Stadsnieuws. 5000 2 5100 4 5200 15 5300 1 5500 4 5900 2 6100 1 6300 1 1 7000 1 7100 9 7600 1 2 8100 2 8600 2 8800 1 9100 1 9600 8 9800 1 10100 4 10200 1 11100 5 12600 4 11600 2 14700 1 16100 5 16600 2 19100 2 22000 2 25000 3 30000 1 ono, 2094 De toestand van de Gemeente-gebouwen, niet bestemd voor den puhlieken dienst, is over 't algemeen goeddaartoe bebooren De woning in de voormalige Kleine Kop pelpoort, verhuurd aan den opzichter L. Kames voor f62.50. De woningen aan de voormalige poorten, in gebruik bij agenten van politie, waarvoor hun f30 op hun jaar wedde wordt ingehouden; deze woningen kostten aan onderhoud en gedeeltelijke ver nieuwing f212.785. De Volmolen aan on derhoud kostte deze f 12.22. De voormalige Bakkerij, verhuurd voor 1100 'sjaars aan het Rijk, onderhoudskosten voorden huurder. Het voormalig Waaggebouw, gedeeltelijk verhuurd voor f200 aan het Rijk, onder houdskosten van dat deel voor den huurder; het overige deel vorderde aan onderhoud f6.43. Ken gedeelte van het Kinderhuis, bij den Commissaris van inkwarteering in gebruik, kostte f4.75. De torentjes aan de Kamperbinnenpoortsedert Januari 1902 niet meer verhuurd. De huizen aan de Kamperbinnenpoort, verhuurd voor f180 en f300 'sjaars, onderhoudskosten f84.76. De huisjes achter de H. B. S., waarvan 6 ver huurd waren ti gen een huurprijs resp. van i'0.60 en fl tot f 1.25 p. w. (onderhouds kosten 1 78.35) en 2 voor pakhuis verhuurd tegen f0,50 p w. De tuinmanswoning van het buitenverblijf de Hooiberg, voor f75 'sjaars; onderhoudskosten nihil. Het Gym nasium kostte aan onderhoud f 19.405. Ge bouwen in gebruik bij het Middelbaar on derwijs: Hoofdgebouw H. B. S., kosten van onderhoud f 465.59s, Bijgebouw Koestraat, tevens voor stembureau gebruikt, kostte f 187.98, Bijgebouw Werkhuis, vroeger in huur bij het Rijk voor f300 'sjaars, kostte aan inrichting en onderhoud f1379.43. De gebouwen in gebruik als scholen van Lager onderwijs vroegen f797.985 aan onderhoud. Woning met muur aan de voormalige gas fabriek, onderhoudskosten f9.92. De Gemeente heeft in eigendom een eiken bosch aan den Amersfoortschen Berg, «de Krakeelhoek" onder Amersfoort, wei- en hooilanden, ook onder Buarn, Bunschoten, Eemnes en Hoogland, welke aan pacht op brachten f7821.245; heidegronden onder Leusden, welke als schietterrein en voor andere militaire doeleinden aan het Rijk zijn verhuurd voor f2250 'sjaars. Voor het steken van plaggen en het weiden van schapen werd f 195 ontvangen; grint wordt sinds 18', 19 niet meer aan particulieren verkocht. Het Raadhuis kostte f235 aan schoonhou den, terwijl voor vernieuwingen en onderhoud 1'450 werd besteed. In de Raadzaal werd een portiere aangebracht. De toestand van het gebouw is goed, doch de ruimte voor deu dienst wordt te beperkt. De overige gebouwen kostten aan onder houd f513.27. De toestand is over't algemeen voldoende. De Lieve Vrouwetoren verkeert na her stellingen aan den 2den omloop in goeden staat. Zij vorderde 173.87. De torentjes aan de Karaperbinnenpoort vroegen f 128.54. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond 8 uur ten Raadhuize een openbare vergadering, De reeds vroeger aangekondigde maand vergadering van Handel en Nijverheid'' wordt morgenavond 8 uur in «De vergulde Zwaan" gehouden. liet Leger des Hei Is" zul Zaterdag in de Krankeledenotraat bij de Langestraat een nieuw lokaal openen, waarin het zijn bijeen komsten hoopt te houden. Waar het Leger" racer dan ander half jaar zonder lokaal in deze stad is geweest en het nu weer in het bezit van een lokaal is, daar is het meer dan ooit te voren besloten, met zijn werk voort te gaan, ook te Amersfoort. De openings-bijeenkorasten worden geleid door adjudant Stel, Directeur van