Zaterdag 12 December 1903. No. 5436. 53e Jaargang. Eerste blad. Feuilleton. UITGAVE iranco8 nar''ml1{ondei'üa9- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.—; rtmui offtcieële «n ^vertentiën 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, firma a. h. tan cleeff ü"'0,ei"""8sadverlentiön per regel 15 cent. Heolame. 1-5 regel, 1.25; elke regel Bebmcht «n v »00 6 ett®rs "a»1* plMtariAimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. ij a vertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. te AMERSFOORT. BUREAU KORTEQRACHT t- Telephoon 10. l!! die z'ch met ingang /II van 1 Jan. 1904 op ™[l dit blad abonneercn, w ontvangen do inDecem- ber verschijnende numuiers GRATIS. l)it nummer bestaat uit TWEE bladen. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Ge meente, dat de door den Directeur van 's Rijks di recte belastingen enz. te Amsterdam executoor ver klaard kohier No. 3 van de BELASTING OP BEDRIJFS- EN ANDERE INKOMSTEN over het dienstjaar 1903/1904 aan den ontvanger vau 'e Rijks direcicbelastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aauslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 11. Decsmber 1903. De Burgemeester voornoemd, WIJIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, brengen ter algcmeene kennis, dat bij hun besluit van heden, iugevolge art. 8 der HINDERWET, •au H. van EE, wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van eeue broodbakkei ij in het perceel Kampstraat no. 39, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie E, No. 3740; en dat aan J. van den HOOFF Pz, wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van eene bewaarplaats van bensine in het perceel Langestraat no. 107, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie E. No. 1928, ouder voorwaarden le. dat de bensine steeds bewaard worde in eeu onontplofbaur vat 2e. dat deze bewaarplaats niet mag worden ge opend tusschen zonsondergang en zonsopgang, Amersfoort, 10. December 1903. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Socretaris, B. W. Tn. SANDBERG. Frieda Warnsdorf. 9.) Zijn vader had hem soherp gadegeslagen. Dat Fred niet dadelijk weigerde, achtts hij een goed teeken on hij wilde het ijzer ameden terwijl het beet was. „Olga houdt van jeik heb bet dikwijls bemerkt terwijl jij als een droomer naast haar liep." Alfred schudde ontkennend; hij geloofde niet aan Olga's liefdeby kende haar koude, berekenende na tuur van vroeger. M&ar des te beter; hij wenschte geen liefde, waar hij die tóch niet kon terug geven, lu dien zin antwoordde hjj zijn vader, die hem kalm liet uitprateu. 'tGing boven verwachting goed en wat Alfred daar zei van .geen wedorliefde" was eenvoudig beluchelijk. Olga zou hem wel leeren haar lief te hebben. „Aldus zyu we 'teens; jij declareert jo en wij vieren je verloving eer je verlof om is." Alfred schrok. „Zoo gauw, vader 1 Waarom? Er is toch met zoo'n haaat by V" „Dat is 't wel. Bedenk toch eens dat eou zoo mooie en gefortuneerde vrouw maar de hand heeft uit te steken om aan eiken vinger tien aanbidders te hebben. En bovendien, we ayn niet zoo rijk als men wel deukt. Ik heb in de laatste jaren veel ver loren, heel ve. xóo veel dat we er nauwelijks kun- komen. Ik spreek nog niet eens van eeu bruidsschat voor Mary." Zesr ernstig en met bevende lippen was dit ge zegd Men zag 't den ouden man aan, boo moeilijk 't hem gevallen was, zelfs tegenover zijn zoon die bekentenis Ie doen. Alfred wist niet wat hij hoorde; by had or geen flauw vermoeden vau gehad, maar by wist dat ayn vader nooit overdreef. Er nauwelyks kunnen komen? Arme moeder. Eu Mary om zoo te zoggen arm - En als hij Olga trouwde waren allen goholpen. Waarom zou by 't niet doen? Deze vrouw was hem l)e Gemeente-begrooting. vin. Kosten reiniging. De post is voor 1904 begroot op f'28 284.70 legen 114180.12 voor 1903 en f 11 871 74» uitgegeven in 1902. Te gelijk /ij echter gezegd, dat in