Binnenland- Buitenland. Stadsnieuws. 80 niet 3 September (plants van opkomst fort aan den Hoek van Holland) 2de peleton van 8 Augustus tot en met 3 .Sep tember (plaats vsn opkomst Den Haider). Lichting 1902. lste compagnie, 1ste peloton van 1 Augustus tot en met 3 September (plaats van opkomst fort I)e Ruyter) 2de peleton van 8 Augustus tot mot 10.September (pleats van opkomst Hellevoetsluis). 2de oompagnie, lste peleton van 8 Augustus tot en met 10 September (plaats van opkomst fort aan den Hook van Holland) 2de peloton van 8 Augustus tot en met 10 Sep tember (pleats van opkomst Den Helder). REGIMENT GENIETROEPEN. Lichting 1 898. Allo verlofgangers^ met uitsondering van hen, die belmoren tot de voormalige 9de compagnie, van 4 Juli lot en niet 16 Juli. Do verlofgangers, behnorende tot de voormalige 9de compagnie, met uitzondering van de vesting- telegraliBtcn. die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin vhu art. C van het sedert ingetrokken Koninklijk besluit van 29 Februari 1884, no. 18, van 1 Augustus tot en met 13 Augustus. Lie h ting 1 899. Alle verlofgangers, met uitzondering vuu hen, die behooren tot do voormalige 9de compagnie, van 18 Juli tot en niet 13 Augustus. De verlofgangers, behoorendo tot de voormalige 9de compagnie, mot uitzondering van de vesling- telegrafisten, die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het sedert ingetrokken Koninklijk besluit van 29 Februari 3884, no. 13, van 25 Juli tot en met 20 Augustus. Lichting 1902. De miliciens-vesting-telegrafisten, die hebben voldaan aan liet bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het sedert ingetrokken Koninklijk besluit van 29 Februari 1884, uo. 18, vau 21 Juli tot en met 30 Juli Naar aanleiding van het vorenstaande worden de bedoelde ^verlofgangers onderricht, dat liet aan hen verleend verlof op den dag van opkomst onder de wapenen wordt ingetrokken, en dat zij bij opkomst onder de wapenen van hunne verlofpassen moeten zijn voorzien, zoomede van do voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrok met groot-verlof medegenomen; dat «ij, die door ziekte buiten staal moebten zijn om op te komen, zoodra mogelijk tor Secretarie zullen moeten over leggen eeue op gezegeld papier geschreven en be hoorlijk gelegaliseerde geneeskundige verklaring (zullende voor hen, die onvermogend ziju tot het betalen van zegolkosteti, genoegen worden genomen met eene ongelegaliseerdegeneeskundige verklaring, mits dat stuk door tusscbeukomst van den Burge meester der woonplaats van den verlofganger aan don knrpB-commandant wordt toegezonden) en dat zij zich, iia hun herstel, onverwijld bij bun korps zullen hebben te vervoegen. De verlofpassen der manschappen moeten, voor zooverre deze van vervoerbewijten en daggeld wor den voorxieu, vóór vertrek naar het korps ter Ge meentesecretarie worden aangeboden tot hel doen van de vereischte aanteekeningen, terwijl de verlof gangers rp den dag voor de opkomst bapaald, vóór vier uren (de miliciens-vesting-telegrafisten vóoróen uur) na den middag bij het korps aanwezig moeten zijD. Do verlofgangers, voor wie de opkomst op een Maandag of op Dinsdag 5 April is gesteld, behooren zich, indien zij gevestigd zijn in Gemeenten van waar zij niet in óen dag hun garnizoen kunnen be reiken, eerst op den dag van opkomst bepaald, op marsch te begeven en zullen den volgenden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij bun korps moeten aan komen. Overigens wordt den verlofgangers uitdrukkolijk bekend gemaakt, dat volgens artikel 117 der Militie- wet 1901, het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht op hen van toepassing zijn, zoodra sü in uniform zijn gekleed, en dat zy zich in geen geval kunnen beroepen op het nitl-onlvangen ecner bijzondere