Stadsnieuws. 18 maanden en niet 2 jaren rerloopen waren. Dooh a!: men de openinfii-en deeluitinierede der Tweede Kamer eons nagaat, zyn er van de 21 beloften nog s'.eohu3onvervuld. In 2'/a jaar zjj n er 18afgedaan do overige zullen nu wel volgen in den resteerenden tyd, Wel zijn die 18 nog niet alle tot wet verbeven, doch ie zjjn öf bjj de Kamer ingekomen óf reeds zóo voorbereid, dat al bepaalde toezeggingen konden gedaan, Spr. twjjfelt dus geenszins of het Ministerie zal straks met eere voor het volk verschyoen. Heeft nu ook het Ministerie goed gewerkt uit Chr. oogpunt f Wat ia Chr. regeeren Hoe merkt ge, dat op Chr. wjjze wordt gewerkt? Tooh Diet door vroom epreken en aanhalen van Bijbelteksten De Schoolwet ven 1867 is ingeleid door mr. Van den Bruggen, den stichter der eerste Chr. school op den Klokkenberg te Nijmegen, tieen kleino zaak is 't. dal thaos in de Kamer Gods Woord wordt beleden en gesproken. Keucbanius, die .lijdende aan godsdienstwaanzin" werd geaobt, werd daarvoor uitgestooien. Zouden de liberalisten thans nóg het hsrt hebben, te spreken van godsdienstwaanzin zouden ze 't durven, ueen, zouden ze 't willeu Doch dat is nog geen Cbr. politiek. Wat eigenlijk Chr. politiek is, kunnen we moeilijk uitmaken. Even goed ell de kerk haar geloofsbelijdenis heeft en niet ieder kerkelid, eveu goed maken de Chr. partijen de Chr. politiek en iu de Deputaten-vergadering wordt uitgemaakt aan welk deel de eerste plaats toekomt. Het Trogram van urgentie van 1901 omvatte de volgende zes punten 1. oplossing vau het onderwjjs-vraagstuk in den geest vau bet Unie-rapport voorzoover de Grondwet zulks toelaat; 2. verplichte verzekering van kranken, invalieden en ouden van dagen, met Rijks-steun; 3. tariefwet; 4. verplichte verzekering zeevisscherij 6. leerplichtwet; 0. Kamers van Arbeid. Nu is de vraag: beeft het Ministerie met deze ge noegzaam rekening gehouden. Het ouderwjjs-vraagstuk is uaewelyks aangeraakt wellicht zal nog geen wetsontwerp inkomen vóur 1905; doch laat ons God dank zeggen, dat dit Ministerie uiol zóo anti-revolutiouuair is als Staal man, die sprak vau schroomvalligheid tegenover de liberalen, die wel met volle haudeu putten toen sy aan 't laad je aaien. De Grondwet erkent een vrjj onderwijs en eeD bijzonder onderwijs, dooh volkomen gelijkstelling kan uiet worden bereikt. Iniusscben handelt bet .Uiuiaterie geheel in den geest van het Uuie-rapport; de openbare ouderwyiers genieten zeker pensioen, welnu bel Ministerie wil dit óok verzekeren aan de byzoudere onderwijzers en ook de weduwen en weezen van beide categorieën zullen peusioeu krygeu. In de Troonrede van 1903 werd regeliug toegezegd van de uilkeeringen zoowel aan de Gemeente voor de openbare- alt aan do Be sturen roor de bijzonders scholen. Spr. meent dan ook, dat het Ministerie met volle vrijmoedigheid kan verschijnen in zooverre het 't eerste punt betreft. Voor krankheids, invaliditeils en oauerdomsver- zekering zijn wetsoutwerpen ia voorbsreidiug of toegezegd zóo lydig, dat de Kamer ze vóór 1906 k&a afdoen. Het tariefs-ontwerp is al iogekomen; natuurlijk kouit meu aaudragen met bergen van bezwaren, doch 't is Ingediend. De verplichting der zeevisschery is aangekondigd. De Arbeidswet is iugediend. Spr. heeft volstrekt d«D strijd tegen de Leerplicht wet niet overgesprongen. Zou, vraagt spr., dr. Kuyper aoo'n onnoozele hals zijn dat by eerst Minister moest