Stadsnieuws. Advertentiën. Theodor Mirande Puntenburgerlaan 2. E. J. RUITENBERG, Dienstbode Kamers van Koophandel en Fabrieken deed opnieuw een poging om van overheidswege een betere regeling voor deze instellingen te verkrijgen. Op de vergadefiog te Am sterdam, waar een desbetreffende motie werd aangenomen, was de Kamer vertegenwoor digd door liaar Voorzitter en behoorde zij tot de voorstemmers. Evenzoo was de Kamer vertegenwoordigd op het 3e Internationaal Congres voor den handeldrij venden middelstand, te Amsterdam gehouden. Ten opzichte van de Kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel gaf de Kamer aan IJ. en W. adviesóok adviseerde zij op een aanvraag van E. J. Ruitenberg om tot ma kelaar te worden aangesteld. Over verschillende onderwerpen, van aller lei aard en strekking, werd van de Kamer ondersteuning gevraagd, welke echter voor kennisgeving werden aangenomen, omdat de Kamer die onderwerpen niet in bet algemeen belang achtte, dan wel dat zij van te plaat selijken aard waren. Evenals andere jaren ontving de Kamer van de betrokken Ministers en verdere Re- geeringspersonen, Colleges, Maatschappijen en Vereenigingen de door hen uitgegeven Statistieken en Verslagen. De Jaarverslagen werden wederkeerig toegezonden. Na kennisgeving, waarmede de «Amers- foortsche Courant" zich steeds welwillend belastte, werden deze stukken voor een ieder ter inzage gelegd bij den Secretaris, en waarvan in 1902 een goed gebruik is ge maakt, en verder aan de leden verzonden. Volgens de laatst vastgestelde Kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken 195. De lieer J. A. Wijnkoop, heeft tegen 1 Januari 1904 ontslag gevraiigii ulsopper-rabijn van het ressort Amersfoort. Ter voorziening in de vacatures ontstaan door het overlijden van mr. S. J. van Geuns en jhr. J. C. Strick var, Linschoten zijn Zater dag gekozen tot leden van het Provinciaal College van Toezicht op het beheer der ker kelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in de provincie Utrecht de heeren mr. A. H. Metelerkamp, te Driebergen, en mr. W. H. de Beaufort, te Leusden. Ter gister gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Utrecht werd met 26 tegen 11 stemmen tot wederopzeggens een subsidie van f3000 per jaar toegekend aan de vereeniging «Ambachtsschool voor Amers- toort en omstreken" en zulk* met ingang van 1 Januari l.l. Met 27 tegen 11 stemmen werd aangenomen het voorstel van Gedeputeerde Staten om een subsidie van f1000 te verleenen aan de «Amersfoortsche Industrie- en Huishoud school", evenzeer met ingang van 1 Januari 1904. Dit laatste voorstel lokte eenige discussie. De Commissie van rapporteurs meende, dat subsidie-aanvraag, die wel wat laat inkwam, niet voldoende kon worden beoordeeld en stelde voor, de aanvrage met de adressen vóór en tegen te renvoyeeren naar Gedeputeerde Staten, ter afdoening in de najaarsvergadering. Na lange discussie werd dit voorstel ver worpen met 30 tegen 8 stemmen. Prof. De Louter verdedigde de subsidie aanvraag en wees o.a. op het goed recht der meisjes om evenals de jongens later zelf standig hun brood te kunnen verdienen. Dat dergelijke scholen goede vruchten dragen, moge blyken uit de Industrie-school te Utrecht. Waar enkelen beweren, dat de inrichting te grootsch is opgezet, mag men de ervaring, elders opgedaan, niet uit het oog verliezen en niet vergeten, dat het Nuts-departement f15000 gaf onder beding, dat haar Fröbel school in het gebouw werd ondergebracht. Dal de aanvraag wat laat inkwam, is ver oorzaakt doordien bet Gemeentebestuur eerst een kleiner plan in overweging gaf, doch dit liet varen