I Advertentiën. Arts J. W. Jorissen afwezig zijn. don afgeloopen winter, voorloopig wel geen dienst meer doen; 3°. do onlangs benoemde majoor Weuringlt blyft voorloopig nog gedetacheerd bij hot Departement van Oorlog. De luitenant-kolonel De Ronde Bresser, commandant van het 5e bataljon to Utrecht, is nu te Amersfoort gedetacheerd, om het bevel over het korps te voeren, maar hierdoor is hot 5e bataljon weer zonder commandant evenals het 2e ook thans. Juist thans, nu de sterke lichting 1003 ge oefend moet worden, kunnen de kapiteins by hun compagnieën bezwaarlijk gemist worden en is het niet gewenscht, dat zij tevens als bataljonscommandant fungeeren, tenzij natuurlijk in onvermijdelijke gevallen. Spoedige aanvulling van opengevallen plaaten is op hot oogenblik bij het leger zeker wel gewenscht. Als loden «Ier commissie tot het afnemen die examens voor het lo en het 2e studiejaar, alsmede voor het overgangsexamen van hot ie naar het 2e studiojaar voor den cursus b\j het 5e regiment infanterie zijn door den Inspecteur van het militair onderwijs aan gewezen: kapitein W. J. Steinhuch, luitenant- adjudant M. D. J. de Jongh, luitenant A. J. A, Buaquot, benevens de burgerleeraar 1. van Spiegel. Bij het 5e regiment infanterie zijn o.a. bevorderd: tot adjudankonderoflicier de sergeant-majoor J. Th. N. D. E. van Schouwen burg, tol sergeant-majoor de sergeant J. P. C. Courbouis, en tot sergeant de sergeanten- titulair D. van Aurich, W. ldzcnga en D. van Ree. Stafmuzikant H. A. Maas, van hot 5e regi ment infanterie, is mot ingang van 1 Juni als stat-trompetter overgeplaatst bij het le regiment huzaren, waarbij hij zal optreden als Directeur van het muziekkorps. Sergeant W. van den Belt, van het 5e regimeul infanterie, werkzaam ten bureele van den kapitein-kwartiermeester, is mot ingang van 1 Juni benoemd tot schrijver bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen, te Utrecht. Luitenant J. A. van Gellicum, van het le regiment huzaren, is met ingang van 5 Juni overgeplaatst bij het 3e regiment te Am sterdam. De miliciens der lichting 1898 van het 1e regiment vuld-artillerie zijn gister van groot verlof teruggekeerd en zullen tot 18 Juni weder worden geoefend. De lichting 1895, die met 1 Augustus e.k, bij de Landweer overgaat, zal voorloopig in administratie worden gevoerd bjj de Provin ciale adjudanten. F.erst in 1904 zal worden overgegaan tot formeering van landweerdistricten. Tweeden Pinksterdag zal de kapel van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken, op het terras van ïAmiritia" het volgende programma tenge- gehoore brengen 1. „On duty", marechRoicy. 2. Ouverture „The Bohemian girl". Dalle 3. „Myrthenblülben", Walzor Joh. Blruuaa. 4. „Souvenir de Donizetti", grande fantaisicBlumentritt. a Mit- 7. Von Suppé. Donizetti. Wieniawski. Paderewski. 6. Ouverture „Kin Morgen, tag, eiii Abend in Wion" 6. (ïrand aexiuor de l'opéra „Lucie de Lammermoor" a. „Chanson polonaise I b. „Menuotto 8. Grosse Funtuisiu aus der Oper „Lobougriu" We verwyzen naar de advertentie in dit nummer omtrent de Zomerleden van en de Terraskuarten voor «Amicitia". Ter gisteravond in «Amicitia" gehouden Al gemeene vergadering van het »Nut" werden de Jaarverslagen enz. uitgebracht van de ver schillende Nuts-instellingen. l)u rekening van het «Ziekenfonds" sloot in ontvangst en uitgaaf met f3720. Het telt thans 514 leden, en heelt een mooi reserve fonds. Die vati de «Fröbelschool" heeft f1176 in ontvangst en f1373 in uitgaaf; het nadoe- lig saldo van f 196 zal door het «Nut" wor den bijgepast. Do toestand is over 't alge meen gunstig, al wordt ook zeer verlangd naar een ruimer behuizing, ook om niet langer leerlingen wegens plaatsgebrek te hoeven afwijzen. Het aantal leerlingen is rond 60. De rekening der «Volksbibliotheek" sluit in ontvangst en uitgaaf met f241. De com missie roemt