Gemengd nieuws. den zijn nog gepeusionneerdsergeanten- majoor H. Reinners en J. M. Koppenscbaar sergeanten J. Vetro, F. Ankersmit, A. van Mastrigt, E. R. Coelen, P. W. Engels en W. G. K. Lammers; fourier G. H. Varenhorst en (tijdelijk) sergeant-titulair D. Eerdman. Bevorderd zyn: tot sergeant-majoor-titulair de sergeant M. F. P. Christen; tot sergeant de korporaals 11. Bridel en K. H. Smit, tot sergeant-titulair jhr. B. C. M. Martens, C. Sisselaar, A. J. Sparenberg en A. Bakkenes; tot sergeant-scherpschutter de sergeant H. F. Ueijlen; tot sergeant-titulair de korporaals H. J. Roll, W. Haverkamd en L. A. F. W. Sichcrer; en tot korporaal-tamboer de kor poraal W. van de Wetering. Als instructeui-s voor de met 1 Juli bij het nieuw op te richten 9e regiment infanterie in te deelen miliciens der lichting 1903 zijn van het 5e regiment voor onbepaalden tijd naar Leeuwarden gedetacheerd de sergeanten H. L. Glinderman, S. Bruinsma, G. Abbing en W. H. Stuurop en de korporaals M. Duiver, G. Th. Bruns, A. van Andel en H. van de Wal. Voor een flink bezette zaal er was meer publiek dan bij een drukke Nuts-lezing hield de heer A. M. Kollewijn Nz. Donderdagavond zijn voordracht „Over Ijstijden in verband met den Amersfoortschen kei". Spr. begon met er zijn ingenomenheid over te kennen te geven, dat de uitnoodiging om over dit onderwerp iets meer te hooren dan algemeen bekend is, zoo welwillend is opgeno men, gelijk uit het groot aantal toehoorderessen en toehoorders bleek, maar te gelijk hun wel willendheid in te roepen als hij er niet in mocht slagen een strikt genomen zóo wetenschappelijk onderwerp voldoende populair te behandelen. Vervolgens bracht hij een woord van hartelijken dank aan den heer H. Mooien, leeraar in Tee kenen aan de Ambachtsschool, die voor deze voordracht van een paar kleine calques twee zeer mooie en hoogst duidelijke vergrootingen heeft gemaakt, welke niet weinig er toe bijdroe gen om allen het gehoorde gemakkelijk te doen volgen en begrijpen. Hierna kwam spr. op tegen het verkeerd standpunt, dat nog zeer velen innemen, wanneer zij neerzien op hen die vóór ons leefden en meenden, dat de aarde het middelpunt en de hoofdzaak is der schepping en dat zou, maan en sterren te hunnen genoegen zijn geschapen. Trouwens, de Katholieke kerk heeft eerst in 1S23 verklaard, dat de theorie van Galileï over de beweging der Aarde niet uit den booze is. Door jarenlange, nauwgezette studie hebben de Bterrekuudigen gansch andere theorieën tot bewijs gebracht, dan in vroeger tijden golden. Een oogenblik werd stilgestaan bij de theorie van Newton, de wetien van Keppler, bet op- en ondergaan der sterren, den duur der jaargetijden, het verschil tusschen middelbaren-en zonnetijd, enz. waarna een en ander werd meegedeeld aan gaande de bewegingen der Aarde en gezegd, dat bijv. de bewoners van Amersfoort per secunde 270 M. naar het OoBten worden verplaatst, te gelijk 29 K. M. om de zon en met het geheele planetenstelsel nog 20 K. M. door het Heelal. Daarna werden uit de excentriciteit der Aard baan de ijstijden verklaard, van welke er tus schen 240 000 en 17 000 jaren vóór 1850 bewijs baar 3 geweest zijn. De geologen hebben de bewijzen voor die 2,3, jazelfs 4 ijstijden gevonden, gescheiden door overblijfselen van planten en dieren, welke tamelijk hooge temperatuur noodig hadden om te kunnen leven. Zulke glaciale-en interglaciale tijdperken hebben elkaar dus be wijsbaar afgewisseld. Zulk een ijstijd kan zich ontwikkelen als de Aardbaan langwerpig wordt en een korte, koude zomer volgt op een langen scherpen winter. Men meent als zeker te kunnen aannemen, dat dit ééns om de 21000 jaren plaats heeft; doch het verschijnsel kan zich door de excentriciteit der baan ook tusscbentijds voordoen. Dit is bij den tegenwoordigen stand der weten schap de meening over het ontstaan der ijstijden en aoet dus te niet de hypothese der SaraBin's