veu met woord en met daad. En juist aan die roeping worden wjj telkens ontrouw en dan spreekt in 0U9 een stem, die ons doet ontwaken uit den slaap der werkloosheid, ons doet herleven tot nieuwe krachtsinspanning. Dan is het voor ons lente, dan vieren wij Paschen. Het beeld der lente treedt thans weer scherper dan anders ons voor den geest. Dat het ons opwekke tot werken, ons het waarachtig leven doe genieten, ons ver- vulle met liefde voor de menschheid, met geloof in haar toekomst met hoop op een ruimen oogst van hetgeen wij zaaien in vertrouwen op Gods hulp. Ambachtsschool. »In de ernstige overtuiging, dat het thans hoog tyd is geworden om in onze stad, waar zóo veel voor het onderwijs gedaan wordt, ook het vakonderwys voor der aanstaanden ambachtsman beter tot zijn recht te doen koraen dan tot heden geschiedde, hebben ondergeteekenden het besluit genomen tot de oprichting van een vereeniging, die zich ten doel steltde opleiding van jongelieden tot bekwame ambachtslieden te bevorderen door eene te Amersfoort in het leven te te roepen Ambachtsschool". Aldus de aanhef van een in October 1899 met milde hand verspreide circulaire, in welke o.a. werd gewezen op de uitbuiting door onkundige, onnadenkende of geweten- looze patroons van de leerjongens die hun door de ou Iers worden toevertrouwd om opgeleid te worden voor een of ander ambacht, doch metterdaad jaren achtereen tegen een luttel weekloon allerlei bezigheden moeten verrichten, die niets met hun ambacht te maken hebben «achter den schuifwagen loopen" noemde mr. Bmeenge dit zoo typisch bij de eerste poging hier aangewend om bet ambaehtsonderwijs te regelen en zoodoen de niet dan op zeer ongeregelde wijze geraken tot bun eigenlijk doelgevormd te worden tot bekwaam werkman; een doel dat zij zoo te hooi en te gras nimmer nabij komen en dat zij niet bereiken als zij zich niet ontwor stelen aan de misstanden in winkel en op karwei. De 10 November 1899 werd een vergadering belegd, die Hink bezocht werd en waarin de stichting plaatshad van de Vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en om streken" tot welke al aanstonds een 50- tal personen en 5 werklieden-vereenigingen toe traden als lid of donateur en die als rechts persoon werd erkend bij Kon. besluit van 9 Maart 1900, no It). Zaterdag 1 Juni 1901 werd de school op plechtige wijze geopend o.a. in tegenwoordig heid van den toemaligen Minister van Binnen- landsche Zaken, den heer Borgesius. De Eere-Voorzitter, mr.F. D.graaf Schim- melpenninck, opende de feestelijke bijeen komst en bracht dank aan den Minister, het college van Gedeputeerde Stateu, het Ge- meeutbestuur van Amersfoort, aanhetNuts- departeraent en aan hen, die de tot stand koming der school mogelyk hebben gemaakt en hulde aan den heer Buijs, die aan deze be weging den eersten stoot gaf «en zelfs spr. ervoor in beweging wist te brengen niet alleen, maar ook warm te maken". Ook Minister Borgesius bracht hulde aan den heer Buys »als pionier, die zijn rug onder de zaak plaatste en voor wien deze dag zeer zeker een zeer heuglijke is", enz. en zich toen wendend tot de leerlingen, die in hun werk pak de plïchtigheid bijwoonden, vervolgde Z. Exc »Gij, leerlingen, beseft nog niet ten volle hoezeer gij boven velen bevoorrecht zijt door hetgeen hier voor u werd verricht, doch ik hoop, dat ge dit later zult begrypen en uw dankbaarheid zult toouen door te woekeren met hetgeen u geboden werd en dat ge, enk al hebt ge reeds lang deze school verlaten, u mijn woorden zult herinneren." We hebben gemeend, met een enkel woord te moeten herinneren aan deze openings plechtigheid nu de leerlingen hebben getoond, aat de woorden, hun toegesproken door den heer Borgesius toegesproken, niet langs zich heen lieten gaan, maar dat zij «ten