Zaterdag 20 Februari 1904. No. 5465. 53e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. GEVANGEN. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DintdayDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f i. 15. Advertentlën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiëii per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters rmar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telepkooo 19. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meente AMERSFOORT, brengeu tor algemeene kennis, dut bij hun besluit van boden, iugevolge art. 8 der HINDERWET, aan J. NEFKENS wonende alhier, vergunning is ver leend tot de oprichting van eene bewaarplaats van benziie iu het perceel aan den Leusderweg, kadas traal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie C. No. 768, ouder voorwaardeu lo. dat de benzine steeds bewaard worde in een onontplofbaar vat; 2o. dat de bewaarplaats niet mag worden geopend tuxsohen lonsondergaug en xonsopgung. Amersfoort, 18 Februari 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. 8ANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dat eon door J. BUNNIK ingediend verzoek, met bij lagen, om vergunning tot het plaatsen van een gasmotor van 0 pnardckrnehlen, tot het drijven ran eeno zaagmachine in het perceel ulhier ge legen aan de Tolstraat No. 1, bij het Kadaster bekend onder Sectie O. No. 1222; en dat een door 8. van LEI JEN HORST in gediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene varkensslachterij in het perceel alhier gelegen nan de Groenmarkt, bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 727, op de Secretarie der Gemeente ter vissie liggen, en dat op Donderdag, den 3 Maart aanstaande, des voormiddagB te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van een of meer dezer inrichtingen in te brengen. Amersfoort, 18 Februari 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De Minister van Financiën maakt in het belang van de ingezetenen van Nederland bekend, dat blijkens van de Rogeeriug van Jtalië ontvangen mededeeling, biljetten der Italaansche Bank, der Bank van Napels en der Bank van Sicilië, 30 Juni 1004 verjaard en dus waardeloos zullen zijn. Facsimiles dier biljetten zijn op aanvrage kosteloos te bekomen ten kantore van den Directeur der «Staatscourant" te 's Gravenhage. De ®St. Ct". nr. 40 beval het Kon. besluit van 28 Januari 1004 tot wijziging en aan- 6.) O, boe gaarne zou ik bet friucbe, kleine hartje van Lilly hebben wilien veroveren ik waagde hel echter niet. Onze kennismaking was nog van le korten duur eu haar geheele weien was zóo eerljjk, ióo openhartig, dat ik na oogenblikken van de stoutste droomeu telkens weer in Langen twijfel Grauw en triestig was de lucht, toeu ik met mijn batterg AlttendorfT voorbij trok. Nog een laatste groet, eeD antwoord erop, toen traden de boomen lunchen bat slot en mjjn batterij un Tour 1110 'aZ als de grauwe, grijze hemel, de lieele wereld. Een andere stad, een ander liefje, dat is goldalonliofde, segl een oud liedje. Op mjj sloeg hal «venwel niet lk kon baar niet vergeten, sells te Berlijn niet, waar ik in October naar de Krijgsschool ging. Eu dat wil wat zeggen, al» ontelbare mooie jong» meisjee- oogan dagelijks na volbraohteu diensttijd, je zoo var- lokkend aankijken. Ik was geen spelbreker, in gaenen deeleLilly's mooie oogen echter bleven met allau glans overwinnaar. Ik kon ie nooit ver- geteu. Maar louden we elkaar ooit weerzien eu wan neer? Bij Hannover bad ik haar leeren kennen, en ver weg, op de bezittingen van haar vader in Oo8t- Pruison, waa se nuvele, vele mijlen lagen tus- scben ons. Werd mijn groote liefde beantwoord? Eu too ja, aou die iwakke band dan nu al sterk genoeg njn vulling van het Algemeen Reglement voor het vervoer op de spoorwegen, vastgesteld bij Kon. besluit van 4 Januari 1001, laatste lijk gewijzigd bij dat van 8 Juli 1900. Bjj eerstbedoeld Kon. besluit is arl. 54 van voren vermeld reglement, met invoeging van een nieuw lid, als volgt vastgesteld 1. Best lurders van spoorwegdiensten zyn niet verplicht goederen ten vervoer aan te nemen in het geval, bedoeld bjj art. 81, als mede wanneer het beschikbare materieel van den spoorweg niet toereikend is om het ten vervoer aangeboden goed binneu den voorgeschreven tijd te kunnen verzenden. 