toen de Inspecteur hei ge vaarlijke, óok voor het verkrijgen van Rijks subsidie, duarvau aantoonde. De Gemeente raad gaf f2500 subsidie, en als nu de Pro vincie volgt, zal het Rijk een zeer belangryk subsidie verleenen. Geeft de Provincie thans dit subsidie niet, dan bestaat er alle kans, dat het schip in de haven strandt. De heer I). P. Hamers zeide, dat men aanvankelijk veel sympathie had voor de inrichting, welke op eenvoudigen voet zou Ook de heer Ragay zou stemmen tegen de conclusie der Commissie van rapporteurs omdat uitstel weieens tot volkomen afstel zou kunnen leiden. De stukken te renvoy eeren naar Gedeputeerden uit hoofde van het adres der 27, achtte spr. evenzeer onge- wenscht. Hun doel is, de inrichting onmo gelijk te maken. De Staten oefenen geen censuur op Raadsbesluiten. Prof. De Louter wees de tegenstanders nog op den gang van zaken te Utrecht, waar men óok op bescheidener schaal had willen beginnen, doch alras heeft moeten zwichten voor den drang der omstandigheden. Het Raadsbesluit, als 't ware goedgekeurd dooi de beslissing der Staten, zal in 't belang van Amersfoort blijken. De heer Laseur pleitte óok voor het tbans toestaan van het subsidie. Waar men zegt, 'dat de kinderen de huishouding enz. van hun moeders moeten leeren, daar vergeet men, dat die moeders zeil niet op de hoogte zijn. De school zal in het belang der kin deren maar ook in dat van de moeders wezen. Nadat de heer Hamers had volgehouden, dat de oprichting dor school niet in het be lang der Gemeente zal wezen, omdat de be lastingdruk daardoor te zwaar wordt, en de heer Bolk had doen uitkomen, dat goed on derwijs, op allerlei gebied, de kurk is waarop Amersfoort drijft, werd het voorstel tot ren- vooy verworpen met 30 tegen 8 en dat tot toekenning van het subsidie aangenomen met 1 27 tegen 11 stemmen. De heeren E. L. Visser, mr. J. C. H. Prikken, J. W. Jorissen, M. R. N. Oosterveen, mr. J. Heyligers en N. Veis Heijn hebbeii hun benoeming tot lid van den Gemeente raad aangenomen. Nic. van Meetoren hoopt aanstaanden Zaterdag den dag ie herdenken waarop hij vóór 25 jaar bij de firma Hamers Van Beek in dienst trad. De heer C. A. Spruyt, Hoofd-commies der Telegraphie (aan de «Staatscourant" schijnt men zijn rangsverhooging nog niet te weten) is benoemd tot Directeur van het Telegraaf- I Zomeroefeningen" de meeste ser kantoor te Vlissingen. bebbeug.ms.kt: 1. reu, 2e klasse L. H. Serré. De heer Jacques Vischer gaat niet naar Keulen, doch heeft de benoeming tot viool- leeraar aan de Muziekschool te Den Helder aangenomen. De heer A. Hvan Warneten is toegelaten tot het oudste studiejaar van de «Quellinus-school" te Amsterdam, at'deeling Bouwkunst; de heer M. D. J. Gerritsen slaagde by liet toelatings examen voor de openbare Handelsschool te Amsterdam; de heer L. W. F. Sesseler Jr. bij dal voor de Kweekschool voor de Zee vaart aldaar. Blijkens advertentie in dit nummer wordt de lunch-room van de heeren J. G. de Jager Zoon morgen geopend. De ververschings-salon ziet er keurig uit en doet haar ontwerper, architect H. Th. Eysvogel, alle eer aan. 