MUZIKALE IILIIEBLÊir Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden. pas gekomen achten, interventie nader te overwegen, indien de krijgskans den Russen ook te land niet gunstig was. Ken collectief optreden der Mogendheden zou echter spoe dig te wachten zijn. Heden verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden aflevering 14 van den Tweeden jaargang van onze premie iDe Muzikale B1 o e m 1 e z i n g". Deze aflevering bevat, behalve de gewone «Wenken van een ouden muziekmeester", kunstenaars-biograpbieën en berichten, bene vens zeer* lezenswaardige mededeelingen op muzikaal gebied, de volgende muziekstukken: 1. Blumengrusz, voor piano, A. Bielfeld 2. Muiglöckchen, voor piano, C. Werner3. Maiwonne, voor piano, Theod. Espen 4. Jour des trépassés, voor piano en zang, E. Lassen. De «Muzikale Bloemlezing" kost voor de abonnè's op ons blad slechts 60 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in de drie maanden 0 afleveringen met 30 i 35 muziekstukken ontvangt. De aangekondigde gratis-verloting van een prachtige pianino, 25 kunstplaten naar schil derijen van beroemde meesters, formaat X 921/j c.M., en 100 rijk geïllustreerde boekwerken zal plaats hebben in Mei a. s. Elke abonné op de Muzikale Bloemlezing" ontvangt in tijds geheel kosteloos een lot. Ds. C. N. Wijbrands. emeritus predikant te Amsterdam, hoopt aanstaanden Zondag ochtend te half elf voor te gaan bij de gods- diensloelening van den Doopsgezinden kring, welke in de Luthersche kerk hier wordt gehouden. De wagenparken waarvan men ook hier én bij het Militaire hospitaal èn voorbij de Nieuwe algemeen# begraafplaats dikwyls zoo- veel overlast heelt, worden ernstig bedreigd. De Minister van Binnenlandsehe Zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten der onder scheidene Provinciën het volgende schrijven gezonden By de behandeling van de Staatsbegro ting voor 1904 is zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer der Staten-generaal ge wezen op den last, die in sommige streken des lands blijkt te worden ondervonden van de woonwagens en woonschepen, die in grooten getale aldaar worden aangetroffen en waarvan de bewoning ook uit zedelijk heidsoogpunt aanstoot schijnt te geven. In bet Voorloopig verslag van de Eerste Kamer is het denkbeeld aan de band gedaan om die woonwagens en woonschepen van een nummer te voorzien en de bewoners van een certificaat, dat bij langer vertoeven dan 24 uren in éen Gemeente ter viseering aan den Burgemeester zoude moeten wor den aangeboden, zoodat de politie met hun aanwezigheid bekend zoude zijn. Met verwijzing naar art. 50, tweede lid, der Woningwet en naar art. 135 der Ge meentewet is door mij overweging van het aangegeven denkbeeld toegezegd, onder op merking, dat ter uitvoering daarvan wette lijke regeling, zij het ook van weinig inge- wikkelden aard, zoude worden vereischt. Ik heb de eer, uw college te verzoeken, met overlegging van de op dit stuk in uw gewest bestaande plaatselijke verordeningen, mij te dienen van advies aangaande de be palingen, welke zyns inziens, in zoodanige regeling zouden zyn op te nemen. De aandacht zij gevestigd op de uitnoo- diging tot deelneming asn het Herhalings- onderwijs voor meisjes. Het wordt gegeven in het gebouw der Openbare school, Hellingstraat 117, van be gin Mei tot einde September, vijf avonden per week, telkens van 5 tot 7 uur. Zij, die bet gewoon Lager onderwijs ge noten hebben, kunnen zich tot en met 30 April, iederen