Zaterdag 27 Februari 1904. No 5468. 53e Jaargang. Stadsniews. Feuilleton. iMERSFOORTSCHE GOÜRiET. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFÜÜKT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vac buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht KORTEGRACHT9 Telepkoon 19. BERICHT. In den tijd waarin aller aandacht is gevestigd op den worstelstrijd in het verre Oosten is het ons aangenaam als bijvoegsel tot dit nummer onzen lezeressen en lezers een tweetal kaarten van het oorlogsterrein kosteloos aan te bieden. Wij meenen er in geslaagd te zijn, een duidelijk kaartje, niet te zeer met namen overvuld, gekozen te hebben uit de zeer vele die ons werden toegezonden. Ds O. Genouy, Waalsch predikant te Utrecht, hoopt morgenavond te half acht in »De Zaaier'' hier voor te gaan by de gods dienstoefening der Walen hier ter stede. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn Donderdagavond te 9 uur in de Residentie teruggekeerd van Hun reis naar König. De Memorie van antwoord op de Drank wet is verschenen. Een wetsvoorstel tot verlenging van deD fatalen termjjn van 1 Mei 1901 tot 1 Augustus 1904 is door den Minister aangekondigd. In de vergadering van den Raad der Ge meente welke gehouden zal worden Dinsdag 1 Maart 1904, des namiddags half twee, zullen aan de orde worden gesteld de vol gende Punten van behandeling: I. Ontwerp-reglement van Orde voor de Commissie van Toezicht op het Lager onder wijs, met advies. 2. Verzoek Yan de Commissie voor Kinder voeding om subsidie, mot advies. 3. Voorstel tot nadere regeling van de bezoldiging vaD helpsters in handwerken, met ingang van 1 April 1904, met advies. 4. Verzoek van den leeraar der Hoogere Burgerschool S. de Vries om een privaatles te mogeu geven, met adviezen. 5. Verzoek van den leeraar der Hoogere Burgerschool A. M. Kerkkamp om verlof wegens gezonheidsredenen, mei adviezen en voorstel betrelTende tijdelijke vervanging. 6. Beschikking op bezwaarschriften tegen aanslagen in de Inkomstenbelasting, dienst .1903. 7. Beschikking op het aangehouden be zwaarschrift no. 211 tegen een aanslag in de Inkomstenbelasting, dienst 1903, met advies der Reclame-commissie. 8. Beschikking op bezwaarschriften tegen aanslagen in de Straatbelasting, dienst 1903. 9. Vaststelling van het le aanvullings kohier der Straatbelasting. GEVANGEN. 9.) Dat ik my don volgenden dag in den heerlijken zonneschijn spoedig na twee uur op weg begaf om myn afgesproken bexook op hot riddergoed af te leggen, .behoeft geen betoog. Ik wns gekleed met overjas en pet, zooals dat in den iuanoeuvretyd de gewoonte is; het bezoek behoefde ook zoo min mogelijk vormelijk te zijn. Een boerenjongen met «en vlaskop en bloote voeten wees mij den weg. Die weg was werkelijk mooideels leidde hy over een smal graspad, met stille, rustige waterpartijen, waarlangs hoog opstaand riot stond, deels slingerde hij sich door bruin-ver- brand heidekruid, waarin hier en daar jonge berken stonden. De vogels floten en de krekels zongenlenig kronkelend kroop een kleine slang voort. Vlinders vlogen door de lucht, zoomende mugjes dwarrelden rond of bleven onbeweeglijk zweven, uitkijkend naar buit. Op het oogenblik dat ik den Jongen wegzond, steeg een leeuwerik jubelend naar boren. Ik zag hem na tot hij voor myn oogen verdweoti. Toen ging ik ruztig verder, niettegenstaande de luobt tamelijk zwoel was en de zon begon te ste ken. Ik keek om me heen; de hemel was geheel 10. Voorstel betreffende reorganisatie van den Gemeente-reinigingsdienst, met rapporten der afdeelingen en antwoord. 11. Voorstel tot verhuring van gedeelten van »M* Retraite", welke voor den Reinigings dienst benoodigd zijn. 12. Voorstel toi aanleg van gasleiding naar de Algemeene begraafplaats aan den Soesterweg en tot toekenning van vrij gas verbruik aan den Opzichter der Begraaf plaatsen. 13. Voorstol betreffende wegenbeplanting. 