No. 5358 520 Jaargang. Feuilleton. Binnenland. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi, trttnco per póöt 1.15. Advertëntiën 16 regels 60 cent elke regèl rtiee'r 10 c'ëiit. Lëgulle-, oftïcieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Rècïatbés 1—5 rebels /- 1.èSelke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke numrhërS 10 cent. Bij advertëntiën vat brfitèn dè stafl worden dè incasséerköStëh in rekèning gebracht. BUREAU KORTEGRACHT Telephoon 19. K jS0 Zij, die zich met in gang van 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. KENNISGEVINGEN. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door o. van NIEUWENHUIZEN ingediend verzoek, meti bijlagen, om vergunning tot het plaatsen van een gasmotor van twee paardekrachteu, in het perceel alhier gelegen aan de Arnhemscho straat No. 18, bij het Kadaster bekend ouder Sectio E. No. 1704, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 26 Juni aanstaande, des' voormiddaea te balt elf uren, gelegenheid ten Raad- huizo wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of vau eeu of meer zyner leden, bezwaren tegen het plaatsen van de inrichting in te brengen. Amersfoort, 11 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJT1ERS. De Secretaris, B. W. Th. 3ANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, brengen Ier algcineene kermis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art-. 8 der Hinderwet, aan Th. P. P. KNUI VERS, wonende albier, vergunning is verleend tot de oprichting van eene broodbakkerij in het perceel- ulbier gelegen aan den Stationsweg, wijk G. No. ongen., kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie C. No. 1177. Amersfoort, 11 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau AMERSFOORT, Gezieu art. 51 der Kieswet in verband met de artikelen 1 en 3 van hut Koninklijk besluit vau den 8 Mei 1897 (Staatsblad No. 144) en art. 7 der GemeentèWet, Breugon ter kennis van belanghebbenden, dat op Dinsdag den 30 Juni a.s. eene verkieziug zal piaais hebben ter vervulling van de door de periodieke aftreding vau ZES leden van den Gcmeehteriikd openvallende plaatsen en wei District I. 2 plaatsen vacature D, GERRITSEN. E. L. VISSER. LIBRA. iv 'tGing teften' do manoeuvres eu er werddusdub- bel hard gewerkt in den papierwinkel, meer officieel het regiments-bureau geheëteii. Steeds is het er druk altijd worden er massa's papier beschreven en verwerkt, maar vooral tegen nrttnoenvre-tijd bereikt de drukte er haar toppunt. Elko van de dan bij gan8cbe pakken inkomende brieven beeft dan op de enveloppe „spoed" of houdt althans het verzoek in, „met'bekwamen spoed" te worden afgedaan. De loatile! post ha*-juist weer een groot aantal enveloppen gebracht, alle voorzien van „dringend" of „zeer dringend" en op een der omslagen stonden zelts djie kruisjes. De facteur had met dit laatste puk wel een beetje in do war gezeten, doch zióh nog juist intijds her innerd dat in zijn Voorschrift op den velddienst iets van dien aard stónd en dat drie kruisjes zooveel als „meer dan bekwamen spoed" bëleekenden, zoo iets als „dral of galop". Nn, gaioppeeron kon hij niet, ui had hij zich ook met het gewichtig pakket min der lang onderweg- Opgehóóidén dan' hij anders wel placht te doen en- het, zondra hij op „het" bureau tlld"1' eGl'St dén vaandeldrager ter band ge- vaandeldrager, behoorde tot de hoogst enkelen, die zich door deh gêtfeld&en pkpierrégèn vah deze tyden niet uit' hot veld lieten slaan. Steeds wist hij, althans voor 't uiterlyke, zijn kalmte te bewaren, al stormde het ook naast het bureau der schrijvers nóg-zoo. Hij slond te bladeren in oen groote portefeuille, waarop „Orders voor de naj aars-manoeuvres", een bijna ontelbare reeks stukken. De divisie-commandant had er zijn op-, aan- en bemerkingen op de voorstellen der regimentscommandanten aan toegevoegd; de Inspecteurs hadden niet willeu ucliturblijvenStaf en IntendAnce hadden gansche sariün nota's ge zonden en zoo hadden allen er toe meegewerkt dat er toch niet te veel onbeschreven papier op de wereld zou zijn, en Matzen mocht nu zien wijs te dis'-icl II. 2 plaatsen vacature J. W. JORISSEN. Mr. J. C. H. PRIKKEN, district