Zaterdag 19 December 1903. No. 5439. 53e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. UITGAVE: firma a H- tan cleeff te AMERSFOORT. eu Abonnement per 3 miandee /l._; officieëlp .if Advertentiën 1-6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-^ mee, OK, OP<"' 15 c8n'-1-5 regels/1.25; elke regel ers naar pl&ateruimte. Bewijsnummers naar buiten worden inrekoning' gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT Telephoon 19. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. T'' die zich met ingang /II van 1 Jan. 1904 op JJ dit blad abonneeren, ontvangen de inDecem- her Verschijnende nummers GRATIS. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 22. December aanstaande,des namiddags te VU ure. Amersfoort, den IS. December 1903. De Burgemeester voornoemd, V WUIJTIERS. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door A. van MAANEN ingediend verzoek, mei bijlagen, ora vergunning tot het oprichten van eene drogerij van sigaren in het perceel alhier gelegen aan het Havik No. 2, bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 669 dat een door H. KURPERSHOEK ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eeue rund- en varkensslachterij en rookerij van vleeschwaren in het perceel alhier gelegen aan deu Arnhem8cheweg Noa. 46 48, bij het Kadaster be kend onder Sectie B. No. 2567 en dat een door A. KWINT ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het plaatsen van een locomobiel in het perceel alhier gelegen aan den Hooglanderweg No. 18, by het Kadaster bekend onder Sectie A. No. 1539, op de Secretarie oer Ge meente ter visie liggen en dat op Donderdag, den 31. December aanstaande, des vooriniddags te half elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijnor leden, bezwaren tegen het op richten van een of meer dezer inrichtingen iu te brengen. Amersfoort, den 18 December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. By het zeer spoedig te verwachten wets ontwerp op de verplichte ziekte-verzekering zou de leeftijd der verzekeringsplichtige werklieden zijn gesteld op 16 jaar. De Directeur-generaal der Postergen en ielegraphie brengt ter algerneene kennis, dat nevens de bestaande vier soorten postzegel- boekjes met zegels van 1, 3, 5 en lucent, ook boekjes zullen worden uitgegeven waarin zijn samengevoegd 6 zegels van 1 cent, 6 zegels van 3 cent en 12 zegels van 5 cent. Deze boekjes zijn tegen den prijs van o5 cent aan de kantoren der Posterijen ver krijgbaar. In de vergadering van den Raad dozer Gemeente, welke zal worden gebonden op Dinsdag 22 December 1903, des middags halt twee, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling 1. Voorstel om Burgemeester en Wet houders te machtigen tot het aangaan van een overeenkomst met mr. H. J. H. baron Van Boetzelaer ter verkrijging van een barak voor besmettelijke zieken. 2. Voorstel lot wijziging van de regeling van het tantième voor den Directeur der Gemeente-Gasfabriek. 3. Voorstel tot bekrachtiging van den door Burgemeester en Wethouders gedanen aan koop van de rechten op het perceel kada straal bekend Gemeente Amersfoort Sectie E. no. 3440. 4. Out werp-besluit tot verhooging van het subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1903 met 1 104550 eu goed keuring der aanvullingsbegrooting van dit Bestuur. 5. Beantwoording der interpellaties, gedaan door den heer Kleber in de vorige verga dering. 6. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager Ouderwijs (vaca ture Mevr. Warnsinck.) 7. Benoeming vaD een herschalter (Drank wet) voor het jaar 1904. 8. Benoeming van 2 leden van het Burgerlijk Armbestuur, 2 leden van de Com missie voor de Gemeente-reiniging, 3 leden der Commissie van Fabricage, 4 leden der Gas-commissie, wegens periodieke aftrediug met 1 Januari 1904. 9. Benoeming van 1 lid van het college van Curatoren van het Gymnasium, 1 lid van de Commissie van Toezicht op het Mid delbaar onderwijs, 3 leden van de Commissie van Toezicht op het Lager onderwgs, wegens periodieke aftreding met 1 Januari 1904. 10. Benoeming van 9 leden der Commissie tot wering van schoolverzuim, wegen perio dieke aftreding met 1 Januari 1904. 