POST LIMONADES Advertentièn. W aarschuwing. E. J. RUITENBERG, R. J. van EIMEREN, COSTUUMNAAISTER PUTUm S BMP. WATERSHOT 0'., Nieuw Parijs Van ASCH van W1JCR Go., FLÉHITE Stoomveryerij Chemische Wasscherij voor den heer Van der Vlugt. Al zijn de s.d. van ons weggeloopen, wij zullen hen met open armen terug ontvangen de tafel staat al gedekt en 't vette Kalf is al gereeder hoeft geen ad vertentie in de courantKom terugalles ver geven en vergeten. Het clericaal bastion moet gewonnen en daar toe moeten wij elkaar 't leven niet zuur maken, want daardoor redden wij 't leven van den vijand. Het is geen strijd tegen Rome en Dordt dien we aanbinden, doch een strijd tegen het con servatisme. De flesch zit vol conservatieve vloei stof; dr. Kuyper heeft er slechts opgeplukt het étiketgodsdienst-elixer. Spr. treedt in deze periode steeds gaarne op voor iederen Vrijz. dem., iederen lib., iederen S.d. en doet dan niet anders dan de S.d. te Leiden deden. Spr. vraagt slechtszijt gij tegen deze coalitie, aie ons de Tariefwet en de flooger onderwijswet wil opleggen. Ib het bastion veroverd, dan zullen we vorder praten en kunnen we weer beginnen met onB geliefd werkwoord ruziën. Dan zullen we zien of we onze bijzondere leuzen kunnen verwezen lijken. Wanneer het eenvoudig woord, dat spr. hier in 't midden bracht en zoo welwillend is aan gehoord, deze uitwerking heeft, dat we, vast houdend aan het beginsel, ons voorshands ont houden van ruziën over détails, dan is reeds veel bereikt. Wanneer bij de aanstaande Staten-verkiezingen en bij die van 1905 de kiezers zullen weten wat ze willen en wat hun te doen stuat, dan is spr, niet tevergeefs hier opgetreden. Waakt op de grenzen de vijand is daarlaat ons eendrachtig optrekken. Te half elf dankte de heer Van Veen den spr. voer diens heldere en duidelijke voordracht en sprak den wensch uit, dat ook hier men inder daad samenwerking zou betrachten. In debat traden de heeren Thiel en Stijnman. De heer Thiel verklaarde de rede met ge noegen te hebben gehoord en met het voornemen te zijn gekemen. niet in debat te treden. Hier is niet de plaats waar wetr ruzie moet gemaakt, doch waar de inleider sprak over de Vrijz. dem. moet spr., hoezeer overigens ook geneigd tot samenwerking, even van zich afbijten. De inleider gaf hier en daar een beeldeen zeer gevaarlijk iets. Zooook noemde dr. Kuyper zich een tuinman en zeide deze „laat toch tijd tot groeien", doch hij viel in eigen zwaard want nu, na drie jaar, is er nog niets boven den grond en 't staat te voorzien, dat ook in 't vierdejaar niets te voorschijn zal zijn gekomen. De inleider startte met „rijpe vruchten". Hoe stelde hij zich die rijpheid voor Doet de natuur die vruchten rijp wordend Spr. meent, dat men vruchten moet plukken als de politiek hen heeft gerijpt en dat men dit rijpen in de hand moet werken, niet moet overlaten aan den tyd. Wij, Vrijz. dem., hebben in 1901 gemeend, dat Algemeen kiesrecht rijp was omdat het was punt I van het program der Liberalo uni èn van de s. d. èn van de a. r., althans zoowat (huismanskiesrecht) en noemden de Lib. unie, die haar niet plukken wilde, halfslachtig. De inleider wil in Groningen propageeren voor prof. Drucker #n hier voor den heer De Beaufort en zeide dit te willen doen in de huidige om standigheden; doch hij moet niet vergeten, dat in 1901 de toestand gansch anders was. Dit verklaart ook veel van hetgeen inleider aanvoerdde omtrent Gouda; een ongelukkiger