Donderdag 23 1903. No. 5375. 52e Jaargang. Reisexemplaren. Feuilleton. iMERSFOQRTSCIE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post /'1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer '10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naai- plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRAGHT9 Telephoon 19. Aan onze abonné's, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave vun adres, de Courant eiken verschijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen zich op de zelfde wijze, geregelde toezending van de «Amersfoortsehe Courant'' verzekeren. Aan de abonné's in de stad verzoeken wij beleefd, ons van hun afwezigheid voor eeni- gen tijd steeds bericht te zenden. In de laatste dagen toch kornt hel herhaaldelijk voor, dat of de brievenbus verstopt of het hekje van den voortuin afgesloten is, zoodat de looper niet weet, waar met het exemplaar te blijven. KENNISGEVING. He BURGEMF.ESÏT.R der Gemeente AMERSFOORT, brengt ter kennis var. belanghebbenden, dat in de gemeente BAARN een geval van vlekziekte is voorgekomen. Amersfoort, 2l Juli 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJT1ERS. Amersfoort in 11102. XI. Hoewel het jaar 1902 geen aanleiding geeft tot bijzondere beschouwingen, kan toch ge constateerd worden, dat de nijverheid niet achteruit gaat en de handel nog altijd voor uitgaande is. De vroegere stoomweverij en bleekerij van de Gebr. Visser werd vervangen door de Amersfoortsehe Stoomweverij. Deze ver keerde in zeer goeder, toestand. Verschillende machines werden aangeschaft. De toestand der machinale brood- en be schuitfabriek van W. H. Meursing Jr. was in 1902 ongeveer gelijk aan dien van 1901. In de maand Januari 1902 brandde de te Amersfoort bestaande stoomfabriek voor zeeppoeder, vetloogmeel, harde zeep voor de wasch en toiletzeep »de Duif", van Chr. Bleines, af met al de nevengebouwen, be halve het woonhuis. In een noodfabriek, in de nabijheid van het slation, werd met be hulp van een locomobiel van 24 paarde- krachten en een staande stoomketel het be drijf tijdelijk gaande gehouden, terwijl inde LISKA. 18). Klein trok een gezicht alsof hem zes tanden te gelijk werden getrokkeu. „Huil maar niet. Klein" troostte mevrouw Von Gaffront hom „je moest eigenlijk blij wezen je wordt nu do haan in den korf; niemand doetjenu concurrentie aanje behoeft in dien tijd geen visi- ites te maken en kunt ongestoord studeeren." Maar zelfs deze troostwoorden vermochten hein «iet uit zijn gedrukte stemming te verlossen. „'t Is vreemd" dacht mevrouw Von Gaflront „maar töoh geef ik voorloopig mijn toestemming voor het ongagement niet, zelfs als Claire wat ik niet hoop 't mocht willen." Hoe stiller Klein werd, des te meer geanimeerd babbelden Olnirc en Marshall en bijna te gelijk» r lijd konden beiden een woord van leedwezen niet weerhouden toen de kolonel, die zijn lust 0111 een cigaar op te steken niet laugerkon bedwingen, voor stelde 0,» te staan en den heercu uiinoodigde mee le gaan naar zijn rookkamer. Mevrouw Von Grafl'ront vond rooken „vrceselijk vies" en duldde nooit dat buiten de rookkamer en de werkkamer van den kolonel gerookt werd. De kolonel viel dan ook van verbazing bijna van zijn stoel toen zijn echigcnoote zeide: „Wel, waarom? Laat ons hier blijven. Do heereu kunnen toch im mers hier óok rooken De kolonel was een oogenblik paf! Toen sprong hij op en kwam weldra terug met sigaren en ciga- retton. „Dati moeten de dames ons óok gezelschap houden" meende hij, terwijl hij eigaretten presen teerde. „Mag ik lieusohvroeg Edith. „Als ik 't thuis maand November een geheel nieuwe fabriek is,gebouwd aan den Dolaerschen weg, met 2 stoomketels en een machine van 35 paar dek rach ten. Naar Zuid-Afrika en Ned.