de aanwezige ouders aan te sporen, hun kinderen zoo getrouw mogelijk naar school te nemen. Zong Michiel de Ruijter zeil niet een «ogenblik te voren, dat hij er zoo'n leed van had, zijn schooljaren niet ten volle te hebben benut? Bijna vier maanden hebben de onderwijzer geoefend met hun jeugdige zangeressen en zangers. Zij hebben alle eer van hun on vermoeid oefenen 't is prachtig afgeloopen en kan vooral de leider, de heer (1. C. den Hartog met voldoening terugzien op die zoo uitstekend geslaagde uitvoering. Als nu 'tslot-nummer, de lang begeerde reis naar Amsterdam, óok maar wordt be gunstigd door goed weer. Programma van het concert, door de staf- muziek van het 5e regiment infanterie onder directie van den heer G. K. G. van Aaken, morgenavond op liet terras van «Amicitia' te geven 1. „Unibrm", raarche militaire italienue. Bolati. 2. Ouverture de l'opéra „Orphfte aux Enters"Offenbach. 3. Frau Luna", WalierLinclce. 4. Souveuir de l'opéra „La Traviata". Verdi. 5. Ouverture „Le barbier de Séville". Rossini. 6. Ballet de l'opéra „Le Prophéte" Mèijerbeer. I Valse, II Redowa, III Quadrille des l'atiueurs, IV Galop. a. „Wir spielen Soldat", Charakter- 7. stiickEilenberg. I b. „Valse bleue"Margis, 8. Graude fantaisie de l'opéra.Carmen" Bizet. Iets voor do kinderen der leden van «Amicitia". De heer H. Adama van Scheltema, fabri kant van do aan onze lezeressen en lezers nu ook wel proefondervindelijk bekende Mutase-preparaten, maakt met het gunstig bekende «Hollandsch Tooneelgezelschap", onder directie van den heer Jan Buderman, een tournee door ons land ten einde aan zijn producten een nóg grooter bekendheid te geven. Met groot succes werden reeds matinees en soirees gearrangeerd te Haarlem, Rot terdam en Den Haag, waar gewoonlijk de zalen totaal gevuld waren. Woensdagmiddag biedt de heer Scheltema zulk een invitatie-matinee aan in «Amicitia" waarbij »De kleine Lord" wordt opgevoerd. Ook de geleiders der kinderen hebben vrijen toegang. Men zie de advertentie in dit nummeren bespreke een plaats, want 't zal vol loopen. heel vol. Bij advertentie in dit nummer kondigt «Nieuw Parijs" de ontvangst aan van een nieuw artikel, dat, ofschoon echt Nederlandsch fabrikaat, den leelijken duitschen naam Kunst Zinn" draagt. Dat de voorwerpen met kunstzin zijn ver vaardigd, zal ieder erkennen, die ze even in de toonkast gaat zien. De Hooge Raad der Nederlanden heeft gisti r een belangrijke beslissing genomen in bet bekende proces van den Eemnesser beurt man contra den tolgaarder van de brug over de Ecm bij Baarn en in strijd met bet von nis der Rechtbank te Utrecht bepaald, dat ■le tolvrijdom voor do «luyden van Eemnesse en Bunschoten" zoowel bestaat voor het va ren onder door de brug als voor het verkeer daarover. Voor den schipper, die na 811 kwartjes te hebben betaald, zich opeens den giftbrief van bisschop Jan van Arkel van 1 Januari 1630 herinnerde, en niet meer betaalde, pleitte nir. B. Viielander Hein; voor den tolgaarder de Rijks-advocaat jhr. rar. N. E. de Prauw. Een berichtje wellicht voor onze lezers te Spakenburg. De beurtschipper op Texel, die vóór eenigen tijd een tlescb vischte, waarin een kaart tot onderzoek naar de kracht en de richting der zcestroomingen, en die kaart naar het daarop gedrukte adres verzond, ontving als tegen- beleefdheid een geschenk van 25 franc (onge veer f 12.50). Voor de aan de Alma mater te Utrecht studeorende jeugd en voor hen die vanuit Amersfoort de Bisschopsstad bezoeken, mag het aangenaam zijn te vernemen, dat in het Centraal-station daar tunnels tusschen de drie perrons worden gebouwd. De aanbesteding heeft 11 Juli plaats. De raming der kosten beloopt f138500. Tot dusver heette het, dat de bodem niet toeliet, dat daar tunnels werden gebouwd men schijnt er dus iets op gevonden, dan wel den grond nüg eens onderzocht