Stadsnieuws. beden bloeien. Want al is een deel der schuld gedelgd, zoo zullen vooral zij die naar elders moeten gaan het risico loopen, geen vol doende liefhebberij te vinden voor de over neming van hun lidmaatschap, en zoodra dit ook maar met het gerinste verlies overge daan moet worden, is het iets, dat afkeuring in stede van appéciatie verdient. Ook voor de in hunne woningen blijvende leden is het zeer aangenaam, indien door verval of achteruitgang van de Gemeente, gelijksoortige huizen als door hun coöperatief bewoond, veel goedkooper gewoon in huur te krijgen xyn. Welnu, daarvoor is te Amersfoort gelukkig even weinig vrees als hier te Haarlem. Onze groote menigte coöperatieve huizen zijn ge lukkig steeds by vertrek voordeelig over te doen, tenzij bindende bepalingen door geld gevers onder hypothecair verband in de Statuten gemaakt zijn. Als men te Amersfoort die bier verkregen ervaringen in het oog houdt, is er daar wel degelyk gegrond voor uitzicht op vermeerdering vun welvaart en bloei, waardoor stijging van pryzen der bouw terreinen en huurwaarden te wachten is, wat by coöperatief-wonen den coöperatoren ten goede komt. Tijdens mijn jongste bezoek te Amersfoort is mij dit trouwens reeds uit eigen beweging medegedeeld door inwoners, die my anders voorkwamen niet optimistisch aangelegd te z|jn. Verdere vragen hoop ik nog deze vyeek zooveel mogelyk persoonlyk te beantwoorden, als wanneer ik reeds belootd heb met twee groepen, die te Amersfoort coöperatief willen wonen, een en ander te bespreken; wantik mag thans waarlijk niet meer ruimte vragen. M. P. DE CLERCQ. Haarlem, 12 Maart 1904. De Minister van Oorlog verleent morgen geen audiëntie. In den ouderdom van ruim 76 jaren is hier Zondag na langdurige ziekte overleden ds. Marcus Jan BoufcpnWzn, sedert 1 Mei emeritus-predikant by de Gereiormee 'e kerk B hier. Geboren te Utrecht den 23 Juni 1827 volgde hij daar het Gymnasium en studeerde hy aan de Universiteit zijner geboorteplaats, werd in 1852 candidaat tot den H. dienst bij de N d. Hervormde kerk en 3 Septem ber 1854 predikant te Hoevelaken. Achter eenvolgens stond hij te Voorst by Zutphen 1809, Hoogland 1874, Baatnbrugge 1878, Leerbroek 1882 en De Meern 15 Januari 1885 tot 1 Mei 1887. Van i.9 Mei 1887 tot 7 Augustus van dat jaar predikte bij te Amersfoort voor de Nederd. Gereformeerde gemeente, zonder nochtans als predikant te zijn bevestigd. Deu 14 Augustus daaraanvolgende werd hy bevestigd als predikant bij de Ned. Gerefor meerde kerk te Amersfoort, Zuidsingel, doch ging 3 Juli 1892 naar Voorthuizen om 2 Juli 181® hier voor de tweede maal predikant te worden by de Gereformeerde kerk B, uit welk ambt hem op zyn verzoek met ingang van 1 Mei 1896 eervol emeritaat werd ver leend. Ook in zijn ambteloos leven ging hij voort de bedroefden van hart te steunen en een raadsman te zijn voor zijn gemeenteleden, die z^n verscheiden met groote leedwezen vernamen. De heer J. D. Reiman Jr, accountant hier ter stede, is door Burgemeester en Wethou ders van Ba&rn belast met het controleereo der Rekening en verantwoording van de Ge meente-gasfabriek aldaar over het jaar 1903. De heer A. L. Heinsius heeft aan de Tech nische school te Amsterdam het diploma be haald voor machine-bouw. Mej. M. Oudraad slaagde te Utrecht voor de acte Nuttige handwerken. In het begin dos jaars heette het, dat de 3de divisie dit najaar manoeuvres zou maken. Al aanstonds werd toen gevraagd of 't niet de 2de divisie zou zijn. Thans wordt uit Arnhem bericht, dat het 8e regiment infanterie in September groote manoeuvres zal houden in Noord-Brabant en nu ligt het vermoeden voor de hand, dat ook het 5e regiment daaraan zal deelnemen. Er is evenwei nog absoluut niets niet ze kerheid dienaangaande te zeggen. Majoor W. F. K. Bischoll' van Hoemskerck, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot luitenant-kolonel bij het korps. