Donderdag 16 i 1903. No. 5372. 52e Jaargang. Reisexemplaren. Feuilleton. AIERSFOQRTCCEE COURANT. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post 1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRAGHT9 Telephoon 19. Aan onze abonncs, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de Courant eiken verschijndag, tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen zich op de zelfde wijze geregelde toezending van de «Amersfoortsche Courant'' verzekeren. Amersfoort in 1902. vin. Clinische scholen bestaan bier niet. Zang-, Gymnastiek- en Zwemscholen. Door de afdeeling Amersfoort der «Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst" werd aan 167 kinderen der openbare Lagere school kosteloos zangonderwijs verstrekt. Dit onder wijs wordt aan elk der scholen 3e soort vier maal 's weeks een half uur gegeven door de onderwijzers H. C den Hartog en A. Veen bet wordt bekostigd door bijdragen van eenige belangstellende ingezetenen en gesteund door een toelage uit het Onderwijsfonds der Maat schappij. Zeer getrouw werden die lessen gevolgd; het resultaat bleek gunstig o.a. bij het optreden der leerlingen in de gehouden openbare les, waar éen- en meerstemmige liederen ten gehoore werden gebracht. Aan de Muziekschool der bovengenoemde afdeeling werd in 5 zangklasseu les gegeveu aan 85 leerlingen, in 3 solozangklassen aan 12, in 2 theorieklassen aan 5, in 11 klavier klassen aan 41, in 5 vioolklassen aan 17, in 2 celloklassen aan 2, in 1 samenspelHasse aan 12, in 1 onderwijskunstklasse aan 4 en in 2 Italiaansche taalklassen aan 8 leerlingen, totaal 186 leerlingen in 32 klassen met 51 wekelijksche lesuren, zijnde 111 personen. Over 't algemeen waren vorderingen, vlijt en gedrag zeer voldoende. De zangklassen gaven in het openbaar een proef van gemaakte vorderingen. Aan het noofd der nieuw opgerichte saraen- spelklasse en Italiaansche taalklasse, staan resp. de heeren G. K. G. van Aake.i en Pietro Mariatti. Na het vertrek van mej. Joh. Petri werd mej. Anna Fles tot leerares in den solo zang benoemd. De inrichting, wp,araan, onder de goede leiding van den heer M. W. Petri, degelijke onderwijskrachten verbonden zijn, verkeert LISKA. 16). in bloeiendeu toestand. Voortdurend worden ook kinderen van mindergegoeden, die bui tengewonen aanleg blijken te bezitten, in staut gesteld, de lessen te volgen. De Commissie leed een gevoelig verlies door bet overlijden van den heer E. L. H. van Lanscbot Hubrecht. In zijn plaats werd benoemd de lieer 1. M. J. Hoog, ondervoor zitter der afdeeling. Op de scholen 3e soort wordt onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen gegeven. Een Zwem- en badinrichting bestaat hier onder directie vau de wed. G. J. Sclioterman. Teeken-, beeldhouw- en bouwkundige scholen bestaan hier niet. De afdeeling Amersfoort der «Nederlancl- sche Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst" telde op ultimo December 5 Eere leden en 192 leden, waarvau 87 medewerkten in de Zangvereeniging. Deze gaf onder leiding van den Directeur M. W. Petri twee uit voeringen van groote koorwerken. Van de Gemeente-Bibliotheek werd iats meer gebruik gemaakt dan in andere jaren. De verzameling van de oudheidkundige vereeniging «Fléhite" werd ook dit jaar weder met, verscheiden voorwerpen verrykt, terwijl zoowel daardoor als bij het bezoek mocht blijken van de toenemende belangstelling van het publiek. Het aantal bezoekers daalde van 1104 in 1901 tot 956, waaraan waarschijnlijk het slechte weer schuld was; het ledental bleef vrijwel stationnair. Het aantal ledeu der vereeniging «Am bachtsschool voor Amersfoort en omstreken" bedroeg op het einde des jaars 131, dat der donateurs 7. Het Bestuur ondervond veran dering door het uittreden van den heer J. van den Brink, terwijl de altredende leden F. J. Matthijsen, 11. J. Wolter en W. G. Klomp herbenoemd werden. Als Directeur fungeerde P. Doorn, als on derwijzers C. van Ouwerkerk, H.MooyenJr., H. J. Huuvdeman, P. C. Blom en C. de