Zaterdag 27 1903. No. 5364. 52e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ollicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkostcn in rekening gebracht. KORTEGRACHT Telephoon 19. «Tï* Zij, die zich met in gang van 1 Juli op dit blad abonnecren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen bij ileze ter keunis van de belangheb- benden, dat de commissie, bedoeld bij art. 15 der Wet op do Schutterijen, van den 11. April 1827 (Staatsblad no. 17), lot liet onderzoeken van- en be slissen omtrent de redenen van vrnstelling en uit sluiting van deu dienst bij de Schutterij, te dien einde zitting zal houden ten Raad huizo dezer Qetneen te op Zaterdag, deu 11. Juli a.s., 's namiddags ten twee uur. En dat zg, die recht vernteeuen te hebbeu op vrijstelling of uilsluiting van den schutterlijken dienst, op plaats en tijd voorschreven in persoon voor gemelde commissie moeten verschijnen. Amersfoort, 27 Juni 1903. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WU1JTJERS. De Secretaris, B. W. Tu. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van bet publiek, dat een door S. van ANOEKEN ingediend verzoek, mot bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene hoef smederij in het perceel alhier gelegen aandeScher- biorsiraat A. No. 5, bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 2800; en, dal een door D. KAMPERMAN ingediend verzoek, mot bijlagen, om vergunning tot het op richten van eone rijwielsmederij in het perceel alhier gelegen aan de Kampstraat D. No. bij het Kadaster bekenc onder Sectie E. No. 8832, op de Secretarie der Gemeente ter visie liggen, en dat op Donderdag, den 9 Juli aanstaande, des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Kaadhuize wordt gegeven om, ten overstaan vau het Gemeentebestuur oi' van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de iunchtingen in te brengen. Amersfoort, 25 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De KAMER vau KOOPHANDEL eu FABRIEKEN heeft o-tvaiigen: 1. De Jaarverslagen der Kamers van Koophandel en Fabrieken over 1902 van: Alkmaar, Almeloo, Arnhem, Assen, Bergen-op-Zoom, Dordrecht, Frane- ker, Goor, Gorinchem, Groningen, Harlingcn, Hooge- veen, Leiden, Maastricht, Oldenzaal, Roermond, Tilburg en Utrecht. 2. Consulaire verslagen verschenen in Mei en Juni 1903. LISKA. 3. Tijdschrift vau de „Ned. Maatschappij tot Be- vorderiug van Nijverheid, Mei 1903. 4. Statistiek van de In-, uit-en doorvoer gedurende de maanden Januari, Februari en Maart. 6. Handelstractaton en Tarievon van Invoerrechten in: Algerië, Noord-Auiorika, Auslralisobe Bond, Bar bados, België, Bolivia, Brazilië, Britach Indië, Britsch Nieuw-Guinea, Britsch Noord-Borueo,Bulgarijo, China, Columbia, CoBta-Rioa, Cuba, Duitechlaud, Duitscb- Zuid-Wost-Afrika, Ecuador, Engeland, Egypto, Frank rijk, Griekenland, Guatemala, Haïti, Italië, Japan, Madagascar, Mexico, Nicaragua, Paraguay, Perzië, Peru, Portugal, Rusland, San Salvador, Santa Lucia, Servië, Saint-Pierre en Miquelon, Spanje, Trinidad, Tabago, Turkije, Veuezuela, Zuid-Afrik. Tolverbond en Zwitserland. 6. Hoyman en Schuurman's Exportblad. 7. Vereeniging „hel Buitenland" Jaarverslag. 8. De Bussy's Exportbladen, Mei en Juni 1908. 9. Verslag Middelbaar onderwijs Enschede. Belangstellenden kunnen bovengenoemde verslagen enz. voor eeuige dagen ter lezing ontvangen; aan te vragen bij ondergeteekende. HERMs. P. vak HASELEN, Secretaris. Amersfoort, 26 Juni 1903. In de hier gehouden classicale vergadering der Ned. Hervormde kerk werden herbe noemd in het classicaal Bestuur: tot lid ds. YV. H. Stegenga, te Oud-Loosdrecht, tot diens secundus dr. G. Vellenga, te Nieuw- Loosdrecht; tot scriba ds. G. van Kamnet», te Westbroek, tot diens secundus ds. YV. H. Stegenga; tot lid-ouderling de heer J. B. de Beaufort, to Woudenberg, tot diens secundus de heer H. J. H. baron Van Boeizelaer vat» Oosterhout, te Soesterberg; tot quaestor ds. G. van Kempen en tot diens secundus ds. YV. H. Stegenga. Tot secundus van het lid ds. H. Th. Bar bas, te Vreeland, die als zoodanig optreedt