Dinsdag 27 JEBS October 1903. No-5416- ,|«7# 53e Jaargang. Stadsnieuws. iHERSFOOETSGHE COUEAIT. UITGAVE: Verschijnt Dinsdag-, Donderdagen Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l. franco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, BUREAU FIRMA A- H- VAN CLEEFF offic'eele" en °«teigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25; elke regel meei f 0.2o. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening KORTE GR ACHT te AMERSFOORT. gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vaD buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Telephoon 19. De Langestraat, onze winkelstraat bij uitne- menbeid, is weder twee heel mooie magazijnen rijker geworden. Het typische winkeltje van wijlen den heer Bosch, eenmaal de wellust van beginnende mokers en het adres waar men een onder deel van de eene of andere voorwereldlijke pijp kon bijkoopen, is omgezet in een keurig, modern magazijn van kristal, glas en porse- leinwaren, waaraan hier zóo groote behoefte bestand. Niet minder verfraaid is de winkel van den heer Oosterveen, die door zijn rijke en keurige étalage vooral Zaterdagavond de aandacht trok. Twee magazijnen, die ook een grootere stad dan Amersfoort eer zouden aandoen. Heden vóór veertig jaar genoot Amersfoort de eer van het bezoek van een »heer in vreemde kleederdracht", die bleek een Poolsch officier te zijn, die vrijwilligers trachtte te werven voor het leger der insurgenten in Polen. Volgens zijn zeggen, was hij elders, vooral te Zutphen en te Groningen, goed geslaagd. Of dit ook het geval was te Amersfoort, vinden we niet vermeld. De majoors J. W. van Bisselick en P. G. Weuringh, van het 5e regiment infanterie, zullen van commando verwisselen zoodra laatstgenoemde bij het korps zal zijn aange komen. De oud-Minister Seijffurdt schrijft in «Allen Weerbaar", dat de opmerking van een af- deelingslid te Zwolle inderdaad alleszins juist is, dat een milicien, in hei bezit van het diploma voor militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid (art. 104 der Mi- litiewet) rechtens aangewezen kan worden voor volledige eerste oefening (8'/2 maand). üp 'toogenblik, zegt hij, zijn er bij de infanterie (wellicht ook bij de vesting-artil lerie en de genietroepen) vier soorten miliciens in dieast, namelijk: Ie. miliciens zonder diploma, met 8V2 maand eerste oefening; 2e. miliciens met diploma, met 81/2 maand eerste oefening 3e. miliciens met diploma, met 4 maanden eerste oefening 4e. miliciens zonder diploma, met 4 maan den eerste oefening. Volgens de wet wordt namelijk het aantal viermannders in evenredigheid van het aantal ingeschrevene dienstplichtigen over de Ge meenten verdeeld. Zijn er dus in een Ge meente meer gediplomeerden, die in de loting vielen, dan plaatsen voor viermaanders, dan gaan zij, die te veel zijn en de hoogste num mers hebben getrokken, naar de categorie der 8V2 maanders. Omgekeerd, is in een Gemeente het aantal gediplomeerden dat in de loting viel, kleiner dan 'tcontingent vier- rnaanders, dan worden niet-gediplomeerden tbch bij de viermaanders ingedeeld om het aan de Gemeente toekomende getal vol te maken. De wet neemt blijkbaar aan, dat »lj2 maand eerste oefentijd voldoende is voor hen, die niet vooraf geoefend waren, en 4 maanden voor hen die zóo goed vooraf geoeiend zijn, dat zij het diploma verkregen. Met andere woorden, de wet acht de le en 3c soort miliciens voldoende geoefend. Doch dan volgt hieruit, dat de 2e soort overdadig geoefend is en dus te lang in dienst is gehouden, en dat de 4e soort onvoldoende wordt geoefend. «Quick" heeft Zondag schitterend revanche genomen voor de nederlaag die het verleden week met nog wel 7—1 leed tegen «Victoria" uit Hilversum, door deze op eigen terrein te kloppen met 3—4. Kort nadat het spel begonnen was, moest de scheidsrechter Ritmeester aan «Quick een strafschop toekennen, dien zij omzette