Dinsdag 9 Juni 1903. No, 5354; 52e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. PHOEMX - BROUWERIJ. H. MEÜRSING Co. AMERSFOORT. Export naar Oost- en West-Indië. AMERSFOORTSCHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. tranco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Reclames 4—5 regels 4.25; eikeregel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. By advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. 13" Zij, die zich met in gang van 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nmnmers gratis. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt, ter voldoening aan de aanschrijving, op genomen in het Provinciaalblad van Utrecht, No. 81 dezes jaars, ter kennis van belangheb benden, dat in de Gemeente Snelrewaard een geval van MILTVUUR is voorgekomen. Amersfoort, 8 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vol- Sens mededeeling van den Minister van Staat, linister van Oorlog, schietoefeningen zullen ge houden worden van bet fort nabij den Hoek van Holland op de onderstaande data a. op 10, 11 en 12 Juni en zoonoodig op 13 en 15 Juni 1903 b. op 17 en zoonoodig op 18 en 19 Juni 1903. De schietoefeningen op 10, 11 en 17 en zoo noodig op 18 en 19 Juni worden gehouden in een driehoek gevormd door het fort, eeneroode vlag op den wal bez. het zeegat en eene roode vlag op het uiteinde van den Zuiddam. Deze vlaggen zyn ongeveer 3100 M. van het fort verwijderd. De schietoefeningen op 12 en zoonoodig op 13 en 15 Juni worden gehouden op een drie hoekig terrein, waarvan de hoekpunten zijn het fort, een punt in zee 500 M. bew. den wal van Oostvoorne, op 9000 M. Z.W. van het fort, en een schip meer Noordelijk gelegen, voerende eene roode vlag aan deD mast op ongeveer 9000 M. van het fort. De zyden van den onveiligen driehoek zullen kenbaarder gemaakt worden door vlaggen op den Hoek van Holland en door een schip met een vlag aan den mast liggende op ongeveer 5000 M. van het fort. Bij de schietoefeningen zullen eon of twee stoombooten dienst doen om te waarschuwen en zoonoodig 9leephulp te verleenen aan kleinere (zeil)vaartnigen om buiten den onveiligen drie- boek te komen. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien van minstens éen uur vóór den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan. Amersfoort, 8 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door tDOKTER". Den 26sten Maart vertrokken we met generaal Muller, die in de plaats van generaal Ben Viljoen was aangesteld en in bet Pelgrimsche de verschil lende commando's bad bezocht, van Sabi over de Graafbergen en van daar door de rij blokhuizen in den nacht van 27 op 28 Maart naar Steenkamps- berg. Overdag bielden we verbluf by de plaats van Piet Joubert, waar stal en wagenhuis nog overeind ston den, en men by regen in kon schuilen. De nacht werd echter altijd op de eene of audere afgelegen plek in een der koppen doorgebracht om zeker te weien niet by verassing door Kbaki bezocht te wor den. We waren erg voorzichtig geworden doordat den 26sten Februari bet lager van het Middelburg* commando, ondar commandant Trichardt, onder lei ding van eenige „National Scouts" in den nacht door een groote macht Engelschep was overvallen, met het ongelukkig gevolg, dat er 60 burgera in handen van den vyand vielenden commandant mot 27 men8chen gelukte het te vluchten. Vol verlangen oagen we in die dagen uit n«ar eenig bericht van de Begeering; ODze nieuwsgierig heid werd echter niet bevredigdwel liepen er al lerlei geruchten, maar zóo onzinnig, dat men die niet gelooven kon. De commandant, die 600 pond van generaal Muller had ontvangen om daarmee De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht van den 2. Juni 1903, No. 3 AZ., (Provinciaal blad No. 80), betreffende de toelating van vee, bestemd voor de landbouwtentoonstelling te Winterswijk. Gelet op de Koninklijke besluiten van 8 December 1870 (Stbl. no. 194), 14 Augustus 1888 (Stbl. no. 142) en 2 Februari 1902 (Stbl. no. 15). Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten aanzien van den invoer van rundvee, schapen, teiten en varkens, bestemd voor de van wege e afdeeling Winterswijk der Geldersch-Overijsel- sche Maatschappij van Landbouw op 9, 10 en 11 September e.k. te Winterswijk te houden internationale landbouwtentoonstelling, afwijking van de verbodsbepalingen, vervat in de eerstge noemde twee Koninklijke besluiten, wordt toe gestaan onder voorwaarde: a. dat aan het le kantoor worde overgelegd eene verklaring van het bestuur van voornoemde afdeeling, ten bewijze, dat de dieren, waarvan de soort, het aantal en het signalement te ver melden zjjn, voor bedoelde tentoonstelling zijn ingeschreven o. dat de dieren van het le kantoor naar Winterswijk worden vervoerd per spoor, zonder overlading, en afgescheiden van ander vee; c. dat de dieren, voorzooveel zij na afloop der tentoonstelling hier te lande mochten blijven, niet in het verkeer worden gebracht dan na door den districts-veearts te Zutphen of een zijner plaatsvervangers te zyn gekenrd en gezond be vonden. Amersfoort, 9 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Barchman Wuijtiers van Vliet en W. Kleber J.Jzn., terwijl tot diakenen herkozen zijn de heeren W. van Esveld Rzn. en T. van Daal. De voorjaarsvergadering van het Classicaal bestuur van Amersfoort zal 24 Juni hier worden gehouden. Onder meer zullen worden behandeld de voorstellen voor de Algemeene Synode. Verder zal worden voorzien in de vacatures die zullen ontstaan door het aftreden van de volgende heeren: ds. G. van Kempen, predikant te Westbroek, als scriba, en zijn secundus ds. H. H. Meulenbelt, predikant te Baarn; ds. W. H. Stegenga, predikant te Oud-Loosdrecht, en zijn secundus dr. G. Vellenga, predikant te Nieuw-Luosdrecht; J. B. de Beaufort, oud ouderling te Woudenberg, en zijn secundus rar. H. J. H. baron Van Boetzelaer van Oosterbout, oud-ouderling te In de jongste vergadering van den Kerke- raad der Ned. Hervormde gemeente zijn tot ouderling herkozen de heeren J. van Botten- burg en mr. P. J. F. van Voorst Vader en gekozen in de vacaturen, ontstaan door het bedanken door de heeren J. A. Bronsdijk en C. J. van der Nagel, de heeren jhr. J. W. A. Aangaande de quaestie over het opper rabbinaat Amersfoort kan worden medege deeld, dat de opperrabijn, de heer J. D. Wijnkoop, aan de Centrale Commissie van het Israëlietisch Kerkgenootschap een schrij ven heeft gezonden om aan te toonen, dat de bezwaren tegen de waarneming van het opperrabbinaat door een Amsterdamsch rab bijn ongegrond zijn en daarom verzoekt, om het in November j.I. genomen besluit over de onvereenigbaarheid van beide betrekkin gen in te trekken. Van andere zijde wordt geschreven In het geschil van den rabbijn der Ned. Israël. Hoofdsynagoge te Amsterdam, den beer J. D. Wijnkoop, en de Centrale Commissie voor de zaken van het N. I. Kerkgenootschap is een commissie van zeven leden benoemd om den Kerkeraad voorstellen te doen en zulks naar aanleiding vau bet verzoek der Permanente Commissie voor de zaken van het N. I. Kerkgenootschap om den heer Wijn koop uit te noodigen, of de functie van op per-rabbijn van Amersfoort öf die van rab bijn te Arasterdam neer te leggen, en, zoo hij daaraan geen gevolg mocht