Stadsnieuws. Gemengd nieuws. een jongen van weinig vermogens, bij zijn leer aars ook voor traag. Buiten de school was hij vlug en bij de hand; bij alle spelen de eerste, de snelste looper, de beste gymnast, de krach tigste zwemmer onder de jongens van zijn leef tijd. Slechts bij hoofdarbeid klaagde hij dik wijls over hoofdpijn. Enkele malen kreeg hij epileptoïde (lichte graad van vullende ziekte) aanvallen, die, naar 't mij toescheen, op allen den indruk maakten van aanstellerij. De heftigheid en driftuitvallen tegen zijn ouders werden van jaar tot jaar erger en berokkenden zijn goede ouders veel zorg en smart. Dit bereikte zijn hoogtepunt toen de knaap na een heftigen uitval op zekeren morgen stil het ouderhuis verlieten eerst na lang ronddoolen in den omtrek tegen den avond terugkeerde. Het vermoeden, dat hier slechts sprake zijn kon van een pathologischen toestand vond ik bij onderzoek bevestigd. Ik nam hem onder behandeling en overwon de meest in het oog springende onregelmatig heden. Het resultaat was voor mij na al mijn ervaring niet zoo verassend, maar toch in zeker opzicht over !t geheel iutercssant. Van het begin der behandeling af werd zijn begripsvermogen beter, zóo dat zijn leeraars spoedig over zijn vorderingen tevreden waren. Hoofdpijn, drukking op de hersenen werden minder. Vooral opvallend was de verandering in het gedrag van den jongen en zóo opvallend bij dat van vroeger, dat de leeraars hem daar van een zeer goed getuigenis gaven en hem ten voorbeeld stelden. Het was mij een ware vreugde toen zijnr moeder aan het eind der'groote va- cuntie bij mij kwam en hij was in de vacantie altijd met zijn ouders, broeders en zusters samen geweest, zoodat zij goed acht op hem konden geven en mij kwam mededeelen, dat allen ver baasd waren over zijn verandering, sedert de behandeling van zijn neuskwaal. Nu betoonde hij de zelfde hartelijkheid en piëteit als de andere kinderen en er was een band tusschen hen als nooit te voren. Aandoenlijk was het als de jongen over zijn vroegeren toestand sprak. „Gij weet niet", zeide hij, „hoe het vroeger in mijn hoofd gesteld was. Als ik woedend werd, was ik er niet ver af, mij aan u te vergrijpen en slechts de gedachte aan uw liefde hield mij terug. Dan overviel mij een angst die mij willoos naar buiten dreef waarheen en hoever Dat wist ik niet!" Hebben we le veel gezegd, toen we spra ken van een merkwaardig boek Zullen niet zeer veel ouders, tal van scholieren, zelfs van onze hoogescholen, bet wenschen te lezen Door bijzondere omstandigheden kan mor genochtend in de Luthersche kerk geen godsdienstoefening worden gehouden. Met ingaDg van 1 September is benoemd tot opzichter van den arbeid in de 6e in speel ie, ter standplaats Utrecht, de heer R. Stoel. Nogmaals zij den werkgevers gewezen op hun verplichting om van een ongeval, dat een hunner werknemers overkomt, niet alleen aangilte te doen ten Postkantore maar óok ten Stadhuize, gelijk dat ook vóór de invoe ring der Ongevallenwet plaats had. Gister eerst is aangilte gedaan van een viertal ongevallen, op derden Pinksterdag geschied en het vermoeden ligt zeer voor de hand, dut tegen de nulatigen thans wordt geverbaliseerd. De lange lijst van onbestelbare brieven in ons vorig nummer opgenomen, brengt er ons toe te herinneren aan het verzoek, op den achterkant der poststukken den naam van den afzender te vermelden, bijaldien men geen enveloppen of briefkaarten met gedrukt adres bezigt. Immers dit bespoedigt zeer de uitreiking of de terugzending. De temperatuur van het water der nieuwe Bad- en zweminrichting was ook gister- en hedenochtend te 7 uur 62 