Buitenland. Stadsnieuws. 9d# en 10de oonipeguie van 8 October tot en met 6 November; 8ete compagnie, late peloton van 18 Juu tot en met 20 Auguetus (plaat» van opkomst fort Pan- D<8»t#U compagnie, 2d# peloton vam 25 Juli tot en met 27 Augustu» (plaat» van opkom»t Arnhem). •1de regiment, Isle, 2de, 8de ,7de en 9de compagnie van 18 April tot en met 21 Mei (syn reed» opge roepen) 4de, 5de, 6de, 8»te en 10de compagnie van 14 Maart tot en met 16 April (cjjn reede opgeroepen). KORPS PANTSEKFORTARTILLERIE. Lichting 1899. late compagnie van IS Juli tot en met 18 Augustus. 2de compagnie van 29 Juin tot en met 80 Juli. 3de compagnie van 1 Juni tot en met 2 Juli. 4de compagnie van 15 Juni tot en met 16 Juli. Lichting 1 901. late, 2de, 3de en 4de compagnie van 14 Maart tot en met 16 April (zyn reeds opgeroepen). KORPS TORPEDISTEN. Lichting 1 898. l»lc compagnie en 2de compagnie veu 18 April tot en met 7 Mei (plaata ven opkomst Brielle). Lichting 1900. 1st» compagnie, late peleton van 1 Augustus tot en met 27 Augustus (plaats van opko list fort De Ruyter) 2de peloton van 8 Augustus tot en met 3 Sep tember (plaats van opkomst Hollevoetsluia). 2do compagnie, late peleton van 8 Augustus tot en met 3 September (plaata v»n opkomst fort aaD deu Hoek rau Hollaud) 2de peleton van 8 Augustus tot en met 3 Sep tember (plaats van opkomst Den Helder). Lichting 1902. lste compagnie, 1ste peloton van 1 Augustus tot eu met 3 Sepiember (plaats van opkomst fort De Ruyter) 2de peleton van S Augustus tot met 10 September (plaata van opkomst Helleroetsluis). 2de compagnie, lste peleton van 8 Auguatue tot en met 10 Sepiember (plaats van opkomst fort aan den Hoek van Holland) 2de pelotou vau S Augustus tot en nut 10 Sep tember (plaats van opkomst Den Helder). REGIMENT GENIETROEPEN. Lichting 1 898. Alle verlofgangers, met uitzondering vau hen,die belmoren tot de voormalige 9de compagnie, van 4 Juli tot en mei 16 Juli. De verlofgangers, behoorende tot de voormaiige 9de compaguis, met uitsondering van de vestiug- lelegralisteu, die hebben voldaan aan het bspaalde iu deu eersten volzin van art. 6 van het aedert iugetrokken Koninklijk besluit vau 29 Februari 1884, no. 18, van 1 Augustus tot en met 13 Augustus. Lichting 1 899. Alle verlofganger», met uitsondering van ben, die bebooreu tol de voormalige 9de compagnie, van 18 Juli tot en met 13 Augustus. De verlofgangers, behoorende tot de voormslige 9de compagnie, met uitzonderiug van de vesting- telegrafisten, die hebben voldaau aan het bepaalde in den eersten volzin vau art. 6 van het sedert ingetrokken Koninklijk besluit van 29 Februari 1884, no. 13, van 25 Juli tot en met 20 Augustus. Lichtiug 1902. De inilicietis-vestïng-lelegrafisien, die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het sedert ingetrokken Koninklyk besluit van 29 Februari 1884, no. 13, vau 21 Juli tot en met 30 Juli Naar aanleiding van het vorenstaande worde.de bedoelde verlofgangers onderricht, dat bet aan hen verleend verlof op den dag van opkomst onder de wapenen wordt ingetrokken, en dat zij bij opkomst onder de wapenen van hunne rerlofpasseu moeten zijn voorzien, soomede van de voorwerpen van kleeding en uitrustiug, door ben by hun vertrek met groot-verlof medegenomen; dat zij, die door ziekte buiten staat mochteu xyn om op te komen, züodra mogelijk ter Secretarie zullen moeten over leggen eene op gezegeld papier geschreven en be hoorlijk gelegaliseerde geneeskundige verklaring (zullende voor hen, die onvermogend zijn tol bet betalen van zegelkosten, genoegen worden genomen met eene ongelegaliseerde geneeskundige verklaring, mits dal stuk door tusschenkoinst ran den Burge meester der woonplaats van den verlofganger aan den korps-commandant wordt toegezonden) en dal xy zich, na hun herstel, onverwyld by hun korps zulleu