met 1 Januari 1904, omdat de praeses, ds. A, Couvée, te Zeist, met dien datum zyn praesidium neerlegt, werd gekozen ds. G. B. Fyuvandraat, te Tienhoven. De meeste voorstellen der Synode werden gunstig beoordeeld, doch de wijziging van het Reglement op het examen ter toelating tot de Evangelie-bediening werd onaaaneein- lijk geacht. Het Reglement op de Generale kas werd door een kleine meerderheid gunstig ont vangen. Velen waren er echter sterk tegen. Het Reglement op de bewaring en het ge bruik der Kerkelijke archieven werd alleen dan aanneeralyk geacht, als daarbij wordt bedongen, dat de archieven alleen met goed vinden van de betrokken colleges in een de pot mogen worden geplaatst en dat zy alleen 7). Den volgenden ochtend was Marshall op het ka- zerneterrein. Zijn compagnie zou zich verlustigen aan handgrepen met bewegingen. De oudste ser geant had juist gemold„Drie onderofficieren en zestig man de overigen hebbeu diensi". „Als je slim was geweest, hadt je ze allemaal dienst gegeven" bromde Marshall voor zich heen „dan behoefde ik me hier óok niet te vervelen. Maar komaan, we moeten nu den dienst in het nieuwe zonder op den duur toch óok wel niet zal gaan". Hij beval den onderofficieren hetgeen or gedaan moest worden en ging toen maar ijsbeeren over het groote terrein. Hij had zware hoofdpijn. Een geluk was't nog geweest, dat kapitein Uroeben, zijn compagnies commandant, hem gistoravond of was 't van ochtend geweest? geroepen en hem gezegd had: „Je moet eigenlijk morgenochtend van 6 tot7 theorie houden, Marshall, maar ik heb niet veel op met al die tbeorie-houderjj. Heb jij ooit van jo leven eeu os gezien, die van een macht theorio iets wijzer is ge worden? Ik niet. En ik zou ook nooit theorie laten houden als 't niet werd voorgeschrevenjij weet, dat 's menachen wil zjjn hemelrijk opaa do, is, vooral iu dienst. Lacht daar iemand? O, ik dacht liet; nu, dan niet. Nu, als je om 6 uur al thuis bent, ga dan een paar uur liggen tot hot exeroooreu begint; daar kom je wel doorheen." Pas over zevenen was Marshall thuis gekomen. Tot 2 uur had meu gedanst, toon was do pauze geko men, toen drie extra-walsen, toen waren de dames met toestemming van tien eigenaar mogen worden geraadpleegd. Ook had men onoverkomelijke bezwaren tegen de kosten, aan de uitvoering van dit Reglement verbonden. Maandag zullen de zes hardsteerien palen rond den kei worden gesteld en zal du ge denksteen met het opschrift dien dag wor den aangebracht, terwijl de overdracht aan het Gemeentebestuur aanstaanden Dinsdag zal geschieden. Het steenhouwerswerk werd door de Kei- commissie opgedragen aan den heer R. van Djjk, het vergulden der letters aan den heer G. Bloemink. H. M. de Koningin heeft benoemd tot !1. D. Kamerheer in buitengewonen dienst, ter beschikking van H. M. do Koningin- Moeder, rnr. F. D. traaf Schimmelpenninck, lid van Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, thans te Baarn woonachtig. Onze vroegere stadgenoote mej. YV. J. VVedekind heeft aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het examen als praktisch apotheker. Ter vervanging van kapitein D. M. Storm van Leeuwen is kapitein J. A. F. Keetell Woensdag als commandant van hot detache ment van het 5e regiment infanterie tiaar Amsterdam vertrokken. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Oorlog, is de luitenant-kolonel op non-activiteit J. C. Buijtendijk, van liet wapen der Infanterie, met ingang van 1 Juli 1903, weder in actieven dienst geplaatst en wel bij hot 5e regiment. Z.HEdGestr. wordt belast met het bevel over hel 2e bataljon. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli benoemd by hel 5e regiment infanterie tot kapitein de 1ste luitenant J. L. van der Moer, adjudant by het korps. Bij het 5e regiment infanterie zyn bevor derd tot sergeant-dienstdoend luitenant te velde fourier D. J. van Kuik en sergeant A, A. Janssen; tot sergeant-onder«vyzer do ser geanten J. J. G. Henkelman en YV. Z. Mulder, tot sergeant-scherpschutter de fourier YV. IL J. S. Guise; tot fourier de sergeanten H.G. A. A. Akkermans, P. M. de Maar en B. S. Haars tot sergeant de sergeanten-titulair P. van der Sluijs, H. W. L. de Vos, G. M. Gaillard, C. G KollT, W. Schmoutziguer, J. A. van Beek, P. M. Haagmans en 0. Hoendervoogt, alsmede korporaal M. Dulser, en tot korpo raal-kok de solaten J. Trouwborst en A. J. van Tyn. De meisjes en do jongens van de school aan de Beekstraat hebben ten vuile verdiend, dat ze hun uitstapje naar Amsterdam maken onder de allergunstigste omstandigheden. Met een vrijmoedigheid en een zekerheid, die menig ouder lid eener deftige Koor-vor- eeniging hun zou benijden, zongen ze Don derdag en ook gisteravond de waarlijk mooie Kinder-cantaio van den heer Lysen, den zeer bekenden leeraar aan de Rjjks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg. Wat attakeerde» ze (link en zeker aanstonds na het mooie voorspel mot het Wilhelmus- motiefwat zong die Michiel (beurtelings W. A. en G. van K.) onveranderd en mooi zyn soli. Vader en moeder De Ruijter (A. V. en G. vtln K.) bleven niet achter en ook Barre Kees (J. M.) pleitte met warmte voor Michiel tot deze zyn zin kreeg en naar zee mocht. Ook de drie matrozen (J. A. J., J. W. van E. en A. van 't W.) zongen als leeuwerikken. En later, toen mevrouw De Kuyter (A. YV. ten H.) vertelde van den tocht naar Salee, loonde een welverdiend applaus cok haar voor baar werkelijk mooion zang. Onverbeterlijk zong het koor do drie cou pletten van het Wilholmiw, liet bekende graf schrift, Psalm 42 en hot slotkoor. Na elke afdeeling oogstte hut trouwens overvloedig lof. De heer Arrondissemeiits-schoolopziener mocht Donderdagavond in zyn dankwoord met volle recht spreken van een sbel canto". Wel jammer, dat de lieer Radersma, die den zang op zoo hoogst verdienstelijke wijze begeleidde on de soms heel zware piano-party allo recht deed wedervaren, vergeten werd. Hem zij hier hulde gebracht. In de zeer korte pauzen tusschen de drie at'deelingen werden met groote virtuositeit een solo voor viool en een voor violoncel ten gehoore gebracht; ook de begeleiding van deze mooie nummers verdient lof. Donderdagavond was do zaal Hink bezet, met een zeer gemengd publiek, waaronder wij o.a. opmerkten den Burgemeester en den Wethouder van Onderwijs, den arrondisse- ments-öchoolopziener in Amersfoort en zjjn collega in Rhenen, benevens de kinderen van de school des heeren Schoock uit Amsterdam, die eenigo dagen in »Ons Huis" logeerden. Gisteravond was zij minder vol. De heer Van der Horst maakte gisteravond een handig gebruik van de gelegenheid door naar huis gegaan en toen waren de heeren maar naar 't casino getogen om daar te wachten tot de dienst begon. Je kon immers nog zoo veel slapen in je leven. Hij had natuurlijk moeten plakken tot het laatst enorme massa's waren op zijn welzijn gedronken eu hij had steeds zjjn partij trouw meegeblazen zon der maar éen spoor van opgewondenheid te toonen. „Je moet de lui al dadelijk imponeeren", had hg gedacht. En h|j had allen geïmponeerd door zijn kalm op treden, zgn geestige zetten, algemeene keunis, zijn „Ausdauer" aau de biertafel, maar bovonal toen hg zoetjesaai. do geheele leiding van den dans in han den had genomen. Hij bleek niet alleen eeu harlatuchtolgk, maar ook een uitstekend danseur te zgn de orde, die hij droeg, bewees dat hg min stens twee jaar vóor-danser was geweest op de Hof bals. Nu was hij als leermeester opgetreden, bad de „Washington-poet" voorgedanst en beloofd óok de „Menuette A la reine" te zullen leeren aan wie maar wilde. „Ibi, ubi, niettegenstaande zgu ignobel strafregister toch een groote aanwinst voor het korps" had de overste gezegd en mevrouw Von Gaffront had met zeldzame voldoening gezien, dat Marshall bijua uit sluitend met Claire danste. Zg vergiste zioh echter waar zij meende, dat zijn hart in lichter laaie voor haar dochter stond; hij danste slechts met haar omdat zij 't beat vau alle iougemeisjes danste. Overal echter ziju Nurksen en zoo geviel het, dat ook hier, en vooral in den bierhook, waar de niet- dansende oudere heeren een paar houterige jonge collega's zaten, heel wat