avond tusschen 7 en 9 uur, doen inschrijven bij het Hoofd van het Ilerhalings- onderwijs, den heer P. van den Hooff Az., Westsingel 8. Het onderwijs omvat: Nederlandsche taal, rekenen, nuttige handwerken, kennis dei- natuur, koken, huishoudelijk boekhouden en zaDg. Het schoolgeld bedraagt 30 cent per maand. Ouders, laat uw dochters dit onderwys volgen; dames, zendt er uw dagmeisjes baen, stelt hen althans in de gelegenheid het voor hen nog zoo hoog noodige onderwijs trouw te volg.n. In ons vorig verslagje over de huldebe tuigingen, Wethouder Gelosse meer in 't openbaar gebracht, hebben we ons schuldig gemaakt aan twee vergissingen. Op de eerste plaats werd het prachtige bloemstuk, door de ambtenaren ten Stad- huize aan den jubilaris geschonken, niet ge leverd door den heer A. M. van Bemmel, doch door den heer M. A. van Bemmel (Korte Bergstraat.) I Op de tweede plaats verzuimden we mee te deelen, dat ook bij dit bloemstuk een oor konde is gevoegd, eveneens ontworpen en geteekend door den heer S. J. van Duinen, met heel aardig gedachte zinspelingen op de betrekkingen des heeren Celosse tot Burger lijken Stand en Onderwys. Ter Dinsdagavond gehouden vergadering van Regenten van het Sint Pieters- en Bloklands gasthuis is in de paats van wijlen rar. F. H. van Persijn gekozen tot Regent dier stichting de heer A. M. Tromp van Holst. Den heer P. Doorn, Directeur der Ambacht school hier, is de hooge onderscheiding te beurt gevallen, buiten eenige oproeping van sollicitanten, benoemd te worden tot Direc teur der Ryks-arabachtsschool te Haarlem, welke zal verbonden worden aan het daar te stichten Technicum. We verheugen ons hartelijk over deze zoo welverdiende onderscheiding, doch betreuren hel, dat een voor zijn veelomvattende taak zoo alleszins bekwaam man de Ambachts school bier gaat verlaten. Intusschen de school heeft de moeilijkste jaren achter den rug en het jongste Jaar verslag getuigt bet voor de zooveelste maal het aan de school verbonden personeel is doordrongen van den geest dien de heer Doorn er in wild# leggen en zal dus, gerug steund doir het Bestuur der vereeniging, al zijn best doen om de inrichting doen blij ven een model-school in den lande. De A. N. W. B. plaatste óok eer. hand wijzer op den hoek van de Van Asch van Wyek-straat en Smallepad en zal er dezer dagen nog een doen plaatsen by de Arnliein- schepoorlsbrug. De »Staats-Crt." van gister bevat twee Kon. besluiten tot encadreering van de land weer. Onder meer kunnen als officier bij de landweer overgaan officieren der dienstdoende schutterijen. Reserve-adjudant-onderofficier dd. officier C. C. Muiïën, van het lo regiment véld-ar tillerie, is tegen 1 Mei opgeroepen lot het vervullen van verplichten werkelijken dienst. Evenals vorige jaren zal van 1 October tot 27 November by het 5e regiment infanterie een cursus worden gehouden ter opleiding van voorgangers bij de Gymnastiek. Ook militie-kader van de lichting 1904 kan daaraan deelnemen, by voorkeur echter dienstplichtige onderwijzers en aanstaande onderwijzers in plattelands-gemeenten. Korporaal-kok J. van Schaïk, van het 5e regiment infanterie, is benoemd tot kok in de strafgevangenis te Amsterdam. Met een enkel woord zij nog herinnerd aan de soiree, hedenavond door den heer Ed. Jacobs, mevrouw Poons-Van Biene en den heer Nap, de la Mar in «Amicitia" te geven. Als bijvoegsel voor de stads-éditie vinden onze lezeressen bij dit nummer een afdruk uit de «Wereld-kroniek", bevattend# een enkel