Binnenland. Stadsnieuws. zeivan scherp en fel zouden hebben gebrand merkt. Men schudt la béte bumaine, die in ons allen sluimert, niet straffeloos wakker; vandaar de geweldige verantwoordelijkheid, die drukt op wie den oorlog ontketenden. Engeland doet wat andere mogendheden, die over een vloot te beschikken hebben, óok doen en ziet zyn spulletjes na. Niet minder dan zestig oorlogsschepen worden opnieuw en zeer sterk bewapena. Spanje is druk aan 't mobiliseeren alle soldaten die met verlof zijn, worden terug geroepen. Dat er een Fransch—Russische oorlog tegen Engeland zou komen, gelyk Zondag ochtend een duimzuigend collega wist mee te deelen, ligt nog wel in een heel ver ver schiet, doch in Europa broeit het toch. Reuter seint uit Berlyn, dat, in antwoord op een hem gestelde vraag, de Minister van Posterijen Krötke zeideVoor het sluiten van een Postunie tusschen Duitschland en Nederland hebben wij ons gewend tot het Bestuur der Nederlandsche posterijenwij vernamen echter dat deze den tijd voor het sluiten eener Unie nog niet gekomen acht. De quaestie zaJ eerst na het Congres, dat het volgende jaar te Rome wordt gehouden, beslist worden. De Staatscommissie tot reorganisatie van het onderwijs, ingesteld bij Kon. besluit van 21 Maart 1903, no. 49, beeft een subcom missie aangewezen om haar van advies te dienen omtrent een eventueele reorganisatie van het Lager onderwijs en de aansluiting van het Lager onderwijs aan het Middelbaar en het voorbereidend Hooger onderwijs. Tot leden dezer sub-commissie zijn benoemd de heeren L. L. T. Bigot, Hoofd eener O. L. school te Amsterdam H. Bijleveld, Direc teur der Gereformeerde Kweekschool te Amsterdam; K. Brants, Hoofd derKoningin- Wilhelminaschool te RotterdamM. L. van Gemert, Hoofd eener R. K. school te Haar lem Th. M. Ketelaar, onderwijzer te Am sterdam raej. J. Kooistra, Directrice der Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoornen Aug. Mostart, Hoofd eener O. L. school te Venloo. De strijd, welke in de vorige week. te Amsterdam in de diamantnijverheid tot uit barsting is gekomen, is een ramp waarvan de droevige gevolgen niet te overzien zijn. Hü schijnt een lange en bange strijd te zul len worden, welke vele slachtoffers zal maken, niet alleen onder de arbeiders, die den strijd, willen zij hun krachtige en voor hen zegeu- rijke vakorganisatie voor ondergang behoeden, tot het bittere einde zullen moeten uitstrij den, maar ook onder de kleine juweliers, wier bedrijf door gemis van kapitaalkracht zal worden geruïneerd ten vooraeele van de groote en zooveel krachtiger vakgenooten. Voor velen hunner beteekent dus deze strijd, dat zy door hun machtige concurrenten vermoedelijk zullen worden doodgedrukt. 't Is van het hoogste belang, dat do pu blieke opinie omtrent de juiste beleokenis van dezen strijd wordt ingelicht en niet, door tegenzin tegen de sociaal-democratie en alles wat daar naar zweemt, zich tot een onwaar an onbillijk oordeel Iaat verleiden. Uit dit oogpunt is wel van zeer groote be- teekenis wat daarover schrijft het Volks weekblad," het geïllustreerd orgaan van de veroaniging »Arbeidersbelang," dat, gelijk algemeen bekend is, gesteund wordt dooi de «Vereeniging van Ned. Werkgevers," waartoe o. a. behooren nageDoeg alle groote fabrikanten in Twente en ook, zoo we ons niet vergissen, de groote Spoorwegmaatschap pijen dus een blad, dat zeker meer dan eenig ander van sociaal-democratische smet ten vry is. in eon hoofdartikel in het nummer van Zaterdag, getiteld«De uitsluiting der diamantbewerkers", schrijft