Lxnge. Het onderwijs omvat: le practisch onder wijs in timmeren, smeden en schilderen, 2e theoretisch onderwijs in lijn-, vak- e» band- teekenen, constructie- en materialen-leer. 84 leerlingen bezochten de school, nl. 40 voor timmeren, 30 voor smeden en 14 voorschil deren. ünvermogenden ontvangen gratis on derwijs, de andere betalen een minimum van Zonder een woord te spreken of hem de hand toe te steken, liet ze hem gaun. Een maal of wat keek hij oin. Zij stond onbeweeglijk op do zelfde plaats. „Ik ben toch benieuwd om te weten hoe dat af loopt", dacht Marshall „wie zal zijn zin krijgen Als ze niet spriDgt, dan heb ik het gewonnen". Maar toen hij nög eens omkeek, zag hij hoe ze haar merrie in razenden reu naar de sloot joeg een dolle aanloop, slecht afzetten, uög slechter aan komen en in eeu grooten boog viel zij ver over het hoofd van het paard. Een oogenblik was Marshall als verlamd van den schrik toen joeg hij haar ter bulpe. Toen bij, na voorzichtig met zijn paard tegen den overkant te hebben opgeklouterd, bij haar kwam, lag Liska buiten kennis uit een groote wond aan haar voorhoofd zijpelde bloed. 't Was den dag vóór het uitrukken voor de groote manoeuvreshet regiment stoud aangetreden op het kazerne-terrein, in veldteuue, alles present, alles gepakt, de karren geladen, alsof men zoo ter oorlog ging. Kapiteins en luitenants overtuigden er zich van, dat iedereen alles bij zich had. „Aan rotten geweer randsels af uitpak ken". De netjes gepakte rondsels werden afgelegd, los gegespt en al betgeen een kwartier te voren ouder speciaal toezicht van de onderofficieren er met zóo veel zorg in was gewerkt, moest voro den dag wor den gehaald. „Koffiezak vetdoos aineerhorstel in de lin ker-, poetsborstel in de rechterband kerkboek hemd knoopenachaar naaizakje schnen- f6 per jaar. Het gebouw voldeed goed, maar bleek reeds te klein te zijn. Vóór het einde van het jaar werd het voor uitbreiding be- noodigde kapitaal gekregen en reeds in No vember begon de bijbouw, waardoor het onderwijs eenigen tijd bemoeilijking moest ondervinden. Gedeeltelijk werd dit verholpen, doordat bet Gemeentebestuur lokaliteit in bet «Werkhuis" afstond. Bij Raadsbesluit vaD 18 November werd het subsidie verhoogd tot f4000 's jaars, f500 toegekend in tie uitbrei- dingskosten en een leening ad f16 000 onder lste hypothecair verband verstrekt, tegen annuïteiten van f1000, in 24 jaar af te lossen. De voorgenomen uitbreiding der leervakken met «meubelmaken" werd goedgekeuru bij Raadsbesluit van 18 December 1902. Het aantal leden der «Vereeniging tot Bevordering van bet Vreemdelingenverkeer" bedroeg op 31 December 110, het aantal begunstigers 34. De pogingen om te geraken tot een Zwem en badinrichting hadden door slechte in schrijving geen resultaat. De door de vereeniging onderhouden bloem perken verkeeren in goeden staat. Bauken worden niet meer geplaatst, daar zjj niet bestand blijken te zijn tegen de ver nielzucht der straatjeugd. Aan de Gemeente konden twee fraaie zwanen ten geschenke worden gegeven. In 1902 ging het ledental van de «Maat schappij van Weldadigheid" een weinig achteruit. Op het einde van het jaar waren er 79 leden, die te samen f228.20 contributie betaalden. Het Bestuur bestaat uit de heeren mr. F. D. graaf Schimmelpenmnck, M. L. Celosse, jhr. mr. A. M. C. bandberg, E. L. H. van Lanschot Hubrecht, en dr. A. H. C. van Driel, De verschillende inrichtingen van het Departement Amersfoort van de «Maatschappij tot Nut van het Algemeen" handhaafden zich alle, zij het ook niet altijd zonder groote finaneieele opolleringen van het Departement. De lëzingen ol voordrachten werden over bet algemeen vrij goed bezocht. Het aantal leden verminderde door verl rek of overlijden. De toestand van het armwezen was over het algemeen iets ongunstiger dan in andere jaren. Wel was er door het vele bouwen weinig werkeloosheid, maar de armoede ver meerderde door den vroeg invallenden winter. De arme bevolking blijft altijd zeer