zum Drama zRosamonde", F. Schubert; 8a. De Roos, b. Died, voor sopraan, Zweers; 9. Sourire d'Avril, Valse, M. Depret. Wie kent niet de achterbuurten onzer steden, wie komt niet dikwijls in aanraking niet hen die van stad tot stad zwerven en wie is er die niet iets zou weten van de groote armoede, waarin zoo menig gezin vervallen is, en dat lang niet altijd door eigen schuld 't Is waar, velen doen pogingen om verbetering tot stand te bren gen, maar nog blijft er zéér veel te doen. On der die velen is ook het „Leger des Heils" met zijn toevluchten voor dakloozen, zijn tehuizen voor gevallen vrouwen, zijn landkolonie, zijn tehuis voor ontslagen gevangenen en zijn werk in de achterbuurten van onze groote steden. Verschetdenen zouden U hun dankbaarheid kun nen uitspreken voor het tehuis dat zij in een dezer inrichtingen vonden, dat hen in staat stelde weder een nuttig lid in de maatschappij te wor den. Ieder die dan ook maar eenigszins met dit werk op de hoogte is, zal overtuigd zijn van het nut dezer inrichtingen en zal dan ook gaarne dit werk willen steunen. Door den Burgemeester is toestemming ver leend om van morgen tot Vrijdag een collecte te houden in gesloten bussen voorzien van het insigne van het Leger. Moge ieder zich gedrongen gevoelen, dit nut tige werk door een ruime bijdrage te steunen. Meu wilde zoo gaarne voortgaan en nog meer doen, maar men wordt steeds gebonden door de financieele lasten. Elkeen kan zijn gaven werpen in de bekende roode bus of persoonlijk overhandigen aan een der officieren alhier (Krankeledenstrnat 1). Iedere gift, hoe klein ook, zal in grooten dank worden oanvaard. »Quick" is Zondag al heel onfortuinlijk geweest. Terwyl ieder er op rekende, dat na de geweldige regens het veld zou worden afge keurd, kwam er geen tegenbericht en ver trokken dan eindelijk ook maar 8 spelers naar Haarlem om zich te meten met de »H. F. C." vandaar, die voltallig was. Er werd gespeeld, de rust ging in tnet 8—0 in 't nadeel van »Quiek", het spel werd hervat en vijf minuten later werdhet veld afgekeurd. Reiskosten en een nat pak en een alles behalve prettige stemming door zoo'n mod- der-tournooi, voor niets. 't Wzs wel geen .gunstig weer" maar toch hielden de tweede elftallen van .U, D. I." en »B. F. C." (Bussum) bier Zondagmiddag den aangekoudigdeu voetbalwedstrijd. Even na tweëen trapte B. F. C. af. 't Begin was een vrijwel doelloos heen en weer gedraaf. Langza merhand kwam er echter meer gang in het spel en werden beide doelen in gevaar gebracht. B. F. C. weel dan ook na een algemeen opbrengen te doel punten. U. D. L begint nu echter meer op te treden. Tweemaal wordt haar zelfs een strafschop toegestaan, doch beide kausen worden gemist. De rust gaat in met 1—0 in 't voordel van B. F. C. Als 't spel weer hervat wordt, blijkt U. D. I. de sterkere. Telkens stormen de U. D. I.-menschen voorwaarts op 't vij andelijke doel aan, doch de Bussumsche doelverde- diger weet menige bal te stoppen. Eindelijk be zwijkt hij voor een schot van U. D. I.'srechtsbuiten. Nauwelijks heeft U. D. I. weer afgetrapt of de B. F. C.