het: In de Maandagmiddag door de Juweliers- vereeniging gehouden vergadering werd be sloten, de uitsluiting te proclameeren voor de leden van den «Diamantbewerkersbond," de Joodsche vereeniging «Betsalel," de af- deeling «Patrimonium" en de vereeniging »St. Eduardus" van den R. K. Volksbond. Daar deze vereenigingen vrijwel de meeste diamantbewerkers omvatten, staat het bedrijf byna geheel stil. Het zijn hier de werkgevers, die de ouder handelingen bebben afgebroken, toen de dia mantbewerkers niet op hun eischen ingingen. Reeds geruimen tyd werden onderhande lingen gevoerd tusschen de werkgevers en de arbeiders over het weder aannemen van leerlingen. in 1897 besloten de gezamenlijke orga nisaties van diamantbewerkers op bet congres te Antwerpen, geen leerlingen voor den tijd van 5 jaar aan te nemen. De werklieden stelden eenigen tyd geleden den juweliers den eisch, den 9-urigen arbeidsdag in te voeren. Als antwoord hierop drongen de juweliers aan op de inwilliging van bun eiscb, n.l. het weder aannemen van leer lingen. De werklieden gaven, na samenspre- king met de juweliers, in beginsel toe, weer leerlingen tot het vak toe te latenzy wenschten evenwel, dat een commissie werd benoemd om na te gaan hoeveel leerlingen noodzakelijk waren om te zorgen, dat de industrie ten slotte geen tekort aan arbeids krachten kreeg. De werkgevers meenden, dat, door het benoemen van een commissie, de /.aak op de lange baan zou worden geschoven en drongen nu aan, dat 750 leerlingen zouden worden aangenomen. De werklieden wezen dezen eiscb niet af, maar bleven aandringen op het benoemen eener commissie van onderzoek. Zy wezen er op, dat de werkloosheid in de diamant industrie nog zeer groot is, dat vele Holland- sche diamantbewerkers thans ongaarne hun brood moeten verdienen te New-York, Parijs, Antwerpen, Hanau, Idar, enz. omdat zy te Amsterdam geen werk kunnen vinden, en zy meenden, dat bij bet aannemen van te veel leerlingen de werkloosheid grooter zou worden. De juweliers bleven by hun eisch en zijn ten slotte tot uitsluiting der werk lieden overgegaan. Waar wij het samenwerken tusschen pa troons en arbeiders steeds toejuichen en waar we gezien hebben, dat de diamantbewerkers organisatie tot die samenwerking bereid waren, daar betreuren wij het, dat de werk gevers de onderhandelingen hebben afge broken. Uit alles bleek, dat de arbeiders deu vrede- lievenden weg op wilden. Geen enkele be sliste afwijzing van een eisch der werkgevers deden zij en zij waren tot onderling overleg te vinden. De eisch der werkgevers om 750 leerlingen aan te nemen, werd door dezen niet gemo tiveerd en waar zij eerst onderhandelingen gaan voeren en arbeiders vinden, die wer kelijk een goede oplossing van het geschil nastreefden, daar keuren wij 't af ,dat de Ain- sterdamsche juweliers den vredelievenden weg hebben verlaten en een strijd zijn be gonnen, een die voor de industrie, voor de arbeiders en vuor vele neringdoenden enorme schade zal veroorzaken en veel ellende zal medebrengen. KENNIS G EYING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT; Gezien de aanschrijving van den heer Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht van 18 Februari 1904, no. 4 Az. (Provinciaal blad no. 33); Brengen ter kennis van de ingezetenen dat ingevolge de Wet van 8 November 1815 (Staatsblad no. 51), alle vorderingen ten laste van het Rijk over het jaar 1903 vóór den 1. Juli e.k. moeten worden iugediend bij de autoriteiten door wie de bevelen tot het doen van leverantiëu zyn gegeven, en dat de be langhebbenden, die