hot ruim gebruik dat van do byna 1600 boeken tollende biblioteek wordt gemaaktniet minder dan 5251 nummers werden in 't jongste jaar ter lezing gevraagd. Een nieuwe catalogus is in druk. De periodiek aftredende Commissie-leden werden allen hei kozen. Als Bestuursleden werden herkozen de beeren N. E. Rost en mr. J. C. H. Prikken, terwijl gekozen werd de heer A. Werumeus Buning in do plaats van dr. II. J. Raynders, die niet herkiesbaar was, en wien hulde werd gebracht voor het vele dat hy voor hot «Nut" heeft gedaan. Ter Donderdagavond gehouden vergadering van aandeelhouders in de «Amersfoortsche Tramweg-Maatschappij'' waren mot 6 Com missarissen slechts 7 aandeelhouders aan wezig, vertegenwoordigend 83 aandeelen of 51 stemmon. Na het lezen en met geringe wijziging vaststellen der notulen van de vergadering van 15 Mei 1902, welke bezocht werd door 26 vennooten, bracht de Administrateur, de heer A. J. Krieger, het volgende verslag over 1902 uit: M.M. H.H. W\j hebben de eer U het volgende verslag uit te brengen over bet boekjaar 1902. In bot Bestuur der vennootschap kwamgeene ver andering. Wij brongon in herinnering dat volgens den roos tor, reeds in bet vorige jaar opgemaakt overeen komstig art. 14 der Statuten, zullen aftreden1 Augustus e.k. de beeren F. M. van Veou en on J. C. J. l'els Uvekeu1 Augustus 1905 de hoeren 11. J. Croockewit en C. Th. van Beek en 1 Augustus 1907 de beer A. Visser. Het kapitaal der Maatschappij bleef stationnair en bedraagt f40000. Van de bevoegdheid door de vorige Algerueene vergadering van aandeelhouders aan het Bestuur verleend om tot f2500 kasgeld op te nemen, werd tot een bearag van f 936.09 gebruikt gemaakt, waar van uit na te rueldeu subsidie de som van f 480.0P werd terugbetaald. Naar aanleidiug van ons adres besloot de Gemeen teraad in het jaar 1903 aan onze Maatschappij een subsidie te verleenen van f1000, onder voorwaar den: 1. dat de rekening der Maatschappij over bet jaar 1902 door B. en \V. word goedgekeurd. 2. dat dit subsidie alléén zal worden uitgekeerd wauucer en voorzoovor de ontvangsten der Maat schappij over 1902 naar bet aandeel van B. on IV. geen gelegenheid geven, uaaruit de in dat jaar voor exploitatie, afschrijving en vernieuwing bonoodigdo uitgaven to bestrijden, en niet mag dienen tot i"'- beuling van dividend. Na aau deze voorwaarden voldaan te hebben, m het subsidie aan ons uitgekeerd en in de rekening over het jaar 1902 verantwoord. Het leggen der doublure, het opbreken van het tramspoor en in den vorigen toestand terugbrengen vnu den vroegeren voorloopige toegangsweg, alsmede het leggen van sporen en wissels in den definiticven toegangsweg, mot hetgeen daarbij behoort, vereischte eene uitgaaf vau f709.40», die tijdens do oprichting der vennootschap grootendccls niet was te voorzien. Hieraau is ook te wijten het hooge bedrag der on- kostenrekening. Na hei verstrijken van den ouderboudsteriuyn na den verhouw van hot bestaande pand tot onze remise, stalling en slalbaaswoning verminderde de opbrengst der by de remise gemaakt nortonwel zoo danig, dat, wilden wij trachten te vermijden in de groote kosteu van inrichting en jaarlijksch gebruik der waterleiding te vervallen, nieuwe maatregelen tot het verkrijgen vau geschikt water in voor ons bedryf voldoende hoeveel beid moesten worden ge nomen. Daartoe bezig zynde mot het maken van een reservoir voor het norton water verkregen wij echter overvloedig welwater van uitmuntende kwa liteit, zoodat in plaats van een reservoir naast do uortonwel een welput is ontstaan, die ons goede diensteu heeft bewezen. Deze werkzaamheden vorderden een uitgaaf van f 108.41. Verder werd de (uigenkaraer in de remise, daar hot aantal paarden met éen werd vermeerderd, zoo danig verbouwd, dat zij tevens als eene reserve, standplaats voor éen paard kon worden aangemerkt, en eene behoorlijke