Advertentién. TnBSw* Zuider-Hypotheekbank ïilSiSFliffi FLÉHITE Ï30 ASCti vso WiM I Co., VERHURING. maal bij het ambtenaarsschapwil men zijn ambtelnke carrière volgen, dan moet men her haaldelijk trekken van plaats tot plaats. Evenals de aartsvaders heentrokken als de weiden waren afgegraasd, zoo trekt de ambte naar verder als het oude loon verhoogd moet worden, en ook hjj slaat elders zijn lente op om telkens weer met nieuwen moed een nieuw leven te beginnen. Eigenaardig bij deze feiten is, dat omtrent de groote kwestie „verhuizen" nergens eenige leiddraad te vinden is, zoodat de jong gehuwde ambtenaar die voor het feit eener verhuizing geplaatst wordt, plotseling staat voor een geheel onbekend terrein. Ja, hij heeft wel eens van die groote wagens door de stad zien rijden, met bekende namen van groote ouder nemers van verhuizingen er op, doch als zijn beurs niet al te goed is voorzien, is hij somtijds huiverig, zich met zulke groote ondernemers in betrekking te stellen. Allicht komt in die omstandigheden de eene of undere beunhaas om mijnheer of mevrouw te spreken. Hij zal eens een en ander vertellen, hjj is er mee bekend, hij was vroeger hij de firma die en die, werkt nu voor eigen rekening, hij kan het zeer billijk in orde maken, hij beeft mijnheer zus en collega zoo óok verhuisd en beeft een mooi getuigschrift van de familie Dinges, enz. Hoewel de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat men werkelijk op deze wijze een goed vakman kan aantreffen, zoo behoort men toch tegenover der gelijke personen de grootste voorzichtigheid iü acht te nemen. Hij, als ervaren verhuizer, heeft onmiddellijk begrepen, dat het slachtoffer in kwestie op het punt van verhuizen nog groen is als gras; dezo wetenschap, gevoegd bij de omstandigheid dat er nu eenmaal geen grooter afzetterij beslaat dan veelal bij verhuizingen het geval is, heeft het gevolg dat eenvoudig weg een flinken aanslag op de beurs van den hetausqifoj wordt gedaan, die aan den handigen operateur eenvoudig een prijs most betalen overeenkomstig diens taxatie van mijnheers's middelen in ver band met diens inboedel. Om een staaltje te geven hoe met de prijzen voor verhuizingen wordt omgesprongen, noemen we eenvoudig het feit, dat eenmaal door twee ver schillende firma's een verhuizing werd aangeboden onder de zelfde voorwaarden (verhuizing met een tapissière en een spoorweg waggon; voor f260 door den een en f175 door don ander. Nog sterker trof ons het feit van de verhuizing van een ambtenaar, die een kleinen netten inboedel had eu naar een betrekkelijk nabij gelegen plaats wenschte te verhuizen met een tapissière, die hem met alle kosten was aangeboden voor f 155 bij was er bijna ingevlogen. Dunk zij ons advies, slaagde hij bij een andere firma voor f90, dus circa 40% minder. Een ander groot ondernemer van verhuizingen moest twee verschillende families verhuizen onder nagenoeg de zelfde condities, met levering van eene tapissière en een waggon; hy rekende bij den een f280, bij een ander f375. Doch dit alles haalt nog niet bij het ons bekende feit van een vermogend officier, die voor een verhuizing een contract sloot voor f500 en wiens inboedel ten slotte werd overgebracht in twee spoorweg- waggons. Al deze feiten doeD ons besluiten, dat het hoogst gewenscht is, hier eenigen leiddraad te verschaffen en practische wenken te geven om trent allerlei zaken die men bij verhuizingen in het oog moet houden. Al zullen velen misschien minachtend de schouders ophalen wanneer we hier zaken aanroeren, die meer speciual het ge bied der huisvrouw raken, zoo willen we ons door dat denkbeeld niet laten afschrikken trouwens het wordt hoog tijd, dat du man zich eeos wut meer moeite geve om zaken te be grijpen waarbij zyn hulp voor de huisvrouw van zoo groot belang kan zijn om haar taak in de moeilijke dagen eener verhuizing te voorlichten, in plaats voor