Bijvoegsel behoorende bij de Amersfoortsehe Courant uitgave firma A. H. van CLEEFF, van Zaterdag 24: October 1903. De beer Sinnige acht het algemeen verbod, gelijk dat in Duitschland is uitge vaardigd, een te radicaal middel, doch zou wenschen, dat men den vrijen verkoop van sacharine stuitte. Spr. herinnert, dat vooral jam-fabrieken verbazend met sacharine knoeien, waardoor weer ie voedingswaarde der jams oneindig minder wordt. De Voorzitter vereenigt zich niet het aangevoerde dat sacharine-sporen uiterst moeilijk te constateeren zijn. Het verbod zal weinig haten en men zal het eenvoudig uit de apotheek halen. Spr. meent, dat men suiker minder als voe- dings- dan als genotmiddel moet beschouwen. Dat het meerendeel der jam-fabrieken zoo veel sacharine gebruikt, zou spr. niet durven beamen. Suikerballen zonder suiker, kan spr. zich niet denken en biscuits die alléén be staan uit meel en sacharine, moeten nogal ongenietbaar zijn. Spr. meent, dat het mis bruik niet zóo groot is als de Kamer te Zutphen wel wil doen voorkomen. Hierop neemt de Kamer het adres aan voor kennisgeving. Aan de orde komt nu een missive van de Kamer te Dordrecht in dato 29 September, houdende een verzoek om adhaesie aan de Ministers van Justitie en van Rinnenlandsche zaken omtrent Rijks-keuring der levens middelen. De Voorzitter herinnert, dat deze zeer gewichtige zaak óok besproken is op het jongste Congres van den handeldrijvenden middenstand en dat telken dage nieuwe ver- valschingen worden aan het licht gebracht. De heer S i n n i g e memoreert dat het adres vraagt om een Rijkswet die ver- valschingen strafbaar stelt en om tegen ma tige vergoeding gelegenheid te geven om van Rijkswege voedingsmiddelen te doen on derzoeken. Het strafbaar stellen van vervalschingen regardeert naar spr. meening meer den koo- per dan den verkooper. Als laatstgenoemde de waar vervalscht, biedt hij haar in den regel tegen geringen prijs aan; de kooper moet dan maar niet op dat koopje ingaan. Iets anders is 'tals de verkooper iets le vert dat hij reeds vervalscht ontvangen heeft. Dan is 't moeilijk te onderzoeken en tevens zeer kostbaar. Als bijv. een particulier kunst meststoffen laat onderzoeken, dan moet hij daarvoor f 1 50 betalenals spr., als agent" die zelfde kunstmest laat onderzoeken in het zeilde proef-station, dan moet hij f 4 betalen. Deze misstand moet uit hebben en spr. wil dan ook gaarne steunen het verzoek om goedkoope controle. De Voorzitter meent, dat het na het gehoorde beter ware, niet alleen het adres te steunen, doch het onderzoek uit te breiden en daarom de zaak commissoriaal te maken opdat deze Kamer desnoods een zelfstandig adres richte tot de betrokken Ministers. Op spr. voorstel worden nu de heeren Sinnige en H. van Haselen in de commissie benoemd en wordt besloten, dat de Kamer deze zaak in een volgende vergadering weder zal behandelen. Ingekomen was nog van het Gemeente bestuur de Kennisgeving omtrent het Her- halingsonderwijs. De Voorzitter herinnert, dat daaraan verbonden is een klasse voor jongelieden, die in winkel, kantoor of administratie hun toekomst zoeken, terwijl de gereorganiseerde Burger Avondschool meer 's ingericht voor theoretisch onderwijs der aanstaande am bachtslieden. In verband hiermede deed spr. de missive voorlezen van de vereeniging «Handel en Nijverheid"' houdende dank voor den steun der Kamer in zake het Agentschap der Ne- derlandsche Bank en ten geleide van het bekende rondschrijven der vereeniging over het Herhalingsonderwys en een eventueelen handels-cursus, waarvoor