Advertentiën. E. J. RUITENBERG, R. J. van EIMEREN, Faillissement. mmnumwus AKEBSMT5CBE BAK De #^roQ(h)." verneemt, dat bij het Depar tement van Binnenlandsche Zaken een wets ontwerp tot invoering van een wettel ij ken tüd in voorbereiding is. Vermoedelijk zal de Middel-Europeesche tijd gekozen worden. Door den heer Commissaris"der Koningin in dit gewest, is aan de Burgemeesters eene aanschrijving gericht van den volgenden in- houd Het tijdstip naderende, dat voor het seizoen 1904-1905 jacht- en vischakten, zoomede kostelooze vergunning tot uitoefening der •jacht en visscherij en tot registratie van eendenkooien en duiventillen zullen worden aangevraagd, acht ik het dienstig, u te ver zoeken le willen zorgen, dat de betrekkelijke aan vrageü'zooveel mogelijk aan mjj vóór of op den 1 Mei e.k. .worden ingezonden en voorts lo. Dat de naam, voornamen, ouderdom, woonplaats en qualiteit of beroep van den verzoeker op de aanvraag duidelijk vermeld - staan 2o! Dat geen aanvragen ter bekoming van jachtakten voor personen, vallende in de termen van art. 14 der Wet van 13 Juni 1S57 (Staatsblad no. 87; worden ingezonden, zonder mijn aandacht daarop uitdrukkelijk te vestigen en waar aanvragen worden gedaan ter bekoming van jachtakten door personen, die zich eerst kortelings in de Ge meente hebben gevestigd zich, desnoods door tusschenkomst van uw ambtgenooten, in de vorige woonplaats van den aanvrager te overtuigen, dat de belanghebbende niet valt in de termen van het aangehaalde wets artikel; 3o. Dat geen aanvragen voor kostelooze vergunningen om te visschen worden onder steund en aan mij ingezonden van personen, wier onvermogen niet voldoende is erkend en wier gedrag zoodanige gunst zou on waardig maken 4o. Dat, voorzoo veel aangaat de vergun ningen tot het schieten van schadelijk ge dierte, worde in acht genomen, dat deze niet worden verleend aan bezoldigde Ge meenteveldwachters. Het bestaan van een voor het jachtveld, den landbouw, de houtteelt of de zeewering nadeeüge hoeveelheid schadelijk gedierte moet voldoende zijn gebleken, met dien verstande, dat, wat het konijn betreft, de aanwezigheid van dit dier ook in slechts geringe, hoeveelheid reeds als voor1 den indbotiw en de houtteelt nadeelig moet Worden igeacht, en behoort de houder der tergunöing den waarborg tegen misbruik op te leveren 5o. Dat aan de met bet toezicht op de jacht en visscherij belaste en in uwe Gemeente wonende beambten worde kennis gegeven, dat de voor het seizoen 1904-1905 uit te geven vergunningen en bewijzen van re gistratie van eendenkooien en duiventillen, vorenbedoeld, voorzien zijn van het merk- teeken 48. De heer H. Meursing Jr. heeft aangenomen zijn benoeming tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort. Jhr. S. M. van Reygersberg Verslugs, laatstelijk Secretaris der Gemeente Goes en voordien Burgemeester van Kloetinge, in de E laats van mr. W. D. Caudri benoemd tot looid-commies ter Gemeente-secretarie hier, heeft gister zijn functiën aanvaard. Aan den heer A. J. Krieger is, wegens het gereedkomen der lijn Nijkerk-Barneveld-Ede, onder dankbetuiging eervol ontslag verleend als ingenieur van de Spoorweg-maatschappij »De Veluwe." Bestuurderen der Maatschappij »Arti et Amicitias" te Amsterdam hebben een der drie prgzen van bet Willink van-Collen-fonds toegekend aan den kunstschilder H. J. Wolter, naar aanleiding van zijn inzending op de tentoonstelling welke thans in de zalen dier