bindstoffen. TENTOONSTELLING J. A.vao der YetJebbink, Van ASCII van WIJCK i Co., Advertentiën. LOTERIJ. Lucky Vulpenhouder WATERSCHOT Co., •Art. 18 a. Geldelijke steun van Rijkswege wordt aan Gemeenten verleend voor de doel einden, in 7 der Woningwet omschreven, indien blijkt, dat het belang der volkshuis vesting door den maatregel, in verband waar mede die steun wordt verzocht, op richtige wyze wordt bevorderd." Art. 7. Artikel 20 wordt gelezen als vnlgi Bijdragen uit 's Rijks kas, als bedoeld in art. 33 der Woningwet, worden toegekend tot zoodanig bedrag, dat het geldelijk offer, door het Ryk en de Gemeente te brengen, ongeveer gelijk sta. •Blijkt in bijzondere gevallen het verke nen van een bijdrage van hooger bedrag noodzakelijk, dan worden do redenen, waar uit deze noodzakelijkheid blijkt, uitdrukkelijk in het ingevolge art 34 der Woningwet in ile aStaatscourant" openbaar te maken be sluit virmeld. Do bijdrage mug niet stygen boven de helft der door de Gemeente verschuldigde annuïteit. •De bijdrage kan door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, worden verminderd uf inge trokken indien, overeenkomstig het bepuuhle by art. 100, overschotten ter beschikking zyn gekomen van do Gemeente, oen voorschot, als bedoeld in art. 15, tUMChentjjds is afge lost, de Gemeente gebruik heeft gemaakt van de bevoegdheid tot naasting, bedoeld in nrt. 10, of indien Ons blijkt, dat de voorgeschoten gelden door de Gemeente niet op richtige wyze in het belang der volkshuisvesting worden aangewend. »üp Ons besluit tot vermindering o( intrek king is van toepassing hetgeen in art. II», vierde lid, is bepaald omtrent Ons besluit tot terugvordering". De Directeur vun het Postkantoor verzoekt ons te herinneren, dat voor d« a. s. St. Ni- colaas-drukte het Postkantoor voor het pu bliek opengesteld is, óok voor de aanneming van postpakketten, op werkdagen van ti.3() voorin, tot 8.30 nam. en bovendien op Zon- d ig ti December van 7.30 lot 8.30 v.m. en vrui 12.30 tot 1.30 nam. Niet stevig ingepakte postpakketten wor den in bet belang van do goede overkomst niet aangenomen, terwyl het adres zooveel mogelijk op dc stukken zelf tc vermelden is. lie vestiging van adressen met lak op de pakketten is niet toegelaten, terwijl hot aan beveling verdient, een tweede adres in hot pakket te duiten. Met het oog up Kerstdag en Nieuwjaars dag bestaat het voornemen, de laatste twee marktdagen in deze maand te bepalen op Donderdagen 24 en 31 December. De Kamer van Koophandel en fabrieken zal Donderdagavond 3 December om 8 uur ten liaadliuize weder een openbare vergadering houden. Mej. A. A. Dalhiiiseii heeft aan do Rijks- ui.j-.-r-i - it Utrecht mot gunstig gevolg a.g i g- 'i 'Ctoraal examen Wis- en Natuurkunde. De heer I\ W. J. Groenebooin is bevor derd tot luitenant-ter-zee Ie klasse. Uit overweging dat de bepalingen van bel Kon. besluit van li Januari i902 (Stbl. no. 3), bevattende de eiscben vun pruclische en theoretische bekwaamheid als bedoeld by art. 107 der Militiewet 1903, niet van toe passing kunnen zijn op de miliciens der lichting 1003, omdat die lichting in stede '4ii 8' 2 maand, slechts ö1 2 maund voor ta-rsie oefening onder de wapenen blyft, is by Kon. besluit bepauld, dat van bet bepaalde in voren aangehaald besluit met betrekking tot de miliciens der lichting 1903 kan wor den afgeweken, voorzooveel zulks in verband met den kortoren oerste-oefeningstyd van die lichting door den Minister van Oorlog zal worden noodig geacht. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van de lotelingen der lichting vun 1904, die wenschen te worden ingedeeld bij een van de bereden korpsen, dat zij. voor zooveel «le beschikbare plaatsen dit toelaten, by eon korps naar hun keuzo kunnen worden inge deeld, indien zy zich met een daartoe strek kond verzoekschrift tol hum, Minister, wenden. In liet verzoekschrift belmoren zij te ver melden naum, voornamen, beroep en duidelijk adres, alsmede de Gemeente waar zy voor de militie zQn Ingeschreven. Voorts wordt medegedeeld, dat de lotelingen van genoemde lichting, die toegewezen wor den aan een der korpsen der bereden artil lerie, allen dadelijk na hun inlijving met verlof zullen worden gezonden tot 1 October 1904, terwyl du lotelingen die oen plaatsing ver zoeken bij een der korpsen van du cavalerie, in Iuiii aanvrage kunnen opgeven, of zy dadclyk na hun inlijving in werkelyken dienst wenschen te worden gehouden, dun wel met verlof te worden gezonden tot 1 October 1901. Hel verzoekschrift behoeft niet op ge zegeld papier te worden gesteld en kan on- gefrankeerd worden verzonden. Het moet eigenhandig zyn onderteekend. Aan Kolonel W. A.T. de Moester, comman dant van hel 5e rogiinqnt infanterie, is tot herstel vun gezondheid ucn verft# vun twee maanden verleend. Kapitein J. J. Storm van Leeuwen, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd lot ma joor by het 7e regiment. Tot kapitein bii het 5e regiment infanterie is bevorderd do lo luitenant A. S. Doorman, adjudant der grenadiers. By beschikking vun den Minister van Oor log is den majoor T. E. M. van Lilaar, van het 1ste regiment huzaren, met ingang van I December Amersfoort uls standplaats aange wezen blyft do met ingang van 1 December tot majoor b|J het 3de regiment huzaren be noemde ritmeester A.J. P. Metelerkamp, van bet 1ste regiment huzaren, belast met liet bevel over de Uij- en Hoefsmidschool en is met ingang van I December benoemd tot instructeur by de Rij- en Hoefsmidschool de 1ste lu.tenant van het 1ste regiment hu zaren E. H. Juckema van Burmunia baron Rengers van Warmenhuizen. Luitenant jhr. O. G. Bloys van Treslong, van het 3o regiment veld-artillorie, is op het door hem daartoe gedaan verzoek eervol ontheven van zyn detacheering bii de Rüschool en vervangen door luitenant I). J. Couvóe, van het Ie regiment. Luitenant J. N. Singels is ingedeeld by het 1e regiment veld-artillerie te Utrecht. Op verzoek van »H. B. S." werd reeds Zaterdag het voetbalveld aan den Leusder- weg gekeurd. Het stond toen vol water en de consul was dus wel verplicht, het onbe speelbaar to verklaren, waardoor ulthuos de kans om nood loos reiskosten te maken, word voorkomen. Ook het terrein te Utrecht werd afgekeurd, zoodat »U. D. I." daar niet heen hoefde. Maar Zondag was 't terrein op een paar plasjes na weer best en zoo werd een oefen spul gehouden tusschen «Ie eerste elftallen van «Quick" en »U. D. I." welke eindigde meteen overwinning der juniores, die 5 maal doelpuntten tegen Quick 4 maal. Een gemengd elital van »U. I). I." bracht liet er te Iharu nog beter af door de »B. V. V." op eigen terrein te kloppen met 70. Hei volks-concert, Zondagavond door het Ainersfoortsch symphonie-orkest •Jnbal" in de gruote zaal van oAmicitia" gegeven, was nóg drukker bozoclit dan het concert van Vrijdag en liep, zoo