Donderdag 15 October 1903. No. 5411. 53e Jaargang. AMEESFOOHTSCQE DOUEANT. UITGAVE: FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.15. Advertentiën 1G regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vaD buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRAGHT 9- Telephoon 19. Ve/gaderlng Ambachtsschool. Ter gisteravond ditmaal in „Ainicitia'* gehou den Buitengewone algemeene vergadering, de gewone vergaderzaal in „De Arend" was bezet, waren met het Bestuur 132 leden tegenwoordig, Om 8.20 verklaarde de Onder-voorzitter, de heer Matthijsen, die de vergadering leidde, deze voor geopend en deed hij de notulen der ge wone Algemeene vergadering van 29 September voorlezen hetgeen met de vaststelling ervan ruim 10 minuten :n beslag nam. De heer B u y s verzocht een kleine wijziging daarin aan te brengen. Niet volkomen nauw keurig is aangegeven waarom de Begrooting voor 1904 is goedgekeurd ondanks het feitelijk te-kort van f500. De posten zijn alle hoogst nauwkeurig overwogen en laten geen speling toe en er is geen sprake van, dat ondanks het te kort van f500 dit wel zal worden uitgezuinigd. Dit mag men niet denken. Het boekjaar 1903 zal vermoedelijk sluiten met een batig saldo vun f500, doen dit uitsluitend als gevolg van de buitengewone gift van f500 van de Balije van Utrecht der Ridderlijke Duitsche Orde. Het tekort is vooral ontstaan door de zeer laat inge komen weigering van het aan de Provincie Gel derland aangevraagd subsidie. Door die buiten gewone bijdrage klopt thans de Begrooting ook door het dal en van het ledental zal men echter in den vervolge een hooger Rijks-BubBidie moeten vragen. Het beheer is in ieder opzicht hoogst zuinigzelfs worden werkstukken van het eene leerjaar uit elkaar genomen opdat het volgende leerjaar die weder kunne samenstellen. Spr. deelt dit alles mede opdat niet de ge dachte kunne gewekt, dat men de Begrooting f500 te hoog heeft gemaakt en er nu door uit zuinigen wel gekomen wordt. De wijziging wordt aangebracht. De heer Hagedoorn meent, dat niet zoo precies is weergegeven wat hij zeide. Spr. vroeg in de vorige vergadering hoeveel leden er wa ren en toen hij dat aantal (185) vernam en dit vergeleek met de aanwezige 74, gaf hij in over weging, de vergadering te verdagen opdat ook de niet-aanwezigen zouden kunnen stemmen. Dit was spr. bedoeling. De notulen worden ook in dezer voege veran derd. De Voorzitter zegt, dat nu aan de orde is de verkiezing van een Bestuurslid. Spr. wil vooraf met een enkel woord herinneren waarom deze Buitengewone vergadering is bijeengeroepen en dat dit geschiedde ingevolge het voorstel van prof. Kenninck, die bij zijn voorstel den wensch te kennen gaf, dat de quaestie tusschen den Voorzitter en den Secretaris inmiddels in den boezem van het Bestuur zou worden beslecht. Het Bestuur heeft getracht, zulks te doen, doch dc zaak staat nog juist als den vorigen keer. Prof. Kenninck is zoo vrij, het eerst het woord te nemen omdat hij vrijwel de schuld draagt van deze vergadering, ofschoon hij er niet de aanleiding toe is. Spr. wenscht te redres- seeren wat hij en velen met hem de vorige maal hebben over 't hoofd gezien, nJ. dat de verga dering geen recht heeft om een Voorzitter, een Secreu ris of een Thesaurier te kiezen, doch al leen een Bestuurslid heeft te kiezen. Het Bestuur verdeelt de functiën. Voilé tout. In art. 10 der Statuten staat, dat het Bestuur de functiën verdeelt en dat over de verschillende ambten in het Bestuur in den boezem des Bestuurs wordt beslist. llceft het Bestuur zich reeds de vraag gesteld „Als wij moeten kiezen