saaéössi® Stadsnieuws. \Xd"ï T'' t schoen wringt? Als wg naar onzen schoenlapper gaan om ons schoeisel te laten repareeren, dan lezen wij op zijp uithangbord «Die of Die, Mees ter Schoenlapper". En als moeder de vrouw om vleesch verlegen is, dan stuurt zg de meid naar den vleeschhouwer, of als zij niet aangetast is door hoogheidswaanzin, dan gaat zij vaak zelf, als zy iets goeds wil bobben. Doch dan staat alweer op 't uithangbord of 't naambordje: »Jb. Harder, Mr. Slager en Vleeschhouwer Begrijpt ge 't? 't Is zoogenaamd beneden itsoen, aangesproken te worden met den zelfden titel, die men óok geeft aan zijn slager of schoenlapper, of timmerman, of scharenslijper, of wien dan ook. Is dat wer kelijk beneden latsoen Dwaasheid is 't en dus hoogbeidswaanzin. Zoo goed als ieder, die iets leert zich leeraar mag noemen, zoo kan ieder, die een baas, een uitvlieger in zijn vak 19, en dat uitmuntend verstaat, zich den titel van Meester toeëigenen. Dien naam noemen wij een eerenaam en 't ware te wenschen, dat wij allen ons dien naam waardig konden maken. Doch zoolang de hoogheidswaanzin de menschen beheerscht, zullen er betrekkelijk weinigen gevonden worden, die er prijs op stellen. Och, wie verlost ons van dien hoogheids waanzin 7 Wie dat moeten doen VV'ij zeiven, door de gezonde hersens, welke ons gegeven zgn, op betere wijze te gebruiken. Dat het aldus moge geschieden I SORANUS. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERSFOORT, brengt, ter voldoening aan de aanschrijving, opgenomen in het Provinciaal Blad van Utrecht no. 6 dezes jaars, ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Soest een geval van MILTVUUR is voorgekomen. Amersfoort, 0 Januari 1904. De Burgemeester voornoemd, WU1JTIERS. Ds. W. Vermeer, van Zeist, hoopt heden avond ie kwart over zevenen in «De Zaaier" hier vóór te gaan by de godsdienstoefening der Gereformeerde gemeente. Het ontwerp-Arbeidswet is thans aan de Tweede Kamer toegezonden. Het omvat 444 artikelen en een zeer uit voerige Memorie van toelichting. Hot Voorloopig verflag op het wetsont werp tot herziening der Drankwet is zóo uitvoerig en bevat zóóveel op- en aanmer kingen op de voorgedragen regeling, dat in bet Verslag zelf twyfel wordt geopperd of het mogelyk zal zyn, de regeling tydig in het «Staatsblad" te doen verschynon. In 1901 is de duur van een deel der ver gunningen verlengd tot 1 Mei 1904 en zulks omdat het toeD aanbangig ontwerp niet tijdig kon gereed komen. Sedert zgn drie jaren verloopen, waarin een ander Kabinet is op- getredeu, dat het ontwerp van zijn voor ganger heelt ingetrokken en eerst iu October 1003 door een ander heeft laten volgen. De Kamer heelt dit met vrij grooten spoed onderzocht. Zal het op 1 Mei wet zgn ge worden, dan zal de Regeering zich met de beantwoording zeer moeten haasten, want de behandeling in openbare vergadering zal stellig gei uimen tijd in beslag necnen en dan moet nog aan de eerste Kamer de tyd wor den gelaten voor behoorlijk onderzoek en debat. Onmogelijk is zulk een spoedige behandeling echter niet; althans wanneer de Regooring kans ziet, binnen ongeveer 6 weken haar antwoord in te zenden, zoodat tegen Maart het ontwerp aan do orde kan komen ia de Tweede Kamer. Dit ware ook zeer gewnpscht, omdat afdoening van het vraagstuk niet slcepend mag worden gehouden. In ieder geval moet het worden beproefd. Mocht hot na de hervatting der zitting blijken, dat de aidoening vóór 1 Mei niet is te verwachten, dan kan nog altijd in den loop van April een verlenging van den termijn, in 1901 bepaald, worden voorge dragen en snel afgedaan, Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, afge