BIJVOEGSEL behoorendo bij de Amersfoortsehe Courant van Zaterdag 1'.» December 1903 uitgave firma A. H, van (.'LKEFK Spr. hoopte dat deze vergadering zich eens vrijmoedig zou uitspreken. Ook spr. herhaalt, dat de Bank van leening, van welke hij 13 jaar Directeur is, juist in de kermisweek weinig wordt ingebracht, doch door de fooien veel wordt uitgehaald. Die fooien zullen niet vervallen maar als najaarsfooi worden voort gezet. Spr. beBchouwt een fooi overigens als een soort aalmoes, iets vernederends. Spr. heeft óok de ervaring, dat de twee jaren dat er geen kermis was, hij als goud- en zilver smid de beste zaken heelt gedaanmaar ook rijn er nooit zóo veel bcschonkeuen geweest als toen. Geeft de kermis meer aanleiding tot drank misbruik dan andere feestdagenSpr. durft het niet uitmaken, doch herinnert aan de tooneelen onder de kantleden als er muziek in Amicitia is of op den Hof. De leden van neie vereeniging vormen den kern der werklieden en spr. wekt hen op, mede te werken aan de verhelling van het volk, mede te strijden tegen drankmisbruik, mede te ijveren en hun best te doen om de kermis met eere te vieren. Spr. is persoonlijk niet voor een adre3 aan den Raad, doch zou wenschuti dat de I'ers de mee- ning dor vergadering hekend maakte. (Applaus). Ken lid zou wenschen dat de m uziekuit voo ringen op den Hof meer plaat- hadden dan maal per jaar en niet om halt tien V avonds waren ufgeloopen. doch bijv 's Zondag- en 's Woensdag widen gegeven. Waarom speelt de stavtnuziek niet eens >>l de harmonie uil Zeist of Woudenberg? Ken ander lid meent, dat dit niet to y- rgeu is van de leden der Muziekwreeiiiging. die toch óok ineest tot dun hand werkss tand belmoren. Spr. vreest, dat als de kermis wordt afgeschaft, het nog veel erger zal worden. Een derde lid pleitte voor hel fooienstelscl. Men verteert wel wat op de kermis, maar men houdt toch ook aardig wal over voor de winter provisie. De Voorzitter achtte de zaak nu vol doende toegelicht en stelde voor mondeling te stemmen of' men zicli met een adres tot den Raad zal wenden en, zoo ja. daarna bij geheime stemming uit te maken of dit adres voor dan wel tegen de afseltailing der kermis zal zijn. Do uitslag was, dat 30 zich tegen er. 7 vóór een adres aan den Raad verklaarden het Bestuur bleef buiten stemming. Do Voorzitter constateerde, dat er dus geen adres van de vereeniging, als zoodanig, wordt verzonden, maar hoopte dat elk lid indi vidueel zijn mec-niug zou te kennen geven op een der circuloerende adressen en zeide verheugd er over te zijn, dat deze vergadering belegd werd en de drie sprekers zoo flink hun meening hebben gezegd en net Bestuur zoo goed hebben voor gelicht. Zij vertolkten de meening der verga dering en gaven de proef op de som. Een lid wenschte tóch nog de gelieinu stem ming te doen houden, omdat de vergadering in stilte wenschte te stemmen. (Applaus). De Voorzitter zeide, dat dit onmogelijk was door aanneming van het voorstel zooeveu en geen andere waarde zou hebben dan oen proef. Kr wenl dan ook niet meer gestemd. De Voorzitter deelde mede, dat de finan- cieele toestand der vereeniging uitstekend is en de Rekening zeer vermoedelijk met een zeer voordcelig saldo sluit. Ook in ander opzicht is de vereeniging dit jaar weer hard vooruitgegaan. (Applaus). Verder deelde spr. mede, dat het Bestuur, toen een der leden een ongeval is overkomen en de Rijks-uitkecring tl weken uitbleef, ingevolge machtiging der vorige Algemeenc vergadering het gezin door verhoogde uitkeer: ng voor verval int armoede heeft behoed. (Applaus). Het was hier een bijzonder geval, dat door het Bestuur in een aparte vergadering is be handeld zoodra liet kennis er van had gekregen. Spr. spoorde alle le len aan. toch zoo spoedig mogelijk liet Bestuur te verwittigen van een voorgekomen ongeval, opdat het gezin niet tot armoede