geven, hem als rabbijn te Amsterdam te ontslaan. Het rapport van die commissie is thans bij den Kerkeraad ingekomen. De commissie is het in beginsel eens met de Centrale Commissie, dat de ambten van opperrabbijn in het ressort Amersfoort en rabbijn te Amsterdam onvereenigbaar zijn. Zij heeft met den heer Wijnkoop tweemaal ge confereerd om hem dit onder 't oog te bren gen en tot een bevredigende oplossing van de quaestie te komen. Deze poging is echter mislukt en nu stelt de commissie voor, den heer Wijnkoop te stellen voor de keusóf de betrekking te Amersfoort neer te leggen, öf van 't bekleed en van het rabbin&at te Ams terdam af te zien, en mocht hij binnen éen maand geen besluit genomen hebben, hem eervol van zijn betrekking als rabbijn te ontheffen. Sommige leden der commissie uit den Kerkeraad betwijfelden, of de Kerkeraad het recht heeft, den heer Wijnkoop ontslag te verleenen en de commissie heeft daarom het advies gevraagd van mr. J. Kappeijne van de Coppelo, te Amsterdam. De conclusie van diens advies luidt, dat de Kerkeraad alleszins bevoegd is, het bewuste ontslag te geven. H. M. de Koningin reed Zondagmiddag weder door een gedeelte der stad en nam een kiekje van de Koppelpoort. Heden passeerde H. M. bij een kort bezoek aan »Het Loo", vanwaar Zij hedenavond op »Soestdijk" terugkeert. Indien de teekenen ons niet bedriegen, dan zijn te onzent wettelijke maatregelen tot bestrijding der oneerlijke concurrentie in een niet ver verschiet te wachten. Aldus het «Katholiek Sociaal Weekblad". De Minister van Staat, Minister van Oorlog, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, co m man deer-lie w ij sen in het Pelgrimsche te betalen, had nog altyd zyn vertrek daarheen uitgesteld met de hoop, spoedig iets te hooren. Den 12den April besloot hy echter niet langor te wachten en ging dien nacht doorwegens den slechten toestand van myn paard kon ik niet meegaan en moest achter bleven. Ik ging me nu aansluiten bij de wacht van Hans Grobler; deze wacht was daar geplaatst tegen de Kaffers en bestond uit 15 man. Bond het huis was een kraalmuur gebouwd om zich by een eventueele aanval de Kaffers te kunnen verdedigen, on 's nachts werd er voortdurend twee aan tweo wacht gedaan. Het leven hier was voor mij echter niet zoo aan genaam als b\j den commandant; als zyn Secretaris wenl voor myu paard, enz. gezorgd, maar hier was ik gewoon burger en moest ook als zoodanig dienst doen. Eiken dag gingen we met een ossenwagen uit om kafferkoren te nalen tot groot leedwezen van de Kaffers, die uit de bergen niet leede oogen moesten aanzien, hoe wij het door hen gezaaide koren weg haalden en aan onze paarden gaven. Een enkele keer kwamen ze in verzet en schoten op ons, maar öf de afstand was te groot öf, wanneer we dicht on der hun bergen moesten oogsten, ging de helft vroeg in den ochtend in de koppen positio nemen en durfden ze dan niet Dader komen. Den 25eten April kwam er eindelijk bericht van de Regeering, waarnaar zoo hevig verlangd was, en waarby aan de burgers bekend gemaakt werd, dat Maandag 28 April een samenkomst zou worden ge houden, waar de heeren Lucas Meyer en Krogh de burgers souden inlichten. Omtrent de voorwaarden, door de Kngeloohen gesteld, lekle het een en ander uit, maar over 't algemeen wilde men er niets van gelooven, daar het algemeene geloof was geweest, dat we in staat souden syn, gunstige voorwaarden te bedingen. De 28ete April brak aan en vol spanning reden we naar de vergadering. Nu zouden we hooren, wat we konden verkrijgen na ruim 2'/, jaar onder de wapens te zijn geweest en nadat velen alles hadden opgeofferd, niet alleen