volle hebben beseit, hoezeer zij boven velen be voorrecht werden door hetgeen door deze school voor hen werd verricht". Ook de leek zal dit erkennen als hij de tentoonstelling die, behalve morgen, tot Woensdagmiddag 4 uur kosteloos te bezich tigen is, gaat bezoeken. Gelijk we Donderdagavond nog met een enkel woord kouden meedeelen, werd de opening der tentoonstelling voorafgegaan door het uitreiken der eind-diploma's aan hen die, na met vrucht den volledigen drie- aen cursus gevolgd te hebben, de school •tende eersten die van deze school het werkelijk leveu als ambachtsman intreden, doen goed toegerust, Hink onderlegd. Die uitreiking had plaats in tegenwoordig heid van den heer Burgemeester, den Wet houder vuil onderwys, vele Raadsleden, van het Bestuur der vereeniging behalve haar Secretaris, die door ongesteldheid werd thuis gehouden, het leeraars-personeel en zeer vele belangstellenden onder wie de Burgemeester van Banrn, uit welke Gemeente leerlingen deze school bezoeken. Na eer. welkomstwoord zeide de Voor zitter, de hear Buys, ongeveer Het is geen ijdele klank, wanneer ik zeg, dat dit oogenbiik voor de school een bijzon der gewichtig is; niet alleen voor de school, maar voor velen onzer. Ik bedoel daarmee, dat, nu voor 't eerst eigenlijk naar de bui tenwereld gaan doordringen de resultaten der belangryke werkzaamheden der school, thans ook zichtbaar wordt heigeen in drie jaren binnen deze muren gewerkt is. Waar wij elk volgend jaar voor het feit zullen staan, dat wij de resultaten van den afgeloopen cursus kunnen overzien, daar is het, waar het nu voor de eerste maal ge schiedt, voorzeker des te merkwaardiger, vooral voor hen, die weten wat al moeilijk heden moesten worden overwonnen om de Inrichting hier te Amersfoort tot stand te brengen. De geschiedenis der school is in ieder Jaarverslag voorzoover die voortgang heeft gehad, weergegeven dus ik zal daarvan nu niet veel behoeven te memoreeren. Maar 't is mijn- plicht waar ik u allen welkom heet in de eerste plaats de autoriteiten, liet Dage- lijksch Bestuur van Amersfoort, den Burge meester van Baaru, de leden van den Raad en alle overige aanwezigen tevens mijn dank uit te brengen voor de medewerking, den steun, dien wy bij de autoriteiten heb ben mogen ondervinden en waarvan bet resultaat is, dat Amersfoort ten slotte een Ambachtsschool heeft gekregon. We wisten wel, dat toen de eerste sloot werd gegeven, we niet die waardeering en ongetwijfeld is dat elders evenzoo ge weest vonden, die met recht mocht worden verwacht. Het is juist bij de kringen die het meest belang hebben bij een dergelijke school, de kringen waarin de bouw-ambachten worden uitgeoefend, dat men vaak begrippen ontmoet, welke getuigen, dat daar zekeren twijfel be staat aan de noodzakelijkheid en het nut van dergelijk ambaehtsonderwijs. Er worden nog velen gevonden, die meenen dat de opleiding in den winkel met het oog op de practyk evengoed, zoo niet beter, is dan de opleiding in een opzettelijk inrichte school. Ik ben er van overtuigd, dat die meening verkeerd is, en juist door in deze school den gang van zaken na te gaan, hebben wij doen zien hoeveel resultaat te bereiken is, in een driejaren curus met leerlingen va» 12 of 13 jarigen leeftyd. Niet het resultaat dat zij aanstonds als ge schikte werklieden in het ambacht kunnen optreden, maar zij hebben een voorbereiding, een grondslag gekregen, zóo deugdelijk dat de practische werkkring veel gemakkelijker bereikt wordt, dat spoedig een geschiktheid wordt verkregen, veel groeier dan ooit zou kunnen geschieden indien de opleiding in den winkel hadde plaats gehad. Een van de verschijnselen die mij hebben getroffen, is dat jongens die op 12-jarigen leeftijd van de Lagere school komen zulk een vruchtbaar veld openen