14. Voorstel tot verbetering van den ingang der Bergstraten. 45. Benoeming van een Gemeente heel- en vroedmeester rnet ingang van 1 April 1904, wegens periodieke aftreding van dr. H. W. Schreuder. 16. Verzoek van mej. A. P. Kley, onder- wijzere.*, om verlenging van verlof, met advies. Do Centrale Gezondheidsraad wenschteen beschry ving te hebben van de hier te lande bestaande ziekeninrichtingen. In verband daarmede zijn de Gezondheids commissies door de Hoofdinspecteurs der Volksgezondheid uitgenoodigd, een haar toe gezonden lijst, waarop 19 vraagpunten voor komen, te beantwoorden. Onder bedoelde inrichtingen worden ver staan: ziekenhuizen, ziekenafdeelingen vin gestichten, sanatoria, alle woningen waarin iemand regelmatig, als beroep, éen of meer zieken (daaronder begrepen idioten, krank zinnigen en zenuwlijders) verpleegt, en voorts alle afzonderlijk staande barakken en andere gelegenheden ter verpleging van lyders aan besmettelijke ziekten. Mr. W. D. Caudri, hoofd-commies ter Gemeente-Secretarie hier, is bij Kon. besluit met ingang van 1 April 1904 benoemd tot adjunt-inspecteur van het gevangeniswezen in algemeenen dienst. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche zaken is dr. H. F. Nierstrasz, assistent in de Natuurlijke historie aan de Rijks-universiteit te Utrecht en tijdelijk leeraar aan het Gymnasium hier, tot wederopzeggens toegelaten als privaat-docent in de Wis- en Natuurkunde aan die Universiteit, om on derwijs te geven in de Dierkunde. Door den Minister van Koloniën is thans de heer J. Brtissaard, leeraar aan de Am bachtsschool hier, gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië om te worden benoemd tot leeraar bij het Middelbaar onderwijs daar te lande. Den 4 Februari vermeldden we zijn be noeming tot leeraar in haakwerken aan de Koningin Willielmina-school te Batavia. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie zijn benoemd mr. J. Heyligers tot Voorzitter en de lieer H. E. Hoekstra tot lid der Gezondheids-commissie voor deze Gemeente. De heer W. 11. Nahuys legde aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het candidaats-examen Rechten. Aan de werklieden der Centrale werk plaats te Haarlem, die naar hier worden overgeplaatst, is bericht, dat zij als vergoe ding voor het verhuizen ieder f 10 zullen ontvangen, alsmede anderhalven dag vrijaf met behoud van salaris. De luitenant-generaal inspecteur der in fanterie heeft voorgesteld, aan de bepalin gen betreffende de werving van jongelieden voor het Instructie-bataljon, do Instructie-com pagnie en de Instructie-batterij, toe te voe gen een bepaling, dat ook jongelingen omtrent wier geschiktheid voorloopig twijfel beslaat voorwaardelijk kunnen worden aangenomen, zoodat zy, die na eenigen tijd wèl geschikt blijken le zijn, dan definitief worden aauge- nomen. Op het wapenfeest van den Kon. ofliciers- schermbond behaalde luitenant J. H. Sonne, van het 5e regiment infanterie, den 2den prijs personeel geweer. Meenden we in ons vorig nummer, dat de 10 miliciens der jongste lichting van het 5e regiment infanterie in don wedstrijd colonne geweer bij het wapenfeest van den Kon. officiers-schcrmbond hadden moeten wyken voor de Marine-schermschool, sedert bleek, dat de eerste prijs werd behaald door de Kolonialen reserve, -Ie tweede door de mi liciens en de derde door de Mariniers. 