Donderdag 11 Juni 1903. No. 5357. 52e Jaargang. Het Muziekfeest. Feuilleton. Stadsnieuws. fflRSFOORTSCHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- eri Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. tranco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reclames 15 regels/" 1.25;eikeregel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 19. fTjr Zij, die zich met in gang van 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Aan de afdeeling Amersfoort der «Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst" zal de eer te beurt vallen, de afgevaardigden en bezoekers der 74ste Algemeene vergadering van die Maatschappij te mogen ontvangen. Zij verzocht andermaal ais gastvrouw te mogen optreden om ie gelijk haar zilveren feest als afdeeling der Maatschappij te kun- neo herdenkende eerste maal was zij gast vrouw in 1893, bij haar 15-jarig bestaan. Wel valt het eigenlijk 25-jarig bestaan der afdeeling eenigen tijd later, rnaar omdat de volgende Algemeene vergadering der Maat schappij hier niet kan gehouden worden, wijl deze haar 75-jarig bestaan te Amster dam boopt te berdenken, wa9 de afdeeling wel verplicht, eenigszins te anlidateeren. De afdeeling dan werd opgericht den 19 November 1878, op aansporing van on zen toenmaligen stadgenoot dr. E. D. Pijzei, Onder-directeur der Hoogere Burgerschool, thans Algemeen Voorzitter der Maatschappij. Wel bestond bier een Zangvereeniging, die o. a. 4 November 1878 onder leiding van dr. Pijzei een welgeslaagde uitvoering gaf ten bate van de «Anna Paulowna-be waarschoot", doch zij stond buiten het ver band van de machtige Maatschappij en ook toen reeds was men hier bedacht op het «unitis viribus" en gevoelde men dat met vereende krachten de belangen der toonkunst het best zouden worden bevorderd. Een 67-tal ingezetenen trad als lid tot de afdeeling toe, wier eerste Bestuur was saamgesteld als volgtdr. E. D. Pijzei, Voorzitter; mr. J. Heyligers, Onder-Voor zitter; Paul A. Huet, Secretaris; J. D. Met horst, Penningmeester en W. P. A. van Werkhoven, Bibliothecaris. De Amersfoort- sche Zangvereeniging, een koor van 51 dames en beeren, met haar welvoorziene Muziek bibliotheek, loste zich in de nieuwe vereeniging op, welke als Afdeelings-zangvereeniging den 22 April 1879 baar eerste uitvoering gaf onder leiding van dr. Pijzel. Na diens ver trek, in September 1879, werden de uitvoe ringen achtereenvolgens geleid door de Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door *DOK TER". heeren Aug. Winter (18801881), W. F. Enderlé (18821885) en sedert September 1885 door den tegenwoordigen Directeur, den heer M. W. Petri. Den 2 September 1885 opende zij haar Volkszangschool, aan welke sedert September 1888 als onderwijzers optraden de heeren H. C. den Hartog en A. Veen, welke laatste sedert kort op zijn verzoek eervol werd ont slagen terwijl 8 Maart 1886 haar Muziek school werd geopend. Tot zoover een zeer kort overzicht uit de geschiedenis der afdeeling, die alle reden heeft, haar 25-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Ongetwijteld zal in herinnering komen het feit, dat mr. J. Heyligers, thans Voor zitter der afdeeling, te gelijk 25 jaar lid van 't Bestuur is, terwijl mej. M. E. van Driel sedert 10 December 1885 de even gewichtige als niet-benijdenswaardige taak der klavierbege- geleiding op zich nam en de heer H. C. den Hartog zich sedert 1888 hoogst verdienstelijk maakte voor de Volkszangschool. De rij van feestelijkheden wordt morgen middag te half twee geopend door een matinee musiqple op het terras van «Amici- tia" te geven door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie en aangeboden door den commandeerenden officier van het korps, tot welke uitvoering de leden der Maat schappij en de medewerkenden in het koor door het Bestuur der Sociëteit worden ge nood. Morgenavond half acht algemeene repe titie van Handel's oratorium aJosua", welk meesterwerk de hoofdschotel