Gemengd nieuws. SecretarisL. A. Aarsse, 2e SecretarisC. Hegie, Penningmeester. Ingevolgde de Militiewet 1901 worden de miliciens aan wie uitstel van eerste oefening is verleend na afloop daarvan voor wat be treft de toepassing van verschillende bepa lingen van genoemde wet geacht te behooren tot de lichting van het jaar waarin bun eerste oefening of hun werkelijke dienst is aange vangen. De omstandigheid dat van het vorenstaande op geenerlei wijze in den verlofpas van den milicien blijkt, en dat in dien pas wordt in- gevuld de lichting waarvoor bij is ingelijfd, is oorzaak geweest van het te goeder trouw achterblijven van miliciens by een oproeping voor den werkelijken dienst van de lichting waartoe zij overeenkomstig het vorenver- melde met betrekking tot die oproeping be hooren. De Minister van Oorlog acht het daarom noodig, dat, waar zulks te pas komt, de mili cien door bijschrijving op zijn verlofpas ten deze behoorlijk onderricht zij, en heeft te dien einde een circulaire gericht aan de commandeerende officieren der korpsen, van welke circulaire ook door tusschenkomst van den Commissaris der Koningin in de pro vincie kennis is gegeven aan de Gemeente besturen. Men wil weten, dat kolonel D. Kromhout, commandant van het le regiment veld artillerie, na het hem op zijn verzoek ver leend pensioen zal optreden als Directeur van het hengstveulen-depot te Bergen-op- Zoom. Als zijn opvolger wordtgenoemd kolonel J. de Waal, thans commandant van het le regiment vesting-artillerie. Ook luitenant A. G. J. C. Wilkens, van hel le regiment veld-artillerie, wordt 1 November gedetacheerd bij de Rijschool te Amersfoort. Een flink bezochte en als gewoonlijk be langrijke vergadering, die van «Handel en Nijverheid", gisteravond gehouden. Na het ongewijzigd vaststellen der notulen deed de Voorzitter, de heer S. J. van Dui nen, rapport over het Nationaal congres voor den handeldrij venden middenstand, de vorige maand te Rotterdam gehouden. In een even aangenaam gestelde als leerrijke causerie zei te spr. ruim een uur achtereen de hoofd momenten uiteen van het congres, herinne rend aan de toespraak van den Minister van Binnenlandsche Zaken en diens waarschu wend woord «Wacht niet te zeer op en ver wacht niet te veel van wettelijke maatrege len, doch steek zelf de handen uit den mouw" en aan hetgeen de loco-Burgemeester van Rotterdam zeide over déloyale concurrentie. Ook de vroeger in dit blad reeds vermelde rapporten en conclusiën werden door spr. nagegaan waarbij vooral werd stilgestaan bij betgeen dr. Bos zeide omtrent het nut van handelsonderwijs, het eenig geneesmiddel voor den ontegenzeglijk zieken handeldrijvenden middenstand, en waarin deze aantoonde hoe dringend noodig is een betere voorbereiding voor de steeds zwaarder taak die moet worden vervuld eu de eischen die telkens hooger worden. Ten slotte herinnerde spr. dat trots de scherpe afkeuring, óok door de bekende motie van het Congres, de verbruiks-coöpe- ratie der H. IJ. S. M. toch op 1 October in werking is getreden. De Directie heeft daar door den middenstanders de handschoen toe geworpen wie zal die opnemen 1 vroeg spr. Namens de vergadering werd bem hierna dank betuigd voor het leerryk verslag. Vervolgens kwamen aan de orde mede- deelingen omtrent den Handels-cursus en die voor Kortschrift. Wat den eerste betreft, kon het bestuur mecdeelen, dat het Hoofd vao het Herha- lings-onderwijs zijn taak zeer conscientious opvat en de daaraan verbondeD handelsklasse onder goedkeuring van IJ. en W. heeft ver deeld in 3 afdeelingen, van welke twee goed zijn bezet; in de derde (jongelieden van 17 tot 22 jaar) zijn nog enkele plaatsen. Voor heu die alléén het onderricht in boekhouden weDschen te volgen, is bovendien een af- deeliog ingericht waarin op Dinsdag, Don derdag en Vrijdagavond les