F. De heeren C. Moerman Jr. en J. Jochems legden met gunstig gevolg af het examen voor tie hoofd-actemej. R. H. L. van Goethem behaalde de acte Kransche ta.il, Lager onderwijs, terwijl de heer J. J. Geldof, thans te Scherpenzcel, voor de hoold-acte slaagde. Mej. E. M. van 't Wel is benoemd tot on derwijzeres aan de Viucentius-school te Doornenburg, bij Arnhem. Aan het heden geëindigd eind-examen der Hoogere Burgerscholen .met 5-jarigen cursus in deze provincie nam van de Hoogere Bur gerschool hier nog deel een leerling, wien net brevet echter niet kon worden uitgereikt. Van de 33 leerlingen der Hoogere Bur gerschool hier zijn er dus in 't geheel 23 gesiaugd en 10 afgewezen. Hedenochtend kwart vóór twaalf werden door kolonel W. A. T. de Meester, comman dant van het 5e regiment infanterie, de bij het korps nieuwbenoemde 2e luitenants H. F. Scharp en L. C. Prey, herkomstig van de Kon. Militaire Academie, voor het front der vereenigrle vier bataljons beëedigrl. Na eeu vluchtige inspectie over den troep deed de kolonel door den kapitein-adjudant hel Kon. besluit van 23 Juli, no. 03, voor lezen waarbij deze officieren werden benoemd en ontvouwde vervolgens de hooge betee- kenis van de drieledige belofte, welke zij straks zouden doen alvorens te kunnen wor den in functie gesteld, waarna onder do plechtige tonen van het Wilhelmus" de nieuwbenoernden den eed aflegden. Vervolgens beval de kolonel den onder officieren en minderen de nieuwe luitenants in hun rang te erkennen en gelastte hij dezen te gehoorzamen in alles wat zij in het belang van den dienst en overeenkomstig de regle menten zouden bevelen. Hierna werden de officieren vóór geroepen en toeu dezen te midden van het carré hadileD plaats genomen, sprak de kolonel de nieuw benoernden andermaal toe, hen erop'vijzend, dat het officierskorps van liet regiment gereed stond hen in den kring op te nemen als goede kameraden, en den wensch uitsprekend, dat zij een sieraad voor het korps mochten worden. Na de geiukwenschen van den kolonel en de overige officiereD in ontvangst te hebben genomen" werden do nieuwbenoernden inge deeld en defileerden zij aan het hoofd van hun peloton voor den kolonel, waarmee de plechtigheid werd beëindigd. Luitenant II. F. Scharp is ingedeeld bij het 3e, luitenant L. C. Prey by het 4e bataljon. Bij de gister te Loosduinen gehouden schietwedstrijden voorleger en vloot behaalde het 5e regiment infanterie met 47 treffers en 289 punten een zilveren medaille. De le prijs, de medaille van H. M. de Koningin, werd behaald door het regiment grenadiers en jagers met 48 treffers en 288 punten. De miliciens der lichting 1897 van het 5o regiment infanterie, die sedert 20 Juli voor herhalingsoefeningen onder de wapenen waren, zijn gistermiddag, voor zoover zij voor eigen rekening reisden, en hedenochtend met onbepaald verlof huiswaarts vertrokken. Zij namen afscheid van het leger, waarbij zij slechts tweemaal terugkeeren als Land weer, telkens voor ten hoogste zes dagen de dagen van opkomst ouder de wapenen en van vertrek met verlof daaronder begre pen tot het houden van oefeningen, tenzij de Koningin het raadzaam mocht oordeelen, het onder de wapenen komen geheel of ten ileele achterwege te laten. Onder dagteekening van 1 Augustus is i door de betrokken. Ministers aan de Tweede Kamer meegedeeld, dut, krachtens machti ging van H. M. de Koningin, het nog aan hangig wetsontwerp tot het onder de wapenen houden van ingelijfden der militie door hen is ingetrokken. Voor de miliciens der lichting 1903, die vóór de loting voor het blijvend gedeelte voor kadervorming waren aangewezen en