het nieuwe dienstjaar de re organisatie van dezen tak van dienst wordt voortgezet. De oude uitgaven beloopen f 13 588.70 en zijn saamgesteM als volgt: Directeur jaar- wedde met ~l/ii0/o bruto opbrengst mest en fnoï'A tn 'oon we|,kl<e<len (2 meer) f .1201.50; wieden straten en pleinen f30; vervoer tonnen f75, reparation tonnen f 1100; onderhoud schuiten, enz. f'200; onderhoud karren en wagens f250; smidswerk, grepen, gieters, carbolkruikjes, emmers, enz. f300; desinfectie-middelen f80; kielen, broekenen petten f 110;_ assurantie, ad vertentiën, schrijf behoeften 150; kosten vallende op de le vering van meststolFen f20; onderhoud ge bouwen, rasterwerk, bestrating en lossteigers f 100houtwerk eu bezems f75; huurpaar den voor do veeg-machine f125; sproeien dor stralen met 3 wagens f400; onvoorzien f 250. Zoogenaamd buitengewone uitgaven ziju voor aanschaffing van: 4 tonnen wagens f 1200 luchtpomp f540, 40 M. slang f200, 2 beer- karren f850,4 vuilniskarren f 15(50, 4 paarden 1 1000, 4 stel tuigen I 100, stalgereedschap f 100,* 1 sproeiwagen f675,1 rijwiel voor den Directeur f 130het maken van beerput en mestvaalt buiten de Kamppoort f 1000; in richting van stalling, bergplaats, slalknechts- en Directeurswoning in de oude gebouwen van »Ma Retraite" f3850, aanleg van een weg aldaar f700 samen f11905. Nieuwe gewone uitgaven zijn: onderhoud van 4 paarden, a f 1.05 per dag, f1503; jaarwedde stalknecht, a f8 per week, f410; 2 nieuwe werklieden a f8, f832hun werk pakken en petten f 10 totaal f2701. Het totaal der uitgaven voor de reorga nisatie beloopt dus f14690 en het totaal der uitgaven voor dezen tak van dienst is ge raamd op f28284.70, tegen een ontvangst van f7937.50. In de eerste afdeeling trok het de aan dacht dat nevens de aanschaffing van paarden wordt voorgesteld, ook meer werklieden te nemen. Bij de vermeerdering van werk krachten had men eerder beperking van per soneel verwacht. Men vraagt naar de plannen welke bet Dagelijksch Bestuur heeft met »Ma Retraite". Indien nu reeds over een deel wordt be schikt, kan men daar later wel eens spijt van hebben en kon wel blijkeu, dat de rest van het terrein zóo in waarde gedaald was, dut de voordeelen, bij den aankoop van 't ge heel verwacht, geheel verloren zijn. De zuinigheidsmaatregel, thans voorgesteld om de bestaande gebouwen, na eenige Wij ziging voor Directeurswoning enz. te bezigen, is alleen aan te bevelen als men weet, 'lat ze daar later ook noodig zullen zijn. Sommigen achtten het geheel onnoodig, dat daar een Directeurswoning wordt ingericht. Men wijst er op dat voor een kar met paard niet twee volslagen werklieden noodig zijn; ook elders doet n en het meteen man en een jongen. Gevraagd wordt of aankoopen van paarden op den duur voordeoliger is dan buren. Zooals reeds bij de algemeens beschou wingen is uiteengezet, werd afgekeurd, dat de kosten van aanschaffing van het materieel, dat binnen enkele jaren zal versleten zijn, werden gebracht ODder de «buitengewone uitgaven", waarvoor geleend wordt. Een lid stelt voor, deze som uit gewone ontvangsten te vinden en 't percentage der Inkomstenbelasting te verhoogen. Dit voorstel wordt met 8 tegen 1 stem verworpen. Aan een lid der tweede afdeeling kwain het vreemd voor, dat, nu voor de aanschaffing van paarden voor den reinigingsdienst gelden worden uitgetrokken, het aantal arbeiders in plaats van beperkt juist uitgebreid wordt. Ook hebben eenige leden ernstig bezwuar tegen bet brengen der meeste uitgaven voor aanschaffing van materieel ouder de zooge naamde «buitengewone uitgaven", waarvoor geleend wordt. Veel van dat materieel zal na weinige jaren geheel versleten zy», ter wijl de leening pas na 30 a 35 jaren zal zijn afgelost. Het gaat niet aan, het nageslacht hiervoor te belasten. Alleen de drie laatste posten, n.l. de beer put mot mestvaalt, de stalling, bergplauis, enz. en de aanleg van een weg, te zamen f5550 kostende, komen