te hebben. Misschien komt nujóok de tijd, dat ook op het geraeenschappelyk station te Amersfoort al ware 't maar een tunnel wordt gebouwd. Dat ware heusch geen weelde. Ook een schipper uit Eemnes verpleegt thans een verdwaalde postduif die geheel uitgsput op zijn schip neerstreek. Het diertje is gemerkt032775 Saint Gilles. De Anti-revolutionnaire kiesvorcenigln£ „Neder land en ütHitje" heeft Donderdagavond besloten in zake de u.a. Gemeenteraadsverkiezingen in District I te steunen den candidaal der R. K. Kieavereeniging den heer K. L. Visser: iu District II te stellen de hoeren J. W. Jorissen (aftr.) en M, R. N. Oosterveen, hel ion ook gesteld door de R. K, Kiesvereniging; en in District III te stellen de beide aftredende leden, de beercu N. Vels-Heyn en mr. J. Heyligers, evenzeer door do R, K. Kiesvereniging gesteld. Onder voorzitting van den heer Burge meester waren hedenmiddag van 1.45 tot 430 vijftien leden en de Secretaris aanwezig. Alwezig waren de heeren Visser en Van Beek. Het lezen der notulen van de vergadering van 26 Mei, duurde van 1.45 tot 4.55, ter wijl 5 minuten werden besteed aan do me- dedeeling der Ingekomen stukken, van welke de belangrijkste zijn: het bekende adres van adhaesie der 1085 vrouwen met de Industrie school, een tegen-adres van 80 personen uit den handeld rij venden middelstand óok ver zoekend bet personeel aan de Hoogere Bur gerschool niet uit te breiden, en een adres van Handel en «Nijverheid" om verlaging van den gasprijs te bevorderen. Hierna kwam de Beschrijvingsbrief aan de orde. "1. Voorstel tot verlaging van den prijs van het lichtgas met 1/i cent per M3., met af- deelingsverslagen en antwoorden. Na langdurige discussie aangenomen met 13 tegen 2 stemmen (tegen de heeren Van Eek en Plomp). 2. Request van de vereeniging «Amers- foortscbe Industrie- en Huishoudschool" om steun uit de Gemeentekas, met afdelings verslagen en antwoorden. Het Bestuur der vereeniging verzochtlo. om onder hypothecair verband een bedrag van f36000 te verstrekken, rentende 21/a en aflosbaar in 24 jaareen subsidie voor ééns van f lCCD in de inrichtingskosten, en een jaarlijksch subsidie van f2530 met ingang van 1 Januari 1S31-. Het request werd bij Raadsbesluit van 24 Maart 1933 in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Een zeer lijvige correspon dentie met het Bestuur der Industrieschool, den betrokken inspecteur van het Middelbaar onderwijs en tal van conferentiën volgden en eindelijk werd het adres gereovoyeerd naar de afdeelingen. De gewisselde stukken daar over beJaan 25 pagina's druks. Hebben eerst en W. den voorslag ge daan, de school op bescheidener voet te doen beginnen in de voormalige school aan de Koestraat, welke dan zou dienen verbouwd te worden, daar vim zijn zij teruggekomen na de formeele verk'aring van den Inspecteur van het M. O. dat fiet Rijks-subsidie van 1'5'JOO per jaar dan wel niet zoa worden verleend, terwijl niet minder zwaar woog de ervaring, te Zwolle opgedaan, waar men, door in een te klein gebouw te beginnen, eerst een li'«aal opende doch al aanstonds een nieuw heeft moeten ontwerpeD. Üók gold de overweging, dat als thans niet wordt beslist of de Gemeente zal meewerken om te verkrijgen wat het particulier initiatief verlangt, een dergelijke inrichting hier nimmer zal komen omdat als straks het Rijk het technisch onderwijs ter hand neemt het dan geen subsidie van beteekenis meer zal toe kennen aan nieuwe scholen. Gelijk bekend, kwamen inmiddels in een jift van 1'ICOD voor de inrichtingskosten en een van 1'800 als bijdrage in den bouw, ter wijl het plaatselijk Nuts-departernent f15 000 voor den bouw beschikbaar stelde, en de ruim 250 leden der vereeniging hun contributie daarvoor geven. Het Bestuur der vereeniging eindelijk is beslist van oordeel, dat ook voor de volgende jaren