11. Ontwerp-besluit tot vaststelling van jaarwedden van onderwijzend personeel Lager onderwgs. 12. Reclames tegen aanslagen in de In komstenbelasting met advies der Reclame commissie en (afwijzend) advies van Burge meester en Wethouders. Frieda Warnsdorf. Juist wilde mevrouw Von Schmolliug door het achterhek liet park ingaan toen haar man plotseling vóór haar stond. In 'teerste oogenblik was hy zóo verbaasd, haar hier alleen en op een voor baar zóo vroeg uur te ontmoeten, dat hij vergat iets te vra gen. Maar zy voorkwam hem en reikte hem den brief over en zcide kortweg: .leus". Verbaasd nam hij den brief aan, dien by las en herlus. Hij begreep niet wal hij er mee te maken had. „En wat zal dat vroeg hy. Toen vertelde hem alles Toen ey hem mee deelde, dat lij by I'aula Wörlke was geweest, wilde hy uitvaren, doch hij bedacht sicli nog mtyds; by wilde eorst ulles weten om beter te kunnen ban- Toén zy, hovend van aandoening, had uitgespro ken, verbaasde zij er zich over, dat hy zoo kalm bleef. Zijn gelaat verried hoegenaamd niets vau hetgeen er in hem omging. Hy las den brief nóg een! en stak dien toen in zijn zak. Zy strekte haar hand er naar uit. 'tls mijn brief," zeule zy schuchter. '^Hij is beter by my bewaard antwoordde by .5 Bil bem terughebben, ik «il h.m persoonlijk 'f'°Beé,'fe S3? ëe eieren op «nhoofd .wollen weet ie wal er 't gevolg van zou zyn Het enga- gemout, dal ik *00 gra.g »g, we."»» tk heb mee- Aan deu Raad dezer Gemeente is het volgende adres verzonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, De Nederlandscbe Vereeniging van Kermisvakge- nooten „Ons Belang" opgericht 13 December 1899 te Amsterdam en Koninklijk goedgekeurd 21 Juni 1901, Staatsblad No. 54, in deze domicilie kiezeud ten huize van haar Eerste Secretaris Louis Vallentgoed, wo nende te Edam. Dat zij kennis namen, dat in Uw E.A. vergadering van 24 November j.l. door twee Uwer geachte leden, het voorstel werd gedsan om in btyimel tot afschaf fing der kermis te besluiteu. Met licht te begrijpen spanning hebben wij alles nagegaan wat in den loop dezer dagen voor of tegen het behoud der kermis iz gesproken U. E. A. zijn geroepen oin de belangen der bur gerij te behartigen; wy zijn overtuigd, wij kennen Uw ijver voor liet welzijn Uwer Gemeente, dat ook door U alles met de grootste belangstelling gevolgd is. Nimmer heeft by one de vrees bestatn, dat de kermis te Amersfoort zal vallen ieder, die een open oog heeft voor hetgeen om hem geschiedt, wiens hart niet egoïstisch verdorven is, zal, erkennende dat door de afschaffing der kermis duizenden worden getroffen, niet tot hare opheffing medewerken. Gaarne eerbiedigen wij ieders gevoelens, 6ok die van onze tegenstanderswy zijn overtuigd, dat die heeren niets anders dan het belang van het algemeen oor oogen hebben. Doch dwalen is menschelyk! Hebben die beeren persoonlijk het zoogenaamd zedenbedervende van de kermis niet eigen oogen aanschouwd? Waarschijnlijk neen I Wellicht hebben zij sedert hunne jeugd geen voet meer op de kermis gezet. Wat zij vermeeuen te weten, hebben zij slechts bij overlevering. Wat zy gezien hebben, zyn slechts enkele geval len, op zich zelf staande. Tooneelen, voortspruitende uit gebrekkige out- wikkeling vau een gedeelte des volks. Zoo lang beschaving en ontwikkeling niet zijn doorgedrongen tot aile klassen der maatschappij, zullen bij iedere openbare feestviering, welk stempel of karakter die ook draagt, wel eens tooneelen voor- koman, die in hel oog vau een welopgevoed memch stuitend zijn. Nu echter alle middeleu worden aangrepen om, zoo mogelijk, de kermis te doen afschaffen, acht het Bestuur der genoemde vereeniging zich verplicht, door alle gepaste middelen te trachten die afschaffing legen te gaan. Zeker zal de politie in die dagen der kermis, zoo ala bij ieder volksfeest, bezoek van Vorstelijke per sonen, enz. wanneer er zooveel duizenden meuicben meer op de been zyn. zwaarder dienat hebben dsu op gewone dagen volgt er dan eens een arrestatie, dan weegt deze toch niet op tegen de duizendeu goedgezinden, die ordelyk feestvieren. Moet due voor een enkele kwaadwillige het ge heels publiek aansprakelijk gesteld worden? Even zoo min mag er sprake