maatschappij wordt gehouden. De maandvergadering van tHandel en Nijverheid", Donderdagavond onder voorzit ting van den heer S, J. van Duinen gehouden, was weer flink bezocht. Nadat de notulen der vergadering van 9 Maart waren gelezen en ongewijzigd vast gesteld, bracht de Secretaris, de heer Ooster- voen, het Jaarverslag uit over het derde boekjaar, loopende van 1 April 1943 tot 31 Maart 1904. Daaruit bleek o. a. dat in het Bestuur geen veranderingen zijn voorgekomen. Het leden- Ui wies van 138 tot 153 doch verminderde door vertrek en bedanken weer tot 137; thans is het weder 148, terwijl 5 adspirant- leden zich aanmelden. Door tijdsgebrek van den leider moest de Handelscursus worden gestaakt; door niet genoeg te loven medewerking van het Ge meentebestuur werd boekhouden onderwezen bij bet Herhalingsonderwgs, terwijl de heer E. C. J. Kuyper geheel belangloos onderricht gaf in stenographic, welke cursus door 11 leerlingen wordt bijgewoond in een lokaal dat wederom is afgestaan door den Secretaris der vereeniging. Toen de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam requestreei'de om een wettelijke tijdsregeling, steunde deze var- eeniging dat request door een Ingezonden stuk in alle hoofdbladen des lands, terwijl zij adbaesie betuigde met een request van gelijke stelling van den Ned. Bond van hor- loge- makers. De vereeniging verzocht aan de Directie Nederlandsche Bank, het Correspondentschap der le klasse hier te veranderen in een Agentschap. Zoowel de plaatselijke Kamer tan Koophandel en Fabrieken als particulieren steunden dit verzoek, dat nogtans werd af gewezen omdat de Directie den tijd nog niet gekomen achtte om tot deze ingrijpende ver andering te besluiten. Ingevolge .het verzoek van den »Bond van vereenigingén van den Handeldrjjvenden middenstand" stelde de vereeniging een onder zoek in naar het al dan niet wenschelgke van wettelijke Zondagssluiting. Daartoe werden verzonden 500 formulieren, van welke 305 behoorlijk ingevuld en 3 blanco werden terugontvangen. Het resultaat was als volgt: geopend gesloten branche voor tegen 19 47 kruideniers 60 6 17 28 bakkers 39 6 14 25 manufacturers 23 6 11 15 slagers 21 5 5 16 huish. art. 18 3 11 5 sigaren 12 1 De kwestie van de H. IJ S. M.-coöperatie werd in den breede besproken en de heer Van Duinen maakte haar aanhangig op hot te Rotterdam gehouden Nationaal congres van den Handeldrijvender. middenstand. Naar aanleiding van een verzoek van den Bond van Middenstands-vereenigingen, tot den handel hier gericht of Ind, ambtenaren bij hun vertrek ook schulden achterlieten bleek uit het deswege ingesteld onderzoek, dat hier ter stede slechts éen neringdoende een pretentie heeft op een landsdienaar in de Koloniën. Herinnerd werd ook aan het Toorstel, in den Raad gedaan, om in beginsel te besluiten tot afschaffiing der kermis en aan het onder zoek ten gevolge van dien door de vereeniging ingesteld. Verzonden werden 453 vraagbriefjes, van welke 357 behoorlijk ingevuld werdeu terug ontvangen. Van de kermis zeiden voordeel te hebben 138. nadeel 72, voor- noch nadeel 105; 34 brieljes waren in-blanco, 8 van on waarde. Ook werd herinnerd aan den terugblik door den Voorzitter geworpen op de beide Sroote gebeurtenissen, van bet vorige jaar, e spoorwegstaking en de ftnancieele crisis. Die rede is destijds in druk onder de leden verspreid. Gewag werd nog gemaakt van de lezingen door den Voorzitter gehouden op vergade ringen, waarvan