groot smeerdooshet tweede paar schoenen •—voetlappen halsdas onderbroek poetsgoed geweer- vet"; de ongelooflijkste zaken moesten zo toonon, maar alles hadden ze bij zich. Geen goochelaar kan meer uit zijn blikken cylin der halen dan een soldaat den dag vóór een groote manoeuvre uit zijn rondsel. Eindelijk was alles nagezien en mochten de arme kerels weer zien hoe ze het heele huishouden weer in hun raudsel kregen. „Vlug inpakken 't Moest gauw gaan, heel ylug, want de kolonel, die „reeds een heelen tijd" stond te wachten, had al eeu paar maal gevraagd, wanneer ze „eindelijk" toch eens klaar zouden zijn. Hij wilde een toe- erpaak houden. „Wie is weer de laatste Welke compagnie heeft weer 't langst werk zeide hij, toen 't met zóo gauw ging als hij, die op zijn preek broedde, wel wen- schte. „Natuurlijk, natuurlijk weer de le compag nie; de eerste is weer de laatste; ik had 'tal ge dacht." Kapitein Groeben werd blauw vau ergeuis toen hij voor 't front van al deze troepen zoo'u snuifje kreeg. Boos wendde hij zich tot zijn ziju compag nie „Kerels, je weet dat ik een goed mensch tien, maar wie binnen een minuut niet klaar is, draai ik hoogsteigenhandig den hals om. Natuurlijk die Meier weer mensch, kerel ik vermoord je." De arme Meier deed onmogelijke pogiugen om zijn tweede paar schoenen- helaas van eeu ontzet tend formaat weer in zijn rondsel te werken. Het wou nietde schoenen waren te groot of de rondsel was te klein het wou niet; maar het moest. Eeu ouderofficier ijlde te hulp; de nevenlui hielpen óok al mee; zoo, eindelijk dan! Nog maar toegespen. Vier man lagen op den rondsel. Krak; de rondsel- plankjes, die niet gebouwd waren op de vereende krochtspogingen van vier sterke jonge mannen, hadden het begeven on de heele rommel lag weer over den grond verspreid. De kolouel had hot geval zien aankomen. „Geef 't maar op, kapitein zóo veel tijd heb ik niet morgen vroeg om vijf uur moet ik met het regiment afmarchceren. Of u dan met uw compagnie klaar is, in evenredigheid van liet zielental der Ge meente. De vereeniging «Liefdadigheid" bleef met kracht werken ter bestrijding van de armoede. Instellingen door of vanwege de Gemeente beheerd. Het Burger Weeshuis. In het college van Regenten had geen verandering plaats. Het aantal weezen bedroeg op 31 Decembe" 12 jongens en 5 meisjes. Bovendien werd nog 1 meisje verpleegd in het gesticht der Zusters van Onze Lieve Vrouw alhier. Iu 1902 verlieten 4 weezen het gesticht, n.l. 2 jongens en 2 meisjes, terwijl geen werden openomen. Sterfgevallen kwamen niet voor; 4 jongens en 1 meisje bezochten de school 2e soort, 3 jongens de Ambachtsschool, 1 jongen en 2 meisjes de Fröbelschool en 4 jongens waren werkzaam bij bazen. De meisjes ontvingen in het gesticht onderricht in de nuttige handwerken en in de avonduren her- balingsonderwijs van een onderwijzeres. Door den godsdienstonderwijzer werd onder richt gegeven aan Ned Hervormde weezen. Weezen van andere gezindten waren niet in het gesticht aanwezig. De gezondheidstoestand was gunstig; echter werd het gesticht door «roode hond" bij vier I weezen. De financieele toestand mocht, ten gevolge van het klein aantal weezen, in het gesticht opgenomen, gunstig genoemd worden. De herstellingen aan het zeer oude gebouw van het gesticht (van 1547 dateerend) en de overige eigendommen moesten echter tot de noodzakelijkste worden beperkt. Door lageren rentestandaard en mindere opbrengst van landhuur zijn de inkomsten van het gesticht aanmerkelijk minder dan in vroegere jaren. liet verslag van het Burgelijk Armbestuur zegt: In 1902 is bedeeling verstrekt aan 326 ge zinnen en 101 eenloopende personen, te samen 1129 leden telleude, die f 11 577.20 aan onder stand genoten met inbegrip van f329.80 voor koopwaren en kleeding- of liggingsstukken, waarmede eenige personen werden onder steund. Briefjes waarop genees-, heel- of verlos kundige hulp en geneesmiddelen worden ver kregen, zijn afgegeven ten getale van 1014, alzoo 165 