-voorhoede bemachtigt de bal.de rechtsbinnen schiet op vrij grooleu afstand, U. D. I.'s doelverde diger blijft echter als verstijfd staan en de bal zit voor de tweede maal in U. D, I.'s doel. Nu komt U. D. I. woer los en na eenigen tijd gelukt bet den midden voor met een mooi laag schol gelijk te maken. Meuigeen deDkt nu. dat U. D. I. zal winnen, maar het vuur gaat er uit. De Bussumsohe voorhoede onderneemt herhaaldelijk aanvallen, U. D. I's doel man werkt slecht weg, zoodat Bussum met 3 tegen 2 de leidiDg krijgt en deze weet zij tot het einde te behouden, waarmee U. D. I's kans op het kampi oenschap grootendeelé verloren. Over het spel 't volgende. B'j B. F. C. werkte de doelverdediger goed, maar was ook erg gelukkig. De achterhoede voldeed heel goed, terwijl de spil de beste der middelapelera ivas. In de voorhoede klonk de rechtervleugel uit. II. D. I. viel ditmaal over 't geheel Diet mee. Haar doelverdediger gaf niet te zien wat we van hem ge wend zijnde rechts achterspeler liet echter goed spel zien. De middelliDie gaf teekencn ongeoefend- beidvooral de spel wist haar plaats niet Van de voorhoede was ieder op zichzelf niet slecht, maar samenspel was ver to zoeken. Wil het elftal in de competitie een goede plaats innemeD, dan is oefening en flink samenspel brood- nood ig. De linden op den Zuidsingei, waarover in de Raadszitting van 27 October zooveel werd gesproken, hebben ben die ze verdedigden en hun doodvonnis daardoor weer hielpen intrekken, Zaterdag niet gelogenstraft. Ze staan er ondanks den zwaren Noordwester storm nog alsof er geen zuchtje over ben been is gegaan. De springvloed was niet zóo hevig als in 1895 maar toch teekende de Provinciale peil schaal aan de Eem Zondagmiddag nog 1.88 X A.P. Aan beide zijden stond de Koppel blank en menig huis aan de grach ten had last van 't water dat in kelder of stal drong. Heel wat ruiten hebben 't afgelegd, aan de Cbr. school zelfs veertien te gelyk bij éen windstoot menige schoorsteen heeft mnetPn zwichten voor Aeolushier en daar een zink-guirlande op een dak op een plaats waar menschenhanden die nauwelijks zóo mooi en kunstig hadden kunnen aanbren gen; menig rcclame-bord en menige schut ting moest bezwyken onder de zoo krachtige windstoolen. Doch, voorzoover bekend, bepaalde alles zich tot materieele schade, die wel het grootsL was op het stations-emplacement waar vier waggons, door den wind opgestuwd, tegen een naar Winterswijk vertrekkenden goederentrein botsten en uit de rails werden geworpen. Dat de Eem-polders weer blank staan, spreekt haast van zelf. 1 Erger is 't, dal de Amsterdamsche beurt- 3 schipper tegen de brug bij Baarn is ge- dreven en op het jaagpad vastraakte en dat de brug nu tijdelijk onbruikbaar is. By de heden ten overstaan van architect W. van Schaïk, gehouden aanbesteding van k drie arbeiderswoningen op een terrein aan den Grooten Haag, voor de Naamlooze Vennootschap sVolkshuisvesting" werd inge- schreven door de volgende stadgonootenH. van Eybergen f4798, H. Keyser &J. Wilde- 1 man f4150, T. van Hoogevest f3679 en C. J. Coeneu f3578. De gunning is in beraad gehouden. t De Rechtbank te Utrecht heeft gister her- opend het onderzoek iu de zaak tegen den poelier J. B. en diens zoon F. B. beklaagd van op 28 Augustus opzettelijk en zonder noodzaak op den Utrechtschen weg met paard en kar door een naar de lnfanterie-karzerne terugkeerend bataljon te hebben gereden en zich verzet te hebben tegen officieren en r minderen die, om ongelukken te voorkomen, 3 het paard tegen trachten te houden. De kapitein waarnemend batuljons-cnm- mandant werd gister nog in deze zaak ge- boord. j De ambtenaar van liet Openbaar ministe rie eischte thans 14 dagen gevangenisstraf tegen J. B. en 8 dagen tegen F. B. Verleden week eischte hij f8 boete subsi diair 12 dagen. Uitspraak 30 dezer. Hedenochtend elf uur had door den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten in tegenwoordigheid van het Bestuur der spoor weg maatschappij »de Veluwe" en van de 1 Directie der Ned. Centraal Spoorweg Maat schappij, als exploitante der spoorweg NijkerkEde. de opname plaats van