2. De Minister van Waterstaat is bevoegd, éen van de werkdagen der week aan te wij zen, op welken gedurende de maanden No vember, December, Januari, Februari en Maart bovendien de verplichting om ijl- on vrachtgoed ten vervoer aan te nemen, niet zal gelden. 3. Bestuurders van spoorwegdiensten zijn echter verplicht, de ten vervoer aangebrachte goederen, mits vergezeld van de vrachtbrief', voorzooverre de beschikbare ruimte zulks toelaat, tegen ontvangstbewijs in bewaring aan te nemen, onder voorbehoud dat de aanneming ten vervoer en de afdrukking van den expeditiestempel op den vrachtbrief eerst dan zal geschieden, wanneer de goede ren zullen kunnen geladen worden. Do af zender moet in dit geval in tien vrachtbrief verklaren, dat hij er genoegen mede neemt, dat het goed blijve liggen, totdat de lading mogelijk zul zijl! geworden Het Regoeriugsantwoord op het Voorloo- pig verslag uitgebracht over het ontwerp tot herziening der Drankwet is gereed. Mocht de invoering mei 1 Mei onverhoopt onmogelijk zijn, dan zal de bestaande toe- stand tot 1 Augustus verlengd worden. I Waarmee bewaarheid wordt hot als ge- j rucht meegedeelde in ons vorig nummer. I Door den Minister van Binneidandsche I Zaken is aan de Gemeentebesturen het vol gende schrijven verzonden, dat ongetwijfeld door velen met vreugdo zal worden begroet: liet Hoofdbestuur der vereenigiug „Volks weerbaarheid" heeft mij medegedeeld, dat, hoe wel op uitgebreide schaal propaganda is ge maakt voor het doel waarnaar de vereeuiging streeft, n.l. algeraeene weerbaarheid van het Nederlandsche volk, zoowel op zedelijk, als op lichamelij'. gebied, door die vereeniging nog niet algemeen die medewerkiug is ondervonder, welke ter bereiking van haar lofwaardig streven noodig is. ReedB is, naar mij is medegedeeld, de wijzo waarop genoemde vereeniging zoude kunnen worden gesteund, door haar te uwer kennis om diou grooten afstand vau Berlijn naar Konings bergen te overwiuneu Zou zij aan den lands des tijd», dia reeds vaal sterkur banden doorknaagde, weerstand kunnen bieden Lilly was aardig, betoo- verend mooi, en bij zulk ecu bruidje iu «pd loopt meu ieder oogonblik gevaar, dat iemand haar je vlak voor den neus wegkaapt. lloo kon ik zoo prosiiiscb dunken mijn grond stemming was toch poëtisch, hoog poëtisch, dwepend, geheel verschillend van de ruwo werkelijkheid. Hoe zou ik het toch kunnen aanleggen, weer in baar nabijheid te komeu, haar eeua terug te zien Langen tijd dao'nt ik or over naplotseling echter ging er mij een licht op en was ik over mijn dom heid 'eu hoogste verbaasd. Hoe had ik daar niet eerder aan gedacht. Na het eiude van den cursus wordt men bij een ander wapen overgeplaatst waarom kon ik den niet eenvoudig een garnizoen kiezen, dat het dichtst gelegen was bij dt, verblijf plaats van mijn aangebeden Lilly? Ik zou wol-is- waar de infanterie moeten kiezen ou zou mij per pedes iipastolorum moeten voorstellen, dal was niet pleizierig, want hoog op een paard gezeten is hut toch heel wat anders dan te voel er hielp eveuwol niets aan. Waer kwam de maand Augustus eu nog veel, veel te langzaam bracht mij de razende D.-troin naar Allensloin. Drie uren daarvandaan lag Lan- gieueu, het ouderlijk landgoed van Lilly. Ik was wel niet uitgeuoodigd, want Lilly had er evenmin aan gedacht, dat ik daar ooit zou kouten, maar op een mooieu Zondag ging ik van Ailenateiu naar Lan- gietten ik vond hot landgoed echter onbewoond de bewoners kwamen eerst over oenige weken terug. Een verbluft gezicht, een dom blijven wachten, een afgeven vau liet kaartje en ik stond weer buiten hel hek en kon met den boiumellrein weer drie uren laug terugreizen. Wfj trokken iutusiclien uit voor do regiiuenti- e i brigadeoefoniogeii, ver vau Laugienen daarop brack- gebracht. Toch acht ik het in het belang der znak wenschelijk u, voor zooveel noodig, aan te bevelen door alle u ten dienste staande mid delen aan genoemde vereeniging steun te ver leunen. Op welke wijze zulks kan geschieden, wordt hieronder aangegeven. Natuurlijk is het van de bestaande toestanden in