Donderdag 4 Juni 1903. No. 5354. 52e Jaargang. Feuilleton. AMEHCFOQETCCHE COURAIT. UITGAVE: FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. tranco per post 1,15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Beclames 15 regels ƒ1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRAGHT 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Oproeping van Verlofgangers De BURGEMEESTEE der gemeente AMERS FOORT, Genen de aanschrijving van den beer Commiesaria der KoniDgin in de provincie Utrecht van 22 Mei 1908, no. 1, N. M. en S. (Provinoiaalblad no. 78), betreffende de opkomBt onder de wapenen ran ver lofgangers bij de militie te land in 1903; Brengt by deze tor kennis van belanghebbenden, dat bij de op het Koninklijk beeluit van den 24 Januari 1908, ro. 18, gegronde beschikking van den Minister van Oorlog, dd. 19 Mei 1903, Vile Afdeeling, no. 2, bevelen zyn gegeven tot het oproepen in wer- kelijken dienst van de verlofgangers van de lichtingen en de korpsen, vermeld op den bij bovenaangehaalde ministerieels beschikking behoorenden staat, welke luidt als volgt: STAAT, aanwijzende wanneer dednnrin vermelde verlofgangers van de militie te land in 1903, krachtens art. Ill van de Militiewet 1901, voor herhalingsoefenin gen in werkelijken dienst moeten zijn. Hospitaalsoldaten. Lichting 1900. lste compagnie, van 27 Juli tot en met 29 Augustus 2de compagnie, van 28 Augustus tot en met 30 September 8de compagnie, van 7 September tot en met 10 October. Korps Rijdende-artillerie. Lichting 1898. der lste en der 2de batterij, van 30 Juli toten met 20 Augustus; der lste en der 2de batterij, van 2 September tot en met 28 September. Korps Pontonniers. Lichting 1897. lste compagnie, van 22 Juni tot en met 11 Juli; 2de, compagnie, van 15 Juni tot en met 4 Juli. Lichting 1898. lste compagnie, van 17 Augustus tot en mot 16 September; 2de compagnie, van 10 Augustus tol en met 9 September. Lichting 1900. lste oompagnie, van 18 J uli tot eu met 14 Augustus 2de compagnie, van 29 Juni toten met 1 Augustus. Korps Torpedisten. Lichtingen 1897 en 1899. lste peloton van de lste compagnie (plaats van opkomst Fort de Buy ter); 2de peloton van de lste compagnie (plaats van opkomst Hellevoetsluis); lste peloton van de 2de compagnie (plaats van op komst Fort aan den Hoek van Holland) en 2de peloton van de 2de compagnie (plaats van opkomst Den Helder), allen van 10 Augustus tot en met 12 September. Lichting 1901. Beide compagnieën (plaats van opkomst Brielle), van 10 Juni tot en met 14 Juli. Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door *DOK TER". 87. Het was echter in dien tyd stikdonker geworden, daar het uitspansel zich geheel met wolken had bedekt; het werd daardoor voor mij onmogelijk, den weg te houden, waarom ik opnieuw het paard aan zien zelf overliet. Weldra kwam er een aonderbui zich boven my ontlastenregen en donder en bliksem deden hun beBt het voor my zoo onaangenaam mogelijk te makentoen dan ook myu paard eindelijk boven op een kop tusschen klippen bleef stilstaan, bleef er niets anders over, dan af te klimmen en te wachten, dat de dag zou aanbreken. Om du nog te probeeren, den weg te vinden, was voor my onmogelijk. Welk een nacht! De regen viel bij stroomen; de •arde rond my dreunde van de vreesdij ke donder slagen en scheen in brand te staan door de bliksem stralen, die zonder ophouden de ruimte doorkliefden. Ik nam den zak, dien ik onder mijn zaal bad, over myn hoofd, om zooveel mogelijk den regen te af en het werd lichter; het was me of ik reeds Ksten had, waarom ik dacht, dat de dog reeds on te liohten; daar kwamen de sterren te voor