vaardigde ter Tweede Karner voor Amers foort, zal in het begin der volgende maaud te Zeist spreken in een vergadering der Cen trale anti-revolutionnaire kiesvereeniging in dit district. Door de Amersloortsche Tranaweg-maat- schappy zijn in 1903 verkocht31 370 enkele en 17 885 retourbiljetten, benevens 1909 tieurittenboekjes, terwijl in 1902 werden verkocht 27 469 enkele- en 12 209 retourbil jetten benevens 192 tienrittenboekjes. De opbrengst van het vervoer bedroeg f 0816.726 iu 1903, tegen f5792.775 in 1902; de totaai-opbrer)g6l onderscheidenlijk f7079.93 en f 0216.55. Andermaal wordt lierinuerd, dat tusschen 3.20 en 4.20 (spoortyd) anders wordt gere den dan op de wintenlienstre^eling staat vermeld. Er vertrekken dan te 329, 3.4o 4.03 en 4.17 Z trams van do Kampstraat, en te 3.32 Z, 3.39, 4.06 Z en 4.20 van het sta tion. Uitdrukkelijk wordt er op attent gemaakt, dat 's nachts na 10.40 te allen tijde togen enkel tarief wordt gereden en dus tienrilten- biljetten en coupons niet geldig zijn. Een om zijn groote hartelijkheid bij velen bemind man is hedennacht plotseling over leden. Wel bad de lieer D. van der Werf sedert Nieuwjaarsdag veel te lijden van maagpijnen, doch gister nog stond hij verschillenden, met wie hij in ambtelijke of vriendschappelijke betrekking in aanraking kwam, op de hem eigen vroolijke wijze te woord. Hedennacht ontsliep hij zonder lijden. Don 16 Juli 1829 te Alkmaar geboren, werd hij na het doorloopon eener uitstekende Fransche school opgeleid voor waterbouw kundige. Na langen diensttijd bij 's Rijks Waterstaat werd hem bij het bereiken van den leeftijds grens op de meest eervolle wijze ontslag verleend als opzichter der eerste klasse, welk ambt hg de laatste jaren te Amersfoort bekleedde. Bij den watersnood in 1855 on derscheidde hij zich dermate, dat hem de groote bronzen medaille werd toe gekend, die bij met voorliefde bij ol'llcieele plechtigheden droeg. Jaren achtereen had hij hier zitting in openbare lichamen of instellingen van wel dadigheid. Zoo was hij Voorzitter van de Gezondheids-commissie, Secretaris-Penning- meester van het Burger Weesliu.s, Drstuurs- lid van de Verccniging tot uit van spijs aan behoeftigen en van de oiksbi- bliotheek van het plaatselijk Departement der Maatschappij lot Nul van 't Algemeen en ouderling en notabele van de Ned. Her- vormdo kerk, Secretaris der kerkelijke kies vereeniging «Geloof en Liefde" enz. Ook was hij geruimen tijd opper-brand- meester tot het klimmen der jaren hem ontslag uit die betrekking deed vragen. Als architect bouwde hij o. a. de stallen en sommige college-zalen der Veeartsenij school te Utrecht en herbouwde hij, na lange en ernstige studie, de Pyramide van Austerlitz, terwijl hij een zeer fraai plan ontwierp voor eventueele verbouwing van het Burge- Weeshuis. In menige vergadering zullen zjjn degelijke opmerkingen, die hg steeds met gezonden humor wist te kruiden, worden gemist en nog lang zal men zich zijner met hartelijke genegenheid herdenken. De heer E. Gerst, district-inspecteur der H. IJ. S. M., is weder belast met bet dage- lijksch toezicht op de spoorwegen Zwolle— Leeuwarden en ZwolleOmmen met inbe grip van het station Zwolle der S.S. Aan den heer R. Cruylf, oud-leeraar in handleekenen aan «le Burger-A vondschool, is thans bij Kou. besluit pensioen verleend. Generaal-majoor A. J. Prins, commaudant der 2e divisie, vertoeft sedert gisterochtend hier tei stede om de krijgsspeloefeningen bij bot 5e regiment infanterie bij te wonen en zal morgen naar Arnhem terugkeeren. De Minister van Oorlog heeft wijziging gebracht in de bepalingen omtrent het ver- leenen van den