III. 2 plaatsen vacaturo Mr. J. HEYLIG'ERfi. N. VELS liEYN. Gedurende 14 dagen vóór on. op den dag der verkieziug zijn ter Secretarie alhier kosteloos ver krijgbaar de formulieren model I voor de opgaven van caudidntcn, voor welker inlevering ten Stad huize de gelegonbeid bestaat op gemoldeu datum van des roormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur. Deze formulieren moeten inhouden de namen, de vóórnamen on do woonplaats van iederen carididaat en onderteekend zijn voorzoover betreft de opgaven voor distriet I door ten minste 14 kióaera, voorzoo ver belreft de opgaven voor district II door ten minste 9 kiezers, en voorzoovor betreft de opgaven voor district III door ten minste 12 kiezers, bevoegd tot deelneming aan dë verkiezing, waarvoor de in levering geschiedt. .De stemming, zoo poodig, zalmplaats hebben pp Maandag 13 Juli a. a., de herstemming, zoo noomg, op Dinsdag 21 Juli a. s. Amersfoort, 12 Juui 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBÉRG. Zieke scholieren. Wij meenden goed te doen, onder de aan dacht van lezeressen en lezers te brengen een en ander van hetgeen in het pas ver schenen nummer van het sTijdscbrift voor Sociale Hygiene" óver beperking van ziekten bij scholiefén, voótkómtl Wanneer men onze scholen voor Lager en ook die voor Middelbaar- en Gymnasiaal- onderwijs bezoekt en de leerlingen eens mèer oplettend gadeslaat, bemerkt men al heel spoedig, dat er daar aanwezig zijn, die drin gend behoefte hebben aan geneeskundige behandeling en raad, en dat niet alleen voor zicTi zelf, maar in verscheidene gevallen om gevaar voor hun medescholieren te verhin deren. Naast en om de leerlingen, die gevaarlijk kunnen zijn voor den goeden gezondheids toestand hunner mèdescholieren, vindt men anderen, die wel in mindere of' meerdere mate lijdend ziju, maar wier verblijf in de school geen gevaar voor anderen oplevert. Maar al te vaak toch merkt men leerlingen op, die blijk geven den leeraar niet te ver worden uit dezen chaos, want bij wist maar al te goed, dat over een paar dagen zoodra de troep bet guruizocn verlaten zou bebbon zoowel do kolonel als de kaptein-adjudadt telkens bij hem met vragen zouden komen, vragen van dezen vorm„Matzen^ wil jp oven aan den Iuspecteur schrijven over het bivak van bet 3e bataljon; ie weet wel". Ja, liij moest hot weten, al lagèn ook de „stukkeu" hoog en droog in 't garnizoen. Matzen was volstrekt niet pedant, maar wist toch heel goed wat hü te beteekenen had. Wat is oen Koning zonder Eerste Ministèren wat een regimouts- bureau zonder vaandeldrager" placht hij te zeggen. Van den vroegen ochtend lot den laten avoud was 't immers altijd: „Matzen, zou je even willen schrijvenje weet wel". Daar kwam de facteur binnen. „Iets bijzonders?" vroeg Matzen, die nog slechts oven van zyn portefeuille had opgezien. „Een brief met drie kruisjes, adjudant". Matzen nam den brief aan, „Aan den heer Ko lonel-commandant van hot 10de Regiment Infante rie. Personalia I. No. 4309. Geheim". Het woordje „Geheim" imponeerde Mal zen voor eeu oogedblik; de brief was niet voor hein, maar voor den kapiteiu-adjudant en dus behoefde bij er zijn hoofd niet mode te breken. Een oogenblik dacht hij er over, het stuk aan stonds aan den kapitein-adjudant te overhandigen, doch bij herinnerde zich, dat de kapitein-kwartier meester juist bij den kolonel was. Zulk een haast zou 'tstuk trouwens Diet hebbenbovendien wilde hij 'even nazien waar destaf, „tot wotku hij Goddank behoorde", in kwartier zou komen. Nu, 'tviel bem mee, erg meedo kwartiermakers hadden puike adressen opgezocht voer den staf. Matzen droomde zich reeds do gene'ugtens. „Mórgen, adjudant. Is de kolonel te spreken V" Muizen was opgeschrikt uit zijn droom en keek wat stuurs om naar dongeen die op „zijn" bureau zoó luid had gesproken. „Ik vraag of de kolonel te spreken is; u schijnt me niet verstaan te hebben" klonk hut nogmaals. Mnttun keek don vrager eons aan en nam hein eons good oj>. „Een luitenant. O ja, dat zal ouzo Bioöwe luitenant wesén", dacht hij, „die denkt tuo te overbluften. Nu, als hy maar curat eens eeu paar weken hier ia, zal hjj wel wat minder hard