Donderdag 19 November 1903. No 5426. 53e Jaargang. Feuilleton. DOORZIEN. UITGAVE: FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentien per regel 15 cent. Reclatnes 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAGHT9 Telephoon 19. kennisgevinge n. aSIISSSÏ8881™"" mTaomE™ doen it. weten, dut door den Ruud der gemeente i» zijne vergadering van den 27. October 1903 is vastgesteld do volgende Verordening naar aanlei ding van 3 en 4 dor WONINGWET. Artikel 1. Bij liet ontvangen van een voorstel tot onbewoon baar verklaring van een of meer woningen of van een aanvraag tot voorziening als bedoeld bij artikel 1/ der Woningwet, benoemt de Raad uit zijn midden eene commissie van drie leden. De Commissie stelt een plaatselijk onderzoek in en geeft aan de eigenaars der woningen of aan hen, die tot hot aanbrengen der vereischte verbeteringen bevoogd zijn, zoo mede aan de bewoners, hoofden van gezinnen ot afzonderlijk wonende perBonen, de gelegenheid hunne bezwaren mondeling of sobriftelijk mede te deelen. Artikel 2. De Commissie brengt binnen twintig dagen om trent bare bevindingen een met redenen omkleed verslag uit met htinr advies omtrent het voorstel. Artikel 3. Verklaart de Raad de woning onbewoonbaar over eenkomstig bet bepaalde bij art. 18, 2 der Woning wet, dan bepaalt bet besluit tevens, welke der ge- cischte verbeteringen zón noodig zijn, dat op grond van bet niet aanbrengen daarvan de woning niet geschikt is ter bewoning. Artikel 4. Het kenteeken. bedoeld in artikel 18, 7 der Wo ningwet, wordt stevig bevestigd aan de buileuzijde van eiken inguug der onbewoonbaar verklaarde wo ning. Artikel 5. Voor bot onderzoek bij artikel 1 bedoeld, wordt aan do leden van de Commissie uit den Raad en aan den Gcineeute-architect en de Gemeente-opzichters, met hunne ondergeschikten, eu voor de verzekering der uitvoering van de voorschriften dezer Verordo- ding aan den Gemeente-architect en de Gemeente- opzichters, met hunne ondergeschikten, en aan de ambtenaren der Gerneente-politie de laat verstrekt om te allen tijde, indien zij dit noodig achten, do woningen, legen don wil der bewoners binnen te treden, niet in achtneming van de bepalingen der AVet van 81 Augustus 1853 (.Staatsblad no. 83). Artikel 6. Deze verordening treedt in werking op den dag nn hare afkondiging. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht volgens hun bericht van den 13 Novem ber 1903 not. 12 November 1903, uo. 34, iu afschrift megcdeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar zulks behoort den 19. November 1908 's middags 12 uur. Burgemeester en AVethouders voornoemd, De Burgemeester, AAHJIJTIERS. De Secretaris. B. AV. Tit. SANDBERG. De BURGEMEESTER on AVETHOUDERS van AMERSFOORT; doen te weten, dat hedeu zijn uitgeloot de obli gation nos. 38, 55, 92, 93, 96 co 1S5 d f1000 der geldleetiitig groot oorspronkelijk f210000 dd. 30 Augustus 1889; de obligation nos. 22 en 43 a f500 der geldleening groot oorspronkelijk f40 000 dd. 8 Februari 1S93 i de obligatio no. 81 il f500 der geldleening, grojt oorspronkelijk f20 500 dd. 13 October 1S90 j de obligation uos. 8, 63, 64 en 97 d f500 dor I geldleeninggroot oorspronkelijk f50 000 dd.9 Februari I 1897; de obligatiën nos. 43, 61 eu 90 d f500 der geld leening groot oorspronkelijk f45 000dd. 15 Maart 1898; de obligatiën nos. 16, 17, 21, 38, 188, 230, 256,279 en 362 tl f 1000 der geldleening groot oorspronkelijk f175 000 dd. 6 Juni 1899. De allossiug heef; plaats den 31. December c.k. (en i kantore van den Gemeente-ontvanger te Amersfoort en wal de obligatiën van de eerste en vau de laatste vier geldleeniugen betreft ook ten kantore van de firma Jan Kol, te Amsterdam. Amersfoort. 