersten oen bedekte stelling hadden ingenomen, namen dezen hot fort onder vuur om de aebtorhoede in de gelegenheid te stellen voorwaarts te komen. Het was bij twaalven eer we bij het laatste be woonde huis aankwamen; lot onze verbazing zagen wij niets van do menschen, die van de zijde van Krugerspost zouden komen, zoodat we begonnen te twijfelen of het wol naar wonsch gegaan was. Er werden daarom drio monschcn verder gezonden met het doel om tc zien, ol" onze menschen ook soms hij de kraal van den Kailorkaptein waren achtorge- Mejuffi'ouw C. J. C. van de Ven slaagde bij het examen voor de ucte als onderwij zeres; mejuffrouw J. de Vries behaalde «le acte vrije- en orde-oefeningen. Paardenarts 2e klasse F. Laméris is be vorderd tot paardenarts le klasse; 1e lui tenant G. K. Müller, van de Cadettenschool, is overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. Ook na twaalven heeft het Kei-feest, dat zoozeer in den lande de aandacht heeft ge trokken, een uitstekend verloop gehad, Tegen het middaguur nam de drukte op straat hand over hand toe; hier een ge- costumeerde die een proefrit hield op zijn paard of in een «karos" ginds een lange* sleep schoolkinderen die een grooten steen voorttrokken de café's overvol, de koek en bakkerswinkels bestormd overal kiek- jesmakende menschen (hopen we, dat alle amateur-photographen óen afdrukje zenden naar «Flehite")een pret van belang. Juist op tijd vertrok de optocht; de com missie en de costumiers hebben wonderen gedaan om de anonymi zóo snel te trans- formeeren. Het eerst werd halt gehouden voor het huis van den Burgemeester, waar de dor- stige keelon werden gelaafd, en in goede orde ging het vervolgens de stad door, den langen weg, bijna zonder rust. Slechts de geweldige onweersbui, die om 3 uur, toen de stoet juist op den Hof was, het sein gaf tot een algemeene vlucht in café's en win kels, gaf een beetje verpoozing. Op tijd ook bereikte men de Varkenmarkt, waar de «echte" steen nu de plaats innam van den «namaak". Daar was eerst wel wat gedrang omdat het publiek rauar niet wilde begrijpen, dal het weg moest om ongelukken te voorkomen, evenals bij het Politie-bureau waar men ruimte moest hebben om liet gevaarte (de steen meet 2.70X2.40X1.25 M., heeft aus een inhoud van rond 8 M3. en een gewicht van 28 000 K.G.) te doen passeeren zonder dat een ongeluk geschiedde, doch zonder iemand eenig letsel te bezorgen, kwam de kei bij zijn plaats, ontvangen door liet col lege van Burgemeester en Wethouders en de bijna voltallige oflicieele Kei-commissie. Everhard Meyster hield hier de volgende toespraak Edel Achtbare Heeren Burgemeesteren, Schepenen en Raderi, Burgers van Amers foort, Naderaaal gij, waarde medeburgers, my in de gelegenheid hebt gesteld den beroemden Keselsleen, reeds in eene resolutie van Zijne Keizerlijke Majesteit Karei den Vijfde ge noemd, te sleepen binnen de wallen van onze alom om hare schoonheid beroemde veste, voel ik mij gedrongen, U van deze plaats op dit heerlijke oogenblik een woord van dank toe te spreken. U vooral, lieve vrienden, die hebt mede- ga werkt tot het vereeuwigen van mijnen naam en mij hebt geholpen in het winnen mijner weddenschap, mijnen hartgrondigen dank. Door de groote ordelijkheid door u be toond langs den door ons gevolgden weg, hebt gij dezen tocht tot een zegetocht ge maakt weshalve ik, Everhard Meyster, u den eernaam wensch te schenken van «Amere- foortsche Keieutrekker", met het verzoek diei^ wel te willen aanvaarden. U Edel Achtbare heeren wensch ik geluk met den dag waarop de U en ons allen dierbare stad een dergelijk kostbaar aan- trekkingspunt is rijker geworden. Gij toch zult met mij willen aannemen, dat deze kost bare steen gansche scharen vreemdelingen zal lokken naar de dierbare plek waarop onze wieg eens stond, en dat zulks ten voor- deele zal strekken van de neringdoende burgeren dezer veste. Ik verzoek U dan ook bij deze, den Kei te willen aanvaarden en beveel hem in Uwe alvermogende bescherming aan. Aanvaardiook deze oorkonde en geef haar eene