oproeping, maar dat deze kennisgeving, welke uitsluitend dient als rcclugeldig bewijs dat da oproeping behoorlijk is geschied, hen niet bij niet- verschijning ter opkomst onder de wapenen in ver zuim stelt. Amersfoort, den 26. Maart 1904. D« Burgemeester voornoemd, W UI J TIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, brengen ter algemeeue kennis, dat bij hun besluit van lieden, ingevolge art. 8 der HINDERWET, aan D. KAMPERMAN, wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van eau bewaarplaats van benzine in het perceel Kampstraat, wijk D. No. 4, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E. No. 3332, onder voorwaarden 1'. dat de benzine steeds bewaard worde in een ODOntpIcfbaar val 2®. dal deze bewaarplaats niet inagwordengeopaDd lusscben zonsondergang en zonsopgaug. Amersfoort, 24 Maart 1904. i Burgemeester en Wethouders voornoemd, I De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Tn. SANDBERG. op een veldtocht van twee jaren had voor te bereiden. Opmerkelijk zijnde vele pogingen der Rus sisch gezinde bladen om de Japanners als oer-barbaren voor te stellen. Zóo het bericht dat zij, om wat opruiming te houden in de Koreaanscho gevangenissen, gedurende de laatste drie nachten telkens een 40-tal parsonen lieten ophangen of ont hoofden. Dat heet-stemming maken. De Russen vertrouwen de Chineezen niet en 't sehynt we), dat er reden is voor dat wantrouwen. Uit Parijs komen ook al ver ontrustende berichten over de spanning, die er in de betrekkingen tusschen Rusland en China is ontstaan. China heet riog altijd zijn onzijdigheid te zullen bewaren, maar Rusland vreest, dat het slechts op een gunstige gele genheid wacht om van front te veranderen. Wat Frankrijk doen zal als China partij kiest togen Rusland Ziedaar een vraag, die èn te Parijs èn te Petersburg de politieke gemoederen bezig houdt. lntusscheri, Japan heeft zijn uiterste best gedaan om China te bewegen de meest strikte onzijdigheid te bewaren en dit om geen verdere verwikkelingen in 'lieven te roepen. Om Peking slaan 22000 man ChineeBche troepen, die door Japanners gedrild zijn en op liet. eerste t«eken van den onderkoning gereed zijn om de Japanners te helpen. Een Zweedscli officier, die in den staf van Koeropatkin den oorlog zal meemaken, moet van den Russischen opperbevelhebber de waarschuwing gekregen hebben, dat hy zich Donderdag kouden wo nog meedeele», dat dien middag de Hooger onderwijs-wet door de Tweede Kamer is aangenomen 51 tegen 4(5 stemmen. Afwezig waren slechts de heeren Van Raalte en Marcbaud; do eerste wegens vroo- lijke, do laatste om treurige familicomstan- digheden. Gelijk bekend, is Eist vacant. De nieuwe verkiezing daarvoor zal 30 dezer plaats heb ben en als er niet tusschentijds nog een candidaat wordt gesteld atloopen met enkele candidaatsstelling. De Kamer is thans op reces tot 19 April en zal vermoedelijk 22 April de Drankwet in openbare behandeling nemen. Dit jaar heelt op den eersten Dinsdag van Juni de periodieke verkiezing plaats voor al de Provinciale Staten, ter vervanging van de helft der leden, die op den eersten Dins dag in Juli moeten aftreden. Die verkiezing is de candidaatsstelling. Binnen 44 dagen hoeft dan, zoo noodig, de stemming plaats. In de meeste districten zal wel zulk een stemming noodig zijn, en vooral voor Zuid- Holland wordt deze stemming met groote belangstelling te gemoet gezien. Reeds nu is men er druk aan liet werk. Het geldt toch de vraag of in die provincie de Staten, waar in door de laatste verkiezingen do meerder heid naar rechts is verplaatst (zy is nu 45 tegen 37) weder »om" zal gaan. De groote beteokenis ligt uitteraard hierin, dat de Provinciale Staten do loden der Eorste Kamer benooinen en dus, als in Zuid-Holland de Staten