't is een zeldzaam fraaie harmonie van kleur en lijn, zoo wat bouw als versiering aangaat; een keurig ge heel. En wat men er krijgen kan, is evenzeer van puike qualiteit, zooals trouwens alles wat de heeren De Jager leveren. De «Nieuwe Couraut", wier nogal knapjes decisief bericht ook wy overnamen, blijkt niet goed ingelicht geweest te zijn. Althans bet nog te Amsterdam vertoevend detachement van het 5e regiment infanterie keert hier morgen terug. De miliciens der lichting 1897 zijn gister bij het 5e regiment opgekomen, zoodat 't nu in de kazernes mooi vol wordt. Die van de lichting 1903, welke bestemd zyn om te worden opgeleid voor den hospi- taaldienst, worden echter morgen overge plaatst uaar de hospitaal-compagnieën; die van de lichting 1902 vertrekken Zaterdag met groot-verlof. Door den Minister van Oorlog is thans definitief bepaald, dat het 5e bataljon van het 5e regiment infanterie, dat te Utrecht gar- het aan afwisseling heel rijke prqgramma luisterden. Er is goed en met ernst gestudeerd en 't wil ons voorkomen, dat er ook wat meer werkende leden zijn bijgekomen. «Staatscourant" 167 bevat de Statuten van den «Ned. Bond van vereenigingen van den handeldryvenden middenstand", geves tigd te Utrecht. De Bond stelt zich ten doelin federatieve samenwerking da zedelijke en stoffelijke be langen van den handeidrijvenden midden stand te behartigen en te bevorderen. De A. V. V. «U. D. I." beeft Zondagoch tend »i>. S S." te Apeldoorn geklopt met 5—0, doch werd daar Zondagmiddag door «Unitas" geslagen met 10. De laatste wedstrijd vooral was zeer span- nand. Met tijd was de stand 0—0 gelyk, doch er werd nagespeeld en toen doelpuntte «Unitas" éen maal. Aanvankelijk werd gespeeld volgens de beker-conditiën, later onder Dordtsche voor waarden. Of »U. D. I." medailles behaalde, is nog niet zeker. Misschien komt er nog wel een protest over de verandering der voorwaar den en het langere spel. Gisteravond had in „De Arend" de prijsuitdeeling plaats van het huishoudelijk concours der Scbiet- vereeniging „Wilbelmina", van den „Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren". De Voorzitter, de heer J. D. Lammerts van Bue- ren, deed uitkomen dat, ondanks het duistere weder mooie seriën zijn geschoten en maakte daarover den deelnemers zijn compliment. Er waren 2 seriën van 5 schoten gedaan. De uitslag was deze Eerste klas-schutters: le prijs H. van der Weiden met 104 punten, 2e pr. H. Christen, 3e pr. D. van Buuren, 4e pr. B. A. Clemens, 5e pr. Hoekstein, 6e pr. Soetekouw, 7e pr. H. J. Ruyscb, 8e pr. G. Hoey- makers, 9e pr. B. Meijer, 10e pr. Spruyt, 11e pr. Th. J. Welling en 12e pr. F. Pluyra. Tweede klas schutters: le pr. W. van Achterbergh met 108 punten; 2e pr. I. Slager, 3e pr. Hooft, 4e pr. H. S. Valkenburg, 5e pr. J. Jansen, 6e pr. B. Koning, 7e pr. L. H. Serré. PoedelprijsVan Ei- Leden van deu Bond: le pr. A. Hassing met 65 punten, 2e pr. H. J. Vierdag met 63 p. Buitengewone prijs, voor hen die in den loop der iën resp. van 50 en klasse D. van Buu- Alvorens tot de prys-uitdeeling over te gaan, her innerde de Voorzitter, dat „Wilhelmina" ten vol genden jare haar 10-jarig bestaan hoopt te mogen herdenken. Aanvankelijk een clubje van enkele schutters, is zij gegroeid tot een sterke vereeniging van rond 50 leden, welke op de concoursen een niet te verachten mededingster is. De heeren Hassing, Van Achterbergh en Van der Weide, hebben ieder op hun gebied, zich zóo verdien- stelijkgemaakt tegenover de vereeniging, dat deze hun grooten dank versch"<digd is en besloten heeft hen iot Eere-lid te benoemen. Spr. hoopte, dat zy nog vele jaren de vereeniging op de zelfde wijze krachtig zouden steunen en dat de leden hun voetspoor zouden trachten te drukken. Als bljjvende herinnering werd hun oen diploma aangeboden, keurig geteekeud door adjudant H. van Gelder, Voorzitter van de zustcr-veieeniging „Broe derschap" (van den Schutterij Kadei Boud). De nieuwbenoemde Eere-leden, toevallig de eerate- Srijs-winuers in elk der afdeelingen, dankten voor e onderscheiding en spraken hun goede wenschen uit voor de vereeniging, die Zondag te's-Gravenbage deelneemt aan de schietwedstrijden