dientengevolge niet aan de loting deelnamen, en na de loting van bedoelde opleiding wer den ontslagen, heeft de Minister van Oorlog een naloting bevolen als gehouden wordt, wanneer door verzuim van de betrokken overheid of om andere oorzaken niet is deel genomen aan de gewone loting 2 van Hoofdstuk III der Mililiewet 1901). Het vroegere personeel der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij is van mee ning, dat het ook nu nog, na het ontslag ten gevolge van de werkstaking, recht heeft op of deel kan nemen in het Pensioenfonds dier maatschappij. Men verzekerde, dat deze meening gegrond is op oen artikel van de desbetreffende bepaling en verklaarde, desnoods langs rechterlijken weg toepassing van dat artikel te zullen eischen. Blijkens mededeeling door de Directie der H. IJ. S. M. is deze meening echter een dwaling. Wel bestond de bepaling indertijd, maar zij werd reeds geruimen tijd geleden, vóór circa 10 jaar, opgeheven. De »Maatschappij tot opvoeding van wee zen in het huisgezin", wier Doorgangshuis op «Zandbergen" is en die thans 2200 leden telt, beeft over de eerste helft van dit jaar aan 7 legaten en 10 giften een bedrag ont vangen van 106 955.846. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de hier gevestigde «Geheelonthouders-vereeni- ging" morgenochtend half elf in «De Toe komst" (Havik 20) een openbare vergade ring zal honden in welke de heer F. U. Schmidt, uit Amsterdam, zal spreken over «Vak-organisatie en Geheel-onthouding." Een vijftal heeren uit Haurlcn, vormende de, club J'ippelgruag", kwam hier heden van Barneveld door op de thuisreis. Zij wandelden van Haarlem over Hoofd dorp, Aalsmeer, Breukelen. Utrecht, A me ningen. Arnhem, Apeldoorn, Deventer, Bar neveld en Amersfoort en keeren over Hil versum en Amsterdam naar Haarlem terug. In een vorig nummer namen we het be richt op, dat te Woudenberg twee Duitsehe jongentjes van 10 en 12 jaar zwervend waren aangetroffen en dat de Burgemeester dier Gemeente inlichtingen verzocht. Thans is gebleken, dat de knaapjes ver pleegden zijn van «Zandbergen" en daar den dag na hun aankomst aldaar waren wegge- 1 loopen om hun vroegere pleegmoeder weder te bereiken. Zeker zeer treffend is, dat terwijl zij Zondag vermist werden, den daarop volgenden Dinsdag de pleegmoeder, een eenvoudige boerenvrouw uit Commern, bij Bonn, de lange reis naar «Zandbergen" had gemaakt om «haar" kin deren te mogen terughebben. Een jongen, die verleden week vrijwillig dienst nam bij een der korpsen hier, heeft zoowel zijn ouders als zijn chefs deze week heel wat kwade oogenblikkun bezorgd. Thuis dreigde het jongeraensch zijn zuster aan zijn bajonet te zullen steken; de politie kwam tusschenbeide en bracht hem in af zondering. Daar wendde hij voor, toevallen te hebben, waarop bij naar het Militair hos pitaal werd gebracht, waaruil hij wist te ontsnappen. Donderdag is hij onder Hoevelaken aan gehouden en per boerenkar naar hier terug gebracht. Als hij zóo doorgaat, kan hij een aardig strafregister krijgen. Donderdagmiddag is te Soest* door den Burgemeester in tegenwoordigheid van den Gemeenteraad en den architect de eerste steen gelegd voor de eleotrische centrale. Er zal met bekwamen spoed gewerkt worden, zoodat men nog met 1 November gereed hoopt te zijn. Wilt ge weten, welken smaak de groote zee heeft, schep enkele druppels van haar nat en proef die. Om het wel en wee der menschheid te leeren kennen, hebt ge slechts enkele levens met heel uw verstand en hart tol hun laatste rustplaats te volgen. Zooals menigeen tot zijn spijt wel eens heelt ondervonden, is er een categorie van reizigers, die een groote