't Is kranig. Naar we uit zeer betrouwbare bron ver nemen, heeft het groot militair feest door het garnizoen gegeven ter eere van H. M. de Koningin-Moeder na aftrek van alle nood zakelijke onkosten een bedrag opgeleverd van f 1006, dat wordt afgestaan voor sCranje- Nassau-oord" of het »Emma-fonds" dier j stichting. Maandag 29 Februari herdenkt de Ko ninklijke Vereeniging vai gepensionneerde onderofficieren en minderen van liet Neder- landsche leger (onderstand ann gepension- neerden voor do Wet van 1877) in een Buitengewone algemoene vergadering te 's Gravenhage, waarbij Z. K. H. do Prins der Nederlanden zal tegenwoordig zijn, baar 25-jarig bestaan. De Eere-voorzitter, luitenant-generaal A. Kool, zal deze vergadering openen, waarin, na een overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling der vereeniging, door den alge- wolkealooi; slechts in de nabijheid van de zon hadden rich een paar donkere vlekjes samen gevoegd. Zou er onweer komen? In elk geval sou het niet tóo snel komen of ik kon liet riddergoed nog wel bereiken. „Daar boven, waar de hoornen staan, «iet ge het reeds," had de jongen mij geiegd. Yroolijk een liedje Huilend, beklom ik de met berken beplante hoogte. En daar wat was dat? iets lichtblauws, een kleed. Was dat Lilly? De dame zat op een afge houwen boom, een parasol in de baud, den blik op mg gericht. Zy was 't werkelijk 1 Een groot vreugdegeroel greep iny aan. Het liefst sou ik jubeleud op baar toegeloopen syn, maar dat giug natuurlijk niot. Ik vergenoegde er mij dan ook maar mee, zoo snel als ik maar oeuige- sins kon de hoogte op te gaan. „Hoe aardig van u. me bier op te wachten," zei ik, baar de hand reikend. Zy ging langzaam staan: een droef glimlachje xweefde om haar mond. „Het is hoel jammer" zei ze, terwijl heel langzaam haar hand in de mjine legde. „Wat?" ik wae als door den donder getroffen „Dat ik kom „Och neen, hoe kunt u dat nu detikcD. Maar mama heeft tioh den beelen morgen al niet lokker gevoeld, zeker een gevolg van de vermoeienissen in den laatstm tyd; se is dadelyk na tafel naar bod gegaan." „Hoe jammer." Ik was werkelijk hevig onder den indruk, maar nu uiot zoo zeor over do onpas selijkheid der oude dame. „En uu viadt u beter, dat ik niet kom?" „Dat wou ik u juist vragen en daarom ben ik u meenen voorzitter, den heer L. Zeiler, 'Ie oud-kapitein R. H. Driessen, lid van ver dienste en onder-voorzitter der afd. 's Graven hage, de feestrede zal houden. Duarna zullen leden van verdienste worden benoemd. Als feestgave werd heden door het Bestuur der plaalselylte afdeeling uitgereikt fö boven de gewone Februari-uitkeuring, welke be draagt gepensionneerde onderofficieren f55; voor gepensionneerden beneden dien graad en ouder dan 70 jaar f50; voor gepension neerden beneden dien graad en jonger dan 70 jaar 1 45 en voor weduwen* die huwdon nadat haar echtgenoot den dienst met pen sioen verliet, f 12.50. Aan de leden van het Congres voor Kin derbescherming, waaronder ver ^billende vereenigingen hier te lande, is een circulaire met vragenlijst verzonden, houdende verzoek tot medewerking door het toezenden van boeken, brochures, verslagen, blaadjes, enz., met opgave van aantal en prys ten verkoop en ter verspreiding in de congreszaalter wijl ook portretten van stichters en stichtsters van vereenigingen en van personen, die zich op het gebied van kinderbescherming ver dienstelijk li ebben gemaakt, gaarne tor op luistering en zaalversiering wordou aange nomen. Februari baarieade jaarfeest geren, Woensdagavond herdacht ty dit feestelijk in „De Arend". Daar do Eere-voorzitier, da. H. J. ter Haar Romany, wegen» ambtsbezigheden niet om halt acht in bel lokaal kou zyu, liet de Voorzitter, de heer O. vau Zwol, vooruil hot Bonds- lied zingen. Iu dieu tyd kwam Zijn Eerw. tor ver gadering. Na deu fees;avoud geopend te hebben met gebed eu het zingen van Pi. 118: i hield ny een korte toespraak vooraf, waarin hy herinuerdo wal de Ohrist. Nat. Workm. Boud ia, dat hij nog klein ia, doch dat er eeuheid heeracht ouder allon, eu men zich niet inlaat met politieke of korkelyke zaken en toch met kracht vooruitgaat in alles. Spr. wenschte den ledeu en allon die opgekomen waren tot dit feest een genoeglijken avond eo dal er een opgeruimde geest mocht heeraohen onder allen. Do Voorzitter aloot zich by den Eero-Voorxitter aan en dankte de ledeu voor