plaats in Uw archief, opdat deze ge denkwaardige dag voor immer aan de ver getelheid worde ontrukt. Nog éen enkel woord tot U, lieve helpers, Tijgt roet mij naar de herberg «De Arend" alwaar ik Uwe door den langen weg en schoonen zang droog gewerden keelen met gerstenat wensch te laven om u vervolgens teontbalen op mijne zoo geliefde krakelingen". De Burgemeester en Overste Heldring, Voorzitter van «Flehité" en do Kei-commissie, beantwoordden do toespraak met een enkel woord, doch de geenstumeerde keitrekkers maakten zéo'n kabaal, zongen zóo dapper, dut do hoeren niet te verstaan waren. Na hot inleveren der costumes in «De Arend" en het onthaal op gorstonnat, krake lingen en «Keitjes" van «Do Moor", gingen de deelnemers aan dezen optocht huiswaarts om 's avonds in «De Kroon", waar «Ajax" weer veel moois te zien gaf, of in «De Arend", waar «Ons Genoegen" haar beste beentje voortzette, recht veel pret te hebben. De «Amerefoortsche Muziekvereeniging" gaf een goed bezocht concert op het terras van «Amicitia" en heeft zich prachtig ge houden, al heeft ze te veel van haar krachten gevergdwant na het concert van 's ochtends, den optocht mee te maken, was al buiten gewoon vermoeiend. En in de stad overal de prettigste stemming geen ongebondenheid, geen vechtpartijen. 't Echte volksfeest heeft een prachtig ver loop gehad en de Feest-commissie heelt alle eer van haar werk. bleven. Na een uur kwam een der burgers terug mot het bericht, dat er van witmensclien niets te ziou was, maar dat het by de kraal wemelde van KatlerB, en dat een van de drie gewond was door een schot door de borst. De kogel was bij de linkerzij in- en de rechterzij uitgegaan de gewonde was op 't paard gezet, maar er telkens algevalleu, zoodat genoemde burger hulp kwam halen om, indien noodig, den patiënt te dragen. Dit was een ernstig ongeval; op hulp van de zijde van Krugerspost viel niet meer te rekenen en was het noodig den gewonde tedrageu, dan zouden we onmogelijk vóór donker de kloof uit kunnen wezen, en was het waarschijnlijk, dat do Kaffers een nachtaanvaal zouden maken. Bovendien moesten vrouwen en kinderen nieegAomen worden, daar het byna zeker was, dat nadat we zooveel Kaffirs hadden doodgeschoten, de andere Kaffer» vrouwen en kinderen zouden vermoorden. We zeiden de vrouw van Wiuterbacb, die het laatste, huis bewoonde, ziel» met haar kinderen gereod te maken om, zoodra de gewonde arriveerde, te kunnen vertrokken. Ze was juist gereed, toen de ge wonde aankwamhy was in zoover bijgekomen, «lat hij stapvoets kon ryden. We lieten hem met twee man vooruitgaan, terwijl wjj de Kaffers, die diebt bij hot huis iu do bergen positie hadden genomen, onder vuur hielden. Daarna ging een ander troepje met ieder een vrouw of kind achter zich op 't paard, terwijl een 6tal Boeren aobter bleven om de Kaffers te beschieten. Niettcnstaande dit werden we op eou plaats, waar we dicht langs den berg moesten rijden, nevig beschoteu, waarbij het paard, waarop kleoren en andere zaken van do familie was gepakt, werd doodgeschoten. Hot zou te gevaarlijk geweest zijn, dit pakgoed op eon ander paard te laden (trouwens was er geen ander paard beschikbaar) zoodat hot goed in den slag bleef. In 't geheel hadden we 5 vrouwen en 27 kinderen uit te brengen, waarbij nog zeer jonge kinderen. We lieten de families zooveel mogelijk in de wallen van de rivier schuiling nemen, waardoor we maar lang zaam vorderden; bovendien was hot noodig. dal oveu- als op do heenreis, eon troepjo naar voren ging, stelling nam on do Kaffers beschoot, waarna de rest volgde. Een der gewonden dreigde ook telkens flauw to vallen en moest dan eerst weer bijgemaakt worden eer we verder konden gaan. Het was een angstige dag, waarbij de angst nog vermee.'derd werd door de vrees, dat een der vrouwen of kinderen zou getroffen worden. Waren do Kaffers minder bang geweest en hadden ze den moed gehad, in hinderlaag te gaan liggen, dan zou er van ons heole klompje, vrouwen en kinderen incluis, niets terecht gekomen zijn. Godo zij dank, bleven ze