Donderdag 2 Juli 1903. No. 5366. 52e Jaargang. Reisexemplaren. Feuilleton. AMERSFOORTSCIE COURANT. FIRMA A H. VAN CLEEFF te AMERSFOOKT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Iranco per post /'1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale-, ofïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT Telephoon 19. Aan onze abonnés, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de Courant eiken verschijndag, tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen zich op de zelfde wijze geregelde toezending van de i) Amersfoortsche Courant'' verzekeren. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER der gemeente AMERS FOORT brengt ter keDnis van belanghebbenden dat ter Secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd de opgaven van caudidaten voor de verkieziug van leden voor den Gemeenteraad van Amersfoort in het I, II en III kiesdistrict, alsmede de naar aanlei ding daarvan opgemaakte processen-verbaal. Tevent zijn gemelde opgaven en processen-verbaal in afschrift aangeplakt en tegen betaling der kosten ter Secretarie verkrijgbaar. Amersfoort, 30 Juni 1903. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente AMERSFOORT, Gelet op art. 182 der Gemeentewet, brengen ter kennis der ingezetenen, dat het jaar- lijkecbe uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der Gemeente over het laatst verloopeu jaar ter Secretarie der gerueenf in afdruk tegen betaling der kosten ad f 1.60; algemeen verkrijgbaar is gesteld. Amersfoort, 1 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gezien de aanschrijving van den heer Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht van den 29 Juni 1903, no. 10 Az; Brengt ter kennis van belanghebbenden dat: I. op 28, 29, 30 en 31 Juli 1903 en zoonoodig op 1 Augustus schietoefeningen zullen gebouden worden van het fort IJmuiden. De sector, welke tot op 4500 M. van bet fort als onveilig moet worden aangemerkt, wordt aangegeven door het fort en de richtingen N.N.W.Z.W. Een stoomboot zal, voor zoover mogelijk, waar- schuwen en des gewenscht aan kleinere (zeil) vaar tuigen hulp verleenen om buiten dien sector te komen. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het fort, een roode Tlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan bet einde daarvan. II. Schietoefeningen zullen plaats hebben van het fort Pampus op 14, 15, 16 en 17 Juli 1903 en zoo noodig op 18 en 20 Juli. Deze sohietoefeniDgeu maken het gedeelte der zee LIS KA. iu de richtingen Noord, door Oost tot Z.O., tot "P een afstand van ongeveer 4500 M. van het fort on veilig. Een stoomboot zal, voor zoover mogelijk, waar schuwen en desgewenscht, hulp verleenen aan klei nere (zeil) vaartuigen, om buiten het ouveilige ge deelte te komen. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal op het fort Pampus, de batterijen Diemerdam en Durgerdara, de W-batterij nabij Muiden en deu Kerktoren te Muiderberg, een roode vlag waaien, van miustens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot het einde daarvan. III. In den loop der maanden Juli en Augustus 1903 schietoefeningen zullen plaats hebben in de stelling van den Helder, uit verschillende vuurmon den, opgesteld op de verdedigingswerken aldaar. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het betrokken fort eene roode vlag waaien, vaD min stens één uur vóór den aanvang der oefeningen, als mede gekleurde vlaggen, aangevende de richtiug waarin gevuurd zal worden. Bovendieu zullen op die dagen groote waarschu wingsborden worden geplaatst, aan den ingang der haven en op de batterij, Vischmarkt, vermeldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij do haven en nabij het Torpedo-magazijn borden zullen worden ge plaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der ge kleurde vlaggen, als volgt: Eene roode en witte vlag beteekent N., zwarte vlag O-, wit en roode vlag Z., witte vlag W; wit en zwarte vlag N.O., rood en zwarte vlag Z.O.,zwarten witiö vlag Z.W., zwart en roode vlag N.W. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of aleepen aanwezig is en indien de oefeningen bet toelaten, zal door dit vaartuig desgewenscht hulp werden verleend aan kleine zeilraartuigen om uit deu onveiligen sector te komen. Bij nachtelijk vuur van het fort Kijkduin zullen bemande vaartuigen beneden en bovenstrooms der vletten, waarop gevuurd wordt, geposteerd worden, teneinde elke nadering van eenig vaartuig aan het vurende personeel te seinen, om het vuur tijdig te doen staken en zullen, behalve de maatregelen hier boven vermeld voor het vuren over dag op genoemd fort, alsdan 2 roode lantaarnlichten verticaal ten opzichte van elkander getoond worden 9). Hij scheen al door den kolonel verwacht te wor den, want hij was nog niot goed in Matzen's heilig dom binnengetreden of deze opende hem eigenhan dig de deur naar het allerheiligste en diende hem aan bij den kolonel. „Laat binnenkomen, laat binnenkomeu" klonk het, maar op een toon alsof bedoeld werd „wat za nik je nu weer Matzen liet den luitenant binnen gaan, doch trok een gezicht alsof hij de deur vau een leeuwenkooi had geopend en alsof hij op 'tpunt was den gast te roepen „Amuseer je". De kolonel had een vrceselijk booze bui; zijn wond stak geweldig en hij kromp af en toe van pijn ineen. De vreeB van zijn adjudant was op de hevigstj manier in vervulling gegaan wel beweerde de kolonel den vorigen avond kou te hebben gevat, doch „Excellentie" liet zich maar niet uil 't hoofd praten, dat zijn chef te veel en te velerlei had gedronken. „Goed, dat je komt" begroette de kolonel den binnentredende „neem je gemak en neem 't mij niet Kwalijk dat ik blijf zitten. Gisteravond kou Sevat. Hoor eens, maak nooit een oorlog mee, maar ls je mee moet, kom dan of heelemaal gezond óf heelemaal dood terug, maar niot zoo verwoud als ik. Ik verzeker je, dat is om gok te worden. „De kolonel wilde immers ecu dionstaangelegen- heid bespreken met luitenant Von Marshall" bracht Knobelsdorf iu 't midden, die dit gesprek wel wat heel familiaar vond, wat hem als „Excellentie" be- slist hinderde. „Je mag uiet eens moer klagen" steunde de ko lonel „maar Knobelsdorf heeft gelijk luitenant Von Boeser die tijdens de manoeuvres mijn ordonnans zou zijn, heeft gisteravond bij 'tnaar huis gaan zijn IV. Op 30 Juni, 1, 2 en 3 Juli eu zoonoodig op 1 Juli 1903 schietoefeningen zullen worden gehou den van het fort op de Harsscns. Er zal gevuurd worden met kauonnen van klein kaliber, bij welk vuur de reede tot op een afstaud van 4500 M. van het fort als onveilig moet worden beschouwd. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal een roode vlag op het fort gehescbeu worden minstens éen uur voor den aauvang der oefening, alsmede ge kleurde vlaggen, aangevende do richtingen waarin gevuurd zal worden, terwijl een stoomboot, voor zoover mogelijk, de schepen zal waarschuwen en desgewenscht hulp verleenen aan kleinere (zeil) vaartuigen om buiten het onveilige gedeelte van het vaarwater te komen. Bovendien zullen op die dagen groote waarschu wingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de battery Vischmarkt, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal wordeD, terwijl nabij het Torpedo-magazyn en aan den in gang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der bovenbe doelde gekleurde vlaggen, als volgt: rood en witte vlag beteekent Noord, wit eu zwarte vlag N. O., zwarte vlag Oost. De data der schietoefeningen zullen nader in enkele plaatselijke bladen aangekondigd worden. Amersfoort, 1 Juli 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Amersfoort in 1902. Op het primitief kohier der Inkomsten belasting waren aangeslagennaar eigen aangifte 1215 en ambtshalve 900, samen 2115. Van dezen reclameerden 494 bij den Raad 91 werden gehandhaafd in en 20 ontheven van hun aanslag, terwijl 83 vermindering kregen. In hooger beroep bij Gedeputeerde Staten gingen 48; 7 werden gehandhaafd, 10 kregen vermindering en 1 ontheffing. Een