titulairen rang van sergeant majoor of opperwachtmeester aan onderoffi cieren, bestemd om, zoo noodig, de plaats van een luitenant te vervullen. Aan sergeanten en wachtmeesters die daarvoor zijn opgeleid of aangewezen, wordt de titulaire rang van sergeant-majoor of opperwachtmeester verleend, met dien ver stande, dat het den korps-commandant vrij staat het verleenen van dien titulairen rang door een proeftijd van hoogstens éenjaarte doen voorafgaan aan onderofficieren die hij het korps aanwezig zijn, omtrent wier ge schiktheid voor genoemde functie al dadelijk geen beslist oordeel kan worden geveld. In aansluiting op het berichtje over de H. S. M.-coöperatie, in ons nummer van 29 December, zij het volgende overgenomen uit het »Utr. Dbld" «Het ledental van deze vereeniging is nog niet groot te noemen. Een 2000-tal hebben zich slechts aangemeld om als lid tot deze coöperatieve vereeniging toe te treilen. De oorzaak hiervan zit hoofdzakelijk hierin, dat de verbruiksinstelling, en terecht, als hoofd zaak door het personeel wordt beschouwd, maar dat, voorloopig althans, nog niet is te bepalen, wanneer deze nuttige organisatie in werking zal treden. Ook meen ik, dat er heel wat bezwaren znllen moeten worden opgehe ven, voordat het mogelijk zal blijken, de le den, zooals het plan is, wekelijks van kruide nierswaren to voorzien. Het plan moot be staan om hiervoor afzonderlijke wagens te laten loopen, achter de personentreinen en dan de ledige kisten, per eerstvolgenden trein in den zelfden wagen terug te zenden. Hoe het evenwel gaan moet, als fouten ge maakt worden in gereetlmaken, expeditie, laden, lossen, beschadiging, enz. zijn nog open kwesties. «Het praatje «Is zou de vertruiltsvereenigllg hel plan hebben om winkels 0(1 te zetten ,oor niet-ledcn wordt bij deze pertinent weer- sproken." In dit nummer komt eon advertentie voor van de Letterlievende Vereeniging »\an onzen tijd", gevestigd te Haarlem. De «Oprechte llaarlemsclie Courant setn eot 28 October omtrent haar: Hior tor steile is opgericht de ï.uUer teveodo yer ceuiging „Van Ouien Tgd", mch ten tlocl «tellonde, aan de deelnemers logan de geringst contributie jaarlijks een serie vau -0 J in eigendom te verstrekkon, ten einde tedoriu staat te stellen, ongerekend andere voordeden, lanK«amer- hand in het beril te komen van een keurige huia- bibliotheek van blijvende waarde. De boekdeeltjes, hoofdtakelgk voortre felgke utt- spanningsleetuur, sullen worden afgewissela door de behandeling van populair-wetenscbappelgke onder werpen. De werkjes sullen er vooral ook op berekend sijn, het vele minderwaardige, dat tegenwoordig aan de markt gebracht wordt, te verdringeu en t« vervangen. Ook in loover is dus't streven der jeugdige ver eeniging alleszins lofwaardig. Bovendien worden prijsvragen voor de leden uit geschreven voor novelleu en tooneelalukjes, waar voor prijien zijn uitgeloofd tot een gezamenlijke waarde van f6.50. De vereoniging weikt niet uitsluitend plaatsslyk ook buiten Haarlem wonende» kunnen als lid toe treden, terwyl op plaatsen waar minstens 20 ledeu sijn, een correspondent wordt aangesteld. De tegenwoordige vorm van oprichting is nog voorloopige. Na verloop van ougereer 3 jaar zal worden overwogen of de gekozen vorm aan de be hoefte voldoet, dan wel of het weoschelijk is, over te gaau tot stichting van een vereeniging als zedelijk lichaam of iets dergelijks. De Directie is iu handen van den heer R. Thum, te Haarlem; do heer H. M. J. Wettel, teHillegom, heeft de redsclio op zich genomen. Het bureau is gevestigd: Pieter-Kiesstraat 14, te Haarlem. Met een der werkjes, „Hanna", van Henryk Sieukienicz, maakten