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde kapitein K. F. Dil wordt belast met het bevel over de 4e compagnie 2e bataljon. Den le luitenant E. D. van der Rleesen, van het 5e regiment infanterie, is op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Luitenant F. J. C. baron Van Hardenbrock van AiurnerstoJ, van het 5e regiment infan terie, zal iezen zomer met 1 sergeant en 16 minderen worden gedetacheerd bij het regi ment genie-troepen ter bijwoning van de practische oefeningen. Reserve-sergeant O. D. Kleijn, van het 5e regiment infanterie, is geslaagd bij het vaan drigs-examen. In ons nummer van 8 dezer vermeldden we in extenso de nieuwe bepalingen voor opleiding tot den rang van militie-officier. Thans zijn die bepalingen opgenomen in het «Receuil militair' Ook de zoogenaamde «viermaanders" kunnen gebruik maken van de nieuwe rege ling. Zy dienen zich evhter nog deze maand hiertoe aan te meldeu bij den commandee renden officier van bet 5e regiment infanterie, onder mededeeling, dal zy, bij toelating tot de verbintenis, bereid zijn om terstond onder de wapens te komen ten einde den volledi ger» cursus te volgen. Formulieren van de verbintenis en van het bewijs van toestemming, alsmede alle verder gewenschte inlichtingen omtrent de bovenbedoelde aangelegenheid zullen gaarne ten bureele van den kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie worden ver strekt. De miliciens der lichting 1902 van het le regiment veld-artillerie zyn gister met groot-verlof vertrokken. Een dame, die sedert jaren elders metter woon is gevestigd en beden Amersfoort eens weder bezocht, verklaarde ons, verbaasd te zijn over de uiterlijke verandering der stad, die zij in den tusschentyd niet had terug gezien. Niet alleen over de nieuwe stadswijken, die zoo mooi en ruim gebouwd zijn, was zij opgetogen, maar bovenal over de Langestraat. Vroeger kon men hier niets koopen en was men wel verplicht, te Utrecht of te Amster dam te gaan winkelen, maar nu is hier van alles te kust en te keur verkrijgbaar en waarlijk niet duurder dan in Den Haag. Koopziek ben ik niet, doch ik winkel nog altijd heel gaarne." Als ge er iets over schryft, besloot ze, en daardoor mijn compliment maakt aan de ondernemingsgeest die vaardig geworden schijnt over Amersfoort, dat ik geheel on danks mijzelven in zoo langen tijd niet be zocht, moogt ge er gerust bijvoegen, dat ik gewoon verbaasd was vooral over het magazijn van de Gebroeders Levy, waar inderdaad een pracht van voorjaars-nouveauté's op keurige wijze is geëtaleerd. Gaarne voldoen we aan de opdracht van een zóo tot oordeelen bevoegue om dit met een enkel woord le melden. Nogmaals herinneren we aan de Algemeene vergadering van «Vreemdelingenverkeer", morgeuavond in «De vergulde Zwaan" te houden. Hierby mogen vooral niet ontbreken zij, die den Koninginne-dag willen gevierd heb ben, met name de leden der voormalige commissie voor de Huldigings- en de Huwe lijks-feesten, en zij die belang stellen in het Nationaal