hebben te vervoegen. De verlofpassen der manschappeu moeten, voor zooverre deze van verToerbewyzeu en daggeld wor den voorzien, vóór vertrek naar het korps ter Ge meente-secretarie wordeu aangeboden tot het doen van de vereischte aanteekeningen, lerwyl de verlof gangers op den dag voor de opkomst bepaald, vóór vier uren (de miliciens- vesiiog-ielegralisten vóór Oen uur) na den middag by bet korps aanwezig moeten sjje. De verlofganger», voor wie de opkomst op een Maandag of op Dinsdag 5 April is gesteld, behooren zich, indien zij gevestigd zijn in Gemeenten van waar zy niet in éeu dag hun garuixoeu kunnen ie reiken, eerst op deD dag van opkomst bepaald, op marsch te begeven en zullen den volgenden deg zoo vroegtijdig mogelyk by hun korps moeten aan komen. Overigens wordt den verlofgangers uitdrukkelijk bekend gemaakt, dat volgens artikel 117 der Militie- wet 1901, het Crimineel Wetboek en hel Reglement van Krijgstucht op hen van toepassing sijn, zoodra zij in uniform zijn gekleed, en dat zy zich in geen geval kunnen beroepeu op het niet-outvangen eener bijzondere oproeping, maar dat deze kennisgeving, welke uitsluitend dient als rcchtgeldig benysdatde oproepiug behoorlijk is geschied, hen niet bij uiet- verschijning ter opkomst ouder de wapenen in ver zuim stelt. Amersfoort, den 21. Maart 1904. De Burgemeester voornoemd, WUUTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien a*t. 28 der KIESWET, Brengen ter kenuis vau belanghebbenden, dat heden is vastgesteld eu van den 23. Maan tot en met 21. April a. e. ier Secretarie voor et.) ieder tir visie zal liggen eo in druk tegen betaling der kosten verkrijgbaar is de KIESZEilSUJST voor 1904/1905. Een ieder is bevoegd tot en met 25 April a. s. by het Gemeentebestuur verbetering van de lijst te vragen, op ongezegcld papier krachtens art. 50 der gemelde wet, op grond dat hij zelf of een ander in strijd mei dc wet daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. I)e ingezetenen worden nadrukkelijk gewezen op de neniehelykhcid, zich lor Secretarie te komen vergewissen, of zij op de Kiezerslijst zijn geplaatst, daar, mocht dit verzuimd zijn, alsdau hersi'el nog mogelyk is door middel van reclame. Tevens liggen ter Secretarie de alphabetische lysten, bevattende de namen van hen, die nieuw op de Kiezerslijst xyn gebracht eu van de afgevoer- den, ter lezing. Amersfoort, 22 Maart 1904. Burgemeester eu Wethouder» voornoemd, Da Burgemeester, WUIJTIERS. Dc BURGEMEESTER vau AMERSFOORT, brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Ge meente, dat de door deu Directeur van 'sRijks di- rcete belastingen enz. te Amsterdam oiecuioor ver klaarde kohieren Nos. 1 en 4 van de FERSONEELE BELASTING over liet dieustjaar 1904 aan den Ontvauger van 's Rijks directe belastingen alhier sijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijn aanslag op den bij dc wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan on op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 23. Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 29 Maart aanstaande, des namiddags te l'/i ure. Amersfoort, 24 Maart 1904. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Nu de groote Mogendheden tot kalmte schijnen gekomeD, keert ook de rust bij de kleintjes weer. Van verdere mobilisatie noch in de Noorsche Rijken noch in Spanje eenig gerucht meer. Hoe het verloop van den oorlog zal zijn, heeft de clair-voyante van de «Gil Bias"' alvast voorspeld. Zij is de zelfde, die inder tijd Koning Eduards operatie en het uitstel van de Engelsche kroningsplechtigheid aan duidde. Het volgende is het voornaamste van hetgeen zij voorspelde: Maart 29. Inneming van Port-Arthur door de Japanners. In April: groot gevecht te land; zware verliezen aan weerszijden, doch overwinning voor de Japanners. In