wordt gegeven uitsluitend in dat leervak. Herinnerd werd nog aan de conferentie van het Bestuur van «Handel en Nijverheid" met dat van het plaatselijk Departement van het »Nut" om te komen tot een volledigen Handels-cursus, gelijk die ook elders bestaat. Thans is daarvoor nog geen geld, doch men zal trachten een vereeniging in't leven te roepen tot stichting van zulk een cursus met subsidie van Rijk, Provincie en Gemeente. Ook hier moet echter eerst bet particulier initiatie! spreken. Eerlang wordt een nadere conferentie ge houden om ook deze zaak in de goede banen te brengen. Dn Gemeentelijke handelscursus zou te beschouwen zijn als een voorbereiding van den Hamlelscursus gelijk deze hier bedoeld wordt en die op zijn vroegst eerst volgend najaar zal kunnen geopend en zal bezocht worden door hen die het M. U. L. O. of de H. B. S. volgden. De cursus is Kortschrift volgens het stelsel- Groote zal hoogstwaarschijnlijk reeds in de volgende maand aanvangen. De heer E. C. J. Kuyper heeft zich belangloos beschikbaar gesteld om het onderricht in dit even mooie als practische stelsel te geven, dat in ieder geval groote tijdsbesparing heelt en den be diende onder dictee van den patroon brieven doet schrijven gelijk deze ze bedoelt en dus niet gelyk de bediende die opvat. Ingekomen warenvan hei Gemeentebe stuur een afdruk van de Kennisgeving nopens het Herhalings-onderwijs beantwoord met een schrijven vsn dankbetuiging aan B. en W. onder bijvoeging van de in ons voor laatste nummer aangehaalde circulaire der vereeniging houdende opwekking om aan dat onderwijs, meer speciaal in de handelsklasse, deel te nemen, welke circulaire óok werd gezonden aan de Kamer van Koophandel een uitnoodiging van de Nederlandsche af- deeling der Wereld-tentoonstelling iu 1904 te Saint Louis, houdende verzoek om deel neming voor notificatieeen jaarlijst van wanbetalers te Haarlem en een maandlijst van die te Zaandam ter lezing voor de leden. Ten slotte maakte de Voorzitter nog gewag van een zaak waarin het Bestuur zou dili gent is geweest, met name het behoud der Rijschool hier ter stede. Al moge officieel noch officieus bekend zijn, dat de Rijschool der artillerie te Bergen-op-Zoom wordt op geheven, zooveel is zeker, dat de kansen voor Amersfoort thans veel beter schynen te staan dan toen het Bestuur in Januari de eerste stappen deed en de Rijschool reeds voor 99°/0 hier vandaan zou gaan. In de detacheering van artillerie-officieren bij de Rijschool te Amersfoort meende spr. een zeer gunstig teeken te mogen zien. Zoo bedroevend als de oprichting der coöpe ratieve verbruiksvereenlging der H. IJ.S. M. is, zoo verblijdend is voor Amerfoort deze gaog van zaken en het hier blijven van de Rijschool is een heerlijke compensatie voor hft grievend onrecht, dat de Directie der H. IJ. S. M., die toch in hoofdzaak van den handel leeft, de middenstanders heeft aan gedaan. Eén lid gaf in overweging om, als ant woord op de uitdaging der H. IJ. S. M., door deze Maatschappij niet meer goederen te doen vervoeren dan hoog noodzakelijk is. Inderdaad hebhen reeds velen ook hier ter stede besloten geen goederen meer te verzenden door de H. IJ. S. M. en weigeren zij goederen te ontvangen die langs detdier Maatschappij zijn aangevoerd. Nogmaals zij herinnerd, dat het Stedelijk kegel-concours, in de Sociëteit» Vereeniging", onherroepelijk heden te middernacht sluit. Rond 500 kaarten moeten nog vóór 12 uur worden vergooid. Weder dienende, zal het eerste el/tal van «Quick" aanstaanden Zondag op haa;* terrein aan den Leusderweg een le klasse com petitie-wedstrijd spelen tegen ïSparta" uit Rotterdam. Denkt er om, u intijds van terreinkaarten te voorzien bij den Secretaris, den heer A. M. Harterink, Langestraat 31. Aanstaanden Zondagmiddag 2 uur bij het Hertenhuis groote wielerwedstrijden over 25 en over 1 K. M. zonder gangmaking he nevens langzaam rijden over 100 M., aan welke kan worden deelgenomen door wiel rijders uit Amersfoort en omstreken. Voor winkeljongens beneden 16 jaar wordt een wedstrijd gehouden over 5 K. M. Een en ander alsde autoriteiten en het weer het gedoogen. Aanmelding vóór morgenavond 6 uur. 