de Land- kolonie, bijgestaan door kapitein Jonker, Directeur van het Tehuis voor ontslagen gevangenen, en in het vervolg zal iederen avond om 8 uur een bijeenkomst worden ge houden, die voor een ieder toegankelijk is. De tram vervoerde in de afgeloopen maand 7638 betalende personen, tegen 6018 in Juni 1902, met een totaal-opbrengst van f642.47, tegen f541.83 in Juni 1902. Per dagkilometer was de oDbrengst f 11.90 in Juni 1903 en f40.035 in Juni 1902. Het aantal betalende passagiers, dat in bet eerste halt jaar van 1902 bedroeg 31 653, is tot 1 Juli 1903 gestegen tot 38680. Steeds vooruitgang dus. De landweer-districts-com mandan tter stand- plaats Amersfoort wordt i nog dit jaar be noemd. Amersfoort is aangewezen als vorderings plaats" van het 21ste district tot levering van paarder. in geval van mobilisatie. Het district omvat de GemeentenAmers- foort. Soest, Baarn, Leusden, Scherpenzeel, Woudenberg, Stoutenburg, Hoogland, Bun schoten, Hoevelaken en Nijkerk. De heer Jacques Vischer heeft aan het Conservatorium te Amsterdam het eind-di ploma behaald. Weldra vertrekt hij naar Keulen om deel uit te maken van het Gürzenich-concert. De leerlingen van de openbare Lagere school aan de Beekstraat, die verleden week zoo'n welgeslaagde zang-uitvoering gaven, gaan aanstaanden Zaterdag hun tochtje naar Amsterdam maken. De invitatie-voorstelling, gistermiddag in «Amicitia" gegeven, was flink bezocht. Alle roode stoelen waren bezet en groot en klein volgde met aandacht de waarlijk goede voor stelling van «De kleine Lord". Slechts hingen in de zaal eenige reclame platen van «Mutase". De dankbare gasten van den heer H. Adania van Scheltema zullen nu wel voor de verdere reclame zorgen en de Mutase- preparaten ook eens probeereu. Blijkens advertentie in dit nummer biedt de heer Wéry aanstaanden Zaterdagavond in den tuin van De Arend" weder een concert aan, te geven door stafmuzikanten van het 5e regiment infanterie onder leiding van den heer Van Eysden. 't is oen prettig zitje; de muziek is puik, bet programs rijk aan afwisseling. Gisterochtend nam de nieuwbenoemde commandant van het 5e regiment infanterie, kolonel W. A. T. de Meester, het bevel over zijn sedert gister uit 4 bataljons bestaand korps over uit banden van luitenant-kolonel D. de Ronde Bresser. De bataljons, ter sterkte van rond 1400 man, stonden op het voorterrein der Infan- terie-kazernes en werden gecommandeerd door majoor W. F. K. Bischoff van Heems- kerek. De bij het 5e regiment infanterie tot kapitein bevorderde le luitenant-adjudant J. L. van der Moer wordt belast met het bevel over de le compagnie le bataljon. De bij het korps nieuwbenoemde kapitein H. M. J. Sark blijft nog gedetacheerd te 's-Gravenhage en is bestemd voor kapitein van speciale diensten. De zilveren medaille voor24-jarigen trouwen dienst is op de gebruikelijke plechtige wijze uitgereikt aan adjudant L. E. Verspoor, van het 5e regiment infanterie. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Oorlog, is sergeant-majoor C. A. van der Horst, van het 5e regiment infanterie, met ingang van 1 Juli benoemd tot le klerk bij het Departement van Oorlog. Reserve-sergeanten J. de Kroes. P. N. van der Stok, I. J. Warendorf en G. J. Post van der Burg en reserve-korporaal N. Muller, allen van het 5e regiment infanterie, wier dienstverband geëindigd i.3, zullen den dienst met paspoort verlaten. Het overgangs-examen naar het hoogste studiejaar van den Hoofd-cursus is o.a. met gunstig gevolg afgelegd door de sergeanten D. Ru(js. P. Keg, R. Lagaaij, H. J. Visscher, G. J. Homburg en G. J. C. Verhoeven, van hel 5e regiment infanterie. Aan het schriftelijk gedeelte van het toe- latings-examen tot den lloofu-cursus, dat he den