iedere Gemeente aflhankelijk, in hoever aan de gegeven wenken gevolg kan worden gegeven. Het komt mij intusscheu voor, dat er wel geen enkele Ge meente tal zijn, welke niet in het een of ander opzicht in den gewenschten zin haar mede werking kan vorleenen. Voor zoover zulks thans reeds in sommige Gemeenten goschiedt, moge do inhoud van dit schrijven strekken als een bewijs, dat het Bestuur aldaar reeds in den geest der Regeering werkzaam is, en als een aan moediging niet alleen om daarmede voort te gaan, maar om ook, voor zoover noodig en doenlijk, zijn bemoeiingen in die richting uit te breiden. Tot bevordering dan van het beoogde doel is liet wenschelijk: lo. de leerlingen van alle bestaande Gemeente lijke inrichtingen van onderwijs zooveel mogelijk in do gelegenheid te stellen tot het ontvangen van onderwijs in do gymnnstiek en hen op te wekken daaraan deel te nemen en ook, waar het inrichtingen voor bijzonder onderwijs geldt, van uw invloed gebruik te maken, opdat ook de leerlingen dier school onderwijs in dat vak ontvungen 2o. wanneer het leerplan voor de Lagoro scholen zoodanig is ingericht, dat er tyd tot verpooiing tusschen de les-uren wordt gegeven, in dien tijd openluchtspelen te doen beoefenen en die aan te moedigen; 8o. door herhaalde afkondiging en mede- deelingen in de plaatselijke bladen de jongeling schap op te wekken tot deelneming aan hot voorbereidend militair onderricht en de oudere tot deelneming aan de schietoefeningen tot ver hooging vun 's lands weerkracht; 4o. voor de verschillende ter plaatse be staande of te vormen gymnastiek- en scherm- vereonigingen (nl dan niet aangesloten aan de vereeniging „Volksweerbaarheid") wanneer aan de Gemeentescholen gymnastieklokalen aan wezig zijn, deze lokalen en de zich daatin be vindende werktuigen op nader overeen te komen voorwaarden, liefst kosteloos in gebruik te geven, zoo mogolijk zelfs onder daarvoor vergoeding van eventueel te maken kosten voor verlichting en verwarming te eisehen 5o. aan de vereenigingen tot bevordering vau spelen in de openlucht (voetbal, enz.) een daar toe geschikt afgesloten terrein kosteloos in gebruik te geven 6o. indien de finanoieelo toestand der Ge in een te dit toelaat, schietbanen voor rekening der Gemeente aan le leggen voor liet schieten met oorlogsmunitie, overdekte banen voor flobert- schieten en schieten met marga-patrononof wel, door kosteloozen afstand van terrein en door het verstrekken van geldelijke tegemoetkoming, den aanleg van zulke banen door bijzondere ver- eenigingen te bevorderen; 7o. daar waar Gemeentelijke schietbanen voor schutterijen bestaan, deze kosteloos in gebruik te geven aan de bijsondero schietvereemgingon ter plaatse; 8o. vereenigingen voor volksgymnastiek- klassen of voor spelen in de open lucht gel delijk te steunen in de kostendaartoe geschikte terreinen te doen inrichten en bij uitbreiding der Gemeente met de behoefte aan zulke terreinen rekening te houden. Ook verdient het, althans in groote Gemeenten, overweging aan een commissie van ingezetenen eventueel het beheer en toezicht over die ter reinen op te dragen. Hot zal mij zeer aangenaam zijn, dat uw college, ter verwezenlijking van do hierboven uitgedrukte wenschen, voorzooveel noodig, aan den Raad uwer Gemeente de noodige voor stellen doe. ten mij de dotachemeuteoefeniugen weer wat dichter bij myn doel, eti, zoual» ik in de Iijet zag, waren de groote manoeuvres zelfa zóo dicht by Langionen.dat ik heel gemakkelijk een bezoek kou allozcen. Mijti vreugde werd echter wel wat getemperd, toen itt hoorde dat hel guheele korpicouimaudo op Lsn- ginuen ingekwartierd lagde bowoticra zouden na tuurlijk geen tijd voor uiy over hebben. Daar ik al leen da dochter kende, zou ik dua onmogelijk in die omeUnriighedeu ecu bezoek kuuneu afleggen. Toch bleef mg nog altyd de kleine hoop, dat ik Lilly door hel eene of audero toeval bij de oefenin gen «ou ontmoeten. Het verdere zou zich dan van zelf wel ontwikkelen. Een minnend hart ia immers de beate broeiplaala voor bigde verwachtingen. Bij de groote parade zag ik haar niet. Wel zag ik de met prachtige xomertoiietteu rgk bezette tribune ik kou echter uiets meer doen dan maar