Stadsnieuws. Militaria. Gemengd nieuws. Ingezonden. verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige be trekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Hij, die op dezen grond het vorig jaar reed» kiezer was, behoeft niet opnieuw aangifte te doen. Dit alles geldt voor de kiezerslijsten voor de Tweede Kamer. Voor die voor de Provinciale Staten geiden de zelfde voorwaarden, ver meerderd met die van ingezetenschap der Provincie gedurende ten minste éen jaar. Ook voor de kiesbevoegdheid voor den Ge meenteraad wordt een gemeentelijk inge zetenschap geëischt van ten minste éen jaar, bovendien nog voor allen, die niet als be lastingkiezers kiesbevoegd zijn voordeTweede Kamer, een aanslag In de plaatselijke directe belasting, welke vóór 1 Maart moet zyn voldaan, vau ten minste f1.50 voor de stad fl.00 voor de buitenwijken. Hun, voor wie wij er niet in geslaagd mochten zijn, duidelijk te maken of zij nu al dan niet op kiesbevoegdheid aanspraak hebben, durven wij wel aanbevelen zich ter Secretarie der Gemeente aan te melden, waar huD ongetwijfeld bereidwillig de wag gewezen zal worden in den doolhof van de bepalingen Niet onaardig is het berichtje in een der hier verschijnende bladen, dat in de laatst gehouden gecombineerde vergadering van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Her vormde gemeente besloten is tot verhooging der tractementen van de predikanten, tot het vertimmeren der zitbanken en tot het inrichten van een derde cathechisatie-lokaal. 't Berichtje is van Zaterdag, terwijl de daarin voorspelde verbeteringen.... reeds een jaar of drie geleden zijn ingevoerd. De tweede Winter-collecto Maandag 1 Februari door Diakenen der Ned. Hervormde gemeente getiouden, heeftopge rachtf 562.15. Voor het examen ter verkrijging van de acte nuttige handwerken, dat in de kleine zaal van »Tivoli" te Utrecht zal gehouden worden, hebben zich ongeveer 370 dames aangemeld. De heer W. Dijckmeester is aan de Rijks universiteit te Utrecht cum laude geslaagd voor het candidaats-examen rechten. L)e heer J. P. Clifford, stations-klerk bij de N. C. S., is overgeplaatst van Amersfoort naar Elburg—Oldebroek. De Rijksveldwachter brigadier-titulair E. Tuinstra, te lJselstein, wordt op 1 Maart aangesteld tot brigadier en in verband (laar- mee overgeplaatst naar Amersfoort. Belanghebbenden zij meegedeeld, dat dit jaar 32 plaatsen worden opengesteld voor opleiding te Willemsoord. Bij Kon. besluit is de 1o luitenant J. A. baron Van Heeckeran van Molecaten, van het 1ste regiment huzaren, op non-activiteit gesteld. Het 10de regiment infanterie wordt ver moedelijk reeds 1 Juli a.s. opgericht en zal als volgt worden geformeerd staf van het regiment te Haarlem Ie bataljon, het 1e bat. 7e regiment te Hoorn 2e bat., het 3e bataljon van het regiment grenadiers en jagers, met standplaats Haarlem3e bat., het 3e bataljon 4e regiment te Haarlem;4e bat., het 5p. bataljon 1e regiment te Den Helder, terwyl dan by het lo regiment een nieuw bataljon wordt opgericht, ter garni zoensplaats Assen. Toen de scheidsrechter in den 3e klasse competitie-wedstrijd voor den N. V. B., de. heer Jos. Dekker, te twee uur 't sein tot aanvang gaf, stonden de twee rood-witte partijen tegenover elkaar, »U. D. 1." metésn invaller. «Quick" met het elftal dat zij nog in 't veld kon brengen. •Quick" speelde met wind mee en zette goed op; 'tduurde echter lang eer zy 'teerste punt haalde, ook het tweede punt werd niet zonder moeite verworven, dank zij 't uitatekende spel van »U. D. I's