Kegel-concours, dat dezen zomer hier wordt gehouden. Voor dit laatste is reeds alles in gereed heid. De voorloopige commissie, die zichzel- ven benoemde in den avund van de uitdee- ling der prijzen van het stedelijk concours in Arnicitia" gehouden, heeft een flink overdacht plan gereedhet garantiefonds is er; het terrein is gekozen (het sport terrein van de heeren Van 't Hof en Van Achterbergh)tenten, banen en ballen zijn zoo goed als gehuurdtoezeggingen voor medailles stroomen toein 't kort het con cours is er. Vrijdag wordt nog een vergadering ge houden en daarna zullen de oflicieele mede- deelingen komen. Hopen we, dat heel Amersfoort meewerkt om een feest, dat overal elders slaagt, ook hier mogelijk te maken niet alleen, doch ook luisterrijk te doen zijn. Henri de Vres heeft, op 't laatste oogen- blik bijna, bericht dal hij Donderdagavond niet zal komen. We zuilen dus nog wat moeten wachten om ook hier «De brand in De Jonge Jan" tu hooren en vooral te zien. Zeer vermoedelijk komt nog deze maand het Brondgcest-ensembie hier een voorstel ling gaven. Ter viering van zijn eenjarig bestaan zal »it Frysk selskip op Snjeon 19 Maart, jouns 8 öre, yn'e Keizerskroon" opfierenLoft- kastielen fen Evert en Tsjamke, Oept en Kekke; in mooi wolkomthus. Fjirders foar- drachten en. efternei dounsjen". Niet-leden hebben introductie «tsjin fyftich sinzen de persoan." De animo voor het in de Paaschdagen hier te houden U. D. I.-concours wordt met den d&g grooter. Nochtans buiten deze Gemeentehier ter stede hebben nog maar heel weinigen hun belangstelling getoond, ware 't maar door een doorloopende toegangskaart zich te koopen. Zou deze opwekking om het concours te steunen (le voetbalsrieiuton wellicht kunnen aansporen, zich san eeu (luik aantal kaarten te voorzien Een slager uit Amersfoort bracht dezer dagen een mand, inhoudende 38 pond best rundvleesch, in een bestelhuis aldaar met ite bedoeling, die door een bode 'e Soest te laten bezorgen; doch een bode uit Zeist na n bü vergissing de mand met vleescli mede voor Zeist en bezorgde het by een naamge noot van den geadresseerde. Laatsgenoemde, «lie bijna blind is en door de Diaconie wordt onderhouden, meende, dat bij oen zyner familieden onverwachts een koe was gestorven en bij daarvan een flinke portie kreeg, en begon al dadelijk te bakken en te braden, dat het een lust was. De benadeelde kwam Donderdag naar Zeist om den smuller tot schadevergoeding te noodzaken, doch hy schikte zich al spoedig in 't geval, te meer daar hij wist, dat liet heel moeilijk gaat, veeren te plukken van een kikker. 't Is toch een nare tijd voor de flesschen- trekkers. Vroeger konden ze een heel lan gen tijd in de groote steden hun praktijken, I van alles koopen en niets betalen, uithalen I thans hebben alle plaatsen van eenige be- I teekenis rechercheurs die hun bemoeizieken I speurneus zoomaar in andermans zaken I steken. Vroeger kou zoo'u in 'tnauw ge- drevene heel licht verhuizen naar een klei- I nore plaatsthans zyn daar waarlijk óok 1 ai Handolsvereenigingen met informatie- bureaux, die den zeer ergen vrijhandelsman óok al achter de veeren zitten. Zoo vestigde zich nog maar een dag of wat geleden ook hier zoo'n koopman in alles, en waarlijk, Maandag zond «Handel en Nij verheid" haar vuurroode kaarten al rond. Wie er meer van wil weten, wends zich tot het Bureau, Appelmarkt 15. De Minister van Justitie vestigt de aan dacht op het in omloop zijn van valsehe