om op te bou wen. Wanneer een jongen van dien leeftijd in goede handen valt en hem met zorg onderwijs wordt gegeven zooals aan deze school door den Directeur, den heer Doorn, zeer zeker in hooge mate geschiedt in vloed wordt uitgeoefend op de karakter eigenschappen van het individu, door opwekking tot plichtsbetrachting en men kan het den jongens in houding en manieren aanzien er zoo ontzaglyk veel kan worden gedaan voor hun menschwordeu, hun ont wikkeling. Velen van die jongens kon men het aan oudere leerlingen uit den winkel en in wei nig t'yds zullen zij voor do practijk veel beter goschikt zyn, omdat zij stelselmatig onderwijs hebben genoten. Eer ik overga tot de uitreiking der diplo ma's en- eonige beschikbaar gestelde prijzen wil ik eerst den heer Doorn in de gelegen heid stellen, nog eenige woorden tót de leerlingen te spreken. De heer Doorn zeide ongeveer Voor de waardeerende woorden, die u tot do onderwijzers en my hebt gesproken, betuig ik u onzen hartelijken dank. Denk ik terug aan al hetgeen, in verband met het onderwijs, aan onze inrichting heeft plaats gevonden in den eersten 3-jarigen cursus onzer school, dan zal het zeker niemand verwonderen, dat ik by de waardeering en het vertrouweu hetwelk ik van het Bestuur ondervond, in de eerste plaats u, hooggeachten heer Buys, dank zeg voor den steun dien ik van u in menig opzicht in dien tijd heb mogen on dervinden. Dikwijls hebt u mij met raad en daad ter zyde gestaan en steeds op een wijze, die mij hel vervullen mijner taak vergemak kelijkte. En waar ik maar al te zeer overtuigd ben, dat een Directeur van een inrichting als deze het doel waarop hij aanstuurt zeker niet zal bereiken wanneer hij daarin niet gesteund wordt door een ijverig en bekwaam personeel, daar vinde dan ook dit gevoelen hier uiting door aan u, geachte leeraren, mijn dank te brengen voor de uitstekende wijze waarop gij uw taak heb uitgevoerd en mjj ter zijde hebt gestaan. Onze eerste leerlingen staan thans gereed om de werkplaats der school te verwisselen met het werk in de maatschappij. Wij hopen, dat de patroons onze leerlingen welwillend zullen ontvangen, hen steunend zullen leiden op den weg, waarop wij hen de eerste schreden leerden zetten. Wij hebben ons niet voorgesteld, zooals ten onrechte soms gedacht wordt, volleerde ambachtslieden te vormen; neen, onze jongens hebben hier slechts een voor-opleiding ont vangen de werkplaats zal hen moeten ont wikkelen tot volkomen bevoegde werkkrach ten. Maar wij twijfelen niet of met geduld en medewerking zullen goede resultaten rnet onze leerlingen bereikt kunnen worden. En gy, jongens, die nu onze school zult verlaten, gij zult de eer ouzer inrichting hebben op te houdeu; maar 'tis inderdaad uw eigeu eer, want beantwoordt ge niet aan de verwachting, die men van u mag koeste ren, dan is dat noch in 't belang der school, noch in uw eigen belang. Bewijst, dat de indruk dien wij van u hadden en die op uw getuigschrift is weergegeven, juist was, en waar die omtrent enkelen uwer in sommige vakken minder bevredigend was, tracht dat te verbeteren. Vergeet niet, hetgeen u zoo menigmaal is voorgehouden, dat er nog ontzettend veel te leeren valt en dat in de 3 jaren, die gy aan onze school hebt doorgebracht, slechts de gronden van. uw vak hebt aangeleerd. Toont door uw gedrag, uw ijver en uw leer gierigheid, dat zij die denken, dat de op leiding op een Ambachtsschool waanwijs mankt, het mis hebben en bedenkt, dat het voor een groot deel van uzelven afhangt welke behandeling gij zult ondervinden. Tal van moeilijkheden zult ge te over winnen hebben, maar dat kunt ge, wanneer ge steed» wilt werkzaam zyn, leerende van allen die op meerdere ervaring kunnen wijzen. Draagt ge daarbij zorg, dat ge uw werk altijd met een helder