rechts achter en haar doelverdediger. Dat de wind beide partijen soms leelijke parten speelde, bleek bij een hoekschop, toen 6 spelers achter elkaar de bal misten, doch eindelijk wist een volgende de bal in 't »U. D. I." net te werken en zoo ging de rust in met 3—0 in »U. D. I."'s nadeel. De »U. D. I." spelers schenen te denken, dit nog wel te hunnen ophalen, doch toen zij wind-mee zouden krijgen, keerde deze, hetgeen 't noodlottig gevolg had, dat »Quick" nóg tweemaal doelpuntte, terwijl »U. D. I." na de rust een punt maakte zoodat >Quick" met 5—1 won. Van »Quick is niet veel te zeggen, maar vau 't zoo hoog geroemde samenspel van »U. D. J." was niet veel te bespeuren vooral de voorhoede richtte weinig uit. De scheids rechter voldeed goed en was zeer nauwlet tend. Quick 2 heeft nu 'n mooie kans voor het kampioenschap in haar afdeeling. Het oefenspel tusscben liet tweede elftal van »U. D. I. en >Victoria" uit Hilversum had geen voortgang omdat Hilversum niet uitkwam, gelijk wel gevreesd werd. Ofschoon 't Zondagavond in «De Arend stampvol was, waar de AmersfoortscheToo- neel-vereeniging »Ons Genoogen" een wel geslaagde opvoering gaf van het historische drama «Johan van Oldenbarneveldt", was toch ook in »De Keizerskroon" de zaal zeer goed bezet. Daar gaf de zoo populaire Volks gymna stiek- en scherm-vereeniging Ajax" een uit voering, die weer klonk als een klok. De 21 nummers, afwisselend gymnastiek en schermen, werden zonder uitzondering op voorbeeldige wyze uitgevoerd en lokten tel kens welverdiend applaus; het enthusiasme steeg ten top als de vijf kaboutertjes, de jongsten van de juniores, de zwaarste toeren aan ringen, rek en brug nadeden, alsof 't werkelijk kinderspel was. Aan de winnaars bij bet trekken op <le verschillende, wapens werden namens adjudant Vau Schouwenburg zilveren medailles uitge reikt. De heer Dumoulin hoopt binnen niet te langen tijd het assaut zyner leerlingen te kunnen herhalen in »Amicitia" ten bate van •Kindervoeding". Dat ook dan aan den ingang der zaal moge gezegd worden: >geen plaats meer." We vestigen de aandacht op de advertentie omtrent de voorstelling van «Schakels" welke als vierde abonnements-voorslelling wordt beschouwd en waarvoor nog niet verbruikte abonnementskaarten dus te gebruiken zijn mits men die vóór 15 dezer doet afstempelen. Zondagavond is op den Leusderweg weer leelijk gevochten, nu tusschen militairen on derling. Eén hunner moest zelfs naar het Militair hospitaal gebracht worden. T Gevolg, dat nu iederen avond wordt ge patrouilleerd, hetgeen anders alleen op trac- tementsdagen geschiedteen uitstekend mid del om den lust tot vechterij heel spoedig te benemen. Hedenochtend kregen we bezoek van de reclame-auto die voor de tentoonstelling van automobielen, motorrijwielen, motorbooten, enz. welke van 12 tot 21 dezer in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden wordt, door het gansche land heeft gereden. Men zal haar ook hier wel hebben opge merkt met haar door den jongen Rotgans geteekende en door de firma Lankhnut te 's-Gravenhage uitgevoerde reclame-schilden. 