bet traject Barneveld—Nijkerk (haven). De dienst op bovengenoemd traject zal nu 1 December olïiiieel voor het publiek ver keer worden opengesteld. Voorzichtigheid is de moeder der wijsheid; toegevendheid, de wijsheid der moeder. Door plaatsgebrek moeten verschillende berichten, enz., óok het verslag der voorstelling van hel Brondgeest-ensemble, tot het volgend nummer blijven liggen. De hedenmiddag onder voorzitting van den Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuij- tiers van Vliet, van 1.45 tot 3.58 gehouden Raadsvergadering werd bijgewoond door 16 leden en den Secretaris. Afwezig met ken nisgeving was de heer Van Eek. Nadat de notulen der vergadering van 27 October waren gelezen en ongewijzigd waren vastgesteld, deelde de Voorzitter mede welke stukken waren ingekomen. De belangrijkste daarvan zijn: een bezwaarschrift van de Slagersvereeniging en twee requesten tegen het rijwiel-verbod. Het adres der Slagers-vereeniging naar aan leiding van het plan tot reorganisatie der vee- on vleeschkeuring d.d. 1 October 1903, ter vervanging van de Verordening datee rend van 26 October 1858, luidt: Aan den Raad der Gemeente Amersfoort Geeft met den meesten eerbied te kennen het Bestuur van de Slagersvereeniging te Amers foort, welke vereeniging besMat uit 2G zelfstandig werkende slagerspatroons en vleeschverkoopers, dat bet kennis heeft genomen van de voordracht van B. en W. dd. 1 October 1903, no. 4028, de reorga nisatie der Vee- en vleeschkeuring betreffende dat het in opdracht van de vereeniging als be langhebbende, aich de vrijheid veroorlooft, de be zwaren tegen de voordracht milt dezen aan Uw College kenbaar te maken. De Slagersvereeniging moet als haar oordeel te kennen geven, dat iederö keuring gebrekkig zal blijven zoolang er niet is een Rijks-keuring van vleescb en andere levensmiddelen, geldende voor alle Gemeenten van ons land. Immers de invoer in deze Gemeente van buiten (per boot, spoor of post) in gesloten pakketten, bestemd voor particulieren, wordt door ae plaatselijke keuring niet getroffen. Degeen die werkelijk iets to verbergen beeft, zal middelen en wegen viuden om bet vleescb onge keurd binnen de stad te krijgen, betgeen zoo lang er geen cordon van beambten om de stad is gelegd niet zoo moeilijk cal zijn; alleen de slager die niets te verbergen heeft, zal den vollen last der nieuwe verordening moeten dragen. Niettegenstaande het resultaat der verordening in de practijk grootendeels illusoir zal blijken te zjjn, beeft de Slagersvereeniging tegen de keuring als zondanig geen principieel bezwaarzij moet er echter met alle kracht tegen opkomen, dat de kosten der reorganisatie, in den vorui van keurloon, op de schouders der slagers worden gelegd. Wil de stad eeu kostbare inrichting maken, dan la het niet meer dsr billijk, dal de kosten door allen worden gedragen en niet 'loor hen wien de keuring wordt opgedrongen en die er den meesten last van ondervinden. Adressant moet er den Raad wel op wijzen, dat de kosten niet te verhalen zijn in den vorm van prysverhooging van het vleesch omdat èn de con currentie èn het publiek ziel) daar stellig tegen zullen verzetten, De atrijd om het bestaan is voor de meeste slagers zeer groot; de lasten en kosten, rustende op bun bedrijf, lÜ» drukkend; worden nu óok nog de kosten vuu «Ie keuring op deu slager verhaald, dan is te verwachten, dat velen hunner ten ouder zullen gaan. Ook verwondert de Slagersvereeuiging zioh ton j zeerste dat, waar toch alle ander» takken vau dieust j iu deze GemeeDte uit de algemcone kas worden be taald, juist bjj deze verordening van dat