woord naar aanleiding van de ten toonstelling van borduurwerken met de Singer-naaimacbine uitgevoerd. De tentoon gestelde voorwerpen, voor kort te Harderwijk, thans te Meppel, komen aanstaanden Woensdag in «De Arend" en zijn daar tot 6 Mei kosteloos te bezichtigen. Indien men zich nu óok maar kan ont worstelen aan de schoonmaak-rage. Zelf ge niet men dan van het vele mooie dat er te zie» is en te gelijk geeft men den mannelij- ken huisgenooten een paar uur gelegenheid om weer wat op dreef te komen. Nademaal kan men weer naar hartelust met water morsen, stofverplaatsen en wat dies meer zy in den vreeselijken tijd tusschen Pascben en Pinksteren. De werkman I). H., van Eysink'a rijwiel en automobiel-fabriek, bad gisterochtend het ongeluk een vrij groot stuk amiril in het linker oog te krijgen. Door spoedige hulp kan het oog behouden blijven. Door den staf en de veld-eskadrons van het 3# regiment huzaren wordt van 1 tot 12 Augustus a.s. een cavalerie-manoeuvre gehouden in de omstreken van Putten en Ermeloo. Er moeten plannen bestaan om te Nunspeet een kolonie te stichten zooals er tot verleden jaar een te Blaricum bestond. Een der ingezetenen van dat dorp ontving dezer dagen uit Amsterdam een met «Obser- vator" geteekend schryven, dat ten doel had, grondeigenaren den raad te geven, geen ter rein voor een eventueel te aticfiten kolonie af te «taan. Het schijnt den kolonisten niet aan tegen werking te ontbreken. De firma Wed. Kleykamp opende heden een tentoonstelling van Japanscbe kunst in de vereeniging «Voor de Kunst" teülrecbt. Daarbij is o. a. een pas uit Londen gekomen verzameling oude houtsneden, verwonderlijk fijne dingen van buitengewone verscheiden heid. De ineesl verschillende momenten uit het Japanscbe leven, vooral uit het openbare, vindt men er mot magistrale raakheid, in den meest gedistingeerden eenvoud, in ver bazende rijke levendigheid op afgebeeld. Zoo is er een woud vol vergaderde menschep, een koppenwe.meling die zich oplost in de boomen. En al die heerlijkheden van de Japanscbe natuur! Eén blijkbaar zeer oude, een kronkelend vlietend water, waar een takkenrijkdom over hangt, en daaraan staan een oude en een jongen. De kleurkracbt van het takkengewelf en de teekening van den knaap zyn beiden verwonderlijk schoon. De gebouwen der voormalige Constructie werkplaatsen aan dea Karpervijver te Zeist zijn dezer dagen overgegaan aan de Nederl. fabriek van goud- en zilverwerken van de firma J. A. Gerritsen, te Amsterdam. De gebouwen zullen tot goud- en zilver- fabriek worden ingericht terwijl tevens een 30tal huisgezinnon van Amsterdam naar Zeist zal worden overgeplaatst. 't Is wel jammer, dat we 't niet in onze macht hebben, altijd opgewekt tezijnjvroo- lijkheid is een heerlijke hoedanigheid, bijna een deugd. Aanstaanden Zaterdag hoopt ds. M. A. Perk, thans te Parys, zijn 70$ten verjaardag te vieren. Zouden we onze Waalsche geloofsgenooten hi#r ter stede mogen opwekken, den man die tot zyn emeritaat in Juni 1900 zoo heel veel voor de Waalsche kerken hier te lande deed, op zijD feestdag, een naamkaartje te zenden Of het tegenwoordige geslacht Samuel Smiles, die Zaterdag te Kensington overleed, nog kent, weten wij niet, wel dat het vroe gere ook in ons land, hem goed gekend en zijn opwekkende zedekundige boeken gelezen en er van partij getrokken heeft. Smiles werd, als zoon van een werkman uit Haddington, in 1812 geboren. Hy was een van elf kinde ren, die moesten worden opgevoed uit de