Gemengd nieuws. Stadsnieuws. Alhier is gevestigd een correspondentschap Ie klasse van de Nederlandsche Mank. Bo vendien zijn hier gevestigd 0 makelaars en S handelsagenten. Commissiën voor het examineeren van varensgezellen bestaan hier niet. derne gaskronen, de fraaie parketvloer, het mooie schilderwerk eu heel de sierlijke inrichting van den winkel. Ken tweede, nog ruimer, vertrek daarachter is bij zonder ingericht voor de piano's. Kon ruime werk plaats achter de magazijnen biedt gelegenheid tot het op groote schaal vervaardigen en herstollen van muziekinstrumenten. Alles was van zijn gading, rijwielen en pia nino's, galanterieën en bedden, kortom alles wat eeoige handelswaarde had. Al vrij spoedig werden vreemde noten over den sinjeur gekraakt, zoo zelfs, dat de ver- eeniging „Handel en Nijverheid" in overwe ging nam, tegen hem te waarschuwen. Dit echter gaal heel bezwaarlijk de wet beschermt nog altijd deze virtuozen. Doch opeens is de vriend vertrokken, in zóóver echter dat hij éen meubelstuk in het huis achterliet, dat dus(?) nog altijd bewoond is, ten gevolge waarvan de eigenaar, «lie natuur lijk naar de huurpenningen kan fluiten, bet niet weer verhuren kan. Hoe verregaand brutaal deze operateur „werkt", kan hieruit blijken, dat, toen een gevestigde firma liem om geld vroeg, hij eerst zijn verontwaardiging te kennen gaf, dat men hem maande. Hem die „handelt" onder den naam eener hoogst respectable firma te Haarlem was zooiets nog nimmer overkomen. „Je kunt de rest houden, maar je begrijpt zelf, dat ik niets meer van je ontvangen wil", sprak mijnbeer. Nu is hij met de Noorderzon vertrokken, naar Amsterdam, alléén de hierbedoelde firma voor een kleine flOU oplichtend. Het programma voor de feestelijke viering, op Maandag 3 Augustus, van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder is voor Baarn ontworpen als volgt: 9 uur. Riugrijden met versierde rijwielen op de Pekii.glaan; 11 uur. Maaltijd, aangeboden aan behoeftige oude lieden in het hotel Velaers 1.30. Groot bloemencorsof> uur. Opstijging van een luchtballon7.30. Opstelling op de Pekinglaan van Haarnsche vereenigingen, ten einde aan de Koninklijke familie op „Soestdijk" een serenade te brengen. Bij de vernieuwing eener school te Bar- neveld is veel van het oude, eenmaal be roemde Gymnasium aldaar als afbraak opge ruimd. O.' a. kwamen voor den dag balken, die de sporen droegen van den historischen brand (1503). Dat deze toen niet al Ie zeer door 't vuur geleden en hun soliditeit nog niet verloren hebben, moge blijken uit het feit, dat een meubelfabrikant het stovig en mooi eikenhout thans verwerkt tot salontafels. Sic transit. Enkel zacht bevelen, nog betervriendelijk ernstig verzoeken, is bij de opvoeding het middel om stijt hoofdigheid te voorkomen. De hovenier bindt ook met zachte hand en met ruime lus de planten aan de tuinstokken hij weet, dat hij ze anders zou breken, in stede van ze te buigen en te leiden. De beroemde Belgische strategicus Brial- monl, generaal der genie, is Dinsdag te Brus sel overleden. Henri Alexis Brialmont, '25 Mei 1821 te Venloo geboren, werd in 1843 luitenant bij het Belgische geniekorps en was sinds her haaldelijk met vestingbouwwerken belast. Tot Augustus 1887 was hij chef van den Generalen staf. Hij leidde de versterking van Antwerpen, van de Maaslinie, en van Boe karest. Zijn voornaamste werk is «La defense des états et la fortification a la fin du XIX siècle". Trouwens Brialmont was een bijzon der vruchtbaar schrijver, vooral over ves tingbouw en tactiek. De uitvinder der fiets-luohtbanden, de schoenmaker George Shergold, is te Gloucester overleden. Zijn