Dinsdag 9 Februari 1904. No 5460. 53e Ja Jaargang. Feuilleton. 1) PHOENIX B li O IJ W K R IJ, AMERSFOORT. EXPORT naar OOST- en WEST-INDIË. AMERSFOORTSCHE COURANT. FIRMA A- H. YAN CLF.EFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dintdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. iranco per post /'1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsad ver ten tien per regel 15 cent. Reolames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vaD buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEORACHT Telepkooi 1». KENNISGEVING. Do QEZONDHEIDS-COMMI8SIE voor de Ge meente AMERSFOORT, brengt ter kennii van belanghebbenden, dat tij hare openbare vergadering, bedoeld in art. 27 der Gexondsheidawet, tal houden op Vrijdag 12 Febru ari 1904, des avond» te 9 uur, in het Raadhuis. Mr. J. HEYLIGERS, wd. Vooriitler. Mr. W. D. CAÜDRI, Secretarie. Amersfoort, 9 Februari 1904. De fatale termijn. Nu wederom de tyd nadert van het op maken der nieuwe Kiezerslijst, raeenen wjj als vorige jaren onze lezers te moeteu her inneren aan de op ben rustende verplichtin gen, opdat in het algemeen belang de samenstelling der Kiezerslijsten voor het tijdperk 15 Mei 1904/1905 zoo nauwkeurig mogelijk kunne plaats hebben. Is dit in 't algemeen wenschelijk, ook als er geen perio dieke verkiezingen in zicht zijn, omdat tel kens geheel onverwacht de kiezers tot de vervulling van tusschenljjdsche vacatures kunnen geroepen worden, ditmaal is 't nog te eerder noodig, nu ons iu dit jaar wachten de verkiezingen ter voorziening in de perio dieke aftreding van de helft der leden van Provinciale Staten. Daarom eischt de bur gerplicht, dat te zijner tijd de voorloopige lijsten aandachtig worden gecontroleerd en zy. die alleen door aangifte op de lijst kun nen geplaatst worden, tóor den 15. Februari die aangifte doen ten Gemeentehuize hunner woonplaats, waar de iu te vullen formulieren aan de Secretarie kosteloos te verkrijgen zyn. Een voor alle kiezers zonder onderscheid geldende voorwaarde is de leeftyd van ten minste 25 jaar. Voor de kiezers krachtens belastingbeta ling bepalen zich de verplichtingen voor- loopig tot het voldoen hunner achterstallige belasting uiterlijk vóór 1 Maart en, voorzoover zy in éen of meer Rijks directe belastingen zyn aangeslagen, en deze betaald hebben, in andere Gemeenten dan in die waar zij ge vestigd zyn, vóór 15 Februari ten Gemeen tehuize daarvan te doen blijken door over- legging van de voor voldaan geteekeude aanslagbiljetten. Voor 't overige kannen zij afwachten, of op de op 23 Maart openbaar te maken voorloopige kiezerlysten hun naam voorkomt; is dit niet 't geval, dan hebben zij tot 15 April gelegenheid, aan het Ge meentebestuur alsnog plaatsing op de Kie zerslijst te vragen. Voor 't overige zorgen Burgemeester en Rijksontvanger voor hen. Niet aldus de zoogenaamde aangiftekiezers, te onderscheiden in woning-, loon-, pensioen-, spaar- en examen-kiezers. Zoo beknopt en duidelijk mogelijk willen GEVANGEN- 't Was in de eerste week der manoeuvres en op een heerlijken Augustusochtend toen ik met miju batterij door een mooi en woest en heuvelachtig terrein trok. Mijn batterij, voor dien dag althans. De batterij-commandant bad een hooger emplooy en de beide oudere luitenants waren eveneens voor dienst afwesig en zoo geviel 'tdat ik, ofschoon de jongste, een ganicbe battery sou aan te voeren hebben, ik die nog pas kort myu eerste sterretje droeg. Wy hadden in opdracht, den vijand te beletteu de rivier over te steken. Onze cavalerie, twee eskadrons ulanen, was voor uit gereden en de voorboede, twee compagnieën ge nietroepen en evenveel infanterie, waren reeds op marsohduisend pat achter ben volgden wy bet groe de rest van het le bataljon, mijn battery, bet 2e en 8e