Zaterdag Januari 1904. AMERSFOORTSCHE COURAIÏ. muzikale bloem. No 5453. 53e Jaargang. Tweede Blad. Stadsnieuws. UITGAVE: FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25'; elke regel meer f 0.25. Groote lettei-s naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEORACHT9 Telephooo 10. Heden verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden alleveriDg 8 van don Tweeden jaargang van onze premie «De Muzikale B 1 o e m 1 e z i n g". Deze aflevering bevat, behalve de gewone «Wenken van een ouden muziekmeester', kunstenaars-biographieën en berichten, bene vens zeer» lezenswaardige mededeeliugen op muzikaal gebied, de volgende muziekstuk ken: 1. Fantaisie-inazurka (uittreksel) C. BohmL'amaranthe, gavotte, C. Gaoschuls Lachtiiubchen, gavotte, H. Wenzel alle voor pianoen De tes yeux bleus regarde- moi, voor piano en zang, van E. Lassen. De «Muzikale Bloemlezing" kost voor de abonné's op ons blad slechts 60 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in de drie maanden 0 afleveringen met 30 35 muziekstukken ontvangt. De aangekondigde gratis-verloting van een prachtige pianino, 25 kunstplaten naar schil deryen van beroemde meesters, formaat 35'/i X 92'/» c.M., en 100 rijk geïllustreerde boekwerken zal plaats hebben in Mei a. s' Elke abnnné op de «Muzikale Bloemlezing" ontvangt in tijds geheel kosteloos een lot. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente welke aanstaanden Dinsdagmiddag, '20 Januari, te half twee zal worden gehou den, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling: 1. Voorstel met ontwerp-besluit tot aan koop van het Rijksriool, gelegen in den Leusderweg en den Arnhemschonweg. 2. Voorstel tot uitbreiding van het gas- buizennet in den Arnheinsclienweg en plaat sing van 10 lantaarns aldaar. 3. Voorstel rnel ontwerp-besluit tut vast stelling eener suppletuire begruoting der Gemeente, dienst 1903. 4. Voorstel lot onbewoonbaarverklaring van 3 woningen in de St. Agathastraat, met advies der Raadscommissie, strekkende tot aanneming van dit voorstel. 5. Verzoek van den onderwijzer der open baren Lagere school 3e soort(Puntenburger- laan) G. F. Clausing om eervol ontslag, met adviezen. 6. Vaststelling van het derde aanvnllmgs kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1903. 7. Verzoek van den leeraar der Hoogere Burgerschool J. C. A. Havinga om lessen aan de Rijks Normaaalschool en om privaat, les te mogen geven. 8. Verzoek van A. J. van Zalingen om een uitbouw te mogen maken boven de Zuidsingelgracht, met adviezen. 9. Benoeming van een Secretaris-penning meester van het Burger Weeshuis. 10. Voorstel van een adviseerond lid der Commissie voor den Gemeentereinigings dienst. 11. Voorstel tot uitbreiding van bet Raadhuis. Voor den tijd van éen jaar is uit 45 solli citanten benoemd tot klerk ter Gemeente secretarie de heer J. Proper, reeds vier jaar in gelijke betrekking werkzaam te Heenle. De voordracht ter benoeming, in de Raads vergadering van aanstaanden Dinsdagmiddag, van een Secretaris-Penningmeester van liet Burger Weeshuis, ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer D. van der Werf, bestaat uitdeheereu W. Croockewit W.A.zn. en A. M. E. des Tombe. In heel ons land is de Koningin Emma-dag met groote geestdrift gevierd. Wij kunnen onmogelijk ruimte geven voor alle byzonderheden en bepalen ons daarom tot deze korte, maar veelzeggende vermelding. Het gala-diner, ten Hove gegeven tereere van het jubileum van H. M. de Koningin- Moeder, was aangerecht in de groote bal zaal en telde 80 couverts. H. M. de Koningin-Moeder zat tusscben de Koningin en den Prins. Tegenover Hare Majesteiten zaten de Voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal en verder aan de zelfde zyde der tafel de Mi nisters. H. M. de Koningin wijdde een heildronk aan Haar Moeder in de volgende woorden Lieve Moeder! Wij gevoelen Ons gedrongen als Uwe kin deren U van gHiischet' harte geluk te wen- schen met hot heugelijke feest dut U viert. Ik beo overtuigd, dat Ik de tolk ben van al de aanwezigen, maar zeker niet minder van Mijn geheele volk, waar lk U toewensch, dat God U immer moge zegenen en U voor Ons en voor hot vaderland lange jaren spare. Vóór een kwart eeuw betradt U voor het eerst het grondgebied van den Staat, waarin U Uw verder leven zoudt doorbrengen. Ik wil bier niet in herinnering brengen het vele, dat U in dit tijdperk doorleefde. Wij weten allen, dat het 25 jaren van zegen waren voor het Nederlundsche volk. Wij weten hoe U steeds wist in dagen van vreugde U te ver blijden met de blijden en in dagen van smart mede te lijden met de