Mei: ernstige gebeurtenissen; een schier algenieene paniek op het punt van uitbre ken. Frankrijk, Engeland en -Duitschland zenden hun schepen naar de Oostelijke wateren. In Juni: Rusland gedwongen vrede te sluiten, ten gevolge van een groote nihilistische beweging, die hel noodzaakt zijn troepen uit het Oosten terug te roepen. Teekening van het vredeverdrag in den herfst; datum nog niet vastgesteld. De oorlog zal aan Japan, naar de bereke ning zijner Regeering, ruim 12 millioen gulden per week kosten. Rusland's kosten zullen zeker niet minder bedragen. De Zuid-Afrikaansche oorlog kostte Enge land 11 millioen per week. Belangrijk is wat de «Manchester Guar dian" meldt: Rusland zou al zijn best doen, du Chineesche regeering te bewegen hij de Mogenheden aan te dringen op de onzijdig heidsverklaring van de haven van Nioe-tsj wang en de oevers van de Liao-rivier. Rusland zou in ruil daarvoUr den Chineezen hebben beloofd, voorgoed Nioe-tsjwang te zullen ont ruimen. Tot dusver heeft China geweigerd eenigen stap te doen trouwens noch Engeland noch de Vereenigde Staten zouden hulp willen verleenen, om den Japanners dus oen van hun gunstigde landingplaatsen te ontnemen. Rusland heeft bovendien, in weerwil van zijn stellige belofte, steeds geweigerd Nioe-Tsj wang te verlaten. Nu het voelt, dat men het er niet uit zal kunnen houden en voorziet, dat de Japanners de stad zullen bezetten, tracht het een onzijdigheidsverklaring te verkrijgen. Aanstaanden Zondagochtend te 10 ure za! in de Luthersche kerk hier do bevestiging en inzegening der nieuwe lidmaten plaats hebben. Ds. O. Genouy, Waalsch predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondagavond te half acht in »De Zaaier" hier voor te gaan bij de godsdienstoefening der Walen hier ter stede. Tot de audiëntie van den Minister van Rinnenlandsche zaken op Zaterdag 27 Maart a. s., kan in zake sollieitatiën naar de onder scheidene betrekkingen bij de Rijks Verzeke ringsbank weder niemand worden toegelaten. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie wordt, op verzoek van den Minister van Rin nenlandsche Zaken, door tusschenkomst van de Gemeentebesturen, aan de Hoofden der openbare en bijzondere Lagere scholen, namens genoemden Minister, ten dienste dier scholen gezonden een exemplaar van het werkje «Eerste hulp hij ongelukken". Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is aan den schoolopziener in het anondissemer Amcrsloort de waar neming van den dienst in het arrondissement Rbenen opgedragen voor het tijdvak van 5 April tot 9 Mei 1904. De Dinsdag door Burgemees.er en Wethou ders vastgestelde Kiezerslijst voor 1904 be a 1985 namen. Op die van 1903 kwamen 1. personen daarop voor, zoodat het aantal kiesgerechtigden met slecht 12 personen is ver- m Afgevoerd werden 225 personen, terwijl 285 zich als nieuwe kiezers aanmeldden Van deze laatsten zijn: 18 met-veiwante loon kiezers, 1 die twee dienstbetrekkingen bekleedt, 1 verwante loonkiezor, J wontng- kiezers, 3 spaarbank kiezers en 8 examen kiezers. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente welke zal gebonden worden op Dinsdag 29 Maart, des middags hall twee, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Pnuten van behandeling: 1. Voorstel VelsHein-Oostervcen om in be ginsel te besluiten tot afschaffing van de Kermis, met afdeelingsrapporten en antwoord. 2. Request R. K. Boer om ontheffing van schoolgeld, met advies. 3. Voorstel tot uitbreiding dei' openbare Lagere school le soort voor meisjes. 4. Voorstel tot uitbreiding der openbare Lagere school 2e soort. 5. Voorstel tot uitbreiding van het on derwijzend personeel der openbare Lagere school 2a soort, met éen onderwijzer. 6. Voorste! tot benoeming van ondcr^ zend personeel aan de openbare Lagere school 3o soort (Puiitenburgerlaan), met vier voordrachten. 