zijn van afschaffing van de kermis, omdat enkelen niet op gepaste wijze kermis vierenzulke mag en kan nooit een reden zyn oiu de zaak zelve voor verteerd te verklaren. Mocht de kermis, wat wy echter niet gelooven, ja, beslist tegenspreken, hierin bij auderu feesten een weinig achter slaan, dau nog weegt zulks niet op tegen de voordeeleu, die zij voor duizenden afwerpt. gewerkt, zou afraken. Hy vindt nooit weer zoo'u goede party." „Eugène" riep ze ontzet. „Kan je dan nog éen oogenblik toestemmen in dit huwelijk?" „Wat is er dan toch wel voor vreosolyks gebeurd „En die brief dan „Och kom, wat bewyit die anders dan dat Olga onzen jongen lief had en hem tot eiken prijs wilde veroveren." „Ook door een laagheid?" „Let wat meer op je woorden. Je spreekt van ouzo schoondochter; een kleine vrouwenlist, meer niet." „Dat kau je niet moonen, Eugèue, je beut te veil man van eer dan dal je zóo iets kunt verontschul digen. En je zoon, je eigen kind, zou je aan zoo'n schepsel geveu „Nu is 't genoeg" viel Schmolliug ruw uit. „YVat een overdrijving. En versta me nu goed; ik wil niet dat je een woord rept over dien brief, noch tegen Alfred, noch tegen Olga of wie ook. En pas op, dat je tegenover Olga gedraagt zooals jo als aanstaande schoonmoeder behoort te doen. En opdat dit ellendige vod niet nog meer onheil brengt"en hij scheurde het briefje in snippers eer zijn vrouw 't kon beletten. Half versuft staarde «ij hem aan. Niet gaarne had rij willeu uitspreken wat zij in dit oogendlik ducht. Tot dusver had zij hem leeren keunen als despoot, voor wiens wil alles moest buigen^ heel haar gevoel van vrouwelijke eigenwaarde had zij aan ziju lyraunie ten offer gebracht maar toch had zy hem aliyd geacht om zijn strikte rechtvaardigheid. Eu nu was ook dat voor altijd weg! Hoe verachtelijk was hy nu en hoe in-droef baar leven. Geen woord kon zo uitbrengen, maar ze maakte een afwerend gebaar en ging zoo vlug als 't haar uiogelyk was in de richting van het landhuis. Hij waagde niet, haar terug te houden. In haar gebaar lag iels majestueus; by voelde maar al te Plaatsgeld, sporen, booten, schippers, vrachtrijders, werkliedsn tot opbouwen eu afbrekeu van kramen en tenten, betimmeringen, winkeliers, bedienend personeel enz. enz., duizenden profiteeren van de kermis. Is er du» met de kermis, zooals trouwens mot alle feesten 't geval is, wel eens een minder net loouesltje te zien, geen feezt werpt dan ook zóo wyd ea zjjd profijten aftegenover zoo'n wanvertooning zijn honderden prettige, gelukkige tooneelen te aan schouwen. Dat zij van oordeel zijn, al wordt dc kermis uit haar tijd geacht, zij toch als volksfeest by uitne mendheid bij zeer velen in eere is en blyron zal en als zoodanig nog niet door een ander volksvermaak is te vervangen. Dat niet bewezen is de bewering dat door de bur gerij alleen die gelden zouden geofferd worden de ervaring leert echter, dal door het kermisfeest,welk in hooge mato bot vreemdelingenverkeer bevordert, niet alleen do kramers en kooplieden, maar de in wonende winkeliers iu hooge mate gebaat worden. VVanueer eventueel door Uwen E. A. Raad tot afschaffing wordt besloten, aan velen de gelegenheid om van een onschuldig eu goedkoop vermaak te profiteeren. ontnomen zal worden. Dat door afschaffing der korrais, het volk niet anders worden zal, dan het is. Zij, die bij den minsten voorspoed tot verkwisting overgaan, znllon dit blijven doen, trots alle middelen, welke men daartegen n&nwendt Redenen, waarom zy zicb wendt tot Uwen E. A. Raad met eerbiedig verzoek, het gedane verzoek tot afschaffing der kermis van de band te wyzen. Ten slotte brengt zij hare adhresie aan het aan U. E. A. Itaad ingezonden adres der burgerij tot behoud der kermis. Overtuigd van ds ernst, die Uw E, A. Raad be zielt by de bohartiging van de belangen der Ge meente, ziet zij met vertrouwen de behandeling te gemoet, en blijft zij met de mee3te hoogachting en eerbied Uwer Edel Achtbaren dienaresse. 