wezen om te bemerken, dat een 5000 a900 kinderen geen onderwyz ontvangen? Neen, de Leerplichtwet it een anti-nationale wet, die veul tegenztand vindt by onzen volksaard. Vandaar Kuyper'i .dat gaal zoo good" want allen zijn er van overtuigd, dal het bel zóo niet lang kan blijven, óok niet om de veel te omslachtige administratie, die de Hoofden der scholen,welke list schoolverzuim moeten conitateeren zelf de zohool doet verzuimen. Dr. Kuyper had geen lust. aan die wet te peuleren eu zeide: „Ik ben er huiverig voor, maar vraagt ge mij of ze zoo kan blyven, dan heb ik dal steedz ontkend en ontken het nog nu". Wjj aoti-revolutionnairen zjjn er niet legen dat ouders, die bun kind verwsarloozen, gedwongen worden ze ter scbole te zenden, doch dit behoeft niet geregeld in de Leerplichtwet; in het Burgerlijk Wetboek is hierin reedt voorzien. Doch als een ouder alles doet om zjjn kind een alleszine fatsoenlijke opvoeding te geven, moet hjj dan garn vragen aan eeu ouderwijzer: mynheer, wilt u eeDt voor me gaan liegen en zeggen dat myn kind ziek is of een familiefeest heeft? Waarlijk, als de Leerplichtwet eens wat meer on partijdig werd bezieu, zouden er beel wat meer tegenstanders komen. Het kind behoort aan ouders en niet aan den onderwijzer, den schoolop ziener ol de Tweede Kamer. Waarom moeten wel gezinde ouders in een dwaugjuk geregen? Keu S. D. wierp spr. tegen „Dit wordt degroole trom voor uw verkiezings-campagne in 1905". Spr. hoopt hethjj houdt veel vau een groote trom (Gelach) en hjj kan een Ministerie slechte heel ver standig noemen als 'tzóo op tijd zyn groote stuk ken in 't gevecht weet te brengeu. Wat al op- en aanmerkingen zijn er niet gemaakt op de zoogenaamde party-benoemiugen spr. herinnert, dat de liberalen in hun lijd niet zoo geheel ten onrechte „baantjesjagers" heetten eu hoe heeft Troelstra de Ryks Verzekeringsbank getypeerd als de Kuyperiaaneche kazerne met naar zoogenaamd 90% leden van de A. R. propaganda-club; waarom niet 120%? Den Minister viel hel dan ook zeer licht, aan te toonen, dat nog niet de helft tot der ech terzjjde behoort; voor dezen éenen keer was de Minister geneigd inlichtingen te geveD. Benoemd dit Ministerie dan geen partijgenooten Zeker wel en als 'tuiet zoo deed, zou het aanmer kelijk tekort doen aau zyn roeping. Of beeft bet dan geen iuvlocd of er al dan niet een Chr. Burge meester, een Chr. notaris wordt benoemd Wjj zeiven gebruiken eerljjke middelen bij stembus of in vergadering; wjj propageereu onze ideënixoude Regeering dit dan mogen nalaten En toch hebben wjj allerminst ons deel indesmbten. Zeker, er moet bekwaamheid en geschiktheid zijo voor het te be- kleeden ambt; dit mag niet uit het oog verloren en gesohiedt dan ook niet. De heer Borgesius wierp den Premier voor d< voelen, dat de benoemingen nooit zoo partjjdig zjjn gezobied als onder dit Ministerie en dr. Kuyper toonde, als antwoord, aan, dat iu de Provincie Zuid- Holland, wier bevolking voor de helft niet-liberaal i»; slechts 40 000 van de 1200 000 inwoners oudwi- niet-liberale Burgemeesters staan. 