mogelijk, nog beter van stapel. Hut zoo sympathieke zangeresje mej. Van Wyngaerdl zong nu toch de zelfde liederen als Vrijdagavond en gat als toegift bet «Panis angelicus" heel mooi, heel innig, en werd niet minder mooi begeleid door mej. Gcorgine van Aaken en mei. Heuriette Mezger, welke laatste zich nu óok als zeer talentvol accom- pagnutrice hoeft doen kennen naast liattr groot kunnen als pianiste er orgauiste. Waarlyk sJubalmag met grooten trotsch terugzien op beide uitvoeringen en de krans door den beer Kollevvijn namens den Be schermheer aan den Directeur overhundigd, was even welverdiend als de mooie ruikers door een der werkende leden aan do dames Mezger en Van Wyngufirdt geschonken als blijk van sympathie en bewys van dankbaar heid voor hun zoo welwillende medewerking. Van de 00 leden aan wien de convocatie voor ile gistermiddag gehouden vergadering van liet Lees-museum werd gezonden, zyn er, het Bestuur meegerekend, juist zeven ter vergadering geweest. De vereeniging, 30 October 1002 opgericht en die 10 Januari 1903 rechtspersoonlijkheid verkreeg, is thans ontbonden. Het saldolje in kas, enkele boekenrekjes, enz. zijn afgestaan aan het Bestuur van de Amersfoortsche Toynbee-vereeniging »Ons Huis". De vergadering waarin mr. J. C. Post, uit Amsterdam, zal spreken over de rechtspositie van den ambtenaar, zal morgenavond in »De Arend" worden gehouden. De Arrondissements-rechtbank te Utrecht veroordeelde gister F. B. en J. B., die hier 28 Augustus door een bataljon infanterie roden, wegens mishandeling van luitenant J. M. C. H. tot ondeiscbeidenlyk 8 ringen gevangenisstraf en f 15 boete, subsllialr 15 dagen hechtenis. Mej. A. M. Bongers, thans to Baarn, is zoowel benoemd tot onderwijzeres te Hoofd dorp als te Nunspoet en heeft voor Hoofd dorp aangenomen. Niet minder dan 90 sollicitanten hebben zii h aangemeld voor de twee vacaturen als onderwijzer aan de Oosterschool en do Wes- tersch ooi. Naar aanleiding van de opening voor het Eiubllek vorkeer van den locaalspoorwog Nij- ;erk—Barneveld—Ede, welke hedenochtend zonder eenige foestclykhei 1 plaats had, schryft de correspondent te Nijkerk aan het »Hdbld.". In de „Geldorsso geschiedenissen" van Van Hiichtenhorst lezen we: „dat'tegen hot laatst der vijftiende eeuw „do Vorst van Gelder een iii-vul gekroogiien lmd van oen wutor-loydinghe te moeken, zullende den nacm draognon van den ouden-Rhjjn, endo van Hulkesteyn en 't Hoodo buys door het Ampt Nijkork streckon tot aen Wageningen in den Ithyn", eu vorder: „dit werk is wel acngevanghen endo bereeds oen deel staotigbo landerijen in «le Arkemeentedoor gograeven, dan naderhand (gelijk hut veeltijds gebeurd) om do menigorley moeylijkboyd, on kosten en op8taendo oorloghon steekende go- bleeven". Het denkbeeld der verbinding van Nijkork met den Rijn heeft eeuwen gerust, tot het we derom word opgevat door wijlen dr. T. J. Stiel tjes, ingenieur, oud-lid der 'tweede Kamer voor Amsterdam. Zijn bedoeling was een nieuwen grooten ver keersweg te scheppen en Amsterdam langs den koristen weg in verbinding te brengen met den Iiyn of de Waal door een groot scheepvaart- kanaal. Zijn plannen werden echter niet vol doende gesteund en daarop werd, op aanraden van den heer Schimuielponninck van der Oye, toenmaals Burgemeester van Nijkork, door hem een klein plan ontworpen voor een kanaal van Nijkork naar Wageningen met zijtakken naar Barneveld en