als zouden zij ontstaan aoor vulcanische ver schijnselen en die als zouden zij het gevolg zijn van een botsing eener asteroïde met Zuid-Afrika. Al8nu werd uiteengezet, dat dergelijke groote steenen niet zijn aangebracht door velden zee-ijs, welke in warmer luchtstreken smolten, waardoor de 'reuzensteenen achterbleven, doch meegedeeld, dat eens uit Scandinavië en Finland gletschers naar het Z.W. schoven, zoodat Noord-Rusland, Polen, Denemarken en ons land even beijsd waren als thans Groenland. Nadat het ijs was gesmollen, bleven de groote steendammen als moraineB. de kleinere (als de Amersfoortsche kei) als zwerfblokken achter. Bij elk der eiud-inorainen nu, op den grens van Scandinavisch-, Maas- en Rijn-dilluvium, zijn dergelijke groote keien gevonden; bij Hil versum de kei aan Do Vuursche, bij Amersfoort de „groote keeselsteen" van Karei V, bij de Grebbe de keien van Maarn. De hier thans weder opgegraven kei is opge richt als herinnering voor de inwoners van Amersfoort aan het verleden en voor den vreem deling als getuige van de geweldige werking der Natuurkrachten. Een daverend applaus beloonde den spr. voor zijn leerrijke voordracht. De gister verzonden convocatie voor de Dinsdagavond half acht in het gebouw te houden Algemeene ledenvergadering van het «Amersfoortsch Lees-museum" heeft de vol gende toelichting Nu van het proefjaar de helft verstreken is, acht het Bestuur het noodzakelijk, het oordeel van de leden in te winnen over de weuschelijklioid en de mogelijkheid van de voortzetting der Veieeniging. De financisele toestand is van dien aard, dat slechts indien alle thans lid zijnde per sonen zulks willen blyven, voortzetting mo gelijk is. Omdat tijdig moet worden beslist over de wederinburing van het huis Bergstraat 39 dient thans te worden uitgemaakt, op hoe veel leden het volgend jaar gerekend kan worden. Te dien einde wordt elk lid, dat zijn lid maatschap wenscht te continueeren, verzocht ter vergadering te komen ot schriftelijk van dit verlangen kennis te geven aan den Se cretaris, den heer P. Ie Grand, Utrechtsche straatweg 52, of in de bus van het Lees museum, vóór 23 Juni. Wie niet ter vergadering is, of niet vóór 23 Juni schriftelijk van zijn voornemen om lid te blijven kennis geeft aan den Secretaris, wordt geacht het volgende jaar geen lid te willen wezen. Mocht van te weinig deelneming blijken, dan zullen maatregelen moeten worden ge nomen, opdat niet met een aadeelig saldo het proefjaar worde geëindigd. Voorstellen hieromtrent zullen alsdan ter vergadering ter tafel worden gebracht. Onder de advertentiën in dit nummer komt voor het programma der Zanguitvoering, door leerlingen der openbare Lagere school aan de Beekstraat aanstaanden Donderdagavond in »Amicitia" te geven. Er zijn reeds zóo veel plaatsen genomen, dat het plan )deze kinderen die zoo heel weinig genoegens hebben en straks, als ze de school verlaten hebben, er niet licht toe zullen komen ook eens een andere stad dan A mersfoort te zien, een reisje naar Amsterdam en vooral naar «Artis te laten doen) kan worden uitgevoerd. Het reisgeld is er althans; maar de onderwijszers zouden óok nog graag iets hebben voor aen versnapering voor hun leerlingen. Wie nog geen kaart heeft genomen, doe het uit dien hoofde nog spoedig. En hij ga den werkelijk mooien zang óok hooren; de cantate zit er goed in en de solisten zingen als leeuwerikken. Vooral »De Ruyter" zou 't eigenlijk ook anders kunnen? kent geen Bühnenfieber. Reeds vestigeD we de aandacht op de eerst volgende vergadering van «Handel en Nij verheid", welke Vrijdag 3 Juli zal worden gehouden. Om een vormgebrek moet daar bij andermaal in behandeling komen het voorstel om niet per se iedere maand te be hoeven te vergaderen. Maar ook komt daarin de quaestie van den den gasprijs en van de Gemeente-subsidiën aan particuliere licha men weer ter sprake. De wijze van uitbetalen van