candidaat nas moeilijk denkbaar. Per 24 uur gaf deze een nieuwe bulletin over zijn denkwijze omtrent het kiesrecht. Inleider spiegelde een flinke actie voor tegen de Tarief wet; spr. gaat daar gaarne mede mee, doch alle sociale hervormingen moeten samen gaan met het eerste burgerrecht d.i. het kies recht. De tijd heeft uit, dat gehandeld wordt bij ons, over ons, zonder ons. Met verbazing heeft spr. dan ook gehoord, dat inleider het Algemeen kiesrecht ontijdig vindt, met verbazing, maar toch weer niet met zóo groote verbazing, want juist de Liberale unie heeft éen zwak be ginselloos punt met name de quaestie van het Algemeen kiesrecht. Terwijl de Commissie uit haar middeD Algemeen kiesrecht urgent achtte, wilde de heer Borgesius er niet aan. Juist omdat de unie dit punt op haar program heeft, doch het elimineert, is hartgrondige sa menwerking niet mogelijk. De Kieswet zit thans vooral vast aan dePer- soneele belasting en het sterkste argument om de Tariefwet te bestrijden, is juist het Algemeen kiesrecht, want thans worden allerlei belastingen geheven van hen die hun stem niet kunnen doen geldenthans worden naar de Kamer personen afgevaardigd door hen, die niet tegengaan, dat telkens meer belastingen worden geheven. V/aar inleider de Vrijz. dem. schetste als deser teurs en ruziemakers, daar moet spr. wel een woord van protest doen hooren. Niet de Vrijz. dem. ruziën, doch het kleine groepje liberalen, dat de Kieswet-Tak bemoeilijkte. De heer S t ij n m a n wilde volstrekt geen ruzie maken, maar de s.d. zijn te zeer afgemaakt, dan dat spr. daartegen niet even moest opko men. Bij spr. partijgenooten kent men geen ket- terjagerij. Millerand is uit de partij gegooid omdat hij met de nationalisten en declericalen samenspande tegen het zittend Kabinet. Inleider zeide, dat de s.d. zoo hard liepen voor Van der Vlugtwel, dal gebeurde alleen omdat de s.d. meer verwacht van een liberaal dan van een clericaal. Hadden we nu geen clerical# meer derheid dan ware veel ongebeurd, zoowel de zaak- Lindeman als de spoorwegstaking. Waar de reactie zóo scherp zich afteekent als nu, ziet Bpr. voor zich nij spreekt even- wel niet voor zijn partijgenooten er volstrekt geen bezwaar in, mee te werken om den boel om te gooien, mits de liberalen bier niet doen als in Amsterdam IX. Om 10.50 kreeg de heer Roodhuyzen weder het woord. Spr. moest beginnen met iets te ecarteeren. De heer Thiel moet spr. verkeerd verstaan hebben. Spr. heeft hoegenaamd niet gezegd, dat in 1905 hij niet zal optrekken onder de leus Algemeeu kiesrecht. Als Hoofdlieslnurder der Lib. time üeeft spr. slechts af te wachten wat de Aljre- meene vergadering ten deze zal beslissen. De unie volgt den democratischen weg. Elke kies- vereeniging dient haar rapport in (vele zijn reeds ingekomen) de Algemeene vergadering be slist en het Bestnur legt zicli neer bij dit be sluit. De heer Borgesius is volstrekt geen draaier. Spr. voor zich acht Algemeen kiesrecht nog volstrekt geen rijpe vrucht en meent, al trek ken we samen er voor op, dat ze in afzienbaren tijd nog niet rijp zal blijken. Toen bij de Kieswet-Tak de Kamer werd ont bonden, liepen de conservatieve elementen te hoop. liet doet spr. leed, dat ook bij den heer Thiel geldt de spreekwijze: de wog tot de hel is met goede voornemens bevloerd. De heer Thiel wil de niet debatteeren en deed het töch. Spr. had het in zijn plaats niet gedaandit is een quaestie van tactiek, niet van