minder dan in 1901. Zoodanige ondersteuning werd in het vervolg ontzegd weet ik niet. Ik hoop het echter." „We zullen maar beginnen." „Aha! Nu komt de luanoouvre-speech, die begint met „Morgen is een gewichtige dag", dacht Groeben, „dat ken ik al, doch dat doet er niet toede meeste redevoeringen zijn toch meer voor de sprekers d3n voor de toehoorders". „Morgen is een gewichtige dag" begon de kolonel „morgen rukt gij uit voor de mauoeuvres". Hier hield hij even op om den indruk vnn deze gewichtige wooroen grooter te maken. Do meesten dachten„Hoe weet hij dat zoo, dat we morgen uitrukken voor de manoeuvres; wij allen weten dat anders al' vier weken langwaarvoor hebben we anders al die lange marschen gemaakt De stomste kerel en de kromste beenen hebben dat n(t al wel begrepen". „Nu krijgt ge gelegenheid om te toonen wat ge geleerd hebt" vervolgde de kolonel „en ik hoop en verwacht, dat ge het korps eer zult aandoen, opdat het overal een goed figuur maakt". „En dat ik er onmiddellijk na de manoeuvres Diet word uitgezet" voegde Groeben er in gedachten welwillend aan toe. „U wachten groote vermoeisssen, maar heerlijk is ook het loon, dat u ten deel zal vallen „Een dubbeltje daags en een half brood" dacht menigeen, doch hij werd aanstonds uit den droom geholpen door den kolonel, die vervolgde: „en dat loon bestaat uit den lof uwer chefs, en om dien te verwerven, moet ieder zijn uiterste best doen." „Met dat „best doen", kom je er niet" dacht Groe ben, „ik geef me net zooveel moeite als de anderen, misschien meer nog dan de anderen. En wat is mijn loon? Standjes van alle streken van het kompas." „Voor velen is het de laatste manoeuvre, voor velen ook do eerste. Gij weet niet wat dat beteekent zoo'n eerste manoeuvre." „Ze zullen 'tgauw genoeg merken en er meer dan hnu bekomst van hebben", dacht Groeben weer. „Vraag 'telen ouderen kamoiaden hoe heerlijk he» is door nieuwe, uogouhekendestreken le marchecren". „Ja, als je geen 68 pond op je rug hadt" dacht menigeen. „Dan merk je niet, dat je je rondsel draagt". „Dat zegt bij nu elk jaar" dacht Groeben „maar daarom is 'tnog niet waar". „Over vier weken zijn we weer terug in het gar nizoen eu ik hoop, dat gij dan allen met vreugde aan dezen schooien tijd zult denken. Doet uw plicht en dat gij dien doen wilt, toont dat door een krachtig hoerab I voor den Keizer. Hoerab! De muziek speelde het Volkslied, de compagnieën macheerden af, de kolonel sprak nog even met de officieren en vertrok toen met Knobelsdorf en Marshall. Hij ademde verlucht op. „Ik wilde, dat de manoeuvres al achter den rug warenje zegt wel dat het een prettige tijd is, maar 'tis een vermoei ende tijd, voor hen zoowel als voor ons. D is nog jong, heeren, u kunt die vermoeienissen nog best verdrogen, maar wij die al zoo lang rueeloopen en dan zoo'u heelen dag in 'tzaal moeten zitten en van 'teene kwartier naar 't andere sjokken en ner gens al is 't ook maar even kironeD uitrusten, heb ben nog altijd dio ellende van standjes en afmakerij. Onze generaal is een wonderlijk man, een keurig net man, heeren, maar hij vat 't als een pereooDljjke beloediging op als je vroeger van de biertafel opstaat dan hij. Niet waar, Knobelsdorf f" „Excellentie" mompelde iets. „We liggen van 'tjaar gelukkig maar vijfmaal met hem samen. Marshall moet ons maai wat hel pen." „Zeker, kolonel," zeide Marshall, „ik wil toch wel eens zien wie het langer uithoudt, de generaal of ik; zoo gemakkelijk laat ik me niet opzij dringen en ik geloof niet, dat hij voor een tweede maal zal wensohen een nachtje met me door te maken." „Marshall", merkte de kolonel half lachend, halt ernstig op, „als je dat wonder to' stand brengt, dan verplicht je allo hoofdofficieren van de heele bri gade aan je." H\j reikte hem de haud. „Nu, adieu, Marshall; ik heb nog te werken en moet mijn kist nog pakken. Tot vanavond 8 uur dus. Ga je mee, Knobelsdorf; ik heb nog wat voor je te schrijven."

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1