7. Voorstel betreffende regeling van con cierge- er> amanuensis-diensten (lloogere Burgerschool). 8. Voorstel tot vaststelling van eene Ver ordening betreffende de lediging van privaat- pulten en Verordeningen op de helling en invordering van rechten wegens diensten van de Gemeente-reiniging en tot aanschaffing van een luchtpomp met toehehooren. 9. Af- en overschrijving van posten op de Begrooting der Gemeente, dienst 1903. 10. Af- en overschrijving van posten op de Begrooting der d.d. schutterij, dienst 1903. 11. Voorstel tot onderhandsclie verhuring van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E. No. 3440 (voormalige looierij Overgoor). 12. Voorstel tot het verleenen van gedeel telijke kwijtschelding van landpacht. 13. Request van do Verecuiging «Am bachtsschool voor Amersfoort en omstreken" tot het rooien van eenige hoornen, met advies. 14. Samenstelling der stembureau's voor de verkiezing van leden vau de Provinciale Staten 1904/19U5. Aan het hoofd van dit nummer geven Burgemeester en Wethouders kennis, lat de Kiezerslijst voor 1904—1905 is vastgesteld en van 23 Maart tot 21 April op x 8e. re tail ter visie ligt. Belanghebbenden worden h :- - aaa de wenschelykheid, zich ter Scc:-tir.j :e -..ge- wissen of zij op de Kiezerslijstx/.-.atst daar, mocht dit verzuimd zijn, als ian nerstel nog mogelijk is, mits dit wordt aangevraagd vóór 25 April. De voordrachten ter benoeming in de Raadsvergadering van 29 Maart van per soneel aan de openbare Lagere School 3e soort aan de Punlenburgerlaan (Hoofd de heer A. Veen) zijn aldus saamgesteld: a. voor de vacature-Clausing met bij-acte j, de hoeren: J. Hooikaas, te Hilversum; N. M. Heilijgers, te Puttershoek; en S. P. Slagter, te Woudenberg; b. onderwijzeres rnet bij-acten j. en k. (vaste, in plaats van de tijdelijke) de dames; H. C. Koensz, te Baarn (school Oud-Leusden) J. M. Knoppers, te Amerougenen R. ij. van Eijbergen, te Rotterdam; c. onderwijzeres met bij-acte j. (nieuwe plaats) de heeren N. M. Heilijgers, te Put tershoekS. P. Sl.tgter, te Woudenberg; en :>1. Moerdijk te Nunspeet; d. onderwijzeres met bij-acten j. en k. (nieuwe plaats) de datnes: J. M. Knoppers, to Atnenmgen R. C. van Eijbergen, te Rot terdam en J. W. E, Daamen, te Maartons- dijk. Naar we uit goede bron vernemen, beeft de heer W. Frans, Griffier van den Burger lijken stand, ontslag gevraagd. Zij het hem, die langer dan veertig jaren de Gemeente een trouw ambtenaar was, ge gund nog vele jaren te genieten van zijn welverdiende rust. Tol tijdelijk klerk bij do Gemeente-gasfa briek is benoemd de heer M. Stolberg. De heeren J. A. Schoterman, H. M. Ver- hey Jr., S. H. Massa en J. 11. D.rnath hebben ontslag genomen als Bestuurslid van do verceriiging «Amersfooitsche Vrijwillige Brandweer". De heer A. in 'i Veld, chef-do-bureau bij de N'. C. S. hier, die 1 April zijn zilveren dienstfeest bij die Maatschappij hoopt te herdenken, wordt dien dag overgeplaatst naar het hoofd-bureau te Utrecht on werk zaam gesteld bij den dienst van vervoer (treindienst). De hoer C. D. van Velde, onderwijzer aan do Ohr. school hier, is in gelijke betrekking be noemd bij een bijzondere school to Batavia. De heer Laurent R. Sinnige legde heden middag aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg al' het eundidaats-examen voor de philosophise!) natuurkundige faculteit. De acio nuttige handwerken is alsnog be haald door mej. J. L. Vliegonthart. Men verzoekt ons liet volgende op te nemen: t \r Zaterdagavond had aan het Instituut-Van der Slnys de tweede uitvoering in dezen winter van de tooneelvoroeniging plaats. In aanmerking genomen, dat er geheel met eigen krachten gewerkt werd, mag ook deze uitvoering goad geslaagd genoemd worden. Do verschillende nummers liepen vlot van stapel. j Don Directeur en den regisseur werden kransen aangeboden. Een geanimeerd bal besloot den recht ge- zelligen avond. Luitenant II. U. Rouiïaer, van het 9e re giment infanterie te Groningen, is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 5e regiment hier. Dezen zomer kunnen we liet nieuwe snel- vu.: rg«' hier rum pa «see ren. A:v'.: r c*»:! ».v. vv. ::em E. J. do Rock, "'hi .XV... orie ie Breda, r««hl-artillerie, a. t v 1 -u: iv.