bataljon, een sectie ambulance, ens. Langtaam trokken we naar de rivier toede overste rekende er al half op, baar te kunnen oversteken sonder met den vyand in aanraking le komen, toen opeens oen ulaan op hem kwam losgestormd: .Be richt van de linker-patrouille De overste nam bet bericht aan en lae bet over luid: „Vijandelijke afdeelin^ minstens twee batal jons en een battery op marsoh tusschen Leucken- dorf en Biesen". „Dut een aanval op onsen linkervleugel'' vervolgde hij, waarop bij syn dispositie* nam en ons ieder onse opdracht gaf. wij trachten, hun verplichtingen vóór 15 Februari op dezen fatalen termijn kan niet genoog de nadrnk worden gelegd in herinnering te brengen, in do hoop dat de week, welke ons nog van dezen datum scheidt, le nutte gemaakt zal worden door kiesvereenigingen, door belangstellende en ijverige politieke voorgangers en door de belanghebbenden zeiven, om op de Kiezers lijsten van dit jaar te doen voorkomen allen, aan wie door de wet de kiesbevoegdheid wordt geschonken. Dit jaar Is strikt genomen aanstaande Zaterdag 13 Februari reeds do laatste dag. Men denke daaraan. Woningkiezers zijn zij die, als hoofden vun gezinnen of als alleenwonende personen, op 31 Januari 1904 sedert 1 Augustus van het vorig jaar hebben bewoond, krachtens huur, een huis of een. gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbehoorenden ot in huur gebruikten grond of lokalen eo bij gebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heelt bedragen voor hot stadsdeel fl.50 on voor de buitenwijken fl.00, ofwel achtereenvolgens in do zelfde Gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van buizen. De grens van de zoogenaamde »stad" loopt van het punt waar de Dievenweg en ae Leusderweg samenkome langs den Dievenweg tot den Appelweg en langs deze tot bet punt waar hij op den Utrechlschen weg uitloopt van dit punt in een rechte lijn langs de Noordwestzijde van het IsraëUetisch kerkhof naar den Naarderstraatweg en vandaar in een rechte lijn tot het punt waar de isselt- sche weg en de grens tusschen de Gemeen ten Amersfoort en Soest samenvallen. Deze grens wordt vandaar gevolgd tot aan den Hooglandschenweg en deze in Zuidoostelijke richting tot aan de Grebbelinie, welke wordt gevolgd tot zij door den Liendertschen weg wordt gesneden. Van dit punt in een rechte lijn naar den Hoevelakerstraatweg, rakende aan de Noordzijde de terreinen van het Mi litair hospitaal en verder in Zuidwestelijke richting in een rechte lijn langs den Zuid oosthoek van het terrein der militaire wo ningen, kadastraal bekend als sectie A no. 1431, tot waar deze lijn de Barneveldsche beek ontmoet. Van hieruit door dio bleek stroomopwaarts tot de langs Plattenburg loopende verbindingswaterleiding van ge noemde beek met de Heiligenbergerbeek, deze waterleiding volgende tot de Heiligen borgerbeek en deze stroomopwaarts tot aan de brug in den Bisschopsweg. Van daar in een rechte lijn langs de Zuidoostzijde van van het Aldegonde-gasthuis naar den Leus derweg, tot de Noordzijde van het perceel kadastraal bekend als sectie B. no. 1007 en verder langs den Leusderweg tot het punt van uitgang. Ook zij die, als hoofden van gezinnen of alleenwonende personen, op 31 Januari 1904 sedert 1 Augustus 1993, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 Ms inhoudof24000 Kilogram laadvermogen hebben bewoond, behooreu tot de woningkiezers. Indien men het zelfde perceel of hetzelfde schip is blyven bewonen, waardoor men het vorig jaar op de kiezerslijst werd gebracht, is aangifte thans niet noodig. Loonkiezers zyn zij, die op 31 Januari 1904 sedert 1 Januari 1903 achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, onder nemingen, openbare ol bijzondere instellingen in dienstbetrekking of, als inwonen le zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werk zaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten van f 400 voor hat stads-gedeelte en 1300 voor het overige deel. Bij de berekening van het inkomen wordt vrije woning of inwoning gerekend op f75 (stad) en f37.50 voor het overige deel, in woning met vrijen kost op f275 (stad) en f200 voor het overige deel, en enkele vrije kost op f200 (stad) en f 162.50 voor het overige deel, terwijl ten aanzien van vrijen kest geen rekening wordt gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke Feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten be treft, met den Sabbath, Loonkiezers, die op de lijst van het vorige jaar voorkomen, ont vangen, met de noodige toelichting, blanco- aangifte-biljotten ter invulling voor hun toe lating tot de lyst. Pensioenkiezers zijn zij, die op 1 Februari 1904 in het genot zijn van een door een onderneming, openbare of bijzondere in stelling verleend pensioen of verleende lijf rente, voor hel stadsdeel van f400, voor de buitenwijken van f300. Door hen, die minder dan het vereischte bedrag aan pensioen of lijfrente ontvangen en bovendien een inkomen hebben, verkregen op de wijze als onder de rubriek sloonkiezers" is vermeld, mogen pensioeD, lyfrente en inkomen worden samengeteld. Bereikt deze som dan ten minste het vereischte cijfer, dan kan de pensioen-, of lyfrente- en loontrek kende, kiezer worden. Pensioenkiezers, die op de lijst van het vorige jaar voorkomen, behoeven zich niet opnieuw aan te geven. Inkomen, pensioen en lijfrente van de vrouw geldt voor haar man, van de in wonende minderjarige kinderen voor de helft voor bun vader. Spaarkiezers zijn zy, die op 1 Februari 1904 sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Groot boeken der Nationale Schuld, of van ten minste 150, ingelegd in de Rijks Postspaar bank, in een Gemeentelijke spaarbank of in een spaarbank, beheerd door het bestuur van een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeni- ging, van een Naamlooze Venootscbap, van een coöperatieve vereeniging of van een stichting. Hij, die op dezen grond reeds het vorig jaar kiezer was en voor wien die grond ook thans nog bestaat, behoeft zich niet opnieuw aan te geven. De Gemeentelijke of particuliere spaarban ken, waarvan hierboven sprake is, moeten zijn opgericht vóór 1 Mei 1900 of, later ge sticht, blijkens opgave aan het Gemeente bestuur haror vestigingsplaats, een waar borgsom van ten minste f25 000 gedepo neerd hebben bij de Nederlandscbe Bauk. Examen-kiezers zijn zij, die met goed ge volg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algnmeenen maatregel van bestuur of in „Zorg;," too ging hy tot ruy „voort, voor eon goede stelling voor uw battery, link* van den straatweg, waar u het beste geschutsveld vindt." „Stelling verkennen, links van den straatweg," herhaalde ik, salueerde en ging, door een trompetter gevolgd, weg. Beiden galoppeerden wy de hoogte op. Eerst ging het over een stoppelveld, daarna beste gen wij den boogsten beuvel, vanwaar wy tot ver i in bet dal konden xien. Door myn kijker sag ik heel in de verte een afdeeling cavalerie. Onse voor hoede trok laugxaam op de rivier aan. Wij moesten haar dekken, want van den andereu kant, achter Bieten, rukte eeu lange infanterie-colonue voor- waarte. Ik etuurde den trompetter naar myn battery terug met het bevel, op deien heuvel stelling te nemeo. Onder bevel van mijn reserve-olficier voldeed se aan die opdracht en weldra donderde het eerste schot tegen den vyand. Dese antwoordde eohttr niet, maar ik bleef doorschieten tot hy in het dal verdwenen was. Rechts trok onse infanterie verder op tegen Bie sen. Onderwijl bield ik de plaats, waar de vyandelyke artillerie vermoedelijk sou verschijnen, goed