inkomsten van een winkeltje, dat hun moeder was begonnen na den vroegen dood van den vader. Toch sliyigde Samuel er in testudeo- ren en hij werd dokter. Maar toen de patiën ten niet toestroomden en Smiles' eerste boek over «Physical Education" nog Diet veel geld opleverde, werd hij redacteur van de «Leeds Times" en daarna Secretaris van een spoor wegmaatschappij. In die betrekking maakte hij gi'ooten naam, zoodat hij in '854 Secre taris werd ran den South-Eastern Railway, wat hij bleef tot 1806. Daarna bleef hij hard werkenhij heeft zijn lessen altijd zelf in practyk gebracht. Reeds in 1857 had hy een levensbeschrijving uitgegeven van George Stephenson, dien hij te Leeds gekend had; in 1859 was zijn •Self- help" gevolgd, op eigen kosten van den schrijver, die toen, ten tijde van den Krim- oorlog, er geen uitgever voor kon vinden, uitgegeven en ontzaglijk veel verkocht, en toen hij geen vast werk meer had, bleef Smiles schrijven, «Thrift", «Duty", «Charac ter" (hier te lande onder den titel »Ken u zeiven" vooral bekend door de bewerking van ds. M. Buys 't beleefde vier drukken en dergelijke werken en vele levensbeschrij vingen van menschen, die niet altyd zoo be roemd waren in de oogen der menigte, maar wier leven volgens hem nuttige lessen op leverde. Koningin Victoria heeft Smiles een titel laten aanbieden hij heeft dien eerbiedig ge- geweigerd. Smiles was in zijn huiselijk leven zeer ge lukkig; hij vierde zyn gouden bruiloft, om ringd van kinderen en kleinkinderen. In I960 heeft de toen 88-jarige zijn vrouw verloren. Een meneer belt ergens op de Prinsen gracht in Den Haag aan hij heeft een mooi nikkelen bondenhalsbandje in de hand. Het meisje doet open. «Meisje", vraagt de meneer met een leuk gezicht, «heb je dezen halsband verloren, van een hond zwart met wit gevlekt, meen ik ja juist, zwart met wit." «Guus nee, meneer", zegt het meisje, een beetje confuus, «de onze is grijs met bruin." zoo", zegt de meneer (niemand anders dan een hondenjager), «is de uwe grys met bruin? Asjeblieft!" en hij duwt haar een waarschuwing in de hand, ter voldoe ning van de lang gesmokkelde belasting voor het grijs met bruine hondje. (H. Ct.) Te Chicago leven vijftien mooie meisjes; niet meer en niet minder. Er zijn daar waarschynlyk en hopelijk een heeleboel meer lieve, aardige frissche, aantrekkelijke kortom, hoe al die bijvoeglijke naamwoorden ook mogen luiden, die aangeven, dat oen meisje niet mooi is I meisjes in Chicago, maar werkelijke schoonheden telt deze Amerikaansche stad er maar vijftien. Dat wij dit te weten komen, is te danken aan mevrouw John Barber Payno, de echt- genoote van een millionnair Amerika I millionnair I natuurlykdie op liet denk beeld kwam, alle mooie meisjes uit de stad bij zich aan ta el te noodigen. Het duurde eenige woken eer men door een onderzoek in fabrieken, winkels, ateliers, overal waar maar meisjes te vinden waren, op de hoogte was van de verblijfplaats der Cliicagosche beautê'smen vond or dus vyftig, die in haar omgeving 't eorepredikaat «schoon'1 droegen. Men kon toen aan het «sorteeren" gaan en allen die eenige schoonheidsafwijking hadden, werden ter zyde gesteld. Zoo bleef de iine-lleur, het uitverkoren vijftiental, dat nu bij mevrouw Payne te dineeren werd gevraagd. Aan het dessert hield deze eigen aardige zoekster naar het Sehoone een soort van toespraakje en schonk elk der meisjes een gouden appel, die in zyn kern bet por tret der geeister verborgen hield. Daarbij merkte