denkeu, dat een van die echoonen Lilly waa. Ik eochtereen uit eu streelde mg met de dwaze hoop, dat ik by de twee koeren, dat wg voorbij de tribune marcheer den, haar wellicht zou herkonneu. Ik zag ecbtsr uiets dan atof, slot eu nogmaals stofuauwalgk» her kend# ik den Keizer jii de naast hem staaude Vor stelijke personen. Dua niets weer waa de oerste oefeningedag zonder ecu ontmoeting met haar vervlogen. Ou» korps had een zeer offensieve opdracht ontvangeu eu ofschoon we nog al flink moesten doormarcheeren, kwam hut toch niet tot oou ernstig gevecht. Hier en daar hield do vijaud een oogrublik eland, oogen- schgulyk met het doel, one af te raatten en onzen upmarsch te belemmeren. Zijn opdracht echoon dua meer van defenaievnu aard te zyn. Des namiddags belruk het hcele korps een bivak. Daar do cavalerie van deti vijand nauwelijks and. r- halve mijl van ons vorwydord wn«, werd bet bivak natuurlijk geheel iu slaat van verdediging gebracht out aan een raogeljjkou overval in de vroege tuur- Op last van fl. M. dn Koningin brengt tie Directeur van liet Kabinet der Koningin tor kennis dat, gedurende H. M. verblijf in het buitenland, de aan H. gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan II. M. np de gewone wijze par post kunnen worden ingezonden of bezorgd by het Kabinet tier Koningin te 'a-Graven- hugo. Ds. A. M. Dunner is door de Generale .synode der Gereformeerde kerken benoemd als deputaut om aan de volgende Synod9 eeu betere regeling voor te stellen in zake de verzorging der emeriti-predikanten, de pre- kants-weduwen en weezeo. Aanstaanden Woensdagavond hoopt tie lieer Van Woerden, Evangelist der «Evan gelische Maatschappij", in de kleine o! gar nizoenskerk der Ned. Hervorindo gemeente hier mede letdingen te doen omtrent den ar beid dier Maatschappij in verband met de «Los van Rome"-beweging Kolonel W. A. T. de Meester, commandant van bet 5e regiment inlanlerie, beëedigde hedenochtend te elf uur de by zyn korps nieuwbenoemde reserve 2e luitenants Vau Burkom en Van Terwisga. Z.H.EdGestr. hoopt 1 Maart ook het com mando over het garnizoen weder over te nemen. Bij de herhaling op Don-h-rdaguvond van het groot militair feest, door hot garnizoen in de nieuwe Rijbaan gegeven ter eere van H. M. de Koningin-Moeder, was de manége nóg beter bezet dan Woensdagavond, zoo zelis, dut velen, die duchten ttnii den ingang nog wel een entree te kunnen koopen, te- genuren weerziend te kunnen bieden. Ons raiment voruide een deel der voorpneten ik wolf werd up veld wacht gecommandeerd. T«geu den avond betrok ik baar mot een aantal onderoffi cieren eu een deriigml manxcltappen. Zy waa ga- legio aan den straatweg v-iu Rossi-1 naar Heiligen- linde iu een dounenboschje echter een zacht op- glooiende hoogte. Toen onze posten ui'gezol waren, wetdeu de drsgondervoorposleu, die op de hoogte geniaalst waren, ingetrokken. Het was een mooie, heldere avond ster aan ster vertoonde zich aau den helderen hemel. Hoe meer de nacht neerdaalde, des te eentamer werd het. Overal om ine hoen een vreedzame suite. Zóo bed ik tyd en gelegenheid om aan Lilly le deuken, die daar gindsuh, o, de richting wist ik «eer nauwkeurig, in het elol zat en zeker niet uwer dacht aan den krggsiuan, die nietiegenitaaude do zware verantwoor delijkheid welke op hem rustte, toch mat ttyu ge dachten bij haar was. Of hail te misaahien nog een enkele gedachte voor nijj over? .Hangen und Ran gen in schwebendor Puin." Het werd een frisscht-, heldere nacht. Vuur durf- deu wij uil vrees vor de nabijheid ven den vjjend niet aansteken. Mjjn manschappen legden aicb met het geweer in den arm, do kraag hoog op, te slapen op den harden grond, zoo goed het ging, dioht op elkaar gedrougen. Ik inoeal waken, allen sliepen mün jaohtpdp eveuwel hield mij trouw gezelschap. Af en toa wisselde ik een woord met een der lieden die zich verhie' otn zgn verkleumde en ve-etgfde ledematen wat te verwarmen. Als eindeloos duurden do uren af en toe draafde een cavalerlepatrouilla bijna onhoorbaar over den weokou berm van den straatweg even koorde meu het eentonige aanroepen der ponten dan weer doodeche ttilte alom. 1Wee A)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1