Donderdag 10 20È& December 1903. No. 5435. Feuilleton. SLATEIt 4 PALMEIl UITGAVE: FIRMA A. H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reclames 15 regels/" 1.25; eikeregel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT f- Telephoon 19. T"' die zich met ingang /II van 1 Jan. 1904 op "■[j dit blad abonneeren, v ontvangen de in Decem ber verschijnende nummers gratis. De Geineente-begrooting. Vil. Plaatselijke politie. Dej aarwedde van den Commissaris, vast gesteld bij Kon. besluit van 18 December 1901, bedraagt f2200; die van den Inspec teur met diens persoonlijke toelage flOOO; die van den adjunct-inspecteur f700 die van den hoofdagent f 650die van twee agenten le klasse f570 en van den derden agent le klasse f545, alle met vrije woning; die van 1 agent 2e klasse f520, met vrije woning, een f550, vier f525 en 10 f500; die van 7 agenten 3e klasse f325 en éen f450. Voor vergoeding aan 4 agenten 4e klasse voor verrichten dienst bij ziekte van agenten 3e klasse is uitgetrokken f 100; voor grati ficatiën en buitengewone diensten f 100voor belooning der beide keurmeesters van rij tuigen samen f30; voor brood en koffie bij zware diensten f50; voor verhooging inge volge de verordening f50; en voor aanstel ling van een agent 3e klasse nieuwe cate gorie f125. Het totaal der jaarwedden is dus begroot op f17585, tegen t'13036.555 uitgegeven in 1902 en 112229.15 in 1900. De post bureau-behoeften is begi ooi op f 670, tegen f 742.70s betaald in 1902 en saamgesteld alsvolgt: vuur en licht f250 ameublement, onderhoud, schoonhouden arrestanten-lokalen en onderhoud brancards f150bureau-be hoeften f 110kleine uitgaven, voorschotten, enz. f160. De post uitrusting der agenten van politie is begroot op f 1707.50, tegen f 1160.78 uit gegeven in 1902 en f958.67 in 1900. Voor bovenkleediug en schoeisel van den hool'd-agent, de 3 agenten le klasse en de 16 agenten 2e klasse wordt in uilgaaf gesteld 20 X 65 of f1300; voor 7 agenten 3e klasse 7 X f75 en 1 agent 3e klasse f 10, samen f 135 by mogelijke aanstelling van éen agent 3e klasse f55; onderhoud wapenen f 100 maatstokken voor honden 1'7.50aanschaffing en onderhoud rijwielen f150. Brandweer. De post is begroot op f 37C0, tegen f3500 en 1903 en 13732.05 uitbetaald in 1902. Uitgetrokken isvoor onderhoud der brand- Frieda Warnsdorf. 8.1 weermiddelen f300, aanschaffing bajonet- koppelingen voor de groote slangonwagen der Vrijwillige brandweer f200; herstellen en vernieuwen van slangen f100; tractement Brandmeester f 100, idem van den adjunct f50, id. opzichter materieel f100; bezoldi ging materieel van 162 man (a f3) f486; schadeloosstelling van het personeel bij brand en exercitiën, herstellingen ten gevolge van brand, premiën en kleine uitgaven f700; tegemoetkoming aan de Sint Joris-kerk voor plaatsing van den brandwacht f250 vuur en licht van den torenwachter f50toelage aan 3 spuiten f300, idem Vrijwillige brandweer f 200; onderzoek hooibergen en maken brand- bijten f90; onvoorziene uitgaven in geval van brand f774. De eerste afdeeling zou gaarne vernemen of eeu telephonische verbinding van den torenwachter met het politie-bureau niet zeer wenschelijk is en zoo ja of dan de aan leg van een eigen verbinding zonder tusschen- komst der Telephoon-M&alschappij financieel niet voordeeliger zal zijn. Ook wordt gewezen op de hooge som welke nog jaarlijks voor de plaatsing van de toren wacht wordt besteed. In de tweede afdeeling werd gevraagd of het waar is, dat ingeval de torenwachter brand ontdekt, hy zich eerst naar 't Politie bureau moet begeven om daar te waar schuwen en dat hij niet de brandklok mag luiden vóórdat de politie de zaak beeft on derzocht en daartoe