alles alleen te laten zorgen, haar na de verhuizing oververmoeid te zien en haar ten slotte nog zijn critiek op den gang van zaken I en het bedrag der rekeningen niet te besparen. Waar in onze dagen de vrouw zich meer en meer tot taak stelt, door te dringen in de bezig heden van den man, daar past het ook den man, zich meer en meer op de hoogte te stellen van de taak der buisvrouw. Niets in deze wereld is nu eenmaal gering, mits men wat men doet slechts verricht met liefde en toewijding. In- tusachen spreekt vanzelf, dat we bij verschillende zaken ons moesten laten inlichten door vrouwe lijke ervaring, die aan de echtgenooten onzer lezers zeer ten goede zal komen; omgekeerd hopen we onze persoonlijke ervaring ten goede te doen komen aan de huisgezinnen onzer lezers in het algemeen. Verhuizen kan men op velerlei manieren. Wij zullen direct de thans nog zeer weinig gebezigde wijze van vervoer per schipper niet hesprekeu, hoewel zij te pas kan komen voor naby gelegen plaatsen, niet aan het spoor, doch wel aan het water gelegen. Men onderhandde in zoo'n geval met den schipper persoonlijk, niet met tuaaeben- pereonen, en kieze vooral een flink en droog en zoo groot mogelijk schip, dat men zelf gaat zien. Ook verhuizingen in de plaats van inwoning laten we onbesprokenze zijn gemakkelijk uit te voeren, meestal weinig kostbaar en men be weegt zich op bekend terrein. Wat de verhuizingen per spoor betreft, ook hier heeft men verschillende wijze van uitvoe ring en opvatting. We zullen trachten, zooveel mogelijk gegevens te bezorgen in verband met ieders beurs en financieele middelen. De goedkoopste wijze van verhuizen is die, in practijfe gebracht door J6 brieven- en telegram bestellers ent. De man stelt zich in verbinding met een ladingmeester aan bet spoor en infor meert naar den prijs van een halven waggon, die naar gelang van den afstand voor 8,10412 gulden verkrijgbaar is. Ten slotte moet hij datum en uur opgeven waarop de waggon aan de laad plaats voor hem beschikbaar moet zijn. Vervol gens wordt een kist aangeschaft of uit losse planken door den man zeiven in elkaar getim merddaarin worden de breekbare zaken gepakt en ten slotte de gebeele inboedel op een band wagen, a 10 cent per uur. in éen, twee of drie vrachten, naar het spoor gereden, door den man zeiven, geholpen door een zoon of kameraad. Ons zijn gevallen bekend, dat een heele bestel lersfamilie verhuisde voor den prijs van 12 gul den en eenige centen. Intusschen is niet ieder zoo gelukkig, zich tevreden te stellen met zóo weinig roerend vermogen; integendeel de rompslomp, de hoe veelheid naar ons idee onontbeerlijke zaken, neemt in eik ambtenaarBbuisbouden elk jaar toe, bij den een wat tneer, bij den ander wat minder, en komt men bij elke verhuizing tot de conclusie, dat men bij alle weelde, ook des te meer zorgen, moeite en kosten heeft. Hoe moeilijk het ook is, algemeens regelen te geven, willen we toch trachten, zooveel moge lijk met ieders belangen en omstandigheden rekening te houden. In hoofdzaak bestaan de volgende wegen bij verhuizingen a. Verhuizen voor eigen risico, met persoonlijk gebuurde middelen van vervoer en per waggon b. Idem met doen aannemen der middelen v.\n vervoer en bepaling van de verlangde vervoer middelen c. Verhuizing voor risico van den ondernemer, met in- en uitpakken en diens vervoermiddelen of door hem gehuurd; d. Idem, bovendien met opnemen en leggen van kleeden en desverlangd met ophangen van gordijnen. Het behoeft geen betoog dat de eerste weg de goedkoopste isalleen heeft men «elf te zor gen voor de noodige pakkisten, die meeBtal voor weinig geld verkrijgbaar of te huur zijn aan beveling verdient glas- en aardewerk te doen inpakken door een handigen winkelknecht of juffrouw; voor het inpakken bezige men hout wol, dat minder zwaar is dan hooi. Wat het vervoer naar het spoor betreft, make men con tract met een