-Indië werden poederen geëxporteerd. Met voldoening kan op de werkzaamheden in dit jaar, zelfs na al dezen tegenslag, worden gezien. De omzet der Bhoenix-brouwerij, 11. Meur sing Co., bleef mot kleine vooruitgang onge -eer liet zelfde als in het vorig jaar. Export naar de Indien nam belangrijk too. Tabak- en sigarenfabriek van D. Ruys. Do werkstaking in het begin des jaars heelt ten gevolge gehad, dat de sigarenfabricage wat ingekrompen is. Veevoedermaalderij en fabriek van vee koeken van J. van Vollenboven. Doordat de gasmotor nu niet gas uit de Gemcentefabriek wordt gestookt is 20"in trekkracht gewonnen, zoodat deze nu 20 p.k. bedraagt. De lijnkoeklabriek en de maalderij zijn in zeer gunstigen toestand. Ook de specerij maalderij beeft geiegeld gewerkt, liet debiet neemt toe, zoo zelfs, dataanaüe aanvragen niet geheel voldaan kon worden. De Tapijtfabriek van de firma Hamers Van Beek gaat geregeld voort met aan wending van nieuwe krachtwerktuigen, welke het handwerk vervangen. In de montcerinricliting en aanleg van vorwarmings- en ventilatie-toestellen van H. J. Wolter is geregeld werk geweest. De toestand der Leerlooierijen is geheel gelijk aan dien van het vorige jaar. Huidenzouterijen. De prijzen liepen iets hooger, echter weinig winst opleverde. liet aantal zouters bleef liet zelfde. De afzet van de Machinale KolTerfabriek van S. J. van Duinen was geringer dan vorige jaren, tengevolge van den natten zomer. De /.aken van liet Atelier tot het vervaar digen van kopieën naar oude en moderne Meesters, vergrooting naar alle soorten van pliotografieën op porselein, doek en paneel, in Óen of meer kleuren, van de firma Ilongeveld Co., zijn vrijwel stationnair ge bleven. Do andere fabrieken zonden geen bericht in. Op goede gronden kan men echter aan nemen, dat de toestand vrijwel de Zelfde is gebleven. Verleende vergunningen volgens de Hinder wet: aan IL Iloogeveen, F. YVijnands, D. Juffer, G. van Wijland en G. J. Prins tot oprichting eener broodbakkerij Chr. Pleines tot oprichting eener tijdelijke loods voor zeeppoeder-fabricage; aan J. H. K. Nesen- berend tot oprichting van een chocolade fabriek; aan D. H. Eysink tot oprichting van een fabriek van rubberartikelen; aan H. VV. van Haselen tot oprichting van een boel- smederij; aan W. A. Brandsen tot oprichting van een spekslagerijaan A. van Manen lot uitbreiding van een sigarenfabriekaan J. Bunnik tot oprichting van een houtzagerij; aan de Amersfoortsehe Stoomweverij tot plaatsing van een stoomketel; aan K. W. Jaeger tot. plaatsing van een stoomketelaan do tinna Riozebos Van Wijngen tot plaatsing van een gasmotor. Tengevolge van de voortdurende uitbrei ding der Gemeente en het verbouwen van verschillende panden binnen de stad floreerde ook d ainbachts- en handwerksnijverheid. Do Ambachtsschool werd uitgebreid. Werkloosheid kwam niet voor. A. Iiiiitenlandsche handel. De van hier naar hel buitenland uitgevoerde artikelen be stonden inbier, boter, zeeppoeder, oliën, verfstoffen, tabak, vee, oud ijzer. Omtrent de hoeveelheid der direct naar het buiten land uitgevoerde en van daar naar hier in gevoerde goederen was het niet mogelijk, voldoende gegevens te verkrijgen. Van enkele blijkt dit uit de statistiek. B. De binnenlandsche handel was in 't algemeen bevredigend: zij bepaalde zich Lot tabak, hout, schors, rijstemeel, gries, grint en bolderik raap-en lijnkoeken, granen, hooi, stroo, koloniale waren, manufacturen en aan verwante artikelen, metaalwaren, oud ijzer, lompen, beenderen eu kunstmeststoffen. Op de paardenmarkt werden aangevoerd: 10 Maart. 480 paarden, 80 hitten, 30 veulens; 3 April. 170 paarden, 30 hitten, 30 veulens; 30 Augustus. 270 paarden, 40 hitten 00 j veulens; en 17 October. 350 paarden, 70 j hitten, 40 veulens. 