uitvinding, die anderen mili- oenen heelt doen verdienen, heeft niet ver- binderd, dat hij, 79 jaar oud, in armoede gestorven is. De grootste draaibrug in Europa heeft Velzen. Honderdachtentwintig Meter ishetgevaarte lang cn slechts in Amerika is te Osniada de Interstatebrug grooter van lengte, 158.50 Meter. De bruggen over bet Keizer-Wilhelm- kanaal, in Duitschlaud, zijn kleiner dan deze brug te Velsen Heeft de firma Cocquerill de brug gemaakt, de eer haar te hebben geconstrueerd, kornt gelukkig een Nederlander toe en wel aan den ingenieur J. W. Th. van Schaik, die er verschillende nieuwe vindin gen op heeft toegepast. Allereerst het rusten van de brug op den pijler. Dit geschiedt door haar te vatten in een ring met rollen. Wordt nu de brug ge draaid, dan rust zij niet alleen op den draai- pijler, doch in dien ring, die een middellijn heeft van goed 10 Meter, waardoor natuur lijk meer stabiliteit is verkregen dan bij liet rusten alleen op den draaipijler mogelijk zou zijn. Wat die ring moet kunnen presteeren, blijkt wel het best hieruit, dat hij tijdens het draaien een zwaarte heeft te torsen van 1400 ton, dus 1 400 000 K.G., en als de brug gesloten is en de volle belasting heeft, '2100 tun, of 2 100 000 K.G. Om de belasting be hoorlijk aan te brengen op alle declen van den ring, als er bijv. een trein loopt op het eene deel van de brug, is gezorgd dat deze op den ring kan balanceeren. De brug heelt een los eu een vast deel. Als zij geopend staat, is er een door vaart wijdte van ruim 50 Meter. Zij is zóo inge richt, dat er twee sporen kunnen overgaan. Zij ligt zóo hoog boven het water, dat sleepbooten er met staande schoorsteen on der door kunnen, maar voor alle andere booten zal opendraaien noodig zyn. Volgens de #Berl. Biirsencourier" hangt in alle klusselokalen der volksscholen in het Groothertogdom Saksen Weimar, krachtens voorschrift van de regeering, een bord, waarop onder den titel»Wat moeten wii loen om gezond te blijven?'' het volgende te lezen staat 1. Wij moeten ons lichaam, bepaaldelijk gelaat, hals en borst, dagelijks wasschen. 2. Wij moeten onze handen dikwijls was schen en de nagels kort en schoon houden. 3. Wij moeten onze tanden 's morgens en na hot eten met een borstel schoonmaken. 4. Wij moeten voor- en namiddags, alvo rens naar school te gaan, onze haren kammen. 5. Onze kleeren moeten dagelijks van vuil en stof door uitkloppen en borstelen gerei nigd worden. 6. Onze schoenen moeten eiken ochtend worden gepoetst. 7. Wij moeten bij de schooldeur onze voeten afvegen. 8. Wij mogen geen papieren, planten, over blijfselen van spijzen (ook van fruit) in de klas neerwerpen. 9. Wij mogen niet op den grond spuwen. 10. Wij behooren in een warme kamer halsbedekkitig en bovenkleeding uitte trekken. 11. Door de vensters moet, met name in de tusschenureo, versche lucht in de klas worden gelaten, 1'2. Wij moeten den vrijen tijd zooveel mogelijk in de open lucht doorbrengen. 13. Wij moeten den lijd van het ontbijt voor hot ontbijt gebruiken. 14. Wij moeten rechtop loopen, staan en zitten. 15. Wij moeten onder het zitten beide voeten vlak neerzetten. lü. Wij moeten onder het lezen, schrijven en toekenen het bovenlichaam rechtop houden. 17. Wij moeten groot en duidelijk schrijven. 18. Wij mogen onder het schrijven niet in onze eigen schaduw zitten. 19. Wij moeten ons onder het werk, be paaldelijk bij het lezen, schrijven en teekenen, tegen te schel zonnelicht beschutten. 20. Wij mogen in de schemering niet lezen en schrijven. 