Stadsnieuws. eu, die zich zulk een aanvoerder waardig etoonen. Wij hopen, dat het Adres-debat er een hartig woordje over zeggen zal, opdat men ook in lndië verneme, dat wy over een zóo grof verzuim verontwaardigd zijn. Want nu maakt de gemeenplaats over zee- en land macht eigenlijk een Ireurigen indruk, waar zij terstond de phrase «Vooral, enz." volgen laat. Toen dachten wy«daar komt 't nu", zoo iets als «vooral het Nederlandse!) Indische leger gaf, onder de leiding van een uitste kend aanvoerder, schitterende bewijzen van toewijding en heldenmoed." Jawelmorgen brengenDe houding onzer krijgsmacht bij de staking, «de mis dadige woeling", wordt geprezen. Niemand zal haar dit pluimpje misgunnen. Maar ver gelijk die mate van «veerkrachten toewijding" eens met de som van die zeilde deugden, door het Ned.-lndisch leger aan den dag gelegd. Is het dan niet ergerlijk om de Indische krijgsmacht nagenoeg stilzwijgend voorbij te gaan? Omdat het gepleegde verzuim velen zeer gehinderd heeft, was 't mij een behoefte langs deze deur in het huis, d. i. in mijn wekelijksch overzicht, of hoe men 't noemen wil, te vallen. Wat nu verde" van de Troon rede te zeggen? Alle bladeu zullen bij de verschijning van dezen brief 't hunne hier-,, over gesproken hebben, dus kau ik mijn b<"ochouwingen wel thuis houden. Over het vieren van den Goeden Vrijdag als Zondag bestaat in den lande nogal ver schil. De Minister va a Binnenlandsche Zaken heeft thans aan de Gedeputeerde Staten der Provinciën inlichtingen verzocht nopens de vragen of deze dag door de bevolking ge bed of gedeeltelijk als werkdag wordt be schouwd; of de Goede Vrijdag door de bevolking als een godsdienstige gedenkdag wordt herdacht en of in verband hiermede godsdienstoefeningen, alleen des avonds of ook des voormiddags worden gehouden, een en ander met vermelding of te dezen op zichte onder de leden der verschillende kerk genootschappen al dan niet eenstemmigheid heerscht. Amersfoort schijnt in Den Haag op een niet al te best blaadje te staan, Niettegenstaande Int breed gemotiveerd request van den Gemeenteraad, in de ver gadering van 1 September vastgesteld, is het buitengewoon subsidie voor de Hoogere Rur- gerschool toch met 1' 1000 verminderd om gaandeweg weer op een normaal subsidie bedrag te komen. En voor de Industrie- en Huishoudschool is op de ontwerp-begrooting slechts f3500 uitgetrokken. Hopen we, dat het Kamerlid voor Amers foort bij de behandeling der Staats-begrooting beide subsidiën nog zal welen verhoogd te krijgen in zóo verre, dat beide inrichtingen van onderwijs geen schade lijden. Dc aandacht van belanghebbenden zij ge vestigd op de kennisgevingen aan het hoofd van dit nummer, met name op die omtrent het weder bijwonen van het Voorbereidend militair onderricht door de lotelingen van '1903 die verleden jaar niet werden ingedeeld. Met afwijking van liet bepaalde omtrent den leeltijd voor toelating tot de examens voor klerk der posterijen en telegraphic en telephonist*», aangekondigd in de »Staatscou- rant" van 1314 September 1903, zullen de candidate!) van de reeds in het loopende jaar gehouden examens, die aan de eischen heb ben voldaan doch niet voor benoeming in aanmerking kwamen, bij uilzondering nog tot de in November a. s. te houden examens op tien vroegeren voet worden toegelaten, nl. tot het examen voor klerk met den leef tijd van 17 tot 20 jaren en tot dat voor telephoniste met den leeftijd van 16 tot 26 jaren. De winterdienstregeling der Centraalspoor wijkt slechts weinig af van den zomerdienst. De treinenloop op de lijn UtrechtZwolle is zelfs geheel onveranderd de locaal-dien- sten echter zullen eenige wijziging