tusschen Voorzitter en Secretaris, wat dan?" Spr. hoopt, dat men tot een goede oplossing gerake. De vereeniging is opgericht door eenige kloeke mannen in het belang ynn de minderbedeelden en spr. bezweert de boeren «11e poraoonlij1» WMKto op «ij te «etten en nlrtloitend te letten op het belong der school. Men zal gaan denken ftan bijbe doelingen en de kinderen terugnemen van de school. Spr. meent, dat de Secretaris een der eerstn ftredenden wastoen hij volgens den rooster aftrad, werd hij als Bestuurslid herkozen en het Bestuur vertrouwde hem als zeer geschikt Secretaris het secretariaat weder toe. Spr. hoopt, dat het der vergadering moge gelukken, thans een Bestuurslid te kiezen het Bestuur zal uitmaken welke functie dat lid zal vervullen. Het zou spr. intusschen leed doen, ja, het zou een schande zijn. als een der eersten die het denkbeeld der school opvatte en er heel zijn ziel aan gaf, uit het Bestuur zou treden en spr. geeft dus in overweging den heer Buys niet te laten vallen. De Voorzitter merkt op, herhaaldelijk gezegd te hebben dat aan de orde is de ver kiezing van een Bestuurslid en niet de verkiezing van een Voorzitter. Het Bestuur zal volgens art. 10 tegen 1 Januari de fuuctiën verdeelen. Den heer Hagedoorn is het absoluut on bekend of sedert de vorige vergadering nieuwe leden zijn toegetreden. Zoo ja, dan zou spr. willen vragen of in deze expresselijk belegde vergadering die nieuwe leden stemrecht hebben, of zij mee kunnen en mogen helpen uitmaken een zaak die strikt genomen is opgeschort. De Voorzitter antwoordt, dat er inderdaad verscheidene nieuwe leden zijn bijgekomen, doch dat dezen de zelfde rechten hebber als de oude leden. De heer Hagedoorn herinnert, uitdrukke lijk zijn voorstel te hebben gedaan om ook de in de vorige vergadering afwezige leden in staat te stellen hun stem uit te brengen. De Voorzitter zegt dat art. 5 bepaalt,dat men lid wordt door zich op te geven bij een der Bestuursleden. Dat is geschied en de nieuwe leden hebben alle rechten. De heer Thiel zegt, dat we vanavond bij elkaar zijn om de belangen der school te behar tigen en dat dit 't best kan geschieden door hen die zonder bijoogmerk lid zijn geworden. In de vorige vergadering werd gezegd, dat het leden tal daaldenu is het opeens toegenomen. Met hoeveel? Als het Reglement niet verbiedt te Btemmen, dan is er een hooger Reglement dat zulks verbiedt, het Reglement van fatsoen. Als in een vereeniging zekere quaestie aan de orde is, doet men een beroep op het fatsoen der nieuwe leden, dat zij zich onthouden van inmenging in een qua'eBtie die zij niet ten volle kennen zonder alle notulen te hebben gehzen. Spr. zou wen- schen, dat aan alle nieuwe leden éen voor éen werd 'verzocht, zich thans huiten stemming te houden- (Gelach). De Voorzitter zegt, geen termen te kennen om aan sommige leden het hun toekomend recht te ontnemen. Spr. wil zich voorstellen, dat velen op 't punt stonden lid te worden doch door zekeren sleur vergaten zich aan te melden, maar nu, na de vorige vergadering, om het belang der school zich opgaven. De heer D e e n i k wil aan den heer Hagedoorn, maar vooral aan den heer Thiel vragen of de leden van 29 September meer recht van stemmen hebben gehad dan de leden van 1 Februari. De heer F. M. van Veen voelt zeer veel voor hetgeen de beer Hagedoorn zeide. Het is hier een buitengewone vergadering, expres be legd voor de oude leden die 29 September niet tegenwoordig waren. Ook spr. meent, dat de nieuwe leden uit een oogpunt van fatsoen zich van stemming moeten onthouden. Spr. meent ook, dat in het Reglement de