in een kei-hard eerste punt. «Victoria" deed haar uiterste best, wat niet kon weerhouden dat «Quick" bijna voortdurend op haar terrein bleef, 't Scheelde een haarlje of vlak voor rust had «Victoria'' een punt gemaakt, doch juist te rechter tijd liet Quick's doelverde- diger zich languit vallen, keerde daardoor het punt en zorgde ervoor, dat de rust in ging met '10 in 't voordeel van «Quick". Bijna onmiddelijk na dc rust doelpuntte «Quick" voor de tsveede maal en na 20 mi nuten kwam Victoria's eerste doelpunt onder geweldig gejuich der buitenstaanders, die met Hi versum waren meegekomen. Daar werd hard gebruld en zwaar betoogd en opeens floot de scheidsrechter «staken", Hij beweerde verstaan te hebben dat ge roepen werd «doodtrappen", doch na een heftige explicatie, waaraan de medespelenden van heide clubs en de omstanders deelnamen, bleek, dat niemand dat anti-sportlievende woord had gehoord, en ook niemand het had geuit. Een minuut of wat later, toen het spel nauwelijks was hervat, kreeg «Quick'1 een hoekschop, die het op meesterlijke wijze door uitstekend samenspel in een derde prachtpunt omzette. Zóo bleef de stand «Qnick" speelde meest op het veld der Hilversummers en het eind was dan ook, dat «Quick" won met 3—1. Hel eerste elftal van «U.D.I." sloeg op het eigen terrein het tweede elftal van «Hercules", uit Utrecht, met 4—0. Vooral de voorhoede gaf meermalen eerste klasse spel te zien. «U.D.I." heeft dan toch eindelijk de met zooveel moeite en zoo groote eer verworven verguld-zilveren medaille uit Apeldoorn ont vangen, den Eereprijs in hel concours «Unitas". I11 de Zaterdagavond gehouden ledenver gadering van »U. D. I." werden gekozen: tot 2e Voorzitter J. P. Zondervan, tot Secretaris C. A. Rieber en tot 2e Aanvoerder Anton Schimmel. Het gisteren avond door het Rolterdamsch tooneel- gexelachap opgevoerde aardige blijspel „De dolle wereld" werd opgewekt eD met veel entrain ge speeld. Het vrij talrijke publiek was blijkbaar «eer voldaan, niet minder echter over het heel mooie familie-tafereeltje „Verzoend," waarin bepaald heel geacheveerd en natuurlijk spel word ten beste ge geven. Dat het begin der voorstelling eenige vertraging ondervond, was der directie zeker even onaangenaam als het publick. Een der dames bad namelijk de aansluiting te Utrecht gemist, zoodat zij later dan verwacht werd, arriveerde. Dat gaf natuurlijk eenig oponthoud, waarvan de herhaling natuurlijk heden avond niet te vreezen is bij de opvoering van het geestig in elkaar gezette blijspel „Wie heeft de broek aan." Van verschillende zijden werd ons gevraagd ,kan ik 't gaan zien?" We meenen geen beter antwoord te kunnen geven dan door te citeeren wat de „UtrechUche Courant" (uitgave Van Ditniar) er over schreef „Wanneer men op den titel vun dit geestige blij spel afgaat, zou men allicht denken, dat men vrouw en kinderen niet naar zoo'n vertooning kan mee nemen. Ik zelf dacht er óok zoo over en nu ik met dit nieuwe Fransche product want alleen Franschen bezitten die geest en fantaisie om je den boelen avond in een bovenmonachelijk vroolijke stemming le houden heb keunis gemaakt, moet ik ronduit bekennen, dat er per slot van rekening niets in voorkomt, dat mijn vrouw of mijn dochter niet weten of mogen weten on ze dus niet thuis hadden behoeven te blijven. Het stuk is wel heel geestig en de vinding van de „douche van Cyprienne" iets nieuws. Over de vertooning zelve kan ik kort zijn De heer Johan Mulder overtrof zichzelf als deur waarder en de heer Pilger, die bier ook als komiek hoog staat aangeschreven, afgaande op de vele bijvals betuigingen die bg bij elk optreden alhier van het publiek ontvangt, had van don deurwaardersklerk Largilette, die vroeger beter dageu gekend heeft, weder 'n eenig type gemaakt. Alle medewerkenden, en niet het minst de dames, speelden met veel animo hun aardige rollen, waardoor het succes van dit