beginsel. Als de heer Thiel de zaak had ingeleid, dan zou spr. den mond hermetisch gesloten hebben gehouden. Maar nu de heer Thiel heeft gesproken, moet spr. toch even een paar tegenopmerkingen maken. De heer Thiel zeide, dat Algemeen kiesrecht staat op de programmnta van alle partijen. Maar wisten we dan in 1901 dat de Kamer absoluut niet zou meewerken? Wisten we, wat in 1902 dr. Kuyper zou spreken te Gouda en zou zeggen geen wig te willen drijven in eigen partij? Moeten we niet in de leer gaan bij onze politieke tegenstanders? Hadden we het Kabinet Pierson-Borgesius ge steand, dan had het nog vier jaar kunnen leven, wat nimmer aan eenig Kabinet gegund is en spr. vooral aan dit Kabinet niet gunt, en hadden de vooruitstrevenden bij elkaar moeten houden. Hoe de heer Thiel komt aandragen met de oude legende, is spr. een raadsel. De Goudsche candidaat is een respectabel man, wien alleen ten laste kan gelegd, dat hij geen politiek man was; hij onderschreef echter het program der Lib. unie en spr. ontzegt ieder het recht, te twijfelen aan het begingse! van dien candidaat. De heer Thiel acht het Algemeen kiesrecht het beste middel tegen de Tariefwet Spr. acht het hoogst onbillijk, dat men slaven kweek, in de maatschappij en vindt het hoogst treurig dat enkelen moeten gehoorzamen aan wetten en be lastingen moeten opbrengen die anderen hun voorecijhrven en die buiten hun wil of mede werking zijn ineengezet. Spr. persisteert echter bij zijn meening, dat Algemeen kiesrecht thans het conservatisme ten goede zal komen. En is 't noodig, dat ieder meespreke Nimmer is een hervorming toL stand gebracht door de misdeelden zeiven; de slavernij in Amerika is niet opgeheven door d# slaven. In 18851887 was de vrucht van Algemeen kiesrecht meer rijp dan thans, want nu hebban de niet-clericale arbeiders het als een onnut ding verworpen, 'tls verkeerd, doch 't is een feit, dat zij veel meer op hebben met de vak-actie dan met den langen weg om per stembiljet te komen tot lotsverbetering. De is. D. A. P. heeft herhaaldelijk en met grooten ijver geprobeerd, er de menschen warm voor te krijgen, maar steeds is dit haar mislukt. Heb ik de Vrijz. dem. op de kaak gezet, vraagt spr. Ik bemin hen als broeders, doch beschouw ze als broeders die den verkeerden weg zijn op gegaan. En dat de Lib. unie desgelijks doet, be wees ze te Groningen door, kort na de scheiding met al haar versch opgewekte gevoeligheden, het geheele district vol te plakken met plakkaten voor prof. Drucker. Do heer Stijnman heeft spr. verweten, dat hij de S. D. A. P. zoo heeft afgekamd. Al zei spr. dat hij do a. d. leer geenszins ia toegedaan, dan gaf hij toch allen lof aan de s. d. partij omdat zij ie d« ijverige luidater der alarmklok. Dat is geen afkammen, maar juist opkammen en de heer Stijnman kan 't daar best mee stellen. De heer Stijnman zeide ook, dat Millerand is uitgeworpen om een politieke intrigue maar dat is toch je reinste inquisitie. Millerand deed niets dan het vrijheidsbeginsel hoog houden, evenals Schaper dat. hier doet; maar wie bij de s. d. niet even zoetjes in 't gareel loopt als bij de a. r. gaat er uit, evenals Schaper er uit ge gooid wordt en Modo er uit gesmeten is. Mille rand was tegen Combes' drijven tegen de congre gaties. Welnu, spr. acht het gelukkig, dat de congregaties hier te lande komenspr. is wel niet verheugd er over dat zij hier hun blijden intocht houden omdat zij uitgaan van een be ginsel,dat spr. bestrijdt met alle kracht die in hem is, maar toch gelukkig omdat wij nog beseffen dat elke geloofsvervolging zich wreekt als 't bloed der martelaren. Spr. is óok blij om de hun verleende gastvrij heid omdat de liberalen dit hebben bewerkt en wij dus niet behoeven terug te gaan tot vóór 1835. Millerand dan stond een zeer,hoog beginsel voor, met name de godsdienstvrijheid en töch werpt de moderne inquisitie hem uit de partij. Juist dat im- pératief voorschrijven der S.D.A.P.