hiertoe van de tusschen- komst des Gemeentebestuurs wensehen ge bruik te maken, hunne declaraliën voorden 30. Juni aanstaande ter Secretarie behooren in te leveren. Amersfoort, 23 Februari 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WU1JT1ERS. Do Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Volgens geruchte zou de inzameling in deze Gemeente voor het bijzonder Huldeblijk aan H. M. de Koningin-Moeder rond f800 hebben opgebracht. Bij dit bedrag wordt nog gevoegd hetgeen de uitvoering der plaatselijke afdeeling van den «Kon. Nederlandschen Bond van oud- onderofficieren" en het groot militair feest als baten hebben opgeleverd. De opbrengst van dit laatste is echter nog niet te gissen. De aanbesteding van de vergrooting en verbouwing van het Raadhuis wordt in de laatste week van Maart gehouden, terwijl het werk 1 October moet worden opgeleverd. Mej. M. L. Boekei man heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte fraaie handwerken; de jongedames H. M. Bots en G. B. Kraanen slaagden voor de acte nuttige handwerken. De, óok door een der jongste uitvoeringen der Zangvereeniging van «Toonkunst," welke hg nog bijwoonde, ook bier ter stede zeer bekende musicus G. A. Heinze is Zater dagavond in den ouderdom van 83 jaar te Muiderberg overleden. Sedert 1850 in Nederland gevestigd en in 1880 genaturaliseerd, is hij met hart en ziel Nederlander geworden. Onder rneer stichtte hij in 1875 de Neder landsche Toonkunstenaarsvoreeniging. Zijn stoffelijk hulsel wordt morgen te Muiderberg bijgezet. Het beloofde Zondag bij den wedstrijd U I.Victoria warmpjes te zullen toogaau, teu minste vóór de rust wisten beide partijen slechts met de grootste moeite éen punt te veroveren; allien weren vol moedigde steeds aan. Toen e, lltt'r L na rust de wind in 't n!ll,.e®I i ?„èer over- van 't goede spel weldra niet vee meet over gebleven. D.'tal "d"3 r! tusschen de U. D. I-palm vslech,s °"^'e yên den door den doelverdedigar gestopt. Van Üd tot tijd maakte 0. D. I/. uitval, daarbij echter met vol. oende <loo. e zwakke middenlinie gesteund zoodat nog slechts éen punt door een vl'USclmP verkregen. Toen de scheidsrechter tgd floot, had Victoria met 7—2 gewonnen. Bij U. D. I. was 't verband nog niet zoo als 't wezen moetde doelverdediger had de gevaarlijke gewoonte, de ballen die langs de palen gingen, nog te willen stoppen, wat dikwijls boektrappen, ja zelfs een goal ten gevolge had. Victoria was goed, ofschoon er niet veel samenspel over de geheele linie plaats vond. Quick II leed te Hussum een nederlaag met 3_2, die haar wellicht 't kampioenschap ontneemt. Vóór de rust wist Quickof schoon met wind tegen, de leiding te ver krijgen (1—0). De laksheid na rust echter deed hen met 3—2 verliezen. Hadden de Quick-menschen, die met tieu man, waarbij nog een paar invallers, waren uitgetrokken naar dezen voor hen beslissen- den wedstrijd, zicli in de rust maar niet in gebeeld te zulleil winnen van B. F. C., dan waren zij nu kampioen geweest. De animo voor het stedelijk kegel-concours in «Amicia" neemt met den dag toe. Rond 3000 van de 4000 kaarten zijn verkocht, zoodat de bepaling thans in werking ge treden is, dat men ten hoogste slechts tien kaarten te gelijk kan knopen en deze eerst moet hebben afgeworpen vóór men nieuwe kan bekomen. 't Is Zondagavond met Toynbee net gegaan als we Donderdag voorspelden; om kwart over acht moesten de deuren van «Amicitia" reeds dichtgeen plaatsje was meer te krijgen. 