1 De aanvoeren waren gelijk aan die van 1901; de markten waren tamelijk goed be- zocht, de eerste door buitenlatidsehe koop lieden. lil 1902 werden weder veemarkten inge steld en op de 19 gehouden markten wer den ongeveer 1000 stuks vee aangevoerd. Vette varkens werden er omstreeks 7000 ingevoerd, waarvan ruim 3200 hier bleven eu de overige naar Amsterdam of het bui tenland werden vervoerd. De aanvoer op de weekmarkt bleel nage noeg als vorige jaren. Hoofdzakelijk bestond deze uitappelen, peren, boter, eieren, aard appelen, gevogelte, fruit en groenten. probeer, krijg ik de wind van voren." „Hier niet, lieve Edith, rook zooveel je wilthoe meer, zoo liever", antwoordde de gastvrouw. Knobelsdorf gaf Edith een vlammetje. Wat zag ze er toch bekoorlijk uit, toen ze met een heel licht veuegenhcidskleurtje, haar klein mondje even opende en haar mooie tandjes stevig in den papyrus zotte. „Ja, maar u moet óok rooken," verzocht ze aan Knobolsdorff „anders durf ik niet." Hij die anders geen tabak kou uitstaan greep naar een sigaar, die hij bijna half doorbeet on kwaluido er duchtig op los. „Is u nu tevreden?" Zij knikte hom vriendelijk toe en haar oogon lichtten gevaarlijk. „Toch maar oen geluk, dat ik niet wil trouwen," dacht Kuobelsdorfl', „anders zou ik waarachtig nog Verliefd op haar worden, maar gelukkig ben ik tot zoo'n domheid niet in slaat." Eerst bij twaalven stond men van tafel op. „Zorg goed voor mijn man," zeide mevrouw Von GalTrout tegen zijn beide acoolyton, „ti moet liciu mij maar woor gezond thuisbrengen." „En kook kamille voor hem als hij kou vat," plaagde do kolonel „maar daar slaat het twaalf en om vier uur moet Knobelsdorff al aan 't station zijn om toe te zien bij hot inladen der paarden. Ik hoop maar, dat zo goed in den waggon komen." Met een „dat zal wel gaan, kolonel," stelde do adjudant hom gerust. De gaston gingen huiswaartsdo jongedames wer den naar huis gebracht door hun dienstbodenbij bot afscheid nemen, drukten Edith en Knobelsdorit elkaar buitengewoon innig de hand. Toen g ngen do dames to rcohtor-, de hoeren ter linkerzijde. Klein liep nog een klein eindje mee en wonschto daarna Knobolsdorfl' en Marshall goeden nacht on eon prettige manoeuvre. ,,'t I» waarachtig tijd om naar bed te gaan", meendo Marshall. „Wat bon jo bier toch nog vreemd lachte Kno belsdorll'. „Ntt gaan slapen? Den je dwaas. Dan zou je tante Ctiristine eons hooren. Op manoeuvre gaan zonder afscheid van haar genomen te hebben Wat „Ken je die nog niet?" voegde hij er) aan toe, „neen maar, dat is ongehoord neen maar, nu gajo heslist mee. Alle heeren zijn er, óok de gehuwden." Een vreeselijke tabakswalm hing in 't lokaaltje van „Tante Christine". Hier moest wel ecu ontzag lijk aantal sigaren zijn gerookt, want 'twas een blauwe nevel, waariu men bijna niet ócn enkel gelaat kon herkennen. „Ik houd het hier geen vijf minuten uit," dacnt Marshall, ,,'t is ontzettend; o Berlijn, hoe heerlijk zijn uw prachtige bierpaleizeu." Een vroolijk „hallobegroette de bioneutrodenden eu eerst nu zag Marshall, dat allen iu vold-tonue warenslechts de sjerp, waaraan reeds de kijker was bevestigd, hadden zij afgelegd. „Dan doen we altijd zoo," lichtte een kameraad Marshall in. „Om zes uur gaat onze treinwaarom onze koffers nu niet om een uur of vier aan't sta tion ktiunen komen, begrijp ik niet, maar ik denk er ook niet ineer over, dat heb iic al zeven jaar tc vergeefs gedaan, maar de spoor-direciie wil eenmaal dat onze bagage er don vorigen avond En Zeep, tandboraiel, spons, alles is ingepakt zoodat, zelfs als je 't wilde, jo je tnuisniot zondi kunnen wasse.hen. We zijn dan ook gewend om zoodra onze koffers aan 't station zijn, gepakt en gezakt hier saam to koinen en het vertrek van den trein af to wachten. Een veeljarige proof heeft dozo regeling als hoogst practise!» doon kc „Wat?" liep <le dikke majoor Schmidt, die hier 'esideerdc „wal, Marshall, ken jij „tante Christine" nog niet?1' En een kclluer werd opgedragen de gocdo vrouw te roepen. Aanstonds Kwam ze, een kleine, korpulente vrouw met een open, eerlijk ge laat. Marshall reikte haar dt hand on noemde zijn naam, doch dat was volstrekt niet naar den zin van den majoor. „Ken ooganblik" riep hij, nadat hij om stilte had 0. Scheepvaart. Het aantal schepen zoo van hier als herwaarts gevaren