't Was een reclame, die het buitengewoon deed eD, telkens als de voiturette even siopte, ontzaglijk veel bekyks had en zeker heel wat kijkers naar 't Paleis zal lokken Bij de ten overstaan van notaris Vos ge houden verkoopingen gold het koffiehuisje aan de Haversteeg no. 2, bij den Hof, groot 56 c. A. en behoorende aan den heor J. Th. Massa, f3500 eu het winkelhuis aan den hoek van Teutslraat en Koningstraat no. 40, groot 80 c. A en behoorende aan de erven vaa de wed. F. Kroes, f1140. Omstreeks half negen gisteravond ontstond, vermoedelijk door het omvallen eener lamp, brand op een bovenachtcrkamer van het koffiehuis van den heer R. van 't Land, aan den Hof. De Vrijwilligers waren fluks er bij en ga ven 't eerst water met een slang op de waterleiding; de Wilhelmina-spuit hielp een handje mee en zóo werd het vuur beperkt tot de kamer, die geheel uitbrandde. Hedenochtend moest de hulp vau de Wil helmina-spuit echter weer ingeroepen wor den omdat het vuur nog niet geheel gebluscht bleek. De heer J. J. Geldof, thans onderwijzer aan de opeübare Lagere school te Scherpen- zeel, is met ingang van 1 Maart in gelijke betrekking benoemd te Amsterdam. Voor de oud-leerlingen van het voormalig Nassau-Veluwsch gymnasium te Harderwijk mag bet van belang zijn te weten, dat de vermaarde katheder, die thans in het Raad huis te Harderwijk is opgesteld, in prent is gebracht, natuurlyk op een prentbriefkaart. De gouden medaille, voor 36-jarigen trouwen dienst, wordt Donderdag uitgereikt aan ad judant M. Uhl, van het Koloniaal werf-depot te Harderwijk. Onlangs deelde mr. Sybrandi hier mee hoezeer in de grensplaatsen van ons land Duitsch geld in omloop is. Dit wordt zeer eigenaardig geïllustreerd door een bericht uit Dinxpeiïoo, waarbij wordt meegedeeld dat in 1903 alleen aan de Boerenleenbank aldaar voor 70000 Mark in Hollandsch geld werd ingewisseld. Aan booze geruchten geeft de wereld duizend tongende goede laat zij hun eigen weg gaan. Volgens de Fransche weerprofeten hebben we van Februari niet veel goeds te Van 1 tot 7 Februari regen en hage! van 8 tot 13 mooi, koud weder, met «"'8® mist; van 14 tot 17 regenachtig, maar zacht, van 18 tot 29 regen, hagel en natte, onaan gename koude. De dislocatie der bereden troepen geeftbj grootero legeroefeningen meestal !^mew g tot oneigenlyke toestanden. Met het g p het kostbare paardenmateraal, dat m t j(l van vrede terecht gespaard wordt, bivakkearen de batterijen en de eskadroos zeer zelden en aangezien de boerenplaatsen eu «huren, waarin de kwartieren worden betrokken, ver uit elkander liggen, ontstaat daardoor een zóo groot legeringsgebied, dat van een voort gezette nachtelijke veiligheidsdienst naar 'svijands zijde nooit sprake kan zijn. Iederen avond moet op dien grond voor de meeste kantonnementcn de oorlogstoestand als opge heven beschouwd worden. Om aan dit be zwaar, dat ook elders werd ondervonden, te gemoet te komen, zijn bij de manoeuvres der laatste jaren in Duitschland enI'rank rijk staltenten gebezigd, waarin 40 tot 60 paarden kunnen worden ondergebracht en waarmede het mogelijk is, de bereden troepen, over eenkomstig den eisch van den toestand, na bij de bivaks en tentenkampen der infanterie te legeren. Het schijnt thans in het voornemen te liggen van den Minister van Oorlog, ook voor ons leger materieel voor staltenten aan le schaffen. A. C. In de oudheid spraken bijna alle schrijvers over den baardde werken van Homerus, Virgilius, Cicero en Titus Livius maken er melding van. Homerus pryst den langen baard van Nestor en zingt in verheven be woordingen den lof van den baard van ko ning Priamus en van Hector. In de Odyssee wordt melding gemaakt van de gewoonte der ouden om den baard van zijn mede- mensch aan te raken als men hern een gunst vroeg Droeg men vroeger algemeen een baard met zekerheid weet men dit niet, maar de zekerste bronnen van informatie zijn stellig het geld en de oude munten. Alcibiadfc.; voerde het gebruik