-.en van 7 c.M. cr. 0' caitó. -A October gedeta cheerd m ae Legerplaats by Oldebronk tot het houden van schietproeven, enz. Bij die batterij zullen worden ingedeeld de le luite nants P. D. van Essen, van helle; M. ridder Van Rappard, van het 2e H. J. Doorman van het 3e regiment veld-artillerie en B. D. Bleckman, van het korps rijdende artillerie. De Minister van Marine brengt ter kennis, dat in dit jaar bij «le opleiding vanadspirant- machinisten (tot dusver bekend onder den naam van «opleiding van leerlingen-machi nist") te IJeilevoetsluis, nji vergelijkend exa men, dertig jongelingen kunnen wordeu ge plaatst als adspiraut-macbiuist. Tot bedoeld oxamou kunnen alleen worden toegelaten jongelingen, die goboren zijn tus- schén 1 September 188ü en 1 September 1890. Hot examen, dat te 's-Gravenhage zal plaats hebben, vermoedelijk in de maanden Juni en Juli a. s., wordt gesplitst in een schriftelijk en een mondeling gedeelte, te houden op verschillende tijdstippen. Nadere bijzonderheden bevat de «Staats courant" No. 09. Japan te Amersfoort!' Deze actualiteit bezorgt ons de iVereeni- giiigto'.iiet huuden van Kunstbeschouwingen" welke van Zaterdag tot Maandag in de groote zaal van «Amicitia" een tentounstelmg houdt van Japansche kunstwoorwerpen, ingezonden door de firma wed. C. G. Klytkamp, te Rotterdam, die als voorwoord tot deu Cata logus schrijft Door verschillende Kuusl-vereenigingen daartoe aangezocht, eeu tentoonstelling te houder, van onze collectie Uostersche en voornamelijk Japansche voorwerpen, ach ten wij het wenschelijk, den catalogus in te leiden met een beknopte en algemeene be schouwing aangaande wezen en karakter dier kuust, opdat de bezoeker, die ervan onkundig is. ten koste van geringere inspanning komen moge tut een basis van begrip, die de aanvang is en de voornaamste voorwaarde van genot. Zulk begrip maakt de leek, die evenwel begaafd ismet wat goeden smaak en schoon heidszin, zich gemakkelijker eigen, dan men in aanmerking genomen het groot karak terverschil met de Europeesche kunst en industrie, waarmede we meer gemeenzaam zyu allicht geneigd is te gelooven. We leven toch in een tijd van belangstelling in Japansche zaken, een belangstelling, die, aan vankelijk ontstaan bij enkele verfijnde gees ten langzamerhand zich gaat begeven in steeds verwijdenden kring, zoodat welhaast iedereen, tongevolge vau dezo betrekkelijke en nog altoos toenemende populariteit, waar zelfs een zekere richting van onze Westersche kunst door beïnvloed werd, met het sterk decoratie! karakter der teekeuingen, aqua rellen, prenten en beeldeu zóu gemeenzaam zal zijn, als men er vroeger wantrouwend tegenover stond, toen men van de Japanners eu Chineezen natuurlyk enkele verzame laars uitgesloten bijna oven weinig notitie nam als van welke onbeschaafde eiland-be woners ook. Um maar iets te noemenhet wordt nu wel algemeen begrepen, dat de antieke meening aangaande de onbekendheid der Oosterlingen met de regelen van het perspectief niets anders is dan een opper vlakkige en dwaze opvatting, die haar ont staan dankte aan onze vry bekrompen Westersche neiging, de .vïioonheidsopen- baring dezer Aziaten als iets wel precieus en geduldigs, maar toch in zeker opzicht inferieurs te beschouwen. Mou vond de ivoor- en houtsnykunst weinig moer dun een niet

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2