van den Boud. Hierna werd de officieele vergadering opgeheven en bleven de leden nog geruimen tijd kameraad schappelijk bijeen. By de Zondag te Bergen gehouden rennen, won «Valérie" met grooten voorsprong den j 1sten prijs in den Bergen-ren over 3200 Meter, vlakke baan. Toen Zaterdagavond een gezelschap van een pleiziertochtje naar Marken hier terug keerde en in het kleine Spui tusschen de sluizen was, drong het volk zóo op, dat een 8-jarig meisje van de wed. Van K. te water raakte. Een der heeren uit het schuitje sprong onmiddellijk te water en bracht het meisje eersl in de boot en vervolgens op den wal, waarua hij door een omwonende van droge kleeren werd voorzien. De verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder, Ambachtsvrouw van Baarn, zal ook dit jaar te Baarn met grooten luister worden gevierd. Een commissie daartoe heeft zich reeds gevormd. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins nizoen houdt, op 1 October a.s. zal behooren j der Nederlanden zullen van 1 tot 5 Augustus tot het 9e regiment infanterie en daarvan op «Soestdijk" vertoeven. het 4e bataljon zal vormen. Bij gunstig weder zal het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken, Donder dagavond op het terras van «Amicitia" het nvolgende programma ten gehoore brengen; worden opgericht; later echter, toen bleek 1--The thunderer", marecb. Sousa. 2. Ouverture „Die weisse Dame" Boeildieu. „An Dicb", WalzerWaldteufel. dat zij veel grooter zou worden, veranderde de sympathie in antipathie, omdat men vreesde, dat de belastingen zeer zouden worden verhoogd. Spr. achtte de school niet in het belang van Amersfoort en zou wenschen dat het subsidie niet werd ver leend, opdat dan ook de belasting niet zal worden verhoogd te Amersfoort, waar voor noodzakelijke uitgaven geen geld is. De heer Van Beuningen pleitte vóór het subsidie óok om het groot aantal leden der vereeniging. Moge het plan ietwat grootsch zyn, beter is 't aanstonds de zaak flink aan te pakken. 5. Ouverture „Banditenslreiche" Von Suppé. 6. Suite du ballet „Coppélie" LéoDelibes. I Prélude, U Dause de föte et valse des beures, III Czardas, IV Galop. 7. „La Sérénata", EngelliedBraga. 8. Souvenir de l'opéra „La Juive" Halévy. De openbare uitvoering van de «Amers- foortsche Muziek-vereeniging" heeft gister avond weer heel wat menschen naar den Hof doen gaan, die met aandacht naar de uitvoering der verschillende nummers van Dichtbij het Paleis «Soestdijk" is Zondag een automobiel verbrand. De inzittenden hadden nog juist den tijd, zich te redden. Het kostbare vehikel was geassureerd. Tot leden der Commissie van bijstand voor bet beheer der electriscbe centrale te Soest zijn benoemd de heeren: mr. C.J.W.Loten van Doelen Grothe, Burgemeester; W. L. Top, L. A. SeveDhuysen en P. van den Bree- mer. De leening van f60000 is gegund aan de heeren Nacbenius Zoon namens de «Hol- landsche Sociëteit van Levensverzekering". De rente is bepaald op 4% en de aflos- singslermyn op 34 jaar. Geluk wacht altijd, dat or iets bijzonders zal gebeurenarbeid, met scherpe oogen en onverzettelijken wil, maakt, dat zoo iets ge beurt. Geluk ligt te bed cn zou willen, dat de post het bericht bracht van een of ander legaatarbeid is om zes uur uit de veeren en legt met vlugge pen of luiden hamerslag het fundament voor rijkdom. Geluk jammert, arbeid lluit. Geluk vertrouwt op toeval, arbeid op karakter. Prof. J. Ritzema Bos, te Amsterdam, richt zich nogmaals tot allen die inlichtingen wenschen te vragen aangaande plantenziekten en schadelijke dieren, met het dringend ver zoek, hun pakketten en brieven steeds, zonder bijvoeging van zijn naam, te adresseeren: «Aan het Phytopathologisch Labatorium, te Amster dam (Roemer Visscherstraat No. 1"). Daar hij gedurende eenigen lijd in het buitenland zal vertoeven, zou de vermelding van den naam des Directeurs op het adres aanleiding kunnen geven, dat de beantwoording zeer werd vertraagd. RECLAMES. 