Stadsnieuws. Gemengd nieuws. als men in zijn vrijen tjjd leest en geen tyd er voor vrij moet maken, door netn aan slaap, lichaamsbeweging of maaltijden te ontruoven. Ontwikkeling ge*ft het slechts, als wij datgene lezen, wat met onzcnaanleg overeenkomt. Ter wille van de mode wordt veel gelezen waarvan de lozers smaak noch begrip hebben. Zij durven niet zeggen, dat zij bet te hoog ot' vervelend vinden. Dat is een groote plaag. Een zegen iu onzen tijd zyn de heerlijke boeken over Natuurlijke historie, zooals van Hymans en Thyssen. Dal kweekt kennis, waarnemingsvermogen, liefde tot het wer kelijk schoone, en geelt tevens aanleiding tot gezonde lichaamsbeweging en genoegzaam heid. De jongen, die tegen een dyk aan zyn boterhammen eet, die in den plantentrommel zijn meegebracht, weet goedkoop te genieten en wordt behoed voor de weeldezucht, het ergste zenuwvergif onzer dagen. In alle stan den wordt tegenwoordig gebrek geleden. In de laagste door werkelijk gebrek aan het noodige, maar in alle andere doordat men zich ongelukkig acht, te missen, wat in een hongeren stand «genoten" wordt. Niet dat, waaraan men zeil behoefte voelt, wordt be geerd, maar wat men bij anderen ziet. Daar van komt dat opgewondeu leven, dat over- drevea hard werken tot laai. in den nacht. Ware men met evenveel tevreden als waar mede bet vorige geslacht tevreden was, in woning, meubelen, kleediug en vermaak, dan zou men bel noodige gemakkelijker en met miuder ontberingen, op reis en in de stad, verdienen dan tiet vorige geslacht want de loouen zyn hooger dan vroeger, de prijzen der werkelijk noodige levensbehoeften niet. Nu overwerkt men zich elf maanden om zooveel meer te verdienen als men door dat overwerken weer moet versnoepeu op «Ie dure vaoantiereis, die onze grootouders niet noodig hadden. Het is als met den vos, die in een keldergat geslopen, zich zóo dik had gegeten, dat hij drie dagen moest vasten om weer er uit te kunnen kruipen. Verder wordt hierin gewaarschuwd tegen te vroege inspanning door huiswerkhet schoolgaan, dat gewent aau regelmatig plichts vervulling. werkt echter mede om do zenu wen gezond te houden. Dij het huwelijk inoet men met het ze nuwstelsel rekening houden; een zenuwachtig persoon (een zenuwlijder behoort niet te trouwen) kiezo een echtgenoot uit een ge slacht met sterke zenuwen. Huwelijk met familieleden slaat alleen in zéér gezonde fa milies boven bedenking. Specerijen mag een kind met bebben vooral ook niet te veel vleesch. Koffie, thee en tabak, voor jongelieden stellige vergilten, zullen, met mate gebruikt, den ouderen niet schaden. Doch wie gevoelig zijn voor de schadelijke werking dezer zaken, moeten er zich van onthouden. Zoo gaat de schrijver voort met een reeks van heilzame wenken te geven, zonder ge leerdheid, maar zeker van practisch belang. H. M. de Koningin passeerde op H. D. terugrit van «Soestdyknaar «Het Loo" hedenochtend hall elf andermaal deze Ge- meeote. Om het ongunstige weder werd de parade, die gistermiddag gehouden zou worden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. do Koningin-Moeder, afgelast. Feestelijkheden hadden niet plaats, doch een zeer groot deel der bevolking begaf zich vooral in den namiddag naar Duarti, waar, onder begunstiging van den zeer fraaien avond, het feest met groote animo word ge vierd. De train heeft in Juli op éen na 20U0 pas sagiers meer vervoerd dan in Juli van 't vo rig jaar, toen 7004 betalende passagiers ver voerd werden. Was in Juli 1902 de totaal-opbrengst 1559.50®, in de zelfde maand van 1903 was die 1102.15® hooger of f 731.72. De opbrengst per dagkilometer was in 1903 f 13.05, tegen f 10.75, of 12.90 minder, in Juli 1902. Opmerkelijk is hei echter, dat zno goed als geen gebruik wordt gemaakt van de ge legenheid welke voor leerlingen, werklieden en stationsbearnblen bestaat om maand knar- ten te bekomen li f'1.25 en f1.50, welke geldig zijn voor twee ritten per dag. De temporatuur iu de nieuwe Zwein-in- richting was gisterwater 02, lucht 73 heden61, 72 We moeten nog een verzuim herstellen, in ons vorig nummer gemaakt. Het bullet is niet gepacht door mej. Smulders van Oscli, uit de «Place royale", doch door den beer Ph. Smolders, Kampstraat. Iu Juli is aan het postkantoor