is als volgt Januari 49 schepen, metende 4628 tonnen, Februari 9 met 783, Maart 106 met 10238, April 118 met 10690, Mei 114 met 9834, Juni 108 met 10107, Juli 88 met 7570, Augustus 108 met 10048, September 96 met 8847, October 89 met 8021, November 51 met 4287, December 17 met 1455 tonnen. Totaal in 1902 953 schepen met. 86508 tonn. in 1901 874 met. 76166, in 1900 961 met. 80191, in 1899 905 met. 74670, in 1898 897 met. 70887 en in 1897 794 schepen met. 63911 tonn. Bovendien hebben 370 schepen, met een gezamenlijke tonnenmaat van 26 630 tonnen, de rivier de Eem bevaren, zonder hier te havenen. De stoornbootdienst der firma Houtzager en Van Veen voorziet in de behoefte van dit soort verkeer tusschen Amersfoort en Amsterdam. In de Middelen van vervoer te land, kwam geen verandering. Hieronder volgen de ver schillende gegevens betreffende het goede renvervoer en het telegrafisch verkeer. Het Goederenvervder (in tonnen)* van Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij ge durende 1902 was 46260.36, tegen 41 707.60 in 1901 en 38 325.02 in 1900. Dat van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij gedurende 1902 was 51 439, te gen 45159 in 1901 en 45867 in 1900. De Amersfoortsehe Tram weg-Maatschappij vervoerde 69592 betalende passagiers en haa een brulo-opbrengst van f6216.55. Telegrammen. Rijks-Telegraaf verzonden 16969, ontvangen 20744, overgenomen 3377, totaal 41090; Ned. Centr. Sp, Mij. 31, 4, 0, 35; II. IJ. S. M. 1902, 25, 0, 1987; totaal 18962, 20 773, 3377, 43112; tegen 38 139 in 1901 en 31 734 in 1900. Het stads-telephoonnet heeft 86 abonné's, waarvan 53 intercommunaal. Intercommunaal gevoerde gesprekken uit Amersfoort in 1902, 7785 en in 1901 6671 naar Amersfoort in 1901 8396 en in 1902 0889, totaal in 1902 16181 en 1901 13560. Internationaal in 1902 uit Amersfoort 11, naar Amersfoort 6, totaal 17en iu 1901 7 en 4, totaal 11. Een waggonlading wordt gemiddeld op 10 ton berekend. Het vervoer van paarden en van vee be droeg 719 waggons. verzocht „daar kan niets van komen, zoo heelemaal zonder ceremonieel gaat dat hier niet. Ik benoem majoor Von Montserrath en kapitein Von Groeben tot bruidsjonkers." Beiden stonden op en met een sierlijke buiging groette tante Chistine hen en reikte ieder een hand. „Tante Christine" begon de majoor „in dezenjon- geling dien u in de gestalte van luitenant voor u ziet, leert u een nieuwen zoon kennen neem hem welwillend aan, laaf en spijzig hem en denk er steeds aan, dat een groote portie beter smaakt dan een kleine eu dat het niet behoorlijk is, liet bierglas be neden de maat te vullen. En gij, Marshall, doe uw best haar een goed zoon te wezen, haar zooveel mogelijk te doen verdienen en neem u voor steeds vrijwillig, zonder morren of klagen, een riks te of feren als ge langer blijft dan 't oflicieele sluitings uur. Omarmt elkaar 1" Door cle bruidsjonkers geleid, schreed de nieuwe tante op Marshall toe en eer hy goed begreep wat er met hem gebeurde, was ze op haar teenen gaan staan, had ze haar armen om zijn hals geslagen en hem gekust. „Een kus in eere, kan niemand deren", zeiden de bruiilsjoukers plechtig. „Nu is 't woord aan u, tante Christine," sprak majoor Schmidt. „Ik kun kort zijn; gij zijt wolkom, mjjn zoon, en ik beloof je, goed voor je to zullen zorgen, in zoo verre ik dat kan. Al hetgeen je betalen kunt, kan jo van me krijgen heb je geeu geld, dan borg ik tot honderd markt in baar geld dan wel in spijs en drankdaarboven heeft niemand crcdiet meer en wie in drie maanden zijn volle schuld niet ten volle heeft betaald, krijgt al wil hij die contant betalen spijs noch drank meer. Eu nu, Frits" zij wendde zich tot don obevkellner „doe je plicht." Een Ik'seh zeer oude cognac werd opengetrokken en aan elk der hoeren een glas aangeboden. „Ik meeu, dat het voor menigeen beter ware, dat hij niet meer dronk", dacht Marshall. (Wordt vervolyd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1