1—5 regels fl.25; elke regel meer f0.25. Mijne redding heb ik gevonden. Hoe menigeen ter wereld, en we zouden bijna kunneu zeggen het grootste deel der menschheid, heeft niet de een of andere ziekte waaraan hy lijdende is. Wat wordt er al niet aangewend om zich van zijn lyden te verlossen, want de geringste ongesteld heid inaakt den meuseh moedeloos. Wie Uwer, waarde lezers en lezeressen, heeft wel niet eens eene zeer lichte ongesteldheid gehad, en was Uwe eerste gedachte niet, wat zou ik daar toch tegen kunnen doen? Maar hoevele personen zijn er niet die ern stige ziekten onder de leden dragen en alles aan wenden wat maar mogelijk is om verlichting te vin den en toch gelukt 't hun niet. Zoo was 't ook het geval met juffrouw Bouchuis, wonende te Lochem, die sedert jaren lijdende was geweest aan pijnen in de maag en den rug. Eu die ook alles aange wend had om eenige ver lichting te bekomen, maar niets mocht baten, tot dat wij in verschillende dagbla den lazen het geluk dat verscheidene personen had den mogen smaken van een zoo langdurig lyden verlost te zijn en wel ten gevolge van een geregeld gebruik van de Pink Pillen van Dr. Williams. Als toen heb ik ook, zoo schrijft zij, het be- t a- - nniurn.rm 8'u't genomen om ze te ge- Juffrouw BOUNHUIS. bruiken en werkelijk na ver- (volgens portret). ,oop vaL eenigeQ tjjd namen mijne krachten toe, inyue pijnen verdwenen geheel en al en thans kan ik geen woorden vinden om mijn dank te uiten voor Uw reddend middel. De krachtgeveude werking der Pink Piilen is zon der weergasedert juren hebben zy do bewijzen ge leverd dat zij tot op heden bet werkdadigste middel zijn wat de menschheid behoeft. Zy genezen niet alleen maag en lendenpijnen maar door hunne hernieuwende kracht verrijkeu zij het bloed, ver aterken zy de zenuwen eD zijn een onfeilbaar middel tegen bloedarmoede, bleekzucht, rbeumatiek, neu rasthenie, zenuwpijnen, influenza en alle ziekten, voortspruitende uit een slecht en verzwakt bloed. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams to bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds op een grove raauïer nagemaakt, zelfs zoodanig dat zy uiterlijk den schijn hebben van de echte te zyn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezit ten ze in geeuen deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zyn aangegeven of, zoo g'y maar eenigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder karnen den heer Snabilié. Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 doozeö. Verkrijg baar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdr m, hoofdde pothouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, dro gist, Langestraat 23 te Amersfot rt, en A. dl Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pil len heeft nog nooit iemand g nezen. Afbeelding der doos: Verloofd A. D. GRASWINCKEL Fabricage-chef Suikerfabriek te Bantool. en DORA DUFOUR. te Dj0CJAKARTA. Het kantoor van den architeot ls gevestigd Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11, huren en verburen van huizen. Gevraagd 1 Augustus, in klein gezin, te Haarlem, eene flinke als Meld-alloen, P.O. Inlichtingen 's avonds tusschen 8 en 9 te bekomen bij Mevr. GERRITSEN—Roukens, Van Asch van Wijck straat

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2