hoeveelheid zooge naamd handbagage met zich voeren, zoodat een gedeplte van de coupé als bagage-berg plaats door hen wordt gebruikt. Om hieraan een einde te maken, is aan het spoorweg personeel order gegeven, streng toe te zien, dat nietmeer handbagage wordt medegenomen dan de ruimte der zitplaats van den reiziger inneemt, onverschillig of deze bagage boven in de netten dan wel onder de bank wordt geborgen. In het jaarverslag van de Kamer van Koop handel te Maagdenburg over 1902 staat, naar aanleiding van het stelen van scheepsgoede ren, «dat te Aken en te Elbe niemand een ander iets te verwijten heeft, omdat allen daar «inachen", de een in groot, de ander in 't klein". «Machen" is de term voor het verkoopen van scheepsgoederen tegen spotprijzen. Zeer geërgerd heeft nu de Raad va:i Aken uit naam van alle ingezetenen der stad be sloten, de genoemde Kamer ter zake van laster en eerroof een proces aan te doen Vry algemeen wordt aangenomen, dat het sterven van de meeste menschen by een natuurlijken dood op bepaalde tijden van den dag plaats heeft en dat het vooral do eerste en de laatste uren van den dag zijn, dus de schemering, waarin de mensch den laalsten adem uitblaast. Een wetenschappelijk onderzoek, jaren ge leden in deze ingesteld, leverde de volgende resultaten. Van 3000 personen van verschil lenden leeftijd stierven de meesten tusschen 5 en 6 uur des morgens, de minsten tusr schen 9 en 10 des voorrniddags. In het eerste geval bedroeg het cijfer 40 per honderd, in het laatste 6 a 7. Ook tusschen 10 en 3 uur stierven betrekkelijk weinig menschen. Over het algemeen kwamen de meeste sterf gevallen voor tusschen 3 en 6 uur 's mor gens. In een andere statistiek, die over 6000 overledenen liep, kwam men óok tot de con clusie, dat de dood meestal intrad tusschen 1 en 8 uur 's morgens en veel minder tus schen I uur 's middags en middernacht. Mis schien zou men daaruit de gevolgtrekking kunnen maken, dat gedurende den nacht de zieken soms minder nauwkeurig worden be waakt en verpleegd. Later heeft een der eerste Parijsche phy- siologen de vraag nader bestudeerd en het stervensuur van patiënten uit de twee grootste Parijsche ziekenhuizen gedurende 10 jaar achtereen laten opteekenen. Deze onderzoe ker heeft bovenstaande verklaringen daar door niet bevestigd gezien, maaralleen kun nen constateeren, dat de dood tusschen 7 en '11 uur 's avonds zeldzamer schijnt iri te tre den daarop andere uren van den dag. Ook hij kwam tot de conclusie, dat wanneer de sterfgevallen na middernacht betrekkelijk talrijk waren, dit misschien hieraan viel toe te schrijven, dat de tegen middernacht ver trekkende oppassers ot verpleegsters hun op volgers veel werk achterlieten. Schneider, een Berlijnsch geleerde, is daarentegen weer door de aanteekening van 57 000 doodsgevallen tot de conclusie geko men, dat de meeste menschen tusschen 4 en 7 uur 's morgens sterven, en de meesto op werkelyk onderzoek gegronde conclusies stemmen daarmee in hoofdzaak overeen. Men staat verbaasd over do driestheid, waarmede het inbrekertje, dat dezer dagen te 's Gravenhage werd aangehouden, te werk placht te gaan. Het is een jongen van 16 jaar en zóo klein van postuur, dat de agent, die hem de .orige week in een nacht ontmoette, hem voor een zwervenden jongen aanzag, dien hij op zijn woord geloofde, toen hij zeide, van een partytje to komen. Een tweede ontmoeting echter in dien-zelfden nacht deed den agent argwaan koesteren, waarop bij hot mannetje verzocht, mee naar het bureau te gaan. Bereidwillig liep hij naast den politieman voort, maar koos weldra het hazenpad. De agent waarschuwde