vervalle. Ken lid hoopte, dat „Onderlinge Hulp ook Eerste hulp zou blijken, omdat de Rijks Verze keringsbank eerst zoo laat uitkeert en juist in 't begin het meeste contant geld noodig is. Zoo is't voor geen werkman te doen en hij haalt het in geen jaar weer op, De Voorzitter zal deze materie nog nader bij liet Bestuur Ier sprake brengen dat zeer ze ker steeds zoowel liet belang van het huishou den als dat van de vereeniging in hot oog zal houden, ieder geval afzonderlijk zal overwegen en binnen de perken van hot ltoglement immer zoo mild mogelijk zal steunen. Hierop sloot hij te half elf de bijeenkomst. We lezen in een verslag van De Kom- bode" over de jongste maand-vergadering van «Het Kruisverband" (do II. K. .natie- heids-vereeniging) «liet voorstel van de» Ge meent wiadalnior lot het iu beginsel afschaffen b*r kermis, werd Ier sprake gebracht, doch mocut niet dien bijval vinden, weikeu men van een drankbestrijders-vereenigiiig mi erw n teil." Het verslag van de gisteravond gehouden openbare vergadering der anti-revolutionaire propagunda-club »Groen van Prinsterer" moet wegens tijdsgebrek Uit het volgend nummer blijven ligg.-n, 't Ligt misschien aan do minder goede belicluing op dezen voor aquarellen ui heel somberen dag, maar 't wil ons toch voor komen,dut de portefeuille van «Pulciiri" welke heden en morgen in Amicitia" te zien is voor niet-leden van fle VereMtigusg lot het honden van Kunstbeschouwingen voor den lutteien prijs van een kwartje nu niet juist de beste stalen van het werk barer leden bevat. Maar toch zijn er enkele mooie aquarellen bij en is er zeer groote verscheidenheid, zoodat, we leden en niet-leden aansporen de portefeuille eens te gaan uiviohtiger. Heel opmerkelijk zijn ieii Moorsoh sir uitje van Bleekmati, kinderen aan het stand van De Josseün de Jong mi een hooi mooie Kerel- man. De duitsche huzaren van Hoynk van l'apéiidrecht, een goed-->chi«dges, een mooie L. Apol en de laudsciiapjes van Gruppe trek ken mede zeer de aandacht. Iu de gewone rubriek van dit nummer wordt het Toonkunst-concert aangekondigd, dat hier aanstaanden Dinsdagavond wordt gegeven door de Zang vremdging dor plaatse lijke afdeeling met welwillende medewerking van de dames M. van Rhijn en Joh. Petri (sopraan) uit Utrecht, de heeren Frans Au- dreoli (tenor) uit 's-Gravenhage en L. Breeuws (bas) uit Berlijn, de strijkorkest-klasse der Muziekschool en de dames M. van Driel (klavier) en II. J. F. Mezger (orgel). Uitgevoerd worden Handel's pastorale »Acis und Galatea" en Mendelssohn's 95ste Psalm. Over don toegang tol de algemeene repe titie op Maandagavond en de uitvoering raidplege men do ulliceelc mededeeling. Aanstaanden Wo ensdagavond zul hier de eerste vergadering worden gehouden van In t district Amersfoort der H. IJ. S. M.-co- pm'.iiie, .lat -/..oil Uitstrekt tot Baarn, Barnevekl en Kesteren en reeds ruim 500 deelnemers telt. Tot huofd-correspondent is benoemd tie lieer H. R. Krapels, stations-chef hier, die tevens heelt aanvaard de benoeming tot lid der Ondnrv.ijs-commissie van die organisatie. Hot ligt in het voornemen van het plaat selijk Drankwet-comité, minstens een tweetal vergaderingen uit te schrijven en wol co» gecombineerde ledenvergadering, tot het verstrekken van inlichtingen over hel aanhangige D«"unkwets-ontwerp en een groote openbare vergadering, waar verschillende sprekers do Drankwet zullen toelichten. Morgenmiddag 2 uur zullen het eerste en hot tweede elftal van »U. D. 1." een oefen- spel houden op eigen terrein. »Quick' rust morgen op haar lauweren. De elecirische centrale te Soest is gister namiddag door den Burgemeester in tegen woordigheid van Raadsleden en enkele ge- noodigden op oenigszins feestelijke wijze in gebruik gesteld. Gedachten zijn tolvrij toch wordt er nog voel mee gesmokkeld. I

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5