muntbiljetten van tien gulden, welke zeer goed zijn nagemaakt. Het zyn exemplaren van hét biljet genummerd K. R. 5698 (laatste model) en voorzien van de handteekeningen Pierson en Moens. De valsehe biljetten zijn o. a. te herken nen aan het papier, dat geen watermerk be vat, terwijl aan de achterzijde hitinroodeu of blauwen inkt gedrukt controle-nummer en de verwijzing naar de Wet van 27 April 1884 ontbreken. Bovendien is de achterzijde flets en ontbreekt het guillocheer-werk bijna geheel. De politie geleidde gister een troep Zi geuners door de Gemeente en vergezelde haar tot de grens van Hoevelaken, waar haar een verder pas de conduite werd gegeven door beambten van de Rijks-politie. Gisteravond werd, in een vechtpartij op den Bisschopsweg, zekere F. V. duchtig met een mes aan gelaat en hoofd verwond. De politie arresteerde den vermoedelijken dader, M. J. Dr. Sehreuder verleende de eerste hulp. Oorzaak, als gewoonlijk, een lieldesge- achiedenis. Voor de Rechtbank te Utrecht diende gister de zaak tegen de gebroeders F. en R.L., 19 en 17 jaur oud, beschuldigd van in den avond van 11 Januari den leerling der Hoogere Burgerschool P. J. B., die met den trein naar Utrecht wilde terugkeeren, geslagen en met een mes in den rug gestoken te hebben. De verwonde en een andere getuige her kenden de beklaagden pertinent, doch dezen hielden vol, den verwonde nimmer gezien te hebben en hielden stokstijf hun onschuld staande. Als getuigen werden nog gehoord een kapitein, die het noodverband legde en de huisdokter, welke laatste verklaarde d.it de verwonding wel kon zijn toegebracht met het overgelegde mes. De brutale ontkentenis en de onverschillige houding der beklaagden, gevoegd bij het zeer ongunstig getuigenis van een politie-beambte uit Amersfoort, deed den officier van justitie tegen den oudsten, die den steek toebracht, twee maanden en tegen den jongsten acht dagen eischen. Uitspraak 21 Maart. Bij de Maandag ten overstaan van architect Hs. Kroes gehouden aanbesteding van den bouw van een pakhuis voor koloniale waren, met kantoor enz., op een terrein aan den Grooten Koppel, voor rekening van de firma J. van Vollenhoven, werd ingeschreven door de volgende stadgenootenC. J. Kuntz 120 466, H. Noorman f19139, J. C. van [)e afzonderlijke peroeelen werdenverkocht *ISlWei 1 fliOO, pern U f-™, d<i mwsa fW perc. Ill f2500, perc. IV f860, de massa 'f3360 f 10de massa van perc. I, tot 4 voor f 4580. Het houten zomerhuisje kocht een der ZOpercV°V 1*1020, VI f1440, de massa f3070; nere Vil f720, VIII f720, IX I 040, X f700, de massa f2760 -f f10perc. XI f1410, XII f1300, XIII i 1420, massa f 4200 -f NOjmassa 1 13 voor f14030 -f-MO; Per%V,fi/m nere XV f1280 -f f20, perc. XVI f1460, massa 'f5000 f 10 (E. van den Hoek) f4100 Van Buuren. Het heerenhuis aan de Langegracht was uit de hand verkocht. Daarna had de verkoop plaats van o wo ningen met tuin buiten de Kamppoort en een perceel bouwland achter die woningen. De woningen werden ingezet resp. op t i486, 1480 1500 en f1540 en het perceel bouw- land op f1700 en eindelijk de geheele massa afgemijnd op f 10 en opgehouden voor f9190. Bij de ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden verknoping van het hoerenhuis •tan 'le Pieter Both-straat no. 1, bewoond door kapitein .1. C. H. A. Quack en groot 4.43 A., werd dit verkocht voor f 4300. Ds. J. D. de Lindt van Wijngaarden, pre dikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Utrecht, heeft