overzicht ten aanzien van de aansla gen in die belasting volge hier rechtervoet gebroken en kan dus niet mee. Ik hoor van Knobelsdorf, dat je een eigen paard hebt wil jij mijn adjudant worden?" Een oogenblik stond Marshall sprakeloosvoor iemand die nog geen 24 uur bij 't korps was, was de onderscheiding zóo reusachtig, dat bij niet recht wist of hij wel goed had verstaan. „Nu, wil je, of wil je niet?" „Vau niet willen, is natuurlijk geen sprake, kolonel ik zou echter niet gaarne een van de oudere heeren of iemand die meer aanspraken heeft, onaangenaam „Goed gesproken, Marshall, maar Boeser was de eenige die een eigen paard had, ten minste als je die kruising van een kameel met een wildzwijn een paard wil noemen. Afgesproken dus; van heden af behoor je tot den staf schryf op, Knobelsdorf hebben nog drie manoevros en dan kom je by De eerste 22 pagina's van het Verslag nopens tien toestand der Gemeente zijn weder gewijd aan de bevolking, de verkie zingen, de veranderingen in het Gemeente bestuur (het ontslag nemen als Raadslid door den heer G. P. A. Garjeanne), de Gemeen te-ambtenaren en bedienden, de politie, het onderwijs, de vastgestelde vorderingen het meest belangrijke van het verhandelde in de 14 Raadsvergaderingen alle welke minder of meer gewichtige zaken te hunner tijd reeds in dit blad vermeld werden. Uit de lijsten van het personeel van Ge meente-ambtenaren op 31 December 1902 blijkt, dat hun aantal 250 bedroeg. Zoo zijn we genaderd tot Hoofdstuk IV, de geldmiddelen. De rekening over 1901 bedraagt in Ontvang sten f453922.55 en in Uitgaven f395026.15, zoodat zij een batig slot heeft van 158 896.40. Bij de Begrooting voor het dienstjaar 1902 werden de Ontvangsten en Uitgaven geraamd op f449022.976, welk bedrag bij Raadsbe sluit van 23 December 1902 zoo in inkomsten als uitgaaf is gebracht op f522976.058. De opbrengst der verschillende middelen over 1902 was als volgt: Rijksuitkeering art. 1—9 f 59405.40, art. 10 f 600, 40 opc. gebouwde en 10 ODgeb. eigendommen f9007.93, 50 opcenten Personeel f21 258.896, Inkomsten belasting (geraamd op f66 000) f 71 236.606, vuur-, haven- en tongeld f6204.515, jaarmarkt f991.20, weekmarkt f1201, Alg. begraaiplaats f 1352, leges Secre tarie f31.70, Gymnasium f6620.67, Hoogere Burgerschool f17 029, Burger Avondschool 1123, Meisjesschool f6495, Jongensschool f 4562, school 2e soort f 1812.45, scholen 3e soort f213.95, herhalingsschool f 36.10, leges Burgerlijke Stand f594.10, Hondenbelasting f 1100.25 (geraamd op f900), Vergunnings recht f4450 totaal f214 325.766 of f 12 807.735 meer dan geraamd werd. me rijden; je ziet dan meteen hoe ik 't hebben wil. Loopt je paard goed? Denk er om, alle orders in ren, hoor. Wanneer komt je paard?" „Van middag, kolonel." „Goed, dat treft. Dank u zeer." Marshall salueerde en verliet de kamer, maar nau welijks had hij de deur achter zich gesioteu, toen hij den kolonel boorde schreeuwen „Marshall 1 Marshall 1" „Pardon, kolonel?" -roeg hij, de kamer weer bin nen tredend. „Doe die deur diebt, het tocht zoo geweldig. Zoo. Ik vergat nog iets ik zou je vragen of je lust hebt, morgenavond heel ongegeneerd bij ons te komen eten. Als je iets beters te doen hebt, zeg 'tdan maar gerust." „Maar, kolonel „Nu, goed dan, om vijf uur; geen groot tenue, hoor, heel gewoon nu, ik wil je niet langer op houden". „En wat wilde de oude?" vroeg kapiteiuGroebeu toen Marshall weer in 't casino kwam. De woorden van den kolonel „ik zou je v ragen" hadden in Marshall de gedachte doen opkomen, dat mevrouw Von Gaffront schuld had aan de uituoo- diging en ook niet vreomd was aan zijn benoeming tot ordonnans. Hij werd dan ook een beetje verle gen toen bij den kapiteiu meedeelde wat er ver handeld was en deze keek hem met groote oogen aan: „Drommels, zóo gauw maak ik geen promo tie en ik heb nog wel een stoom-kruiwagen aan Oorlog. Je kuut het nog ver brengen als je wilt, zelfs lot schoonzoon van haar je weet wie ik meen. Intusschen, van harte