„zóo moet ge cloen, of we werpen u uit" is het doodende in haar beginsel. Kort na de staking wilde men Oude geest huldigen, doch deze riepJuicht Petter toe. En men brulde voor Petter. En nu zegt de zelfde Oudegeest, dat hij allang geweten heeft, dat Petter nooit heeft gedeugd, terwijl Petter zijn medestrijder van voor 'njaar lieflijk beschuldigt f2000 te hebben gestolen. Bij de S.D.A.P. is schering en inslag Marx heeft het gezegd. Heeft Marx óok gedecreteerd dat in cas van alarm Schaper naar de grens mocht I)e S.D.A.P. hangt te veel aan haar dogmatiek en het natuurlijk vrijheidsgevoel der Nederlan ders zal op den duur strijdig blijken met het socialitisch beginsel. De heer Stijnman zei óok, spr. heeft 'tal zoo héél dikwijls gehoordalle bourgeois zijn éen pot nat; doch hij voegde er bij, dat hij toch meer verwaoht van de liberale dan van clericale bourgeois. Spr. hoopt, dat de heer Stijnman zich daarbij zal houden. Maar, zegt de heer Stijnman, dan moeten de liberalen niet doen als in Amsterdam IX. Maar, wil spr. zeggeu, zie nu toch niet altijd naar d")i leelijken kimt en tuur je nu niet eeuwig blind op Amsterdam IX. maar bedenk, dat er geen enkel s. d. Kamerlid zou zijn als de liberalen niet een stevig handje luidden ge- holp°n. Verreweg de meerderheid der liberalen heeft dus haar plicht begrepen. Als de s. d. werkelijk hot hart zóo vol liefde hebben voor den evennaaste als ze wel beweren, dan moest Amsterdam IX als 70X7 malen vergeten zijn tegenover de verleende hulp, want nóg eens: geen enkel s. d. Kamerlid is or gekomen door eigen kiezers. Laat ons toch beginnen met aan te nemen, dat we allen hot goede willen en laat ons samen stryden voor onze overtuiging tot tijd en wijle bewezen wordt, dat men het goedo niet wil. Laat ons toch beginnen met het goede van elkaar te denken en te veronderstellen en niet telkens weer komen aandragen met Amsterdam IX en Millerand. Hoe verschillend van beginsel en in détails, de hoofdzaak is voor alle niet-clericalen het zelfde en daarom kunnen en moeten we ook saamwerken tot verbetering der maatschappij. Nimmer is men eensdenkend in geheel een land, doch er is steeds geestesgemeenschap, welke zeker niet wordt bevorderd door uitpluizerij en harde woorden. Spr. noodigde den heer Stijn man en diens vrienden ten slotte uit, het ge sprokene in waardeerende overweging te willen nemen. Te 11.15 kreeg de heer Th'iel gelegenheid tot dupliek en herhaalde, dat hij niet zou hebben gedebatteerd als inleider niet 1901 er bij had gedaald. Nu is hij wol gedwongen, pertinent te zeggen, dat de heer Schim van der Loef zich niet verklaarde vóór 1 van het program der Lib. unie doch telkens tal van plaatsvervangende reserves maakte. Spr. hoopte, dat inleider, die als Algemeen Secretaris der unie zoo goed daartoe in staat is, hem een3 pertinent omtrent dit punt zal willen inlichten. De heer Roodhuyzen antwoordde, dat het niet doenlijk was, op deze vergadering in te gaan op de