treurenden. Het was toenmaals de hand van Mijn dier baren vader die U binnenleidde in Zijn land en op dit oogcublik staat ons allen zeker Zijn beeld voor den geest. Zijn nagedachtenis leelt in de eerste plaats in Mijn hart in dank bare herinnering voort. Ik stel U uilen voor, met Mij in te stem- men in den heildronk op het geluk en het j welzijn van de Koningiu-Moader. De feestelijkheden zijn hier Donderdag avond op passende wij/.e ingeleid door de plaatselijke aldeeling van den «Kon. Neder- i landseheu Bond van oud-onderol'ticieren", die, geheel met eigen krachten, in «Amicitia'' j een welgeslaagden feestavond gaf. Do zaal was flink bezet en eigenlijk is I 'tmaar goed geweest, dat niet allen zijn ge- komen, die op de lijsten hebben geteekeml. Om den korten tijd van voorbereiding kon men geen meer bepaald gelegenheidsstuk in studie nemen on gaf men de eeht-Limburg- sche operette «Scliinderhannes" en gaf die goed, heel goed zelfs op menig moment. Het duet «Een partijtje zes-en-zestig" was weer 't glanspunt van den avond en de waarlijk geestige kiucht «Een half uurtje bij den kapper" bracht de lachspieren weer druk in werking. Hot doel, geld bijeen te brengen voor de buide aan H. M. de Koningin-Moeder, is vol komen bereikt, óok door den verkoop der programma's en tekstboekjes. Hedenavond viert de afdeeling in meer intiemen kring feest. Zeer velen zullen naar »I)e Arend" op gaan om H. M. Hulde te brengen. In de stad werd gister veel gevlagd en al valt het niet te ontkennen, dat men om zoo te zeggen gerekend had op ander feestbe toon heel velen uit omliggende plaatsen waren daarvoor «naar stad" gekomen tóch was 't gister een andere dag dan ge woonlijk. En te treffender is do betooging geweest, gisteravtnd door Patrimonium, den Ciir. I Nationalen Werk mans Bond on den R. K. Volksbond gehouden ter eere van de Moe- der des vaderlands, die terecht zóo alom geëerd wordt Met het jeugdige muziekkorps van den R. K. Volksbond voorop schreed de lange stoet, I wier teer mooie vaandels en kleurige ba- I nieren en aardige schilden zoor goed de- den in hel toortslicht, door een ontzag- j lyke menscbenmassa omstuwd door de hoofdstraten der stad naar het woonhuis J van den Burgemeester, die eetuge civiele en inilit-iro autoriteiten aan een feestmaaltijd had vereenigd. Zoodra de stoet «Mezzo Monle" naderde, werd vandaar bengaalsch vuur ontstoken. De betoogers rangeerden zich langs het breede front der huizinge en terwijl de mu ziek ile Volksliederen aanhief, die met ont dekten hoofde werden aangehoord en straks werden aangeheven uit volle borst door de omstanders, gingen de Bestuursleden der vereenigingen het huis binnen. Daar wei-den hartelyko woo.tden gespro ken, getuigend van dankbaarheid voor de Koningin-Moeder, woorden die door den Burgemeester even hartelyk werden beant woord en door dezen ter keimisse van H. M. zullen worden gebracht. Nadat aan de deelnemers versnaperingen waren aangeboden, ging men in goede orde weer stadwaarts en had daarbij weer het geluk, geen rijtuigen of vrachtwagens tegen le komen. Werkelijk, deze spontane uiling van dank baarheid jegens H. M. heeft een grootschen indruk gemaakt en is in ieder opzicht ge slaagd. Een woord van lof voor de politie, die door h ar uitstekende maatregelen elk onge val heeft voorkomen, en voor de burgerij, die er zóo zeer toe heeft meegewerkt om den sloet geen oogeabiik le doen stilstaan. Waarlijk, wie soms zóo in 't gedrang toch zijn good humeur bewaart en tóch meewerkt om den ommegang te doen slagen, verdient evenzeer een woord van hulde als de ver eenigingen, die dezen hielden. We hebben altijd gemeend, dat de Com missie voor de feesten bij de Huldiging en het huwelijk van II. M. de Koningin diligent zou blijven voor de Nationale feestdagen. En gisler was er toch reden te over om zonder groote onkosten iets mee te doen plaatshebben dan bet bespelen van het carillon. Maar nóg eens, daarom le treffender de bctooging der werklieden-vereeuigingen. Ook de Nationale Bond van Vereenigingen lor bevordering van Vreemdelingenverkeer in Nederland heeft instemming betuigd met het door den Nederl. Bond van Hor logemakers aan de Regeering gerichte adres in zake eenheid van tijd in ons land. Het «Handelsblad" vernoemt uit Hannover, dat Nederlanders met diploma eind-examen Hoogere Burgerschool met vijt jarigen cursus tot de examens in Duitschlaml worden toe gelaten. De hoofd-conducteur G. Riphagen, van de H. IJ. S. M. hier, heeft een scheidsgerecht aangevraagd, omdat hem door de Mij. een straf is opgelegd van een halven dag inhou ding van salaris wegens het zonder verlof