schutting tusseheu ons erf en dat van mr, Van Voorat Vader gemaakt. De kosten dier schutting werden gelijkelijk door ouze Maat schappij en dien heer gedrageD. Een en ander, de welput en het geheel afmakon van dit gebouw, is oorzaak, dat f 8003.51 van het be drag, dat op onze balaus nu aan vaste goederen voorkomt, voor dit gebouw moei worden gerekend. De minder guustige ervaring, opgedaan bij het be- wareD van hooi op den zolder van dit gebouw maakte het noodig dat de Maatschappij zich een hooiberg aanschafte op bet daartoe door de Gemeente aangewezen terrein bij de Zweminrichting aan bet eind der Koningsstraat. Do firma Gerritsen was zoo welwillend, ons daar van voor de som van f 10L25 (tegen den zelfkosten- den prijs) eigenaresse te maken. Het rollend materieel werd met een veegwogen. tevens sneeuwploeg, die f850 kostte, vermeerderd en ook verbeterd o.m. door het aanbrengen vau schutborden voor de koetsiers op de balcons dor tratnryiuigen. De balauswaarde steeg daardoor van f5420.45 lot f6891. Het is ons aaugenaam te kunnen constateerer., dat de moeilijkheden en teleurstellingen, iu het vo rige jaar ondervonden, nagenoeg ophielden. Sedert half Februari 1903 behoefde geen trekkracht meer te worden gehuurd om den dienst gaando te houden, terwijl de rekening voor den veearts f135 bedroeg. Een onzer paarden, dat hoewel zonder waarneem bare gebreken, op den duur ongeschikt voor den dienst bleek en in het geheel niet was te gebruiken in tweespan voor deu oprit in den nieuwen 'sa gaiigswcg naur hot station, moest met verlies den verkocht, doch sloagdeu wij er in voor de som die dit belgische paard opbracht, een zeer geschikt, nu als bypaard gebruikt, inlandsch paard le koo- peu. Daar, zooals te voorzien was, door het oprijden der helling bij de tegenwoordige normaio exploita- paard uit tien omtrek aangeschaft. Het aantal paarden bedraagt dus nu 8. De puurdenrokening werd in het afgeloopen boek jaar door een en ander bezwaard met f416.50. De voeding bestónd hoofdzakelijk uit haver en hooi. Gemiddeld werden per paard en per dag ver strekt nagenoeg 6 Kilo hooi en 6 Kilo haver. Uitgegeven werd eeu totaal van f2344.48' over 2660 paardodagen, overeenkomende mot een bedrag van byna fU.88' per paard en per dag. Aan hoefbeslag werd uitgegeven f 217.60 d.i. iets meer dan f0.08 per paard en per dag. Voeding on beslag hebbeu dus, evenals in het vorige jaar, por paard en per dag f0.96» bedragen. Jn het jaar 1902 zyn vervoerd 69.529 betalende personen d.i. gemiddeld per dag ruim "j90 en per 't circa 3 personen. Verkocht werden 27 469 enkele biljetten, 12 209 tour biljetten en 1992 tien-rittenbockjesde to tale opbrengst der passage bedroeg 15792.77». exploitatie bracht in hel verlt-op van dit boek jaar steeds minder voordeel op duor doop elkander volgende voor haar steeds ongunstiger wordende voorloopige toegangon naar hut nieuwe station. Se dert 1 November, het tijdstip, waarop do hooge toe- gangenswegen uaar het station in gebruik werden gesteld en door onzen dienst worden bereden, zyn de ontvangsten vooruitgaande. Wegens vorkoop van mest werd ontvangen f 106.92. De opbrengst der roclamc was niet onbelangrijk en bedroog f35080, waarvan iu het afgeloopeD jaar op de Winst- en verliesrokeuing is geboekt een be drag vau f 272 80, terwijl het restant ten goede komt san het jaar 1903. Uit de hierbij overgelegde Winst- en verliesreke ning hebben wij gemeend, om zooveel mogelijk eene goede toekomst aan onzo Maatschappij te verzeke ren, op de inventaris, oprichtingskosten, concessie, haan, rollend materieel, paarden, kleeding en uit rusting tot een totaalbedrag van f 1732.48» af te moe ten schrijven (op de vaste goederen in de boeken met een bedrag van f810475 vermeld, behoeft o.i. niet afgeschreven fe worden met het oog op de rij. zing der waarde van bouwterreinen)met deze af schrijving