schijn en zag ik „Orion" vlak boven me. Goede hemelik wist, dat het dan in dien tyd van het jaar ongeveer éen uur in den nacht was-, dus nog minstens 8 uren moesten verloopen eer het dag werd. Tot overmaat van ramp kwam er eeu nieuwe bui, die in hevigheid niet voor de eerste onderdeed. Maar aan alles komt eeu eind, en zoo eindigde dan ook die nacht, die voor mij dubbel lang scheen. Het waa een grauwe morReD, zonder zon en roeteen weinig regen, waardoor bet nog langer duurde oer het licht genoeg was om me te kunnen oriënteeren. Vesting-artillerie. Lichting 1897. lste regiment, lste, 2de, 8de en 4de compagnie, van 5 October tot en 24 October; 5de, 6de, 7de en 8ste compagnie, van 1 Juli lot en met 21 Juli; 9de compagnie, van 19 Augustus tot en met 8 September; 10de compagnie van 9 September tot en met 29 2de regiment, alle compagnieën, van 7 September ot en met 26 September. 3de regiment, lste, 2de, 3de, 4de en 5decompag- lie van 27 Juli tot en met 14 Augustus; 6de, 7de, 9de en 10de compagnie van 1 Juli tot n met 21 Juli. 4de regiment, lste en 6de compagnie, van 30 Juli tot en met 19 Augustus; 3de en 4de compagnie, van 18 Juni tot en met 8 Juli; e, 6de, 7de, 8ste, 9de eu 10de compagnie, van 10 Augustus tot en met 29 Augustus. Lichting 1898. lste regiment, lste, 2de, 3de en 4de compagnie, van 5 October tot en met 81 October; 5de, 6de, 7de en 8ste compagnie, van 1 Juli tot met 28 Juli; 9de en 10de compagnie van 10 Juni tol en met 7 Juli. 2de regiment, lste, 3de, 5de, 8ste, 9de en 10de oompagnie, van 2 September tot en met 29 September; 2de en 4de comp» van 80 Juli tot en met 26 Augustus; 6de compagnie, vu Juni tot en met 11 Juli; 7de compagnie, van 10 Juni tot en met 7 Juli. 8de regiment, late, 2de, 8de, 4de en 5de compagnie, van 27 Juli tot en met 22 Augustus; 6de, 7de, 9de en 10de compagnie, van 1 Juli tot met 28 Juli. 4de regiment, lste en 5de compagnie, van 30 Juli tot en met 26 Augustus; le en 4de compagnie, van 18 Juni tot en met 15 Juli; 2de, 6de, 7de, 8ste, 9de en 10de compagnie, van 12 Augustus tot en met 8 September. Lichting 1900. lste regiment, lste, 2de, 8de en 4de compRguie, in 27 Juli tot en met 29 Augustus; 5de, 6de, 7de en 8sie compagnie, van 2 September tot en met 6 October; 9de compagnie, van 9 Juli tot en met 12 Augustus 10de compagnie, van 80 Juli tot en met 2 Sep tember; 2de regiment, lste, 8de, 5de, 8ste en 9de compag nie, van 23 Juni lot en met 25 Juli; 2de, 4de, 6de, 7de en 10de compagnie, van 1 Sep tember tot en met 8 October. 3de regiment, lste, 2de, 8de, 4de en 5de compagnie, van 1 October tot eu met 4 November; 6de, 7de, 9de en 10de compagnie, van 24 Augustus tot en met 26 September; 8ste compagnie, van 27 Juli tot en met 29 Augustus. 4de regiment, lste en 5de compagnie, van 18 Juni tot en met 22 Juli; Zoo spoedig ik het laatste gedaan had, klom ik op met slechts éen verlangen, namelijk een plekje te vindeD, waar ik veilig was en me kon ter ruste leggen, want ik was doodaf. Terwyl ik boven op den bult klom, vanwaar men de eerste huizen (wel is waar verbrand) kon zien, bemerk ik onder den bult drie personen, waarvan twee te paard zijn en éen te voet gaat. Vol verbazing vroeg ik me af, wie dit toch kondon zyn (want ik was maar in de overtuiging, dat al de anderen al lang aan de overzijde eu in volkomen veiligheid moesten wezen) toen ik voor de paarden uit twee honden zag loopen, die aan den commandant behoorden. Het moest dus de com mandant wezen. Snel ging ik nu den bult af eu daar ze mij toevallig bij het achterom kjjken hadden opgemerkt, hielden ze stil. Het was werkelijk de commandant met twee zijner