mevrouw Payne op, dal eerst haar bedoeling geweest was éen appel te schenken aan de schoonste, maur de keus was te moeilijk geweest. Men zou zoo denken, dat deze aardige prjjs- kamp algemeen gewaardeerd is te Chicago, maar er is niemand meer en onaangenamer over den tong gegaan I De uitgesloten schoo- nen en hun aanhang zetten de heele stad tegen mevrouw Payne op; en het vijftiental? dat was zoo'mogelijk nóg vijandiger, want ieder dezer schoonen had op den eenigen appel gerekend. De heer Paulsen, een Deen, heeft een toe stel uitgevonden, dat telephonische berichten op een stalen plaat opneemt, zoodat die later herhaald en ook als brief verzonden kunnen worden. Het opnemen van Ingeioiulen «tukken br»u|i niet altijd mede, dat do Redactie onvoorwaardelijk initemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatate stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Mag ik voor een enkel woord uwe gast- vijjheid inroepen? Nu tegen mijn zin mijn naam genoemd i« in het dispuut van de heeren Heldring #n Kollewijn, wenschte ik even te zeggen, dat ik my volstrekt niet herinner, dat de heer Heldring een standbeeld van Paulus Buys aan dat van üldenbarneveld wilde doen voorafgaan. Slechts herinner ik mij, dat de heer Heldring de groote verdiensten van Buys memoreerde en dat door mij, om aan te stippen, dat die vereering voor Buys zeker geen instemming vinden zou bij alle Neder landers, gewezen is op betgeen Van Bemmel vermeldt. Verder zal ik mij niet mengen in het dis puut der beide heeren. Ik volg het echter met groote belangstelling als iemand, die ook zoo'n heel klein beetje «liefhebbert". En zoo zie ik ook reikhalzend uit naar eene zakelijke weerlegging door den haer Kollewyn van het door den heer Heldring in zijn antwoord beweerde. Vooral eene beantwoording van liet laatste gedeelte uit het stuk van den lieer Heldring betreffende de belegering van Rijnberk enz. kan zeer leerzaam zijn voor een belangstellende. (I dankende voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, UEd. Dw, H. J. REIJNDERS Amersfoort, 20 April 1904. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 14 April lot en met 20 April 1904. GEBOREN: Nicolaas, z. van A. J. Leijer en M. A. Jabroer. Geertruida Maria, d. van J. K. A. Lehmann en G. L. van Harten. Hendrikus Johannes, z. van H. Bokkers en A. Hilhorst. Gijsbertus Johannes, z. van M. II. J. van Lent en H. Merlijn. Hendrikje, d. van W. J. Sooek en M. E. de Hundt. Mattheus Antonius Henricus, z. van B. Bekker en W. Peek. Antonius Wilhelmus, z. van A. Milder en J. T. M. Wissing. Evert Jan, z. van K. Pater en S. van Deventer. Antonie Johannes, z. van J. Hijmering en E. Veldhuiysen. Hendriks, d. van J. Bonsel en H. Merkeny. Hen- drika, d. van G. J. van Elderl en C. L. van den Hoek. Geertruida Mechtelina, d. van A. Veenendaal en C. Ruizendaal. Arres, z. van E. de Bree en S. Gijsberlse. ONDERTROUWD: P. Stalenhoef en A.M. Boog. G. J. H. de Mejj en A. E. van Wandelen. D. van Loenen en W. Bione- kamp. J. de Biuin en W. Koller. GEHUWD: H. Hazelaar en S. van't End. II. Oudeman en T. Lockhorst. A. H. Visser» en H. van Wageningen. H. van Fulpen en P. Wiss. OVERLEDENWillem van Doorn, 79 j. vvedr. van H. Kraayenest. Johann Ger hard Henrich Thies, 74 j. echtg. van T. E. Lagerweij. Johanna Susanna Bosman, 71 j. ongeh. Hendrikje Pieper, 11 m. Ber- nardina Josepbina van der Voort, 8 d. Hermanus Moro, 76 j. wedr. van H. van Veldhuyzen.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2