de vereeniging te zijner tijd den moreelen steun der Kamer hoopt in te roepen. Onder dankzegging voor deze medeelingen werden doze aangenomen voor kennisgeving Bij de rondvraag wees de heer Sinnige op het volslagen gemis van een driokkraan en een retirade op het terrein der groote losplaats bij het vereenigd spoorweg-station. Van 's och tends 8 uur tot donker arbeiden daar sjouwers en voerlieden, die nu wel ge noodzaakt zijn, de omwonenden lastig te valleu om een teug waters. Spr. zou wenschen, dat de Kamer de Hol- landsche IJzeren Spoorweg Maatschappij wees op dien onhoudbaren toestand, waarin met zeer geringe kosten kan worden voorzien, omdat men slechts een spruitje met kraantje op de leiding heeft te plaatsen. Spr. begrijpt, dat ook dit vergeten is bij tie inrichting van het terrein en vertrouwt, dat de welwillende opmerking der Kamer ook welwillend zal worden opgevolgd. De Voorzitter heeft niets tegen het aanbrengen aldaar van een drinkkraan, doch wat een urinoir betreft, meent spr. uit de ontwerp-Begrooiing der Gemeente te weten, dat de Gemeente er in de nabyheid een zal maken. De heer Sinnige meent dat niet op Gemeentegrond, doch juist op het los-terrein niet alleen een urinoir, doch een complete retirade dient gemaakt. Als de Maatschappij dat weigert, kan men zich altijd nog tot de Gemeente wenden, doch de stations-chef, die moeilijk uit zichzelven het voorstel kon doen, heeft spr. reeds te kennen gegeven, dat der gelijk verzoek wel een gunstig onthaal zou vinden. Nadat de Kamer met algemeene stemmen had besloten, het verzoek tot de H. IJ.S. M. te richten, werd de vergadering gesloten. Het eereteeken tot belooning van eervollen, langdurigen, werkelijken dienst bij de schut terij is o. a. toegekenii aan sergeant-majoor G. Muijs en sergeant-majoor-vaandeldrager G. J. Roode, van «le dd. schutterij te Amers foort. Gelijk bekend, is, op initiatief van een jong stadgenoot, thans student aan de Polytechnische School te Delft, door studenten aan die inrichting een weldadigheids-soiree gegeven ten bate van den bekenden Ueber- brettl-mao Oscar von Fielitz, die, als slacht offer der concurrentie, om een vrij gezocht geval van Majesteits-beleedigiug met negen maanden vestingstraf werd gestraft. In een der vertooningen zeide hij: Der Kaiser is ein Quatsehkopf. Wees toch voor zichtig, waarschuwde een der medespolenden. Voorzichtig? Waarvoor? klonk het terug; ik blyt beweren dat de Keizer een praatjes maker is. Een pseudo-agent komt ten tooneele en wil Von Fielitz arresteeren, die dAn zegt Ik hebt 't over den Keizer van Pompei. Voor familiezaken in Duitschland terug gekeerd, is de arme kerel inderdaad ge arresteerd en evengoed eingesperrt als eer gister de 14-jarige knaap, die zich op straat heeft vertoond met een valschen Es ist erreicht-knevel. Die jongen kreeg een maand Om kort t.e gaan de Deltsche studenten, begaan met het lot van Von Fielitz' gezin, gaven hun avond en als netto-provenu daar van kon heden var. hier aan mevrouw Von Fielitz bijna 350 Mark worden overgemaakt. De behandeling der zaak van den heer Kraan, die in verband met het spoorweg ongeval te Rarneveld ontslagen werd als op zichter bij de II. 1.1. S. M., zal binnenkort voor liet scheidsgerecht dier Maatschappij aanvangen. In een adres aan de Maatschappij hebben ruim honderd personen van distinctie ver zocht, den heer Kraan, die door zijn voor beeldig gedrag en humaniteit steeds uitblonk, in zijn betrekking te handhaven. De «Nieuwe Courant" weet met zekerheid

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5