't Loopt nu toch wel wal druk te Utrecht met de fransche theatertroepen. Morgen Maeterlinck en Dinsdag la grande Sarah. Als nu maar niet wordt toegepast het in dubio abstine. De geweldige Westerstorm van gisternacht heeft, voorzoover bekend, hier ter stede geen ongelukken of aanzienlijke schade veroorzaakt. Schipper Jac. van Eijken heeft er echter gisterochtend tegen half zes op de Zuiderzee ter hoogte van Vollenhoven deerlyk van gelust. Zijn met turf geladen schip is geheel ver loren de opvarenden, vader, zoon en knecht, zijn slechts met groote moeite uit den mast gered door een visschersboot, nadat een stoom boot herhaalde vergeelsche pogingen daartoe had gedaan. Het schip was verzekerd, de lading echter niet. De strenge straffen door de Justitie opge legd aan velo-kanibalen schijnen sommige bewoners van Hoevelaken nog maar altijd niet tot inkeer te brengen. Zondagavond heeft zekere Van D. ach tereenvolgens weer twee wielrijders bij »Vin- kenhoef' aangerand, van hun ry wiel getrok ken en mishandeld en toen hij daarmee nog niet genoeg heldendaden had verricht, zich gekeerd tot een dorpsgenoot die met zyn meisje huiswaarts keerde, bij welke laatste gelegenheid hy echter op zijn beurt een frisch pak slaag opliep. De Rijks veldwacht maakte van het geheele geval eeu precies verhaal op en het slot zal ook nu weer zijn een gevoelige straf. Anderen ter leering volge hier een uit treksel van een zaak, voor de Rechtbank te Utrecht behandeld. Wegens het doen van een valsche opgave aan een Agent der Rijks-Verzekeringsbank stond voor die Rechtbank terecht de 27-ja- rige smidsknecht H. R., uit Baarn. Op 16 Juli j.l. is hem een ongeluk in zijn betrek king overkomen, waarop de Rijks-Verzeke- ringbank aan haar Agent opdroeg, een on derzoek naar dat ongeval in te stellen. Zooals bekend is, wordt de vergoeding, door de Bank uit te keeren, bepaald naar het loon, dat de door een ongeval getroffene gedurende het jaar aan het ongeval vooraf gaande heeft verdiend; gevraagd hoeveel dit bedroeg, heeft beklaagd.' aan den Agent geantwoord, dat dit was 16 A 17 cent per uur, terwijl gebleken is, dat het uurloon slechts 14 cent geweest is. Beklaagde beweerde tijdens de'zittiog, dat hij zich had versproken en volstrekt niet de bedoeling had gehad, zich te bevoordeelen. Dit werd door den getuige, den Agent, evenwel niet aanneemlijk geacht. De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op dat het de eerste maal was, dat een dergelijk misdrijf voor de Rechtbank werd behandeld. Op dit misdrijf staat een maximum gevangenisstraf van 3 jaren. Wat aangaat de bewering van den be klaagde, dat hij zich heeft versproken, dit is een quaestie, welke niet is na te gaan. Spr. meende een strenge strafte moeten vragen als waarschuwend voorbeeld en eischtetwee maanden gevangenisstraf. De Agent der Rijks-Verzekeringsbank werd nog eens voor geroepen en verklaarde nogmaals niet te kunnen aannemen, dal de beklaagde zich heeft versproken. Uitdrukkelijk heeft hij hem alle bijzonderheden afgevraagd, waar mede wel een half uur heenging. Van bevoegde zijde wordt ons thans ge meld, dat de bezwaren voor het spoedig voltooien der spoorlijn Barneveld—Nijkerk nu reeds uit den weg zyn geruimd. De wissel, van welke in ons vorig bericht sprake was, is nu in het hoofdspoor der lijn Barneveld— Ede gelegd, zoodat het ballast- spoor naar den Lunterschen berg is aange sloten. Heden werd een ballasttrein-dienst tusschen de gewone diensten BarneveldEde