Ede. Maar om de „menigerley moeilijkheid" en onkosten is ook dit plan „stee- kende gobloeven." Aan wijlen mr. W. baron Van Goltstein, oud- Minister van Koloniën, komt He oer toe, da; door hem in plaats vau het mislukte kanaal- plan het eerst is voorgesteld een stoomtram aan te leggen (1880). Kemgu duizenden guldens zijn door hem ge heel belangeloos opgeofferd. Het stuitte af al lermeest op de volledige Zondagsrust door de belanghebbende Gemeenten Nijkerk, Barneveld eu Eue als voorwaarde gesteld. Do plannen van baron Van Goltstein zijn in later tijd weder opgevat door de Ned. Rijn spoorwegmaatschappij, die den heer Krieger eoncessio liet aanvragen voor een stoomtram NijkerkEde. Bij den overgang dier maatschap pij in handen van den Staat bleef ook dit plan reeds in de geboorte stoken. 1 lot zaad door baron Van Goltstein uitgestrooid, was echter in goede aarde gevallen en in de drie Gemeenten Nijkerk, Barneveld en Ede gin gen van tijd tot tijd stemmen op, die aandron gen op tiitvooring zijner plannen. Do Burgemeester van Barneveld, baron Van Nagell, stelde zich aan bet lioofd der beweging en onder do medewerking zijner collega's van Nijkerk en Ede werden in de Jrio Gemeenten co mités van uitvoering in het leven geroepen, ten einde de voor een onderzoek bunoodigde gelden bijeen te brengen. Toen deze gelden gestort waren, kwamen allen, die ft!') of meer hadden bijgedragen, te Barne veld bijeen on benoemden uit hun midden een drietal personen, „belast met alle plannen tot uitvoering der zaak". Do hoeren, die deze allesbehalve gemakkelijke taak aanvaardden, waren G. l'rins Azn. voor Ny kerk. A. W. J. J. baron Van Nagell voor Barne veld en R. Dinger te Lunteren voor Ede. Dit comité vormde in 1891» een vennootschap de „Maatschappij De Veluwe" genaamd, met een maatschappelijk kapitaal van f 100000. Het nam do verjaarde concessie van don heer Krie ger togen behoorlijke vergoeding over, koo9 tot Voorzitter baron Van Nagell to Barneveld, en den heer J. 11. Rutgers te Barneveld tot boek houder. l)oor belangstellenden cn belanghebbenden werd f34 000 bijeengebracht. Voor de ontbre kende f06000 werd door de Gemeenten Nijkerk, Barneveld en Ede ieder ingeschreven voor f22000. Door den toenmaligen Minister Loly werd van wege het Rijk een renteloos voorschot toegezegd tot 1-V2 mille en de provincie Gelderland ver bond zich tot een renteloos voorschot van 25 mille. Do Nod. Centr. Sp. Mij. bood aan rente en ntlossing te waarborgen vooroen kapitaal groot 2'/. ton en oen exploitatio-contract af te sluiten. Toen later bleek, dat het toegezegde kapitaal ontoereikend zou zijn, verklaarde deze maatschappij zich bcrcidr de nog benoodigde gei den voor te schieten tegen een rente van vior percent ton honderd. Zonder het laatste zou de uitvoering zeker nog jaren op zich hebben laten wachten. Aan de Centraal komt de verdienste toe de gchccle bewoging don beslissenden stoot to hebben gegeven. „Menigerlei moeylijkheyd" heeft ook de Mij. „Do Veluwe" het 'hoofd moeten bieden. Men aenke alleen aan de bezwaren, bij den aankoop der gronden ontmoet, aan de noodzakelijk ge worden Onteigeningswet voor gronden tusschen Barneveld en Nijkerk, aan de overbrugging van de spoorlijn bij Barneveld, waartoe de H. IJ. S. M., die van geen kruising wilde weten, ver plichtte en al deze moeilijkheden zijn schit terend overwonnen, Op 1 Mei Ï902 werd het gedeelte Barneveld Ede voor het verkeer