daarop een collega, die den jongen arresteerde en goed vasthield. Ten bureele werd echter niets op hem gevonden, wijl hij zijn loopers en een revolver had gedeponeerd in een brandgang in :1e Tollensstraat. Toen dit goedje den volgenden dug gevonden werd, herinnerde de politie zich den lenaap, die toen van huis werd gehaald en lot beken tenis werd gebracht. Bovenbedoeld «partytje" bleken twee inbraken en meneer bekende, bij voorkeur in tijdelijk onbewoonde huizen, waar hij na des avonds te voren een paar malen te hebben gescheld, om zeker te zijn van zijn zaak in het donker en op zijn gutta percha schoenen zijn slag sloeg. Zijn ouders wisten dan niet beter, of hij was uit visschen. De jeugdige inbreker, die veel berouw toont, verklaart tot, zijn misdaden gekomen te zijn door het lezen van detective-romans. De te Chicago verschijnende «Tribune" berekent, wat Amerika het onderhoud kost van Europeesche edellieden, die ais echtge- nooten van Amerikaaosche millionnairs- dochters een behaaglijk leven leiden. Van Yankee-geld bestaan meer dan honderd adelijke families; de «vergulding" van de betreffende wapenschilden kost ongeveer 240 millioen gulden. Nog maar kort geleden frischte het geld van de familie Thaw te Pittsburg een van de oudste namen van Engeland op, dien van den graaf van Yarmouth, die reeds dreigde te verbleeken, omdat de laatste drager van dien naam slechts een jaarlijksch inkomen van 3000 gulden bezat, weer op. Per jaar zenden de Amerikaansche Post kantoren voor de jonggehuwden van deze categorie ongeveer 48 millioen gulden naar Europa over, veel meer dan eertijds de Amerikaansche koloniën in een geheele eeuw aan Engeland hadden te betalen. Onder de personen, die dit geld voor het grootste gedeelte in den zak steken, behooren de hertog van Marlborough, graaf De Castel- lane, graaf De Périgord, mevrouw Bradlev- Martin en de reeds genoemde graaf van Yarmouth, die thans aartsmillionnair is, ter wijl hij kort geleden nog een arm edel man was. Tegenwoordig bezit de hertog van Marl borough, die getrouwd is met juffrouw Con- suelo Vanderbilt, een vermogen van minstens 45 millioen gulden. Als huwelijksgeschenk gaf papa Vanderbilt hem een prachtig kasteel, dat voor liefhebbors meer dan 6 millioen gulden waard is. Mevrouw Bradley—Martin woont, evenals de millionnairsfamilie Astor, uilsluitend in Engeland en geeft haar geld, de rente van haar in Amerika belegd reuzenv -mogen, alleen in Engeland uit. Een ander Amerikaansch vermogen, dat van den millionnair L. P. Morton, is even eens naar Europa gegaan, doordat juffrouw Helen Morton getrouwd is met den graaf De Périgord. Het vermogen van de familie Gould zal voor een groot deel Fransch worden, want Anna Gould is de echtgenoote van den graaf De Castellane. In dit jaar zal te Florence het zesde eeuw feest van de uitvinding van de kompas ge vierd worden, maar het blijkt dat deze uit vinding al veel ouder is. In het laatste nummer van «Janus" komt een artikel voor over de magneet-operatie in de oogheelkunde, waarin door den schryver betoogd wordt, dat de Chineezen reeds eeuwen vóór onze jaartelling den magneet gekend hebben en er gebruik van maakten bij hun tochten door te steppen. De uitvinder, die thans gehuldigd zal worden, zekere Gioja, is iemand wiens bestaan niet eens met zekerheid te bewijzen is, ey in ieder geval hebben wel een twintig-tal schrijvers vóór 1303 het kompas beschreven. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 10 Aug. aanstaande, 'snamiddags twee uur, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebben den zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2