inge voegd, zoodat nu reeds het op de aardenbaan gelegde spoor Barneveld—Nijkerk met een behoorlijke bedding kan wordeu voorzien. De Soesters, de dorpelingen althans, hebben Maandag, Dinsdag en gister weer feest ge vierd, bet feest van het oude Gaesbeecker- gilde, waarvan ieder geboren Soester lid kan worden en dan drie dagen volop vrij eten en drinken heeft. Dit dankt hij nan Jacob van Abcoude, Heer van Gaesbeek, in 1425 Stadhouder van Holland en een bekend vijand van Jacoba van Beijeren. In drift sloeg hij zyn eenigen zoon zoodanig met een slok op het hoofd, dat deze het bestierf. Hij zou daarvoor met den dood zijn ge straft, als de Soesters hem op zyn vlucht niet hadden beschermd. Daarvuor begif tigde t.ij bun gilde met landerijen en andere eigendommen, uit de opbrengst waarvan jaarlyks feest gevierd en aan hulpbehoevende gildebroeders onderstand verstrekt moet worden. Het ledental is nu echter zóo groot, dat men slechts eens om de vier jaren feest kan vieren. Dit begint met een kerkgang. Na de mis gaat men naar een herberg, waar de gilde- broeders en hun vrouwen koffie krijgen en broodjes met kaas en later een maaltijd, be staande uit soep, gebraden vleescb, grauwe erwten en zoetemelksche rjjst met boter en suiker. Ook krijgen zij volop sigaren en bonnetjes voor drank, echter nimmer sterke drank. Tot slot wordt een processie ge houden vin de herberg naar den gildboom, waar ieder een llesch wijn krijgt. Behoeftigen kunnen, in plaats van aan den maaltijd deel te nemen, een uitkeering krijgen, welke dit jaar f7 per lid bedroeg. Geduld is niet iets lijdelijks; integendeel, het is actief, het is saamgetrokken kracht. Als een Chinees een hoogen adellijken rang heeft verkregen, erft zijn zoon niet den zelf den titel, maar daalt een rang lager en zoo van geslacht tot geslacht, zoodat er eindelijk van dien adel niets meer overblijft als niet een of ander lid der familie den Staat nieuwe diensten bewijst en zoo weer tot de waar digheid zijner voorvaderen stijgt. Dit ver standig gebruik veroorzaakt een gestadigen wedijver onder den Chineeschen adelieder wil 't vaderland diensten bewjjzen, want 't is een veel grooter schande, den adel te la ten vervallen dan dien nooit bezeten te hebben. In het Hemelsche Rijk wordt dus het woord van Goethe: »Wat gij van uwe voorvaderen geërfd hebt, verwerf het om het te bezitten" letterlijk bewaarheid. In »Le monde artiste" vindt men een be rekening van het aantal noten en muziek- teokens, welke het oog van een pianospeler moet waarnemen en het aantal bewegingen, die zijn vingers hebben te doen. De uitkomst is, dat op elke minuut ongeveer 1500 teekens en 2600 bewegingen komen. Wie 't niet gelooft, rekene op een regen- achtigen achtermiddag 'tzelf maar eens na. Bij Kortrijk is overleden >de man met den baard", de gelukkige bezitter van een 3 Meter 65 c.M. langen baard. Zyn baardje was zyn broodwinning. Het eerst vertoonde hy zijn haard op de Parijsche tentoonstelling van 1900 en daarna legde Barnura beslag op hem. De man, Jules Dumont geheet en, wilde hot echter thans voor eigen rekening eens gaan beproeven, doch vóór hij zyn plan kon aanvangen, kwam hij te overlijden. Bij de ziekenfondsen waarvan de leden geregeld het meest drinken (metselaars, timmerlieden en bierbrouwers) is 't aantal ziektegevallen steeds zeer groot. Bij de verschillende Berlijnsche fondsen werden in 1900 40.8 pet. der leden ziek voor de metselaars was dit 53.1 pet. en voor de bierbrouwers 54.2 pet. Te Koningsbergen was het totaal der ziek geworden mannelijke leden 44.2 pet., voor metselaars 64.7 pet., voor timmerlieden 76.6 pet. Te Stuttgart was het totaal procent voor de mannelijke leden 50.3; voor de brouwers was dit 66.5 pCt., voor de metselaars 59.4 pCt. Te Straatsburg was het totale aantal zieke leden onder de mannen 57 