bedoeling ligt opgesloten, medestemmen te verbieden. Art. 6 zegt men „wordt" lid en niet men „is" lid. (Gelach.) Spr. betaalde zijn contributie in Februari en weet nu wel, dat wie later lid wordt, ook later betaalt, maar hebben al deze menschen óok betaald? Als zij na deze vergadering eens weigeren te betalen en dan volgens het Reglement worden geroyeerd, wat dan? (Rumoer.) Spr. herinnert zich een andere vereeniging waarin den nieuwen leden wel degelijk afzonderlijk werd verlof gegeven te stemmen. Art. 11 zegt, dat de Algemeene vergadering in September moet worden gehouden; welnu de vorige Algemeene vergadering is 29 September gehouden en die vergadering werd door den loop der discussiën tot nu uitgesteld, ver daagd, en spr. meent ook uit dien hoofde dat de nieuwe ieden in deze vervolg-vergadering niet mogen meestemmen. Als m<*het niet eens '8> zal spr. een motie indienen. De Penningmeester stelt den heer Van Veen gerust door de mededeling, dat alle nieuwe leden reeds hun contributie hehben betaald. De Voorzitter merkt op, dat inderdaad het Reglement zegt „wordt" lid, doch nergens wan neer men lid „is". Spr. moet bezwaar er tegen blijven maken, dat de nieuwe leden niet zouden meestemmen; zij hebben de volle rechten en deze kan men alléén verkorten op gronden, in het Reglement omschreven en deze zijn er niet. Het Bestuur mag dezen heeren hun stem recht niet ontnemen. De heer Thiel vraagt hoeveel nieuwe leden er zijn. De verblijdende plotselinge belangstel ling is gewichtig genoeg om te mogen vernemen hoeveel nieuwe leden zijn bijgekomen. De Voorzitter zegt: 34. (Applaus.) De heer Van Veen zegt, dat de ledenlijst voorkomt in bet verslag van het vorige jaar en verzoekt thans ook de namen der nieuwe leden te mogen vernemen. De heer D e W i 1 d e vraagt den heer Thiel waar voor al dat gevraag en al dat gedoe noodig isSpr. vraagt of de heer Van Veen er op tegen is, aat de vereeniging nieuwe leden won. Geef daar eens antwoord op, vraagt spr. De heer Thiel zegt, dat we hier zijn om het belang der school te bevorderen, puur het be lang der school, en dus geen bijbedoelingen mo gen hebben. Spr. stelt de adviezen van iemand, die de heele wording der school heeft meegemaakt en alle financieele moeilijkheden wist te overkomen verre boven die der overige Bestuursleden, al zijn zij nóg zoo verdienstelijk. Spr. durft zeggen, dat de groote meerderheid der nieuwe leden de ge schiedenis der school niet kent en juist daardoor niet zoo doordrongen is van de verdiensten des heeren Buys. De heer Jorissen dankt prof. Kenninck voor diens uiteenzetting en herinnert in welke juiste bewoordingen deze er op wees, dat we hier bijeen zijn om het belang der school en niet om te rechten in persoonlijke quaestiën. De heer Thiel, vervolgt spr,, wees on eon hooger Reglement, het Reglement van fatsoen. Welnu, spr. vindt het zeer vreemd, dat juist de heer Thiel sprak van dat hooger Reglement. De heer Thiel neme dit spr. niet kwalijk. De heer Thiel heeft juist in de vorige vergadering het fatsoen te grabbelen gegooid en De Voorzitter verzoekt den heer Jorissen, niet op deze wijze door te gaan. De heer Jorissen vervolgt, niet de bedoeling te hehben gehad te beleedigen. Als spr. een te scherp woord heeft gebezigd, dan trekt hij dat aanstonds in. Maar waar de heer Thiel insinueert, dat er thans bijbedoelingen zouden zijn, daar mag spr. niet verzwijgen te herinneren, dat voor de vorige vergadering een extra-biljet werd ge zonden aan een bepaalde groep, een biljet, waar van de heer Thiel het bestaan niet ontkennen kan. Waarom is dat toen aan enkelen