begon, nemen van het 5e regiment in fanterie deel 21 onderofficieren. Men vraagt ons plaatsing van het volgende: Blijkens beslissing van den Minister van Oorlog zul, met ingang van 21 Julie.k., gedurendo25<J*gon ecu kamp worden betrokken in de Legerplaats bij Likud, uitsluitend om jongelieden die zulae verlangen en daartoe in aanmerking komen, in de gelegenheid te stellen het militair getuigschrift tt verwerven, dat vereischt wordt voor do verbintenis by het reserve kader der infanterie, der vesting-artillerie en der genie. Om aan bedoeld kamp te kunnen deelnemen, moet men met gunstigeu uitslag examen hebben gedaau voor de 4e of een hoogere klasse van een Gymna sium of een Hoogere Burgerschool, of op anderen !;rond aanspraak hebben op vrijstelling van hettoe- atings-examen tot het reservekader, dan wel met gunstigen uitslag het admissie-examen daarvoor hebben afgelegd. Zij, die aan dat kamp wenschen deel te nemen, moeten hun voornemeu daartoe vóór 18 Juni e.k. schriftelijk en onder nauwkeurige opgave van hun adres, hebben m'edegedeeld, aan den „Luitenant-gene raal, Inspecteur der Infanterie te 's-Gravenhage Daarbij moet wordeu overgelegd een bewijs, afge geven door het betrokken hoofd van onderwijs, waaruit blijkt dat zij aan deu in de voorgaande alinea vermelden eisch voldoen. Een uniform wordt tot hel bijwonen van het kamp niet vereischt; evenmin legt men er zich verplich tingen voor later mede op. Bij den aanvang moet f22 gestort worden ter bestrijding van de onvermij delijke kosten voor voeding en ligging. Het voordeel, op deze wijze het militair getuig schrift model E. te behalen, is hoofdzakelijk daarin gelegen, dat hier in nog geen maand datgene be reikt wordt, waarvoor anders een geheele winter- curauH bij het voorbereidend militair onderricht noodig is. Bovendien geeft dit in een gezond» streek gelegen kamp, waar voldoende oofeningsterreinen, schietbanen en andere hulpmiddelen in de onmid dellijke nabijheid zijn, waar een officier tan gezond heid belast is met deu hygienischen en geneeskun digen dienst, waar steeds toezicht is, beter gelegen heid het vereischte programma grondig en volledig te behandelen, dan op den wintercursus bij het voor bereidend onderricht in den wapenhandel, waar in dön regel binnenkamers, bij kunstlicht eu nadat de leerlingen reeds den schooltijd achter den rug hebben, geoefend moet worden. Ieder, die zich tijdig, d. w. x. vóór of op 17 Juli als deelnemer aan het kamp heeft opgegeven, moet zich np den 21en Juli d. a. v. tusschen 2 en 4 uur n. m. by dei. officier-kampcommandant in de Le gerplaats bij Laren aanmelden. De oefeningen bestaan in militaire exercitiën, schijfschieten en gymnastiek. Zij, die in bet bezit zjju van een rijwiel of van voorwerpen ter beoefening van lichaamsspelen, kun nen deze medenemen. Voor berging bestaat gele genheid. De voeding wordt in hoofdzaak geregeld als volgt: 's morgens het ontbijt, beslaande uit: soep met vleesch, gort, havermout of brood inet kaas en thee 's middags (omstreeks 12 uur) brood met kaas en koffie 'snamiddags het middagmaal, bestaande uit: vleesch, groenteu en aardappelen 'savoDds tbee met brood. Voor het beoefenen van spelen in de open lucht en bet nemen van baden bestaat gelegenheid. Voorts wordt ter kennis gebracht: dat het hoofdhaar kort geknipt moet zijn dat het wenschelijk is mede te nemen, in een kist of koffer met sluiting, een oud pak of sporthemd, een over (regen) jas, ten minste 2 verscbooningen, eenige Earen sokken of kousen, 1 paar goede eD gemak- elijke laarzen of schoenen (geen lage), handdoeken, zakdoeken, 2 kussensloopen, naaigoreedschap, een voudige toiletbenoodighedea, kleerborstel, schoen borstels, schoensmeer, poetslappen en