8pr. vond ook in dit opzicht de daden vau dit Ministerie zeer te prjjzen en hoopte, dat in Septem ber 1906 de zelfde gedragslijn zou gevolgd on dat ons volk dan zal zorgen dat. het aanblijft lot de evenaar in het huisje zal zyn gekomen. Wy joelen hebben den recbtmaligen invloed die oui, ao.ti-revo- Inlionnairen en katholieken, toekomt. Wji hebben dus bet getuigenis dat het Ministerie zeer hard werkt, dat bet trouw waakt voor hst gezag, dal het eerlijk zjjn beloften nakomt en dat het de Chr. partyen in hun verwachting lang niet teleur stelt. We mogen dus ook met olie recht doen wat geoorloofd is en in ouzo macht staat om het Ministerie te bestendigen. Tot voor kort is men ook van de overzijde zeer gematigd geweestdat is zoo gebruik in het jaar vóór de verkiezingenmen verheimelijkt daarmee zijn plan de campagne, doch laat u daarmee niet van de wijs brengen. Dezen zomer reeds zal 'tspel weer beginnen. Reeds nu worden de stekjes uitgezet door en organiseeren zich de „partijen der Rede", die nu reeds voelen, dat 't moeilijk zal gaan, het Ministerie om tekcgolen en wol weten dat, als 'tnog vier jaren aanblijft, 'tdan niet meer van de baan te schuiven valt. We moeten op onze hoede zjjn. Toen Napo leon I zich de IJzeren kroon van Napels opzotte, zeide hij „God heeft haar mij gegevenwee hem, die haar aanraakt". Welnu hij had baar ge stolen door geweld van wapenenwij hebben door eerlijken strijd veroverd. In 1878 hebben wij onze banier ontplooid, nog eer éen der an dere partijen dat durfde; in de eindelijke over winning zien wij den vinger Gods en zeggen ook wij „Wee hem, die den zege aanraakt". Als 6en man zullen we staan voor de Christelijke beginselen, die we niot alleen belijden doch ook beleven en waardoor ons volk gelukkig kan worden óok voor bet tijdelijke. Wij zullen blijven strijden en onder Gods zegen blijven winnen. Van 10 tot 10.15 werd nu pauze gehouden. Voor het debat, dat een uur zou duren, meldden zich aan de heeren Thiel, Van 't Veer, Hekken- berg, Stijnman en Eggink (Dijkstraat). De heer Hekkenberg trok zich terugdo heer Eggink wilde slechts een iulichting vragen. De heer Thiel constateerde, dat de heer Lummel op hijzonder luidruchtige wijze de lof trompet heeft gestoken over dit Ministerie en niet schijnt gedacht te hebben aan het goed- Ilollandsch spreekwoord „Goede wijn behoeft geen krans". Er schijnt heel wat te verdedigen, heel wat goed to praten, heel wat goed te pra ten, heel wat te bemantelen te wezen. De in leider heeft weer eens verkondigd, dat bij den jongsten stembusstrijd God de overwinning gaf. En wie gaf de overwinning bij de verkiezing Byloveldt? Die danken de anti-revolutionnai- ren aan de couservatief-liberalen en de misselijke houding van het „Handelsblad". Uit do twee stembussen in het zelfde lokaal kwam éen anti revolutionair en éen liberaal. Hoe kan de in leider nu nog zeggende Heer heeft door mid del van de stembus gesproken. Alleen de con servatieven van allerlei gading hebben dien zoogenaamden zege bewerkt. Zulk een overwin ning is een slag in het gelaat van dr. Kuyper, den leermeester van De Vries en Staalman, vau wien men te Veenendaal tot spr. zeide, dat zij geen anti-revolutionnairen zijn, doch die men toch maar niet uitwerpt. De inleider vergat, dat hier scholen zijn en de menscben ooren meebrengen naar de vergadering. De inleider liet de heeren Drucker en Borge sius het Ministerie prijzenwat zij zeiden, was echter geen lof, maar een „Kaatje, je haalt wel alles overhoop, doch voert niets uit." Ook Staalman's lof was een verwijt. Even onjuiBt was het zeggen van den inlei der, dat de Kamera van Arbeid nader zouden geregeld in de Arbeidswet. Spr. zal ook maar niet ingaan op het door inleider ter sprake gebracht