pCt., bQ de metselaars en timmerlieden 70.4 pCt. en bij de bierbrouwers 78.3 pCt. Een sprekend bewijs zeker voor de ver- derlelijke werking van den alcohol op het menschelijk lichaam. De uitvinding van klokken wordt door ver scheiden volken en tijdperken opgevorderd, van de Chineozen af, twee duizend jaar vóór Christus, tot de Duitschers van acht eeuwen geleden. Een van de vroegste zinspelingen er op komt voor in een Fransch gedicht van 1305. Het eerste algemeen gebruik van klokkeu dagteekent van de 11e eeuw. Vóór de in voering ervan moest de koster 's nachts op blijven om de monniken te wekken voorde ure des gebeds. Dante gewaagt in 1300 van een klok, en Chaucer in 1388 eveneens. De dood van Ernest Legouvé, die op 97- jarigen leeftijd het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, en de hooge leeltijd, dien Paus Leo XIII bereikte, doen vragen of er voor ons allen kan bestaat, dien hoogen leeftijd te halen. Ja, men heeft de kansmaar zoo heel groot is die niet. Als men de sterfte cijfers nagaat, kan men tot eenige conclusie komen. Zoo bijvoorbeeld blijkt het, dat van een millioen menschen. op den zelfden dag geboren, er in een rond getal 312 000 zeventig jaar wordentachtig worden er 107 000 en negentig 8841. De heer Legouvé had nog 244 collega's die evenals hij 97 waren. Daarna komt or sterke vermindering. Als er 98 jaren verloopen zijn, bedraagt het agntal dat van de millioen over is 119; tot 93 brengen het 54; de 100 halen 23; zijn 101, 102 en 103 jaar voorbij, dan bedraugt het aantal nog in leven zijnden respectievelijk 9, 3 en 1. Dit zijn alles heele getallen, waarbij de breuken zijn weggelatenmaar als we nog hooger Ïaan, moeten wij er rekening mêe houden, 'ot 104jarigen leeftyd brengen het van een millioen individuen slechts 0.3, tot den 105 jarigen 0.1 en bij het cyfer 106 geven de sterftetafels van levensverzekeringen het cijfer 0.0. Niemand meer. En dus is weer een mil lioen individuen verdwenen, heeft zich ge voegd bij de ettelijke milliarden menschen, die al vóór hen op ons planeetje leefden, mil liarden, eveneens verdwenen, verzwolgen door de aarde, groote mepscheneetster als zij is. RECLAMES 15 regels fl.25; elke regel meer f0.25. De Talisman van den Keizer. Kent gjj de Talisman van den Kei ter? Het is een ring die bij voortdurend aan de pink van de lin kerhand draagt en volgens het geloof, bem tegen elk persoonlijk ongeluk besohermt. Eene belangrijke anecdote ia aan dexe ring verbonden. Meu vertelt dat op een avond een pad in de kamer der vrouw van den Keiter Jan van Brandenburg sprong en plaatste op baar bod een steentje. Het dier verdween maar de Bteen bleef en is sedert dien tijd steeds op torgvuldige wijte door de Hobentollerns bewnard Seworden. De vader van Frederik den Groote deed e steen in een ring retten, die steeds door de chef van de familie gedrageu is geworden. De Talisman nen als men goed nadenkt hebben geen andere deugd dau die men hen toeschrijft en de dag breekt ongelukkigerwijte aan waarop de onmacht van don beschermer door de gebeurtenissen is aangetoond. Hoe wilt gij dat een steentje U beschermt, by voor- beelt van de typhuskoorts Men rou logisch gere deneerd slechts aan een geneesmiddel eene bescher mende macht kunnen toekennen. Er bestaan ge neesmiddelen die, door de verscheidenheid der siek- ten die xy genezen, door hunne onbetwistbare ge neeskracht, door de families als ware Talismannen beschouwd worden. Het is overbodig aan te toonen dat zioh op den eersten rang dezer geneesmiddelen de Pink Pillen bevinden. Het lezen der talruke attesten die iederen dag in de dagbladen gepubli ceerd worden beeft U van dit feit reeds lang over tuigd. Daar overvloed van goed niet Bcbaadt voegen wij nog op de lijst der genezingen door do FTuk

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2