zenen, respectievelijk 16 en 13 iaar oud, waarvan de oudste dien nacht twee kogels had gekregen, éen door den linker bovenarm en étn door zyn rug. Ze hadden een vreeseljjken nacht achter den rug; ze waren n.l. de de bergen van Waterval ingevlucht en over die bergen getrokken, waarby de gewonde veel pjjn had geledeu en paar keer was flauw gevalleu. Bij de afgebrande huizen stond een Kafferhut, die niet verb;and was; hier werd de gewonde heengebracht, van zyn natte kleeren ontdaan, zoo goed als het ging gewosschen en in kombaarzen gerold. Onderwijl vertelde de commandant mij, dat hy eerst niets van zijn beide jongens zag, toen opeens zijn gewonde zoon in vliegenden galop hem voorbij kwam en hem toeriep, dat hij gewond was en niet in staat, zyn paard te besturen. Hel gelukte den commandant, het hollende paard te grijpen en tot staan te brengen; éen zoon had hij na, maar w*ar waa de tweede? Hij was op het punt, terug te gaan, toen de jongste kwam aangereden en daar de vijand nog altyd schoot, vluchtten ze zoo spoedig mogelijk de bergen in. Van de anderen wist de commandant niets; alleen had hy, toen het vuur van den vijand begon, de voorste man, die als gids dieDSt deed, als een blok van zyn paard zien vallen en veronderstelde bij, dat die man wa* doodgeschoten. In den loop van den ochtend kwamen onze makkers klompjesgewij8 aanzetten; éen echter verscheen niet, zoodat we moesten aannemen, dat hy in handen van den vijand was gevallen. De man, dien de commandant van het paard had zien vallen, was 8de en 4de compagnie, van 21 Juli tot en met 22 Augustus 2de, 6de, 7de, 8ete, 9de en 10de compagnie, van 1 September tot en met 3 October. Korps Pantaerfort-artillerie. Licb'ing 1897. late compagnie, van 10 Augustus tot en met 29 Augustus; 2de compagnie, van 7 Augustus tot en met 27 Augustus; 3de compagnie, van 10 Juni tot en met 30 Juni 4de compagnie, van 17 Juüi tot en met 7 Juli. Lichting 1898. lste compagnie, van 3 Augustus tot en met 29 Augustus; 2de compagnie, van 7 Augustus tot en met 3 September 3de compagnie, van 22 Juni tot en met 18 Juli; 1de compagnie, van 17 Juni tot en met 14 Juli. Lichting 1900. lste compagnie, van 27 Juli tot en met 29 Augustus 2de compagnie, van 7 Augustus tot en met 10 September. SHe compagnie, van 22 Juni tot en met 25 Juli; 4de, compagnie, van 17 Juni tot eu met 21 Juli. Korps Genietroepen. Lichting 1901. Van de 9de compagnie: de miliciens-vestingtele- grafisteD, die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van artikel 6 van het Koninklijk besluit van 29 Februari 1884, no. 13, en in dit jaar niet kraebteus art. 110 der Militiewet 1901 onder de wapenen zijn geweeBt, van 17 Augustus tot en met 26 Augustus. Naar aanleiding van het vorenstaande worden de bedoelde verlofgangers onderricht, dat het aan hen verleend verlof op den dag van opkomst onder de wapenen wordt ingetrokken, en dat zij bij de op komst onder de wapenen van hun verlofpassen moeten zijn voorzien, zoomede van de voorwerpen ran kleeding en uitrusting, door ben bij hun vertrek met groot-verlof medegenomendat zy, die door ziekte buiten staat mochten zijn om op te komen, zoodra mogelijk ter Secretarie zullen moeten over leggen eene op gezegeld papier geschreven en be hoorlijk gelegaliseerde geneeskundige verklaring (zullende voor heD, die onvermogend zijn tot het betalen van zegelkosten, geuoegen worden genomen met eene ongelegaliseerde geneeskundige verklaring, mits dat stuk door tusschenkomst van den Burge meester der woonplaats van den verlofganger aan den korps-commandant wordt toegezonden) en dat tij zich, na hun herstel, onverwijld bij hun korps zullen