principe is afgeweken. Tot dezen tijd werden keurmeesters van I v'jesoh en visch door de Gemeente bezoldigd en thans, nu do keuring een kostbaar instituut zal worden, wil meu de kosten verhalen op enkelen. Vervolgens heeft adressant ernstige bezwaren tegen de wijze van keuring, iu de vorordeniug voorgesteld. Adressant is overtuigd, dat de leden der vereeni ging, wordt deze voordracht wet, in hoogo mate be lemmerd zullen worden in de uitoefening van bun bedrijf. De gebeele vleeschhandel wordt er ernstig door bedreigd. Adressant veroorlooft zich, als de meening der vereenigiug te kennen te geven, dat de geheeie ver ordening, de wijze vau keuriDg betreffende, den stempel draagt van te cjjn ontworpen door inenaohen builen bot slagersbedrijf staande. Adrossauts'a be zwaren zgn zóo talrijk, dat bet dezelve in een bijlage artikelzgewijze heeft gerangschikt en den Raad ter ernstige overweging aanbeveelt. Adressant neemt ten slotte de vrijheid, den Raad eerbiedig te verzoeken, indien hij een reorganisatie der keuriug van vee en vleesoh noodzakelijk aobt: Ie de kosten uit de algemeene kas te laten be talen en dus de keuriDg kosteloos te doen geschieden lie do artikelen vau het reglement, de keuring betreffende, zoodanig te wijzigeu, dat met de be zwaren van adressant, vervat in nevensgaande bij lagen, zooveel mogelijk rekening worde gehouden. Hetwelk doende enz, Het is vergezeld van een Memorie ran toelichting van 3*/a pagina's druks. Op voorstel van den Voorzitter werd het z. d. of h. st met de ontwerp-verordening verzonden naar de afdeelingen. Aan de orde kwamen vervolgens de pun ten van den Beschrijvingsbrief: 1. Voorstel tot onderhandsche verhuring van de bouwmanswoning op »Ma Retraite". B. en W. achtten het wenschelijk om, in af wachting van de bestemming aan het door de Gemeente van de erven van baron Nepveu aan gekochte buitengoed „Ma Retraite" te geven, voorloopig de terreinen nog niet te verhuren. Binnen niet te langen tijd zal hieromtrent een beslissing kuunen worden genomen. Zij meenden echter een uitzondering te moeten maken ten aanzien van de bouwmanswoning, welke over eenkomstig de veil-conditiën tot 1 November 1903 gratis in gebruik is geweest bij G. J. J. Nieuborg, die bereid is haar tot 1 Mei 1904 te huren voor f25, onder verplichting dat bij tevens toezicht houdt op de buitenplaats. Daar het zeer wenschelijlc is, hem met dat toezicht te belasten en voor een half jaar tóch geen hooger huurprijs te bedingen zal zijn, stelden B. en W. voor, het huisje onderhands aan hem te verhuren. De Raad vereenigde zich z. d. of b. st. met het voorstel. 2. Voorstel in zake uitbetaling van de by- drage tot bevordering van de opheffing der tollen op den straatweg Arnhem—Brug Ba- voort. Feitelijk zijn de 9 tollen, gelijk we dien dag ook reecls meedeelden, den 1 October opgeheven. Bij Raadsbesluit van 18 November 1902 werd aan B. en W. een crediet van ten hoogste f 300 verleend om de tollen bij de Bavoortsche brug en de Aldegonde-straat op te heffen. Middelerwijl is gebleken, dat het aandeel der Gemeente om tot die opheffing te geraken, bedraagt f259.09 en B. en W. stelden nu voor, dit bedrag te mogen kwijten uit den post „Onvoorziene uit gaven" van de Gemeente-begrooting 1903. De Raad vereenigde zich z. d. ofh. st. ook met dit voorstel. 