opmerkingen werden gemaakt uau 't adres vau den gesjeesdeu garde-man aio nï> al allerlei Hof- en garde-manieren traobtto over to planten naar de provincie. Wie had er hem om gevraagd? Het heftigst ging kapitein Lorentz over hem te keer, vroeger een zeer rgk man, die door zijn dolle streken was geruïneerd en iedereen haatte wien het beter ging dan hemzelven. Marshall dan, liep op en Deer langs do klassen. Plotseling gevoelde hg een innerl(jken drang om zich toch óok eens met het exercooron te bemoeien. Hg bleef daarom bij een der afdeelingen staan on zag boe do mannetjes met een ijver en zorgvuldigheid, een betere zaak waardig, zioh oefenden in het hart verheffend„Ovor-goweer!" en „Zot af-geweor." Zg wildon den nieuwen luitenant doen zien, dat ze het konden en gooiden de gewerer. omhoog en op den schouder dat men zou zweren, dat de schou ders er groen eu blauw van werden. Nu, de linker schouder van eiken infanterist moot, als de hand grepen er in zitten, alle kleuren vau den regenboog hebben, anders is al de tijd dien men gebruikte om hein duze heerlijkheden te leeren, verloren. Marsha!' zag 'ihun aan, dat ze vroegen naar eon goedkeurend woord en beloonde heu, toen zo weer aan 't jongleercn waren geweest, met een luid „Goed zoo I" „Nu heb ik voor vandaag genoog gedaan" dacht hij, en weer ging hg gsheeron maar steeds gin gen do donkere oogen van Liska met hom mee. Eónmaal nog slechts had hg zulke donkere oogen gezien, toen hg mut Knobelsdorf op de Krjjgtaohool was. Zij bowoonden '.oen ëun kamer, zaten naast elkaar in de lossen, schreven eikaars dictaten na, prikten elkaar met passers on anhero scherpe dingen, nis de een of do ander in slaap dreigde te vallen bij een Al te taaie voordracht, gingon samen uit, aten samen iu het zelfde rostaurant enwaren samen verliefd op do dochter van deu restauraleur, net een meisje als Liska. Eens op een avond ua oen verjuarsfuif had don zo allebei een kus van het meisjo willen bobbon zij stribbelde niet al te hard togen: „con kus in oere kan niemand doren" had zo gezegd, maar Kuobcla- dorfeu Marshall hadden beidon don eersten kus willen hebben en dat nu was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Beiden verlangden „om der vriendschap» wille," dat oerst do oen, dan do ander eon kus zou krijgen, maar beidon wilden de eon, en geen van beidon de ander zgn. 't Meisje liep weg en nu kwam hot tuuchon de vrienden, die elkaar zóo dikwijls en zóo lang in lief en leed hadden bijgestaan, tot oen woordenwisseling, die d« kameraden niet vermochten te stuiten. Den volgenden ochtend hoorden zij, die zioh roods lang weer hadden verzoend, tol hun pronte verbazing, dat do boleedigiug moest worden uitgewischt en zoo werd er besloten, dat zij elkaar middags 12 uur in de sohormzaal zouden ontmoeten. En zg vochten op bevel, nadat zg te voren in alle gemoedsrust nog eon tlcsohjo „punjc" haddon ge knapt. 11 col moeilijk is 't, mot iemand te vechten togen wien men mets hooft en daarom stondon zij ook een heulen tijd togen elkaar te hakken zonder dat er óen resultaatje, hoe klein ook, kwam. Do secon- danieu en de ovorige hoeren, bogounon het vervelend to vinden, vooral',omdat wogonsdon vroogen middag- dienst om half con moest worden gotafold. E. went pauze gemaakt; de secondanton staken de hoofdon bij een en fluisterden vervolgens den duellanten iets in 't oor. Op bovol kwanion de hucrou weer In positie en op bevel gaven zo elkaar gelijktijdig een jaap over do linkerwang. Do strijd was volstrcdeu, do boleedigiug uitgewischt. Maar wie de corslo kus zou krijgen, was nog niet uitgemaakt. Toen zo samen in hot hospitaal lagen, lootten ze or om, maar toen Marshall, als gelukkige winner, nu een paar wokou don prijs ging halen, was het meisje geëngagoerd. „Do kapitein I" waarschuwde een der oudorom- oioreu. Marshall ging hom to gomoet en meldde zich. Do kapitein dankte zeer kool: „Zeg eens, mijn heer Von Marshall, waarom is u vanoehtoud niet bij do theorie geweest?" Marshall wist niet hoe bij 't had. [Wordt vervolta.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1