hebben te vervoegen. De verlofpassen der manschappen moeten, voor- zoover deze van vervoerbewijzen en daggeld moeten worden voorzien, vóór vertrek naar het korps ter Gemeente-secretarie worden aangeboden tot het doen van de vereischte aanteekeDiugen, terwijl de ver lofgangers op den dag voor de opkomst bepaald, vóór vier uren na den middag bij het korps aan wezig moeten zijn. De Verlofgangers, 7oor wie de opkomst op een Maandag is gesteld, Iiehooren zich, indien zij ge- „alle right". Zoodra Khaki begon te schieten, dacht hij veiliger te wezen, wanneer hy languit op den grond lag dau wanneer hij boven op zyn paard zat, en had zich daarom expres uit het zaal laten rollen. Terwijl hij op den grond lag, was een der Khaki's achter de klippen uitgekomen en wijdbeens over hem heen gaan staan om op ons te schieten toen de Engelschman een oogenblikje later zich verwij derde, was de Boer opgestaan en er van doorgegaau. De zelfde Boer vertelde nog, dat de Engelschen vlak langs den weg positie hadden ingenomen hy had duidelyk zien vuren van achter een klip, die gedeel telijk op den weg lag. Ook de wond door den rug van den jongen Schoemau bewees ditde kogel waa n.l, laag in den rug ingekomen en hoog uitgegaan, zocdat het geweer een bjjna verticale richting moet hebben gehad. Er werd dadelijk iemand weggezonden om den veldcornet order te geven een rijtuig te zenden om den gewonde te kunnen vervoeren, en ook om een rapportganger naar Lydenburg te sturen met een brief, waarin werd meegedeeld, dat een ouzer man schappen waarschijnlijk in handen van den vijand was gevallen, en waarin den Engelsohen commandant w^ri gevraagd ons hieromtrent te willen inlichten. Nog dien avond kwam de rapportganger met het antwoord terug, dat luidde, dat een burger, genaamd Haus van der Merwe, doodelijk gewond op het slag veld gevonden en dieu middag, juist toen hij Ly denburg binnenkwam, gestorven was. We vonden dit natuurlijk erg jammer, maar moesten dankbaar wezen, dat we niet meer dooden hadden, want den afstand tusschen ons eu den vyand in aanmerking genomen, was het werkelijk een wonder dat we niet allen waren doodgeschoten. De gewonde werd naar het hospitaaal gebracht en genas zóo voorspoedig, dat we reeds in den nacht van den 2deu November langs Lydenburg naar Kru- gerspqst reden, dezen keer gelukkig zonder door Khaki te worden lastig gevalleD. Na de poging van den vyand in October om te trachten naar Pelgrimsrust te trekken, hadden we geen hinder meer van hem gehad en ook bij ouze menschen scheen maar weinig lust meer te bestaau, oorlog te maken. Het commando van generaal Vil- joen lag in lager tusschen Doornhock en Pelgrims- rust en rustte op de lauweren vroeger behaald, zon der lust te hebben versche te plukken. vestlgd zijn in Gemeenten van waar zij niet in éen dag hun garnizoen kunnen bereiken, eerst op den dag van opkomst bepaald, op marsch te bege ven en znllen den volgenden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij Iron korps moeten aankomen. I)en verlofgangers, die mecnon ln de termen te Terkeeren tot het erlangen van ontheffing van Torenbedoelden werkelijken dienst op grond van de vierde, in verband met de derde zinsnede van art. 118 der Militiewet 1901, of van eene gelde lijke vergoeding, als bedoeld in de laatste zinsnede van dat wetsartikel, wordt in hnn belang aange raden daartoe spoedig aan Hare Majesteit de Koningin het verzoek te doen. Overigens wordt den Verlofgangers nltdrnkke- lijk bekend gemaakt, dat volgens artikel 117 der Militiewet 1901, het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht op hen van toepassing zijn, zoodra