de Rijksuit- keering ten gevolge van de Ongevallenwet heeft hier reeds aanleiding gegeven tot na deel voor een patroon. Een zijner werklieden overkwam een on geval het gansche pak schrifturen werd in orde gebracht en bezorgd waar dat behoort, doch de smartegelden volgden niet. Toen wendde de werkman zich tot zijn patroon om een voorschot en deze gaf dat, wel wetend, dat het geld hoogst welkom zou zijn in het gezin. Eindelijk kwam de Rijksuitkeeriug, waar van de patroon behoorlijk kennis kreeg maar toen deze het geld terug vroeg, heette het: >we hebben 'tgeld gebruikt". De patroon heeft dus èn de premie mo gen betalen èn is zijn voorschot kwijt. Waarom wordt het geld steeds uitgekeerd aan den getroffene en kan deze het zelfs niet overdragen aan zijn patroon of een ander, die hem dan wel geld voorschiet? Komen dergelijke gevallen meer voor, dan zal op den duur geen enkel patroon meer bereid worden bevonden, het geld voor te schieten en, hoe ongaarne ook, het gezin zijner werknemers nóg verder in't labyrinth brengen. «Nadjy" van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra, zal ook morgen meeloopen een der wedrennen te Bussum. Bij de gister ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden veiling van het bui tengoed «Ma Retraite", bewoond geweest door nu wijlen mr, J. L. baron Nopvcu, en met aanhoorigheden groot 5 H.A. 19 A. 57 c.A., werd dit verkocht voor f15350. Kapelaan H. W. M. Bianchi, die sinds 15 jaar te Hoogland den H. dienst verrichtte en zich tal van vrienden verwiei 1, is benoemd tot pastoor der nieuwopgerichte parochie te Epe en Donderdag naar zijn nieuwe stand plaats vertrokken. Het is nu zeker, dat het korps genietroepen de K?,mp van Zeist van 5 Augustus tot 19 September zal betrekken. De voor-detachementen komen reeds 13 Juli op de Zeisterheide en het oufonterrein in de Bildtsche duinen. De smarten van anderen schijnen ons als regenwolken, die zich op een afstand ont lasten doch onzé eigene moeiten en be- Sroevingen achten wij gelijk aan een onweder, at zich vlak boven ons hoofd ontlast. Ern wetsontwerp is ingediend tot aanvul ling en wijziging van eenige bepalingen der Mintiewet 1901, aangevuld bij de Wet van 20 Juni 1902. In de eerste plaats strekt de aanvulling om te voorkomen, dat de vrijheid tot onderlinge overeenkomst tusschen de lotelingen onbil lijke gevolgen heeft voor rardelotelingen, gelijk meermalen hel geval is geweest. De overeenkomst zal voortaan niet geldig zyn, indien niet zij, die haar hebben aangegaan, ten dienenden dage voor den Militieraad zijn verschenen. Verder zijn wijzigingen aangebracht om enkele artikelen meer in overeenstemming te brengen met hetgeen kennelijk de bedoe ling van den wetgever is geweest. Voorts wordt ingevoegd een nieuw art. 113bis, luidendeIndien blijkt, dat tenge volge van het verblijf onder de wapenen ol in werkelijken dienst van een ingelijfde bij de militie, door het gezin waartoe deze be hoort of waarin bij is opgenomen, of de personen, in wiens of wier levensonderhoud hy voorzag of hielp voorzien, zonder zijn aanwezigheid niet of niet voldoende in ei gen onderhoud kan worden voorzien, dan wordt aan dat gezin, aan dien persoon of aan die personen naar door Ons te stellen regelen, voor eiken dag, dien de ingelijfde onder de wapenen of in werkelijken dienst is, op hun verzoek uit 's Rijks kas een ver goeding toegekend van ten hoogste een f;ulden tenzij door Onzen Minister van Oor- og, zoo de ingelijfde tot de militie te land behoort, ot door Onzen Minister van Marine, zoo de ingelijfde tot de zeemilitie behoort, van Ons wordt voorgesteld, den ingelijfde aan den werkelijken dienst te ontheffen en deze ontheffing door Ons wordt verleend. De uitbetaling der vergoeding geschiedt naar voorschriften van Onzen Minister van Oorlog, zoo de ingelijfde tot de militie te land behoort; van Onzen Minister van Ma rine, zoo hij tot de