geen hooger Gemeente subsidie dan f 25C0 zal benoodigd zijn omdat hoogere uitgaven steeds zullen worden opge wogen door grootere inkomsten en het ge bouw, naar aanleiding van de ervaring bij de Ambachtsschool opgedaan, al aanstonds zóo ruim is ontworpen, dat het ook zal voldoen aan de grootste uitbreiding, die men op den duur aan de school zal geven. Oók mag nog herinnerd, dat de Gemeente door de subsidie- verleening recht krijgt om het voor het Her- halingsonderwijs verplichte kookonde ./ijste doen geven in het gebouw der Industrieschool en dus niet behoeft daarvoor een der Lagere scholen in te richten, kookgereedschappen aan te schallen, of onderwijzeressen te be zoldigen. B. en VV. eindigden met het volgende ont- werp-bcsiuit voor te stellenmet ingang van 1 Mei 1904 een jaarlijksch subsidie van f2560 toe te kennen in de exploitaiie-kostea, en in 1604 een bijdrage voor éeas van flCOO te verleenen in de inrichtingskosten; een en ander onder voorwaarden, dat het Ryk min- siens fSCHJÖ en de Provincie minstens flGCO aan jaarlijksch subsidie toekenne, dat de Gemeente toezicht op de school oefene, dat do Begrooting, de Rekening en verantwoor ding en het Jaarverslag worden goedgekeurd door B. en W., dat de Raad het pant".1 leer vakken vaststelt en dat door de vereeniging koste'oos kookonderwijs worde gegeven aan de leerlingen van het Herhalingsonderwijsop door B. en W. vast te stellen uren. Na zeer langdurige en soms heel scherpe discussie aangenomen met 6 legen 6stemmen. Tegen de heerenCelosse, Kleber, Van Kal ken, Hamers, Plomp en Veis Heyn. 3. Voorstel tot gewijzigdo vaststelling der Verordening betreffende de straatpolitie. 't Betrof slechts eenige redactie-wljz'gingen in de 28 April vastgestelde Verordening, waarop door Gedeputeerde Staten werd ge wezen. Aangenomen z. d. of h. st. 4. Voorstel tot uitbreiding van personeel der Hoogere Burgerschool. In een conferentie met B. en W. heeft de betrokken Inspecieur van het Middelbaar onderwijs verklaard, volkomen in te stemmen met het gevoelen van de Commissie van Toezicht, dat er zeer groote waarschijnlijkheid bestaat, dat de school in het vervolg minstens 10 klasse-afdeelingen zal moeten tellen. Beiden achten den tegenwoordigen toestand, met een groot en telkens afwisselend tjjdelijk leeraarsoersoneel, uitermate schadelijk voor het onuerwijs en de uitbreiding van het vaste personeel dringend noodzakelijk. Dit bracht B. en W., gehoord de Commissie van advies in zake de school, er toe de af doening dezer zaak niet langer te verschuiven en aan den Raad voor te stellen - in ver band met punt 5 het aantal vaste leeraren met inbegrip van den Directeur uit te breiden van tot 20, welk aantal nootlig is voor een school met 10 klasse-afdeeelingen. Tenzij meerendeeis oudere leeraren worden benoemd, zal deze regeling aanvankelijk geen groote geldelijke olfers eischen, daar de aan- vangsjaarwedden zeer weinig wijziging onder gaan. Na 8,13 en 18-jarigen dienstijd echter zal de jaarwedde van eiken leeraar met on geveer f200 worden verhoogd. B. en W. vertrouwen intusschen, dat lang vóór dien tijd een afdoende regeling met het Rijk zal zijn getrolfen. Het ontwerp-besluit strekte er toe: mot ingang van 1 September 1903 hel vaste per soneel der schooi bij besluit van 20 Mei 1032 uitgebreid met 1 leeraar voor Wis-en Werktuigkunde en Lijnteekenen en 1 voor Nederlandsch, Geschiedenis en Aardrijkskunde alsnog uit te breiden met 4 gewone leeraren en wel voor Wiskunde, Geschiedenis en Aardrijkskunde, Hoogduitsch en Fransch, en 2 buitengewone (datzijn zij die slechfs een beperkt aantal les-uren, in den regel minder dan 10 per week, geven, en voor wie een afzonderlijke salarieering wordt voorgesteld) en wel voor Engelsch en Staatswetenschappen, 5. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe regeling van jaarwedden van personeel, ver bonden aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. Ook hierover pleegden B. en W. overleg I met de Raads-comraissie tot de zaken van de Hoogere Burgerschool, de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs, het Curatorium van het Gymnasium en de be trokken Inspecteurs. Hoofdzaak voor onze lezers de leeraren zullen de gansche Verordening ter zake wel langs anderen weg ieereu kennen is, 'lat door deze werkelijk hoognoodige regeling het Rijks-subsidie van f15000 voor de Hoogere Burgerschool behouden blijU, dat de uitgaven voor het Gymnasium ongeveer f2800 meer bedragen, waarvan het Rijk echter weder om streeks f1400 vergoedt, en dat de zooge naamde Rijksregeling wordt ingevoerd. Afzonderlijk geregeld zijn de jaarwedde van den Rector en den Conrector van het Gym nasium en van den Directeur en diens plaats vervanger in een hulpgebouw der Hoogere Burgerschool. De Raad bepaalt wie tot de gewone en wie tot de buitengewone leera ren wordt gerekend. Verbooging kan worden toegekend na 4, 8, 13 en '18 jaar dienst. De Verordeuing eindelijk treedt in werking op 1 September 1903. Aangenomen z. d. met alg. st. 6. 'Request van houders van vergunning (Drankwet) houdende verzoek om wijziging van de Verordening 22 Juni 1900 op bet sluitingsuur der tapperijen, enz. met advies. Volgens die Verordening moeten de in richtingen gesloten zijn van II uur 's avonds tot 6 uur 's ochtends. De Burge meester heeft echter de bevoegdheid voor sommige calè's het sluitingsuur te bepalen op middernacht; 25 caféhouders proliteeren van deze gunst. Nu verzochten adressanten gelijkstelling, doch in het advies werd onder meer vermeld, daarop niet in te gaau ten einde geen ongewenschten toestand te schep pen. Immers, waar de eigenlijke tappers van s ochtends 6 uur onafgebroken gasten krijgen, komen deze in de café's en restaurants ge woonlijk eerst na den middag, terwijl door het «oor allen openhouden der inrichting tot middernacht de gelegenheid tot drankgebruik zou worden vergroot; bovendien kan aan iederen kofiiehuisbouder te zijner tijd het voorrecht te beurt vallen, een zoogenaamde doorloopende vergunning te verkrijgen om dat deze permissie persoonlijk is en niet aan de zaak verbonden^ Het prae-advies van B. en W. luidde dan ook afwijzend. Het verzoek werd afgewezen. 7. Voorstel betreffende overname van het Rijksriool gelegen in den Leusderweg en den Arnhemschou weg. Dringende behoefte beslaat aan goeden waterafvoer op het gedeelte Leusderweg tus schen spoorwegovergang en Bergstraat. De minst kostbare en meest eenvoudige voor ziening kan worden getrolfen door overne ming van het in 1888 aangelegd Rijks-riool, van den Dieveuweg tot de Arnhemschepoorts- brug ter lengte van 235 M. De onderhouds kosten van dit zeer soliede van cementbuizen geconstrueerd riool zullen ten hoogste f25 per jaar bedragen. B. en W. werden gemachtigd, met het Departement van Oorlog te onderhandelen over de overneming in eigendom en het onderhoud van dat riool. Verdaagd volgens een verzoek der Gezond heids-commissie. 8. Voorstel betreffende gebruik van lokalen van openbare Lagere scholen 2e en 3e soort voor godsdienstonderwijs op Zondag. De Zondagsschool-vereeniging «Laat de kinderkens tot Mij komen" verzocht, met het oog op het h.i. totaal ongeschikt zjjn van het gebouw «Eben Haëzer" waar het tot dusver des Zondags zijn arbeid deed ver richten gebruik te mogen maken van lokalen in de openbare scholen Puntenburger- iaan, Beekstraat, Koningstraat en Helling straat; de vereeniging «Jachin" vroeg het zelfde voor de school bij Puotenburg. De Hoofden dier scholen, desgevraagd, merkten op, dat gedurende vele jaren Zon dagsschool is gehouden in het gebouw «Eben Haezer en dat bovendien beschikbaar zijn 2 catbecbisatie-lokalen, het lokaal »De Zaaier" en