zij in uniform zijn gekleed, en dat zij zich in geen geval kannen beroepen op het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping, dat deze kennisgeving, welke uitsluitend dient als rechtsgeldig bewijs dat de oproeping behoorlijk is geschied, hen bij niet-verschljnlng ter opkomst onder de wapenenen in Terzalm stelt. Amersfoort, 80 Mei 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Aangifte tan verhuizing binnen de Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Overwegende dat de bepalingen der door den Gemeenteraad den 20. Mei 1862 vastgestelde Ver ordening regelende de verplichting tot het doen van aangifte van de verhuizingen binnen de Ge meente niet behoorlijk worden nageleefd Herinneren den ingezetenen de op hen rustende verplichting tot het doen van aangifte van ver huizing binnen de Gemeente, en brengen daartoe Bij deze te hunner kennis de bepalingen van gezegde verordening, welke luiden als volgt 1. De Hoofden van huisgezinnen of afzonderlijk levende personen, binnen de Gemeente van wo ning veranderende, zijn verplicht daarvan binnen éen maand ten Raadhuize aan den Ambtenaar, belast met bet bijhouden van het Bevolkingsre gister, aangifte te doen. 2. Zij die het voornemen hebben te kennen gegeven om de Gemeente te verlaten, en dienten gevolge een getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats hebben ontvangen, xijn verplicht, indien zij van dat van dit voornemen afzien, daarvan ter plaatse en aan den Ambte naar, in art. 1 vermeld, binnen éen maand na de dagteekening van het afgegeven getuigschrift, kennis te geven. Men was dan ook bezig aan een echt vredeswerk, namelijk aan het oogsteu. Zooals reeds vroeger doo- mij verhaald is, hadden we de Engelschen verhin derd het graan te vernielen en nu werd dit naar Doornhoek gebracht om daar door middel van een machine gedorscht te worden. Aan elk veldcornet- scbap was een gedeelte land afgestaan, zoodat elke afdeeling voor zich zelf oogstte en dorschte. Van elke tien zak moest éen zak meel worden afgestaan voor de nog binnen onze linies verblyfhoudende fa milies. Bovendien zag men eiken dag wagens met mielies rijden, die achter Obrigstad werden gehaald eu aan de Kaffers behoorden, die ons vijandig ge worden en naar de achtergelegen bergen gevlucht Jammer, dat de hoeveelheid niet büzonder groot was en voor de vijftienhonderd menscben, die toen benoorden Lijdenburg verblijf hielden, niet langer dan voor een maand of drie voldoende was. Den 16 December hadden er wedrennen te Pel grimsrust plaats, door genoraal Viljoen uitgeschreven met liet aoel om het eentonige loven der burgers eenigszins te breken en wat afwisseling te geven. De dag was heel gezellig; ook voor de dames waa er gelegenheid geweest, haar behendigheid in 't hard- loopen to bewijzende prijs werd bior gewonnen door een dame, wier beenen zulk een lengte had den, dat ze het moest winnen. Er werd in 't laatst van December bericht ontvan gen, dat de Regeering uit het Hogeveld de wyk had genomen en zich te Steenkampaberg bevond. Do commandant, had sedert lang zyn stiefbroeder, Wd. President Burgers niet ontmoet en was erg verlan gend dezen te zien, waarom we in den nacht van den 25sten December langs Lydenburg naar Steen kampsberg vertrokken, waar we in middag van den 26ateu aankwamen en onzen intrek namen by Hans Qrobler, die het zeldzame geluk genoot, zyn woning te hebben behouden. Den 27steu brachten de com mandant eu ik een bezoek bij de Regeering en ge noot ik (evens het voorrecht, myn ouden ohef, het hoofd der veldtelegrafie, te ontmoeten.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1