praten staan,al is de sCépr» van dezen, duidelyk en de afstand niet te groot-, anderen kunnen, o|i voor het gezonde oog normalen afstand, het geschreveno op het bord niet lezen J weder anderen doen bij spreken, hardop lezen en zingen, duidelijk iiooren, dat de ademhaling, dë neus- en keelholte abnor maal zijn. Is de klasse bezig met schriftèlyjt werk, dan hoort men van enkelen een snurkend ademhalen; zulke leerlingen zyn meestal dof en blijven trots goeden wil by anderen achter. Ginds vindt men een kind, dat schier aan houdend den neus moet snuiten, of het vocht uit de oogèn betten. Waarlijk, een onderwijzer, die hatt voor zijn leerlingen heelt en hen werkel^k goéd gadéslaat, vnidt telkens gevallen, watn-bij jiij denkt liet ware toch gewenscht, dal ajt kind hoe eerder zoo beter onder geneeskundige behandeling kwam. Een diagnose kan en behoeft hij niet te maken, maar in zeer veel gevallen kan een onderwijzer van eenige ervaring wel waar nemen, dat het kind geneeskundige hulp behoëft, te meer dadr zeer vele Hoofden Van scholën zelf kinderen hebben en dus ook wel kinderziekten van naby hebben leeren waar nemen, ook in hun aanvang. Had hij nu maar de bevoegdheid, zóo te handelen, dat het kind tijdig genoeg onder goede behandeling kwam, hoeveel kwaad en leed zou bij dan het kind zelf en ook dik wijls de medescholieren kuhüen besparen. In sómmige Gemeenten is' in de instructie voor de onderwijzers bepaald, dat het Hoofd der school een leerling, aie naar zijn moening lijdende is aan eenige ongesteldheid, het be zoeken der school kan ontzeggen, en dezen leerling eerst dan weer zal toelaten, wanneer deze een bewijs van een praktiseerend ge neesheer (arts) overlegt, dat zijn aanwezig heid niet nadeelig kan zijd voor de mede scholieren. Duidelijkheidshalve zy nog even herhaald, dat liet bij dezen ma Iregel niet het Hoofd der school is, die de diagnose maaktdat hij laat over aan den medicus, maar hij, de schoolman, constateert alleen, dat het kind niet in normalen staat is, niet in dien staat welke vereischt wordt om met gdede vrucht het onderwijs ie kunnen volgen. Het kind ais bg op niijn bureau kómt". „Zoiidt u nu eindelijk zoo goed willen wezen, ad judant, om me eens antwoord ie geven I" klonk bet weer. De tusachondeur werd geopend en de kapitein- adjudant stak oven zijn hoofd binnen het bureau en vroeg„Kan hief wat miiufar hard gepraat wor den De kolonel kan ziju eigen woorden niet ver staan". Dó nieuw aangekomen luitenant vond do ie ont vangst woing belovend en ging nu naar de Isesonaar van Matzen, die al weder ijverig bladerde in de manoeuvre-orders en zich verkneukelde in het ge beurde. „Is de kolonel te spreken", vroeg de luitenant nog maals, nu bijna duisterend. „Zóo is 't goed," dacht Matsen, „zóo behoort het; wij laten ons hier op 't bureaii niet overbluffen," on hij zeide: „de kolonel ia nu niet te aprekou, luitouaut, er is iemand bij hem", en aanstonds verdiepte hij zich weer in zijn lectuur. De luitenant mocht ziob don tyd vordrjjven met rond te zien in het vertrek, dat als alle regiments- bureaux uitzag. „Ze zijn toch allo evon slecht ingericht" dacht hij „een paar tafels, wat boekenkasten, afaiiuidswijzcra, voorschriften, een telephoon toestel, rekken mot stukken die vele honderden jaren reeds verouderd zijn". Hü ging bij eeu der vensters staan en kook naar het voorplein. Een compagnie kwam juist terug van een velddienstoefening; de kapitein liet don troep voorbij been trokken eu maak to tal van opmorkingeu. Nog oen maal of wat moest liet worden herhuald, oer kon worden iugerukt. „Toch overal het zelfde dacht de luitenant „overal hot zeffdo. -Bij ons konden zo het niet eu hier konnou zo 'tóok niet en als ik in oen andor garuizoou zou gokouion ziju, zouden zo 'tdaar óok niet kunnen". De ka| iioiu-adjudant opende do tussohendeur weer en gaf een nieuwen bundel papieren aan Matzen, die zich vorvolgoua lot don luitouaut wendde mot een „Zal ik ti nu aandienen, luitouaut?" sterk den klemtoon loggend op dat „nu". „Doot u «lat umar. Ik ben baron Vou Marshall". Matzen trok eon gezicht waarop vrij duidelijk te lezen atoud: „o, daarom meende u mij toimponoe- ren, zoo zoo: maar in ooa regiment geott men al is abnormaal, hoest, ziet of hoort niet good, groeit merkbaar scheef, de ademhaling en het spreken zyn verkeerd, het kind heeft uitslag, een onaangenameu reuk aan adem of neus, hot bibbert, is neerslachtig, kortom, hij bemerkt, dat het kind niet is zooals het zijn moet om flink en opgewekt te leeren; hij is nu i staat het zieke kind te brengen onder het toezicht, dat het behoefl. Het doel van dezen maatregel is dus: 1e. Het kind zoo tijdig mogelijk onder goede geneeskundige booordeeling te brengen. 