onder gaan. Zoo vertrekt de laatste avondtrein uit Utrecht naar hier om 11.15 en van hier naar Utrecht om 16.28. De dienst NijkerkEde is wel geregeld, met 6 treinen in elke richting, doch wordt eerst later, vermuedelyk in November ge opend. Rij de hedenmiddag van 1.45 tot 2.35 on der voorzitting van den heer Rurgemeester, jhr. J. VV. A. Barchman VVuijtiers van Vliet, gehouden vergadering van den Gemeenteraad waren tegenwoordig 13 leden en de Secretaris. Afwezig met kennisgeving waren de heeren Van Beek, mr. Prikken en mr. Van Voorst Vader: bovendien was afwezig de heer Van Kalken. De notulen der vergadering van 1 Sep tember werden gelezen en z. d. of h. st. aldus gearresteerd. De Ingekomen stukken warenmissives van Gedeputeerde Staten tot geleide van het Kon. besluit waarbij wederom ontheffing wordt verleend vau dc verplichting tot op richting eener Burger dagschool, tot goed keuring der Raadsbesluiten omtrent de sala- rieering van de onderwijzers Moerman en Jochems, en nopens de reorganisatie dor Burger Avondschool voorzooveel de jaarwed den betreft, benevens een bericht van ont vangst der Verordening op Herhalingsonder- wijs en een dankbetuiging van leeraren der Hoogere Burgerschool voor regeling hunner salarissen alle voor notificatie; een adres van de leeraren Winter en Meijer houdend verzoek om wijziging der Verordening rege lende de jaarwedden der leeraren aan de Hoogere Burgerschool en een van de geza menlijke leeraren aan die inrichting, hou dende verzoek om privaat-les te mogen ge ven beide om pr&»-advies aan B. en W. nadat ten opzichte van laatstgenoemd adres mr. Heyligers had opgemerkt, dat bij de aanvrage ook de naam van den leerling moet genoemd, waardoor de beperkende be paling veel wordt uitgebreid. Aan de orde kwamen hierna: 1. Voorstel tot wijziging der retribution voor bet steken van plaggen, en het maaien van heide op den Leusderberg. In de Memorie van toelichting bij hun voorstel merken B. en W. op, dat in het 5-jarig tijdvak 18941898 de retributiën f 1075 bedroegen, tegeu 1620 in het tijdvak 1899—1903. Die mindere opbrengst is h. i. te wijten aan de te hooge retributie (f 15 voor ieder paard) welke geen rekening houdt met het draagvermogen van heu, die hehoetie hebben aan plaggen of heide en zij s:elden derhalve een ander tarief voor, dat de Raad z. d. of h. st. aannam. De Raad besloot daardoor Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het geven van vergunningen tot het steken van plaggen en het maaien en beweiden van de aan de Gemeente toebelioorende heidegronden gele gen in de Gemeente Leusden, voor zooveel aan gaat de gronden niet aan het Rijk verhuurd, krachtens art. 12 der overeenkomst goedgekeurd bij de Wet van 7 Juli 1887 (Staatsblad no. 124) aan ieder die daartoe aanvrage doet, tegen be taling eener jaarlijksche retributie, dadelijk na bekomen vergunning te voldoen in handen van den Gemeente-ontvanger, welke retributie be paald wordt als volgt: 1. voor het steken van plaggen en het maaien van heide, mits voor eigen gebruik: a. voor nrbciders, welke uitsluitend varkene of geiten houden 1"2.50 b. voor veebouders, geen paarden en niet meer dan vier koeion houdende t'ó. c. voor veehouders, geen paarden en niet meer dan tien doch meer dan vier koeien houdende flO.— d. voor veehouders, geen paarden en meer dan tien koeien houdende f15. e. voor veehouders, houdende éen hun in ei gendom toebehoorend paard flö. en voor elk paard meer, bovendien f5. 