zeemilitie behoort. Art. 133 der Militiewet wordt voortaan gelezen als volgt: De verlofganger der militie, die niet voldoet aan een oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur be handeld, nadat tot zijn afvoering als deserteur de last is verstrekt door Onzen Minister van Oorlog, zoo deze verlofganger tot de militie te land behoort, door Onzen Minister van Marine, zoo de verlofganger tot de zeemilitie behoort. Deze aanvulling is noodig gebleken in do practijk. Acht jaar geleden trouwde een millioen- rijke jonge dame Anna Greffin, te Baltimore, zekeren Waker Vrooman, een apostel der socialistische blijde boodschap, en stelde hem haar schatten ter beschikking voor de schoone taak eener wereldhervorming, waarmee ook zij reeds lang had gedweept. Vrooman stichtte een «Coöperatieve vereeniging van't Westen", een dagblad, een naar Ruskin genoemde schooi voor de collectivische leer, een coöpera tieve boerderij van 2000 acres, enz. Latei- verplaatste hij zijn school naar Glen-Ellyn, bij Chicago, en bracht de vijfhonderd leer lingen met het onderwijzend personeel in een afgehuurden trein daarheen over. Zóo smolten de millioenen weg en eindelijk had mevrouw Vrooman zoo goed als niets meer. Tevens betrapte zij haar veel bewonderden apostel op een al te warm# vriendschap met een andere vrouw, die nog wel om socialisme en wereidhervorming geen halve stroospier gaf. En nu is zij gescheiden, hebbende met echtgenoot en millioenen ook haar socialiistisch geloof verlooren. Dit laatste is misschien niet logisch van haar, maar zoo zijn de vrouwen nu eenmaal. In de sGrenzboten" komen aardige bij zonderheden voor over de mode bij den baard in Duitschlaud. In de eerste helft der vorige eeuw zag men bij de burgers, ambtenaren en vooral de geestelijkengeeD baard,hoogstens een smal en kort bakkebaardje, maar geen snor of kinbaard. Wel droegen vele officieren en onderofficieren een kleinen snor en oen sikje («mouche"), maar alleen de huzaren hadden een vollen knevel. Vele hoofdofficieren, o.a. Moltke, schoren zich geheel. Het regle ment schreef dan ook voor, dat de bakke baard en de snor niet de lijn van mond naar oor mochten overschrijden. Personen met zwaren baard, dien zij moesten laten afscheren, zagen er dan ook uit alsof ze onder den neus een zwarten band van het eene oor tot bet audere droegen. Eerst in 1848 kwam hierin verandering; natuurlijk golden degenen die er mee be gonnen en den vollen baard lieten staan, als «revolutiemakers". Bij den veldtocht va» 1849 zag men ook al in het leger menigen «knevel baard", d. i. een om lippen en kin. Die mode bleef echter niet lang en het duurde tot 1866 alvorens het mode werd, den baard geheel te laten staan. Het voorbeeld gaf de Pruisische kroonprins, de latere keizer, Frederik. De oorlog van 1870 deed heel wat baarden vol en lang worden en men liet ze daarna staan. In het Duitscbe leger is sedert de volle baard allengs weder veel verdwenen; men-draagt nu meestal onkel snor en bakkebaard, met geschoren kin. Bij de «burgers" heerscht echter volkomen «baardvrijheid en de meeste predikanten dragen thans den vollen baard als zij die kunnen hebben. John Firman, een 25-jarig bewoner van Peterson, New-Jersey, heeft twee harten, Deze zonderlinge afwijking is door de ge neeskundigen met volkomen zekerheid vast gesteld. De man is volkomen gezond en ver moedelijk de eenige jonkman in de wereld, die twee harten heeft weg te scbenkeD. Een geleerd Italiaan, de heer Beltrami, heeft in de archieven van Modena een in ventaris gevonden van de toiletkamer van Lucretia Borgia, de beroemde giftmengster. Zij had 50 japonnen in brocaat, fluweel, sa tijn, enz.een hermelijnen mantel was met 50 robijnen, 29 diamanten en 115 parels be zet; een tweede droeg 61 robijnen, 5 groote parels, 412 middelmatige en 1140 kleine. Er zal van 24 tot 26 October te Heidel- berg een muziekfeest worden gehouden, waar