2e. Het gevaar, dat het kind voor de om geving zou kunnen opleveren, zooveel mogelyk te verminderen. De Brusselsche »Soir" bevatte dezer dagen een bericht uit Amsterdam, meldende (uit ösource autoriséo") dat onze Koningin sedert eenigen tijd ernstig ongesteld zou zyn ('i be richt noemt zelfs verschijnselen van tuber culose) en gedurende een jaar naar Madera of naar Cairo gaan zou tot herstel van ge zondheid. Het Dagelijksch bestuur van den uNeder- iandschen Journalisten Kring" deelt ons mede van welingelichte zijde te zijn gemachligd tot stellige tegenspraak van dat bericht. De Koningin is niet behandeld wegens eenig ziekteverschijnsel van bedoeldon aard en tot het volgen van een kuur is geen enkel advies gegeven. Het bericht is vermoedelijk gebouwd op de. geheel natuurlijke vermoeidheid waartoe de drukke dagen te Amsterdam aanleiding hebben gegeven. De Tweede Kuiner is tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 16 Juni, 's ochtends elf uur. De Voorzitter wil dan aan de orde stellen de behandeling der interpellatie van den heer Heemskerk over de bevoegdheid van dez.g. vergadering van Stad en Lund aangaande haar bemoeiingen met de gemeene neiden en weiden in Gooiland, mede in verband met de droevige gebeurtenis van 1 Mei jl. in de gemeente Blaricumvoorts de interpellatie van den heer De Vries naar aanleiding van het Kon. besluit van 16 Maart 1903, speciaal een bit ter beetje om titels". Vooral in den mili tairen dienst ondorscheidon de minderen zich van dc meerderen, dat zo nicer denken dan spreken dsn deze luataten. Ook Matzen zweeg en bepaalde er zich toe, de tusschondour te openen en die onmid dellijk achter den luitenant te sluiten, Do beruchte deur waarachter reeds zoo menigeen kluiu, heel klein was geworden. Fier, met opgehe ven hoofd en mot rinkelde sporen waren zij bin- ■lengegaau en «1m op zyn teeuen wua zoo menigeen teruggekomen, zich niet eens den tyd gunnend, zich door oen der schrijvers of ordonnansen aanjaa of mantel te laten helpen. De kapitein-adjudant presenteerde den luitenant aan den kolonel„Eerste luitenant baron Von Mar shall, van het 4e Garde-regimeut overgeplaatst". De kolonel en zijn nieuwe luitenant^ zagen elknc- kander aan, beideu trachtend, elkaar aanstonds te doorgroudon. Do kolonel was van middelbare lengte, bad leven dige oogon, die af en toe een spottonde uitdrukking aanuamon, dicht zwart haar en een donkeren baard. Hij was algemeen bekend als een zeer bekwaam en clappor officier, die in den loahtten oorlog bet IJzeren kruis had verworven; do wonde, daarin bekomen, deed hein af eu toe nog veel pijn. Hij was een Pool eu do eigenaardigheden zyner nationaliteit waren hem ook In zyn langen diensttijd bygoblovon. De luitenant was bijna twee hoofden langer dan zyn chef; hij wns sterk en zeer goed geproportio neerd gebouwd, op on top gentlemen, kalm on be slist in zyn optreden; maar in zyn donkere oogon schitterde het en men kon zien, dal zeor warm bloed door x-vn aderen stroomde. Groote zelfbewustheid sprak uit heel z(ju verschijning eu het schoen hein moeilijk to gehoorzamen, zich te voegen naar den wil' vau anderenmen begreep niet goed hoo hij er too was gekomen, soldaat tu worden, een beroep Ie kiezen, dat do allergrootste xelfbeheorsebing cn blinde gehoorzaamheid eischt. Den kolonel soheeu do eerste indruk niot tegeu- gevallen te zijnroods strekte hy de rechterhand uit otu den by liet korps uicuwaangekomono tone- groeten, toon hij zich bedacht eu zich wendde tot den adjudant, die middelerwijl hot air had aange nomen hot heel druk to hebben. (Word/ virvolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1