van het scheermes in, wat van hem niet verwondert; wat men niet zoo gemakkelijk begrijpt, is de reden van de gewoonte van Alexander den Groote om zich den dag vóór een veldslag te laten scheren. •In het jaar 331 voor Christus", aldus verhaalt Plutarchus »had deze ceremonie plaats en Alexander was zóo blij, van zyn langen baard verlost te zijn, dat bij al zijn soldaten beval zich te laten scheren". Sedert dat jaar zegt men, kwam het gebruik zich den baard te laten afscheren, in zwang. Die mode duurde voort tot keizer Jus- tinianus. De Stoicijnen lieten hun baard groeien, om hun minachting voor de aan hangers van Pythagoras te toonen. Onder Justinianus dan keerde men tot den baard terug en 500 jaar lang bleven de Romeinen hem trouw. Scipio Africanus voerde het scheermes te Rome in. Keizer Adrianus bleef een baard dragen, maar Constantijn de Groote ver handde hem uit zyn paleis. Plutarchus verhaalt, dat de Gothen en Franken slechts een knevel droegen, »om zich tegenover hun vijanden jonger en moe diger voor te doen". Onder Karei den Groo te droeg men een dikken knevel, dien men zoo lang mogelyk liet groeien. Daarna verdween dat gebruik weer, en tevens het dragen van een baard. Aan de Spanjaarden hebben wij te danken, dat beide in eere wer den hersteldSpanje i3 het land van de baarden. Men cultiveert en vereert er den baard. Onder Jan III van Portugal gaf Jo han Castro de helft van zyn snor om zijn vrijheid terug te krijgen. Philips V voerde in Spanje het scheermes in. In Frankrijk voerde Lodewijk XIII demo- de van het dragen van ren knevel in, van dien knevel, dien men en met welk een geestige gratie onder de RegeeriDg van den Roi Soleil droeg. Maar toen Lodewyk XIV oud werd, gaf hij toe aan de smeekbe de van mad. De Maintenon, die wilde, dat by zijn snor liet afscheren, en op een goe den dag verdwenen als door een tooverslag alle snorren uit het Fransche Koninkrijk. In Engeland droeg men tot 1066 een baard na den jnval der Noormannen schoor men hem af. Tegenwoordig is een gladgeschoren gelaat in Engeland modeby de Engelschen zijn de woorden cleanshaved (gladgescho ren) en «fatsoenlijk man" byna synoniemen. Peter de Groote van Rusland hief een be lasting op den baardhonderd roebel voor de rijken en een kopek voor de armen. Men zou boekdeelen kunnen schrijven over den baard en zyn geschiedenis. Eu er be staan dan ook reeds zeer interessante boe ken over: de Dissertation sur la barbe, va„ j Vunetti. en I.» loutnge 'le' Barbes rnu- ges zijn. 'n«ar men segl, zeer curieus. Wie tijd heeft, Iete ze. ne .Daily Beper" Vrijdag heeft een „laai voo,'stellende den Bntscben wegen van Kernaut, de dronkenschap, beele scharen verpletterend, liet onderschrift vermeldt, dat cr onlangs np een Zo"^"§133{ Umens?h°e'k een Londensche gemeente,31 331 ™8DS™e" de kerken bezochten en 122l/ö ue arana. hSizen Een dergelijke statistiek is te Londen ta andere Ëngelsche steden al dtkwnls verkregen. Zoelang de Ëngelsche sabbat, mTzun naargeestigheid en verveling, de menschen naar de kroeg di-gfl, zal er wel "e, veel verbetering ie komen. Gelukkig, dat heel langzamerhand in Engeland op Zondag meer vermakelijkheden worden toe- gelaten. Wie kent niet de reclameprent van Peurs Soap, met het knaapje met de groote blauwe oogen, gekleed in groen fluweel, dat zjn prachtige kleurige zeepbellen nastaert I De plaat heeft een on,zaglpken opgang gemaakt in Engel ind en daarbuiten, niet het minst omdat by deze reclame eigenlijk voor het eerst een kunstwerk is gebruikt voor reclame