voor het eerst in gebruik zal worden genomen een nieuwe vorm van concertzaal, ontworpen naar de plannen van Wolfram, den componist van het «Weihnaehtsmyste- rium". Het orkest-podium, uit vier verdie pingen bestaande, kan door éen persoon in enkele oogenblikken gelyk met aen grond, hooger of dieper worden gesteld. Het groote orgel is een groot werk, met vier manualen en zwelling; de klavier tafel kan overal, bij den dirigent of achter bij het orgel, worden geplaatst en is met een kabel met de pijpen verbonden, de re gistreering wordt door electriscbe kracht verkregen. Op die wijze is het bezwaar van den grooten afstand tusschen organist en dirigent opgehevpn en dit komt aan de een heid natuurlijk zeer ten goede. De koren kunnen evenals het orkest on zichtbaar muciseeren. Ook is bet licht zoo ingericht dat men allerlei sterktegraden, in verband met het karakter der muziek, kan verkrijgen. Men kan voortaan bij Oratorium-uitvoe ringen het koor op het podium en het orkest daarvoor op den zaalvloer plaatsen, meteen wand van het publiek afgesloten, dus on zichtbaar. Op het muziekfeest te Heidelberg zal met al oie nieuwe vindingen een proef worden genomen. Wat beteekent kilo-watt-uur, de maat, waarmede de electriciteit, door een eiecti'i- sche centrale te leveren, zal worden gemeten Die vraag is van verschillende zijden ge daan en een vriendelijke hand geeft aan het #N. v. N." het volgende antwoord tot voor lichting van hen die leek zijn op het gebied van de wetenschap der electriciteit. Het gas meet men door den kubieken Meter als inhoudsmaat te gebruiken en dat gaat uitstekend, maar de vlugge electriciteit moet niets van kubieke Meters hebben. Vo lume, lengte, breedte, of welke afmeting ook, kent do electriciteit niet. Wat electriciteit eigenlijk is, valt hier buiten het bestek, eigenlijk weet men het niet precies en alle theorieën daaromtrent zijn nog erg grauw. Het beste is, aan te nemen dat electriciteit een toestand is, een zeer bijzondere toestand, van de aether. De electrische stroom is een verandering in dien toestand. En kom nu eens met Meters aan om een toestand te meten Intusschen komt die electriciteit in ons huis, wanneer we dat aan de Gemeente ver zoeken en moeten wij dan voor dien... toe stand betalen. Men is tegenwoordig echter, wanneer het op betalen aankomt, bijzonder secuur uitge vallen en heeft dus zoo spoedig mogelijk, na veel hoofdbrekens, getracht, die electriciteit tóch te meten. De verandering van toestand nu, in een draad waardoor electriciteit gaat, doet een spanning tusschen de uiteinden ontstaan en het verschil dezer spanningen heeft men, naar den beroemden geleerde Volta, een Volt genoemd. Voor de stroom spanning is dus de eenheid een Volt; den weerstand in den draad, dien zoo'n stroom moet overwinnen, heet men een Ohm óok naar een geleerde. De stroomstrekte moet ook een eenheidsmunt hebben en men nam daarvoor een Ampcre alweder naar een geleerde. Hoe men daartoe kwam en welke eigenschappen een electrische stroom van een Ampere heeft, laten we nu maar rusten. Er is echter nog een belangrijke eenheids- rnaat, genaamd naar James Watt, de Watt. Zoo'n Watt geeft eigenlyk den arbeid aan en daar die natuurlijk afhangt van de span ning en den weerstand, dus van de hoeveel heden Volts en Ampèies, zoo is een Watt Volt-Arapère. Daar laatstgenoemde stroom- sterkte per seconde berekend is, geeft een Watt den eiectriscben arbeid per seconde aan. Evenals men nu het nuttig effect van een arbeid (waar het toch maar op aankomt!) kan berekenen door na te gaan hoe^groot dat effect is gedurende een zekeren tijd, daar 1 Watt erg klein is, neemt men direct 1000 Watts of een Kilo-Watt Jals maatstaf voor de geleverde electriciteit voor verlichting of beweegkracht aan. En daar een Gemeente niet per seconde rekent, evenmin als trouwens een Gemeente-

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2