't Welk doende, enz. Herinner! zij dat, in verband met het Kerstfeest de markt in de volgende week op Donderdag wordt gehouden. Wil men er wel aandenken, dat heden de kopij voor het Adresboek bij den uitgever, G. J. Slothouwer, voor den laatslen dag ter inzage voorligt. I Wie dus in den 54slen druk niet voor komt of niet juist is vermeld, beeft het aan ziohzelven te wijten. In de volgende week wordt op Woensdag I in plaats van Donderdag markt te Barneveld j gehouden. De tram voor de marktbezoelcers daarheen vertrekt in verband hiermede op i Woensdag 23 December e.k. des morgens ten 7.05 van de Kampstraat. Vanwege het tegen het einde des jaars voor het meerendoel stakend hundelsreizend publiek vloeien d» tram-inkomsten bij het fraaie herfstweder traagtoch maakten in den afgeloopen nacht nog 18 personen ge bruik van de extra-tram, door de Directie ten dienste van de bezoekers der uitvoering van Toonkunst te Utrecht gegeven. goed, dal de laatste band tusacheu hen was s'.uk gereten eu hij kon haar geen ongelijk gevenintegen deel haar sprakeloosheid bad bem geïmponeerd. Hoe erbarmelijk had Olga gehandeld bij haatte baar nu; maar het huwelyk moest tóch plaats viu- den. Iedereen wist heten iedereen feliciteerde Alfred en benijdde hem zijn zeldzaam geluk. Geluk! Het landgoed moest voor deSchmolling» behouden blijven en dal was slechts mogelijk door een ryk huwelyk Alle andere overwegingen moesten daarvoor zwichten. En zijn vrouw zon uu wel zwij gen. vooral hu zij geen bewijs meer iu handen bad. Wat die cumédiante haar toch had verteld Ach kom Praatjes Toen hij zag met hoeveel moeite zyn vrouw den nog vry langen weg naar hel huis afiogde, kreeg hij medelijden met baar hy had haar wel willen achterna loopen en haar zijn arm aanbieden; hy voelde, dat zij hem verachtte eu dat bij haar hart dat hij ge kneveld en geknecht had, maar dal toch eens warm voor hem klopte, voorgoed had verloren. Hij had nu geen macht tueer over haar, nu zij hem zoo zwak en oneerlijk had gezien. Mevrouw Von Siuolling zweeg inderdaad. Wat kon zy anders doen? Zy kon toch haar man niet aanklagen bij haar zoon en zij wist hoe vast Alfred bouwde op het rechtvaardigheidsgevoel en de eerlijk- i beid vau zijn vader. Dikwijls had zij bem daarom I beneid; dat geloof bad baar heur droevig leven zonder morreu doen dragen. En zoo zag de arme vrouw stil toe hoe het Olga gelukte, Alfred's liefde te wioneu en toen zijn verlof verstrekeu was, zag zij tot haar diepe droeteuis, dat het haar zoon moeilijk viel, van Olga te scheiden. Ook Olga bleef niet langer op het stille buiten zij ging tiaar Berlijn eo nam Mary mee. Mevrouw Von Schmolliug verzette zich hier niet tegen. Zy had nog maar éen wensch rust, -onge stoorde rust, als 't mocht voor altoos. Welk een droevige eenzaamheid wachtte haar thani weer maar tooh hield zij Mary niet terug en haar omge ving verwonderde zich bij het afscheid nomen over haar kordaatheid. Zij weende zelf» niet. Wel brandden haar oogen, doch deze hadden geen tranon meer. Hot laalate optreden van Frieda Warnsdorf Blond in rousachtigo letters op helkleurige plakkaten op alle mogelijke aanplakborden. Dat zij heenging, betreurde men algemeen, doch alle pogingen om haar' to Berlijn te houden, waren vruchteloos. Ze wilde mot alle geweld weg. Wat haar bewoog, baar prachtige positie op te geven en hier of daar in de provincie zioh te gaan begraven, begreep niemand. „Zeker weer de eene of andere liefdegeschiedenis" had de intendant gebromd. Zoodra het bekend geworden was, dat zy haar contract niet had willen verlengen, kroeg zij een regen van aanbiedingen van de andere theater» in do hoofd-tad. Men bood haar prachtige gages en dc oude Martha sloeg uit louter wanhoop over de onverantwoordelijke eigenzinnigheid van haar lieve- ling de handen ineen maar Frieda bleef halsetarig weigeren. Hoe Martha ook preekte, de Directiën smeekten, het publiek bad en haar collega's praatten, Frieda was niet te bewegen en zette haar plan door. Paula was de eenige die met grond vermoedde I waarom Frieda niet wiioe blijven en meermalen i balde zy haar vuistjes. Waarom was ze ook onver- geetlijk lal geweest, niet zelf dien ezel de ooren te i wasschen eu bad zij den kostbaren brief, dien het toeval haar in de hand had gespeeld, niet alleen niet 1 gebruikt, maar zelf» aau een derde gegeven (Wordt vnwlgil.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1