machtiging beeft gegeven. In allen gevalle wordt het wenschelijk ge acht om den torenwachter telephoniscb met het Politie-bureau te verbinden. De jaarlijk- sche uitgave van 140 komt voor dit doel niet te hoog voor. B. en W. antwoordden: De torenwachter Inidt direct de brandklok zoodra een uit slaande brand in de Gemeente door hem wordt geconstateerd. Hij behoeft zich niet eerst naar het Politie-bureau te begeven. Alleen als hij vermoedt, dat de brand buiten de Gemeente is, stelt hij zich eerst met de politie in verbinding. Telephonische aanslui ting van den torenwachter met het Politie bureau komt ook ons zeer wenschelijk voor. Wij zullen informeeren of Kerkvoogden der St. Joriskerk geen bezwaar hebben, en onder zoeken op welke wijze deze aansluiting het goedkoopst kan worden verkregen. Straatverlichting. Overeenkomstig de begrooting der Gas- comniissie wordt voor 1904 uitgetrokken f 10 027.50, het zelfde bedrag als voor 1903, tegen f12 891605 betaald in 1902. Meerdere leden der eerste afdeeling achtten bet weuscbelyk. de uitgaven voor straatver lichting te doen vervallen evenals byv. te Nijmegen. Zij dringen er niet op aan om dit reeds thans te doen, doch geven Burgemeester en Wethouders in overweging, deze zaak eens onder de oogen te zien. Het saldo der fabriek wordt thans toch door de gewone uitgaven geabsorbeerd. Ook wordt by dit punt herinnerd, dat het saldo der gasfabriek thans veel hooger lijkt dan 'tis. Immers behoorde feitelijk de gasfabriek een deel te betalen in de jaar wedden van verschillende ambtenaren, als bijv. den Ontvanger, die toch ook werk voor de gasfabriek verrichten. Dit alles en ook buur van het gebruik van den Gemeentegrond voor buizen wordt thans niet onder cijfers gebracht en heelt tenge volge dat 't publiek abusief gaat denken,dat er groote winsien worden gemaakt en gaat aandringen op verlaging van gasprijzen. In de tweede afdeeling werd over dezen post niet gesproken. B. en W. antwoordden: Wij zijn bereid, te overwegen o! er aan leiding bestaat om de uitgaveD voor straat verlichting in het vervolg niet meer uit te trekken. Wel kunnen wij verklaren, dat zulks, naar ons gevoelen, lang niet zonder bezwaar is. Het thans gevolgde systeem, dat de Gemeente niets trekt uit de baten dei- gasfabriek, voordat het dienstjaar is afgeslo ten en er zekerheid bestaat, welk batig saldo er is, lijkt ons 't meest gezonde. Afvoering van dezen post zoude er toe leiden om reeds van te voren over niet-vast staande saldo's te beschikken. Wij erkennen, dat de saldo's der gasfabriek hooger lijken, dan ze werkelijk zyn, doch zien dan ook niets geen bezwaar om, indien hierdoor van buiten aandrang tot gasprijs- verlaging komt, op deze omstandigheid de aandacht te vestigen. Binnen niet te langen tijd wordt eene wijziging verwacht in de Ge meentewet voorzooveel Gemeentebedrijven betreft. Indien mogelijk, achten wy het, bij voorloopige overweging, beter om verande ring van systeem aan te houden tot deze wetswijziging zal zijn tot stand gebracht. Het totaal voor de tweede afdeeling, plaatse lijke politie, is begroot op f33750. Uk van maten en gewichten. Voor het bekend maken van den herijk- termyn is f20 uitgetrokken. Openbare wegen, werken en inrichtingen. Aan tractemeiiten van architect, twee op zichters, havenmeester, waarnemend klokke nist, torenwachter, opzichter begraafplaatsen, opzichter losplaats Kleine Koppel en sluis wachter is uitgetrokken f6000. Voor aanleg en onderhoud van wegen is slechts f18089 uitgetrokken, tegen f28 875 voor 1903 en f61118.53 uitbetaald in 1902. Deze post is samengesteld als volgtop ruimen *an sneeuw en strooieu van zand by gladheid f 1500onderhoud gootbruggen f120 spannen touwen