detailpunten, doch kon al aanstonds meedeelen, dat de candidaat hem persoonlijk de verzekering gaf, dat hij het program onderschreef. Dit «as te Krimpen aan de Lek in bijzijn van den heer Boogaerde van Terbrughen. Men stelde hem ettelijke dozijnen vragen, doch hij ant woordde Ik leg me neer bij het program der Lib. unie. De heer Thiel: Ja, wat hij zeidedoch wat hij schreef in de „Nieuwe Rott. Crt". Ik vertel niet graag iets wat ik niet zeker weet. De heer Roodhuyzen: Ja, maar ik óok niet en ik kan u niet anders verklaren dan ik nu al een paar maal deed. De candidaat onder schreef het program der Lib. unie. Dc heer Van Veen dankte nu den inleider, verzocht de Pers er op ie wijzen, dat de af wezigen groot ongelijk hebben gehad en aloot tegen middernacht de vergadering. Getrouwd CO UN ELI S van OMMEREN en NEELTJE BOONSTRA, die, mede namens wederzijdsche familie, hun hartelijkeu dank bet ligen voor de vele blij ken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. 'bahnp.™" 20 af"1 Ondergeteekende bericht hiermede, dat nij den op 9 Juli '900 door hem op don heer Christiaan Philip Boerwinkel, boek houder, wonende te Amersfoort, verstrekten last, met alle gevolgen van dien en zulks te rekenen van af 1 April 1904, heeft her roepen. H. J. CROOCKEW1T. Amersfoort, 22 April 1904. Ondergeteekende waarschuwt de kooplie den om niet van SANDER BLOKMENDA AL, landbouwer te Woudenberg, te koopen, daar zijn gewicht bedrogen uitkomt. A. REEMST, Barneveld. Makelaar, WEVERSSINGEL No. II, huren en verburen van huizen. Arnhemsche weg 8. fosticheur. Amersfoort, pOIFFEUR-j-'o Aparte salons voor Dames en Heeren. Nieuwste machines. Billijk tarief. SK2T Voor een JONGEN van 12 jaar wordt rDPIMliO Ondergeteekende, vele jaren werkzaam geweest op eerste ateliers te Utrecht enz., heeft de eer tu berichten, dat zij zich gevestigd heeft te Amersfoort, Varkensmarkt 49 bg den VVestsingel, als voor DAMES en KINDEREN. Mej. A. KAMP. Billijke conditiën. Vlugge afwerking. Élégante coupe. A mersfoort, Langeslraat 63. MAGAZIJNEN van TAPIJTEN eu BEDDEN-ARTIKELEN. bij eenen LEERAAR of ONDERWIJZER, die genegen is, streng toezicht op zijn studie te honden. Aanbiedingen mot prijsopgave onder lelt. C. aan het Bureau van het Amersfoorltch Day blad. RUIME SORTEERING: Tapijten, Karpetten, Loopers, Linoleums en Vloerzeilen. Prima Lancaster-Gordijnen in alle breedten voorhanden. Drinkt ALLEEN beroemd om hun zuiveren smaak. Alleen verkrijgbaar bij Langestraat 43. Telephoon 34. LANGESTRAAT 37. GROOTE KEUZE: Commissionnairs in Effecten. Boothstraat 12, UTRECHT, Koopen en Verkcopen Effecten. Verzilveren Coupons. Nemen Geld a Déposito. Sluiten Prolongatiën en Beleeningen. Oudheidkundig VIi-miih ia d a g e 1 ij k s Ie bezichtigen voor fiiet-ledeu d IO cent. 's-Gravenhaagsche Algemeene VOORSCHOTBANK MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL /oOOOOO. De Bank geeft 4% pCt. Obligation uit in siukken van f 1000.f 500.en f 100. tegen den koers van 100% verkrijgbaar bij de Agenten de heeren Van der ZOO de JONG Van OPHOVEN. De Directie, Edm. Km. CROIN. J. A. J. van DE VEN. Arnhemsche straatweg 70". Stalen boeken steeds Ier inzage. Beleefd aanbevelend, Van Arkcl Otto. Goederen worden aangenomen bij: J. van DIJKHUIZEN, Kampstraat21 en22; E.SNIJ DERS, Kleine Nachtegaalstraat 3; A. ALBI.AS, Utrechtsche straatweg 35; IJ, van KOOT, Soes- terstraatweg, en GIESEN, Leusderweg 38.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 3