stuk ook in onB land verzekird is. Den hoeren Mulder en Pilger werden na de pauze door don Senaat van het Studentencorps reuzen-kranzen aan geboden." Op de Appelmarkt bij de Langestraat staat een klein teDtje, dat een buitengewonen toeloop heeft. Een groot natuurwonder is er te zien en wel een visch-mensch of mensch-visch, alias een zee-meermin, of zou 'teen mannelijk exemplaar z(jn. Half mocscb, half visch, wie geloofde er meer aan 't bestaan van zulk 'n natuurwonder En toch konden we 'tin den InatateD tijd iu verschillende groote en kleine bladen lezen, die de vertooner ook in zijn bezit heeft, dat die wondergedrocht heeft be staan en waarschijnlijk in de diepten der oceanen nog voortleeft, 't Is geen gezichtsbedrog, geen be driegerij, geen gewerk met spiegels, maar werkelijk heid. De geleerdeu staan er over verbaasd en kun- neu 't ontstaan uiet verklaren. Tijdens de hevige uitbarsting op Martinique heeft een zee-kapitein, broeder van den vertooner, het ge balsemd cadavre van een familie aldaar gekocht en 'l ann zijn minvermogenden broeder in leen nfge- staan, om 'tte vertoouen, en daarmede zijn brood te verdienen, 'n Oorkonde, in 't Frausch geschreveD waarborgt de echtheid van 't zeer oude en op verschillende familiën overgegane zeegedrocht, dat ongevoer Meter lang en gebalsemd is. 't Bovengedeelte heeft volmaakt de gedaaute van een mcnsch, met mond en tanden, oogeu, ooran en kin. Op de plaats, waar de neus behoort te zitten, ziet men do beide neusgaten. Rug, borst, armen, handen en zelfs de nagels zijn mede aanwezig. Ook de borsten ontbreken uiet. Daarna gnat 't lichaam onmiddelijk over in visch-vorm, met vinnan en staart, 'tls werkelijk zéér interessant. De legende is werkelijkheid geworden. De Zee meermin moet hebben bestaan en bestaat volgens den vertooner zécr waarschijnlijk nog. In een klein, maar stevig tentje, eveneens op de Groenmarkt, oefent de kunst-glasblazer li. Meijer zijn kunsthandwerk met zeldzame vaardigheid uit. Van een lange staaf glas, een oude reageer buis, weet de man hoogst sierlijke voorwer pen te maken, vogels, honden, een stoel, al wat men slechts verlangt, als 't ware te too- veren voorwerpen, die de kinderen gaarne van den vriendelijken kunstenaar ten ge schenke aannemen. Ook het glas-spinnen is heel interessant om te zien. Reeds Zaterdagnamiddag zijn de van de kermis bijna onafscheidenlijke vechterijen be gonnen. Een der kermisreizigers meende nog een oude rekening te vereffenen te hebben met een buitenman, die verleden jaar tegen hem getuigde. Alléén durfde hij het boertje niet aan en hij vond in een compère alras hulp. Voor 'techier goed tot steken kwam, trad de politie tusschenbeide en de hoofdaanlegger was Zaterdagavond reeds voorgoed vertrokken. Ook Zondag en gister is er heel wat afge vochten, doch gelukkig bleef 't bij wat iu officieele termen «kleine vechtpartijtjes" wordt genoemd. Hopen we, dat het bij dergelijke lichte verwondingen blijft. Gistermiddag omstreeks 12 uur ontstond door onbekende oorzaak brand ten huize van den heer Van E., aan de Kampstraat. In een oogwenk stond de geheele boven verdieping in lichten laaie. De «Vrijwillige Brandweer" was er'teerst bij, doch, hetzij dat over baar slang is ge reden of geloopen, dan wel dat deze defect was, zij kon geen water geven en de «Wil- helmina-spuit" snoepte haar de premie af. Van de spuiten werd geen gebruik gemaakt en alleen bediende men zich van de brund- kranen. Het personeel der Hoofdwacht, deed mede uitstekende diensten en do infanteristen, die een slang op de braudkraan bij de oude gas fabriek hadden geschroefd, klauterden als katten en hielpen met groote kalmte de vlammen beteugelen. De heele bovenverdieping brandde uitde benedenverdieping kreeg veel waterschade. Het huis was verzekerd bij de Bossche- Maatschappij (agent de heer Bianchi), de inboedel bij de Onderlinge brandwaarborg maatschappij De Jong