doeleinden. Het publiek vond het denkbeeld alleraardigst, maar de kunstenaar die het bellenblazende kind had geschilderd, de groote Millais, vond de toegepaste kuust van den zeephandelaar volstrekt niet as[dig. Het is onlangs bekeud geworden boe deze eerste reclame-kunstenaar sedert stelde menig zuiver artist zijn kunst in dienst der reclame veel onaangenaamheden onder vond door de Pears-reclame en hoe deze zich ook zeli met alle macht tegen het uitgeven van den bekenden Pears-plaat verzette. De schrijfster Marie Corelli liet kort na de uitgifte van het bellen-blazende knaapje I een roman verschynen. »The sorrows of Satan" waarin een gesprek wordt gevoerd tusschen eenige personen, en o. a. het vol gende wordt opgemerkt»lk behoor tot degenen, dio meenen, dat Millais' reputatie als artist geleden heeft, nadat hij zich heeft verlaagd om dien kleinen, groenen, bellen blazende!) jongen te schilderen voor Pears- dSoap. Het was immers een advertentie .Millais was onaangenaam getroffen door deze passage uit den roman, geschreven door iemand, die zelf zoo gevoelig voor critiek was, en hij schreef dus aan Marie Corelli eeu briefje, waarin hij zei»Iu naam van uw Satan", waarom zegt u dingen die onwaar zijn?" Later heeft Millais, om aan het gezauik een einde te maken, een algemeeue ver klaring afgelegd over zijn schilderij «Bub bles". Hij verkocht het stuk met copyright cn al aan Sir William Ingram, die het als een kunstbijvoegsel voor de «Illustrated Lon don News" gebruikte en daarop het copy right verkocht aan de heeren Pears. Millais hoorde daarvan voot het eerst, toen een vertegenwoordiger der firma hem proef drukken der reclameplaat kwam toonen; Millais protesteerde, sprong boog en laag, maar Pears wilde zijn plan niet opgeven en de schilder controleerde goedschiks, kwaadschiks de proeven die overigens zeer artistiek waren van het portret van zyn eigen kleinzoon, het sedert als zeepre- clame wereldbekende bellenblazende jongske. Het opnemen van Ingeïonden stukken brengt niet »1 tijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun iuhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Nedorlandsche Weverljtentoonstolllng te Haarlem (Joli en Aagustus 1904). Onder de industrieën, die Nederland inliet verleden hebben groot gemaakt, neemt de weverij een eerste plaats in. Friesohe lakens waren ten tijde van Karei den Groote reeds beroemd wol- en linnenweverij bevorderden gedurende de middeleeuwen den bloei van vele onzer stedenmet de zeventiende eeuw draagt Holland's damastweverij een Europee- schen naam in de achttiende eeuw wordt Utrechtsch trijp zelfs in Frankrijk nagemaakt. Van het laatst der zestiende tot het midden der achttiende eeuw heelt daarenboven de patroon weverij in zijde tienduizenden in ons land werk gegevende behangselweverij be reikte een boogen bloei en werd door Neder landers aan verschillende volken geleerd de katoendruk heeft zich uit ons vaderland over Europa uitgebreid, Dit zyn feiten, die wij kennen, maar hoe zeer zij het ook zeker maken, dat de weverij voor de sociale- cn de kunstgeschiedenis ran Nederland een buitengemeene belangrijkheid bezit net ontbreekt nog geheel aan vol doende bestudeering van dit deel onzer his torie. Toch bewaren allerlei plaatsen in ons land een schat van herinneringen aan dezo in dustrie, zoowel in bescheiden als in monu menten. Maar terwijl de toenemende zorg voor onze oude archieven het waarschynlyk en in ieder geval mogelyk maakt, dat de

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2