3. Voorstel tot gratis in gebruik geving van een lokaal van het voormalig School gebouw aan de Koestraat aan de »Araers- foortsche Muziek vereeniging". De Muziekvereeniging (voorheen „Caecilia") richtte 4 November een request tot B. en W. waarin het verzocht, een lokaal af te staan waarin de vereeniging twee malen per week van 8/i' tot 10'/» kan repweren. In dat request zegt het Bestuur o. a. „Het aantal bevolen concerten heeft de Ver eeniging gegeven on zelfs is dit getal over schreden. Indien in de laatste lijden het weer niet zoo ongunstig ware geweest, zouden er nog een paar uitvoeringen meer zijn gegeven. „Ondanks de tevredenheidsbetuigingen, die de Vereeniging van verschillende personen mocht ontvangen over hare merkbare vorderingen, blijft de financieele toestand alles behalve gunstig, omdat nog steeds op haar rust de blaam van vroeger, toen het gela voor geheel andere doel einden werd gebruikt dan voor oefening en ernBtige studiën. „In verband roet een en ander hoopt het Bestuur, dat dit keer op zijn vraag niet afwijzend zal worden beschikt, omdat elke medewerking van hooger hand niet anders dan ten goede der Vereeniging kan komen." B. en W. zeiden in hun gunstig advies o.a. Wij meenen, dat de vereeniging, welke een 8nbsidie van f100 uit de Gemeentekas geniet, door haar optreden vooral in den laatsten tijd getoond heeft, steun van de Gemeente te ver dienen en stellen dan ook gaarne aan Uwe ver gadering voor om, in verband met de slot bepaling van Uw besluit tot het in gebruik geven van éen of meer lokalen van het voor malig schoolgebouw in de Koestraat, d.d. 21 Februari 1896 aan gemelde vereeniging tot weder opzegging voor twee, door Burgemeester en Wet houders te bepalen, avonden per week telkenB gedurende twee uren, een lokaal van het voor malig schoolgebouw in de Koestraat voor het houden van repetities gratis in gebruik te geven, onder bepaling dat de kosten van vuur en licht door de Gemeente zullen worden gedragen. De Raad vereenigde zich z. h. st. ook met dit voorstel. 4. Voorstel tot het opnieuw vaststellen van de Verordening tot heffing van rechten op de Algemeene Begraafplaatsen en van de invordering dier rechten. De vigeerende verordening, dateerend van 18 April 1899, ia bij Kon. besluit goedgekeurd tot 1 Juli 1904. Zij heeft in de practijk geen aan leiding gegeven tot moeilijkheden en B. en W. Btelden daarom voor, haar opnieuw vast testel- len, met de eenige wijziging dat in den aanhef van art. 1 het jaartal 1899 wordt vervangen door 1904. De Raad vereenigde 2ich z. d. of h. st ook met dit voorstel. 5. Voorstel tot onttrekking aan den open baren dienst en ruiling van grond aan de Zuidsiugelgracht. De heer A. J. van Zalingen verzocht, de on regelmatige rooilijn van zijn perceel aan de gracht zijde bij den voorgenomen verbouw te mogen veranderen in een rechte. B. en W. adviseerden gunstig. De waterafvoer zal eenigszins bovorderd worden en de Gemeente slechts I»/» M5 grond verliezen, daar zij 2"/i«« M'. afstaat en daarvoor M' in ruil ontvangt, benevens een surplus van f5. De heer Van Za lingen zal de koston dragen van het contract en van de werfmuur, welke hij achter zijn woon huis zal moeten bouwen. De Raad vereenigde zich z. d. ofh.st. ook m«t dit voorstel. 6. Voorstel tot het verleenen van een verlof van drie maanden, buiten bezwaar van de Gemeentekas, aan de onderwijzeres der open bare Lagere school 3e soort in de Koning straat, A. P. Kley. Toegestaan z. d. of h. st. 7. Voorstel tot het verlengen van bet verlof verleend aan den onderwijzer der openbai'e Lagere school le soort voor jongens, L. A. Slot, met drie maanden, wegens ziekte. Toegestaan z. d. of h. st. 8. Vaststelling van het tweede aanvullings kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1903. Vastgesteld z. d. of h. st. vastgesteld tot een bedrag van f2237.75, verdeeld over 148 aangeslagenen. 