de Beschrijvingsbrief niet zoo overladen was met gewichtige onder werpen ter bespreking. De vereeniging schafte zich aan De klein handel" en het officieel verslag, aan de Re- geeriug uitgebracht, van het Congres te Rotterdam. De vereeniging werd door den Penning meester vertegenwoordigd op de beide ver- gringen van den Bond, sedert 28 October Bond van informatie- en iu-casso ver- eenigingen". De Penningmeester, de heer Berns, be handelde 80 vorderingen tot een bedrag van 13092.49, van welke 19 werden betaald tot een bedrag van f1580.916 en nog 21 in be handeling zijn met grooten kaDS op goede afwikkeling; 40 zijn oninbaar. Hij verstrekte 60 informatiën, van welke 34 te Amersfoort, 25 over heel het land en 1 in West-lndië. Den bode werd op zgn verzoek eervol ont slag verleend; een niauwe titulairs wordt eerlang door het Bestuur benoemd. Herinnerd werd nog aan de gekleurde kaarten welke verzonden worden aan de leden zoodra zich iemand hier vestigt met wien het voordeeliger is, geen zaken te doen, ook wel als flesschentrelikers aangeduid. Het verslag eindigt mei een herinnering aan het woord door den Minister van Binnen- landsche Zaken gesproken op het Congres te Rotterdam: ®De Handeldrijveuden midden stand zoeke niet op de eerste plaats haar heil in wettelijke regeling, doch sluite zich meer aaneen en verbetere door samenwerking zgn positie." De Voorzitter resumeerde,dat het Jaar verslag den toestand en het doen en laten der vereeniging zooveel mogelijk schelste. Spr. bracht dank aan den Secretaris voor het ontwerp van dat verslag maar ook voor de welwillende wijze waarop hg een lokaal beschikbaar stelde voor de cursussen der vereeniging en hoopte, dat dit goede voor hoekt mocht leiden tot navolging zoodat de band iu( de vereeniging steeds hechter wordt (applaus). Aan de orde kwam hierna het rapport der commissie welke de Rekening en verant woording had nagezien en welke bestond uit de heeren Reuter, Van Sweden en Wagenaar Zij concludeerde bij monde van den heer Van Sweden om baar accoord te bevinden hetgeen de vereeniging deed, waarna de Penningmeester onder dankbetuiging werd gedéchargeerd en de Commissie werd dank gezegd voor haar zeer minutieus onderzoek. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met f419.64 met een klein batig batig saldo, dat inmiddels zeer is toegenomen door de ontvangen contributiën. De Voorzitter herinnerde, dat in het Jaarverslag is gesproken over de gekleurde kaarten. Hoe uiterst moeilijk het is in deze netelige zaak juist op treden, is nog zeer onlangs gebleken. Ofschoon toen van hooger hand de aandacht was gevestigd op een per soon, heeft de heer Berns, na zeer zorgvuldig onderzoek, de kaartenjtoch niet doen uitgaan. Inmiddels heeft de hier bedoelde persoon de Gemeente weer metterwoon verlaten. Spr. bracht den hartelgken dank dér ver eeniging aan den heer Berns voor de moeite, de opoffering van tijd en den takt welke hg zoo geheel belangloos geeft. Vooral wat het incasso-wezen betreft, valt zeer in 't oog wat de heer Berns doetvan de dubieuze posten veelal toch reeds als verloren geld be schouwd is toch nog 50terecht gekomen, zelfs een bedrag van roud f300, Wel een bewgs hoe de heer Berns de belangen der leden ter harte neemt (applaus). Tot .Bestuursleden werden herkozen de heeren: J. H. van der Meiden, F. M. Houbaer en I. van Hoogstraten. Den Voorzitter deed het zeer veel genoegen, dat door deze stemming het Be stuur intact is