gezonden Was er toen óok geen bijbedoeling? En zouden de nieuwe leden niet op de hoogte zijn en eerst alle notulen moeten lezen Men mag hun rechten niet verkorten, rechten hun in de Statuten verleend. onaangename stemming, omdat hjj er niet van houdt, in 't openbaar te worden opgekamd, al erkent hij de goede bedoeling. We moeten er doordrongen van zijn dat het hier uitsluitend geldt het belang der school en spr. zou niet gaarne willen dat zijn houding, zijn handelingen aanleiding gaven tot eenig na deel voor de school. Met alle kracht die in hem is, wil spr. verhoeden dat door hem afge broken wordt, hetgeen hij opbouwde. Het heeft spr. getroffen, dat in de vorige ver gadering er 20 leden waren, die hem niet lan- fer geschikt vonden voor het lidmaatschap van et Bestuur. Spr. heett veel verdiend, maar dit heeft hem toch zeer gegriefd. En thans acht spr. het mogelijk dat een nóg grooter meerder heid zich tegen hem zal verklaren. Ook wil spr. niet later het verwijt hooren dat hij de honderd en zooveel leden hedenavond voor gek heeft laten hier komen. Spr. stelde zich niet langer beschikbaar op grond van voor hem overwegende redenen en aan deze is inmiddels niets veranderd. Het moet hier niet zijn de vraag van verlies of winst; de school staat werkelijk zóo vast op pooten, dnt het waarlijk geen kwaad kan, dat spr. uit het Bestuur treedt, 't Is ook goed, dat er eens nieuw bloed in het Bestuur komt; 'tis verkeerd, dat men eerst door overlijden of ver trek zou défungeeren. Inderdaad heeft het Bestuur vergeten, dat in den heer Van den Brink een vertegenwoordiger der arbeiders aftrad; hij vormde den band met een machtige vereeniging en telkens vroeg het Bestuur zijn meening en die van „Patrimonium", waarin hij de school beter bekend maakte. Door dit te vergeten, beging het Bestuur een fout, welke alléén te verontschuldigen is door dien de heer Van den Brink, óok om zijn hoo- gen leeftijd, in 't laatste jaar zoo weinig ter ver gadering kwam en de heer C. Prins zich juist in dien tijd zóo zeer verdienstelijk heeft gemaakt vóór en bij de verbouwing. Hierdoor leerde het Bestuur hem waardeeren uls de rechte man voor de vereeniging en werd „Patrimonium" geheel onwillekeurig uit het oog verloren. De heer J. R. van 'tHof verwondert het te I Spr. verzocht, niet te wachten met het herstel 1. .-.1 n c.w *aa rlrnpfirnpatiir frpatpmd „«ia «Iovp fAiil rlnnh Hif nn «inrlpliilr t.p flnfln hooren,"dat enkele spr. zoo droefgeestig gestemd schijnen dat er zooveel leden toetraden. Men moest dankbaar zijn dat men 34 rijksdaalders meer aan contributie ontving. De Voorzitter meent, dat het niet noodig is, de zaak der nieuwe leden nog verder te be handelen. De Statuten geven stemrecht. De heer Pols R ij c k e n wil een enkele vraag doen. Als de heer Buys eens niet aanneemt en van deze fout, doch dit nu dadelijk te doen. Van 9.35 iot 9.50 wordt nu gestemd. De Voorzitter zegt dat de uitslag is: Buys 70, Noorman 52, Van den Donker 3, Jorissen 2, Klink, Van Raalte en Pels Rijcken ieder 1, blanco 2 stemmen, zoodat gekozen is de heer Buys. (Applaus.) Den heer Buys spijt het, weer een lastpost te moeten wezen. Spr. heeft nu zonneklaar g« zien, bloed in aoen. ais uu i1cci iuuchii het Bestuur dus de onderwijs-specialiteit mist, I dut een zeer groote minderheid voelt het zich dan krachtig genoeg? I)e Voorzitter antwoordt, dat het Bestuur deze zank reeds overwogen heeft omdat de heer Buys nu reeds als Voorzitter bedankt heeft. De heer Van Veen herhaalt, dat we moeten handelen in het belang der school en alléén in haar belang en niet mogen rekening houden