vormt van de 55e uitvoering der plaatselijke afdeeling die Zaterdagavond te 8 uur in «Amicitia" onder leiding van den heer M. W. Petri wordt gegeven en waarby als solisten optreden mej. Emmy Kloos en mevrouw De Haan- Mannifarges, de heeren Jos. Tijssen en Zals- man en twee dames stadgenooten. Het koor bestaat 28 sopranen, 34 alten 12 tenoren en 15 bassen, terwijl de zang, als in 1893, wordt begeleid door het «Utrechtsch Stedelijk or kest". Voor den toegang zie men den Gids, die voor slechts 25 cent verkrijgbaar is bij de boekbandelaren en den kastelein van »Ami- citia". Zonder diploma of kaart geen toe gang, voor wien ook. Zaterdagochtend halt elf Algemeene ver gadering in »De Arend", terwijl om 4 uur de leden van het Hoofdbestuur en de afge vaardigden door Burgemeester en Wethouders ten Raadhuize worden ontvangen, en Zondag middag 2 uur Kunstenaars-concert in „Ami- citia" waarbij, behalve de reeds genoemde solisten, zal optreden Bram Eldering, terwijl een concert van de kapel van het 5e regiment Zondagavond de feesten zal sluiten. Mogen ze een goed verloop hebben en er toe bijbrengen oat zoowel voor de Maat schappij als de plaatselijke afdeeling een nog grooter aaneensluiting aer muzikale krachten er uit worde geboren en daardoor de be oefening der Toonkunst worde bevorderd. Ds. D. J. van Aalst, in de vacature-Hoge.- zeil beroepen bij de Ned. Hervormde kerk te Arasterdam, beeft dienaangaande nog geen besluit genomen. Berichten in andere bladen dat bij bet beroep zou hebben aangenomen, of er voor zou hebben bedankt, zijn, 2achtst genomeD, voorbarig. De heer F. J. van Harencarspel, proponent der Remonstrantscbe Broederschap, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan in de Remonstrantscbe kerk, bier. Bij de jongste overgangs-examens aan de Kon. Militaire Academie te Breda zijn o.a. bevorderdvan het ie naar het 2e studiejaar de cadet A. N. S. W. L. Coblyn, van de cavalerie h. t. 1.; van het 2e naar het 3e studiejaar de cadetten P. N. van Bavel en jhr. J. H. Backer, van de infanterie h. t 1. J. A. van Helsdingen van de infanterie O. I. en W. Storm van Leeuwen, van de cavalerie I. Naar het »Hdbld." verneemt, zal ook het buitengewone verblijf onder de wapenen der j lichting 1902 gelden voor een periode her- I» halingsoefeningen van 35 dagen. Adjudant-onderofficier d.d. officier K. Klijn, van de 4e batterij le regiment veld-artillerie, I is gisterochtend tijdens een oefening ter hoogte van Soest plotseling dood gebleven. I De ter hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood door hartverlamming con- staleeren. Zijn stoffelijk hulsel zal Zaterdag worden ter aarde besteld op de Nieuwe Algemeene begraafplaats. Bij de uitvoering der uit 3 afdeelingen bestaande cantate «Michiel de Ruyter" in de tweede helft der maand In «Amicitia" uit te voeren door leerlingen der school de Beekstraat, zullen in de beide pauzen twee begaafde jeugdige stadgenooten voor dragen Svendsen's Romance voor viool en de niet minder bekende Elegie voor violon cel van Scbravensande. Wie nog geen kaarten heeft genomen, voorzie er zich nog intijds van, óok om 't goede doel. Het programma van de matinée morgen middag te half twee (niet kwart voor tweëen, gelijk de Gids voor het Muziekfeest zegt) door bet stafmuziekkorps van het 5e regi ment iufanterie onder directie van den heer G. K. G. van Aaken te geven, luidt als volgt: - 1. „Einzug der Gaste auf Wartburg", a us „Tannhauser"Rich. Wagner. 2. Ouverture „La Dame blanche". Boeïldieu. 3. „Ave Maria", LiedFr. Schubert. 4. Grosze Fantaiaie aua der Oper „Die Zauberflöte"Mozart. 5. Ouverture .La Sirène"Auber. 6. „Freuet euch des Lebens", Joh. Strauae. 7. Grande caprice héroique De Kontaky. 