Unie-rapport, dat van gansch anderen inhoud is, doch wilconata- teeren dat de slag-om-den-arm-houderij „voor zoover de Grondwet dat toelaat" niets meer of minder dan boerenbedrog iB van het zelfde kali ber als zoo vaak wordt gepleegd bij een stem busstrijd. Naar spr. meening is het verre van eerlijk, iets voor te spiegelen als men vooraf weet, dat de Grondwet het niet toelaat. Ook van vrijzinnigen kant hoopt men, lat de heeren met de groote stukken zullen uitkomen. Invniiditeits-verzekering Geen kijk naar. Zelfs de heer De Wilde, die 't dichtst bij 't 'uur zit, zeide ervan, dat er geen tijd voor is in deze periode. De heer Sybrandy echter zeide, dat zc wel komen zal. 't Is het stuk spek boven in de mast, dat de menschen wel wordt voorge houden doch buiten hun bereik wordt gehouden. Dat is geen houding voor den democraat Kuyper tegenover de kleyne luyden, die geen dag en geen nacht, doch al vier jaren wachten. Trouwens dr. Kuyper weet heel beat, dat hij er geen uit voering* aan kan geven zoolang hij in gezelschap is van een conservatieve meerderheid. De Arbeidswet. Wat heeft men aan die 444 artikelen Een onbezorgde oude dag is hon derdmaal meer waard dau dezo treurige com pilatie. Bovendien is zij niet het werk van dit Ministerie, doch van prof. Drucker. Tegenover het door den inleider aangevoerde wil spr. stellen hetgeen de „VlaardingscheCrt." van 7 September 1903 schreef („Met de groot spraak van de revolutie te hebben bezworen, xulleu wij, anti-revelutionnairen, niet kunnen volstaan"). Grootspraak doet dus dienst om het plichtsverzuim van dit Ministerie te beman telen, dat aan allerlei geknutsel doet, doch niets goed afwerkt, dat den schijn aanneemt van hard te werken, doch nog geen enkele belofte heeft ingelost tegen een duad. (Applaus). De heer Van 't Veer was verschrikkelijk teleurgesteld en las nu, met den rug naar de vergadering en daardoor nagenoeg onverstaan baar een lang vertoog, dat hierop neorkwam, dat hij tegenover de verheerlijking der Regeering haar schuldenregister stelde en de Chr. arbeiders opwekte, zich aan te Bluiten bij do S. D. A. P, Hij herinnerde o.a. dat Chr. het huis van oen kolonist te Blaricum in brand staken en noemde dit Chr. Ministerie een Mammon-dienaar. De heer S t ij n ra a n zeide, dat de inleider begon met te beweren, dat dit Ministerie niet behoeft verdedigd te worden, doch het door dik en dun verdedigde en daarbjj geweldig metspek schoot. Inleider gaf hoog op van de 21 wetten, een groote quantiteit, dooh vergat wijselijk de qualiteit. Inleider heeft duchtig de groote trom, zijn lievelingsinstrument, geroerd. king, die voor do Chr. partijen een politiek.for- tuintje is geweest, maar nu door een Chr. menach zelf is ter sprake geqrucht. In zokeren zm had hij gelijk toen hij zeido, dat we ons hebben laten meesleepen door «ie anarchisten, maar toch s gebleken, dat do grieven der spoorlui gerecht- vnardigd waren. We hebben trouw meegedaan omdat we T eenmaal hadden beloofd. Ie het ïn- tnsschen niot bijzonder eigenaardig, dat de Regeering bij de eerste staking absoluut niets deed Toen hadden wij niet zoo dom moeten wezen, toe to geven en hadden daardoor tevens voorkomen dut in den tusschentijd de geeste lijken de vrouwen en zelfs do kinderen bewerkten. Toen dit gebeurd was, durfde de Regeering. De zoogenaamd sociale wetten, uit allerlei kliekjes samengevoegd, moeten bekostigd uit het verhoogd Tarief