al hun bezittingen, maar ook vrouw en kindereu. Bitter was dan ook de teleur stelling toen we hoorden onder welke voorwaarden Engeland vrede wilde makenHeftige redevoeriugen werden gehouden, waarbij het algemeene thema was „onze onafhankelijkheid kunnen we niet afgeven". Daarna werd er overgegaan tot het verkiezen van afgevaardigden voor het Congres te Vereeniging. Hot resultaat was, dat voor Lydenburg commandant Schoeman en voor het Bosohburg-cominando generaal Muller werd gekozen. Ieder ging terug naar zyn commando of wacht, hopende, dat bet den afgevaardigden zou gelukken, betere voorwaarden te bediDgen, maar in zyn hart vreezeDd, dat Engeland niet zou toegeven. Het waB oen fout van het volk, toe te staan dat er vergaderd zon worden om te beslissen of men onder de gestelde voorwaarden vrede zou maken, ten minste alB ze werkelijk meenden, hetgeen in de bijeenkomsten werd uitgesproken, n.l. om de onaf haukeliikheid niet af te geven. Was dit het geval geweest, dan had het volk tegen de Regeering moeten zeggen„kom terug wy sturen geen afgevaardigden om over dergelijke voorwaarden te beraadslagen"; waren eenmaal de afgevaardigden te Vereeniging bij elkaar, was het einde daar en ik voor mij geloof, dat Engeland dit heel goed heeft ingezien en daarom geen bezwaar had, het volk leden voor een conferentie te laten kiezen. Het verlangen naar vrede werd nu zeer sterk en hadden de afgevaardigden beslist om den oorlog voort te zetten, dan ik hen er zeker van zou binnen korten lijd de helft vau de nog strijdende burgers de wapens hebben neergelegd. Er was door den heer Lucas Meyer in de bijeen komst gezegd, dat tijdens de verkiezingen de vijand niet zou uittrekken, zoolang de Boeren hen Diet lastig vielen. Wo zagen allen van opinie, dat we, zoolang de verkiezingen en de onderhandelingen ■ouden duren, geen hinder ven Khaki zouden hebben en toen we dan ook den 8sten Mei bericht kregen, dat de vijand tusschon Belfast en Dullstroom ge kampeerd waB, namen we er eigenlijk maar weinig notitie van en dachten, dat ze den volgenden dag rustig naar Lydenburg waren trekken zonder ons lastig te vallen. Ilc waa den volgenden ochtend op weg naar een E laats, ongeveeT een kwartier rydens, om daar een ezoek af te leggen en reed met veldcornet 8choeman, die op die plaats logeerde, toen we een paar schoten hoorden en tevens een ruiter in vliegenden galop zagen aankomen. We begrepen, dat er iets verkeerds was, waarom do veldcornet zoo snel mogelijk door ging en ik rechtsomkeert maakte om den voorman der wacht en de familie te waarschuwen. Bij het huis vau Grobler aangekomen, was daar de Boer reeds, die de schoten gelost had en door ons gezien was; hij vertelde, dat de vyand in grooten getale en anel trekkende aankwam en binnen een uur bier kon wezen. De pakmuilen werden beladen, bet vee van den hoer Grobler by elkaar gebracht en binnen het uur trokken we de bergen in, dicht bij Roos- sehekal. De Engelschen schenen geen plan of lust te hebben, ons in de bergeu te uchtcrvolgen en bepaalden zich al bet rondloopendc vee by de huizen, als varkens, eenden, kippen, enz. te dooden, en het nog aanwe zige voedsel te vernielen. Wel protesteerden de vrouwen hiertegen, er op wijzend, dat het waar- sohyulyk spoedig vrede zou wezen, maar dit hielp nietshet antwoord was, dat zij het nog veel te goed in den oorlog hadden gehad en ze het ook maar eens moeilijk moesten krijgen: en juist omdat het misscbieD spoedig vrede zou wezen wilden ze vooral deze gelegenheid, als zynde waarschijnlijk de laatste, niet ongebruikt laten voorbijgaan. Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1