8. Finale. Als gevolg van het besprokene op de jongste Algemeene vergadering heeft het Bestuur des werkliedenvereeniging «Onderlinge Hulp" bepaald, dat indien aan een lid een ongeval overkomt en hij uit de Rijks Verzekering Bank minder uitkeering verkrijgt dan zijn gewoon weekloon, hem uit de kas worden uitgekeerd het verschil tusschen dat loon en die uitkeering; met dien verstande, dat per week uit de kas der vereeniging hoogstens zal worden uitgekeerd f 3.50 voor leden 1e klasse, f5 voor leden 2e klasse, en f7.50 voor leden 3e klasse. Het aantal wekelijksche uitkeeringen blijft bepaald op 13. indien dus een lid een loon geniet van f10 en hij een Rijksuitkeering van f7 trekt, krijgt bjj uit de kas der vereeniging J/3 van 13, dus f2 per week. Indien deze regeling doeltreffend blijkt te zijn, zal een voorstel tot wijziging van het Reglement worden ingediend. De Amersioortsche Toynbee-vereeniging zal van 20 Juni tot 1 September haar loka len sluiten. Evenals ve.ieden jaar zal »Ons Huis" van 24 tot 26 Juni een vaeanth-kolonie herbergen, leerlingen van de school des heeren Schoolt te Amsterdam. 90 (Slot). In deu avoud trok Khaki uit Steenkampsberg terug tot bij Touteldoos en kwauien wij uit de bergen eu naar het huis van deu beer Grobler. Vau de vrouw en de kinderen hoorden we allerlei nieuwe, waaronder ook, dat een tiental Boeren, die in de riobting van Dwarerivier wareu gevlucht, door Kaffers gevangen en aan de EngeUchen overgeleverd waren. Een burger, De Klerk genaamd, was met tjjn zoon een koe gaan zoeken en bij den vijand uitgekomen hij weigerde zich over tegeven eu wera doodge schoten «ijn zoon werd gewond en gevangen genomen. We hadden dien dag weinig gegeten en dus kolosaalen honger; gelukkig had tante Grobler nog in en ander weten te goed deden. Nadat wo allen versterkt waren, werd er beraad slaagd, wat te doen. Dien nacht in huis- blijven, werd ala te gevaarlijk afgestemd; bovendien waren de meesten van opinie, dat de vijand deu volgenden dag terug zou komen om de bergen in de richting Rooasenekal schoon te maken, wetend dat we daar den gepasseerden dag met nog een tamelijk groote hoeveelheid vee veiligheid hadden gezocht. Om zeker te zijn, werd daarom besloten, in den nacht langs den vjjand heen te trekken en achter hem te komen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Er werd in alle stilte ge trokken, terwijl we door het vee langzaam voort kwamen. Het was bitter koud en daar het tamelijk hard waaide en il: geen warmjae had, had ik een gevoel alsof ik bovtn op mqn paard aan't bevriezen was. We trokken tot 3 uur in den ochtend waarna afgezadeld werd; ieder kroop zoo spoedig mogeljjk onder zijn deken, naar als men er maar éon had, zooals ik bijv., hielp dit maar weiüig en bleef men rillen van de koude. Lang zouden we echter geen rust hebbenom een uur of negen kwame i onze verkenners met het be richt, dat de vijand in aantocht was. We hadden ons alzoo in onze berekeningen vergist; in plaats van in de richting Roosenekal te trekken, trok de vijand terug, echter niet laugs den zelfden weg, dien hij gekomen was, maar juist in die richting, waarin wij dien nacht gevlucht waren. Den geheelen dag hadden we Khaki achter ons; nauwelijks waren we een uurtje afgezadeld of de order klonk opzaal, Khaki komt". We waren niet meer dan een dertig man bij elkaar, waarbij nog velen met een paar beesten, die ze nog hadden kunnen overhouden en die dus hun best deden, den afstand tusschen hen en Khaki zoo groot mogelijk te maken. Dit ging echter moeilijk de vijand trok verbazend snel; het was winteren de beesten waren mager, zoodat we maar langzaam aan gedreven kouden worden. Zoo nu en dan moest dan ook een al te zwak beest worden achtergelaten, dat, zoodra het in handen van den vijand viel, werd doodgeschoten. Een der Boeren van Steenkamspberg had nog 300 schapen; deze werden dien dag door den vijand buit gemaakt, maar omdat het hem te lastig was, die dieren aan te drijven, en het te veel tijd nam, ze éen voor éen te dooden, werden ze van een hoogen krans afgedreven met het gevolg, dat de meeaten niet dadelijk dood waren, maar later, toen de vijand teruggetrokken was, met gebroken ledematen onderaan den berg gevonden werden.