Zaterdagmiddag te elfder ure te Barneveld verzocht hem zijn woord terug te geven. De kerkeraad van Barneveld, in alleryl bijeengeroepen, heeft aan dat ver zoek voldaan, zoodat Barneveld weder va cant is. Met ingang van 1 April wordt te Harder wijk een agentschap 2de klasse van de Ne- derlandsche Bank gevestigd. l)e opvoeding van hot kind begint by de geboorte van de moeder. Congres voor Kinderbescherming. l it het programma van het Congres voor Kinderbescherming, van 6 tot 9 April te 's-Gravenhage te houden, blijkt, dat de vol gende onderwerpen zullen worden ingeleid: Uit het leven van verwaarloosde kinderen, M. J. Brusse, van Botterdam. Het «onechte kind" in onze samenleving. Mevr. A. W. L. Versluys-Poelmnn van Amster dam en mr. J. Limburg van 's-Gravenhage. »De «misdadige" jeugd. Prof. mr. Simons, van Utrecht en jhr. mr. D. O. Engelen, van Zutphen. Verschillende wijzen van verzorging van weezen, halfweezen en verwaarloosde kinde ren. Ds. H. Pierson van Zetten, ds. A. L. Th. van de Ven van Eindhoven, dr. K. A. D. Snethlage van 's-Gravenhage. Lectuur en uitspanning. Mej. Suze Gros hans van 's-Gravenhage en mej. Ida Heyer- mans van Rotterdam. Reglieuse opvoeding. Dr. H. L. Dort van Utrecht, dr. J. Cramer van 's-Gravenhage. Zedelijke opvoeding zonder geloofsdogma. A. H. Gerhard van Amsterdam. De lichamelijke hygiene van het kind. Dr. C. Scheltema van Groningen. De geestelijke hygieae van het kind. Dr. L. Bouraan van Loosduinen. Het kind en de school. KI. de Vries van Amsterdam en P. C. Hansen van Amster dam. Het lijden van het kind door de alcohol. Jonkvr. H. Hartsen van 's Gravenhage. De arbeid van schoolgaande kinderen in Nederland. Th. M. Ketelaar. Kinderbescherming in den arbeid. G. J. van Thienen te Arnhem en mej. dr. E. KI eerekoper te Leiden. Arbeidsopleidiug van het kind. Mevr. A. S. TydemanVerschoor van 's Gravenh&ge, Henri Polak van Amsterdam en mr. H. Smeenge van Amsterdam. RECLAMES. 1—5 regels f 1.25elke regel meer f0.25. Eijbergen f18 725, L. Ruitenberg f10 750 D. Juffer 116350, H. Keizer &J. Wildeman f16299, en E. van der Wart f15 598. Het werk werd den laagsten inschrijver gegund. Bij de ten overstaan van notaris Job. Knoppers gehouden verkooping van vaste goederen van wylen den heer J. W. van Acbterbergb Sr. werden de perceelen 1—13 voor f14640 verkocht aan den heer P. X, Nieuwe brieven van vrouwen J?»!*"!? «en groot aantal brievan van vrouwen i i lnh.oud <leMr brieven bewijst ruim schoots de benaming „swakke gedacht" welke aan tMkIr°U ««slacht gegeven wordt. Aldeonder- L Sail I.n tAZ" bnevenJk,**en bloedarmoede, AH?» Jl? ,'yn' .D.,tllKk,r8len (toleden te hebben. Allen verheugen nch ook door de Pink Pillen ge- T)lDvr ,i-n K8Wr0rden, ,?i,hi#r een brieven. Iv' koopman 'o Pynacker, ee'ne .iJl.r Ke,'"rei.ld* lÜ(i lijdende aan eene slechte spijsvertering voortkomende uit bloed- armoede en lenuwetoringen tengevolge daarvan hoofdmjn, lusteloosheid, koude voeten en phiien in J. lyd. Th.n. het „bruik t.» Sï dooten ben ik gebec. en al hereteld en kunt U naar goedvinden rayne verklaring publiceeren. blad0 rd!? ver8cbeideü« kolommen van een dag- e'n W Ju vl°"en "lft '0'*praken en dan UBI neer f. "ten wij nog .echt. een gering gedeelte noemen Koppen, de perceelen 14—16 voor f 4100 aan op de groote hoeveelheid die wii dase- deu heer C. H. van Buuren. I k Pllleu uitstekend vooralle vertwakte

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2