gebleven; wel verre van hen op wie er\kele stemmen werden uitge bracht, minderwaardig te achten, kon hij het toch niet verhelen, dit te zeggen, vooral wat betreft de herkiezing des heeren Van Hoog straten, die door drukke bezigheden slechts zelden de Algemeene vergaderingen kan bezoeken, doch in de Bestuursvergaderingen steeds een zeer goede kracht blijkt. Indertgd is in een vergadering hier toegegeven, dat mr, F. D. graaf Schimmel- penninck in de Kamer weinig of niet sprak, doch gezegd dat hij juist te meer en te beter in de afdeelingen zich weerde. Zoo ook de de heer Van Hoogstraten, die in de Bestuurs vergaderingen dikwijls de vraagbaak is en wiens adviezen steeds ten zeerste worden op prigs gesteld, Hierop werd ballotage gehouden over elf carrdidaat-leden, die allen werden aangenomen. Ingekomen waren: een circulaire van de Commissie van het hier te houden groot Na tionaal kegel-concours voor kennisgeving; een maandlijst van wanbetalers van de Haar- lemsche vereeniging, die thans 680 leden heeft ter lezing voor de leden in het Bureau der vereeniging, Appelmarkt 15; verslag van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel evenzoar ter le zingeen afdruk van »het Amersf. Dbld". bevattende het verslag eener rede door dr. Bos le Utrecht gehouden, welke een terug slag is op het woord van den Minister van Binneniandsche Zakende Middenstand ver wachte niet te veel van wettelijke maatre gelen, doch steke zelf de handen uit de de mouw". Dr. Bos meent levens, dat de Middenstand niet voldoende is berekend voor haar zware taak om de thans beerschende misstanden op te heffen. De Voorzitter deelde hierna mede, dat de proef welke de Gemeente nam met aan de Herhalingsschool e:n handels-cursus te verbinden, volkomen is geslaagd. Spr. ver voegde zich zoowel bij het Hoofd van het herhalingsonderwgs ais bij de onderwijzers en de leerlingen en hun ouders. Allen waren even tevreden cn de vereeni ging kau het Gemeentebestuur niet dankbaar genoeg zijn voor haar madewerking. Slechts bg hooge noodzaak pleegden de leerlingen schoolverzuim en zóo beviel hun het onder wijs, dat de leerlingen, die de hoogste klasse met vrucht hebben doorluopen, thans gaarne verder zouden willen gaan. In de jongste Bestuursvergadering is even zeer de wenschelijkheid betoogd, een voort- gezetten handelscursus in te richten, doch geldgebrek maakt de verwezer'jjking van dien wensch hoogst moeilijk. Intusschen werden de heeren Van Duinen, Houbaer en Van Hoogstraten in commissie benoemd om de mogelijkheid van dien cursus voor te be reiden. De handelsvereniging te Delft verzocht opzending van de bescheiden van den hier gehouden ótalage-wedslrgd, aan welk ver zoek aanstonds is voldaan. Desgevraagd wilde de Voorzitter, met het oog op het gronte garnizoen, de aandacht van belanghebbenden vestigen op art. 266 Garnizoens-reglement, waaruit blijkt, dat aan militairen beneden den rang van officier niet op crediet mag worden verkocht omdat «alle ingezetene kooplieden en herbergiers welken aan onderofficieren of minderen cre diet verleenen zonder voorkennis van der zelfver kapiteinen geen aanspraak kunnen maken op betaling, terwjjl bij herhaling hunne huizen worden verboden." Neringdoenden mogen wel acht geven op deze bepaling. Op voorstel van het Bestuur zal de ver eeniging zich aansluiten bij den Midden standsbond. Een der leden vroeg of er geen einde kan worden gemaakt aan den vrg zonderlingen toestand, dat iemand die