19 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoem 1, De Burgemeester, AVUIJTIEKS. De Secretaris, B. AV. Th. SANDBERG. BURGEMEESTER ën WETHOUDERS van AMERSFOORT; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat mot ingang van boden de prijzen voor geklopte, grove en parelcokes der Gemeente-gasfabriek met 5 cent per H.L. zijn afgeslagen. Amersfoort, 19 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, AVUIJTIERS. De Secretaris, B. AV. TH. SANDBERG. Juist op 'toogenblik waarop we niet het aller minst vermoedden viel de slag: de patroon ging fout en we stonden op straat. Vooral voor de ge huwden was dat ergwij jongeren zouden er wel komen, dachten we; maar 't duurde toch nog een hielen lijd eer ik weer een kantoor had en ecu schappelijk salaris ontving. In mijn gedwongen vacantie haalde ik mijn kostje op niet op soirees het een of ander voor te dragen en werkelijk dat lukte buitengewoon. Al spoedig was ik een gezocht „raconteur" en ik voelde zelf boe mijn nieuw baantje me hoe langer zoo beter afging, vooral omdat ik in mijn vertellingen van liever lede wat invlocht dat ik in een anderen salon bad opgeniorict. Dat pakte geweldig en zóo kwam ik al spoedig dik in dc klantjes, die me voor mijn paar uren goed betaalden, het diner of het souper niet meegerekend. Een van de vele voorvallen, die ik meemaakte wil ik u thans verhalen. Op zekeren dag zou ik de gasten van Lord Bromer aan hel diner bezighouden en ik braebt de laatste «ogenblikken vóór bet verlaten van mijn kamer door niet liet lezen van de aauteekeningen, door mij oor dien avond gemaakt.A'ati een racon'eur toch wordt ver langd, dut hij iedere gaping in liet gesprek weet aan te vullen. Plotseling hoorde il; zeggen „Vanavond uioeteu wij er 5000 pond uithalen. ^'ik*1 Iteek mijn kamer rood. Het scheen alsof bet geluid van achter hot behang kwam. Misschien was er wel een geheime deur, maar er was geen tijd om een onderzoek in te stellen. Een lakei wachtte mij. Aan talel was een uitgelezen gezelschap bijeen. Voor B. A. van RUIVEN, wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van eene bewaarplaats van vuurwerk in het perceel aan de Mooierslraat, wijk A. no. 3, kadastraal bekend gemeente Amers foort, sectie E, no. 2094, onder voorwaarden lo. De bewaarplaats moet bestaati uit eene vaste geheel gesloten, van hout getimmerde ruimte of kast op den zolder, ter plaatse als op de bij het verzoek overgelegde teekening is aangegeven 2o. De deuren van deze bewaarplaats moeten mot een slot gesloten kuunen worden eu op de buiten zijde van het opschrift: „Bewaarplaats voor Vuur werk" zijn voorzien, dat daarop met letters van minstens 5 centimeter hoogte met witte verf op een zwart vlak gesteld moet zijn 3o. In do bewaarplaats mag nimmer meer dan le zamen vijftien Kilogram ontplofbare stof bevattende vuurwerk aanwezig zijn. Het met gekleurd licht brandend Bongaalsch vuurwerk moet daarin gebor gen zijn in goed gesloten metalen doofpotten, doozeu of trommels 4o. De bewaarplaats mag alleen tusschen zonsop gang en zonsondergang door den concessionaris of eeu meerderjarig porsoou, die hem tijdelijk vervaugt, geopend worden, tot het daarin brengen en het daar uit halen van vuurwerk en moet overigens met het slot gesloten zijn 5o. Het is verboden in de bewaarplaats andere ontplofbare stoften dan vuurwerk voorhandeu te hebben, te rooken, of licht te branden ook is het verboden builen de bewaarplaats in bet gebouw, waar zij zich bevindt, ontp'ofbare of licht ontbrandbare stoffen voorbanden to hebben, te rooken, te stoken, vuur of licht te branden; 6o. In het metselwerk van de buiten eu scheidings muren van dit gebouw mogen zich geen gaten be vinden, terwijl de raamopeningen aan de straatzijde door blinden of stevig fijc messiug of- ijzergaas af gesloten moeten zijn. De pannen van het dak moeten aangestreken zyn. Amersfoort, 19 November 1903. Burgemeester en AVethouders voornoemd, De Burgemeester, AVUIJTIERS. De Secreta-'s, B. AV. Th. SANDBERG. De Gemeente-begrooting. IV. Buitengewone ontvangsten. Geldleening. Wegens geldleening werd voor 19U4 uit getrokken f' 119 037.50, tegen f102 044.83# voor 1903 en f32100 geleend in 1902, welk eerstgenoemd bedrag bij Nota van wijziging door B. en W. is verminderd tot f 109912.50. Met het oog op de mogelijke behoefte aan kasgeld is evenals ten vorigen jare f50000 uitgetrokken. Bij eventueele behoefte zal een afzonderlijk besluit van den Raad worden uitgelokt. Verkoop Gemeente-eigendommen. Bij de onzekerheid of in 1904 Gemeente- eigendommen zullen worden verkocht, is deze post, welke in 1902 opbracht f 117.39# voor memorie gesteld. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten. De Rijksuitkeering bedraagt per hoofd i f2.89#. Tot grondslag werd genomen het j zielental op 1 Juli, te weten 21 372. De post is alzoo begroot op f61 871.94, tegen j f61084.50 geraamd voor 1903 en f59 405.40 ontvangen over 1902. De Rijks-bijdrage in de jaarwedde van Burgemeester en Secretaris is evenals in vorige jaren uitgetrokken op f600, het maximum. De Ryks-bijdrage voor de verplecgkosten van 23 armlastige krankzinnigen is begroot op f920, tegen 760 voor 1903 en f 770.87# in 1902. De bijdrage van de Provincie voor die verpleging is begroot op 12601, tegen f2253 voor 1903 en f2297.29# in 1902. Verpleegd worden te Vucht, 1, le Utrecht 4, le Zutpben 5, te Oudewater 12 en te Ermeloo 1. Het Rijk subsidieert voor eiken patiënt f 40de Provincie draugl bij 10 X 1 105 -f 12 X f123 1 X «135. De Rijks-bijdrage in de jaarwedden van onderwijzers en onderwijzeressen bij het Lager onderwijs is voor 1904 begroot op f14 745, tegen f13943.33# geraamd voor 1903 en f 13311.06# ontvangen in 1902. Voor 1904 zal het subsidie zijn voor de: Meisjesschool f1760, de Jongenschool f1550, de school 2e soort f2195, de school Beek straat f3510, die aan de Koningsstraat f3870 en die aan de Punienburgerlaan 11860. Voor Rijks-bijdrage in de kosten van het Herhalingsonder wijs wordt, evenals voor 1903, uitgetrokken f 115.20, tegen f 13.65 ontvangen over 1902 toen dit onderwijs nog niet was géreorganiseerd. Voor vergrooting der Meisjesschool en dei- school 2e soort is benoodigrt f 28 730 terwijl de waarde der terreinen waarop gebouwd zal worden omstreeks f 1300 bedraagt, samen f30030. waarvan 25% door het Rijk wordt bijgedragen. In de tweede afdeeling werd de opmerking gemaakt, dat deze post wijziging dient te ondergaan, indien de bijbouw van dc Meisjes school beperkt wordt. In verband hiermede verminderden B. en W. den post met f2425 zoodal hij thans is begroot op 1 5082.50, tegen f0804 geraamd voor 1903 en f4206.25 ont vangen in 1902. Het Rijks-subsidie voor het Gymnasium (tie helft der uitgaven na aftrek der in komsten) is uitgetrokken op f 8S54.03#, tegeu geraamd f7075.63 voor 1903 en ontvangen f 6803.95 in 1902. In verband met de nieuwe salaris-regeling wordt hierover echter nog k'Beze courant is gedrukt met de courant-inkt van de firma SLATEIt PALMEH te Londen, vertegenwoordiger J. J. BI si HlJSfiJV, kantoor en magazijn Cornet is Trompstraat 1 itOTT f itii iM. en zij echter niet veel waard, daar zij liet bijna uitsluitend hadden over paardeu, schie ten eu poker. Ik koos dan ook raijn verhalen in dien geest. Tegenover mij nan tafel zat een breedgeschouderd, donker uitziend man, wienB zwarte oogen geen oogen- blik vau mijn gelaat waren afgewend. Hei meest trok mijn aandacht de eigenaardige wijze, waarop hij bijna onophoudelijk met zijn rechterhand nu eens op do tafel dan op den rug van zjjn stool zat te trommelen. Toen hij sprak, herkende ik de stem, die ik in mijn kamer had gehoord. Die man waa ■capitein Marchand zijn vrouw zat aan mijn rechter zijde, een mooio vrouw, met zacht bruin haar en heerlijk blauwe oogen. Mevrouw Marcbaud scheeu ook al behept met de eigenaardige troraraelgewooute van baar echtgenoot. Ik werd er zenuwachtig, van, maar niemand aan tafel scheen er overigens acht op to slaan. Zij had lange, smalle handen, vol ringen, het soort hnudeu, waarbij men onwillekeurig aan een artistiek tempe rament denkt. Geen oogenblik hield zij ze stil. Na het diner speelde ik druk poker met de heoren en weldra groeide de belangstelling in die mate, dat kleine hoopjes goudstukken en bankbiljetten verschenen en verdwenen van tafel. Men werd op gewonden. Ten slotte concentreerde zich de belang stelling om de tafel waar Marchand en de jonge Chad wiek alleen speelden. in liet eerst won de laatste en met een triomfan telijk gebaar haalde hij de