9. Voorstel tot wijziging der Verordening betreffende de straatpolitie. B. en W. zeggen in hun voorstel„Krachtens art. 47 der Verordening betreffende de straat politie, vastgesteld in de vergadering van 27 Juni 1903, is het verboden, buiten noodzaak op de voetpaden, trottoirs en wandelplaatsen met een al of niet bespannen rij- of voertuig, of met een met paard of ezel bespannen slede of rijwiel te rijden. Voorzooveel betreft de wandelplaatsen is echter o.a. een uitzondering gemaakt voor rij wielen, welke aan B. en W. bij nadere overwe ging vrij bedenkelijk voorkomt Vooral voor ouden van dagen en voor kinde ren worden de wandelplaatsen tegenwoordig door de rywielen onveilig gemaakt, meenen B. en W. en zij stelden mitsdien voor, art. 47 aldus te ver anderen Het is verboden, buiten noodzaak op de voet paden, trottoirs en wanelplaatsen a. met een al of niet bespannen rij- of voer tuig, of met een met paara of ezel bespannen slede, of rijwiel te rijaen. Van dit verbod zijn uitgezondera kinderwagens en handwagens be stemd tot vervoer van zieken of gebrekkigen en, voor zoover betreft de wandelplaatsen rijwielen wanneer die door Gemeente-ambtenaren of Ge meente-beambten bereden worden, kruiwagens niet beladen met steenen, mest of ander vuilnis en handwagens bestemd tot verkoop van brand stoffen, brood, melk, kruidenierswaren, petroleum en bloemen. b. paarden, ezels of vee te leiden, of paard te rijden. Voor zooverre in dit en de volgende artikelen gesproken wordt van paarden, worden hieronder ook begrepen hitten en muildieren. Ook is in de strafbepalingen (art 86) inge voegd „ten hoogste", zoodat daar gelezen moet worden: of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden- Twee adressen zijn ingekomen tegen dit voorstel, een van 30 en een van 46 inwoners. Dit laatste luidt Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, dat zij vernomen hebben, dat aan Uw college net voorstel zal worden gedaan om de Verordening betreffende de straatpolitie zoodanig te wijzigen, dat de uitzondering wordt opgeheven, welke gemaakt is voor het berijden van wandelplaatsen met rijwielen# dat zij eeno dergelijke wijziging vooral ten opzichte van het Plantsoen «ouden betreuren le. omdat h. i. de tijden voorbij zijn, «raarin rijwielen geacht werden gevaar op te leveren voor wandelaars, terwijl, zoover hun bekend is, hier ter plaatse nimmer vernomen wordt van ongelukken, veroorzaakt door rywielen; 2e. omdat voor zeer velen het Plantsoen een korten verbindingsweg vormt, waarvan vooral gebruik wordt gemaakt door officieren, ambte naren en leveranciers; Redenen, waarom zij UEdelAchtbaren beleef delijk vertoeken, de voorgestelde wijziging niet te willen aannemen. 't Welk doende, enz. Na langdurige discussie werd bet voorstel van B. en W. verworpen met 9 tegen 7 stemmen (vóór de heerenmr. Heyligers, Kleber, Van Beek, Hamers, Tromp van Holst en de beide Wethouders). De wijziging in art. 86 werd goedgekeurd z. d. of h. st. 10. Voorstel tot verhooging der jaarwedde van de onderwijzeres aan ae openbare Lagere schooi 3e soort aan de Puntenburgerlaan, E. L. M. Sinnige, ingevolge de verordening. Goedgekeurd z. d. of h. st. 11. Benoeming van personeel der Burger Avondschool. Benoemd werden tot tydelyk leeraarin Natuur- en Werktuigkunde de heer H. Koop- mans, onderwijzer aan de Chr. school, met 10 stemmen, tegen 6 op den heer F. Faber en in Lynteekenen de beer J. Brussaard, leeraar in machine-bankwerken en vaktee- kenen aan de Ambachtsschool, met 15 stem men en 1 blanco. De Raad ging hierna te 2.48 over in ge heime zitting.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2