h.i. voor een leening evengoed als een andore; de vrouw <liu hy z(io lief had gehad, was immers tóch voor hem verloren. Eén oogenhlilc aarzelde hy nog; toon groep hy de hand, die sjjn valer hem had toegestoken. De koop was gesloten. Hij ging naar de kamer zijnor moeder en tikto zachtjes op de deur, uit vrees haar te wekken als ze soms mocht zyn ingeslapenmaar do deur werd dadelyk geopend. Vol angst had zij hem algewaoht zij greep zijn boido handen en vroeg: „Wat wilde papa van je?" „Niets ergs, moedertje, hij wil dat ik mij verloofde" „Toch niet met haar?" „Met wie bedoelt u?" „Met Olga Oehnbauaen „Ja, mot haar." „En jij?" Anstig zag ze hem aan en drukte gyn handen tegon haar zwakke borst. „Ik heb toegestemd." „Doe 't niet, Fred, om Gods wil doe 't niet Zij viel hem om den hals on bezwoer hem, 't niet te doen, zooals alleen eeu liefhebbende moeder dat onder woorden kan brengen. Hij staarde haar aan en was zelf even bedroefd •le zij. Maar waarom niet? Wat had zij tcgou die mooie, rijke vrouw? Hoe graag had hij gedaan wal zij verzocht; maar zijn vader had zijn woord en juist om harentwil wilde hij zich verkoopen. Hij zeide echter niet» van hetgeen hem had doen besluiten, gehoor to geven aau het dringend verzoek zjjus va ders; waarom haar nieuw leed te berokkenen? Hij vroeg slecht»; „Hebt u iela tegen Olga? Waarom zou ik haar niet tot vrouw nemen?" Omdat zo je ongelukkig zal maken, omdat zo je niet liefheeft, omdat zij niemand kan liefhebben, omdat sy koud, harteloos, egoïst is eu omdat zij allerminst bij jou past." „Kom, kom, moedertje, 't gaat gewoonlijk beier dau men denkt; zoo dikwijls is een huwelijk tus schen mensehen van zeer verschillend karakter juist gelukkig, bijvoorbeeld u en vaderHij ver stomde onder deu troosteloozen blik der arme vrouw, waaruit hy écu lauge lijdensgeschiedenis la». Hij kuste haar on sprak woorden van bemoediging en troost alle» le vergeefs; zij liet zioh niet ge in aanmerking. Nu nog geon voorstel is ingediend, om trent wat met het onlangs aangekochte goed «Ma Retraite" zal worden gedaan, zoude de Raad, door deze uitgaven te voteeren, reeds een deel van dit goed gaan gebruiken. Het goed wordt dan verbrokkeld en zal misschien zeer in waarde verminderen. Het komt wen- schelijk voor, dat de Raad eerst in de ge legenheid worde gesteld, de geheele zaak te overzien met plannen en teekeningen, alvo rens een beslissing te nemen. Een lid acht het wel gemakkelijk om thans den Directeur enz. te bergen in de bestaande gebouwen van «Ma Retraite", doch z.i. beeft het veel bezwaar voor de inwoners, indien de Directeur zóo ver afwoont. Woont hij meer binnen de kom, dan is hy gemakkelijker voor 't publiek, dat hem spreken wil, te vinden. Een lid is van oordeel dnl men op twee gedachten hinkt. Eenerzjjds toch wordt voor- Sesteld, alles naar den Koppel en «Ma .etraite" to brengen en anderzijds wil men tevens een beerput met mestbak aanleggen buiten de Kamppoort, waar de voornaamste afzet van meststoffen wordt gevonden. Het kan wel eens blijken, dat bet veel beter ware om alles buiten de Kamppoort in te richten, waarbeen zich wellicht later het zwaartepunt zal verplaatsen. Waarom, wordt gevraagd, geeft men aan den Directeur niet de woning van de voor malige Gasfabriek, die thans renteloos staat? Hiertegbn wordt opgemerkt, dat blijkens de Memorie van Toelichting, een voorstel tot regeling dezer zaak zal worden ingediend; daarbij zal nok gelegenheid worden gegeven om een beslissing te nemen over de be stemming van «Ma Retraite". Het zal bly- ken, dat thans met betrekkelijk geringe kos ten gebouwen kunnen worden in gebruik genomen. Nieuwe gebouwen zouden een zeer veel hoogere uitgave vorderen. ÜOOP den Directeur op «Ma Retraite" te laten wonen on hem een rywiel te geven, bespaart men do kosten voor een opzichter. De Directeur kan dan 's morgens eerst alles regelen en dan per rijwiel door de stad gaan. Hy is bijna altijd