Amersfoort ingelegd ter Ilijks postspaarbank 131 733.00 en daaruit teruggevraagd f22 370.65. Het laatst uitgegeven boekje draagt bet nummer 10041. Mej. E. M. van Beek is voorgedragen ter benoeming tot onderwijzeres in nuttige en fraaie handwerken aan een openbare Lagere school te Hilversum. Dc heer 11. H. Hiddink, thans te Hoeve laken, slaagde bij hot examen voor de hoofd- actede heer J. Th. van Lent, thans te Zeist, bij dat voor de acte Engelscbe taal, Lager onderwijs. De heer V. J. P. de Blocq van Kulfeler is bevorderd tot adjunct- ingenieur van den Rijks Waterstaat. In den ouderdom van 80 jaar is gister te Utrecht overleden rar. H. Ameshoff, oud- Directeur der Ned. Centraal Spoorweg Maat schappij. Tot permanent-Secretaris van de scheids gerechten voor het personeel der Neder- iandschc Centraalspoorweg-Maatscbappij, in gesteld overeenkomstig het bepaalde by art. 113bis van liet Algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen, is benoemd mr.G. M. M. vanMeerbeke.adiunct-inspecteur bij die Maatschappij. De neer J. Busquet, sedert 5 JaWyari 1891 le luitenant-adjudant bij de dd. Schutterij hier en Eere voorzitter van de Schutterij kader vereeniging «Broederschap", hoojjt 15 dezer den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden als adjudant-onderofucier-in- structeur bij de schutterij optrad, in welke beide functiën door hem zeer veel voor de leden der schutterij is gedaan. Luitenant-kwartiermeester M. Fuld, van het 5e regiment infanterie, wordt 13 dezer overgeplaatst naar het 4e regiment te Gouda. D^ hospitaal-manoeuvre, in de omstreken van Amersfoort te houden, is thans vastgesteld op Vrijdag 4 September. Door de leerlingen van den Hoofdcursus zal gedragen worden langs de chrevron, aan de buitenzijde, een tres van gouddraad, breed 2«/a milimeter, op een centimeter boven de punt van de chevron eindigde in een zoo genaamd Hougaarschen knoop, hoog 3 centi meter en breed 3'/2 centimeter. Met wijziging van de vroeger genomen Ministerieele beslissing zullen de miliciens van de lichting 1898 der veldbataljons van het 5e regiment infanterie, die op grond van art. I ll der Militiewet 1901 voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn geroepen van 1 tot en met 28 September e. k., zoo veel mogelijk reeds Zaterdag 26 September te voren met onbepaald verlof mogen gaan, op den zelfden voet als geschied zou zijn, indien de datum van groot-verlof op 27 September ware gesteld. Tot toelichting diene, dat op 26 Septem ber met grootverlof vertrekken de miliciens der voor eigen rekening reizen de overigen blijven tot Maandag. Naar aanleiding van het reeds vroeger vermelde bericht, dat de iu sportkringen zoo welbekende ritmeester Metelerkamp belast wordt met het bevel over de Rijschool, schrijft «Onze Paarden «Met genoegen zullen velen vernemen, dat ritmeester Metelerkamp de hooge onderschei ding is te beurt gevallen van te worden be last mot het bevel over de Rij-en Hoefsmid- school te Amersfoort. «Genoemde ritmeester toch is zeker een van de beste, zoo niet de beste rijder iu Holland, terwijl zijn kennis en vereering van rennen en volbloed-fokkerij door ieder geëerd moet worden. Als onder ritmeester Metelerkamp de ruitergeest onder de offi cieren van de Rijschool niet tot den hoogsten graad wordt ontwikkeld, zoo zal dit zeker niet aan den leider van de Rijschool liggen". De matinée door eenige leden van het stafinuziekkorps van bet 5e regiment infan terie Zondagmiddag in den lommerrijken tuin van hot van ouds bekende «Boompje'', het café van den heer Otte gegeven, was weer goed bezocht. Juist tegen het einde kwam een regen buitje eenige stoornis brengen de vele be zoekers vonden echter alras schuiling onder het dicht gebladert zoowel als in het mooie vergaderzaaltje. Het Swabische blaas- en strijkorkest, de zeer bekende Dames-kapel uit het «Panopti cum" te Amsterdam, zal hedenavond 8 uur éen enkel concert geven in «De Arend'', bij goed weer in d ;n tuin, bij minder gunstig weder in de zaal. De eerstvolgende Algcraeene vergadering van den «Algeroennen Ned. Politie-Bond zal worden gehouden te Amersfoort. Ter gisteravond gehouden vergadering van de plaatselijke afdeoling van den «Kon. Ne- derlandsclmn Bond van oud-onderofficieren" werd de verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder herdacht en meegedeeld, dat door het Bestuur Zondag telegrammen van geluk- wensch zyn gezonden aan II. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder. De Voorzitter, gewagend van de prijzen door de afdeeling en haar schietTvereenigmg «Wilhelmina" te 's-Gravenhage in de schiet wedstrijden van den Bond behaald, deed daarby uitkomen hoe kranig de schutters zich weer hebben gehouden. Het afdeelingsvaandel is weer met vier medailles verrijkt, éen 3e, éen 4e en twee 5de prijzen, en dat is een zeer mooi resultaat als men in acht neemt, dat Amersfoort moest kampen tegen machtige afdeelingen als Am sterdam en Rotterdam. Uit het verslag van den afgevaardigde naar de Algemeene vergadering reeds bekend uit de couranten-verslagen bleek onder meer, dat de afgevaardigden met een zeer kleine pauze vergaderden van 's ochtends half acht tot 's avonds half zes. Voorwaar geen sinecure. De verjaardag van H. M. de Koningin zal ook dit jaar weder door de afdeeling wor den gevierd. By de convocatie voor de op morgen (Woeusdag)avond te houden maandvergade ring van «Handel en Nijverheid" is een uitnoodiging gevoegd om als lid toe te treden tot het Nationaal congres voor den hundel- drijvenden middenstand, in de volgende muand te Botterdam te houden. Mogen velen gehoor geven aan de uitnoo diging. Eendracht maakt macht. En voor hun rijksdaalder ontvangen ze alle beschei den en verslagen franco thuis. I Door den Gemeente-werkman J. Smit is gistermiddag rond 4 uur met levensgevaar uit de Eem gered een 6-jarig meisje, op het Sasje woonachtig en dat al spelend te water was geraakt. De redder, die 'tzelf eenige oogenblikken erg te kwaad kreeg, bracht toch de kleine met den agent van politie Leydekker naar de ouderlijke woning. Bij de ten overstaan van notaris C. A. van Biaricum gehouden verkooping van de blee- kerij, wasch-, glans- en strijkinrichting «De Volhardiog", groot 27 Aren 7 centiaren, liet Heerenhuis no. 2 aan den Kleinen Koppel, groot 2 Aren 75 centiaren, eu het pakhuis met erf daarneven, groot 1 Are 40 centi- J aren, werden deze in massa verkocht voor f6150. Het woonhuis aan de Breedestraat no. 46, met erf en tuin, groot 2 Aren 50 centiaren, werd verkocht voor f1800. Alles met recht van beraad tot aanstaan den Vrijdag. Tot predikant bij de Gereformeerde kerk te Bunschoten is beroepen de heer B. B. B. de Haan, te Watergraafsmeer. De «Vereeniging tot opvoeding en verple ging van idioten en achterlijke kinderen", gevestigd te Utrecht, is voor 116 783 eige nares geworden van het landgoed «Groot Emaus" te Ermeloo, van den heer Floris Vos, thans te Oud-Bussen). Men zal zich herinneren, dat niet lang geleden een drietal wetten, de zoogenaamde Kinderwetten, in onze Volksvertegenwoordi ging zijn aangenomen, die thans nog slechts op uitvoering wachten. Zoodra deze wetten in werking getreden zijn, zat een groot aan tal délinquenten in de termen vallen om van Overheidswege toevertrouwd te worden aan particuliere vereenigingen, ten einde in van aeze uitgaande gestichten of in gezinnen een dwangopvoeding te ontvangen. De Regeering heeft er op gerekend, dat van particuliere zyde krachtig zal worden meegewerkt aan 3e oplossing van dit moeilijk vraagstuk, dat met steeds meer nadruk op den voorgrond treedt. Genoemde vereeniging nu heeft besloten, het hare te doen om de goede zaak te be vorderen en hoopt te Ermeloo een inrichting te doen verrijzen voor een 200-tal verwaar loosde jongens. Het vooruitzicht, dat van overheidswege eenige vergoeding zal worden verstrekt, heelt tot het nemen van dat be sluit niet weinig bijgedragen. Ook wordt gerekend op de liefdadigheid van velen, ten einde de op voedingskosten te dekken. Voor den aankoop van terrein, den bouw van paviljoenen, een school, werkplaatsen, enz. is een som van f 100 000 noodig. Men verwacht van deze stichting, die den naam «Zee en Woud" zal dragen, goede resultaten en waar de ervaring leert, dat onder doelmatige leiding 70 a 80 pCt. van de verwaarloosde jeugd terecht komt, daar beschouwt men het terrein, dat de nieuwe stichting te bewerken heeft, als een veel vrucht belovend arbeidsveld. Het aantal brievenbestellers te Soest is sedert gister uitgebreid tot zeven, terwijl ook de poststukken niet meer teBaarndoch te Utrecht worden behandeld. zyn, weten ze, hoe zj] hadden moeten be ginnen. Van den uitgever A. Land, te HarlingeD, ontvingen we ter aankondiging een «Feest lied voor den Koninginnedag" gedicht en ge toonzet door mevrouw N. C. Hopman-Kwast, die zich o.a. te Amsterdam op het gebied van kinderzang een zeer goeden naam vestigde. 