bedroegen de uitgaven f8532.02'terwijl de ontvangsten waren f726302' zoodat or een saldo te kort is van f1279. Wij hopen, dat de Gemeenteraad overtuigd zal blijven van het belang dut de Gemeente er bij heeft, dat onze onderneming behoorlijk in stand blijft en desgevraagil weder over hot boekjaar 1903 een vol doend subsidie zal toekennen als de toestand onzer Maatschappij dal Diet tal kuunen ontberen. Wij druis ken daarbij den wensch uit, dat de toe neming vau het tramverkeer alhier over eeoige ja ren financicelen steun onnoodig zal doen blijken eu onze onderneming tot bloei zal mogen geraken. Hierop bracht mr. J. van der Leeuw rap port uit namens de Financieele commissie, welke de balans on do winst- en verlies reke ning over 1902 heeft vergeleken met de be bescheiden en deze keurig in orde heeft bevonden. Door bijzondere omstandigheden (het omleggen van den weg bij de opening van den definitieven toegangsweg naar het station en het leggen der doublure) zijn de uitgaven in het afgeloopen jaar zeer hoog geweestde commissie stelde voor, balans en winst- en verliesrekening goed te keuren. De Voorzitter van Commissarisen, de heer J, C. J. Pels Rijcken, releveerde dat de Ont vangsten f6253.02®, de Uitgaven f6937.00 bedroegen en er dus een nadeelig saldo van f083.97s is, vooral veroorzaakt door het om leggen van de trambaan en het leggen der doublure, hetgeen f 709.40® vorderde, eu den verkoop van een paard, dat niet meer geschikt bleek voor het werk en waarop omstreeks f276 werd verloren, uitgaven die nagenoeg Let Gemeente-iubsidie van f1000 verslonden. Onder dankbetuiging aan de Financieele com missie stelde spr. voor, tot goedkeuring der rekening over te gaan, waartoe bij acclamatie werd besloten. Alsnu werden met bijna algemeene stem men herkozen tot Commissarissen de heeren J. C. J. Pels Rijcken en F. M. van Veen, die aan de beurt van altreding waren eu de herbenoeming onder applaus aanvaardden, terwijl evenzeer met nagenoeg algemeene stemmen werden herkozen tot leden van de Financieele commissie voor het boekjaar 1903 de heeren mr. J. van der Leeuw, J, Bolk en P. van der Mark, die evenzeer zich be reid verklaarden, de benoeming aan te nemen, Ten slotte kwam aan de orde een voorstel tot aanvrage van subsidie aan de Gemeente over 1903, evenals ten vorigen jare tot een bedrag van f1000. De Voorzitter deed uitkomen, dat, wel verre van een philantropische instelling te wezen, de tram wel degelijk blijkt te voldoen aan een lang gevoelde behoelte, hetgeen ten duidelijkste blijkt uit het steeds toenemend aantal passagiers, dat bijvoorbeeld van 1 Ja nuari tot 27 Mei dezes jaars rond 5000 boo- ger is dan over het zelfde tijdvak van 1902. Had de Vennootschap de groote uitgaven voor doublure enz. niet gehad, dan zou zij er zelfs wellicht zonder subsidie zyn geko men. Werd ten vorigen jare aan den Raad verzocht otu een subsidie gedurende 5 jaren, telkens met f200 verminderend, nu de Raad dat verzoek niet inwilligde, moet de Ven nootschap andermaal vragen om flOOQ. Mr. Van der Leeuw meende, dat men iets meer moest vragen dan f 1000, uit vrees dat de Raad mocht gaan beknibbelen. De Voor zitter antwoordde, dat zulks z.i. niet zal ge schieden. De heer Sinnige gaf warmen bijval aan het voontel en meende o.a. 'dat, waar de aandeelhouders in deze zeer nuttige en tel kens meer populair wordende onderneming geen rente vragen van hun kapitaal, het «Ge- meenbestuur zelfs heel graag" het subsidie zal verleenen. De heeren Van Beek, Croockewit en Ger ritsen waren minder optimist gestemd. be laatste zei^e, dat du Raad vooral bij de ko mende Begrooting de grootst mogelijke zui- uigheid zal hebbeü te betrachten, omdat voorzien moet worden in tal van zaken die geen langer uitstel dulden en in nieuwe za ken die evenmin kunnen uitgesteld. De heer Van der Mark deed nog uitkomen, dat door de