rijtuigverhuurder of sleeper, ter wijl men zich omtrent het huren van een of meer spoorwegwaggons behoort te verstaan met den stations-chef, ladingmeester of agent. Bestaat in de plaats der invoering of bestemming gelegen heid voor het huren van eene tapissière (d. i. een gecapitonneerden wagen waarin de beste meubelen worden geladen om zonder overlading weer op de plaats van bestemming to worden ontladen) men spreke er over met den rijtuig verhuurder bovengenoemd om de onderhande lingen met den eigenaar te voeren. Men neine echter nooit eene kleine tapissière, aangezien de vervoerkosten per spoor de zelfde zijn als voor een groote. Heeft men een huis met 3 4 5 Vertrekken dan kan in een tapissière van 11% 4 7'/j Meter (er zijn nog grootere) allicht de ge- heele inboedel worden geladen. Kleine tapis sières zijn alleen goed voor verhuizingen in de plaats der inwoning. De kosten eener verhuizing als bier bedoeld zullen bedragen voor een huis met 3 4 5 ver trekken 35 4 50 gulden, naar gelang van den afstand indien men per spoorwegwaggon verhuist met eene tapissière 25 gulden meer. Voor een huis met 6 tot S verlrekkeu l'/j waggon 50 tot 75 gulden, met eene tapissière circa 90 Suldenbij nog grooter inboedel pi.iu. 100 gul- en of 120 gulden. Alles berekend «onder de kosten van pakkisten en emballage. Laat men de verhuizing aannemen door een grooten ondernemer, dan zijn de kosten allicht 25 tot 40 hooger voor elke categorie bovenge noemd. Velen zullen moeten vervallen in de sub C genoemde verhuizing. Veelal is do man te zeer gebonden door zijn beroepsbezigheden en heeft de vrouw een te zware huishouding om alles persoonlijk te behandelen, of wel mist men goede hulpkrachten of laat de gezondheids toestand der huisvrouw niet toe, zich met het inpakken te bemoeien, in dat geval kan men zoowel het inpakken als het uitpakken laten aan nemen, met bijlevering van alle emballage. Regel is dat in dit geval de risico is voor den onder nemer, zoodat deze ook verplicht is, de zaken zelf te ontpakken; bovendien is gebruik, dat de verhuizer zorgt voor de middelen van vervoer en zich bovendien belast met het opslaan van bedden en kasten en het ophangen van groote schil derijen. Het spreekt van zelf, dat deze wijze van verhuizen heel wat kostbaarder ia dan de bovengenoemdebehalve toch dat men de reis kosten en de verblij.'kosten van den emballeur (deze krijgt voor verblijfkosten daarvoor van zijne firma meestal 2 galden daags) moet dragen, krijgt men ook de kosten van diens weekloon opnieuw wordt de rekening hierdoor allicht 1'25 of meer hooger. Wel is waar is op deze wijze ds verhuizing gemakkelijk, doch niet altijd even preferent; veelal zijn de emballeurs gehaast als ze op hun plaats van bestemming zijnmen draagt hals over kop een huis vol en gaat daarna zóo snel over tot het ontpakken der lasten, dat men geen raad weet, waar den boel heen te zetten, zoodat ten slotte alles maar erger.s moet worden gebor gen om later te worden verplaatst. Nu de Staat in vele gevallen de verhuiskosten vergoedt, zoude het waarlijk tot groote bespa ring kunnen leiden, indien den ambtenaar, bij verplaatsing, een week extra-verlof werd toege staan men zou dan zelf beter voor zijn zaken kannen zorgen en niet zoo afhankelijk zijn van de ondernemers. Desnoods zou men er de bepa ling aan kunnen toevoegen, dat de Staat in dat geval alleen de transportkosten voor zijn reke ning neemt. Omtrent de verhuizing sub D hebben we geen ondervinding; wij meenen ze echter over'talge meen niet te mogen aanbevelen. Liever kieze men een behanger in de plaats van bestemming die met de verhuizing niet heeft te maken, tenzij de verhuizer zelf het vak van behanger uit oefent. Intusschen willen we voor de volledigheid hier nog enkele practische wenken doen volgen. Bij vervoer voor eigen rekening verzekere men zijn inboedel tegen transportschade die men o.a. 4 50 