2. voor het weiden van schapen a. voor een kudde van boven 100 stuks f 25. b. voor een kudde van beneden 100 stuks f 20. Voorts, dat gemelde retributiën voor het ge- heele jaar naar gelang van de bij de aanvrage voorhanden paarden, koeien of schapen zal ver schuldigd zijn en dat aan Burgemeester en Wet houders de bevoegdheid wordt gelaten om, wan neer naar hun oordeel misbruik van de vergun ning wordt gemaakt of het blijkt dat meer paar den, koeien of schapen in bezit zijn dan zijn aangegeven, deze, zonder geheele of gedeeltelijke restitutie van hot betaalde of eenige schadever goeding, in te trekken en vervolgens aan hem, die zich aan misbruik schuldig maakte, geen vergunning meer af te geven. 2. Voorstel lot verhooging der jaarwedde van den Gemeente-architect met f420, het bedrag dat de titularis mist nu hij bij de reorganisatie der Burger Avondschool met 1 October eervol ontslagen is als leeraar in Lijnteekenen aan die inrichting. Aangenomen z. d. of h. st. 3. Voorstel tot vaststelling van de som, bedoeld in de laatste alinea van artikel 13 der Pensioenverordening, ten aanzien van de leeraren der Hoogere Burgerschool A. G. van Os en A. M. Kerkkamp op 11300, het gemiddeld inkomen van een artillerie-oflïcier. Z. d. of h. st. 4. Voorstel tot vaststelling der jaarwedden van 13 leeraren van het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool met ingang van 1 September j.l. en volgens art. 8 der op dien datum in werking gelreden verordening. Z. d. of h. st. 5. Benoeming van een tijdelijk leeraar in Geschiedenis, Aardrijkskunde en Neder landse!) aan de inrichtingen voor. Hongeren Middelbaar onderwijs. Met algerneene stemmen wordt benoemd de heei J. J. Vermeulen, te Utrecht. 6. Benoeming van leden der Commissie van Toezicht op het Leger onderwijs, inge volge de nieuwe verordening, regelende de samenstelling dier commissie. Arts J o r i s s e n, lid derSchool-eommissie, zeide zeer erkentelijk te wezen, dat B. en VV. bij hun aanbeveling grootendeels het advies der Commissie hebben gevolgd, doch er over verwonderd te zijn, dat /ij bij punt b in stede van ds. Moiners, die ook vroeger reeds werd aanbevolen, iemand hebben aanbevolen op wiens bekwaamheden spr. volstrekt niets wil afdingen, doch die eerst sedert zeer kort hier woont en nagenoeg nog geheel onbe kend is. Spr. wilde ook geenszins discussie lokken, doch alleen vragen waarom, nu töch door B. eu W. is afgeweken van het advies van de Commissie, niet een hier meer be kend stadgenoot is aanbevolen. De Voorzitter antwoordde, dat het slechts een aanbeveling is en de Raad dus volle vrijheid van keuze heeft en dat een vertrouwelijke correspondentie, welke niet voor openbaarmaking vatbaar is, tot deze aanbeveling heelt geleid. De Raad ging hierop tot stemming over en vulde de Commissie aan met de heeren mr. P. J. F. van Voorst Vader, G. Drenth en Vermolen en de dames M. Hagedoorn Schutte en J. M. Veder. De Voorzitter merkte op, dat Wet houder Celosse, die zoo vele jaren haar Voor zitter was, door de reorganisatie der Com missie zal défungeeren en bracht hem dank voor het vele, ook in deze betrekking, in het belang der Gemeente gedaan. (Applaus.) Wethouder Celosse dankte voor de vriendelijke woorden, zeide steeds met ge noegen de vergaderingen der School-com- missie te hebben bijgewoond en hoopte, naar de mate zijner krachten ook in den vervolge het belang der Gemeente voor te staan. (Applaus). 7. Benoeming van twee leden der Com missie, bedoeld bij art. 166 der Gemeentewet, wegens periodieke aftreding van de heeren M. L. Celosse. en mr. P. J. F. van Voorst Vader. Beide uftredetiden weiden herbenoemd tot lid vau de Commissie voor de strafverorde ningen. 