Beestenmarkt f70; onder- boud bestrating met aankoop van 80 000 waalklinders f4700 (gelyk bekend werd sedert het onderhoud gedurende 1904 en 1905 aanbesteed)herstelling klinkerbestratingen Muurbuizen, Zuidsingel en Scherbierstraat f800; r.ieuwe waalkhnkerpaden Zand f560, Nieuweweg f320, Krommestraat f700, Arn- hemscheweg by driepuntje en tol f588 samen f2168; klinkerpad Beekesteinschelaan f496. Als nieuwe werken worden genoemdhet opruimen der veldkeien en hun vervangen door waalklinkers in de Breedestraat f 4900 beplantingen Beekesteinsche laan aan éeu zijde f55, oude Vlasakkerweg, gedeeltelijk, f30, vervanging van verongelukte booinen f50; onderhoud van boomen, boomkokers en grenspalen f 360onderhoud van bruggen, duikers en baliën f900. Tegen de voorgestelde klinkerbestrating van de Breedestraat bestond by de eerste atdeeling geen bezwaaralleen werd bet be treurd, dat deze uitgave niet uit de gewone middelen kan bestreden worden. Een lid heeft nagegaan, dat voor gewoon onderhoud slechts 18454 wordt uitgetrokken en meent, dat deze som wel wat heel laag is geraamd. De Zuidsingel tusschen de Kamp en de St. Andriesstraat is niet vermeld 't is hoog noodig, dat deze wordt vernieuwd. Men vraagt wat het gewone onderhoud der straten in vorige jaren heeft gekost. Gewezen wordt op den bouwvalligen gevel aan de beestenmarkt, die reeds sinds onge veer drie jaren wordt gestul. Men vraagt waarom Burgemeester en Wethouders aan dergelyken toestand geen einde maken. De toegang tot de Bergstraat bij bet hek Deze courant is gedrukt met de courant-inkt vertegenwoordiger J. J. RAUUSEX, kan foor en magazijn Cornetis Trompstraat t HOTTK.RO AM. van de firma TE LoftDES, Martha keek haar ter sluike aan toen «y xoo voor 't raam etonil en mechanisch tegen een der ruiten trommelde. Wat zag «e er weer bleek en bedroefd uit: neen, sóo kön bet niet langer; dat kon bet oudje niet langer aaniien. Zij wachtte tot Fneda naar de repetitio was en spoedde xich toen naar Paula Wörlke. Missohien waa 't nitt goed, dat xy üeie in bet geheim van Frieda inwijdde, maar Paula wat alimmer dan «ij, bield reel van Frieda en had groote ervaring. Misschien wist die wel raad. Toch voelde «ij «ich beklemd toen «ij bet kame- niortje van Paula baar naam noemde met de byvoe- vine „de huishoudster van juffrouw WarnsdorP Ze moest dadelijk binnenkomen, maar voelde neb verre van behaaglijk in ie elegant gemeubelde ka mers; bij Frieda was 't lang aoo mooi mal, Paula kwam op baar toe geloopen„Zioo, Martha, wat is er? Is Frie siek?" Martha knikte. Op de sopba sat een vreemde heer en in diens tegenwoordigheid wilde «ij niet spreken. Paula begreep haar, en ging ongegeneerd naar de iopha en «ei„Europa heeft geheimen te bespreken J*Ê"D »ldus aangesprokene stond op, stak baar de hand loe en vroeg: „Tot vanavond „Neen." „Waaromniet'/" „Ik denk tr niet over. Maar ga nu. Nauwelijks had hij de deur achter sich gesloten of Paula vervocht Martha plaats te nemen met een „Kom, biecht nu maar op." Martha aarselde nog. TViel haar xoo moeilijk, tegenover dio lachende oogen en dat vroolijk ge- «ichtje te vertellen van het groote verdriet dat over haar Frieda was gekomen eu dat haar sou vernie tigen als er niet spoedig hulp kwam. Paula sag 't aan haar gelaatsij wist wel, dat Frieda xich diep ongelukkig gevoelde eu had innig medelijden met haar. Maar xóo kwamen se niet verder en dus moest het oudje eerst op haar gemak worden geiet. Paula stond op. „Kom, Martha, drink een kopje koffie mee; ik versmacht van dorst." To gelijk belde «ij om nog een kopje. Martha nam de koffie dankbaar aan en kwam nu los. Toen »ij vertelde vau den avond waarop Frieda den al- scbeidsbrief had ontvangen, reide