ets. per duizend gulden (pl.m. 40 ets. poliskoBteu) bijna overal kan verkrijgen by de agenten der Nord-Deutache Verstcherungsesel schaft te Hamborg. Dergelijke «™kemg ook aan te bevelen bij roogenaamd aangenomen 'ti'ff™innemen van v.rhui.er. Momeere men óch bij verschillende limine, doch ,ij op zijn hoede tegenover hen, die dadelijk nille komen om den inboedel te zien, daar zij J afspringen van de onderhandelingen somtijd, re kosten en moeite in rekening brengen. Sommige groote ondernemers van verliuizinge hebben geen eigenlijk gezegden vakman emballeur en moeten dien «elf huren, in geval zoeke men zeil een emballeur. De nrn.a De Gruyter is zeer goed, doch, naar men zegt, wel eens prijzig. Zeer goed zijn erlinüen te Utrecht en Muniinga te Rotterdamook aloll te Amsterdam eu Klever in Den Haag hebben wij hooren aanbevelen. Van de Nieuwe Transport Maatschappij te Amsterdam hebben we geen ondervinding. Men make bij aanneming contract, dat de kosten eerst 8 of 14 dagen na de oplevering zullen worden voldaan. Dit is noodig omdat men direct ua de oiupakking niet kan nagaan of alles binnen is. Mist men na betaling eenige stukken glaswerk of porselein, men heeft geen enkel verhaal. Ken verhuizer die blijft aandringen op dadelijke betaling, neme men dus nieteen goede firma laat iemand behoorlijk tijd om op orde te komen. Intusachen is contante betaling bij verhuizing regel. .Men bepale vooraf waar de groote schilderijen moeten hangen; vele verhuizers hebben de ge woonte, zich hier vanaf te maken als men dat niet heeft afgesprokensommigen rekenen er zoo wat op, die verplichting wel te kunnen ont duiken. Petroleumlampen make men leeg vóór de inpakking. Men gebruike róor do verhuizing zijn oudste gloeikousjes voor gaslampen en sohattb zoo min mogelijk nieuwe aan; zij gaan geregeld verloren. Tuinplanten kan men in den winter en in voor- en najaar gemakkelijk verhuizen, zelden in den zomer. Rozenstammen make men los van de stokken, binde ze bij elkaar en plaatse ze met de wortels gezamenlijk in éen mand; in den winter pakke men bovendien alles in stroo of dennetakken. Om de wortels van tuinplanten wikkele men wat oud linnen of jute, terwijl pot en kamerplanten het best aaneengesloten in man den zijn te vervoeren. Kisten met wijn voorzie men in den winter van binnen rondom met papier, tegen mogelijken vorBtbet zelfde kan men doen bij de mandon met kamerplanten ook zorge men dat tuinplanten in den winter zoo spoedig mogelijk weer iu den grond worden gegraven; indien zulks wegens vorst ondoenlijk is, dan beware men ze in den kelder tot de dooi invalt. Wil men spoedig op orde zijn, dan voorzie men zich tijdig van de adressen van smid, be hanger en zoo noodig gasfitter en bespreke hen vooruit. Moet men op 1 Mei verhuizen, men trachte zoo mogelijk eeuige dagen eerder of later te zijn (liefst eerder). In de eerste dagen van Mei blijft men bijna geregeld verstoken van hulp, zelfs van den aangenomen verhuizer in persoon Ton slotte uog een goeden raad aan huismoederz. Men naaie de bedden in eigengemaakte of ge huurde beddexakken als men niet wil dat ze gebruikt wordeu als emballage, voor steun van spiegels, enz.5) Ook blijve men tegenwoordig bij het leeghalen van het huis, hoe de verhui zer ook tracht te overreden tot heengaan. Voorwerpen die tot het huis behooren, voor zie men van de aanwijzing „laten staan" als men niet wil dat men ze Tater moet terugzen den aan den eigenaarook sluite men zaken van waarde, of kleedingatukken die men bij zich wil houden, in een kust waarvan den sleutel afneemt tot de inboedel iz verdwenenanders verhuizen die zaken mee. Aanbeveling ver dient voorts, eenige brandstoffen te pakken in aschemmers en vuilnisbak of in een kistje apart, ten einde daarom niet dadelijk verlegen te zitten in de nieuwe woonplaats. Gaagebruikers moeten zorgen af te rexenen met de gasfabriek en hun meter te laten weghalen