ligging van het station, welke voor een goed deel is te wijten aan den Gemeenteruad, een verkeersmiddel als de tram broudnoodig is geworden, zóo zelfs dat indien de Vennootschap dit niet had gedaan, de Gemeente zelve een dergelijk communicatie-middel had moeten maken. De heer Sinnige meende, dat als de tram eensklaps niet meer zou rijden, tal van adressen den Raad zouden bereiken om een verkeersmiddel tusschcn de stad en bet zoo afgelegen station te maken. De Voorzitter stemde in hoofdzaak toe hetgeen door beide laatste sprekers was te berde gebracht en herinnerde zich, verzuimd te hebben, niet ervan te gewagen dat tijdens de stakiugsdagen, in Apriï, het personeel op uitstekende wijze ziin plicht bleef doen waarvoor spr. het hulde bracht, daarbij in 't bijzonder den stalbaas releveerend. Nog deelde spr. mede, dat meermalen ter sprake is gekomen een verlaging van het ta rief, doch dat een proef daarmee te gewaagd bleek, omdat men, by mislukken, het tarief niet andermaal zou kunnen verhoogen. Zou men den rit op 5 cent stellen, dan zou men 160 passagiers meer moeten vervoeren om de zelfde ontvangsten per dag te hebben, een aantal, dat hier nagenog niet te bereiken is. Het verlies in ontvangst is juist gelyk aan de uitgaaf voor het onderhoud dei- paarden. De Mij. zou dus dubbel nadeel lijden als men het tarief op 5 cent bracht. De proef is bovendien onmogelijk, omdat men het Gemeente-subsidie heeft aangenomen. Nadat nog een en ander was gezegd over de wenschelijkheid om uit de reclame inde trams wat milder bron van inkomsten te hebben, werd de vergadering gesloten. Bij de ten overstaan van notarise. A. van Blaricum gehouden veiling van het heeren huis met tuin en weiland, groot 58 A. 43 c.A., aan den straatweg bij Den Ham, D. no. 82 te Hoogland, werd dit verkocht voor f3810. Vele menschen maken van hun leven een tragedie en geven dan aan het lot de schuld. Verloofd: JACOB BOSCH Wezep Amersfoort A. J. PAULA JONGHAUS. 30 Mei 1903. V Heden overleed kalm en zacht na een langdurig en smartelijk lijden onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer CARL JOZEF BREUEB, in den ouderdom van ruim 61 jaren. Uit aller naam, Wed. A. RREUER— Becker. Amersfoort, 29 Mei 1903. Voor de vele blijken van belang stelling en deelneming, ondervonden tijdens de ziekte en na bet overlijden van onzen geliefden Vader betuigen wij onzen hartelijken dank. J. A. van LUMMEL. A. van LUMMEL. C. van LUMMEL. Amersfoort, 29 Mei 1903. zal van 1 Juni tot 19 Juni De praktijk wordt door de overige Bur- gerdoctoren waargenomen. Bij akte, den 20 Mei 1903 voor den Notaris C. A. van BLARICUM, te Amers foort, verleden, is door de heeren PETRUS JOSEPHUS HAMERS, HERMANUS HEN- DRICUS de REUVER en EM1LE BOTTI, kooplieden te Amersfoort, aangegaan eene VENNOOTSCHAP onder de firma «Gebroe ders HAMERS", ten doel hebbende het han del drijven in modeartikelen, tapijtgoedereu, manufacturen en gebreide goederen, alsmede in zoodanige andere artikelen waarmede zy luier goedvinden hunnen handel uit te breiden. De Vennootschap is gevestigd te Amers foort. Zij neemt een aanvang den 1 Juni 1903 en is aangegaan voor onbepaalden tijd, kunnen eindigen jaarlijks den 1 Januari, na behoorlijke opzegging van zes maandeu te voren door een der vennooten aan de andere gedaan. Ieder der vennooten is tot tie teekening der lirma bevoegd, terwijl voor aanneming tot levering of eenige andere ouderneming, van welken aard ook, de som van f300. te boven gaande, de toestemming der geza menlijke vennooten wordt vereisebt. Geen der vennooten kan voor de Vennoot schap geld ter leen nemen of geven, eenig onroerend goed koopen of verkoopen, belee- ningen sluiten of borgtochten aangaan, dan met schriftelijke toestemming der medeven- nooten. Namens de vennooten, C. A. van BLARICUM, Notaris.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2