van invoerrechten, dat weer drukt op de arbeidende klasse; 'tware beter als men bezuinigdo op de leger-uitgaven en do kolos sale Staats-tractementen een beclo boel besnoeide. Spr. erkent dat Troelstra zich heeft vergalop peerd toen hij sprak van 90% Chr. ambtenaren aan de Rijks Verzekeringsbank. Spr. wettigt volkomen de partijbenoeniingen. Als de S. d. baas worden, wil spr. óok gaarne een baantje hebber.. Als 'twaar is, wat de heer Lummel zeide van de Lombardische kroon, dan hebben wij heel Indië gestolen met wapengeweld en had een der eerste daden van dit Chr. Ministerie moeten zijn, het maar gauw terug te geven. (Applaus). Spr. meent, dat de heer Van Lummel hier niets heeft geduan dan een verkiozings-speechje doch verwacht meer van een liberaal Ministerie, hoe ook gevormd, dan van dit clericale en ile Chr. arbeider die het steunt, handelt tegen zijn eigen belang. Het aanblijven zul zijn dood ziju, want juist verdrukking doet de S. 1). bloeien en de Chr. arbeiders zullen eindelijk wol wakker worden en dan naast ons optrokken. (Applaus). Do heer Eggink wilde gaarne van den in leider weten of dit Ministerie ook iets zal doen voor den commisslonnnir die onbeschermd door du wet staat tusschen don koopman en den ar beider, die beiden door de wet beschermd wor den. Om 11 uur kwam da. Van Lummel tot de repliek en begon met den heer Eggink te antwoorden, dat hij vermoedde dat, de Regee ring ook wel voor den tusschenpersoon zal zor gen. Verwachtingen wilde spr. echter niet wek ken hij wist niets van de plannen der Regee ring. De overige spr. beantwoordend, zeide spr. dat hij niet de krans vlocht voor den inderdaad goe den wijn, doch die samenlas uit bloemen, door erkende tegenstanders gestrooid. Bovendien, met de tijden veranderen ook de spreekwoorden. Waarvan leven de bladen, de kooplui Van reclame. Goede waar wordt in onze dagen wel degelijk aangeprezen. Dit Ministerie zou alléén kunnen aanblijven met behulp der conservatieven? Dr. Kuyper zou dus opeens conservatieve neigingen hebben? Een paar jaar hebben we pret gehad over de „oude plunje"; van deze uitspraak des heeren Thiel heeft spr. nog meer pret. En weet tie heer Thiel wel, dat de anti-revolutionnairen de con servatieven hebben uitgestooten Waar is het besluit der liberale partij om dat te doen Dit is de eere der anti-revolutionnaire party, dat zij de eerste en de eenige is, die de conservatieven uitwierp. De heer Thiel verweel spr., dat dezo woorden aanhaalde iu verkeerden zin. Spr. beroept zich op de vergadering om te getuigen dat hij den heer Borgeiius niet in den mond heeft gelegd d» verklaring, dat het Ministerie goed werkte; spr. zeide hard werkte. Spr. is zich niet bewust, gezegd te hebben, dat de materie der Kamers van Arbeid zou worden geregeld in de Arbeidswet. Heeft hij dit gezegd, dan heeft hij zich versproken. Als de heer Thiel meent, dat het Unie-rap port gansch andere bedoeling heeft, dan is hij volstrekt niet op de hoogte. De heer Lobtnnn heeft zeer uitdrukkelijk verklaard, dat het ge wijzigd rapport heel wat anders beoogt dan het oorspronkelijke. De heer Thiel sprak van „boerenbedrog". Er is geen bedrog gepleegd of ook maar bedoeld in tegendeel is 't zeer uitdrukkelijk, rond en eerlijk gezegd. Slechts zij achten dit bedrog, die niet op de hoogte van zaken zijn. De uitspraak van den heer De Wilde kan toch zóo zwaar niet wegen. De Kamer beslist en niet de