uit, dus het wonen binnen de kom zoude den ingezenen toch niet veel helpen. De afdeeling heeft geen bezwaar, de uit rust stellen. Daar vloog do dour open eu Msry stormde, druk ker dun gewoonlijk, de kamar binnen. Toen zij haar moeder eu Fred zóo sag staan, bleef se oen oogen- blik aangedaan staan en riep toeu vroolijk: „Heb jo 't mams al verteld? Ü1 hoe heorljjk! Wat bon ik bly! Eu bon gelukkig bob jo Oigu geuiazkt!" „Olga Hoe weet die „Papa heeft 't baar gezegd." Alfred lachtte bitter. Nu al? Waarom bad zijn vader zoo'n haast gemaakt? Was by bang, dat zich nog zou bedenken? Waar- De communicaties worden verzouden ou in do couranten vrerd de verloving bekend gemaakt eu zoo was de mare al spoedig overal verbreid, behalve misschien in een nest waar oon courant nog tot bet ryk der legenden behoort. Ook Frieda las de advertentie. Had bij zioh dan toch zóo snol getroost 1 Zij was doodsbedrcefd en meende hot niet te zullon overlevon. Eerst nu voelde sij al haar leed. Ook do oude Martha had voort durend een brok iu de keel zitten. Onophoudoljjk keek zij ter sluiks naar bel wasbleeke gezichtje van bel meisje, dat als eeu beeld des jammers ineenge drongen neerzat, 't Was ook te veel. Hoe kon dat jonge ding kracht viadoD om een zóo groot leed te dragen En dan moest zij toch maar weer avond aan avond ■pelen. Ook nu pakte Martha de toilet-mand weer, zuchtend en builend. Hoe kou Frieda tot kalmte komeu waar zijzolf den gansohen lieven dag jam merde en woukluagde De toonoolknecbts hadden de mand reeds lang weggehanld. 't Was by sesaeu. Om xeveu uur be gon men en Frieda moest in 't eerste bedrijf op treden. Zij klopte Frieda sacbt op den schouder; Frieda keek op. Hoo troosteloos sag zij er uit. ,,'tls lijd, juffrouw, we moeteu weg." „Waarheen 1" „Hè? Waarheen? Naar 't theater." „O!" Frieda stond op, nam zwijgend haar rol vau haar schrijftafeltje, sloeg haar mantel om, zolto haar muts op en ging de kamer uit. „Als ze maar eeu opspeelde, huilde, brulde; daar knap je van op. Maar die outielleude kalmte is Diot om aan te siuu" mopperde Martha, die haar achterna ging. Ook iu den aobouwburg wist ieder te vertellen van do verloving. Wie hot 'teerst verleid had, wist niemand, maar heul het personeel wist er nu óok by to vertellou dat hij tot voor heel kort eeu goed oogje had gehad op trieda. Allen keken haar nieuwsgierig aan, sommigen met leedvermaak, enkeion medelijdend. Frieda tncrkto daar niets vanhalf wezenloos 8ing sy naar baar kleedkamer, maar Martha balde e vuist en debiteerde rechts en links halelijkhodon. Paula Würlke was buiten sich zeiven van ergernia en schopte eeu geweldig standje aau den regisseur, dio haar verlof geweigerd had, zoodal ze niet uaar Bchönsledt had kunuun gaan en se speelde zóo op, dat de regisseur besloot maar gauw toe te goven en haar dun volgenden dag verlof gaf. „Ja, nu die eselskop die stommiteit al heeft uit gehaald" mopperde sij nog. Toen de regisseur haar verbluft oausag, verze kerde zij hem, dat by uiet de oiulskop was dien sy bedoelde. Enlin, zij had nu verlof. Of zij uog iets teu goede zou kunnen uitrichten ,.A bah, verloofd, is uog uiet getrouwd" meundo sy eindelijk en ging toon ook naar Frieda's kleedkamer. De „jeuuo amoureux" dio ongelukkiger wyse in haar vaarwater kwam ou iets soor onschuldigs togen haar seido, kroeg oen opsLopper. Toen sij de kleedkamer binnentrad en Fried* goeden avond en veel succès wenschte, sloeg zjj haar oogen neder voor don vorwyteudon blik van Martha. Hel oudje had volkomen gelijk; als zij uaarSohón- itedt wus gegaan, sooals sij beloofd had, sou 't niet gebeurd siju. 'tWerd haar to warm eu de troosteloose oogen van Frieda en het zwijgen van Martha maakten 't haar sóo boDauwd, dat zy haar spulletjes by elkaar pakte en vordwoon. Zy ging nog even het repeti tie-briefje insien en sond daarna eon telogram naar Suhünstedt. (Wordt

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1