een drinkglas dat het medenemen van versnaperingen geoorloofd isdat het gebruik of bet in het bezit hebben van alcoholische dranken, onder welken vorm ook, zoo wel in als buiten het kamp verboden is, zullende de overtreder van dat verbod uit het kamp worden verwijderd, gelyk ook hij, die zich in anderen zin schuldig maakt aan handelingen, atrijdig metdegoede orde en de vruchtbaarheid der oefeningen in bet kamp dat lantaarns, kandelaars of andere voorwerpen tot verlichting, met bet oog op brandgevaar, niet mogen vrordon medegebracht dat ieder der kampeerenden verplicht is te zor gen voor de verzending zijner bagage dat de vrijwilligers van het reservekader, die in het bezit zijn van bun uniformkleeding, zich mel den in uniform gekleed eu van hun uilrusting voorzien dat by eventueel vroeger vertrek van enkelen, om welke reden ook, het door dezen gestorte geld noch geheel noch gedeeltelijk gerestitueerd wordt. Een verdoolde bijenzwerm bracht heden ochtend heel wat consternatie op de Kamp straat, doch streek eindelijk neer tegen het huis van een bakker en werd later in een korf gedaan, op enkele na, die nu in een snijding en op den zolder zitten. Het volgende ter aanvulling van ons be richtje in het vorig nummer over de meteoor. De heer P. F. Laarman, te Lochem, schrijft aan het «Handelsblad": «Gisteren, Maandagavond, ten 8.56 A. T. zagen wij aan den Westelijken horizon een meteoor, statig als een vuurpyl opstijgen en na een loop in buitengewoon langzaam tempo, circa 15 gr. door het Zenith heen, in 7 of 8 deeltjes geruischloos uiteen spatteD en zeer bedaard zich oplossen. «De richting was W.Z.W. naar O.N.O. eu ging schijnbaar met een kleine Noordelijke afwijking te lood over ons hoofd heen. «De waarnemingstijd was 8 a 9 seconden. «De diameter scheen ons driemaal grooter dan die van Venus, niet grooter. «De kleur was schitterend geelwit als van een gewonen vuurpijl. Zóo groot was de ge lijkenis daarmede, dat wij onwillekeurig elk oogenblik een knal verwachtten en de toe schouwers het omtrent den aard dezer ver schijning in 't begin zelfs niet eens waren. «De circa 3 M. lange staart van den eer sten berichtgever bestond natuurlijk alléén uit gezichtsbedrog, onafscheidelijk van een zich snel voortbewegend lichtend voorwerp". De ïArnh. Crt." schrijft «In ons nummer van Zaterdag deelden we mede, dat in den nacht van Vrijdag op Zater dag 1 uur, een prachtige meteoor werd gezien, die zich langzaam van het N. naar het ZW. voortbewoog. «Dit hemellichaam schijnt met een retour op reis te zijn geweest. «Maandagavond toch omstreeks 10 uur werd weder zulk een prachtige meteoor gezien, nu komende van het ZZW. en gaande naar het NNO. Ook nu was hij volstrekt niet gehaast". De Vereeniging tot verfraaiing van Baarn zal van 8 tot 23 Juli a.s. een wedstrijd houden in het aanleggen van bloemperken. De villa bewoners kunnen meedingen met perken vóór hun woning, de bloemisten met perken aan te leggen op 't terrein nabij de Bierbal. Er zijn 3 prijsvragen uitgeschreven: 1o. Een vak van 75 Geraniums van éen kleur naar keuze van den deelnemer, 2o. Een mozaiek vak uitmuntend door schoone lijnen en schakee ring van kleuren, 3o. Het schoonste arran gement van bloeiende en mét-bloeiende planten, al ot niet met rotswerk. Er zal spe ciaal gelet worden op het meest smaakvolle geheel. Aangemeld tiebben zich 50 deelnemers. De jury, bestaande uit de beeren J. K. Budde, le Utrecht, B. J. Gebhard, te Maar tensdijk, en A. J. Kugte, te Hilversum zal aanstaanden Woensdag en Donderdag rond gaan om de bekroningen vast te stellen, waarvoor 20 medailles beschikbaar zijn. De prijsuitdeeling heeft plaats Donderdagavond, bij welke gelegenheid de commissie een groot concert aanbiedt, te