Minister of diens particulier Secretaris. De Arbeidswet het werk van prof. Drucker? Maar dan is zy een pot met twee ooren. Hier heet zij het werk van Drucker, elders heet zij veegsel. Geen enkele belofte ingelost? Als bewijs daar voor wordt aangehaald het algemeen geacht hoofd-orgaan der auti-revolutionnaire partij, de „Vlaardingsche Courant", 't Kan schikken. Spr. zeide echter vrij duidelijk, dat het invaliditeits- ontwerp zóo tijdig zal inkomen, dat de Kamer het kiln afdoen vóór 1905. Het is spr. dus niet gelukt éen woord bij den heer Thiel te vinden, dat hij niet kon weer leggen. De heer Thiel: In 12 minuten kan men ook niet alles zeggen. Do heer Van Lummel: Volkomen juist; wel veel wat er naast is. Ik kan niet weten wat u er mogelijk nog bij gedacht hebt. Spr. meende, dat de heer Vuu 't Veer zijn antwoord al klaar had eer spr. nog een woord zeide. Spr. zegt dit niet om medelijden te wekken, doch om het ietwat komische te releveeren. De heer Van 't Veer zal trouwens toch wel rustig slapen, maar hij heeft een heele boel gezegd dat volstrekt geen verband houdt met hetgeen de inleider zeide. Inttisschen spr. doet nooit aan Btruisvogel-poiitiek en wil dus even antwoorden. Over den eed wordt even verschillend gedacht als over de doodstraf. Dat een Minister op Zondag de Groninger tentoonstelling opende, is al incer gezegd; 't schijnt te staan in een S. d. Handboekje voor lint rlr.Knt IV. I— i ju iioïciiuKBiiiBvruuieui, geroerd. - De inleider lre.ft leng gerabbeld e»er de ,t.- j De^ heer T h°i e 1Het' is'"'i oen anli-revolutionnair dominé voor de voeten g7Wan Lummel: Juist,doords.Lieflinck on ik had het liever niot gezien, doch t is een persoonlijke daad van welke wc de beweeg redenen trouwens óok niot kennen. Moot daarom do coalitie verbroken? De heer Van 't Veer heeft een massa statistiek voorgelezen. Enkele oijferB frappeerden me; zóo, dat voor kerkgold 7 cent en voor reiniging 4 cent per week wordt uitgetrokken. Welaan, nu kmuen de S. D. bij ons in de buurt. Ook zy geven meer voor geestelijke- dan voor lichamelijke reiniging. (Applaus.) Intussehen we moeten hier geen geestigheden wisselen. De heer Van 't Voer noemde reusachtige oijfers uit Engeland, doch spr. is evenmin zoo erg daar van geschrokken al9 verleden jaar, toen hij do zelfde cijfers hoorde. Spr. moet ochter herinneren aan de Trade-unions, die als Lohmann on de Roomsch Katholieken als rem werken. De heer Stijnman noemde eon heele reeks op van de bedrijven, die in dn Arbeidswet vergeten zijn; maar do Memorie van toelichting zegt toch duidelijk, dat hot ontwerp anders te ingewikkeld zou worden, vooral op 't Btuk van den landbouw. Dat de kinderarbeid weder wordt verminderd tot 12 jaar, houdt verband niet de Leerplicht wet. Waarom zouden die kinderen een jaar moeten leegloopon, dat is kwaad doen? Dat do arbeid in ds tcxtiel-fabrieken op 10 en 11 uur is bepaald, moet om de draadmakers, de spooljongens. Als deren niet door kunnen werken, moeten ook do volwassenen stoppen en trekken dozen por rijwiel naar Duitschland. Is dat in het belang des lands? Spr. feliciteert de 8. D. A. I». intussehen met een man als de heer Stijnman. Het partijbestuur heeft besloten, haar oordoel over de Arbeidswet op te schorten en dezo in handen te stellen van een commissie. En waar zelfs de Kamerleden nog niet op de hoogte van dit ontwerp zijn, breekt do heer Stijnman er roede do staf over. De