21. Wij moeten het den onderwijzer zeggen als het op onze plaats te warm of te koud is, als wij op onze plaats niet goed kunnen zien of hooren, als wij ons ziek gevoelen en als er thuis een besmettelijke ziekte is. Verdienen niet dergelijke raadgevingen een plaats in alle scholen? Wie slechts een klein vermogen bezit, moest gaan wonen in het Zweedscho stadje Orsa. Daar is geen belastingde kinderen worden or kosteloos onderwezen de telefoon kost er niets en ook in de electrische tram behoelt niemand iets te betalen. De stad is zóo rijk door bet bezit van uitgestrekte bosschen, dat zij haar burgei's die voordeden kan verschaffen. Voor wie belangstelt in de beoefening van de toonkunst is Destard, in Brazilië, een uitgezochte woonplaats. In dat stadje van 1500 inwoners heeft bijna elk gezin een piano en 13 zungvereenigingen getuigen er van de kunstliefde der burgers. Wie rust zoekt, moet zich vestigen te Nashuah, een stad van '20 000 inwoners, in de Vereenigde Staten. De burgers zijn daar zóo vreedzaam, dat er geen politie noodig is. Ook zijn er geen advocaten en geen geestelijken en de Gemeenteraad bezorgt er de stadszaken zóo voordeelig, dat er geen belasting behoeft te worden betaald. Voor de straatreiniging wordt door de burgers om beurten gezorgd. Voorstanders van de vrouwenbeweging vinden in Beattie, Kansas, een plaats naar hun hart. Alle openbare ambten worden daar door vrouwen bekleed. Zelfs de politie bestaat er alleen uit vrouwen. Neodesba, in Kansas, is een aanlokkelijke plaats voor zwaarlijvige lieden, want zij komen na verloop van korten tijd van daar terug met een sierlijke, slanke gestalte een resultaat, dat wordt toegeschreven aan een verbinding van oliën en natuui'gassen, waarmede de stad is doortrokken. In een Kransr.h blad wordt geadverteerd: «Het 18e regiment koloniale infanterie te Haiphong, in Tonkin, vraagt vrijwilligers voor het muziekkorps, Zeer aangenaam gar nizoen. Bijzondere voorrechtentijgerjachten, wervelstormen, aardbevingen, enz. Men wende zich tot den kapelmeester". Nu, als daarvoor geen liefhebbers komen, dan kan men slechts zeggen, dat muzikanten lastige mensehen zijn In een kerk te Odessa stond dezer dagen een jonge bruid naast haar bruidegom, een officier, voor 't altaar. Uit minnennijd voegde haar eigen zuster met hoorbare stem haar de afschuwelijkste beschuldigingen toe, hot- l)s. S. Elhorst, Doopsgeziud predikant te Haarlem, hoopt aanstaanden Zondagochtend te half elf vóór te gaan bij de godsdienst oefening in de Remonstrantsche kerk hier. Als bewaarheid wordt hetgeeu het liedje leert omtrent Sinte Margriet, dan kunnen we weer zes weken genieten. Immers den '20 Juli, St. Margriet, regende het en werkelyk hebben we tot dusver iede re» dag meer of minder /ware buien gehad. De Minister van Binnenlandsche Zaken beeft aan de Commissarissen der Koningin het volgende schrijven gezonden Bij Kou. besluit van 3 Juli 1.1., No. 50, is bepaald, dat op Zondagen en algemeen er kende Christelijke feestdagen geen militaire oefeningen zullen plaats hebben of wapen schouwingen worden gehouden, tenzy zulks door de Koningin in bijzondere omstandig heden wordt bevuien, en dat dientengevolge, wanncor de parade ter cere van de herden king van Harer Majcsteits geboortedag of van dien van een der leden van het Koninklijke Huis zou moeten plaats hebben op een Zon dag of een algemeen erkenden Christelijken feestdag, die parade zal worden gehouden op den eerstvolgenden werkdag. De regeling, vervat in dit besluit, kan ge acht. worden, niet van belang ontbloot te zijn bij liet bepalen van een dag voor mogelijke plaatselijke feestviering ter eere van een van genoemde geboortedagen. Ik heb mitsdien de eer IUI.E.G. te ver zoeken, van het bovenstaande mededeeling te doen aan de Burgemeesters der Gemeen ten in Uw gewest. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer H. E. van Sweden werd benoemd tot (on bezoldigd) Directeur der »Amersfoorlsche Beg ra fenis V ereen iging" De heer C. C. van Helsdingen Jr. legde gister met gunstig gevolg af het Staats-exa- men tot toelating aan de Universiteit, voor de faculteit der rechten, enz. Aan het eind-examen der Hoogere Bur gerscholen met 5-jarigen- cursus in deze Pro vincie hebben voldaan de hoeren: H.M. An dree Willens, J. J. U. Avis en G. Ritmeester, leerlingen van de Hoogere Burgerschool hier. De uitslag wordi thans ploegsgewijze be kend gemaakt. Bij Kon. besluit is, als blijk van goedkeu ring en tevredenheid, de zilveren eerepen- ning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan aits J. B. Wolff, geneesheer te 's Ilertogenboseh, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit tie Smalle haven aldaar op 4 April en aan wachtmeester K. Dijkema, van het le regiment vel.l-artillerie te Amersfoort, wegens het met levensgevaar redden van een meisje uit de Flierbeek aldaar op 22 April 1903. Aan den lieer H. C'. van Capelle, leeraar in Natuurkunde aan de Hoogere Burger school te Nijmegen, is op zijn verzoek met ingang van 1 September eervol ontslag ver leend als luitenant der infanterie. De officier van gezondheid 2e klasse C. E. Graswitickel heeft ontslag uit den dienst gevraagd. De heer E. Jonker, thans assistent-apo theker te Arnhem, is met ingang van 3 Augustus benoemd tot militair apothekers bediende (adjudant-apotheker). De heer Corn, van den Berg is geslaagd hij het examen voor 3e stuurman groote stoomvaart. Een vriendelijke hand zond ons oen num mer van «De Gelderlander, Nijmeegsch Dag blad" waarin een zeer vleiend artikel over een werk door architect Th. Mirande, te Nijmegen uitgevoerd. Het betreft den ombouw en de inrichting van bet magazijn en de werkplaatsen van den muziekhaiidelaar Polak, in het bekende kapitale parui van den heer Croon Bosman aan de Burchtstraat. Het blad zegt: Die verbouwini; is geschied niiiir de plannen van den lieer Th. Miranda, architect lo Amersfoort, die zieh daar roods door menig Welgeslaagd werk heeft doen kennen. Hij heeft het oude perceel vanonder tot boven van aanschijn doen veranderen, zoodat het een geheel nieuw in Jug. ud-stijl opgetrokken 5ebouw lijkt. Aan weerszijden van de breede en iepc portiek is een ruim magazijn. In die porlick is opmerkelijk de mooie italiaan- sehe tcrrazzo-vloer alsmede de verrassende werking der groote spiegels, die lot zelfs de zoldering uit maken. Roven de beide groote winkelramen, in teak-liuut uitgevoerd strekt zich een fries uil van murinerglns, dat in til van kleurige zinnebeelden, afbeeldingen van muziekinstrumenten, hel bedryl van den eige naar aanduidt. In het magazijn treilen aanstonds <lc keurige mo Onder leiding van den Directeur dor Am bachtsschool en de onderwijzers van de smidsklassen werd Dinsdag door de leerlingen der hoogste klasse smeden eeu bezoek ge bracht aan het Veiligheidsmuseum en aan de Ned. Fabriek van werktuigen en spoor- wegmaterieel, beide te Amsterdam. Het was een hoogst leerlijk uitstapje iu de eerste week der vacantie. Op eenvoudige en voor de jongens begrijpelijke wijze werd door den Directeur van het bovenvermelde museum verklaring gegeven van die voor worpen welke voor den smid belangrijk zijn, terwijl het in werking zijn van de verschil lende machines, gedreven door een gasmotor, tegemoet kwam aan het voorstellingsvermo gen dat natuurlijk bij aiie leerlingen niet even goed ontwikkeld is. De rondgang door de bankwerkerij, ketel makerij, vuurwerkerij, gieterij, enz. van de Fabriek voor