wy kennis; het ziet er seer smakelijk uit. Tor gisteravond onder voorzitting overste Heldriug ten Raadhuize gehouden Jaarvergadering van de Oudheidkundige ver eeniging «Fléhite", bleek uit de rekening en verantwoording, dat de Ontvangsten over 19U3 bedroegen f 1724.78, de Uitgaven f 1700.43, zoodat er een saldo is van f24.35. Nadat diens bescheiden waren nagezien, werd de Penningmeester onder dankbetui ging gedéchargeerd. Tot Bestuurslid werd herkozen de heer A. M. Tromp van Holst. Hierna werden uitgeloot de aandeeien 10 12, 19 en 39 in de geldleening voor den Musoumbouw van 1898. Ten slotte werd net Jaarverslag uitgebracht, dat welhaast aan de leden en de correspon- deerende vereenigingen in druk wordt toe gezonden. Daaruit blijkt o.a. dat het ledental station- nair is gebleven op 128wel is het door overlijden en vertrek afgenomen met 9, doch ook met evenveel toegenomen, terwijl zich inmiddels 4 nieuwe leden aanmeldden. De toestand der vereeniging geeft grooten stof tot tevredenheid, ondanks de door den Museum-bouw drukkende financieele zorgen. De belangstelling, ook van niet-stadgenooten en zelfs uit het buitenland, neemt steeds toe. Werd het zeer bezienswaardige Museum in 1902 bezocht door 950 betalende personen, in 1903 steeg het aantal bezoekers tot 1151. De verzamelingen werden door schenking zoowel als bruikleen aart merk el ijk uitgebreid bovenal is dit het geval met de hoogst inte ressante verzameling welke betrekking heeft op Joan van Oldeubarneveldt. Zeer bijzonder worden in liet verslag gememoreerd het krukstokje waarmee Ul- denbarneveldt het schavot beklom, een schenking van Z. Exc. den Commissaris der Koningin in deze provincie, en het aandeel dat het Bestuur der vereeniging had in de ontgraving van Meyster's kei en hoopt te hebben in de oprichting van een standbeeld voor Oldenbarneveldt. Het verslag eindigt met de herinnering aan het aloude «concordia res parvae cres- cunt" en den wensch, dal de samenwerking die het Museum deed groeien tot een hoogst bezienswaardig geheel ook in 1904 moge blijken. De vereeniging «Dorcas" onlviug over 1903 aan bijdragen enz. f607.53. Zij heelt 32 kraamvrouwen bedeeld, den driDgenden nood van enkelen trachten te lenigen en aan 196 gezinnen uitdeeling ge houden van 339 hemden, 95 lakens, 48 dekens, 140 paren kousen en sokken en 44 baaien en andere kleedingsstukken. Bg de reeds aangekondigde en morgen avond te 8 uur in »De Arend" te houden openbare vergadering van het «Amersfoortsch drankbestrijders-comité" zullen het Drank- wel-ontwerp bespreken de heeren G. Bruna uit Utrecht; mr. V. H. Rutgers, uit Amster dam A. H. Willemse, uit Utrecht; en mevrouw Hein—Bieren, van daar. Wat er eigenlijk Zondagavond is gebeurd, zal eerst na een onderzoek kunnen blijken doen dit is zeker, dat eerst ruim een half uur nadat brand was ontdekt in Hotel- Schwemmer water kon worden gegeven Omstreeks half zes zag iemand uit de Arnhemsche straat komend, ve.»l rook opstij gen aan den achterkant van het hotel ter hoogte tusschen het eigenlijk hotel en' het café Hij spoedde zich naar tien heer Schwemmer, die op het zelfdo uogenblik werd gewaarschuwd door tyn oudsten zoon, die reeds tien kit water in de brandende kamer (no. 14) boven den keuken had ge worpen. Toen hij met hulp voor de tweede maal naar boven wilde gaan, werd hem de doortocht reeds afgesneden door het vernie lend element. Op ilit uogenblik kwam de beer Scbuterman toegeloopen en voegden zich agenten van politie, per rijwiel gewaarschuwd, bg hem. Hadden dezen oen slangenwagen bg zich gehad, dan ware de brand te stuiten geweest. Ook de opper-brandmeester was zeer snel