hoofd kunt verrichten, dan effent ge op voorbeeldige wyze den weg voor de u volgende leerlingen, want vergeet liet niet: «leeringen wekken, maar voorbeelden trekken". Is zóo u optreden, dan bewijst ge daardoor ook, dat ge waard zijt geweest, dat ge eens tot de lessen aan de Amers- foortsche Ambachtsschool werd toegelaten, terwijl het tevens de grootste erkentelijkheid zien toen zij hier kwamen, dat indien ze zóo inhoudt die ge ann de vereeniging, haar Be- in de ruwe maatschappij waren geworpen, stuur en aan ons kunt toonen. er niet veel goeds van hen terecht zou zijn gekomen, tengevolge van de kwade invloeden die in de maatschappij zoo dikwijls op de jeugd inwerken. Hier werden ze toevertronwd aan de <org van mannen die het zich een levenstaak gemaakt hebben, hen tot eerlijke, betrouw bare raenscben op te voeden. Er is bij hen zóo wonderlijk veel ten goede veranderd, dat men tastbaar voelen kan, dat zy worden brave, betrouwbare menschen, en dat is m. i. een van de grootste resultaten welke bereikt kunnen worden. Een tweede vorm waarin een dergelijke inrichting zoo reusachtig veel nut kan stich ten, en die de practijk niet zoo op den voor grond steli, is de deugdelijkheid van het geleverde werk. Vlug werken moet hier niet geleerd worden; als by het begin reeds vlugheid op den voorgrond treedt, dan wordt noodzakelijk het gehalte der bekwaamheid ernstig benadeeld. Hoofddoel is goed werk, en ormt dat de grondslag voor de kennis en de ontwikkeling, dan zal de practijk het vlugge er wel aan toevoegen. Do jongens, die hier het diploma krijgen, zyn niet onmiddellijk geschikt voor het am bacht, maar in zeer korten tijd zullen zij met hun theoretische kennis een practische bekwaamheid verkrygen, grooter dan de Een der leerlingen van het hoogste studie jaren trad nu naar voren ea zeide: Mij is door alle jongens opgedragen, zoo wel de schilders, de smeden als, de timmer lieden om de leden van het Bestuur en den Directeur en de leeraren hartelijk dank te zeggen voor alle moeiten, die zij zich ge durende den tijd, dien wij op deze Ambachts school hebben doorgebracht, voor ons ge troost hebben, want wij erkennen, dat zij geen middelen onbeproefd hebben gelaten om ons het leeren gemakkelijk te maken. Maar ook brengen wij dank voor het onder wijs, dat ons in die drie jaren is gegeven. En mocht het zijn, dat enkelen onzer soms moeite hebben gegeven, en liet den onder wijzers lastig hebben gemaakt, dan vragen wij daarvoor beleefd exuus. Geen onzer weet wat hem de toekomst brengen zal, maar in welke omgeving wy ons ook mogen bevinden, wij verzekeren, dat wij met blijdschap zullen terugdenken aan den tijd hier doorgebracht. De Voorzitter dankte den Directeur en den leerling voor het gesprokene, dat óok dooi de ongekunsteldheid van den laatste groeten indruk maakte op de aanwezigen. Spr. wilde niet andermaal uiting geven aan de gevoeleus van hoogachting en groote waardeering welke hij voor den heer Doorn koestert; ze zyn dozen bekend en in ieder Jaarverslag herhaald, telkons met meer warmte. Maar als luj zegt, dat deze jonge school bij do onderwijsmannen slaat aange schreven als de bests des lands, dan is dat geen grootspraak en alléén te dankep aan de groote toewijding en het zeldzaam beleid van den zoo hoogst bekwamen Directeur dan is dit een gevolg van de eenheid van het onderwijs, een vrucht van het uiteraard zoo zeldzame voorrecht, dat de heer Doom zoowel de theorie als de practyk ran alle vakken van onderwijs aan deze school gegeven, beheerscht en de leeraren, die pas uit de practyk kwamen, berekend heeft ge maakt voor hun taak en ieder voor zich zoo geschikt maakte als maar mogelyk is. Hier door ontstond deze groote eenheid van on derwijs, waardoor het zoozeer productief W0De heer Brussaard gaat