't Mooie, aan afwisseling zoo heel rijke programma, hield het overtalryk auditorium eenige uren alleraangenaamst bezig. De dames en heeren, die geheel belangloos meewerkten, hebben eer van hun streven; 't was een prachtige in ieder opzicht welge slaagde avond. Nogmaals berinneren wo aan liet concert, Donderdagavond in «Amicitia" ten bate van «Kindervoeding" te geven. De vereenigiog die aan schoolkinderen van alle gezindten warm voedsel en kleeding- stukken verstrekt, verdient aller steun en we gaven het programma reeds in ons vorig nummer wat de heer Van Aaken met zyn orkest ten gehoore zal brengen, is zóo mooi, dat alleen daarom reeds de zaal weer uit verkocht moet zijn. De plaatselyke afdeeling der «Vereeniging tot verbetering van liet lot der blinden in Nederland en zijn Koloniën" houdt morgen middag ten Raudhuize haar Jaarvergadering. De vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" houdt Maandag haar Jaarvergadering in «De Arend". In den Beschrijvingsbrief voor de op 25 Mei te Amsterdam te houden Algemeone vergadering der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" missen we bet voorstel-Amers- foort tot vereenvoudiging der administratie. Zou in ons exemplaar een bladzijde uitge vallen zyn, of komt er een verbeterblad, of heeft het Hoofdbestuur deze zaak maar uit gesteld ad calendas graecas? In de '«Mededeelingen" komt een korte beschrijving met vijf afbeeldingen voor van de Ambachtsschool voor Goeree en Over- llakkee te Middelharnis, gebouwd naar het ontwerp van den heer P. Doorn, Directeur der Ambachtsschool hier, wien in den tekst welverdiende lof wordt gebracht voor de uitvoering van dat plan. Men schrijft uit Baarn Met de vermeerdering der bevolking in doze Gemeente neemt natuurlijk ook het aan tal lotelingen too, maar nog nooit is het aantal ingeschrevenen voor do Nationale militie zóo groot geweest als thans, n.l. 79 In 1885 zyn er zeker veel jongens geboren, of er zijn van de toen geborenen betrekkelijk weinig gestorven. In elk geval is het een gunslige loting, daar toch maar het gewone aantal voor den dienst wordt opgeroepen. Hoe hooger een mensch staat, des te een zamer is hij. De mensch heeft, als de takken der hoornen, duizenden gelijken om zich heenrnaar de adelaar is op de toppen der bergen in de eenzaamheid. Do visschers uit de buurt van Poldhu, in Cornwall, meenen het aanhoudende slechte weer, dat er in den laatste» tyd aan hun kust 'hecrscht, te moeten toeschrijven aan ,|e installatie aldaar voor draadlooze telegrafie. Ze zullen danroin vragen, dat last worde ge geven, dit station te verwijderen. J. W. te Kr. deelt in «De Bode" mede Een mijner leerlingen voelt zich niet sterk in het rekenen. De vorige week vraagt ze me, of ze wat sommetjes thuis mag maken. Ze'krijgt er mee van de volgende soort s/4 (0.75), 'l8 Met 'n paar, o.a. 15/,u, wist Cornelia geen weg Haar moeder, ten zeerste gebelgd over zulk ongehoord rekenwerk, gal het volgende bijschrift Meheer, ik wil wel eens vragen of u die sommen zelf wel Ken, want een mensch wordt er krankzinnig van. De wcrelt Keert zeker om, want dat is, vint ik, geen rekenen. In een leesboek, dat gebruikt wordt aan het Gymnasium te Hannover, komen de beide volgende regels voor Auf lustig ,-fiïnem Platz Tanzt Jeder mit dem Schatz. De raad der leeraren vond dat al te kras, liet een papiertje drukken en in 't hoek plak ken, waarop ae laatste regel geworden was: Tanzt Alles in der Rund. Het humoristische van het geval is evenwel dat dit papiertje zóo dun is, dat do zedobe- dervende oorspronkelijke woorden heel goed nog te lezen zijn. Zaterdag is te Parijs tengevolge van een