'tls een welklinkend, gemakkelijk, begrij pelijk lied voor de schooljeugd, in marsch- tempo geschreven en dus al buitengewoon geschikt voor schoolfeestjes, terwijl ae prijs 40 cent wel héél laag mag heeten, terwyl is gezorgd voor een zeer goedkoops uitgaaf in noten- en cijferschrift (bij 25 stuks 5 cent, by grooter hoeveelheden nog billijker). Een nieuwe en welgelukte poging om den volkszang te veredelen en het brullen van allerlei onmogelijke liedjes tegen te gaan. Te München is de graad van doctor in de geneeskunde met glans behaald door iemand, die jaren lang, om aan den kost te komen, een schamel hoedenzaakje had gedreven, maar wiens dorst naar wetenschap, ijzeren vlijt en onwrikbare volharding het in den strijd tegen de materieele zorgen ten slotte overwonnen hebben. Waaruit weer blijkt, dat de aanhouder wint. Een Nederlander, die geen Fransch ver stond, was te Parijs op een drukken boule vard van zijn gezelschap afgeraakt en kon zijn hotel maar niet terugvinden. Hij wist ook, dat hij niemand naar den weg kon vragen men zou hem niet verstaan. Daar kreeg hij een goeden inval. Met behulp van teekens en gebaren kocht hij van een fruitman een mandje kersen en nu ging hij, tot verbazing van iedereen, daar mee door de straten loopen, schreeuwende: «Mooie meikarsEen stooter een po-o-o-nd Nadat hij een poosje zoo had rondgeloo- pen, werd hij bij den arm gegrepen door een landgenoot, die hem in zyn moedertaal vroeg: «Zeg, verbeel jij je soms hier in de straten van Amsterdam te zijn, dat je zoo met kersen loopt te roepen?" «Hu antwoordde de verdwaalde man, met een zucht van verlichting. U is juist de man, dien ik zochtKunt u mij den weg niet wijzen naar mijn hotel?" enz. De vriend was nu spoedig thuis. Eene kortere route over den Atlantischen Oceaan wordt in Engeland druk voorbereid. De haven van Galway, op de Westkust van Ierland, zou hiervoor gebruikt worden, en van daar uit een lijn tusschen Galway en St. John's, op de kust van New-Foundland, eén afstand van 1816 Eng. mijlen, terwijl de rest van «Ie reis naar New-York kan ge maakt worden met sneltreinen. Door dezen weg te nemen, kan de reis van Londen naar Amerika's hoofdstad ten minste met éen dag bekort worden. Van New-York naar Southampton is bijna twee maal zoo ver als van Galway naar St. John's (3116 mijlen), terwijl de afstand van New-York naar Liverpool 3095 mijlen be draagt. Te Helmond zal het gezelschap «Onder ons elven" Zondag 16 Augustus een «nationaal Knevel-concours" houden. Aan de mannen met de langste en schoonste knevels zullen de prijzen worden uitgereikt. Drie te Helmoud wonende kappers zullen als jury voor dezen wedstrijd optreden. Tijdens de oefeningen in do Legerplaats bij Zeist, welke dit jaar van 5 Augustus tot en met 19 .September gehouden worden, wordt het tijdelijk Rijkstelcgraafkantoor al- i daar gedurende dien tjjd voor het algemeen verkeer heropend. Voor velen gaat het met het leven als met het aanleeren van kundighedeneerst wan neer zij bijna aan het einde der studiejaren Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over April 1903. (Excl. tramdienslen.) Reizigers 68 757.43® Bagage en honden 1 643.46® Goedei en, levende dieren, rijtuigen, enz. 62 249.24® Buitengewone ontvangsten en telegraaf 2 702.37 Totaal ƒ135352.51® 1903 1902 Ontv. over April 135352.51® ƒ129705.76 Totale ontvangsten vanaf 1 Januari 509 354.50 ƒ487 807.61® Gemiddeld aantal Kilom. in expl. van af 1 Januari 133 118 Dus ontvangst per dagkilometer /31.82 34.32 LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort gedurende de 2e helft der maand Juli 1903. Mej. A. van den Burg S. G. Apeldoorn Amersfoort. •Mej. A. Courbée L. J. de Waal Mej. S. van Loenen Mej. A. van Dam Amsterdam. M. E. de Jong Mevr. Knottenbelt Brabazon II. Kuik Dr. Vogel Jacq. Nuyts

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2