anti-liberaal blijven, bij de volgendp periodieke aftreding der Eerste Kamer ook in dit deel der Staten-Geueraal de meerder heid naar rechts zal worden omgezet. Dat de Regeeringspartij niet gerust is over den afloop der aanstaande Statenverkiezing blijkt uit «De Hollander", een blad der anti- revolutionnaire partij onder redactie van den heer De Wilde. Dat blad zegt, dat, als do aanstaande ver kiezingen voor Provinciale Staten in vrij zinnigen geest uitvallen «dan, dat spreekt van zelf, dan zal het Ministerie-Kuyper wel onmiddellijk zijn ont slag aanvragen. «Daar moet men maar vast op rekenen." Het blad vertrouwt, dat in Ltrecht, Gel derland en Zeeland de Christelijke partijen de meerderheid wel zullen behouden. Maar anders staat 't in Zuid-Holland, zegt het. Verleden jaar, na het overlijden van den heer Van Kempen, werd daar de meer derheid reeds verzwakt, omdat Lelden in diens plaats een liberaal koos de verhouding werd daardoor 45 reciits, legen 37 links. En daarvan vallen nu, naar alle waarschijnlijk heid, drie leden voor Den Haug af, zoadat 't dan wordt 42 rechts, tegen 40 links. «Er zal in Gouda, in Schiedam, in Rotter dam (speciaal in 1 en II), in üui- Beijer- laud, in Leiden gewerkt moeten worden als nooit te voren. Eerst dan kan er daar wat gewonnen worden. »Doch niet minder krachtig en aaneenge sloten zal moeten opgetreden in de districten Middelharnis (Flakkee) en Delftwant daar zullen we het, naar den mensch gesproken, verliezen, als niet alle hens op het dek komt. «Ontzaglijk veel staat hier op het spel. Niet slechts de samenstelling van de Gede puteerde Staten van Zuid-Ilolland en vau de Eerste Kamer, maar ons Christelijk Ministe rie zelf. »Daar gaat de strijd om; het behoud van het Ministorie-Kuyper," Zeer terecht typeert de «Maasbode" dit stukje als «noodeloos alarm" en eeu »wel eenigszins over het hoofd zien van de eischen der tactiekMet zulk een tactiek be wijst men zijn partij geen dienst. Wil men de kiezers aanvuren best! Maar men kan wel een krygslied coinponeeren zonder het als waldhoorn-solo in mineur te zetten." Inlusschen, we hebben nog zeer onlangs hier uit den mond van ds. Van Lummel gehoord welke waarde te hechten is aan de prognostiek en van den soms wat heel ijveri- gen particulieren Secretaris van dr. Kuyper. Tot Secretaris der Gezondheids-commissie, W. D. Caudri, is door ter vervanging van mr. don Commissaris der KomnRin m de Provin cie benoemd de hoer A. M. L. des Om den Goeden Vrijdag wordt de volgende weekmarkt hier reeds aanstaanden Woonsdag gehouden. - Rechthebbenden tot dan verkoop van sterkedrank in liet klein moeten om, ingeval zij van dat recht ook na 1 Mei 4OU4 tot 4 Mei 1905 wenschen gebruik te maken, daar van uiterlijk 31 Maart e. k. aan Burgemeester en Wethouders kennisgeven opdat het te betalen vergunningsrecht woidè vasigesteio. Dal het nuttig is, de ontvangbewijzen voor gestorte geldon door de Rijks Verzekormg- bank te bewaren, heeft hier een werkgever ondervonden. In September betaalde hij tie halfjaarlijksche premie met inzending van loonlijst, doch kreeg deze week een aanmaning om dit geld te betalen, daar het gezonden bedrag niet was ontvangen. Bij den uitgever A. Binnert Overdiop, te Heerenveen, is van de hand des heeren J. Lakeman, Secretaris der Gemeente Opster- land, verschonen «De Woningwet voor ieder een". Het is een in zeer populan-en trant ge schreven werkje over deze. wet, die mot ingang van 1 Augustus in haar geheolon omvang wordt toegepast en die allen, die woningen bezitten this wel heel goed mogen kennen. De prijs is zeer laag gesteld, 30 cent, zoo dat het boekje in ieders bereik valt. Ds. A. M. Doneer heeft een zeer aardige bijdrage gezonden voor de üeets-tentuon- stelling, welke nog tot Maandagavond 5 uur in «Pulchri-Studio" te 's-Gravenhage wordt gehouden. Ilij moest voor zijn literarisch examen aan de Theologische school te Kampen een opstel over de «Camera Obscura" inleveren en had aan Beets govraagd, hoe deze aan den naam «Hildebrand'1 is gekomen. Het nu ten toon gestelde antwoord van Hildebrand luidt: «Gaarne aan uw beleefd verzoek willende voldoen, heb ik mij onmiddellijk tot llilde brand gewend om hem te vragen hoe hij aan zijn naam kwam. Hy wist het zelf niet. Van den Paus van dien naam had hy niet veelen het Hildebrands-lied was hom eerst later bekend geworden. Het schijnt een greep in 't wilde geweest te zijn, en hij was er maar half mêe tevreden. Ziedaar alles wat ik u melden kan. Mogo uwe onwetendheid op dit punt u niet schaden bij het examen, waarop ik u een in alle opzichtend blinkend succes toewensch". De heer J. W. van der Valk legde aan de Rijks-universiteit te Leiden met gunstig rolg af het arts-examen eorste gedeelte heer A. II. Wefers Bettink, aan de Rijks universiteit te Utrecht het propedeutisch theologie. De officier van gezondheid le klasse A. P. G. F. Giese, van het le regiment veld-artil- lerie, wordt 2 Mei ontheven van zyn deta cheering als chef van den geneeskundigen dienst in de Legerplaats bij Miiiigen en keert op dien datum terug naar Amersfoort. Luitenant T. B. van Leiyveld, vroeger van het 5e regiment infanterie en sedert 12 Augustus 1902 op Bon-activiteit te 'sGra- venhage, is eervol uit den dienst ontslagen. De bestaande onderscheidingsteekenen voor 18- en 30-jarigen dienst bij het leger worden vervangen door bronzen en zilveren gespen met de cijfers XVIII en XXX, te dragen op het lint der bronzen of der zilveren medaille. Na ontslag uit den dienst kunnen die onderscheid!ngsteekencn door de begiftigden behouden en gedragen worden. De «Staatscouraut" van Donderdag bevat de Statuten dor vereeiiigmg «Joan van Oldcn- barneveld". Zij is behoudens vroegere ont binding door bi reiking van liet doel, of wol verlenging van haar duur, behoudens Ko ninklijke goedkeuring aangegaan voor een termijn van 29 jaren, te rekenen van i den dag der oprichting, zijnde 2 September 1903. Zij stelt zicli ten doel, binnen de stad Amersfoort on in de naaste toekomst op te richten een artistiek monument of stand beeld van haren stadgenoot, den beroemden staatsman Joan van Oldenbarneveld, ten einde daardoor diens nagedachtenis te hul digen. Zal hot een monument zijn, dan zal hot hoofdmotief dien Staatsman gelden. Oin voorschreven doel te bereiken, wordt een fonds gevormd, ten einde te zijner tijd do kosten vau oprichting te bestrijden. liet fonds wordt govorind 4. door legaten aan de vereeniging vermaakt2. door schen kingen aan haar gedaan; 3. door uitvoerin gen te haren voordeele en andere gepaste, tevens wettige middelen4. door giften of bijdragen van donateurs, begunstigers en gowone leden. .'let monument of standbeeld wordt na de oprichting aan de Gemeente Amersfoort aan geboden. Het schijnt wel, dat de poging der ressor- tale besturen Amersfoort Drente om óen opperrabijn te benoemen, is opgegeven. Al thans Drente heeft zich nu tot het ressortaal bestuur van Groningen gowend om zóodoende een definitief opperrabyn te verkrygen. Naar we thans uit zeer betrouwbare bron vernemen, blijven alle Bestuursleden der «Ainersfoortache Vrijwillige Brandweer in functie. Het misverstand is m een gisteravond gehouden vergadering opgelost. Door «Gelro", vereeniging tol beoefening van Gelderscho Geschiedenis, Oudheidkunde en Reent, zal een onderzoek ingesteld worden naar de nog beslaande gebouwen in Oud- Gelderschen stijl. Daartoe hoeft de vereeni ging de bladen in Gelderland en Overysel uitgenoodigd, een artikel op te nemen, waarin oen aantal geveltypen in dien stijl worden boschreven en