8. Benoeming van personeel der Burger Avondschool in verband met reorganisatie dier inrichting. Benoemd werden: tot vast leeraar in Lijn teekenen dc heer P. Doorntot Directeur de heer P. Doorn; en tot tijdelijke leeraren in Handteekenen de heer H. J. Mooijen, in Lynteekenen de heer C. van Ouwerkerk, in Wis-, Natuur- en Werktuigkunde de heer C. J. F. Prins, en in Nederlandsoh de heer A. Veen. Tot vast leeraar in Handteekenen is 14 Juli benoemd de heer P. K. J. van Weuzel Errens. Daar niemand meer iets te zeggen of te vragen had, werd hierop de vergadering ge sloten. Ken brievenbus zal worden geplaatst aan de brug bij de Hendrik van Vianden-straat. De temperatuur van het water in de Bad en Zweminrichting was gister- en hedenoch tend te 7 uur 54° F. De betruuwbaarheidsril der automobielen, die werden vergezeld door enkele motor rijwielen, lokte hedenochtend heel wat toe schouwers op de straat. De borden aan den ingang der Gemeente, waarbij werd herinnerd aan het langzaam rijden, hebben, evenals de in elk voertuig aanwezige controleur, den gang al hoogst matig doen zijn. Eerst om half tien kwam de eerste auto uit Utrecht hier aan en bijna anderhalf uur later passeerde de laatste. Morgenmiddag komen ze weer door. In de gisteravond drukker dan gewoonlijk bezochte 66ste ledenvergadering der plaatse lijke afdeeling van «Toonkunst" we-i de Penningmeester, de heer W. A. v.m den Bovenkamp, onder dankbetuiging gedechar geerd van zijn beheer. Het Jaarverslag, dat weldra in druk wordt verspreid, werd goedgekeurd. De heer C. A. Heunks werd herkozen als Bestuurslidde voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen door den heer Jos. M. C. Haak, zal in een volgende vergadering geschieden, nadat het Bestuur een tweetal zal hebben gemaakt. Genoemde heer is Eerelid van de afdee ling Baaru, welke hij hielp stichten, en heeft daarna ontslag genomen als lid van de afdee ling Amersfoort, waarvan hij dus niet langer Bestuurslid kan zijn. Ook in het Hoofdbestuur moet hij vervangen worden. Hulde werd tiem gebracht wegens het zeer vele, dat hij voor de afdeeling deed. Gewezen werd op liet verlies aan dona teurs dat, door leerlijden en vertrek, de Volkszangschool" heeft geleden en de wen- schelijkheid uitgesproken, de zanglessen in de school aan de Beekstraat of de Koningstraat eens te gaan bijwonen. Door toevallige omstandigheden kan de Zangvereeniging Bruch's «Odysseus" niet in studie nernen hoogst vermoedelijk zal zij nu «Acis und Galathee" instudeeren benevens Psalm 95. Een unicum in den lande vormt de Muziek school doordien zij gelegenheid geeft, Ita- liaansch te leeren. Een advertentie in dit nummer geeft hier omtrent meer bijzonderheden. Het stedelijk kegelconcours, dat in de Sociëteit «Vereeniging" Zaterdagavond aan ving en iederen avond wordt voortgezet, vindt gboten bijval. Al bijna 600 van de 3000 kaarten zijn vergooid en nu dc kostbare en smaakvolle prijzen in het magazijn van de urma Fortmann Hehenkariip zijn 'en toon gesteld, wordt de animo met het uur grooter. I De prachtige baan, een der beste in den lande, en de zeer oordeelkundige bepalingen voor den wedstrijd spelen zelfs zeer goede kegelaars vreemde parten. Het hoogste aantal houten, dat tot dusver gegooid werd, is slechts 37. Elke kaart, die recht geeft op 5 worpen, kost een kwartje, leder kan meedingen, mits hij zich doe introduceeren door een der Bestuursleden van de Sociëteit. De «Amersfoortsche Muziekvereeniging" zal Donderdagavond half acht weer een con cert geven op den Hof. Quick II en Wilhelmina I spelen in de 3e klasse-competitie, welke is aangevraagd door de Baarnsche Football Club en toege staan door de N. V. B. Amerstoort is alweer een vereeniging rijker geworden, «Odeon", wier Statuten bewilliging erlangden bij Kon. besluit van 1 September 1903, no. 28. 