in het oog. En jawel, eindelijk kwam ze uit het boscb te voorschijn, dadelijk xwenkend om stolling te nomen. Daar wy evenwel voorbereid waren, konden we toen selfs reeds tot snelvuur overgaan vóór devyandzyn kanonnen in stelling bad gebracht en kou losbran den. Eenigen tijd lang klonk niets dan het regelmatig gekraak der artillerie. Van de vijandelijke infante rie was niets mser te siensy bad sich reeds ver soholen in de bosohjes. Eindelijk begon ook het geknetter der geweer- aohoten spoedig overgaand in salvo'e van heele de tachementen. Mijn battery was op den linkervleugel beel slecht te verdedigen, daar enkele botchjes verhinderden om den vyand goed te sien. Daarom sonii ik myn trompetter naar den commaudaut terug met het vorzoek om versterking. Tegelijkertijd zond ik een wachtmeester uit om de stelling vau den vyaod wat nauwkeuriger op te nemen. Nauwelijks was hij eobter vertrokken of vlak voor me verscheen een lange ry ulanon. Ik vloog terug naar de battery. „Snelvuurcommandeerde ik. Bom bom bom bom donderden de kanonnen. Halt cavalerie drie honderd Meter. Niet vuren slechts vuur markeeren Daar wij naar alle waarschijnlijkheid do vijande lijke cavalerie spoedig vóór ons zouden hebben, wilde ik zoo goed mogelijk een ongeluk vermijden, dat soo licht met losse kardoezen kan voorvallen. De soldaat naast me richtte het wille bord op. Dadelijk waa het over de gshesle battery doodstil, tooh stond men bereid om op myn bevel dadelijk opnieuw met vuren te beginnen. Daar kwam de wachtmeester op syn paard aan rennen. „Cavalerie 1 cavalerie I" brulde hy van verre reeds. „Voorwaarts" klonk voor ons een helder signaal en jawel, daar doken de eerste lanspunten voor ona op, daarop volgden de wilde paardje» met hun woeste manen als een bruisend, naderend on weer stormde het naar boven op ona toe, soodat de grond sidderde. „Het vuren slechts marksereu" beval ik nogmaals, en toen „kartetsen". Dadelijk daarop commandeerde ik evenwel: „Haltl" „Halt!" en „Halt!" schetterde de trompet naast me. Helder daar boven uit klonk de gillende trompet der huxareu „Half. Plotseling was alles in rust vijftig sohreden vóór oas hield een lange rij ruiters op hun snuivende paarden stand, de soherpe lans punten dreigend op ons gericht, de „guide" in de eerste rij voor het front de mij bekende comman dant. Ridderlijk groette hy mjj met de sabeljuiat wilde ik met de xelfde beleefdheid sijn groet beant woorden, toen ik in werkelijkheid toch nog over vallen werd. Een enkele ruiter, of, sooals ik later sag, een ry- dere», kwam in volle vaart op mij flos rennen; tever geefs trachtte sij haar paard m te houden. Tamelijk hard kwam te tegen my aanals de wind slak ik mijn sabel op, sprong uit het zadel en greep de teugels vast van het paard, dat door dese botsing in eeu ocgenblik weder kalm was geworden. De berijd- Bter zag ik in eeu sachte deining naar ray toeglyden nog juist had ik den tjjd, haar in een hartelijke, ofschoon niet zeer zachte omarming aan myn borst te drukken en zoodoende voor een val te bewaren. Het zadel gleed haar 11a. „Hopla" riep ik uit en plaatste de koene amazone weer op baar eigen voeten neer; ik meende te hooren, dat haar tets als een kleine vloek ontviel; zweren wil ik er evenwel niet op, en els het wel soo is geweest, dan gold het 't paard en niet my. Wij stonden nu tegenover elkaarnu sag ik dat do amazone oen alleraardigst jong meisje was, met heerlijk roode wangen, dat er zich het eerst mee bezig hield haar hoed, die over de oogen was ge vallen, weer goed op haar hoofd te setten. „U hebt u toch niet beteerd „Ach wat, neen I" antwoordde se wat kort aange bonden. -Sapristi, sou het haar aan myn borat niet be- vallen zyn [Wmdl aresfrA)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1