de lokalen der Chr. school, doch hadden geen bezwaar tegen inwilliging van het ver zoek. B. en W. stelden thans voor de verzoeken in te willigen onder voorwaarde, dat de ver eenigen concierge-diensten, verlichting en verwarming en eventueele beschadiging aan schoolmeubelen, enz. vergoeden. Na eenige toelichtingen aangenomen z. h.st. 9. Id. van de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs tot gewijzigde vaststel ling der Verordening regelende hare samen stelling en inrichting, met advies. Hoofdzaak is, dat het ledental wordt uit gebreid van 5 tot 9, waaronder ten hoogste 2 dames en 2 leden van den Gemeenteraad. De leden worden voor den tijd van 3 jaar benoemd door den Raad uit een voordracht van 2 personen, opgemaakt door B. en W., de Commissie gehoordzij zijn echter herkies baar. 10. Ontwerp-request aan H. M. de Koningin tot verkrijging van ontheffing van de ver plichting tot oprichting eener Burgerdag school. Een zuivere vorm-quaestie. Door het bestaan eener Hoogere Burgerschool, behoeft de Gemeente, ofschoon zij verre boven de 10 090 zielen telt, niet te voldoen aan het bepaalde bij art. 14 der Wot op het Middelbaar onder wijs mits zij aan de Koningin ontheffing vraagt. Waartoe rnet algemeene stemmen zonder eenige discussie werd besloten. 11. Request van den leeraar in Handtee- kenen aan de Hoojjere Burgerschool en de Burger Avondschool R. Cruyff om ontslag, met adviezen en voorstel tot toekenning van pensioen met toelage. Aan den heer Cruyff, die sedert 1 November 1871 leeraar aan beide inrichtingen is, werd het ontslag eervol verleend, onder toekenning van verhoogd pensioen. 12. Voorstel tot verleening van een ver lof wegens ziekte aan den onderwijzer L. A. .Slot, met voorstel omtrent vervanging. Verleend z. d. of h. st. 13. Request van C. J. Nierstrasz om door trekking van den weg in het plantsoen bij de Kleine Haag, met afwijzend advies. Z. d. of h. st. afgewezen. 44. Id. van het kerkbestuur der parochie van O.L. Vrouw om ruiling -an grond aan de Breedestraat en Elleboogsteeg en voor stel tot onttrekking aan den openbaren dienst en ruiling. Goedgekeurd z. d. of h. st. 15. Benoeming van eenige leden van de colleges van Regenten en Regentessen van het Burgerweeshuis wegens periodieke aftre ding enz., uit de ontvangen voordrachten. Herbenoemd de heeren C. Tb. van Beek en A. M. Tromp van Holst en mevrouwen Celosse en Peerlkampbenoemd in de va- cature-jhr. A. M. C. Sandberg de heer jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers van Vliet. 16. Voorstel tot verlee.ung eener gratificatie voor de samenstelling van de tienjarige tafel (Burgerl. Stand). A. d. of h. st. verleend tot een maximum van f160 (éen cent per naam). 17. Voorstel met ontwerp-besluit betreffende aaukoop van grond van de er- m van wijlen mr. J. L. baron Nepveu. De Raad hechtte zijn goedkeuring aan den voorloopig gesloten koop ten gevolge waar van de Gemeente voor 115 350 eigenares werd van «Ma Retraite", met de bijbehoo- •ende landerijen, enz. groot. 5t/6 H.A. Onge- ■ekend de boomen, die bij eventueelen ver koop nog heel wat zullen opbrengen, betaalde de Gemeente dus rond f0.30 per M. Het voornemen is, een deel van het ter rein te bestemmen voor de Gemeente-reini ging. 18. Vaststelling van hel le suppletoir kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1903. Z. d. of h. st. vastgesteld tot een bedrag van f6232.50. 19. Voorstel, tot beperking van het aantal leerlingen der Hoogere Burgerschool door weigering in sommige gevallen van jonge lieden uit Gemeenten, waar een Hoogere Burgerschool met 5-jarigeu cursus is geves- tigd. liet voorstel dat geen bezwaar vond bij den Minister van Binnenlandsche Zaken, strekt om met den aanvang van den cursus 1903—1904 en zoolang de school 10 of meer

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2