1 Haar doel is bevordering der kennis van de zang-, muziek- en danskunst. Zij vergadert voorloopig in het gelijknamig gebouw aan de Krommestraat. De Minister van Oorlog beeft bepaald, dat het slot der laatste zinsnede van art. 109 der Militiewet 1901 geen toepassing meer behoort te vinden ten aanzien van den ingelijfde voor wien de kadervorming nog vóór den aan vang van den dienst voor het hip vend ge deelte is afgeloopen. De zinsnede, hiervnren aangehaald, luidt«zij die voor kadervorming zijn aangewezen, behooren steeds tot het eerst onder de wapenen blijvende of het eerst onder de wapenen komende gedeelte der lichting". De milicien, die voor kadervorming is aan gewezen, en voor wien de kadervorming als afgeloopen is te beschouwen vóórdat de dienst voor het blijvend gedeelte een aanvang heeft genomen, doordien hij buiten eigen toedoen niet tut een graad werd aangesteld of de opleiding niet tot een hoogeren graad of tot een rang door hem wordt voortgezet en de ingelijfde zich, ter beoordeeling van den korps-commandant, in den verworven graad ten volle geschikt toont, zal alsnog tot een naloting voor het blijvend gedeelte worden toegelaten. De Minister zal voorts in overweging nemen of het mogelijk is, alle lotelingen te doen deelnemen aan de loting voor het blijvend gedeelte, zonder uitsluiting vau de aange wezenen voor kadervorming. Naar verluid, zou «Ie tracternents-verbete- ring voor de officieren der landmacht voor namelijk de luitenants gelden, in dier voege, dat hun salaris om de vier jaar met f200 wordt verhoogd en dun de overgang van het eerste tractement tot, dat van den kapiteins rang meer geleidelyk wordt. Luitenant N. G. van Gemert, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd bij de Hoo gere Krijgsschool, wordt na voleindiging zijner studiën aan die inrichting op 1 November tijdelijk werkzaam gesteld bij het Departe ment van Oorlog; Door den Minister van Oorlog is nader bepaald, dat de thans bij de infanterie voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijnde miliciens van 1898, in stede van Maandag 28 September reeds Zaterdag 26 te voren in het genot van grootvei lof zullen worden gesteld en voor Rijksrekening naar hun haardsteden kunnen terugkeeren. Opperwachtmeester J. Lenstra, van het eskadron onionnansen, zal weldra den dienst met pensioen verlaten. Kapitein jhr. J. R. Rutgers van Rozenburg heelt gister het bevel over de 5e batterij Ie regiment veld-artillerie aanvaard. De veldkeien in de Varkenmarkt zullen nu spoedig verdwenen zijn en vervangen worden door Ben Ahin-keien. De levering is thuns gegund aan den heer D. J. Boks, die met 1 1795 minste inschrij ver was. Op de jongste weekmarkt is proces-verbaal opgemaakt tegen een ooJijk boertje, dat da stedelingen trachtte te bedriegen door in zijn zakken minder aardappelen te hebben dan voorgeschreven is. De Rechtbank te Utrecht eischte 6 weken, onder aftrek der preventieve hechtenis, tegen den jongen die in de Sociëteit iConcordia" geld stal uit een ofllcierskist en evenveel tegen twee zijner medereizigershet vierde lid van het quartet zal wel tot zijn acht tiende jaar naar een Verbeteringsgesticht moeten. Zondag schrikte bij «Soestdijk" een muil ezel, die voor een rijtuigje gespannen was, waarin 2 dames en een 3-jarig meisje waren ge/eten, voor een motorrijwiel, met het on gelukkig gevolg, dat het rijtuig in de vrij diepe Praamgracht viel. Door spoedig toe geschoten hulp werden allen op het droge gebracht, terwijl de motorberijder zich uit de voeten maakte. Ter bevordering eener billyke evenredig heid in het door elke Gemeente te leveren

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2