in de bergen en vergenoegden ze zich van daaruit ons onder vuur le nemen. Om 5 uur bereikteu wo het einde der kloof zonder, wonder boven wonder, verdere gewonden te hebben bekomen. Er werd nu oen uur afgezadeld, waarna we opnieuw op marsoh gingeD. We moesleu uainolijk naar Rooikrane, daar wo voor do vrouwen, kinderen en de gewonden een onderkomen moeston hebben on dit alleen daar te viuden was. Tueschen Diepgezet en Rooi krans waren allo huizon verbrand, en men liep daar ook govaar van de Kaffers, Om 11 uur 's avonds kwamen we to Rooikrans aan, allen dankbaar, dat bot zoogoed wasafgeloopon. Er waren u i. enkele oogeublikken dien dag geweest, waarin we twijfelden of wo nog wol de kloof zouden uitkomen. Ook dachten we aan de mogelijkheid, dal de Kaffers eou boodschnp naar Lijdenburg haddon gestuurd en dat we het einde der kloof door do Engelsohen zouden bezet vindon. Golukkig was dit niet liet geval geweest, Do twee gowotideu kwamen ondor behaudeling van den dokter, die hot hospitaal te Touteldor be heerde; hot giug mot hen zóo good, dat na drie weken de dokter hen ontsloog on totaal niet moor naar hen behoefde om to kijken. De vrouwen werdeu te Morgenson onder dak gebracht ou waren zeer blij, do Kaffers ontkomen te zjjn, hoowol ze nog lang daarover klaagden, dat zo al hun bezittingen aan de vernielzucht dor Kaffers haddon moeten over- laton. Den 7den November, don dag waarop we weor naar Krugerspost lenig zouden gaan, kwamen van daar twee rupportgangers, die ons vertelden, dat het voor do mensohon daar onmogelijk was goweest, Men schrijft aan «De Telegraaf": Bij het 5e heerscht gebrek aan hoofdoffi cieren; want: lo. de kolonel-regimentscommandant Koole mans Beijnen is reeds sedert eenige weken met verlof, in afwachting van de door hem aanvraagde non-activiteit; 2o. de majoor Vos, commandant van het 2e bataljon, die het bevel over het regiment waarnam, heeft zich ziek gemeld en zal ten gevolge van een kneuzing aan het been,ge kregen bij een val met zijn paard tijdens een van de zoogenaamde kleine manoeuvres in Waterval in te trekken, wegens het groot aantal Kaffers in Klipkloof, die over zijn geheele lengte door doorntak-versperriugen ontoegankelijk was ge maakt. Het was nog donker, toen ze bij de kloof aankwamen en van alle kanten zoodanig beschoten worden, dat er een paniek ontstond en ie hals over kop terug vluchtten. De commandant vertrok dien avond met twaalf man mot hel plan dien nacht langs Lydeuburg naar Krugerspost te gaan. Het had den gauschen dag bard geregend en ook dien avond stortte het. Toen we by de Spruit kwamen, was dezo volhet water stond lot aan den rand van do wallen, zoodat het onmogelijk was, er door te komen. In een vveeselijk onweer namen we do terugreis aaude paarden weigerden nu en dan voorwaarts te gaan, waardoor er gevaar bestond van uit elkaar te raken, temeer daar hot helsch donker was. Ecu paar koeren sloeg do bliksem by ons neer, zoodat wo moor dan blij waren, toen wo het huis van Jnnkowitz bereikten en een onderkomen vonden, waar wo tot by hel aanbreken van den dag bleven en daarna naar Spioeukop trokken. De regen had opgehoudendo commandant besloot, dion dag op dun kop to bljjven en den nacht opnieuw te probeeron door to ga»n. We kochten een bok van een Kaffer, dio onder den berg woonde, hoewel hy maar half gewillig was dit lo doen. Dit is waarschijnlijk voor hem een re den goweest, ons aan den vyaua to vorraden, waar van hot gevolg was hot avontuur, dat ons dien avond overkwam on dal ik myn loven lang niet zal ver geten. Do avond brak aan; do paarden worden opgeza deld on zonder aan iets bijzonders te denken, bega ven v, o ons op weg. Jankowitz wuh gepasseerd en weldra zouden we do Spruit bereiken, die otfa den vorigen avond den weg had versperd. Ik reed naast den commandant, die juist tegen mij zoido, dat hol beter ging dan gisteren, toen wo tusschon twee kopjes door moes ton dio met grooto klippen bedekt wareu, welke tot by het pad lagen. .CHVdt.sgrvflgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1