opengesteld en sedert he denochtend kan het publiek van het geheele tny'oci NijkerkEde gebruik maken. Dat is een gewichtige gebeurtenis voor deze strook. Geen gouden bergen zijn het, die we ons beloven van don nieuwen verkeersweg, maar wo zien er in een kostelijke reisgelegenheid naar een doel dor provincie, dat tot lieden afgesloten, of enkel ton kosto van veel tijd en geld te bereiken was, Wij zien er óok en niet minder in een lang begeerden weg, waarop of waarlangs onze handel nieuw terrein kan vindon. Wie een twistvuur uaiiblnnst waarmee by niets te maken beeft, moot zich niet beklagen, als hem de vonken in het gelaat vliegen. Voor het in April 1904 te houden Congres voor Kinderbescherming hebben zich reeds 300 leden opgegoven, waaronder zeer talrijke vereenigingen, groepen en besturen en uit- eenlooponde richtingen vertegenwoordigd zyn. Drie congres-commissiën zullen voor de ver dere organisatie zorgen. Het waarborgfonds is thantJ roods nagenoeg volteekend. Naur het gerucht wil, zou er sprake van zijn, te Best een machinaleklompen- gietery op te richten. Door een nieuwe uitvinding moet, evenals thans reeds voorde papierfabricage geschiedt, allerlei hout, ook afvul, zells spaanders en zaagmeel, gemakkelijk in vloeibaren toestand kunnen worden gebracht, zoodal het gieten en persen van draagbare, sterke klompen geen moeilijkheid meer zal opleveren. t Voor de vele bewijzen van deel noming, ondervonden bij het overlij den van onze gelietdo tante en be huwd tante, Mevrouw de wed. H. W. D. van LEEUWEN—Van Batenburg, betuigt de familie haren hartelijken dank. D. M. Storm van Leeuwen. Amersfoort, 1 December 1903. DAMES DIRECTRICES der P HOT ES- TA N T8C H E A It M E N LOT E R IJ ma ken bekend, dat de der prijzen zal plaats hebben Dinsdag 8 en Woensdag 9 December, van 1 tot 4 uur, in het lokaal »De ZAAIER", Muurbuizen boek Kerkstraat. Voor het nemen van loten en hot ontvan gen van prijzen houden zy zich zeer aan bevolen. Weet U nog niet? vvcllc cadeau U mot St. Nicolaas zult geven? Dan eou cadeau, dat steeds welkom is en voortdurend eene aangename herinnering blijft. Trijs f6.10 eD fG.50. Alleen verkrijgbaar in G. G. Voenendaul's Boekhandel. LANGESTRAAT 43. TELEPHOON 34. Hebben steedsn groote voorraad KISTEN en LUXE DOOZEN FRU1TS-GLACÉ en BONBONS tot concurrcorende prijzen. rt JTI Nederlandsche I— I I I Hypotheek- eu ('nxliet- V ere en 1 ging. h Bar mm prinsengrcht 708, AMSTERDAM, verstrekt golden op le en 2e hypotheek, rente 4 ik 5 pCt. Ook voorschotten en bediijfskapitaal op langen termijn van al f300 tot elk bedrag, aflossingen in 5—10, 1520 jaren. Groot- en Kleinhandel Concurreerende prijzen. Aanbevelend, HOOFDKANTOORUtrechtache weg 84'. MAGAZIJNENSCHERBIERSTRAAT en WOLKERSTRAAT. Nienv inademingsmiddel ter bestrijding der LONGTERING. Olio van EUCALYPTUS C1TP.IODORA in het buitenland reeds met succes aangewend. Vraag prijsopgaaf; zending rembours, M. BUIJSMAN, Middelburg. Wederverkoopers gevraagd. amER SFORTIA" Fabriek van Ziekte-Kienivrije Melkproducten Onder vaste controle van den beer W A. van den BOVENKAMP. FLESSOHENMKLK, KOOK- en SLAGROOM, KARNEMELK, ROOMBOTER a f 1.40, Bezorging aan huis tweemaal per dag. Commissionnairs in Effecte n Ridderschapstraat 1, UTRECHT, Koopen en Verkoopen Effeoten. Verzilveren Coupons. Nemen Geld A Déposito. Sluiten Prolongation en Beleeningen.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2