ter plaatse. Om ongelukken te voorkomen, werd nu de hoof.lkraan der gasleiding afgesloten en behielp men zich met kaarslicht. De ledeu van het gezin werden naar «De vergulde Zwaan" gelei'lde tram reed rustig voorbij en er was ten hoogste een tiental personen vóór het hotel verzameld. Nog om 6 uur zat de heer Van Zwol, van de «Wilhelmina-spuit", al het mogelijke te doen om de statui pijp van do waterleiding voor het magazijn des heeren Lammerts van Bueren te openende lieer Welling, van de «Vrijwillige" tohde niet minder har«l aan den ingang «Ier Koestraat en vervolgens bij de Helhngstraat, waarbij zelfs een ketel kokend water werd gebruikt. Algemeen heette het, dat de mondstukken der standpijpen van de waterleiding bevroren waren, doch de vertegenwoordiger der Water leiding-maatschappij toonde eerst den inspec teur van politie en een belangstellende en daarna aan verschillende Raadsleden, dat dit beweren onjuist was. Maar hoe dan ook, eerst ruim een half uur nadat de opper-brandmeester aauwezig was, werd water gegeven maar toen stond ook de geheele bovenverdieping van het hotel in lichterlaaie, De heeren Kleber Van Wamelen lieten middelerwijl paarden en rijtuigen uitstalen koetshuizen halen; de paarden werden eerst ondergebracht bg den heer E. van den Hook, later in de stallen van «De Arend" en ko lonel Braams. Juist om 7 uur, toen een gewapend deta chement infanterie op het terrein kwam, met een spuit uit de Inf'anteriekazernes, stortte de kap van het hotel in en ging de wind om, waardoor het pand van den heer De Gans, wiens inboedel niet geassureerd was, minder werd bedreigd. De waterschade, aan dat pand toegebracht, is erg meegevallen. Tegeu half negen kwam een paard, voor een tilbury gespanneu, uit de Langestraat hollen «loch werJ, eer het iu den menschen- drom kon loopen, door den heer Tromp van Helst en eenige huzaren gegrepen en tot staau gebracht. De vlammen hadden inmiddels volop voedsel gevonden, niet liet minst door de linnen plafonds en de houten wanden en rieten schotten, terwijl de vele smalle gangen als evenveel schoorsteenen werkten en het vuur in hevigheid deden toenemen. Tegen negen uur begonnen de beneden kamers te branden, van links naar rechts; wel trachtte men nog water in den gloed te werpen, doch 't baatte niet. Een prachtig schouwspel leverde het verbranden der pianino, die voor het raatn stond. Intusschen had men in het café, aan den linkerkant, liet vuur gedoofd dat hoog op vlamde op de plaats wnar vroeger het hullet was. Overigens is in dat deel slechts groote waterschade aangericht. Uit vreugde, dat men daar het vuur onder de knie had, werd bij hel schijnsel van een brandlantaarn de piano bespeeld. Rond tien uur een prachtige blauwe Tlntn in de koffiekamerde spiritualiën in het bullet waren verbrand. Tegen elf uur was men den brand meester en had men dien weten le beperken tut het hotel, dat geheel uitbrandde, De woning van den hotellier, aan den West singel, is big ven staan, doch heelt veel water- cezin is 5reï' Het, lljf^oed va° het groote gezin is geheel verbrand en ook dat van gered"'"' 13 vei,,01'en' Niets kon worden Door den Zondag waren er geen gasten gister begon echter het reizigers-seizoen weer en ook hierdoor lijdt de beer Schwem mer groote schade, die'niet ten Volle door Neiingverzekering is gedekt. IJ® poedel was voor f8000 verzekerd hii do .3 n. M.V HuS'S (™P J»' voor f25000 bij de Tc h^ NWh g°e- (agent de heor H. R. Strive! MaatschaPPU Struve). belendende perceelen to beo-I! Perlterit de «ok hier geschied is t0 bescho"«™, hetgeen Doch de vraag mag gedaan

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2