goluk." Maar de kapitein was tóch uit zijn humeur en toen Marshall nog eens de glazen wilde laten vullen, zeide hij„Neen, basta voor 't oogenblik. Zoo in de vroegte, vóór de oöicieele Frübschoppen, moet je niet 41 te hard vau stal loopen, dan heb je later op den dag niet meer zoo'n goeden dorst. Nu, daar over heb ik anders geen klagen; die is steeds zeer voldoende. Je zult ook onze kookvrouw leeren kennen „moeder Christine"; die leert je wel dorst bobben. Maar jij wilt visites maken en ik moet gaan regeereu mijn sergeant-majoor wacht al; kijk, daar staat hij voor 't raam te kyken waar de vader der compagnie blijft. Morgen", en met een vluchtigen handdruk uam hij afscheid. Marshall bleef alleeü achter. Een der bedienden zag de leege flesch en zette, zonder een woord te spreken, een nieuwe neer. „Als de heeren niet meer drinken, zetten we de flesch in 't ijs" antwoordde hij gelaten op de op merking, dat er niets besteld was. „Eenvoudig en practiicb" dacht Marshall, „eengoede les voor de toekomst; kom, ik zal aanstonds wel gezelschap krijgen". Maar hij bleef toch een heelen tijd alloen en bad 't land; zijn kapitein zag er heelemaal uiet naar uit, dat hij bang was voor een glas wijn; kennelijk had het gebeurde hem verdroten. Marshall kreeg hoe langer zoo meer 'l land; maar hjj had er volstrekt geen schuld aan, dat 't zóo geloopeu was. Tegen den kolonel was hij ver van overvriendelyk geweest; zijn vrouw had hij lang geen vleierijen gezegd en met Claire had hij wel veel gedanst inaar geen twintig woorden gewisseld eu haar zelfs toegevoegd: „Als u wat beter u best dcedt, zou u beter dansen"; zijn strafregister was aller aboruii.abelst bij was aan zijn bijzondere protectie Bedrag. 200 300 400 500 000 700 S00 900 1000 1100 1200 1300 1400 1500 1600 1700 1800 1900 2000 2100 2200 2300 2400 2500 2600 2700 2800 2900 3000 3100 3200 3300 3400 3500 3600 3700 3800 3900 40vX) 4200 4400 4600 4800 Totaal na reclame ook bij Gedeputeerde Staten. 451 241 125 130 113 97 45 65 45 64 25 56 21 55 19 41 3 40 7 zoo onschuldig als een pasgeboren kind. Daar kwamen een prar piepjonge luitenants van velddienst terug, vol stof, zwart als jonge negers. Al van verre riepen zij om de oppassers „Borstels en water en bier, veel bier. Vlug wat." Zij werden gereinigd en gelaafd. Eindelijk vroeg een der jongsten „Heb je al ge hoord, dat Liska van morgen gevallen is?" Marshall schrok. „Ik neb er nog niets van ge hoord. Is 'terg?" „Wie weet uit haar wys te worden Eiken och tend rijdt ze mee en toen ze over een hek wou sprin gen, viel haar paardzij er af en daar lag ze bui ten westeneen slok uit een veldflesch knapte haar weer op en na vijf minuten zat ze weer bovenop haar beer., maar toch zag ze er uit of ze een lee- lijken smak had gedaau. Maar ze liet niets mer ken een lollige meid." „Vindt u het wel gepast, op die manier te spreken over dames van onzen stand 1" vroeg Marshall, wiens bloed begon te kooken „ik zou u wel willen ver zoeken, in mijn tegenwoordigheid met wat meer res pect over onze dames te spreken." De jonge luitenaDt keek beteuterd vóór zich; „Maar mijn hemel, zóo erg is 't toch niet; neem 't me uiet kwalijk; ik neem het overigens gsarne, terug." „Uit dan prosit." Juist op dit oogenblik kwam majoor Montaerrath in bet casino en Marshall vroeg aanstonds hoe zijn dochter het maakte. „Beat, best" antwoordde de majoor opgeruimd „prachtig; ze ligt te bed met een yazak op haar hoofd, ten minste als mijn vrouw die heeft kunnen vinden. Myn vrouwisde beste aller vrou wen maar ondenkbaar slordig; enfiu, dat zyn wij Polen allemaal. Alles steekt ze in haar zak om 't bij de hand te hebben, maa- omdat ze een dikke twintig japonnen heeft, gaat er een heele tijd mee verloren eer ze gevonden he»ft wat ze zoekt. Alleen onze Lieve Heer weet waar die ijszak zit; mijn vrouw weet, dat ze hom nog geen vier weken geleden gehad heeft, dat weet ze zeker: 't kan echter ook r maanden zyu sedert ze hem Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1