van het centraal station hier vertrekt f0.35 betaalt vcor een eendaagsche retour naar Barneveld, terwijl bij, van de halte Hooglandscbe weg vertrek kend, f 0.55 heeft te betalen (f0.20 voor Amersfoort—Nijkerk en f 0.35 voor Ngkerk— Barneveld). Spr. zou wcnschen, dat de ver eeniging zich tot het Gemeentebestuur wendde om de halte aan den Koppel te doen ver rijzen, die het Rijk belcofde. De Voorzitter antwoordde, ingelicht te zijn, dat deze zaak reeds aanhangig is. Het voorstel, dat sterk werd ondersteund, zal intusschen in de eerstvolgende Bestuurs vergadering worden overwogen. Vervolgens deelde de Vojorzitter mede, dat thans weer 5 adspirant-leden zich aan meldden. Spr. hoopte, dat de middenstanders toch meer algemeen hun eigenbelang zouden begrijpen enzouden inzien welke groote voordeelen de vereeniging Jhun biedt (con tributie f2.50). Hoe meer leden de vereeni ging telf, des te krachtiger kan zij naar bui ten werken. Slechts een vierde der nering doenden hier ter stede is lid dat is nog veel te weinig. De heer E. K I a s s e r herinnert hoezeer ondanks haar jeugd de vereeniging een goeden naam naar buiten heeft gekregen en meende, dat zij dat óok veel verschuldigd is aan den éminenten Voorzitter. Spr. verheugt zich zeer over dit feit (applaus). De Voorzitter dankte voor de vrien delijke woorden en deed toezegging, de be langen der vereeniging met al zijn vermogen te zullen blijven voorstaan. Hierna werd de vergadering gesloten en bleven de leden nog geruimen tijd bijeen om van gedachte te wisselen over verschil lende zaken van hoog belang voor den Handeldrij venden middenstand. Van lieverlede is dit laatste gebruik ge worden en getuigd moet worden dat deze na praatjes zgn lang niet het minst leerrijke omdat ieder dan uit zijn vak mrdedeelingen doet, waarvan anderen profijt kunnen trekken. Zie verder Stadsnieuws in het tweede blad. Makelaar, WEYER88INGEL No. 11, huren en verhuren van huizen. Amersfoort, Arnhemsche weg 8. j^OIFFBUR-^OSTICHEUR. Aparte salons voor Dames en Heeren. Nieuwste kapsels voor aannemelingen Billijk tarief. Bij vonnis van de Arrondissements-Recht- bank te Utrecht, dd. 13 April 1904, is JO HANNES FRANCISCUS SLEUR1NK, schoen- maker en wiukelier, wonende te Amersfoort aan de Lavendelstraat, verklaard in staat van faillissement met benoeming van den EdelAchtbare heer mr. M. CROMMEL1N, lid dier Rechtbank, tot Rechter-Commissaris en van den ondergeteekende, wonende en kan toor houdende aan de Lange Bergstraat No. 18. te Amersfoort; tot Curator. mr. J. C. H. PRIKKEN, Advocaat en Procureur. voor MEISJES te geven in het gebouw der Openbare School Hellestraat 117, van begin Mei tot einde September, vijf avonden per week, van 5 tot 7 unr. Zij, die het gewoon lager onderwijs ge noten hebben, kunnen zich vanaf Maaadag 18 April tot en met 30 April, des avonds tusschen 7 en 9 uur, doen inschrijven bij ondergeteekende, West-singel 8. Hot onderwijs omvat Nederlandsche taal, Rekenen, Nnttig® Handwerken, Kennis der Natuur, Koken, Huishoudelijk boekhouden en Zang. Het schoolgeld bedraagt f0.30 per maand. Het Hoofd van het Herhalings- Onderwijs, P. van den HOOFF Az. Amersfoort, 15 April 1904. KOBTEGRACHT 80. Belast zich met aan- en verkoop van Effecten, Incasso's, sluit Prolongation, ver leent Crediet in rekening-courant, neemt gelden in déposito met 1 dag opvragen a 2»L 14 i 2V,o/0 Kantoor geopend vtn 9 tot 3.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2