of zoo noodig verze gelen; ook zorge men op den dag der verhui zing iemand bij de hand te hebben om de gas- ornamenten af te nemen, met welke werkzaam heden een verhuizer zich telden belast; ook late men het water uit de gasornamenten loopen. Bij gebruik van waterleiding bedenke men, dat som tijds de bepaling bestaat, dat contracten min stens een maand vóór het einde van een kwar taal moeten worden opgezegd. Ook zorge men tijdig voor het opvragen der verhuisbiljetten voor zijn gezin en c. q. dieust- boden. Velen zullen goed doen, dit lijstje over te schrijven. In ieder ambtenaarsgezin zal een dag I aanbreken dat men er dankbnar gebruik van zal maken. Voor 't overige meenen we hiermede aan het doel, dat we ons voorstelden, te hebben beant- woord. Een laatste advies willen we ten slotte j geven wanneer zich een zoogenaamde verhui- j ter, alias beunhaas, bij u aanmeldt met allerlei getuigschriften, vraag hem dim even of hij ook een getuigschrift, kan overleggen van de firma hij welke hij vroeger werktevan de 10 maal zal hij 9 maal het antwoord schuldig blijven of zich trachten te redden met praatjes. Eeu verhuizer zond ont daarvoor eenmaal een nota van 10 gulden Het .wat niet weel dat niet deert" iz een I spreuk» die de emballeur giurne in totpassing brengt. Hij zal een bed in eon zak pakken en hem zoo iu den wagen laten brengen, waar liet bed onmiddellijk waei ontpakt wordt. Later worden de bedden of tua- trasien weer in de takken naar binnen gedrag-, Onlang hoordeu we nog 't volgende maaltje van oen verhuizer, dio aangenomen had te verhuizen met twee tapissière». Hij kwam met o»u wagen voor eu bracht dien naar 't spoor, waar de inlu.tid werd over- geladen in een waggon. Den volgenden dag kwam die wagen weer voor, al» tapissière no. 3. Dm zelfde weg werd gevolgd bij do outpakkiug. Du klant be taalde natuurlyk twee tapissières! I Makelaar, IVHVF.ltSSlNDKI. No. 11, huren en verhuren van huizen. te BREDA. Do Directie bericht, dat de'1 brieven, in stokken en f 100.—te Anierefoort \eluw* gesteld bij de beeren MfcTHOKSi x lutterveld. Df uireclie KORTEUKACHT 20. Belast zich niet aan- eu verkoop t.to Effecten Incasso's, sluit l'rulougatH-n, ver- leent Credh't in rekening-courant, neeral gelden in deposito met 1 dag opvragen a ,0 14 i i J'/a /o Kantoor geopend van 9 tut 3. Ou<lliei<lkiiii<lf|C .Vlusciiin, I» dnirulUks bvzlchllgi-n voor nlrl leilrii tl I» cent SCHOUWBURG UTRECHT. Vereeniging De nieuwe Nedurlandsche Opera", n het Baleis \oor Volksvlijt te Amsterdam. Zondag 24 Januari 1904 HERBERGPB INSES, Groote Opera iu 3 bedrijven li lafereelcn). Gedicht van NESTOR DE TIE HE. Muziek van JAN BLOCKX: Regie: JACtJUES COINl. Dirigent: A. KWAST. Aanvang HALF aoht. SCHOUWBURG - UTRECHT, Maandag 25 Januari 1904 SCHABEL S. Vroolijk spel van den htiirt-lijken haard, in 4 be drijven door HKKM. 1IEIJERMANS Jr. Aanvang HALF acht. Commissionnairs in Effecten. Boo thst raat 12, UTRECHT, Koopen en Verkcopen Effecten. Verzilveren Coupons. Nemen Geld a Déposito. Sluiten Prolongatiën en Beleeningen. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van den BINMHOTER VEEN- tn VKLDEN- DIJK zuiien op Donderdag IS Februari 1904, - voormiddaes 10 uur. in het koffie huis aHKT VALKJE" te Amersfoort publiek verhuren voor 2 jaren JOOi eu iOO.5, De dijken, uitmuntende Wei- en Hool- anden en Literwaarden, aar. het Hoog heemraad to-behooreride, gelegen io de Gemeenten liuw,-.loten, hemnes, Haan. en Hoogland t verceeleH ber.evr-, - MV HBEI HT ,n bet geslagen „L v.'V1 »>n 1-5 «ow I0M J-U HTRfXHT.jpdeboven- Misnen'*: F he'i*c''1- biljetten. f-ien bp ,1e oanplak- mff' biljetten met een rn* v, W,,r(]en T00r 4 jaren verhet- rj litblira' >an bemesting. den' Vfrrsl1rekt door t(. Am,-.. h' -u-êeinraadschap te Amersfoort. Ur/egra.-ut 17. v JOHs. KNOPPERS, Dijkgraaf, C. JANSSEN Secretaris.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2