geven door hetstulinu- ziekkorps van het 7e regiment infanterie, waarbij ook de inmiddels aangekomen afge vaardigden voor de Algeineene vergadering van den «Volksbond" (Vrijdag 10 dezer te Baarn te houden) vrijen toegang hebben. Op het terrein der zeeppoederfabriek van den heer PleiDes, aan den Doldertschen weg, zou bij het vergraven van grond niets meer of minder dan een zeer rijkegoud ader gevonden zijn. Inderdaad heeft de stof, van welke archi tect Salomons een flinke sigarenkist vol mee nam ter onderzoek, een geelachtigen glans, doch het onderzoek zal moeten uitmaken of men met goud dan wel met zwavelijzer of een andere verbinding te doen heelt. Eerst vorschen, dan vragen; eerst wegen, dan wagen; eerst denken, dan doen! Als de voorspellingen van Jules Capré uitko men, zal in Juli het weer allesbehalve besten dig zijn. De hooge luchtdruk dien hij voor 'teind van Juni weer zoo juist heeft aan gekondigd, zal tot 10 Juni nog voortduren over de landen van Zuid-Europa en de Al pen, maar niet zoo lang over noordelijker gelegen streken, waar nog al onweer en hoofdzakelijk Weste- en Zuid-Westewinden over Frankrijk, Nederland en Duitschland zullen voorkomen. Benoorden Parijs ver wacht hij tegen 9 Juli een sterke dépressie. Van 10 tot 17 Juli voortdurend hooge druk over Middel- en West-Europa, maar lage barometerstanden ten N. W. van Engeland, over Spanje en de Middellandsche Zee. Dan neemt het betrekkelijk mooie weder afscheid. Tegelijk met bet begin der zomervacantie, half Juli, opent volgens Capré een tijdperk van slecht weer met storm uit bet N. W. over Engeland, Noordzee en Oostzee. Heeft men daarvan gedurende een week ruimschoots genoten, dan brengt de slotweek van Juli «een tijd van atmosferische woelig heid van groote hevigheid", zooals Capré het noemt: stormen uit Westen en Zuid Westen over heel Westelijk Europa; 25 en 26 Juli zullen «kritieke" dagen zijn met zeer lage temperatuur. Wie om deze voorspelling uit zjjn humeur geraakt, heeft de troost een heel magere zeker dat men in andere werelddeelen nog veel erger zal beleven. Tegen 10 Juli een aardbeving in Californië en dan 14 dagen lang onweer en hoozen over geheel de Noord Amerikaansche Unie; op 24 Juli een uiterst heftige storm over de Canarische eilanden; van 10 tot 24 Juli afschuwelijk weder aan de Oostkust van Afrika, o.a. op Madagaskar, en op 25 en 26 Juli een zware Zuidwester storm hoog in Azië, te Wladi- wostok. In verband met de feesten ter herinnering van het 20-jarig bestaan van den A.N.W.B., van 3 tot G Juli te Arnhem te houden, werd door de heeren Bergman en Hagen, te Arn hem, een prentbriefkaart uitgegeven, waar van alleen het carton goed is. Het kijkje op «Musis" kan er nog zoowat mee door, maar de schermende juffrouw en de monsters die een wielerwedstrijd houden de Bond is overigens sinds jaar en dag een touring-club, zonder meer -- doen de teekenstilt van den beer F. de Haas maar heel weinig eer aan. Burgorlyke Stand van Amersfoort van 25 Juni tot en met 1 Juli 1903. GEBOREN: Anna, d. van J. Woudenberg en A. Kop. Henriëtto Antoinette, d. van A. H. van Zwijndrecht en G. M. ter Meulen. Aaltje, d. van A. Kaal en N. van den Hasel. Rijk, z. van W. van de Bunt en J. Polle man Antonius, z. van W. Peterse en A. A. van den Ham. Johannes Petrus, z. van C. A. van Doorn en H. W. M. van der Putten. Roelof, z. van A. Groenestein en G. Woudenberg. Adolphine Angelique ücor- gine Maiiëtte, d. van O. 11. G. Gcldermau en P. M. S. Backer van Leuven. Je'.an Christiaan, z. van G. D. Doeletnan en G. F. Dorrepaal. Johanna Hendrika, d. van G. W. Jekel en J. II. Engel. Alexander Gerrit, z. van G. de Jager. Jan Floris, z. van W.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2