met persoonlijke sympathieën en antipathieën. Het onderwijs moet goed blijven, het beheerder geldmiddelen richtig, de sympathie voor de school moet worden hoog gehouden en versterkt en dit alles in verband met de hooge subsidien van Rijk, Provincie en Gemeente, zooveel hooger dan de contributiën. We moeten behouden een deskundig en krachtig Bestuur, sanmgesteld uit zooveel mogelijk alle klassen der maatschappij Spr. acht den heer Buys onmisbaar in het Bestuur. Hij is eigenlijk de eenige deskundige, de eenige onderwijsman. Dit is erkend door vriend en vijand. Zijn voortvarendheid en zijn organiseerd talent zijn o.n- geprezen door den Eere-voorzitter, mr. F. D. graaf Schimmelpen- ninck, en door den Minister van Binnenlandsche Zaken en wel hij de opening der school. De vorige vergadering heeft ook op anderen gpstemd en spr. hoorde mompelen dat dit ge schied is omdat de heer Van den Brink een der werkliedenvereenigingen vertegenwoordigde. Wel nu, laat ons thans eenparig stemmen op den heer Buys en bij de eerstvolgende vacature weer een vertegenwoordiger der «arbeiders kiezen. Dat kan zeer spoedig geschieden, daar de heer Mat thijsen volgend jaar vertrekt. De heer Kroes zegt namens het geheelc Be stuur dat dit zich de beleediginp, door den heer Van Veen uitgesproken, niet laat aanleunen en zich daartegen met alle kracht verzet. De heer Oosterveen vraagt of de heer Buys de herbenoeming als Bestuurslid zal aan nemen. Spr. acht het van groot belang, dit vóór de stemming te weten. De heer Buys wil op deze pertinente vraag het antwoord niet ontwijken, doch kon niet met volledige zekerheid zich verklaren. Spr. is in het Bestuur wenscht en weigert uit dien hoofde herkiezing aun te nemen. De Voorzitter zegt, dat dus een nieuw® stemming noodig is. De heer Thiel meent., dat het nu toch te mal wordt. De vergadering heeft nu reeds drie malen den heer Buys herkozen en daarmee ge toond, dat zij hem tot eiken prijs wil behouden. Spr. vraagt hoe dikwijls het Br stuur dit haast oneerbiedig spelletje nog wil laten herbalen, hoe veel malen het nog denkt te laten stemmen. De Voorzitter zegt, dat het Bestuur na ernstig beraad beeft besloten, thans nog éénmaal te doen stemmen. De heer Van Veen geeft in overweging, den eenigen onderwijs-raan in het Bestuur te behou den door zoo unanien mogeljjk de heer Buys te herkiezen. (Applaus.) De heer Van 'tHof geeft in overweging, het den heer Buys vooral niet moeilijk te maken nu hij reeds drie malen beslist bedankte. Zóo schieten wil niet op. Van 9.55 tot 10.12 wordt nu de tweede stem ming eehouden. D» Voorzitter zegt, dat de uitslag ia: Buys 70. Noorman 57. Van den Donker 1. blanco 4, zoo dot de heer Boys gekozen ia. Neemt de heer Buys De heer Van Veen meent, dat de Voorzitter die vraag niet mag stellen. De tiealisaing ia nu aan de vergadering óok in verhand inet 34 nieuwe leden, die wellicht biiredenen hebben om niet op den heer Buys te stemmen. De Voorzitter, dit wetend, mag volgens epr. niet vragen of de beer Buys al dan niet aanneemt, doch allëen zeggende heer Buys ia her kozen, en hel Bestuur moet nu overwegen of er maatregelen zijn te nemen opdat de heer Bnya knnne aannemen. Hij moet een Beatuura-ver gadering beleggen. De Voorzitter zegt, dat het Bestuur z\jn ge dragslijn vooraf heeft overwogenwelke die ia, zal spr. nader meedeelen. Thans stelt spr. de iraagaan den heer Bnya. De hper Van Veen is daar togen. De Voorzitter zrgt. dat bjj wil vragen of de heer Boys de herbenoeming aanneemt, dan wel of hjj baar in heiend wentebt te bouden.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1