afgebeeld, terwijl aan het courautenlezend publiek het verzoek wordt gedaan, van het bestaan van dergelijke ge- vols (ver afgelegen, bij weinigen bekende boeiderijen en woningen blijken vaak in dien stijl gebouwd lo zijn) medideeling te doen. Langs dien weg hoopt men door medewer king van belangstellenden uit het publiek te geraken tot een overzicht van de nog be staande, in oud-Gelderschen stijl opgetrokken gebouwen. We hopen hierop nader terug te komen. Men vraagt ons mee te deelen, dat de 31ste Algemeeue vergadering van den «Volks bond", vereeniging tegen drankmisbruik, zal worden gehouden te Nijmogen op Woens dag 13 Juli. Daar valt slechts een woord te zeggen over de Donderdagavond in de Remonstrimt- sche kerk hier gegeven uitvoering van Gewijde muziek. Eu dat woord is: prachtig. 't Was alles even mooi; de keuze der stukken, do hoogst sympathieke z»ng van mej. Van Emminckhoven, het meesterlijk cello-spel van den heer H. A. Wegerif en het heerlijk orgelspel van den heer becrève die ook als accompagnateur allen lof verdient. Doch waartoe in herhalingen te treden van hetgeen we reeds op gezag van andere bladen schreven ter inleiding van deze uit voering? Lezeressen en lezers mogen vooral niet verzuimen, morgen of overmorgen de ten- toonslelling van Japansche kuustvoortbren- selen te bezoeken, welke in «Amicitia" wordt gehouden. Er is heel veel moois te zien, zoowel antieke Japansche kunst als voorwerpen van hoog moderne Japansche industrie, een verzameling die terecht overal in den lande aandacht trok en niet licht hier andermaal zal te aan schouwen zijn. De Amarsfoortsche Toynbeo-vereeniging «Ons Huis" houdt Maandagavond in haar gebouw aan de Kortegracht haar Jaarver gadering. De tentoonstelling der werkstukken en tuekeningen, door leerlingen der Ambachts school hier vervaardigd, zal geopend worden Donderdagmiddag na uitreiking van do ge tuigschriften aan hen die den 3-jarigen cursus met goed gevolg doorliepen en gehouden worden op 1 en 2 en van 4 tot 6 .April, telkens van 10 tot 4 uur. Vooral op Tweeden Paaschdag is ei' dit maal voor de werklieden een zeer schooue gelegenheid om eens te zien wat op die school te leeren valt. De werkstukken toch geven daarvan een geheel volledig beeld. Bij do Donderdag gehoudea aanbesteding van de vergrooting van het Raadhuis werd ingeschreven door de volgende stadgenooteu H. Keizer Wildeman voor f17120; G. Wassink, f10058; 1). Juiler, f15949; W. van Genderen, f15 389; T. van Hoogevest, f14100; C. J. Kuntz, f13713; J. C. van Eijbergen, f 13050; G. van den Hoolf, f12300; en N. Wolfswinkel, f12 175. B, en W. hebben den verbouw gegund aan den laagsten inschrijver. Wie van zijn hond houdt, ga er niet mee wandelen in hot Lockhorsterbosch. Toen althans gisteravond omstreoks zes uur een stadgenoot met zijn hond daar wan delde, werd het mooie dier door een jacht opziener doodgeschoten. De eigenaar weet nog niet waarom. In het woonwagenpark bij bet Militair hospitaal is gister weer eens een geweldige kloppartij gehouden. Aanleiding als tot don Trojaansehen oorlog een vrouw, thans luisterend naai den rnin-poiitischen naam Mie. De echtgenoot, die uit Amsterdam was overgekomen, en de ïnun die thans met de schoone zijn wagon deelde, gingen elkaar zóo te lijf, dnt, toen beiden ter kulmeering naar liet Politic-bureau waren geleid, daar hoolkuudige hulp moest worden verleend. De Heisteeg te Hoogland, die van de Kolk- rijst naar den Bunschoterstrnatweg leidt en met hoog water telkens blank staat, wordt vorhoogd en bestraat. Een groot voordeel voor do bewoners der i buurtschap Zeldert. Aan den jachtrit achter honden, Donderdag door de «Utrechtsche Jaeht-vereeniging" ge houden, namen een 60-tal personen, waurbij

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2