gasontploffing in een groote fabriek van cel- luloïd-kammon een vreeselijke brand ontstaan, welke ougelukkig vele mensclienolfers ge- ëisclit heel. Een merkwaardig samentreffen hierbij is, dat volgens de »N. Rolt. Ct." en het «Handelsblad" de eigenaar der fabriek den zelfden naam draagt als het fabrikaat: «Peignes", zelfs «de heer Peignes" De vergissing is niet onvermakelijk, maar te vergeven, want in dit opzicht slruikelen wij, journalisten, allen in vele. Zoo is 't nog dezer dagen gebeurd, dat een ander blad eon hoog Chineesch heer tot een plaatsnaam maakte; gelukkig, dat hij vermoedelijk die courant niet loestWie ook maar eenigszins de duistere orakeltaal kent, waarin vaak de internationale telegrammen vervat zijn, moet zich nog verwonderen, dat er bij het ontcij feren in den regel zoo weinig bokken ge schoten worden, 't Kan geen kwaad hiervan het publiek eens in kennis te stellen, opdat het niet te streng oordeole over een dag bladredactie diewei eens onmogelijke dingen vertelt. De redacties zijn evenmin onfeilbaar als de telegraaf-agenturen en de telegrafisten. In de «Nieuwe Ct." werden juist Zater dagavond toevallig van journalistieke fouten en vergissingen eenige merkwaardige staaltjes verteld, Zoo werd bijv. aan de «New-York Herald'" in een verminkt telegram ter ge legenheid van een mislukte landing van Ja panners geseind, dat de Kozakken «fired five volleys" (salvo's), maar het blad meldde dat zij «lired five villages" (vyf dorpen in brand staken). Een paradijs voor visschers wordt in het Eogelsche graafschap Surrey, niet ver van Guildford, ingericht. Een paar liefhebbers van visscheu hebben een Eorelleiivischclub gestichten oen meertje, drie mijlen in omtrek, gekocht, hetwelk eerst van alle ongewenschte visch gezuiverd is en nu van 30009 forellen van verschil lende soorten zal worden voorzien. Elk jaar zal men er voorts 8000 a 10000 nieuwe forellen in brengen. Er is een sierlijk clubgebouw aan het water, met een fraaien tuin. Twintig booten zyn er ter beschikking van de le len, die daarvan gebruik kunnen maken tegen be taling van 3 sh. per dag, als loon voor den roeier, en dan zooveel forellen mogen rangen als zij willen en kunnen. Voor het lidmaatschap van do club moet echter 50 pd. st. of 000 gulden per jaar wor den betaald. Een knaapje van vier jaar te St.-Oeden- rode kreeg een brandwond aan het been. Een buurman raadde aan een snede rauw «pek er op te leggen. De toestand vun het kind verergei de, en het is thans overleden. Hoe men in Amerika uit den oorlog tusschen Rusland en Jupun munt tracht te slaan, blijkt uit een bericht aan de «Daily Express' uit New-York, dat twee stoomvaart- maatschappijen te San-Francisco «pleizier- reisjes naar hot oorlogstooneel" aangekondigd hebbeD. Op de plakkaten leest men o. a.: «Men ga den grooten slryd en de groote slagen zien. Sterke zoeklichten worden mee genomen voor het geval slagen bij nacht ge leverd worden. Grootere moderne zeeslagen die men tot nu toe nog nooit gezien heeft. Vooi' volstrekte veiligheid wordt ingostaan. Onze schepen zijn de snelste op de Stillen Oceaan en onze machines zyn onverbolorlijlc. Msn ^uake gebruik van deze eenige gelegen- Reeds zijn rondreiskaarlen verkrijgbaar tegen verminderden prijs voor allo Japunsche havens. Tegelijkertijd verzonden de stoom vaartmaatschappijen reclamubrieven van le vensverzekeringmaatschappijen, waarin staat te Ifizfen dat het misschien toch verstandig zou zyn, zyn leven te verzekeren vóór men de reis onderneemt.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2