- Dien avond tegen donker waren we zoo goed als vastgekeerd: in plaats echter de vervolging door te zetten, trok de vijand naar Dullslroom om op Suikpr- boschkop te kampeeren. Hoewel we den laatsfen keer verkeerd verondersteld hadden, besloten we op nieuw langs deu viünd te trekken en naar Steenkamp»- berg te gaande leans, dat de vijand niet weer daar- heenzou komeD, was groot, want het was wel niet denk baar, dat hq den volgenden dag een even grooten afstand zou afleggen. Zoodra het voldoende donker was, werden een paar burgers ter verkenning uitge stuurd. die weldra terugkwamen met bet bericht, dat er nog altijd een groot verkeer van wagens van den vijand plaats had langs hel pad, dat wq' wilden oversteken. Veldcornet Soboeman met twee burgers en mijn persoon waren van oordeel, dat het beste zou wezen, te wachten, dat de laatste wagen gepasseerd zou xjjn en dan het pad over te gaan om den koristen weg naar het huis van Grobler in te 9laanwe zouden dan in een uur of vier daar kunnen wezen. De meesten vonden dit evenwel te gevaarlijk en waren bang, dat de vqand langs den weg in hinderlaag zou liggen. Hoewel we beweerden, dat Kbaki het nooit zou durven wagen, xjju macht op die manier te verdee- len, wilden ze er echter niets van weten en werd er besloten om Dullstroom heen en rechts van Schoon- poort over de bergen naar Steenkampsberg trekken. Hadden de twee jonge Boeren, die met mq van oordeel waren, dat we gerust het kortste pad kon den nemen, den weg geweten, dan waren we op ous eigen houtje weggereden, maar ze hoorden niet in deze streken thuis en ik zelf wist heelemaal geen weg, zoodal we wel genoodzaakt waren, met den groo ten hoop mee te gaan. We trokken dien nacht (het waa erg winderig eii daardoor bqzonder koud) tot 3 uurom 5 uur werd weer opgezadeld, en we be reikten eerst om 9 uur in den ochtend het huis van den heer Grobler. Den 16den Mei, den dag waarop de afgevaardigden In de Dinsdag gehouden Raad der Ge meente Hilversum werd besloten, aan de ia September te openen Hoogere Burgerschool te Vereeniging bq elkaar kwamen, ontvingen we bericht, dat er voor on bepaalden tjjd wapenstilstand gesloten was en we dus rustig het einde der confe rentie konden afwachten. Een week verliep en nog altijd hoorden we niets; de tweede week kwam tot een einde en ook nu was er nog niets bekend. We waren natuurlijk erg nieuwsgierig iets te hooren en de meesten van ons begonnen ten zeerste naar vrede le verlangen, vooral omdat de kost opraakte. De laatste dagen ateu we voornamelijk pompoen zon der vleesch of zoutdit begon ons zoodanig de keel uit te hangen, dat de heer Grobler, een zeer vroom man, op zekeren dag, in plaats van te bidden, de vorzuchting slaakte„O God, 's morgens pompoen, 'smiddags pompoen, 'savonds pompoen, amen!" Den lBten Juni liep het gerucht, dat de vrede ge- teekend was en dat wq onze onafhankelijkheid be houden hadden. Welk een vreugde voor hen die dit geloofdenmaar de meesten namen het onder voorbehoud aan en wachtten vol ongeduld op eenige uflieieele tqdiuR. Eindelijk, in den nacht van 8 op 4 Juni, kwamen er twee rapportgangers van gene raal Muller met het bericht, dat den Sisten Mei de vrede was geteekeud, waarbij éen der voorwaarden wasalgemeene wapenaflegging. Welk een bittere teleurstelling I Meer dan twee eu een half jaar oorlog gevoerd en nu ten laatste toch te moeten ingeven. Welnu, misschien was het verdiendvelen van ons (ook ik) waren den oorlog moede en verlangden naar vrede. Ook hadden we niet alt'qd onzen plicht gedaan en dikwijls meer ge tracht het veege ljjf le bergen dan bette wagen „voor Vrijheid eu voor Recht". M^ar berouw komt te laat, eu nabetrachten helpt niet. Er is éen hoop evenwel dat, mochten we nög een maal geroepen worden, het geweer op te nemen om onze onafhankelijkheid te heroveren, we beter on zen plicht zullen doen. Dat bidden wq.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1