goudstukken naar zich toe. Door tie opwinding schitterden zijn oogen en raakte zijn tong los en hij hield mevrouw Marchaud naast zich, verklarend dat zij hem geluk aanbracht. Wanneer Chadwick wou, klapte zij in haar handen met kinderlijke blijdschap en óen of tweemaal ving I ik een cynischen glimlach op van Marchaud. Ilaar i bijzyii deed Chadwick zijn verstand verliezen. Hij speelde maar raak. „Ik maak er 4000 pond van", riep Marchand uit. I In de zoal werd het stil. Plotseling weerklonk de lieve stem van mevrouw Marchand: „Hoe heerlijkI O, mijnheer Chadwick, laat u niet overbluffen. Toe, zeg 5000 pond," Do overige gasten stonden op en kwamen om hun speeltafeltje staan. Lord Bromer keek bezorgd en ik hoorde hem mompelen: „De jongen kan zulk eeu bedrag niet verliezen." Ik voegde mij by de toeschouwers juist toen Chadwick om een audere kaart vroeg. Eensklaps deed ik eeu vreeselijko ont dekking. Het bloed steeg Daar mijn gelaat en in stinctmatig balde ik mijn vuist. Mevrouw Marchand klopte zachtjes tegen don rug van Cbadwick's stoel. Met iederen tik beduidde zij haar man welko kaarten Chadwick in zijn hand had. Mijn eerste ingeving was, haar dadelijk te ont maskeren, maar ik kreeg later een ander idee. Met ietf van den cynischen glimlach vau den kapitein begon ik óok op den rug vau eeu stoel to trom melen on ik telegrafeerde aan het echtpaar: „Ik heb jullie doorgrond." Marcbaud werd bleek als een doode, terwyl hy do armen van zijn stoel greepeen oogenblik keek bij mij aan. Ik grimlachte, meester zijnde van het oogenblik. De indruk, bij mevrouw teweeg gebracht, was oen geheel andere. Zij viel in zwijm, waarop de kapitein zich herstelde. Hij sproug op om zyn vrouw te helpen. Toon mevrouw Marchand weer by was gekomen, drougen de gasten op hervatting van het spel aan, maar Marchand schudde het hoofd, misschien wel om dat ik do rhythmische waarschuwing „uiet spelen" zond. De partij liep af en ik zat boog en breed in myn kamer, mij afvragend hoe ik Lord Bromer het best kou meededen dat by eeu paar slimme, valsclio spelers in zijn huis had, toen een bediende my eeu briefje van Marchand bracht, waarin hij mij om een onderhoud vroeg. Ik vond hem op mij wachtend, met ecu norse li gelaatzijn vrouw, bleek en met 'l haar iu artistieke wanorde, was bekoorlijk in haar nieuwe rol als schoonheid in nood. Marchand viel met de deur in buis. „Wat is u vau plan te doen t" „Niels", zei ik nonchalant, „dat hangt geheel van u af. Indien gij en uw bekoorlijke vrouw plotseling naar Londen moeteD, is de geschiedenis uit. Anders denk ik, dat Lord Bromer Ik haalde veelbe- teekeneud mijn schouders op. „Dan zou het ook niet kwaad zyn indien u aan Chadwick het geld terug gaf, dat u nog vau hem gewonnen hebt bij vroe gere gelegenheden." „En verder?" „Verder zal ik later een goed verhaal kunnen ver tellen Lord Bromer zal er i.ooit iels van booren." U -is zeer eldelmoedig. O. u weet uiet hoezeer mijn man en ik in de nauwte zijn gedreven",zeide Mevrouw Marchand die niet een goed geveinsden snik haar gelaat iu haar handen verborg. „Vergeef miju vrouw haar gebrek aan zeltbeheer- söliing", zeide Marchand. „Ik zal doen zooals u zegt en morgenochten vertrokken, maur oen glas whisky na dezen avond zal zeker wel smaken", voegde hij er glimlachend bij. „O, zeg uu niet neen". Terwijl hij sprak, schonk hij volkomen kalm twes glazen iu. Ik was er niet op gesteld, met zulk ge zelschap te drinken, doch wist geen reden om te weigeren. Ik dronk raijn glas uit en wilde naar de deur gaan plotseling echter draaide alles voor ni\jn oogen, er kwam een gegODS in myn ooreu en ik viel op den grond. Toen ik wakker werd, was bet ochtend en ik lag geheel gekleed op mijn eigen bed. Ik stond op en strompelde naar de samer van Marchand, maur, zoo- als ik vermoedde, waren de vogels gevlogen. Lord Bromer hoorde met verbazing tiaar mijn ver haal, maar wilde er geen openbaarheid aan geven. Onlangs herkende ik in eeu der eerste sterron vau een specialiteiten-theater mevrouw Marchand.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1