Paula: „Dat was dus den avond waarop ik Frie's regen mantel leende?" „Ja, juist't waa dien avond." ^PrecieB en nu herinner ik me ook hoe iemand achier ons aan liep. Schmidt woont 6ok hier, een étage hooger. We gingen dien avond samen naar huis. Zou 'tdo luitenant aijn geweest en «ou hy mij hebben aaDgexien voor Frie omdat ik haar man tel droog f Dat is nog «oo onmogelijk niet." Ook Martha vond dit een vrij gangbare oplossing en toen Paula haar reide dat het heel gemakkelijk ïou xijn, de «aak weer in't reine te brengen, ademde «jj verlucht op. „Laat mij maar eens begaan ik «al hem alles eeus netjes uit de doeken doen", seide Paula ten slotte I .Waar ii hij nu?" „Thuis, op SChmollingshauBon." „Dat treft. Volgende week speel ik te Schönstedt, een nest dat nog geen half uur van lijn aartsvader lijk kasteel verwijderd ligt. Ik ga naar hem toe en «al hem eens flink de ooreu wasschen. Laat't maar aan mij over; ik breng bom terug, levend of dood" en toen rij 't verschrikte gelaat van bel oudje rag, voegde zij er lachend aan toe- „levend. Frie zal hem óok liever levend hebben. Te Schönstedt woont mijn vorige kamenier, je weet wel, die getrouwd is met dien kleermaker van hierover; verbeeld je, ze heeft al vier kinderen. Nu, bij haar logeer ik ala ik te Schönstedt optreed. Maar laat het aan mij over cn ga maar kalm naar huis; de juffrouw aal weer lichen eu haar gelicht als een huilebalk voor goed afleggen. Ik zeg je, dat ik dat kereltje om mijn vinger wind. Op sjju knieën zal hij haar om vergiffenis smeken." Zij pakte het oudje beet, danste met haar door de kamer en liet haar toen heen gaan. Martha, buiten adem door dien rondedans, keek haar hoofdschuddend aan, maar ging toch veel op geruimder huiswaarts. Zij wist dat de zaak in goede baodeu was. „Alfred, ga even mee naar mijn kamer, ik moeteen en ander met je bespreken" teide de heer Von Schmol- ling na tafel tot «jjn soon, die hem xwygend volgde. In rijn werkkamer gekomeD, bood hy hem een sigaar aan en nadat sij hadden plaats genomen, vervolgde hy „Die historie met die comoeen donkere blik van Alfred deed hem ophoudeD „met de aotrice is nu uit, niet waar?" „Ja, vader". „Dank je". „Geen dank, vader. Ik heb niet om uwonwil met baar gebroken, maar omdat «ij mij bedroog". De heer Von Scbmolling kon xijn blijdschap nauwelijks Terbergen dat trof kostelijk. Bedrogen dus. Dan was er geen herstel mogelijk daarvoor kende bij sijn jougen te goed. Hij had wel willen «eggen, dat sulk comodie-volk dat altijd doet, maar het doodtbleeze gelaat van Fred deod hem die woorden niet uitspreken dat kon hij later nog wel eeus «eggen. „En hoe denk je over Olga?" Alfred sag hem vragend aan. Wat bedoelde hij „Ik heb nog niet over haar nagedacht", antwoordde hij teu slotte onverschillig. „Vind je haar uiet mooi?" „O ja, ie is mooi en geestig". „Dat is al veel, dunkt inoeen vroolijke vrouw is veel waard en doet out veel droevige dingen ver gelen, terwijl een vrouw die altijd en eeuwig knies oort elke tegenspoed in een ongeluk verandert". Alfred schrikte van desen uitval, die natuurlijk xijn lieve moeJer gold maar hij «ei niets. Reeds lang had bij 't opgegeven, met «yn vader to twisten. Dexe kende maar éen wil, éen meening, de tijne en liet die niet uit «iiu hoofd piraten. Toen Alfred bleef swijgen, vervolgde sijn vader „Olga is scbatryk haar man vermaakte haarsyn miilioenen. Ze is nog heel jong en «al seker geen weduwe willen blijven". Nu begreep Alfred waar zijn vader heen wilde; en by kon hem geen ongelyk geven. Hij zou tooh wel eens trouwen en waarom «ou hy dan die mooie, vroolijke vrouw met baar miilioenen niet nemen? (ITer«Ü xwvolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1