bun trouwe opkomat. Daarna werden sigaren, chocolade, beschuitjes, euz. rondgedeeld. Iu dien tusacbentyd werdeu verschil lende voordrachten en aainenspraken opgevoerd, welke veel by val vondon, eveuals het piano-spel van een der dainoB. De Zangvereeniging „Creie .ado", waarvan ds beer Veen Directeur is, liet tich ook niet onbetuigd, watrruor den heer Veen dan ook alle lof toekomt voor xijn belangloos# opoffering. Nadat het „Wien Neerlaudscb bloed" wis gezongen, nam de Eere- Voorzitter andermaal bet woord nu bracht in hel midden dat ons laad wel eeu kleine Natie ia maar in aanzien staat bij alle volleren dit kuuneu wy het beate vernemen aan onto geëerbiedigde Koningin overal wordt Zij met grOotn toeweidiug ontvangen. Ten alotte dankte hy bel Bestuur voor dieua werk zaamheden iu bet afgeloopen jaar en meende dat de loden wel hoog op prijs mochten stelleu al het geen het voor de afdeeling «n voor deu Bond deed. Spr. herinnerde aan do tombola tot goedmaking der kosten voor do afdeeling en hel eigen gebouw zoo ver te gemoet gekomen oin u nog eeu gedeelte van den weg te besparen," ze keek me trouwhartig nan met haar groote blauwe oogen. Hoo betoovereud zag ze er uil iu dat helblauwe batisten kleedjo met het smalle wit-geborduurde kruigjo om het kleine si coeur décolleté. „O, dan wil ik u natuurlyk niet lastig vallen. „Hel ia zoo vreeaelyk ouaangeuaam nu hebt u dien langen weg voor niets gemaakt en uog wol op myn verzoek. U zou wel kunnen komen, dan zou ik u kunnen ontvangen, mjjn broer eu mijn ntief zyu er immers óok maar ik ken mama, zjj zal dan uict te bed blijven; zo gunt zich geen rust, wanneer zo weet, dat er ecu gaat ia, en zo hoaft het zoo noodig, want wij hebben nog tweo moeilijke dagen voor one. U begrijpt me immers wel ia u boos?" „Volstrskt niet." „Tóch niet? U trekt zulk een ernstig gezicht.', „Maar, juffrouw" ik kon niet dadelyk eon be leefder antwoord vindon op al die dingen, welko me geheel iu verwarring brachten en ik was, hoewol uiet boos, toch wat ontstemd. Mnar wie sou dat ook niet zyn, die plotseling zyn grootste vreugde als een zeepbel siet uiteenspatten. „O, lot niot op myn gelaat," toi ik haastig, „ik bad me s6o verheugd, nu eindelijk eens uw familie loden te leerou kennen." Ze zag ine met een wonderlijken blik aan. „Dat kunt u toch later óok nog wel. En is hot voor u niet een kleino schadevergoeding, dat ik ge komen ben, door de voraohrueioudo zon, om het u zeggon Ze leekeudo met du punt van haar j1R. razol een figuurtje iu het zaud. „O zoker u is le - vriendelijk, jutfruuw Von Heeg. Muar u gaat natuurlijk dadelijk terug." Ik was waarachtig brutaal of verliefd genoeg om er zoo iels uit te gooien. Ze glimlachte. „Natuurlijk ik kou toch met u hier geen ren- dez-voua hebben „Neen." Wy swrgen beiden. Zy teekeiule nog altijd tuel baar parasol iu het tand. „Adieu, mynheer Vou Schatter" zei ze plotseling en reikte mij do hand. „Maar toe, kom u dan morgen om zus uur aan het diner; ik zal zeggen dat ik u gistermorgen vroug heb uilgouoodigd. Het ia dan wel huel druk by ous, maar u komt toch, nietwaar?" „Ik verzoek u,my te verontschuldigen." In myn ontstemming was ik dom genoeg, dat tu zeggen. „Zooala u wilt," zei zo eu baalde Wat beleedigd de echoudors op, uog in twyfel, of ie me nogmaals goeden dag zou zeggon. Plotsoliog echter kwam ze terug bij mij, die on- bowogelyk wa» blyveu staan. Op haar voorhoofd lag een diepe rimpel. „En nu ook d4t uog I" zei ze. „Daar komt uesf Heinrich; nu zullen wy het hebben I" „Drommels ja, daar hebben wij 'l" herhaalde ik wat zou ik ook andere kunnen zeggen He', gebeurde ontstemds mij niet zooala baar; integen deel, mijn ontstemming helderde woor wat op, ik voelde eenig leedvermaak met baar. Zoo i* de mensch nu eenmaal, zelf oen geliefde gunt hij wo) eon klein ongeval. (Wimtt wrwliftl)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1