Co. te Amsterdam (correspondenten de heeren D. Hubers Zn.). De voor Hardewijk van de markt naar het station aldaar ontworpen paardetram zal circa 1800 M. lang zijn, dus even laug als die te Amersfoort. De kosten van aanleg en installatie zijn begroot op circa 118 000. Voor het bedrijf wordt geacht noodig te zijn f 3800 (waar onder f500 aflossing) per jaar. Gerekend wordt, dat deze zaak door 3 per sonen kan worden bediend, met 3 paarden, 2 personenwagens (1 voor reserve) eu 1 goe derenwagen. De inkomsten zijn geschat op f4500 per jaar, met 17 ritten heen en terug per dag, een aantal passagiers overeenkomende met 1/3 van het getal te Harderwijk aankomende en vertrekkende reizigers, tegen een gemid deld tarief van 7 cent per rit, waarbij een niet hoog bedrag voor goederenvervoer, re clame, enz. is gevoegd. Het plan ontmoet te Harderwijk veel be langstelling. Een commissie werd uit den Raad benoemd, die zich met den heer A. J. Krieger in ver binding heeft gesteld en de resultaten van het trambedrijf hier ter stede nauwkeurig heeft nagegaan. Verstandig is, wie in het hopen zich op teleurstelling voorbereidt; wijs degene, die na een teleurstelling nieuwe hoop voedt. Ter hedenmiddag om 1.15 aangevangen en onder voorzitting van den heer Burge meester jhr. J. W. A. Bat ch man Wuy tiers gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente waren aanwezig alle leden en de Secretaris. Na het lezen en ongewijzigd vaststellen der notulen van de vergadering van 22 September deelde de Voorzitter mede, welke stukken ingekomen waren. De belangrijkste daarvan zijn Een bericht van den Minister van Btnnen- landsche Zaken, mededeelend geen termen te vinden om het buitengewoon Rijks-subsi die te verminderen; en van B. en W. een voorstel tot reorganisatie der vee- en vleesch- keuring. Aan de orde werden achtereenvolgens ge steld de volgende punten van behandeling 1. Verzoek van de tijdelijke leeraren A. Winter en W. G. A. Meijer om wijziging der Verordening houdende regeling van de jaarwedden van het personeel verbonden aan Gymnasium en Hoogere Burgerschool, met adviezen. Beide leeraren wendden zich, na kennis genomen te hebben van de nieuwe regeling der jaarwedden van de leeraren aan Gym nasium of Hoogere Burgerschool, per request tot den Raad waarin zij verzoeken voor hen de zelfde gunstige bepaling te willen maken als voor de bezitters van de Middelbare.akte K5, voor wie geen uitzondering is gemaakt,, hetgeeu voor hen als doctorandi in de Wis- en Natuurkunde wel is geschied. Adressanten wijzen er op, dat de door de wet gestelde eischen voor de akte K5 slechts een deel vormen van de eischen van het door hen afgelegd doctoraal examendat hun jaar wedde, ondanks het groot aantal lessen per week, voor dezen cursus kleiner zal zijn dan de in den vorigen cursus genotene; en dat zij bij hun sollicatie niet bekend waren met deze voor hen ongunstige bepaling. De Directeur der Hoogere Burgerschool adviseerde in verband met art. 20 van het Reglement voor het Middelbaar onderwijs gunstig op dit verzoek. De Inspecteur van het Middelbaar onderwijs achtte de aange voerde argumenten niet juist, omdat K5 de hoogste wettelijke bevoegdheid geeft. Daar tegenover staat echter zoo besluit de inspecteur zijn advies dat de adressanten schade lijden door de jongste salaris-regeling, die toch bedoelde de positie der leeraren te verbeteren en uit dien hoofde adviseert hg, aan bet verzoek te voldoen. Het verschil is onderscheidenlijk f170 en f240. B. en W. ad viseerden tot afwijzing van het verzoek. Zij wijzen er op, dat zoodra requestranten de wettelijke bevoegdheid zullen verkregen hebben, hun jaarwedde overeen komstig de verordening roeds hooger zal zijn dan ten vorigen jure, terwijl die na dienst tijd aanmerkelijk hooger zal wezen. De over gangsbepaling van art. 9 heeft uitdrukkelgk

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1