hoor Stijnman zeide, dat spr. mot spek heeft geschoten. Wel, dat zou misschien nog niet zoo onwelkom zijn aan rnenigen armen arbeider, doch spr. is or zich niet van bewust. Ja, het Tarief van invoerrechten zal wel even min naar ieders zin zijn als eenig ander ontwerp. Lu 1897 deed het „duur brood" opgeldnu wordt geklaagd, dat bet meel onbelast is. De Iicgeering wil den nationalen arbeid beschermen. De anti- revolutionnair is van huis-uit vrijhandelsman, doch als kleine Natie moeten we wel meegaan met de protectionnisto buurlui en dit ontwerp is juist een poging om den arbeid niet te doen kolderen, doch te behouden. Onbewerkte artike len zijn zooveel mogelijk onbelastlialfbewerkte licht. Van gebottelden wijn wordt 100% der waarde geheven, evenals van toilet-artikelen en andere luxe-zaken. Zake van algemeen gebruik zijn zoo laag mogelijk belast. De heer Stijnman profeteerde, dat het Minis terie moet vallenanderen zullen een Ministe- vie-Drucker of Troelstra wellicht even gaarne laten vallen. Spr. verzoekt den heer Stijnman, dit van de daken te verkondigen, dan doet deze veel meer dan spr. doen kan; do heerStynman hoeft het echter ook niet te latenhij zal tóch teleurstelling hebben. De heer Thiel sprak van de twee bussen. Heeft spr. gezegd, dat de hoor Bijleveld van God gegeven is? De lieer Thiel: Neen, hij kwam erdoor de vuile houding van het „Handelsblad". Erkent u die, dan profaneert uniet ik. De heer Van Lummel: Wij gelooren, dat niets gebeurt zonder goddelijk bestel. Spr. wil toestemmen, dat zijn partij ook in 1905 veel hulp zal krijgen van de conservatievengeschiedt dit, dan zal spr. denken, dat God de harten dier menschen heeft geneigd. Niet tegen perso nen, doch vóór ons beginsel gaat onze strijd en dat we aan dat beginsel in toenemende mate rullen vasthouden, daarvan ben ik zeker. De heer Goossens dankte nu inleiders en debaters, óuk voor den anngenamen vorm en den goeden toon, waarop ds. Van Lummel te middernacht met gebed sloot. De voorjaarsvergadering ysd bet classikaal bestuur der Ned. Hervormde kerk zal hier gehouden worden op Woensdag 23 Maart in de Sint Joris-kerk. Dr. Meulenbelt, van Raarn zal, in plaats van ds. Couvée, die ontslag nam en als lid vervangen werd door ds. H. Th, Barbas, te Vreeland, de classis presideeren. Burgemeester en Wethouders hebben de herstemming tusschen de heeren E. Klusser en H. Meursing, ter voorziening in do vaca ture in de Kamer van Koophandel en Fa brieken ontstaan door het bedanken door den heer A. Visser, bepaald op Dinsdag 12 April, wederom van 10 tot 4 uur. Het Bestuur der sNederlandsche Toonkun stenaars Vereeniging", dat het initiatief heelt genomen tot do oprichting vun een monu ment voor wijlen den toonkunstenaar G. A. Heinze, noodigt allen, die daaraan wenschen by te tl ragen, uit, zoo spoedig mogelijk, doch uitorlyk vóór 20 Maart, hetgeen zij daarvoor willen afzonderen, aan de lcn Secretaris den heer A. J. Ackermann, Koningin Eminakndo 105 te 's Gravel ill age, te willen doen toeko men. Indien de ingekomen bijdragen de onver mijdelijke uitgaven mochten overtrelfon, zal het batig saldo worden verdeeld, ieder voor een derde, aun de Maatschappij »Caecilia", aan iToonkunst" en aan de »N. T. V." (voor bet ondersteuningsfonds). Ook moj. A. C. G. Munnik slaagde bij het Gooi door l examen voor de acte nuttige handwerken.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2