werktuigen en spoorvvegmate- rieel, waar alle werktuigen gedreven worden door 2 machines van 300 en 400 P. K., gaf den leerlingen gelegenheid hun blik te ver ruimen en over de grenzen van de werk plaatsen van het schoolgebouw, waar zij hun eerste opleiding ontvangen, heeutezien in een der werkplaatsen van het practische leven, waarin wellicht menigeen huutipr in het volgende jaar zal moeten overgaan. Ook voor de leerlingen der hoogste klasse timmerlieden werd voor een leerzaam uit stapje gezorgd waar dezen hedenavond, onder leiding van Directeur en de onderwijzers in de timmerklassen, hopen terugtekeeren van een bezoek aan de Ötoointimmerfabriek van de firma Van Wijngaarden, te Weesp, en de Steenfabriek «de Usvogel", te Maarssen. Geen der leerlingen zal spijt hebben voor zulk een uitstapje gedurende het laatste jaar gemiddeld 5 cent wekelijks te hebben bij gedragen, terwijl de jongens der 2e klasse die zich voor die dagen op verzoek aan den Directeur vrijwillig aan hun 3e klasse kame raden hadden toegevoegd, die extra greep uil hun spaarpot gaarne gedaan hebben. Luitenant F. E. Knoole, van het Ie batal jon 5e regiment infanterie, is thans bij nii- nisterieele beschikking benoemd tot luite nant-adjudant bij dat bataljon. Bij Kon. besluit is aan den heer J. F. Griessen, schrijver bij de hoofd-adininistratie van het 5e regiment infanterie en gepeiision- neerd adjudant-onderofficier vUn het O. 1. leger, ter zake van langdurigen dienst met ingang van 1 Augustus opnieuw een voort durend pensioen toegekend. Ten einde de rij wiel proef te kunnen voort zetten, zijn gister, ter vervanging van de wielrijders der lichting 1902, die Zaterdag met groot-verlof vertrekken, voorzooveel noo dig, van de verschillende regimenten infan terie bij het 5e regiment infanterie hier ge detacheerd wielrijders van de lichting 1897, die op 20 dezer voor herhalingsoefeningen onder de wapenen kwamen. Zoo is gisterochtend hier eeu detachement van l sergeant en 14 miliciens van het 8e regiment uit Arnhem en Doesburg aange komen. Kolonel VV. P. Boogaert, commandant van het le regiment huzaren, die in den afge- loopen winter bij bet schaatsenrijden het rechterbeen, bezeerde is thans op zijn verzoek op nunactiviteit gesteld. Bij een der korpsen kwam zich dezer dagen een vrijwilliger aanmelden, die de lange reis uit het Noorden van Groningen te voet tot hier had afgelegd. De stakker bleek echter zóo veel vonnissen te hebben wegens strooporij, enz., dat bij niet kon worden aangenomen. Een paar weken geleden liep het haast ongelooiliik gerucht in de bladen, dat iu een Russische plaats Joodsche kinderen zouden vergiftigd zijn door chocolade-boontjes, welke zij op straat zouden hebben gekivgen. Thans beerscht te Rotterdam een ware paniek omdat ook daar aan schoolkinderen «vergiftigd suikerwerk'' zou zijn uitgedeeld op straat. Zelfs een eerzaam politie-agent, die met zijn boterhammenzakje naar zijn post ging, werd door een paar honderd mensehen gevolgd en .als gifmenger aangeduid. Jntusschen is na een zeer grondig onder zoek geen enkel geval geconstateerd, dat er op zou kunnen wijzen dat werkelijk te Rot terdam is gebeurd wat de groote „men" beweert. Men weet echter, dat dergelijke zaken allicht den een of anderen ontoerekenbare er toe brengen, de proef eens te nemen en daarom zij allen ouders aangeraden, hun kinderen te verbieden snoepgoed op straat van een onbekende aan te nemen. Aan de Schim mol penrunck-straut vestigde zich kort geleden een „als hooi gekleed" per soon, die alras begon bij verschillende nering doenden allerlei bestellingen te doen.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2