van den stations-chef te Rhenen vertrekken met een onder zijn orders staanden trein. Tijdens het afdrukken dezer courant ont vangen wij van het Bestuur van Amicilia bericht, dat wegens plotselinge ongesteldheid van den heer Cor Schulze de aangekondigde voorstelling a.s. Dinsdag, door de Kon. Ned. vereeniging liet Nederlandsch Tooneel", van «De Candidatuur-Van Bommel" niet kan plaats hebben. Waarschijnlijk zal nu een ander stuk ge geven worden. Het Bestuur zal zorgen, dat een en ander zoo spoedig mogelijk ter ken- nisse van het publiek zal worden gebracht. Zeer vermoedelyk zal begin Maart het «Haarlornsch tooneel", onder directie van 1 Louis Bouwmeester, ook bier lleijerman's i «Schakels" geven, mits vooraf voldoende deelneming blijke om die voorstelling mogelijk I te maken. Hierover echter later meer. i Hedenmiddag van 3 uur tot half vijf werd j in «Ons Huis" auu de Kortegracht, onder leiding van den lieer J,. van der Horst Bruyn, j de derde Algemeene vergadering gehouden van de vereeniging «Amersfoortsche Indus- 1 trie- en Huishoudschool". Nadat de notulen der vergadering van 11 Juli waren gelezen en ongewijzigd vastgesteld, vroeg de heer Thiel of het wensche'yk was, de Pers toe te laten, waarop de heer Ger ritsen er op wees, dat wellicht in dediseus- siën passages konden voorkomen, welke min der geschikt waren voor openbaarmaking. De Voorzitter verzocht den verslaggevers, tegen wier blijven de vergadering geen be zwaar had, dn usance in deze te volgen en dergelijke passages niet op te nemen. Het resultaat der discussiën, aan welke behalve de Voorzitter deelnamen de heeren Buys (herhaald zij. dat deze geen Bestuurs lid van deze vereeniging is), Gerritsen, H. W, van Esveld, Thiel, Van Schaïk en prof. Kenninck, was dat met 13 tegen 8 stemmen en 5 onthoudingen werd aangenomen een voor stel van het Bestuur, hiertoe strekkende, dat het een nieuw adres zal zenden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, hou dende verzoek om op de volgende Begrooting f5000 uit te trekken eu aan Provinciale Staten en Gemeenteraad te berichten, dat het Bestuur nog in onderhandeling is. Een voorstel -Thiel, dat het Bestuur stap pen zou overwegen om de tot stand koming der school nog in 1904 te verzekeren met het reeds toegestaan Rijks-subsidie en een evenredig Gemeente-subsidie, werd verwor pen met 13 tegen 10 stemmen en 3 ont houdingen. (De discussiën in kol volgend nummer.) Up voorstel des Bestuurs werd de vacaute Bestuursplaats nog niet aangevuld. Statutair is het uantul Bestuursleden tóch voldoende. Tot leden der Commissie tot nazien van de Rekening en verantwoording over 1903 werden benoemd de heeren J. G. Busch Keisar en L. Ruitenberg. II. M. da Koningin heeft we Ier een gift vau f250 geschonken aan de «Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin", wier Doorgangshuis gevestigd is op «Zand bergen". De afdeeling Amersfoort der «Vereeniging tot opvoeding van halfverweesde-, verwaar loosde- of verlaten kinderen in het Huisgezin" noodigt hij deze ingezetenen niet-ledea der Vereeniging uit, tot by woning der Algemeene Vergadering van loden op Donderdag 28 Januari des middags 3 uur in «Ons Huis" ten einde uit het alsdan mede te deelen Jaarverslag over 1903 te vernemen hoe de afdeeling op heden 22 kinderen als hierboven bedoeld onder haar toezicht in huisgezinuen doet verplegen eu dusdoende voor het nood lot behoedt, dat hen eenmaal bedreigde, welk een ander voor de genoodigden een motief moge zijn om aan dezen arbeid een bewijs van sympathie te scheuken, door tolde Ver eeniging toe te treden, 't zy als lid, dan wel als Begunstiger tegen een jasrlyksche con tributie van f"2.50 of fl.00. De afbraak van «Hotel-Schweramer" is gister verkocht voor f470. Men verzoekt ons tevens mee te deelen, dat de door brand vernielde goederen bij den heer Sehwemmer waren verzekerd als volgt de gebouwen bij De Jongh Co. (Agent de heer Hubers) en het roerend goed bij de Tielsche Maatschappij (Agent de beer H. B. Struve). Het 3-jarig onderhoud vau don Provincia len weg van Doorn naar Leusden is voor f7620 gegund aan den heer G. Wasaink, te Amerstoort; dat van den Haar- en Bis- schopweg voor 11699 aan dou heer J. Hoeve, te Bunschoten. In do jongste Raadsvergadering van Baar» is o. a. besloten, h l maximum der te ver- leenen vergunningen tot verkoop van sterke drank in het klein te verlagen tot 29. I De vier jongens uit Lunteren, die do vo- I rige week in honger beroep voor het Ge- rechtshof te Arnhem terecht stondeu wegens 1 ergelijke mishandeling van eun vrouw en

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 5