de school verlaten om to Batavia in dergelijken werkkring op te treden, waarbij spr. hem alle goeds ioe- wenscht, doch spr. vertrouwt, dat di r.s opvolger zijn voetspoor zal drukken. Overigens zal geen wisseling plaats hebben in h-:t onderwijzend personeel, een feit waarover spr. zich verheugt. Van de leeraren is zeer veel gevergd, maar zonder uitzondering deden allen hun uiterste best om hel onder wijs goed te doen marcheeren en zoo vruchtdragend mogelijk te maken. Hierop werd overgegaan tot de uitreiking van diplomata en prijzen aan hen die door ijver uitblonken, wolke prijzen bestonden uit kostbare boekwerken over hun leervak of eenig gereedschap, dat zij niet zoo licht zich- zalven aanschaffen. Alvorens gevolg werd gegeven aan de uitnoodiging om do werkstukken te gaan zien, die in den 3-jarigen cursus zyn vervaar digd en een juist overzicht geven van den volledigen leergang (behalve in bet meubel maker), dat eerst in 1903 werd opgenomen onder de leervakken) zeide de Burgemeester ongeveer: Er is zooeven door u een woord gezegd, dat een aangename» indruk op mij heeft ge maakt en wel dat deze school onder de beste van ons land mag worden gerekend. Dat verheugt mij nis Burgemeester dezer Ge meente voorzeker. In hoofdzaak is dal resultaat verkregen door de uitnemende leiding van den Directeur, maar toch óok door de krachtige organisatie door u en uw medebestuursleden. Ik hoop, dat dit Bestuur nog lange jaren aan de school zyn beste krachten moge wijdon, dat ouder de zoo degelijke leiding van den Directeur de Inrichting steeds in bloei moge toenemen en dat de resultaten steeds gunstiger mogen zijn. Hierna verspreidden de aanwezigen zich door de verschillende zalen om het tentoon gestelde in oogensehouw te nemen. Word bij de opening der school dour den lieer Buys de wensch uitgesproken dat «over drie jaar deze school een even goede ten toonstelling zal kunnen houden" als die welke toen te bezichtigen was, doordien de school te Alkmaar werkstukken had afgestaan, we meenen vrijeiijk te mogen zeggen, dat die wensch niet alleen in vervulling is gegaan, doch ook aller verwachting behalve die van den heer Doorn, die toen reeds wist, dal het zóo worden zou verre heeft over troffen. Over de tentoonstelling zelve willeu we hier weinig meer zeggen dan we reeds deden; slechts willen we er op wijzen, dat in elk der zalen de geheele leergang is na te gaan, bijvoorbeeld hoe in de schildersklasse wordt begonnen met het trekken van eenvoudige rechte lijnen, het maken van eenvoudige en daarna meer saamgestelde letters, van biezen, van figuren, het aanwenden daarvan voor re clame-doeleinden, eindelijk het marmeren, enz. In elke zaal vindt men dien leergang in zyn geheel; geen stuk wordt gemaakt zonder dat de teekening er van vervaardigd en het hoe en waarom in het cahier en het schets boek geschreven is. Zóo bijvoorbeeld de kap voor de cuneierge-wonitig die en dat was geen geringe buitenkans, waar overigens zoo zeidon op de ware grootte kan gewerkt in haar geheel in een der zalen te bewon deren valt; vlak er naast de détail-teeke- ningen er van, het hoe en waarom geteekend en beschreven eer het hout werd aangezaagd. Gister werd de tentoonstelling reeds flink druk bezocht, door velen reeds voor den tweeden maai bezichtigdmenige tegeerigo blik werd geworpen op de voorwerpen die voor de verloting bestemd zijn en heol wat lootjes werden nog genomen. Ook heden was het bezoek zeer groot. Lezeres of lezer mocht gij in deze dagen gasten van elders ontvangen, verzuim dan met met hen (leze tentoonstelling te be zoeken opdat zij, thuisgekomen, kunnen ver tellen wat zij zagen in de Araemfoortsche Ambachtsschool, een Inrichting waarop cii terecht trotseh moogt zijn.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2